Moskou dreigt met Uno in kwestie - Heusinger Polygoon - Profilti niet meer op het Tuschinski - doek Frankrijk gaat weer met Tunesië praten KRIS ~3&aé BEWIJSMATERIAAL ZOU ONWEERLEGBAAR ZIJN Twee doden bij treinbotsing ZWIJGENDE KAPELAAN GEGIJZELD COURTAULDS WIJST BOD VAN I.C.I. AF VERVOERSVERBOD VOOR VARKENS VERLENGD Prij zen toonden neiging tot enige verlaging Verdiïdwxis krijgt nog één jaar door Zeeland ZAANSTREEK KAN AFVAL NIET KWIJT Lasser omgekomen Vier jaar geëist voor doodslag Vier procent Titanenstrijd op komst SCHIP TEGEN BRUG Londense vrachtenmarkt Zoontje gevraagd voor Cleopatra Nieuwe ambassadeur uit Australië Betaalbaarstellingen Tongblaar breidt zich nog uit Rotterdamse graanmarkt Zelf aan de slag Ten toonstelling openen om haar te sluiten Zaterdag 6 januari 1962 ZEEUW«f H DAGBLAD Pag. 5 Eigen nieuwsdienst jVTEW YORK De Sowjetunie blijft aandringen op uitlevering van generaal Adolf Heusinger, de huidige voorzitter van de permanente commissie van de Navo in Washington, opdat hij in dat land kan worden berecht. De Sowjetunie heeft de vorige maand, ruim zestien jaren na de tweede wereldoorlog, Heusinger voor het eerst van oorlogsmisdaden beschuldigd. De Sowjetunie verzocht gisteren steun bij dat streven naar uitlevering van Heusinger in een schrijven aan de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, en beriep zich daarbij oo een in 1946, ruim vijftien jaar geleden, door de Algemene Vergadering, aanvaarde resolutie inhoudende de goed keuring van het beginsel van uitlevering van lieden die van oorlogsmis daden waren beschuldigd. De vorige maand verzocht de Sow jetunie de Amerikaanse regering om uitlevering van Heusinger. Dat verzoek werd afgewezen. De Amerikaanse re gering beschouwde het als Russische propaganda. In de brief aan Oe Thant beschuldig de Sowjetunie de Verenigde Staten van schending van bovenomschreven reso lutie van 1946. Beulsknecht In een persconferentie deelde P. D. Morozof, lid van de Russische delegatie bij de Uno, gisteren mede dat Amerika op zijn grondgebied „een van de ver schrikkelijkste fascistische beulsknech ten" herbergt. Morozof noemde Heu- Binger de rechterhand van Hitier. De Rus citeerde niet uit de brief die Oe Thant had ontvangen. Wel deelde hij mede dat de Sowjetunie Oe Thant 'had verzocht de verschillende delega ties kopieën te verschaffen van „docu mentair bewijsmateriaal" dat zou zijn buitgemaakt op de asmogendheden. Morozof noemde dat bewijsmateriaal onweerlegbaar. Hij liet niet blijken of zich daarbij ook de foto bevond die eerder deze week een brutale verval sing was gebleken. Het heette een foto te zijn van Duitse soldaten, ondergeschikten van Heusin ger, die toekeken terwijl een Russisch dorp dat zij in brand hadden gestoken, in vlammen opging. Het bleek een foto uit 1932 te zijn van het platbranden van een Chinees dorp door Japanse soldaten. De foto was als illustratie opgenomen in een Russisch geschiede nisboek. Pas onderzocht Morozof zei in antwoord op de vraag waarom de Sowjetunie ruim zestien jaar had gewacht met het verzoek om uitlevering van Heusinger dat het nu aanwezige bewijsmateriaal pas onlangs terdege was onderzocht. De Sowjetunie zal eventueel later besluiten welke volgende stappen on dernomen moeten worden, zei Morozof. Zo nodig zouden daarbij nieuwe stap pen in de Uno zijn. Verder wilde hij zich daarover niet uitlaten. De Uno, zei Morozof, heeft een spe ciale verantwoordelijkheid wanneer het gaat om „maatregelen ter uitlevering en bestraffing van oorlogsmidadigers." Morozof gebruikte de kwestie-Heu- singer voor een aanval op de Verenigde Staten. De Russische regering, zei hij, had verwacht dat Amerika dadelijk na het Russische verzoek om uitleve ring van oorlogsmisdadigers maatrege len zou hebben genomen. „De Amerikaanse regering weigerde, en het State Departement veroorloofde zich, zonder ook maar te proberen de door ons overgelegde onweerlegbare bewijzen te bestuderen, de Russische nota een propagandamanoeuvre te noe men.", Slag in gezicht Morozof gewaagde in dit verband van „internationale overeenkomsten" en van „grondbeginselen van gerechtig heid". Hij noemde de Amerikaanse wei gering een slag in het gezicht van de velen, onder wie ook Amerikanen, die in de strijd tegen nazi-Duitsland het leven lieten. Het Russische „bewijsmateriaal" gaf volgens Morozof duidelijk blijk van Heusingers aandeel in vele oorlogs misdaden, bij voorbeeld het uitroeien van burgers, speciaal op Rusisch grondgebied. Óver de foto van het plat gebrande Chinese dorp sprak hij niet. Heusinger had volgens Morozof ook actief deelgenomen aan militaire acties tegen Zuidslavië, Frankrijk, Engeland en andere landen. Hij was de man geweest van het plan-Tannenbaum, het plan voor de overrompeling van Zwitserland. MILAAN (Reuter). In de buurt van Milaan is gisteren een sneltrein met mensen die van de wintersport kwamen op een op de lijn staand boe meltreintje gereden. De machinist van de sneltrein en een Italiaanse passagier kwamen bij het ongeluk om het leven. Enkele tientallen passagiers werden ge wond. Onder de gewonden was een Neder lands echtpaar, Van Toben geheten. Het schijnt er vrij goed af te zijn gekomen. Na te zijn verbonden konden de Neder landers het ziekenhuis tenminste verla ten. Het boemeltje stond stil op de rails omdat een andere trein er voor stil stond. Deze trein had een man aange reden die een overweg onvoorzichtig overstak. Van onze correspondent TJAARLEM. De 45-jarige kape- 1 laan J. J. L. van de Sint Cathe- rinaparochie te Amsterdam zit in gijzeling in het Haarlemse huis van bewaring. Hij weigert de naam te noemen van de passagier die bij hem in de auto zat toen hij een verkeersovertreding beging op de Wagenweg in Haarlem. Op een dag in september zou de ka pelaan op de door knipperbollen be schermde oversteekplaats tegenover de Hazepaterslaan bijna een bejaarde vrouw hebben aangereden. Toen een andere automobilist hem daarop had gewezen, zou de passagier van kape laan L. zich onheus tegenover de automobilist hebben gedragen. Hij zou hem een klap in het gezicht heb ben gegeven. De automobilist noteer de het nummer van de auto van de kapelaan, waardoor de politie de geestelijke al gauw had gevonden. Bekeuring De kapelaan kreeg een bekeuring. Hij weigerde evenwel de naam te noemen van de passagier die bij hem in de au to had gezeten. De kous zou daarmee af zijn geweest indien de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank de zaak niet had doorgezet. Als gevolg daarvan kreeg de rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart bemoeiing met de affaire. Die beschikte dat de kapelaan in gijzeling zou worden gesteld. Met de ze beschikking ging de Haarlemse rechtbank akkoord en zij beval gijze ling voor de duur van twaalf dagen. Gistermiddag heeft de passagier zich telefonisch bij de rechter-commissa ris gemeld. Het bleek de broer van de kapelaan te zijn, de ambtenaar P. J. L. uit Hillegom. Als deze heeft be kend dat hij de automobilist heeft ge slagen en indien de automobilist hem na confrontatie herkent, is het zo goed als zeker dat kapelaan L. nog vandaag op vrije voeten zal worden gesteld. MILAAN (A.P.) Het Italiaanse parlement heeft grote vreugde verschaft aan de honderd oude musici die in het tehuis wonen, dat Guiseppe Veidi eens heeft gesticht. Het parlement heelt de auteurs rechten op Verdi's werken met een jaar verlengd. Het rusthuis krijgt een deel van die rechten. Een jaar na de dood van Verdi in 1901 is het tehuis uit een legaat van de componist gebouwd. Zijn stoffe lijk overschot is op het terrein van het Verdi-huis begraven. Sindsdien hebben vele bejaarde musici hun levensavond in het rusthuis door gebracht. Volgens de wet blijven auteurs rechten op muziek vijftig jaar na de dood van de componist gelden. In 1951 waren Verdi's composities dus vrij, maar het parlement nam toen' een speciale wet aan, waardoor de rechten nog tien jaar langer gehand haafd bleven. Per 1 januari zouden ze dus definitief aflopen, maar nu is de regering met een wetsontwerp ge komen om ze nog eens met een jaar VAN voe te verlengen en het parlement keurde dat voorstel goed. de recettes van iedere uit voering van een Verdi-opera krijgt de uitgever Ricordi te Milaan vier procent en het rusthuis even eens vier procent. Alleen al in Italië zijn in het af gelopen jaar 342 uitvoeringen van Verdi's werken gegeven, die aan Ricordi en het rusthuis meer dan 45 miljoen lire hebben opgeleverd. Een man die het besluit van het parlement niet met vreugde heeft begroet is dc Australische dirigent Denis Vaughan. Deze musicoloog, die in Rome woont, loopt al jaren lang met het plan rond een nieuwe kri tische uitgave van Verdi's werken te bezorgen. Hij meen'; dat er vele verschillen zijn tussen de oorspron kelijke manuscripten en de gang bare partituren.^Zolang echter Ricor di de rechten heeft, kan hij geen nieuwe uitgave het licht doen zien. Van een onzer verslaggevers TTET Tuschinski-concern vertoont voortaan in zijn vijftien theaters niet meer het „Nederlands Nieuws" van Polygoon-Profilti. Daarmee is de eerste stap gezet tot bedreiging van het Nederlands filmjournaal, dat als een der beste ter wereld geldt en verscheidene malen in het buitenland werd bekroond. Het be sluit van de n.v. Tuschinski bete kent dat de kat de bel is aangebon den: de mogelijkheid bestaat, dat ook andere bioscoopexploitanten zullen gaan overwegen dit voor beeld te volgen. „Voor ons is de zaak op het ogenblik nog niet urgent", zei de heer J. P. M. A. Smulders, directeur van het City concern in Den Haag. „Wij zijn aan een contract gebonden en we behoeven ons er nog niet over te beraden. Maar zo wel wij als andere bioscoopexploitan ten zijn van mening, dat er veranderin gen in het filmjournaal zullen moeten komen. Op het ogenblik brengen we voor het merendeel oud nieuws en dat is niet aantrekkelijk voor het publiek." Concurrent De concurrent van het filmjournaal is het dagelijkse televisiejournaal en het wekelijks televisie-overzicht. In bi oscoopkringen is men algemeen van mening dat het filmjournaal zijn actu aliteitswaarde heeft verloren. Men wil echter niet zoals het Tuschinski-con cern het heeft gedaan zonder meer het filmjournaal terzijde zetten op louter commerciële gronden. ,,Het is natuurlijk een zaak van Po lygoon-Profilti, maar ik geloof dat het journaal frequenter moet worden. Vier, vijf maal per week moeten er nieuwe opnamen word'en gebracht, zodat het filmjournaal actueel is, even actueel als de televisie", zei de heer Smulders van het City-concern. Geen subsidie „Bovendien", voegde hij eraan toe, ..laten we niet vergeten dat het Neder landse filmjournaal een ongesubsidieer de instelling is. In het buitenland wor den bijna alle filmjournaals door de regeringen zwaar gesteund. Misschien zal het in ons land ook zover moeten komen". De heer C. S. Roem, een van de di recteuren van Polygoon-Profilti, wijt het besluit van Tuschinski geheel aan de zware financiële lasten waarvoor het bioscoopbedrijf in ons land staat met een vermakelijkheidsbelasting, die hoger is d'an in welk ander land ook, plus nog een omzetbelasting, wel ke op het gebied van de massacommu nicatiemiddelen alleen nog voor film vertoningen geldt. Welke kant op? Over de verandering, die het film journaal in concurrentie met de televi sie moet ondergaan, is de heer Roem weinig optimistisch. „We weten niet welke kant we uit moeten", zegt hij. ,,Als we dieper gaan graven en meer documentair word'en, zeggen de exploi tanten: geeft ons maar gewoon nieuws. En als we nieuws geven, zijn we achter bij de actualiteit van de televisie." „Voor alles is het echter een kwestie van geld", is zijn mening. „Ook wat eventuele veranderingen betreft". Van onze correspondent LONDEN Het bestuur van Courtaulds, het grote Engelse concern op het gebied van kunstvezels, heeft het bod op zijn aandelen dat door de Impe rial Chemical Industries is uit gebracht, van de hand gewe zen. Met het bod was een bedrag van 180 miljoen pond sterling gemoeid. De afwijzing was voor de Britse financiële we reld een grote verrassing. Courtaulds heeft dit besluit geno men op grond van een voorlopig rapport van financiële adviseurs. De winst, zo luidt de verklaring van het bestuur, is weer stijgende na een inzinking, die noopte tot verlaging van het interimdividend. Courtaulds heeft bijna drie weken Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De rijkspolitie te water onderzoekt de toedracht van een aanvaring, die zich gisterochtend in de Amsterdamse haven heeft voorgedaan. De Duitse kustvaarder Reinhold Kruse- mark botste toen tegen de Hembrug. Volgens de kapitein van het vijfhon derd ton metende schip dat thans met twee omgebogen masten op repa ratie ligt te wachten is de brug wachter schuldig aan het ongeluk. Die zou, toen hij de brug dichtdraaide, geen rood licht hebben gegeven. De brug zou bovendien zijn gesloten op het ogenblik dat de kustvaarder nog maar enkele honderden meters van de brug verwijderd was en niet meer kon stoppen. De Reinhold Krusemark had een loods aan boord. LONDEN (Reuter). Op de Londense vrachtenmarkt kwamen de volgende za ken tot stand: zwaar graan per tanker van Golfhavens naar Polen tegen 4.70 vrij lossen, februari-maart gerst of rogge van Noordpacifichavens naar Antwerpen-Ham- burg tegen 8.55 bruto, januari, suiker van Cuba naar China tegen 97 sh. f.i.o., janua ri en van Cuba naar Hamburg tegen 46 sh. f.i.o., januari. Een grote bulkcarrier werd gecharterd van Vittoria naar Polen tegen 44 sh. bruto februari. ROME Per advertentie wordt in Rome een kleine jongen gevraagd om de zoon van Cleopatra en Julius Caesar te spelen. Hij moet drie of vier jaar zijn en mag de lengte van 120 centime ter niet overschrijden. Aanvankelijk was de zevenjarige John Handolph Pepper geëngageerd, maar de opnamen van de triomftocht, die in de herfst zouden gebeuren, moes ten wegens de regen worden uitgesteld. John blijkt plotseling te zijn uitgescho ten. „Het kind is eenvoudig sneller ge groeid dan wij konden filmen", zei de producent. Van onze correspondent DARIJS. De onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië, die op 28 december te Rome wer den afgebroken, zullen binnen af zienbare tijd te Parijs op ministe rieel niveau worden voortgezet. Da Tunesische staatssecretarissen Ladgham en Mokkadem zullen naar Parijs gaan waar zij door de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, zullen worden ontvangen. De onderhande lingen zullen waarschijnlijk tussen 10 en 15 januari beginnen. Dit is bekend geworden in een communiqué van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken dat werd uitgegeven op het ogenblik, dat de Tunesische president Bourguiba er over sprak in een redevoering. Pessimisme Bourguiba repte van het pessimis me, dat ontstaan was na het afbreken van de onderhandelingen te Rome als gevolg van de halsstarrige houding van Frankrijk. Deze houding leidde rechtstreeks naar een nieuwe crisis toestand. Om die te bespreken en om het volk erover in te lichten had het politieke bureau van de Neo-destour Bourguiba gevraagd een uiteenzetting te geven. Sedertdien was er echter, volgens hem, als gevolg van een Frans initiatief een zekere ontspan ning ingetreden en zijn thans de uit zichten op een gunstige afloop van de onderhandelingen groter gewor den. Geen voorwaarde Over dit initiatief zei Bourguiba, dat Frankrijk er woensdag tijdens besprekingen op consulair niveau in had toegestemd om over de basis Bizerta te onderhandelen zonder een enkele vooraf gestelde voorwaarde. Frankrijk heeft volgens Bourguiba altijd voorgewend de basis te willen gebruiken in geval van een nieuwe wereldoorlog. Volgens de Tunesische president zou Frankrijk daar thans van hebben afgezien. „Als de basis Bizerta", zo voegde hij daaraan toe, „eenmaal geëvacueerd is, zullen de Franse troepen er nooit meer kunnen terugkeren, zelfs niet in geval van een internationale crisis." Zodra hij de zekerheid heeft, dat de onderhandelingen tot een gunstige op lossing zullen leiden, is Bourguiba be reid onmiddellijk de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk te herstel len en nauwe economische banden aan te knopen. CANBERRA (Reuter). De Austra lische hoge commissaris in Indië, de heer W. R. Crocker, is benoemd tot ambassadeur in Nederland. De heer Crocker volgt sir Edwin McCarthy op, die begin maart zijn post verlaat. De nieuwe ambassadeur heeft als hoogleraar internationale betrekkingen gedoceerd aan de nationale universiteit van Australië. Zeven van de negen bemanningsleden van het Griekse vrachtschip Constantis Busses, dat gisteren in de buurt van het Griekse eiland Thasos is gezonken, zijn verdronken. Twee mannen werden gered. AMSTERDAM In het internationale studenten-sporttoernooi te Amsterdam heeft Nederland na het volleybal ook het tafeltennis gewonnen. Het dammen ech ter leverde een zege op voor Suriname. De Libanese politie heeft dohderdag opnieuw 268 arrestaties verricht die verband houden met de mislukte staatsgreep van zaterdag. In totaal zijn er nu bijna 2500 mensen gearres teerd. Drie vrouwen zijn om het leven ge komen toen een autobus met toeristen op 100 km van Sydney in een ravijn reed. Er waren dertig gewonden. In 1961 werd bij de spaarbank van de Coöperatieve Boerenleenbank te Hoedekenskerke aan spaargelden een bedrag van 1.938.657,53 ingelegd. Over hetzelfde jaar werd een bedrag van 1.281.364,35 terugbetaald. Per 31 de cember was het saldo zonder bijschrij ving van rente 5.244.322,53. Het afge lopen jaar werden 159 nieuwe spaar ders ingeschreven. Met de bouw van een bijzondere school is een dezer dagen in Overslag een aanvang genomen. De fa. L. P. de Bruijn en Zoon te Hulst bouwt deze in de nabijheid van het gemeentehuis. nodig gehad om over het aanbod van I.C.I. te beraadslagen. Thans zal aan de 184.000 aandeelhouders van het concern de raad worden gegeven het bod af te wijzen. STRIJD In de Londense City verluidt dat daarmee een financiële strijd is begon nen van een omvang, die zijn gelijke nog niet heeft gevonden. Het bod van I.C.I. was het hoogste dat ooit voor een dergelijke transactie is gedaan. Het kwam na maanden van onderhande lingen tussen de twee grote concerns om tot een fusie te komen. Het bestuur van Courtaulds verklaar de dat het wel degelijk het belang ziet van een versterking van de industrie van kunststoffen en dat daartoe be paalde voorstellen aan de I.C.I. zijn gedaan. De winst van Courtaulds wordt voor het boekjaar 1961'62. dat op 31 maart eindigt, geschat op 17,5 miljoen pond sterling na aftrek van belastingen. Zij laat een slotdividend toe van een derde penny per aandeel waarvoor de totale uitkering over 1961'62 op twee shilling komt, ofwel gelijk aan die van vorig jaar. Als de fusie was doorgegaan zou een concern zijn ontstaan met een omzet van 850 miljoen pond sterling. Daar mee zou de onderneming tot de aller grootste ter wereld hebben behoord. Maandag komt het bestuur van I.C.I. bijeen om de verklaring van Courtaulds te bestuderen. Vlisco - no. 43 gew aand. 30, no. At: pref. winstd. aand. 90 no. 3 cert, gew, aand. 60, no. 2 pref. winstd. aand. 90, 5 jan., Commercial Credit - no. 3 11,97, 5 jan., Republic Steel - no. 5 22.56 per 10, 5 jan., Curtiss Wirght - no. 55 7.50 per 10, no 59 aand. class A 14.91 per 10, 5 jan., A.K.U. - no. 54 40, no. 45 cert. 4, 19 jan., U.S. Lines - no. 46 14.92 per 10, 8 jan., Abacus Fund - no. 6 69.20 per10», 8 jan., Florida Power - no. 13 7.15 per 10, 8 jan., Anaconda - no. 137 29.91 per 10,8 jan., Union Electric - no. 38 13.45 per 10, 8 jan. American Tel. Tel. - no. 11 27.10 per 10, 8 Jan., Allegheny Power System - no. 99 13.50, 8 jan., Vredestein Rubber - no. 9 20, no. 10 20, 8 jan.f Desseaux - no. 2 (aand. 1—1000), no. 3 (aand. 12000), elk 50, 8 jan., Pepsi-Cola - no. 29 10.50, 8 jan., Gen. Telephone Electric - no. 7 5.70, 8 jan.. Colonial Energy - no. 12 1.80, 8 jan., Eastman Kodak - no. 32 11,25 per 5, 8 jan., Van een onzer verslaggevers D OTTERDAM. HET vervoers- Y verbod voor varkens is verlengd tot 1 februari. Het verbod werd we gens de heersende epidemie van mond- en klauwzeer ingesteld op 12 december en zou oorspronkelijk tot 8 januari van kracht zijn. De mi nister van landbouw heeft tot de verlenging besloten omdat de ziekte zich nog steeds uitbreidt. Om voor de veehouders en de vlees- Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM 5 jan. Contante prijzen: Londen 10.12—10.12%; New York 3.60&— 3.60ieJ Montreal 3.44%—3.45; Parijs 73.51— 73.56: 'Brussel 7.23%—'7.24%: Frankfurt 90.14 V2—90.19 V2Stockholm 69.64%—69.69%; Zürich 83.39 Va—83.44V2: Milaan 58.03%— 58.08%; Kopenhagen 52.33 Va52.38%; Oslo 50.51 Va—50.56%; Wenen 13.94%—'13.95%; Lissabon 12.61%—12.63%. Niets hielp Van onze correspondent ZAANDAM De fabrieken in de Zaanstreek zitten met hun afval stoffen in de maag. Bijna dagelijks klagen de directies van alle grote bedrijven over het probleem hoe de waardeloze emballage en afvalstof fen kwijt te raken. De gemeentelijke autoriteiten krijgen er al evenzeer grijze haren van. Een op het eerste gezicht eenvou dige oplossing zou zijn verbranding van dit grove vuil in de open lucht. Daartegen rijzen echter van alle kanten bezwaren. Een compostbedrijf, zoals er in verscheidene andere plaat sen in het land al staan, zou de oplos sing zijn, maar in de Zaanstreek heeft men voor de bouw daarvan met daarbij een verbrandingsoven nog steeds geen vergunning gekregen. Een groot deel van het fabrieksvuil wordt toch in de open lucht ver brand, op afgelegen terreinen door ondernemende lieden die hiervan hun beroep hebben gemaakt. Boeren in de buurt van deze verbrandingsplaatsen hebben onlangs echter heftig gepro testeerd. Afvalstoffen zoals glas en stukjes blik zouden door meeuwen rij kelijk over de weidegronden worden uitgestrooid met het gevolg, dat de koeien die in de maag krijgen. In overtreding De boeren hebben de Raad van State onlangs gevraagd de vergunning krach tens de Hinderwet nietig te verklaren, die B. en W. van Zaandam aan enige vuilverbranders hebben uitgereikt. Vol gens deze vergunning mogen grof vuil en afvalresten worden verbrand als aan negentien voorwaarden wordt vol daan. ïn de praktijk komt daar niet veel van terecht; de erkende vuilver branders bleken bijna doorlopend in overtreding te zijn. Deze week versoheen een van de vuilverbranders in hoger beroep voor de rechtbank in Haarlem. De gemeentelijke reinigingsdienst heeft 'slechts tot taak het huisvuil af te voeren. Ook deze dienst echter zit nog al eens in verlegenheid omdat hij niet beschikt over een verbrandingsoven De gemeentelijke vuilnisstort staat meer dan eens in brand! ,,Ik moet net zo goed een bekeuring hebben als die vuilverbrander", aldus de directeur van de dienst, de heer W. A. O. van Velsen. Eigen nieuwsdienst ZOETERMEER. De 26-jarige las ser H. Vis uit Benthuizen is bij een bedrijfsongeluk op het terrein van de N.V. Nutricia in Zoetermeer om het leven gekomen. De heer Vis was bezig met het las sen van een watertank, toen het dek sel van de tank vloog. De lasser werd .zo ver weggeslingerd door de luchtdruk, dat hij aan de andere kant van de rijksweg die langs het fa brieksterrein loopt, in de berm terecht kwam. DEN HAAG. Tussen Nederland en Canada is gisteren een rechtstreekse te legraafverbinding in gebruik genomen. Hierdoor is het mogelijk geworden het openbare telegraafverkeer met Canada automatisch af te wikkelen, want tachtig Nederlandse postkantoren kunnen nu door de keuze van een nummer Montreal bereiken. In Montreal is het zelfde mo gelijk in omgekeerde richting. Enige dagen eerder was al een recht streekse telexverbinding in gebruik ge- n'omen. Overzicht Fa. A. Makkreel ROTTERDAM. De binnenscheepvaart is deze week weer aardig op gang gekomen en ondervindt nu nagenoeg geen belemmering meer van het ijs. Misschien zijn nu de ver voerproblemen voorlopig achter de rug. Zij hebben veel narigheid en hoge kosten veroor zaakt. De aanvoeren te Rotterdam zijn intus sen doorgegaan, zodat er thans voldoende uit aangekomen of verwachte boten te koop is. De vraag naar spoedig leverbare posities was de afgelopen week echter niet zo bijster groot. De prijzen toonden een neiging tot dalen; vooral wat betreft USA gele maïs op aflading. Op januari en februari brokkelden de noterin gen dagelijks iets af. In één week zijn wij op een nogal lager niveau aangeland. Voor deze lagere prijzen kwamen nu wel meer kopers in de markt. Ook in de cif-sector schijnt er in USA maalmaïs op januari en februari be hoorlijke zaken te zijn gedaan. Voor maart en april werd een grote premie verlangd. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Uw appels en peren die in de winter verblijfplaats liggen zal men regelma tig moeten kontroleren; al liggen ze nog zo gunstig; steeds zullen er aange stoken exemplaren tussen zitten en die zal men dus moeten verwijderen; ze zullen anders de nog gave vruchten ook aansteken en dat moet men wel zien te voorkomen. Appels en peren moeten ook niet op de tocht liggen; ze lullen er anders rimpelig van worden. Vruchtbomen moet men ook in de winter tegen allerlei insecten besproei en en nu is het de goede tijd dat te doen; men kan er vruchtboomearboli- neum voor gebruiken, doch dat is heel wat anders dan timmermanscarboli- neum; daar kunnen de bomen beslist niet tegen. Als het niet vriest en bij droog weer zal men moeten sproeien; men kan een oplossing maken van ze ven procent. Tuinhekken hebben ook regelmatig onderhoud nodig; op het platte land ziet men rondom de bungalow over het al gemeen door gezaagde boomplanken en dat staat heel aardg, doch men dient ze wel regelmatig om de twee jaar in de carboiineum te zetten; dat kan men het best in de'winter doen als het niet vriest en bij droog weer. Doet men dat 's zomers dan zullen uw bloemen en planten verbranden. warenindustrie de kwade gevolgen van het verbod zo gering mogelijk te hou den zal van 8 januari af op kleine schaal ontheffing van het verbod kun nen worden gegeven. Dit zal alleen in de allernoodzakelijkste gevallen gebeu ren. De ontheffing zal bovendien slechts worden verleend als uit een diergeneeskundig onderzoek blijkt, dat het bedrijf vrij is van mond- en klauw zeer. Door de ontheffing wordt het moge lijk, dat zeugen naar de beer en big gen van de fokkers naar de mesters gaan. Op die manier zal een onder breking in de varkensproduktie wor den voorkomen. Zo'n onderbreking zou vooral de vleeswaren industrie grote moeilijkheden bezorgen. Overigens wordt op de varkenshou ders een beroep gedaan om als de be drijfssituatie dit toelaat, de varkens tot 1 februari op de boerderij te hou den. De praktische uitvoering van de mo- gelijkheid tot ontheffing komt in het gedrang als te veel aanvragen en naar zou blijken ook onjuiste verzoe ken zouden binnenkomen. -a Gesloten ,W Sinds kort is de Belgische grens voor Nederlandse varkens, runderen en schapen gesloten. Veel praktische be tekenis heeft dit niet, omdat België de laatste tijd maar heel weinig afnam. België heeft op het momnt varkens ge noeg en kan zich dus de luxe van een invoerverbod veroorloven, zo zei de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer. ranspoi .vervoer van het vee door België is wel toegestaan. Voor de han del in varkens heeft ook dat weinig consequenties omdat Frankrijk al ge ruime tl.'J geen Nederlandse varkens binnenlaat. Besloten is verder de jaarlijkse, in ons land verplichte inenting van het rundvee tegen mond- en klauwzeer die normaal tussen 1 februari en 15 april wordt uitgevoerd deze maand al te laten beginnen. Eigen nieuwsdienst PARIJS. In de beroemde Parijse schilderijengalerij Charpentier zal maandag 15 januari een merkwaardige tentoonstelling word'en gehouden die slechts vijf uur zal duren; daarna zal zij worden gesloten bij gebrek aan schilderstukken. Barones Alix de Rothschild die deze tentoonstelling heeft georganiseerd, wil namelijk de geëxposeerde doeken de zelfde mid'dag verkopen ten bate van een liefdadig doel. Deze doeken zijn alle van amateurs, die in het dagelijks leven namen dra gen als koningin Elizabeth van België, hertogin van Alva, Frangoise Sagan, Michèle Morgan, Marcel Achard, Ja mes Gavin (Amerikaans ambassadeur te Parijs) Jean Marais, Pierre Bras- seur, Jean Dutour en prof. Valery Ra- dot van de Academie frangaise. Laplata maïs heeft weinig verandering te zien gegeven. De zaken beperkten zich hoofd zakelijk tot aangekomen of gewachte boten. Op aflading ging er weinig om. Van Laplata waren de zomerafladingen gemakkelijker. Zuidafrikaanse flint is weer op het peil van enige weken geleden teruggezakt. Ook voor deze soort zijn geen zaken van betekenis te melden. Gerst behoorlijk geruimd Aangekomen USA no 2 gerst kon geheel worden geplaatst, zij het dat voor de laatste postjes nog een prijsconcessie moest worden gedaan. De loco no 5 gerst ruimde eveneens aardig op. In spoedige posities rest nu slechts nog Franse en Australische gerst. Deze soor ten liggen echter in prijs wel wat te hoog voor de malerij. Er kwamen offertes aan de markt van Canada feed no 1 gerst. Hierin zullen vermoedelijk wel spoedig nieuwe za ken tot stand komen. Western en twee-rijïge noteerden onveranderd t.o.v. vorige week. De markt voor milocorn is thans verzadigd. Stomende posities liepen langzaam in prijs om laag, terwijl ook afladingen in prijs afbrok kelden. Bij deze gemakkelijke noteringen is de kooplust van niet te verre aflaadtermijnen wat toegenomen. Voor de eerste boten met milletzaad vraagt men een premie t.o.v. de afladingen. Haver aangehouden Hoewel het aanbod van haver niet groot is en de prijs van de Zweedse ver boven die van Laplata uitkomt, viel het toch niet mee de gewachte Laplata haver aan de man te brengen. Afladingen werden door importeurs iets hoger aangehouden. De keus voor maal- haver zal zich in de toekomst toch op de Pla ta haver moeten bepalen. Disponibele Deense rogge werd tegen de verwachting in lager te koop aangeboden. Van inlandse rogge hoort men niet zo veel meer. De postjes die uit de noordelijke pro vincies worden aangeboden, liggen voor het midden en westen van het land te hoog in prijs. De tarwesoorten uit Noord-Amerika be hoefden deze week niet hoger te worden ge waardeerd. Op de veekoekenmarkt werd gezocht naar disponibele of spoedig leverbare lijnpellets, katoenschroot en cocosschroot. Er was zo goed als niet aan te komen. Ook zonnepit- schroot blijft schaars; inlands soyaschroot veranderde ook deze week niet in prijs. USA soya was uit spoedige posities weinig voor handen. Lijnschilfers waren tijdelijk iets la ger te koop. In stomende negerzaadschilfers ging het een en ander om. DORDRECHT. De officier van justitie bij de rechtbank in Dor drecht, mr. W. A. de Saint Aulaire, heeft gisteren tegen de 21-jarige fa brieksarbeider N. P. uit Gorkum voor doodslag vier jaar gevange nisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling ge- eist. In de nacht van 3 op 4 sep tember van het vorige jaar had de arbeider de 56-jarige J. van der Z. uit Hardinxveld-Giessendam zodanig mishandeld, dat die korte tijd later was overleden. De man zou de arbeider oneerbare voor stellen hebben gedaan. De jonge arbeider had die nacht een lift naar huis gekregen van Van der Z„ die met zijn bromfiets naar hetzelfde café was gegaan als de ver dachte. Vlak bij zijn huis stopte Van der Z. en deed oneerbare voorstellen. De fabrieksarbeider, die in het café achttien glazen bier had gedronken, had zich zo kwaad gemaakt dat hij in blinde woede de oudere man had neergeslagen en daarna nog tegen het hoofd en lichaam had getrapt. De man overleed ter plaatse aan een bescha diging in de hersenen. In zijn requisitoor zei de officier: ,.De verdachte wist dat Van der Z. hem al eerder oneerbare voorstellen had gedaan. Toch is hij met hem meegegaan. Wanneer men daarbij op deze wijze iemand tegen de straat slaat en daarna in het wilde weg op hem lostrapt, kan het niet anders zijn dan dat men de opzet heeft zijn slachtoffer te doden". De raadsman mr. W. P. Bijleveld deed een beroep op noodweer-exces. „Bovendien moet de noodweer zuiver worden gezien vanuit de persoon van de verdachte, van wie het psychiatri sche rapport vermeldt, dat hij dooi de handelingen van Van der Z. abnor maal moet zijn gekwetst. Het gevolg daarvan kan een bewustzijnsvernau wing of een heftige gemoedsbeweging zijn geweest, die bij hem alle rem men heeft losgeslagen", aldus mr. Bijleveld. viss:i:rjjbi:ri(HT!In SCHEVENINGEN, 5 jan. P kg: Grt tong lappen 4.49—4.20, Grt m tong 4—4.25, KI m 4.10—3.90, Tong I 3.70—4, II 2.90—3.60, Tarbot I 4—4.20, II 3.25—3.70, III 2.60—2.40, IV 2.20—2, Griet I 1.70—1.50, II 1.30—1.20; P kist v 40 kg: stijf—ijs Kabeljauw grt grt 56—55 50—48, grt m 50—48 46—43, Kabel jauw I 44—42 40—41, Grt st gul 38—36 28— 34, KI st 3430 2628, Grt rode poon 50 48, Rode poon II 2426, Zw poon 1416. Schelvis kl m 4243, Schelvis I 3840, II 26—24, Grt schol I 28—34, II 34—35, Grt m I 36—38, II 40—45, Kl m D 52—53, Gestript 48—47, Kl D 42—38, Gestript 36—34, Schar I 2220, II 1819, Bot 1518, Haaien gevild 50—52. Rog I 18—16, II 14—12, III 10—6.40, Sprot 911.50, Wijting Gestript 2520, D I 1816, II 1413. Verse haring p kist v 50 kg gr 15—18, kl 14—12. Besomming aan verse haring SCH 8(J) 28000, GO 9—3500, GO 12—1800, SCH 68— 1700, GO 16—1300, SL 4—1400, SCH 38—1600. Kustvissers OD 19—570, VE 7—360. AR 50— 390, OD 20—420, TH 43—340, TH 20—450. NZ 21—390, OD 8—360, TH 1—350, AR 15—300. TH 42—450, TH 14—300, TH 15—450, AR 6— 350, AR 13—380, TH 36—520, AR 14—280, TH 32—310, BR 35—300. OD 10—480, GO 2— 1854, GO 3—2974, GO 5—2706, GO 6-3486, GO 8—3229, GO 7—3579, GO 10—3022, GO 17— 2608, GO 28—4143, GO 29—2328, GO 36— 4985. SL 1—2964, SL 12—2783, SL 15—2380, ZW 1—2892. Garnalen p kg 5000 kg exp 1.66—2.15. Aan- gev door IJmuiden en v elders 500 kist ver se vis. 5, te"- 1820 garnalen 2,72—1,60. Per kg Gr. Tong 4,80—4,30. Grm 4,40—3,70, Kim, 4,80—3,30, KL I 4,90—3,5o' Kl. II 4,50—3; Tarbot I 4,60—3,50; Zalm 7 Per 50 kg Tarbot IV 100—70; Gr. Schol 39— 38, Grm. 38, Kim. 54—38. Kl. I 63—39, Kl II 71—38: Schar 33; Bot 23—20; V. Haring 14—11; Wijting 48—27; Gr. Gul 63—54, Mid 48—40; Per 125 kg Gr. Kabeljauw otlo«sUö. HARLINGEN, 5 jan. 2.015 kg binnenl. garnalen 1,151,37, 3.338 kg export garnalen b, 240 kg bot 29-32. 91 kg wijting 45- 82, 226 kg gul 51—84, 76 kg schar 58—81.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5