Zó wordt eerste lagere land- en tuinbouwschool van Zeeland AMATEUR J.IJSSE VOERDE REGIE, CA MER A EN MONTA GE VOLGENDE MAAND AANBESTEDING Schetsplan lagere land- en tuinbouwscholen Kapelle en Scherpenisse ingediend Brugje verwisselen aan Terneuzense Westsluis jEe«uwsse;i-S32 V' FILMS Goese huiskamer zag speelfilm ontstaan Primeur voor Zierïkzee Zeeuwscli Dagblad Wachten Bejaarde tweeling in St. Philipsland Duits vaartuig op Westerschelde aan de grond Stembureaus in Wolfaartsdijk Solistenuitvoering Johannes Passion Moïi neven Geen voetbal vandaag Stembureau Nisse ZLM-vergadering in Krabbendijke Eervol ontslag bij brandweer Mogelijkheden Schipper verdacht van diefstal en fraude aangehouden GROTERE VERKEERSCAPACITEIT Bestaande brug naar Zuidzijde Dr. Bruins Slot spreekt over Nieuw-Guinea Jeugdzorg Alle lof Bromfietser gewond Vergadering Kapelse glastuinders Meer inwoners in 's Gravenpolder Bevolking Hoek nam toe met 15 vrouwen Inwonertal Kortgene verminderde met 38 Aanzienlijke stijging zielental Krabbendijke Zaterdag 6 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk ~^A DE gebleken bereidheid van de Nederlandse regering om met de regering van Indonesië een gesprek te voeren zonder dat het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's als voor waarde voor de onderhandelingen wordt gesteld, zijn van Indonesische zijde tal van reacties gekomen. Presi dent Soekarno heeft op massamee tings verkondigd dat hij blijft vast houden aan zijn eis, dat Nederland de souvereiniteit van Indonesië over Nieuw-Guinea moet erkennen, maar Indonesische diplomaten in buiten landse hoofdsteden, o.a. in Washing ton, hebben in veel gematigder bewoordingen gereageerd. Er is blijk baar in de Indonesische regeringskring geen overeenstemming over het ten aanzien van Nederland thans in te nemen standpunt. Van een onzer verslaggevers Wij doen er, naar onze mening, dan thans goed aan zowel de door presi dent Soekarno als de door andere regeringsfunctionarissen en diploma ten verkondigde standpunten met re serve te beoordelen. Men spreekt elkaar tegen. Vreemd is dat niet. Het ZIERIKZEE. -Spoedig zal nu kunnen worden begonnen met de bouw van een land- en tuin- ïs in de republiek Indonesië herhaal- i-i t 4- -i t r m i r delijk voorgekomen dat ministers el- nouwschool te Zierikzee. De Z.L.M. heelt namelijk toestemming gekregen opdracht te geven kaar tegenspraken. tot het maken van een bestek voor deze eerste Zeeuwse lagere land- en tuinbouwschool, die is ont ren' v hn 1"mef7de ,regenn" worpen door liet Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg. In de loop van de volgende maand gen veelal met spoed tot een algemene r gedragslijn te komen. Men bespreekt /,al "et bestek waarschijnlijk klaar zijn, en kan de aanbesteding plaats vinden. De Z.L.M. is echter het te voeren beleid in de kring van nog in afwachting van de bouwvergunning. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden begint in anhaknsblnevLein TcT"" i^™ <le looP 1962 de bouw van de school, aitnans zoveel mogelijk als een een- 1 heid naar buiten. Het is in de westerse '.enhpis.;i democratie zo, dat de minderheid zich bij de beslissing van de meerderheid heerlegt, nadat die beslissing even tueel door stemming is bekend ge worden. In Aziatische landen en in het bijzonder in de republiek Indonesië is de mentaliteit anders. Men verstaat daar de kunst om zeer langdurig over allerlei zaken te praten. Men vindt deze gesprekken zeer nuttig en men is bereid in vergaderingen en bespre kingen bepaalde standpunten einde loos te herhalen. De mentaliteit van de oosterling is anders dan van de mensen uit het westen. De westerling heeft haast en wil zo spoedig mogelijk tot beslissin gen komen. In het oosten daarentegen speelt de factor tijd geen grote rol. Daar besteedt men veel tijd aan het luisteren naar eikaars standpunt en daar probeert men ook met grote hardnekkigheid de ander voor zijn mening te winnen. Het is bekend, dat Soekarno dit standpunt ook huldigt. Hij is van mening dat in de kring van de regeringsleiders men door praten moet proberen tot een eensgezind standpunt te komen. Er zal in Indonesië nog heel wat gepraat moeten worden, vooral nu blijkt dat inen niét eensgezind denkt over het Nederlandse voorstel. Wij horen nu tegenstrijdige reacties. De poging om tot een officieel Indo nesisch standpunt te komen is echter nog niet ondernomen. Het Nederlandse voorstel heeft in tal van landen veel bijval ontvangen. Dat zal Soekarno wel duidelijk zijn geworden. Hij heeft echter in de af gelopen maanden gepoogd de publieke opinie in Indonesië op het kookpunt te brengen. Bovendien wil hij bij het besturen van het land vrede zien te bewaren met de vrij sterk georgani seerde communistische partij en met de nogal anti-communistische leger leiding. Indonesië is een zeer gecom pliceerd land. Nederland zal moeten afwachten en in die tijd van wachten is goede diplo matieke activiteit onontbeerlijk. De nieuwe school gaat ver rijzen naast de huidige land bouwschool aan de Caustraat, is dus een primeur voor Zie rikzee. Dit gebouw zal overi gens blijven staan en de functie krijgen van bijgebouw van het hele complex. Door middel van een overdekte ruimte zal de oude met de nieuwe school wor den verbonden. De- lokaliteiten van de landbouw school krijgen echter wel een andere bestemming. Het tegenwoordige overblijflokaal wordt het toekomsti ge melklokaal, terwijl het werklo kaal en de directeurskamer blijven gehandhaafd. De nieuwe school zal bestaan uit een hoofdgebouw met een verdieping, waaraan een zijvleugel komt, grenzende aan de Mulockstraat. In het hoofdgebouw komen gelijkvloers een lerarenka- mer, garderobe, hoofdingang met hal en twee leslokalen. Op de verdieping komen een leslokaal, overblijflokaal en garderobe. In de zijvleugel zullen het handvaardigheidslokaal en diver se secundaire vertrekken zoals berg- ST. PHILIPSLAND. De oud ste tweeling van St. Philipsland vierde eergisteren het tachtigste geboortejaar. Beide bejaarde da mes zijn op 4 januari 1882 in St. Philipsland geboren en hebben hun hele leven in de gemeente gewoond. Dingena Quist woont in de Prins Hendrikpolder 6 en is weduwe van de heer Den Braber, die in 1953 overleed. Zij woont bij een dochter in. De andere helft trnn de tweeling is Klazina Quist. die is gehuwd met de heer J Reijngoudt. Zij woont in de Wil- helminastraat 3. WAARDE. Wegens het zeer slech te zicht vanwege de gisteren heersende dichte mist op de Westerschelde is 's middags nabij de Schaar van Waar de het Duitse motorschip „Hanial Ku- rier" aan de grond gelepen en vast blijven zitten. Het schip was geladen met steenkool en op weg van Antwer pen naar Duitsland. Vanuit Hansweert is de sleepboot „En Avant" ter assis tentie uitgevaren. WOLFAARTSDIJK. Ten behoeve van de dit jaar te houden verkiezingen zijn de stembureaus als volgt samengesteld: Verkiezing prov. staten: stembureau I: Burg. B H G ter Haar Romeny, voorzitter, J Verhage en G de Witte, leden; A Koert en J Gideonse, plaatsv. leden. Stembureau II: J Knuit, voorzitter, C Almekinders en P Koeman Cz, leden; D Vleugel Jr en L P Pieterse, plaatsv. leden. Verkiezing gemeenteraad: Stembureau I: Burg. B H G ter Haar Romeny, voorzitter, J Verhage en A Koert, leden; G de Witte en J Gideonse, plaatsv. leden. Stembureau II: |J Knuit, voorzitter, P Koeman Cz en D Vleu gel Jr, leden; C Almekinders en L P Pieterse plaatsv. leden. Hoofdstembureau: Burg. B H G ter Haar Romeny, voorzitter, J Knuit, plaatsv. voorzitter, J Verhage, A Koert en G de Witte, leden; C Almekinders, P Koe man Cz en D Vleugel Jr plaatsv. leden. VLISSINGEN. De Vlissingse Ora toriumvereniging voert 11 april de Jo hannes-Passion van Bach uit. Het be stuur van de vereniging heeft nu bekend gemaakt welke solisten hun medewer king zullen verlenen aan dit jaarlijkse A -.. muzikale gebeuren, dat opnieuw in de aer vrijwillige brandweer te 's-Graven- Vlissingse St. Jacobskerk plaats vindt. nnlrlor mollen J:1- .1 T, s-, .1 tt..: plaatsen en toiletten worden onder gebracht. In de bestaande landbouw school blijft de garderobe bestaan, wat betekent dat in totaal 120 leer lingen hun kleding kunnen bergen. Achter de gebouwen komt een 120 vierkante meter grote schooltuin. Bij de vormgeving is rekening gehouden met het feit dal oude en nieuwe school estetisch een eenheid zullen moeten vormen. Het plan van de Z.L.M. in Zierik- zee een nieuwe land- en tuinbouw school te bouwen dateert van 1958. Begin 1959 begon dit plan concrete MIDDELBURG. Door de slechte gesteldheid van de sportterreinen in Zeeland is het programma voor vandaag van het K.N.V.B.-voetbal alsmede het afdelingsvoetbal in zijn geheel afgelast. NISSE. De samenstelling van het stembureau in Nisse voor 1962 luidt al dus; Provinciale Staten. Voorzitter J. D. Jansen, leden A. M. Jansen en I. Lu- teijn, plaatsvervangers R. Boogaard, J. Boonman en C. de Ruiter. Gemeente raad. Voorzitter A. M. Jansen, leden R. Boogaard en J. Boonman, plaatsvervan gers I. Luteijn, J. M. Boonman en C. de Ruiter. Feestavond hengelsportver. GOES. De eerste hengelsportvereni ging hield gisteren een gezellige avond voor haar leden, waarbij als gasten wa ren uitgenodigd diegenen die behulpzaam waren geweest bij de organisatie van het internationale hengelconcours, dat vorig jaar tijdens de fruitweek werd gehouden. In zijn openingswoord kon de waarne mend voorzitter, de heer H. Bolland, on der meer verwelkomen de loccnburge^ meester van Goes, de heer J. Visseher, die vergezeld was door zijn echtgenote, alsmede leden van de zusterverenigingen in Kapelle en Wolphaartsdijk. Daarna was het woord en de daad aan het caba retgezelschap van Henk Bukman, d'at de 'bijna zeshonderd aanwezigen wist te amuseren. KRABBENDIJKE. Volgende week woensdagavond 10 januari zal de afde ling Krabbendijke van de Z.L.M. in de zaal Verburg een algemene vergadering beleggen. Tijdens de vergadering zal iemand van de Coöperatieve aan- en verkoop vereniging .,Wemeldinge" een onderwerp behandelen. Na de pauze spreekt ir. L. Vellekoop, adjunct rijks- tuinbouwconsulent over Fruitteelt de laatste tien jaar". De secretaris van de Z.L.M., ir. J. Prins, houdt een causerie over het onderwerp „Akkerbouwproble- men". Verder vindt op deze vergade* ring een bestuursverkiezing plaats. 's-GRaVenPOLDER. Aan L. C. Hubregtse is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ondercommandant der vrijwillige brandweer te 's-Graven- polder, welke dienst hij meer dan 25 jaren heeft gediend. In de daardoor ontstane vacature is voorzien door de benoeming van G. van Het zijn mevr. Folly Colette-de Vries, sopraan uit Nijmegen, mevr. Stella Dal berg, alt uit Antwerpen. Paul Schots man, tenor uit Antwerpen, Anton Elde- der Plasse te 's-Gravenpolder in dei ring, bas uit Enschede en Jan Hulsbos, rang van brandwacht 2e klasse. i bas uit Aalsmeer. Van een onzer verslaggevers goes. De Z.L.M. heeft het voorlopig Schetsplan ingediend, bij het Ministerie van Landbouw, voor de te bouwen lagere land- en tuinbouw scholen in Kapelle en Scherpenisse. Hiermede zijn de voorbereidingen tot de bouw van beide scholen in een nieuw stadium gekomen. De volgende stap. na goedkeuring van deze voorlopige sclietsplannen, zal zijn het ver vaardigen van definitieve werktekeningen Wat betreft architectonische vormgeving, zijn de te Scherpenisse en Kapelle geprojecteerde scholen, ongeveer te vergelijken met de lagere land- en tuinbouwschool die dit jaar te Zierikzee zal worden gebouwd, en waarvan elders in deze editie een tekening is afgedrukt. De mysterieuze Julia Manton In het Grandtheater in Goes draait een film die menigeen de haren ten berge kan doen rijzen van emotie: „De mysterieuze Julia Manton". In deze rol prent raakt een charmante vrouw, Julia Manton, echtgenote van een ge heime agent, verwikkeld in min of meer geheimzinnige zaken, die worden be heerst door een gangsterbende. De schijn bare knoop wordt ten slotte door Inter pol uiteengerafeld. Deze film is soms bijna onwaarschijnlijk, maar boeiend. Eddie in vuur en vlam Electro, Middelburg en Luxor. Vlis- singen brengen Eddie Constantine als de man die zich grijnzend en met de nodige nonchalance door de meest gevaarlijke situaties heenslaat. De film is rijkelijk gedrenkt in naïviteit maar wie bereid is niet al te nuchter toe te zien zal zich een uurtje kostelijk vermaken met de man die 'zeven verschrikkelijke doden zal moeten sterven maar nochtans als over winnaar uit de bus komt. De koning der boekaniers In City Middelburg en Alhambra Vlis- singen is spierenbundel Steve Reeves de hoofdpersoon in de film, rijkelijk door spekt met woeste en heldhaftige ge vechten. De zeeroverkoning heeft, na zich uit de slavernij verlost te hebben en piraat te zijn geworden, het Idee op gevat het destijds Spaanse Panama te veroveren. Hetgeen na een avontuur lijke mislukking, vanzelfsprekend tot een glorierijke overwinning leidt. Valerie Lagrange zorgt in deze kleur en figu- rantenrijke rolprent voor een extra romantische noot. In de Amerikaanse film, in het zonnige Italië opgenomen is het ware acteertalent ver te zoeken, maar als avonturenfilm zal hij de lief hebbers toch wel weten te boeien. vorm aan te nemen. Er bestaan ver schillende motieven voor het bou wen van een lagere land- en tuin bouwschool ijl Zierikzee. In de eerste plaats voldoet de tuinbouwschool te Haamstede niet meer aan de te stel len eisen en in de tweede plaats is er een sterk toenemende belangstel ling voor het tuinbouwonderwijs op SchouwenDuiveland te constateren. Vooral hebben zich het afgelopen jaar een opmerkelijk groot aantal leerlingen verhoudingsgewijs uit Duiveland en Middenschouwen voor de tuinbouwcursus opgegeven. Overigens kan de te bouwen school een groot aantal leerlingen opvan gen: maximum honderd. De jongelui hebben het voor kiezen, want er kan zowel landbouwonderwijs öf tuinbouwonderwijs, als land- en tuin bouwonderwijs öf tuinbouwonder wijs worden gevolgd. Na twee jaar basisonderwijs zal een der mogelijk heden moeten worden gekozen. Voor leerlingen die land- èn tuinbouwon- derwijsvolgen duurt de cursusweek echter een dag langer. De tekening geeft een duidelijk beeld van de te bouwen lagere lend en tuinbouwschool in Zierikzee. Op de voorgrond het hoofdgebouw, grenzend aan Ae Caustraat, mei geheel rechts het huidige gebouw van de lagere landbouwschool, dat door een overdekte ruimte met het hoofdgebouro zal worden uerbonden. Links op de tekening is de zijvleu gel aan de Mulockstraat te zien. Politie bedreigd met schroef sleutel WEMELDINGE. De Terneuzense rijkspolitie te water kreeg: het gisteren even heel moeilijk toen zij poogden de 24-jarige Nederlander J. D. H., die als schipper op het Belgische motorschip „Nenuphar" voer, in de haven van Terneuzen aan te houden, omdat hij van fraude werd verdacht. Zij stuitte hij de eerste poging tot arrestatie na melijk op hevig verzet van H., die niet schroomde de politie met een grote schroefsleutel te bedreigen. Om moeilijkheden te voorkomen werd de assistentie ingeroepen van meerde re collega's en toen deze arriveerden, staakte H. het verzet en ging gewillig mee. Onder verdenking van diverse misdrijven, waaronder diefstal en vals heid in geschrifte, werd H. naar We- meldinge overgebracht. Hangende het verdere onderzoek werd H., na bij de officier van justitie te zijn voorgeleid, aldaar ingesloten. neuzen krijgt een hele nieuw jas aan gemeten. De huidige brug over het bui- tenhoofd van de sluis zal vervangen worden door een bredere, die bovendien twee meter hoger komt te liggen. De bestaande brug zal dan overgebracht worden naar het binnenhoofd waar nu nog een oude Baileybrug ligt. De werk zaamheden aan de sluis zijn in volle gang. Te zijner tijd zal men dus aan beide zijden van de sluis uitstekende bruggen ter beschikking hebben. Het werk dat uitgevoerd wordt door de Fa. Van Noordenne uit Hardinxveld- Giessendam, is nogal lawaaiig van aard. Dat is geen wonder want het verplaat sen van de bestaande brug naar de „tweederangs"-plaats aan de zuidzijde van de sluis brengt mee dat in het sluis- hoofd een enorme kelder uitgehakt moet worden om plaats te maken voor de ma chines, het contragewicht van de brug (dat in een opengedraaide stand „in valt") en de z.g. rolbanen. Maar voor de brug verplaatst wordt, zal hij eerst naar een constructiewerk plaats in Kinderdijk verzonden worden, waar men enkele wijzigingen zal aan brengen. Om het werk aan de zuidzijde van de sluis te kunnen uitvoeren heeft men de oude Baileybrug ongeveer twaalf me ter in zuidelijke richting verlegt zodat het verkeer ongehinderd kan doorstro men. In de naaste toekomst zal men een dergelijke procedure toepassen aan de noordzijde van de sluis. Als de werk zaamheden daar aanvangen (dus het leggen van de nieuwe en het verplaat sen van de oude brug) zal men op het uiterste noordelijke sluishoofd een Bai leybrug leggen. Natuurlijk komen er in de loop van de werkzaamheden perioden voor waar in een van de beide sluiszijden defini tief afgesloten zal zijn voor het verkeer. Dat is enige tijd geleden ook het geval geweest toen de Baileybrug werd verplaatst. De verkeersopstop pingen als er geschut werd, waren aan de orde van de dag. Maar afge zien van deze tijdelijke moeilijkheden hoopt men het doorgaande verkeer zo weüïig mogelijk op te houden. De nieuwe brug over het buitenhoofd van de sluis wordt breder dan de be- GOES. Heden, zaterdagmiddag, zal om half drie in Hotel De Koren beurs in Goes op de te houden open bare vergadering van de anti-revoluti onaire statencentrale dr. J. A. H. S. Bruins Slot. voorzitter van de Tweede Kamerfractie spreken over de Nieuw- Guineapolitiek. De vergadering is voor een ieder toegankelijk en er zal gele genheid zijn tot het stellen van vra gen. OELT U zich ook altijd zo klein worden, als u bij tijd en wijle een film ziende, verbijsterd staart naar het ganse scala van medewerkers, dat elke zich zelf res pecterende filmstudio van deze tijd schaamteloos, met naam en toenaam, aan het begin van de rolprent presen teert U kent dat wel: Scenario mijnheer zus, regiemijnheer zo, montage.. mijnheer die, geluid., èn speciale effecten enz. enz. Niets van dit alles bij een film die ik dezer dagen zag in de huiskamer van de familie IJssel in de C. de Graafstraat 27 in Goes. De heer J. IJssel voerde weliswaar de regie over deze film, maarhij maakte ook het draaiboek, nam de scenes op, verzorgde de „spe ciale effecten" en de montage èn staat dan ook nog eens zelf achter de pro jector. De heer IJssel heeft namelijk in opdracht van de Goese Hervormde Jeugdraad een film over het jeugd- zorgwerk vervaardigd. Hij fungeer de derhalve als cameraman, regis seur, montageman en wat dies meer zij. De heer IJssel al acht jaar amateurfilmer werd aanvanke lijk gevraagd een film te maken van het jeugdwerk van de Hervorm de gemeente in Goes in zijn geheel. Een uitgebreid terrein dat zich uit strekt tot zondagsschoolwerk, instuif, jeugddiensten, jeugdzorg e.d. ,.Ik kon toen wel een journaal gaan maken", zei hij, „maar dat bevredigde me toch niet". En tenslotte gaf hij de op dracht terug. Er is toen een filmcom missie in het leven geroepen die zich over deze materie heeft beraden. En met resultaat. De filmcommis sie, waar de heer IJssel ook deel van uitmaakte, kwam met het idee op de proppen een speelfilm te maken van het jeugdzorgwerk. Het is een ver dienstelijke film geworden met een titel, waarvan de heer IJssel ook al de auteur is; „De Muur". „Het was niet eenvoudig er lijn in te brengen". Hij vertelde op een middag bij voor beeld alle straatopnamen te hebben gemaakt en weer op een ander tijd stip bepaalde close-ups. Scènes die stuk voor stuk volgens het scenario werden opgenomen, waarna ze weer, volgens het draaiboek, ieder op hun plaats werden gemonteerd aaneen- gelast tot een lopend verhaal. Elke aparte scène laat ons zeggen het begin van de film dat een muur toont kreeg een nummer en volgens de nummering van het draaiboek werden de close-ups aaneengesmeed. Een werk dat veel tijd kostte! Om u enig begrip daarvan te geven: er zitten driehonderd lassen in de 8 mm brede strook celluloid. Het scenario, dat werd opgesteld door de filmcom missie, vertelt van een jongetje dat niet de nodige liefde van zijn moeder ontvangt en daardoor als het ware in een conflictsituatie tegen een muur botst, een muur van onbehagen in zijn jonge bestaan. Door een verstan dige wijze van aanpakken, en vooral liefdevol, brengen de leiders van het jeugdzorgwerk hem echter weer in het juiste spoor. Het doel van de rolprent is tweele dig: voorlichting en propaganda. De heer IJssel heeft een jaar nodig gehad om de film pasklaar te krijgen. Het moeilijkste vond hij het syn chroon (gelijktijdig) krijgen van beeld en geluid. Een hinderpaal die door gebrek aan middelen (het moest gebeuren met bandopnameapparaten) ook niet geheel is overwonnen. Wat de keuze van de muziek, het camera werk (de film is in kleuren) en de vertolking van de hoofdrol door Jos Koks uit Goes betreft: alle lof. „Ik heb ontzettend veel ervaring met het maken van deze film opgedaan", zei de heer IJssel nog. Zijn liefste wens is een kijkje te nemen in de „keuken" van een beroemd filmer als bij voor beeld Herman van der Horst. Tot slot: of de studiovan de heer IJssel dan wèl de verleiding weerstond de medewerkers te pre senteren? Nee, niet helemaal, want na de titel volgen wéér namen. In dit ge val echter slechts de initiatiefne mers, nl. de leden van de filmcom missie: A. P. Cornet, D. I. Hiensch, A. v. cL Leede, R. Vermeer en J. IJssel... staande en komt hoger te liggen. Men zal tegen die tijd ook de noordelijke sluishoofden verhogen van 5 m plus tot zes meter plus N.A.P. Ten slotte zullen ook de beide witte huisjes voor de bediening van de bruggen en de sluisdeuren onderhanden worden genomen. Het huisje aan de zuidzijde van de sluis krijgt er dan een nieuwe verdieping bij en het huisje aan de noordzijde zal alleen inwen dig worden verbouwd. ST. PHILIPSLAND. De heer J. M. uit St. Philipsland kwam onlangs met zijn bromfiets op het fietspad in zijn woonplaats in botsing met een voetgan ger. Hierbij kwam hij te vallen, waarbij hij een gescheurd sleutelbeen opliep. KAPELLE. Er is in Kapelle-Bie- zelinge en omgeving een sterk toene mende belangstelling voor de teelt van aardbeien onder glas. Hiervoor zijn de laatste jaren verschillende kassen ge bouwd en ook zijn er heel wat tuinders in dit gebied die een aantal ramen heb ben gekocht waaronder deze teelt wordt beoefend. De belangstelling hiervoor wordt nog steeds groter want ook dit seizoen worden er weer nieuwe kassen gebouwd en heel wat telers voelen er wat voor om er mee te beginnen. Voor al voor het kleine bedrijf is dit een mo gelijkheid om te intensiveren die de aandacht verdient. Omdat, de glastuinbouw in Kapelle en omgeving nieuw is, hebben een aantal mensen enige tijd geleden een studie club opgericht welke op geregelde tij den bijeen wil komen om samen de vragen rond de glastuinbouw te bespre ken. Dat deze studieclub in een behoefte voorziet bleek uit de zeer grote op komst voor de vergadering die gister middag werd gehouden in de kantine van het veilinggebouw in Kapelle. Daar sprak de heer A. Schalk, hoofdassis tent van het Rijkstuinbouwconsulent- schap in Kesteren over de teelt van aardbeien onder glas. Onder de aanwezigen was o.m. bur gemeester H. G. van Suylekom van Ka pelle, en de direktie van de veiling in Kapelle. De leiding berustte bij de heer A. J. Berman. De heer Schalk behandelde tal van technische aspecten die samenhangen met de glastuinbouw en speciaal rond de aardbeienteelt en uit de geanimeerde discussie, die hierop volgde, bleek duidelijk dat er nog heel wat te leren viel voor de beginnende tuinders uit Kapelle en omgeving. Be sloten werd op geregelde tijden bij el kaar te komen en ook zullen er excur sies worden georganiseerd. Appelexport Frankrijk GOES. De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat zij voorlopig geen invoervergunningen zullen afgeven voor de invoer van appels in dit land in verband met de prijs van bepaalde rassen op de Parijse markt. Deze is na melijk lager dan de vastgestelde mini mumprijs en dan is er geen invoer mo gelijk. Zodra de prijs op de Parijse markt stijgt boven de minimumprijs gaat de Franse grens open voor appels, ook uit Nederland. 's-GRAVENPOLDER. Het zielental van -de gemeente 's-Gravenpolder nam in het afgelopen jaar toe met 14. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 1379 (719 mannen- en- 660 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 22 (10 mannen en- 12 vrou wen) en door vestiging met 70 (29 man nen- en 41 vrouwen); bet verminderde door overlijden met 7 (5 mannen en 2 vrouwen) en door vertrek met 71 (36 mannen en- 35 vrou wen-) Op 31 december 1961 bedroeg het in wonertal dus 1393. (717 mannen en- 676 vrouwen.) Er werden 11 huwelijken vol trokken. HOEK. Het inwonertal van de ge meente Hoek nam het afgelopen jaar toe met vijftien personen, allen vrou wen. Op 31 december 1960 bedroeg het inwonertal 2394 (1254 mannen en 1156 vrouwen). In de loop van het jaar nam het aantal mannelijke Hoekenaren toe met 25 (geboorten) en 42 (vestigingen). Afname van het aantal mannen in Hoek geschiedde door sterfte (13) en vertrek (55). Er werden 16 meisjes geboren en er vestigden zich 53 vrouwen. Sterfge vallen bij het vrouwelijk deel van de bevolking bedroegen 7 en vertrek 46. KORTGENE. In 1961 is het inwo nertal van de gemeente Kortgene ver minderd met 38 personen. Op 1 januari 1961 waren ingeschreven 3406 inwoners (1711 mannen en 1695 vrouwen). Er werden 48 kinderen geboren en 78 per sonen vestigden zich in de gemeente. Niet minder dan 129 inwoners vertrok ken uit Kortgene en 35 personen over leden, zodat het inwonertal op 1 januari 1962 bedroeg 3368 (1691 mannen en 1677 vrouwen). KRABBENDIJKE. Op 31 decern. 1960 bedroeg het aantal inwoners 2802. (1405 mannen en 1397 vrouwen). Dit ge tal vermeerderde door geboorten met 65 (41 mannen en 24 vrouwen) en door vestiging met 81 (40 mannen en 41 vrouwen), dit verminderde door over lijden met 21 (8 mannen en 13 vrou wen) en door vertrek met 72 (31 man nen en 41 vrouwen. Op 31 december 1961 was het aantal inwoners dus 2855. (1447 mannen en 1408 vrouwen). Er werden 21 huwelijken ingeschre ven. Op 8 januari start in Kloetinge de Anti-Hongeractie" welke zal duren tot 17 maart. In het jeugdcomité dat hier voor gevormd is. treedt als voorzitter op Piet Oele, secretaresse is Ankie Louisse en. penningmeester Bert Ver burg. Het comité wordt verder gecom pleteerd met Matty van der Linde. Jan- ny de Groote en Janneke Sinke. f

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3