EEN DER HOOGSTE LEIDERS IS WEGGELOPEN O.A.S. staat sprm Erewacht voor jarige „Alte S.F R. MOET OPPASSEN NIET OP VERKEERDE WEGEN TE GERAKEN kan vooruit moet sterven Rotterdam en De Beer Nieuwe school voor Well Duchtige tegenvallers bij toneelgroep Studio GEMIDDELD RENDEMENT OP AANDELEN GEDAALD Jonge opvolger van Lindbergh Pag. 6 lenover elkaar Tege Salan gelooft niet meer MEESTE KANALEN WEER BEVAARBAAR Surinamers niet tevreden over KLM Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart OVERHEID TREFT GEEN SCHULD BIJ WATEROVERLAST In Engeland 2579 doden door griep GOEDKEURING EUROPOORTPLANNEN FRANSE DEVIEZENPOT OP RECORDHOOGTE Israël staat in- en uitvoer bankbiljetten weer toe Buitenlands bankpapier Notering edele metalen HARRER DOET AANVAL OP CARSTENSZTOPPEN TAS MET SCHAT AAN JUWELEN GESTOLEN NIEUWE C.A.O. VOOR „KARTON EN PAPIER" Rozenburg ideaal voor hoogovenbedrij f British Aircraft levert Zwitserland raketten Slechts twee groepen boven 5% Vorst beschadigt muur in Berlijn Auteur dagvaardt zijn uitgever Vermogen Col-Energy met 24,6 pet. gestegen Aandeelhouders Tarakan maken weg vrij Zaterdag 6 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze correspondent PARIJS De Fransen in Algerije spreken erover alsof het officieel was: ex-kolonel Goddard heeft het geheime leger, O.A.S. dat hij persoonlijk heeft opgebouwd, verlaten en is uit Algerije vermoedelijk naar Frankrijk vertrokken. Hij zou zelfs zijn trouwe luitenant, de deserteur Degueldre, die het hoofd was van de „executiepelotons" van de O.A.S. met zich hebben mee genomen. Geen sterveling gelooft dat de intensivering van de strijd van de Franse regering tegen de O.A.S. aan dit vertrek ten grondslag ligt. Veel meer voor de hand ligt dat, nu het beslissende ogenblik voor de O.A.S. steeds dichterbij komt, de verschillende stromingen in deze clandestiene organisatie scherper tegenover elkaar komen te staan. Daar is in de eerste plaats de groep-Salan. Salan wordt verweten, dat hij zijn militair en operationeel leiderschap verwaarloost en zich al te actief met de hogere politiek bezig houdt. Men zegt van hem, dat hij niet meer gelooft in een Frans Algerije en dat hij zich reeds tevreden zou stellen met elke andere oplos sing mits die de val van de Gaulle en van de Vijfde republiek bewerkstelligt. onder het directe bevel stond van Goddard. Hierdoor was het mogelijk om deze eenheid die uit zestien com mando's bestond, te desorganiseren. De ongedisciplineerde Franse jeugd van Oran, het wachten op een putsch moe, ging daarom zelf tot handelen over. Als gevolg daarvan ontstonden Dan is er de groep-Sucini, de groep van de colons, die onder alle omstan digheden heer en meester wil blijven in Algerije. Haar doel is om door mid del van voortdurend terrorisme te be wijzen, dat samenleving tussen de Europese en de inheemse bevolkings groepen niet meer mogelijk is. Na dat „bewezen" te hebben wil zij aanstu ren op een verdeling van Algerije, waarbij de Europeanen zich terug trekken op de grote steden van Alge rije, die gemakkelijk te verdedigen zijn. Tussen deze twee groepen in bevond zich die van Goddard, die voorstander was van een directe actie, van een nieuwe putsch. Noch bij Salan, noch bij Sucini ondervond hij hiervoor steun. Zonder steun, zonder een grote groep waarop hij kon bouwen, zou hij verkozen hebben zich uit de O.A.S. terug te trekken en de gebeurtenissen verder af te wachten. Veel arrestaties Ongetwijfeld hebben bij dit alles ook de successen, die de Franse regering de laatste twee maanden tegen de O.A.S. heeft geboekt, veel gewicht in de schaal gelegd. Gisterochtend is op het gouvernement-generaal te Algiers bekend gemaakt, dat in de laatste twee maanden van 1961 237 leden van de O.A.S. in Algerije zijn gearresteerd. Daarvan waren 44 leden van executie pelotons. 35 plegers van bomaanslagen, 25 deserteurs, 58 bezitters van wape nen en bommen en 75 militante leden van de O.A.S. In een rapport dat ter gelegenheid hiervan is uitgegeven doet het gouver nement-generaal onthullingen over de organisatie van de O.A.S. en van haar handelwijze. Hierbij is bijv. gebleken, dat de leden van de executiepelotons niet meer tevreden waren over hun gages en dat zij, indien de leiding van de O.A.S. niet wat guller werd, liever naar Katanga gingen. Om hen in Algerije te houden verhoogde de leiding van de O.A.S. hun lonen. Tarief verhoogd Het tarief voor een aanslag werd verhoogd van driehonderd tot 375 gul den, terwijl de -brouwen van de leden van een executiepeloton maandelijks een bedrag van ruim vijfhondêrd gul den ontvingen. Het grootste succes, dat de laatste maanden door de Franse politie vooral door de beroemde groep van de contraspionage, die in Corsica is gestationeerd behaald werd, was de ontdekking van de orga nisatie van de O.A.S. in het departe ment van Oran, de organisatie, die Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Door het ontbreken van vorst brokkelt het ijs op de rivie ren steeds meer af. De noordelijke pro vincies zijn nu vanaf Zwolle weer te bereiken via de kanalen in de Noord oostpolder en de Zijlroede. Vanaf het westen zijn die provincies bereikbaar via het NoordhollandskanaalDen Hel der—Harlingen. De vaart op het IJssel- meer is echter zonder sleepboothulp nog niet aan te raden. De sleepboot. Waddenzee II uit Har lingen heeft gisteren het Friese vaarwa ter gebroken. De scheepvaart naar Sta veren is daardoor weer mogelijk. Door kruiend ijs voor de haven van Staveren is het echter niet mogelijk vandaar het IJsselmeer op te varen. In het noorden zijn het Reitdiep en de vaart van Hoogezand naar Klaziena- veen nog gestremd. In Drente is het Noordwillemskanaal nog onbevaarbaar. Het is gisteren slechts één schip ge lukt door de Drentse Hoofdvaart te va- ren. Gestremd zijn verder nog: de kana len in Overijssel, het gedeelte van het Apeldoornskanaal tussen Apeldoorn en Dieren, de vaart van Steenwijk naar Friesland, de Dedemsvaart en het Balg- zandkanaal. In het zuiden en westen van ons land komt hier en daar nog middelzwaar verspreid drijfijs voor. BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft gis teren zijn 86-ste verjaardag gevierd. In de statige kanselarij ontving hi] gistermiddag de vele gasten die hem geluk kwamen wensen. Zoals de traditie van de laatste ja ren wil, vertelden zijn medewerkers ieder die het maar wilde horen dat het de grootste moeite had gekost om de bondskanselier zover te krijgen dat hij een dag vrijnam. Gewoonlijk werkt hij tien tot twaalf uur per dag. Adenauer begon de dag met een tocht naar het Elisabethziekenhuis in Bonn. Hij woonde daar de vroegmis bij die door zijn zoon Paul werd op gedragen. Daarna ontbeet hij met de zusters. Anderhalf uur later werd hij bij de bond.'kanselarij verwelkomd door een erewacht van de grenspolitie. Hij in- specteerde die met een ontbloot hoofd. Binnen wachtten hem zijn vele fa milieleden. Later kwam het personeel van de kanselarij „der Alte" felicite ren De receptie 's middags eindigde om half zeven met een serenade van een mannenkoor uit Keulen, de stad waar Adenauer zijn politieke carrière 44 jaar geleden begon als burgemees ter. Ruim duizend achtdaagse kuikens heb ben gisterochtend het leven gelaten m een brand in een schuur van een kip penfokkerij in Nijmegen. Het vuur was ontstaan bij een oliekachel in een op slag van stro en hooi. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Surinaam se bedrijfsleven is ontevreden over de nieuwe dienstregeling van de K.L.M. Het enige rechtstreekse vliegtuig van Suriname naar Ne derland vertrekt thans op zondag- op dezelfde dag waarop het, even eens rechtstreeks uit Nederland, is aangekomen. Voorheen kwam het toestel op zondag aan en vertrok het op dinsdag. Het Surinaamse bedrijfsleven is met die wijziging allerminst gelukkig, om dat het nu een week in plaats van twee dagen duurt voordat antwoorden op binnengekomen luchtpost worden verstuurd. Enkele organisaties hebben de K.L.M. reeds om een nieuwe dienstregeling gevraagd. Deze zal, al dus de maatschappij, voorlopig niet kunnen worden ingevoerd. De rege ling die nu geldt is echter tijdelijk en misschien kan, wanneer een hele nieu we dienstregeling wordt gemaakt, met de Surinaamse wensen rekening wor den gehouden. Gehuurd De K.L.M. heeft een Convair 880 gehuurd van de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij Viasa. Dit straal vliegtuig zal worden gebfuikt voor de tot nu toe met propellermachines ge vlogen route New YorkNederlandiSe Antillen. De vliegduur zal hierdoor van ongeveer zeven uur tot drie en driekwart uur worden teruggebracht. Aruba, vroeger een vast landings- pun,t in dit traject, zal niet meer wor den aangedaan, omdat het vliegveld van dit eiland nog niet geschikt is voor straalvliegtuigen. De K.L.M. en de Perzische lucht vaartmaatschappij Persian Air Servi ce hebben een charterovereenkomst gesloten. De P.A.S. zal één keer per week de dienst Teheran—Amsterdam uitvoeren met een van de K.L.M. ge charterd vliegtuig. De bemanning zal uit K.L.M.-perso- neel met een Perzische stewardess bestaan. De overeenkomst loopt tot 31 maart. Er komen overigens geen ver anderingen in de bestaande K.L.M.- diensten naar Perzië. V) relletjes, waar Goddard zelf in hoge mate afkerig van was. Daardoor viel zijn organisatie uiteen. Het bevel in het departement zou thans in handen zijn van de gedeserteerde kapitein Cane- lon, die luitenant-ter-zee Pierre Guil- laume als adjudant zou hebben. Harde maatregelen Aangemoedigd door deze successen is de Franse regering nu vastbesloten om de strijd met nog grotere kracht voort te zetten. De negentien compag nieën territoriale politietroepen, die sedert vier jaar in Algerije de orde handhaven, zullen vóór 1 april wor den gerepatrieerd en vervangen door nieuwe eenheden, die uitsluitend in Frankrijk zijn opgeleid. Van de bestaande politietroepen was de helft in Frankrijk en de helft in Algerije opgeleid. Hun lange ver blijf schijnt hen op den duur min der geschikt gemaakt te hebben voor de harde maatregelen, die de re gering thans wil nemen tegen de on rust in de steden (vooral Oran) en bij het optreden tegen de O.A.S. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat de drieduizend man, die onder deze maat regel vallen door veel grotere aantal len zullen worden vervangen. Militie Tegen het toenemende terrorisme van de O.A.S. in Frankrijk zelf eergisteravond laat werd het Parijse hoofdkwartier van de communistische partij uit een wagen met mitrailleurs beschoten, waarbij een bewaker van het gebouw zwaar werd gewond hebben de politieke partijen besloten om buiten de regering om militietroe pen op de been te brengen en zelf de strijd tegen de O.A.S. ter hand te nemen. Hiertoe hebben reeds de com munisten, de socialisten en de M.R.P. besloten. Vermoedelijk zal de regering pro beren hiervoor een stokje te steken door zelf de strijd op nog grotere schaal aan te binden. De conferenties tussen de Gaulle, zijn ministers en het opperbevel van leger en politie, duurt voort. Men verwacht binnen zeer korte tijd spectaculaire maatregelen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „Ik kan niet an ders dan voortdurend weer de aan dacht vestigen op de willekeur in de keuze van de onderwerpen, waarover adviezen van de Sociaal- Economische Raad worden ge vraagd. Van een werkelijk syste matisch gebruik maken van de raad als adviserend lichaam van de regering in sociale en economi sche aangelegenheden is nooit spra ke geweest. Op bepaalde gebieden wordt de raad volledig gelegenheid gegeven om de stem van het georganiseer de bedrijfsleven te laten horen, maar in andere, niet minder be langrijke sectoren wordt nooit ad vies gevraagd. Dit zei gistermor gen de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, in zijn nieuwjaarsrede. Als „gesloten terrein" voor de S.E.R. noemde prof. Verrijn Stuart de algemene belastingstructuur. Hij kon niet inzien, waarom de raad wel adviseert over de algemene loonpoli tiek als onderdeel van de economische en sociale' evenwichtspolitiek, maar waarom deze zelfde evenwichtspolitiek buiten de S.E.R. blijft als het gaat om maatregelen op belastingterrein. Waarschuwing In zijn toespraak waarschuwde prof. Verrijn Stuart voor het hier en daar ook in het parlement opdoemen de verschijnsel om van de S.E.R. meer te maken dan hij in wezen is: het vertegenwoordigend lichaam van het hele Nederlandse georganiseerde bedrijfsleven. Er wordt, aldus de voor zitter, nog wel eens aandrang geoe fend om in commissies van de S.E.R. ook vertegenwoordigers van buiten het bedrijfsleven op te nemen. Hier mee wordt de raad in een andere richting gedrongen, hij zou dan een soort verlengstuk van het parlement worden. Een ander punt waarover de voor zitter van de S.E.R. zijn ongerustheid uitsprak, was het verschijnsel om eerst naast de S.E.R. andere advies commissies te benoemen en tenslotte de raad in feite buiten spel te zetten. Prof. Verrijn Stuart sprak over ac centverschuivingen in de waardering van de regering voor het overleg met de S.E.R. en dat met andere lichamen uit het bedrijfsleven over de grote economische lijnen. Zo praat minister De Pous regelmatig met organisaties uit de bedrijfstakken over het prijs beleid, dat tevens door de S.E.R.-com missie Ontwikkeling nationale econo mie wordt bestudeerd. Prijsbeleid Tijdens het overleg op kasteel Oud- Wassenaar schijnt, aldus prof. Ver rijn Stuart, de wens geuit te zijn om over het prijsbeleid regelmatig te overleggen tussen de regering en, de Stichting van den Arbeid. Op het ter rein van het loonbeleid is het niet anders. Staatssecretaris Roolvink heeft nog zeer onlangs in de Tweede Ka mer gezegd dat de sociaal-economi sche departementen regelmatig zullen bijeenkomen, met de Stichting van den Arbeid, het College van Rijksbe middelaars, het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbu reau om te praten over de ontwikke ling op het loongebied en over de grote economische lijnen. Dit laatste herinnert weer verrassend, aldus de voorzitter van de S.E.R., aan de taak, die de commissie Ontwikkeling natio nale economie heeft meegekregen. „Ik heb het gevoel", zo zei prof. Ver rijn Stuart, „dat wij op de verkeerde weg raken". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de waterover last door de zware regens begin vo rige maand zijn de verantwoorde lijke organen beslist niet tekortge schoten. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, en zijn ambtgenoot van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, antwoorden dit op vragen van het socialistische Tweede Kamerlid, de heer S. Schagen. De overstromingen in de Gelderse Vallei en in de buurt van Coevorden hebben nogal de aandacht getrokken, maar de schade is zeer gering, zeg gen de bewindslieden. De buurt van Meppel, waar in de cember 1960 ernstige overstromingen voorkwamen door uitzonderlijke re genval, bleef het afgelopen jaar vrij wel gespaard. Enige jaren geleden al heeft een werkgroep van ambtenaren van Rijks waterstaat, Provinciale Staten en de Cultuurtechnische Dienst in grote lij nen aangegeven, hoe de afwatering van Zuidoost-Drente en Noord-Overijs sel kan worden verbeterd o.m water overlast te voorkomen. Die plannen zijn naar de provinciale besturen ge stuurd, die samen met de waterschap pen voor de uitwerking moeten zor gen. Minister Korthals deelt dat mee in antwoord op vragen van de anti-revo lutionaire senator J. Tjalma. Hoe de afstroming langs Meppel en door het Meppelerdiep moet worden verbeterd, wordt onderzocht. Daarbij wordt te vens bekeken of in Zwartsluis een gemaal moet worden gebouwd. Het plan van de werkgroep om het Om- merkanaal te verbeteren, wordt nu uitgevoerd. Het rijk betaalt de helft van de lasten. Binnenkort zal de minister beslissen, hoeveel subsidie voor het bedijkings plan voor de bovenloop van de Vecht zal worden verleend. LONDEN. In de laatste week van het oude jaar zijn in Engeland en Wa les 2579 mensen overleden aan griep, bronchitis of longontsteking, zo heeft het Britse ministerie Van gezondheid gisteren bekendgemaakt. Dit aantal sterfgevallen lag ruim vijf honderd hoger dan het aantal in de overeenkomstige week van 1960. Van de 146 mensen die in de laatste week van 1961 zijn overleden aan de griep, waren er 92 65 jaar of ouder en 59 waren 75 jaar en ouder. Hieruit blijkt di duidelijk hoeveel slachtoffers het uitermate koude weer van de laatste weken in Engeland en Wales onder de oudere mensen heeft gemaakt. Aan longontsteking bezweken 1132 mensen en het aantal patiënten dat aan bronchitis overleed bedroeg 1301. De bronchitis en gevallen van long ontsteking schrijft het ministerie toe aan het koude weer. Griep komt ook veel voor bij minder koud weer. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De goedkeuring van de regering op de Europoort plannen is gisteren in Rotterdam ont vangen. De regering zal het plan dat de Werkgroep Ontwikkeling Rijnmondha vens heeft opgesteld als richtsnoer ne men voor de verdere waterstaatkun dige ontwikkeling van Rozenburg. Het rijk zal een nieuwe havenmond laten bouwen in de Noordzee en een nieuw binnenvaartkanaal laten graven, ge schikt voor duwvaart. Daarin wordt Van onze correspondent PARIJS. De Franse minister van financiën, Baumgartner, heeft twee nieu we records bekend gemaakt: A Frankrijk een deviezenoverschot van 52,7 miljoen geboekt, waardoor de Franse deviezenpot een record van 2.938,8 miljoen heeft bereikt. ey De industriële produktie heeft in no- vember 1961 eveneens alle bestaande records gebroken. De produktie bereikte in deze maand het indexcijfer van 192 tegen 189 in oktober en 187 in septem ber. AMSTERDAM. Israël heeft het in- en uitvoerverbod van bankbiljetten ge deeltelijk opgeheven. In het vervolg is het voor ingezetenen en niet-ingezetenen van Israël toegestaan bankbiljetten in coupures van een en vijf Israëlische ponden tot een totaal van vijftig Israëli sche ponden bij het verlaten resp. het betreden van Israëlisch grondgebied mee te nemen. AMSTERDAM 5 jan-. - De advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam op de volgende werkdag, luiden: Engels pond 10.07—10.17; Ameri kaanse dollar 3.57}fc3.61 Canadese 3.41 3.46; Franse frank (100) 72.25— 72.75: Belgi sche (100) 7.217.26; Duitse mark (100) 89.8090.30; Zweedse kroon (100) 6970; Zwitserse frank (100) 83.25—83.75; Italiaan se lire (10.000) 5759; Deense kroon (103) 51.7052.70; Noorse (100) 5051; Oostenrijk se schilling (100) 13.95—14.05; Portugese escudo (100) 12.5512.70; Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92,/2—6.07V2. AMSTERDAM. 5 jan. De goud- en zil vernoteringen zijn ongewijzigd gebleven t.w. veredelirrgsgoud 4.1004.150, binnen lands goud 4.250 en zilver #18.50124.00 alles per kg fijn. De informatiekoersen voor gouden mun ten luiden als volgt: tientjes 31,5032,50 31,75—32,75), ponden 35,00—/ 39,00 (onv.), 20 napoleons i 31,00—33,00 (onv.), 20 vrenelis 31,0033,00 (onv.) en 20 Bel gische francs 31,00—33,00 (onv.). Het vermogen van de Onderlinge Be- leggings- en Administratiemaatschappij Oba.m in Amsterdam bedroeg eind de cember bijna 22,9 miljoen. Dit komt overeen met een netto intrinsieke waar de van ca. 345 per aandeel B. van 50 nominaal. een schutsluis gebouwd. Verder zal het rijk werken laten uitvoeren, die zullen waarborgen dat de Brielse Maasboezem zoet blijft. BLIJDSCHAP De kosten, die op enkele honderden miljoenen worden geschat, moeten nog tussen Rotterdam en het rijk wor den verdeeld. Het bericht is met vreugde begroet; Ir. F. Posthuma, directeur van het havenbedrijf was er blij mee, omdat eindelijk kan worden begonnen met het uitwerken van de plannen voor de Maasvlakte. De kwestie van huizen voor de wer kers wordt nu uitermate belangrijk: Den Haag zal bouwvolume moeten ge ven voor de plaatsen op Rozenburg en Voorne-Putten. Wat het vervoer betreft meent men in Rotterdam, dat een net van bussen de toekomstige snelle groei van het openbaar verkeer rondom de Europoort zal kunnen op vangen. „Nu kunnen we vooruit", verklaar de ir. J. D. Quak, directeur van ge meentewerken opgetogen. ,,De goed keuring betekent, dat er een basis plan is, waarop wij kunnen voortbou wen. We kunnen daar meteen mee beginnen als is uitgemaakt wie wèt zal betalen". GROOT VERLIES Het bericht dat in Rotterdam met blijdschap werd begroet, betekende het doodvonnis voor het natuurreser vaat .De Beer. Namens de stichting verklaarde de heer P. Nijhoff uit Den Haag: „We hadden dat natuurlijk al lang zien aankomen. Onze enige wens is thans dat het natuurgebied nog zo lang mogelijk wordt gespaard". Namens de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming voegde hij eraan toe: ,,Er gaat een broedplaats voor zeldzame vogels ver loren en het Voornse duingebied dreigt te worden aangetast. Dat is niet al leen een verlies uit natuurhistorisch oogpunt, maar ook uit dat van de re creatie. Wij hopen dat Rotterdam zal inzien, dat het welzijn van de bevol king moet prevaleren boven welvaart". HOLLANDIA (ANP) De bergbe klimmer Heinrieh Harrer, de schrijver van het boek Zeven jaar in Tibet, is gisteren in Hollandia aangekomen. Hij zal de volgende week een poging doen de Carstensztoppen in het centrale deel van Nieuw-Guinea te beklimmen. Harrer gaat de klim samen met een vriend maken. Het ligt in de bedoeling hen te laten vergezellen door de be stuursambtenaar Huizinga die als tolk z: 1 fungeren. Dinsdag zal de voorhoede van de ex peditie naar Wamena in de Baliem-val- lei vertrekken. Zij zal een bivak inrich ten in de Ilaga-vallei. Vrijdag vertrek ken Harrer en de overige leden van de expeditie. Vandaa^ zal ook de Nieuwzeelandse bergbeklimmer Temple in Nieuw-Guinea aankomen. Temple moest vorig jaar zijn poging de Carstensztoppen te bedwin gen halverwege de klim staken. Van onze correspondent PARIJS. De vrouw van een Franse sigarettenfabrikant is op het vliegveld van Nice haar handtas kwijt geraakt. Er zat voor meer dan zestigduizend gulden aan juwelen in. Terwijl haar man de gebruikelijke formaliteiten vervulde, hield de vrouw een oogje op het inladen van de baga ge. Op het ogenblik dat zij in het vlieg tuig wilde stappen, merkte zij dat zij haar handtas niet meer bij zich had. Direct sloeg zij alarm. De politie van het vliegveld zocht uren lang naar de tas, maar deze bleef onvindbaar. Waar schijnlijk is zij gestolen. Van onze correspondent VENLO. Het ministerie van o.k. en w. heeft het schoolbestuur van een [school in Well in Noord-Limburg toe stemming gegeven een nieuwe school van zes klassen voor jongens te bouwen. De oude school verkeerde al jarenlang in een desolate toestand. Onderwijzers en leerlingen moesten verscheidene ma len naar andere scholen verhuizen, om dat het verblijf in de eigen school te riskant was. Vooral in de wintermaanden is het gebouw met zijn rokerige en tochtige lokalen onbewoonbaar. In die maanden zijn er altijd erg veel zieken. De in specteur van het lager onderwijs heeft de school in het begin van deze winter tijdelijk doen sluiten, nadat hij zelf poolshoogte had genomen van de on houdbare toestand. DEN HAAG (ANP). De onderhan delingsdelegaties van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het kar- tonnage- en papierenzakkenbedrijf heb ben overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. De oude arbeidsovereen komst -liep met nieuwjaar af. De nieuwe c.a.o., die nog door beide partijen en het College van rijksbe middelaars moet worden goedgekeurd, voorziet in een loonsverhoging van twaalf cent. Vervolgens wordt het loon met 48-45ste vermenigvuldigd om de werktijdverkorting in de lonen te ver werken. Verder zal o.a. het maximum van de prestatiebeloning voor volwassen mannelijke werknemers van acht op tien procent worden gebracht. De toe slagen voor de voorlieden worden ver hoogd. Bij onderhoudswerk op (de vrije) zaterdag wordt het loon bij een 45-urige werkweek met 25 procent ver hoogd; bij overwerk tot 1 uur 's mid dags wordt vijftig procent extra uitge keerd. De nieuwe c.a.o. behelst voorts een wijziging in werktijd, respectievelijk beloning voor de ploegendiensten, ver betering van de aaneengesloten vakan tie en een uitkering van dertien in plaats van zes weken loon bij overlij den. Veel goeds Gezamenlijk rapport Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het rapport van de gemeente Rotterdam, United States Steel en een Franse combinatie, de Se- ma, over de mogelijkheden van een hoogovenbedrijf op de kop van het eiland Rozenburg komt in februari uit. De rapporteurs zijn het er pver eens, dat deze plaats voor een ijzer- en staal industrie ideaal \s. Vlak bij de nieuwe Shell-raffinaderij op de kop van het eiland is een plaats gereserveerd voor een elektrische cen trale, die voor de verwezenlijking van een hoogovencomplex van groot belang zou zijn; niet alleen als leverancier van energie maar ook als afnemer van hoogovengas voor do ketels. Bij uitbrei- ding van de chemische bedrijvigheid in het Europoort-gebied zou een derde cen trale naast de twee Rotterdamse ook op dat punt onmisbaar zijn. LONDEN (Reuter) De British Aircraft Corporation heeft met de Zwit serse regering een contract gesloten voor levering van luchtdoelra-ketten van het type Bloudhound. De waarde van de ra ketten is 25 miljoen. Zwitserland heeft volgens de British Aircraft Corporation nog nooit zulk een grote militaire order in het buitenland geplaatst. Omgekeerd gaat het om de grootste bestelling van luchtdoelraketten van Engelse makelij die ooit door een ander land is geplaatst. Sprekende over de Europese Econo mische Gemeenschap zei de voorzitter dat er weliswaar enkele minder ple zierige geluiden zijn gehoord, maar dat er toch ook veel goeds te vermel den is. Het industriële groeitempo in de E.E.G. zakte echter van dertien per cent in 1960 tot 7,5 pereent in de eer ste helft van het afgelopen jaar en tot vier percent in het derde kwar taal van 1961. Wij weten niet of dit groeitempo te zijner tijd dat van andere gebieden weer zal overtreffen. De eerste etap pe van de E.E.G. is in ieder geval zeer gunstig geweest", aldus prof. Verrijn Stuart. WAARSCHUWING: Brugse raadsleden mogen niet vissen Eigen nieuwsdienst BRUGGE De Engelse ambassade in België hoeft het gemeentebestuur van Brugge gewaarschuwd dat het niet moet proberen twee van zijn raadsleden in de Britse territoriale wateren te laten vis sen. De raadsleden Victor Delpaepe en mr. Fernand Traen waren dat van plan, omdat koning Karei II de Bruggenaren m 1666 het privilege tot het vissen in de wateren had verleend. Het privilege is nimmer herroepen, zegt Delpaepe. Hij zag er dus een gerede mogelijkheid in het oude Belgische stadje nieuw leven in te blazen. De door Karei II opengestelde wateren zitten immers vol vis. De Britse regering vindt evenwel dat het privilege niet meer geldig is. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft het Brugse gemeentebestuur daarom gewaarschuwd zijn raadsleden thuis te houden, omdat de tocht wei eens averechtse gevolgen zou kunnen hebben. De Bruggenaren willen zich het prl vilege evenwel niet zo maar door de neus laten boren. Koning Karei II heeft, nadat zijn vader door de revolutie naar het schavot was gewezen en hij was verbannen, een goede tijd in Brugge gehad. Uit dank daarvoor verleende hij het privilege. Dat de Brugse vissers er zo lange tijd geen gebruik van hebben gemaakt, wil niet zeggen, dat zij daar mee hun recht hebben verspeeld, vin- den zij. Er zijn nu plannen een Engelse ad vocaat "op te dragen een uitspraak van een Britse rechter uit te lokken. DÉN HAAG Ondanks de duide lijk zichtbare toewijding van de spe lers was de vertoning van de kome die „Procederen" van Racine en de eenacter „Het Diploma" van Piran dello door de toneelgroep Studio gis teravond in het Haagse Diligentia een nogal vervelende geschiedenis. Voor de pauze speelde het jonge ge zelschap onder regie van Elisa Hoo- mans Procederen van Racine in de zwierige vertaling van Victor van Vriesland. Dit (enige) satyrische blijspel van de beroemde Franse tragediedichter uit de zeventiende eeuw werd in de op voering van Studio een tamelijk on begrijpelijke klucht. Voor een deel was dat van tevoren wel te verwachten, want Procederen (Les Plaideurs) is duidelijk een spel, dat de tijdgenoten van de schrijver kan hebben vermaakt, maar dat men sen van bijna drie eeuwen later hele maal niets meer te zeggen heeft. Een andere regisseur zou er heel misschien nog een luchtig en vrolijk kijkspelletje van hebben kunnen maken, maar in de regie'van Elise Hoomans was het „van dik hout zaagt men planken" en ging alle satyre verloren in de luidruchtige kluchtigheid van acteurs en actrices die alles een aantal tonen te hoog en veel te luid uitschreeuwden of lachten. Die luidruchtigheid maakte ook de sfeer van Pirandello's dramatische anecdote over de menselijke ver nedering in de eenacter Het Diploma (uitstekend vertaald door Max Nord) kapot. Noch de rechter met zijn moederbinding, gesymboliseerd in zijn gehechtheid aan het vogeltje, noch de lawaaierige rechter en zelfs niet de hoofdfiguur van de zonderlinge ver schoppeling Chiachiaro konden ons aangrijpen. Waar lugubere spanning moest zijn was alleen maar lawaai, leeg gelach en schel geklaag. De toe schouwer kon zich nog juist voorstel len dat grotere acteurs onder een strakkere en meer overtuigde regie van Het Diploma een indrukwekken der brok toneel hadden kunnen maken. Anton Deering Van onze correspondent CTOCKHOLM. EEN ietwat late op- volger van Charles Lindbergh die zich echter toch in ieder geval met -de titel van jongste oceaanvlieger kan sieren, is de 22-jarige Zweedse gymnasiast Olie Ringstrand. Olie is met een kleine, blauw-wit geverf de eenmotorige Piper Comanche de Atlantische Oceaan overgevlogen. Olie deed dat in drie étappes: Florida- Bermuda (zes uur vliegen), Bermu- da-Azoren (veertien uur) en Azoren- Lissabon (zes uur). Hij vertrok op 29 december van Florida en landde op 2 januari in Lissabon. Zijn snel heid was steeds ongeveer 270 kilome ter per uur. Tijdens de eerste étappe had hij nogal te lijden van een on weersbui. De bliksem trof het toestel zelfs een keer. In Europa De moeilijkheden begonnen voor Olie pas goed in Europa. Zowel in Barce lona als in Genève werd hij door mist Opgehouden. „Toch moet ik uiter lijk maandag in Stockholm zijn", zei Olie, „want anders wordt de rector boos." Dinsdag moet hij weer op school zijn. Zijn kerstvakantie is dan afgelopen. Zijn enthousiasme voor het vliegen heeft Olie geërfd van zijn vader, die een geestdriftig amateur-vlieger is. De Piper Comanche waar Olie zijn vlucht mee maakte is van een in dustrieel uit Stockholm. Die had hel in Amerika gekocht. Hij had uitgere kend dat het goedkoper was om de jongen in de gelegenheid te stellen het toestel naar Stockholm te vliegen dan om het met een schip te laten brengen. Als beloning voor zijn prestatie krijgt Olie de gouden medaille van de Ko ninklijke Zweedse Aeroclub. Hij komt daarmee in voortreffelijk gezelschap. In 1925 werd de medaille verleemï aan de Duitser Eckener voor diens zeppelinvluchten. Twee jaar later kreeg Lindbergh hem voor zijn be roemde oceaanvlucht. BERLIJN 'Reuter) De muur tus sen Oost-Berlijn en de Franse sector van West-Berlijn is gisteren op twee twee plaatsen in elkaar gezakt. Het metselwerk was niet bestand tegen de vorst. Het eerste gat viel gistermorgen in de muur. Er werderj onmiddellijk enige Oostduitse grenswachters bij gezet. La ter op de morgen kwamen de metse laars om de zaak weer in orde te ma ken. Terwijl zij daarmee bezig waren zakte de muur een eindje verder ook in elkaar, Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De schrijver Willem Frederik Hermans heeft zijn uitgever G. A. van Oorschot te Am sterdam, gedagvaard omdat hij al le met hem lopende overeenkom sten over de uitgave van de boeken De tranen der acacia's en De donkere kamer van Damocles wil laten ont binden. De achtergrond van het geschil is dat Van Oorschot met een Ameri kaanse. een Engelse, een Franse en een Duitse uitgever contracten heeft gesloten voor vertalingen van De don kere kamer. Hermans zegt dat hij daarvoor geen toestemming heeft ge geven. Verder is de schrijver erover ontsticht dat de uitgever De tranen der acacia's, naar hij zegt, eveneens zonder toestemming in de serie De Witte Olifant heeft opgenomen. De onenigheid tussen Hermans en Van Oorschot dateert al van zeker een iaar terug. Begin 1961 zijn er schik kingspogingen gedaan, er zijn com promisvoorstellen ter tafel gebracht, doch dit alles heeft tot niets geleid. In het tijdschrift Podium plaatste Her mans enige tijd geleden een waar schuwing tegen Van Oorschot, die al leen het verschil van mening over De tranen der acacia's tot inzet had. De nu uitgebrachte dagvaarding be treft een lang lopende procedure, geen behandeling in kort geding. ROTTERDAM. Het gemiddelde ren dement op Nederlandse aandelen is, blij kens de periodieke berekening van de Rotterdamsche Bank gedaald tot 4 Het algemene indexcijfer toonde begin 1960 in vergelijking met een jaar tevoren nog een stijging van 46 Op 2 januari 1961 lag de algemene index slechts 7 boven het peil van begin 1960. Op 22 december 1961 was het indexcijfer neg maar 3 boven dat van begin 1961. Het blijkt wel, zo constateert de Rotterdamsche Bank. dat aan sterk dynamische ontwikkeling ter beurze .een eind is gekomen en dat meer een toestand van consolidatie is in getreden. Het verloop van het gemiddelde ren dement van Nederlandse aandelen is als volgt: eind 1948 4,5 eind 1957 7.9 1949 4 8 1958 5,9 1950 4.9 1958 4,2 1951 5.8 1960 4,2 1952 6.6 28 mrt. 1961 3.7 1953 5.6 29 juni 1961 4.1 1954 4.8 28 sept. 1961 4.1 1955 4.6 22 dec. 1961 4.0 1956 5,8 Uitzonderingen Van de achttien groepen ondernemin gen brachten het per 22 december slechts twee tot een gemiddeld rendement van meer dan 5 en wel de scheepsbouw met 5,6 en de houthandel met 5,5 De handelsondernemingen komen op de derde plaats met 4,8 gevolgd door de olie-industrie met 4,7 en de scheepvaart met 4,5 De chemische industrie en de onderne mingen van onroerende goederen sluiten de rij met een gemiddeld rendement voor beide van 2,4 Wat de tot 1 december gedeclareerde dividenden betreft, heeft van 421 maat schappijen ongeveer 39 het dividend kunnen verhogen, ruim 52 liet de uit kering ongewijzigd, terwijl bijna 9 tot dividend verlaging moest overgaan. Lagere resultaten Hoewel bij het gros van de Nederland se ondernemingen de omzetten in 1961 verder zijn toegenomen, zijn in verschei dene gevallen de resultaten gedaald als gevolg van de kostenstijging, die vaak niet kon worden opgevangen door de ver grote omzet. Bovendien heeft bij de ex portindustrieën, waaronder de scheep vaart, de revaluatie van de gulden nog eens extra gedrukt. Op basis van de gemiddelde dividenden over de laatste drie boekjaren bedraagt het gemiddelde rendement voor 199 fondsen 3,9 tegen 4 per ultimo sep tember 1961 en eveneens 4 per ultimo 1960. AMSTERDAM. Het vermogen van het Amerikaanse beleggingsfonds, Col- Energy, bedroeg op 30 september 14,28 per aandeel. Wanneer rekening wordt gehouden met de uitkering van 0,25 per aandeel aan kapitaalwinst in april, was het vermogen per aandeel o-p 30 septem ber 24.6 hoger dan een jaar tevoren. Het vermogen was 64,15 miljoen groot. De onderneming bezit 635 aandelen Philips met een gezamenlijke boekwaar de van 1,73 miljoen. DEN HAAG. In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders in de Tarakan Petroleummaat- schappij is de directie gemachtigd de in 1902 met de exploitanten van de ter reinen op Tarakan gesloten overeen komst te ontbinden en afstand te doen van alle uit dien hoofde aan de vennoot schap nog toekomende rechten. Zulks on der voorwaarde, dat het op de aandelen uitgebrachte bod gestand wordt gedaan. De aandeelhouders hebben nog tot en met 15 januari gelegenheid hun stukken aan te bieden. A

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6