Vloed van militaire berichten wordt door Djakarta gespuid DOLDRIFTIGE NEHROE OP DE VUIST MET BEWAKERS duesseldorf ingeënt Ambassadeur waarschuwt Verhoging AOW en AWW DIT embleem is UW waarborg Vermiste stierf eenzaam in kano op de Roer BAAYENS Film Cyrano niet op tv r Bij boerderijbrand vee omgekomen Pokken maken Düsseldorf onrustig Kritiek op communistisch China PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND K.N.S.B.: Zee en Meeuwisse kunnen maandag naar Hamar gaan Eerst eens zijn Uno-leger? NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Verpleegtarieven in Den Haag verhoogd voor een gedegen opleiding U bént altijd weihiom bij De Gordijnen Specialist MAISON VAN WESTEN SCHRIJVERS' STOFFENHUIS voorde DE MUYNCK BEVAHUIS «gen en winterjassen J Oe Thant vraagt geheimhouding BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN De Bilt: Bewolkt Temperatuur stijgt maar langzaam Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred,: G. J Breuker. Kantoven te: Middelburg, Plein 1940 nrs 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24. telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van t 1,—» 16e JAARGANG No. 5050 Zaterdag 6 januari 1962 MOBILISATIE IN OOST-INDONESIË Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het dage lijks bestuur van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB) heeft de uit de kernploeg gedeserteerde rij ders Arie Zee en Chris Meeu- wisse laten weten, dat zij maandag naar Hamar kunnen vertrekken. De overige leden van het team, dat onder lei ding staat van trainer Piet Zwanenburg en dat nog in Fa- gernes vertoeft, zullen even eens begin volgende week in Hamar aankomen, waar de trainingscampagne zal worden voltooid. Poging Vandaag gaan de coach van de kernploeg, Klaas Schenk, en de ad ministrateur van de KNSB, Piet Bergström, naar Fagernes. Berg- ström zal in het Noorse plaatsje een poging doen de rijders Henk van der Grift, Rudi Liebrechts, Dick van Zanten, Gerben Karstens en Klaas Renes zover te krijgen dat zij de ge- deserteerden weer in hun midden zullen aqcepteren. Dreiging Het dagelijks bestuur van de KNSB neemt niet aan, dat voor noemd vijftal in zijn houding zal blijven volharden. Zou dit wel zo mogen zijn of zou een van de leden in verband met de terugkeer van Zee en Meeuwisse het bijltje er bij neer willen gooien, dan zal het be stuur van de KNSB niet schromen om maatregelen te nemen en dege nen, die dan daarvoor in aanmerking komen, straffen. Na seintje van Lutz Van een onzer verslaggevers BUSSUM. De Engelse film Cyrano de Bergerac komt dinsdag niet op de televisie. De NTS heeft, na een gesprek tussen de heer Ton Lutz, directeur van Rotterdams To neel en de omroepsecretaris de heer J. Rengelink, besloten de voorstelling uit te stellen. De heer Lutz heeft de NTS meege deeld dat hij het niet verstandig zou achten dat er een Engelse film over Cyrano vertoond zou worden vlak voordat Rotterdams Toneel het to neelstuk gaat spelen. Bovendien, zo heeft hij laten weten, heeft de Vara gevraagd om het toneelstuk op de te levisie te mogen brengen en Rotter dams Toneel heeft dat in principe toe gestaan. De uitzending zal vermoede lijk in juni zijn. Bekeken De heer Rengelink achtte deze ar gumenten zo zwaar dat hij de heer Lutz toezegde de zaak te bekijken. Dit bekijken heeft geresulteerd in pro grammaverandering. In de plaats van Cyrano worden dinsdag een documentaire over Fin land en de film The smallest show on earth vertoond. Deze film heeft voor Tweede Kerstdag op het programma gestaan, maar toen verhinderde de Nederlandse Bioscoopbond de verto ning. omdat het de NTS niet is toe gestaan op zon- en feestdagen films uit te zenden. Moeilijk Zoals men weet geeft Rotterdams Toneel op 9 februari de première van Cyrano de Bergerac. Deze voorstel ling zou op Nieuwjaarsdag gespeeld worden, maar door ziekte van Guus Hermus en andere moeilijkheden moest zij al twee keer worden uitge steld. DJAKARTA (Reuter/AP) In Oost-ïndonesië, het gebied dat aan westelijk Nieuw-Guinea grenst, is een algemene mobilisatie afgekondigd. Het luchtruim boven dat gebied is gesloten ver klaard. De Indonesische marine maakte gisteren bekend dat Indonesische oorlogsschepen in de Oostindonesische wateren uitgebreide oefeningen houden en gereed zijn voor alle eventuali teiten. De Indonesische ambassadeur in Pakistan, brigade-generaal Hendra- ningrat, oud-commandant van Oost- Indonesië is opgeroepen met spoed naar Indonesië te komen voor over leg met president Soekarno. De mobilisatie in Oost-Indonesië heeft betrekking op alle mannen en vrouwen van zestien tot 45 jaar. President Soekarno heeft gisteren in Pare Pare parachutisten geïnspecteerd. Zo gaat Djakarta voort met het spui en van een vloed van berichten over militaire voorbereidingen, terwijl el ders in de wereld naarstig de pogingen worden voortgezet om Nederland en Indonesië aan de conferentietafel te brengen. Van Indonesische zijde wordt daarbij voortdurend herhaald dat Dja karta alleen met Den Haag wil pra ten op basis van overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Op dat punt, zo zei gisteren de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken Harsono, zouden er eerst fundamen tele overeenstemming en een verzeke ring van de Nederlandse regering moeten zijn. Op een vraag over de beweerde bereidheid van Djakarta om bepaalde concessies te doen, zei Har sono; „Mijn regering heeft tot dusver geen reden haar standpunt te wijzi gen." Op de vraag of Indonesië eventueel bereid zou zijn zijn aanspraak op de soevereiniteit over westelijk Nieuw- Guinea te laten vallen zei hij: „Wat ons betreft is de kwestie van de soe vereiniteit voor heel Indonesië, West- Irian inbegrepen, al geregeld toen In donesië onafhankelijk werd." De Indonesische ambassadeur in Washington, Zain, merkte na een on derhoud met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Ball, op: „Als men leest wat prof. De Quay woensdag in de Tweede Kamer heeft gezegd en als men leest welke opmerkingen mr. Luns heeft ge maakt. begrijpt men dat het Neder landse standpunt niet is gewijzigd. Dat is de reden waarom mijn regering het aanbod tot een gesprek zonder voor waarden heeft afgewezen." De heer Zain was toen nog niet op de hoogte van de opmerkingen, die de Nederlandse ambassadeur in Canber ra, d'r. J. G. de Beus, later op de dag maaikte. De Nederlandse strijdkrachten ■zullen optreden als Indonesië een actie onderneemt, zei deze. Hij waarschuwde Australië er tevens voor dat Indonesië, als het in de huidige situatie zijn zin krijgt, wel eens nieuwe territoriale ei sen zou kunnen gaan stellen. Ambassadeur De Beus zei dat Neder land bij een Indonesische aanval, „on der bepaalde omstandigheden" Austra lië wellicht om hulp zal vragen. Ook zei hij dat Nederland gaarne zou zien da>t de Uno een „politiemacht" naar het het gebied zou zenden, indien dat be vorderlijk zou zijn voor het handhaven van de vrede. Eerder had de Australische socialis tische oppositieleider de Australische regering al een verwijt gemaakt d'at OOSTERNIJKERK. De stallen en de schuur van een grote boerderij in Oostemijkerk .zijn gisteren uitgebrand Er kwamen 26 koeien in de vlammen om. Het woonhuis liep veel waterscha de op. (Ingezonden mededeling) Overal in Düsseldorf wordt met grote haast ingeënt. Op tien tallen plaatsen stroomt de bevol king blijmoedig toe om een krasjete halen tegen de pok ken, die door een uit Liberia thuisgekomen ingenieur zijn bin nengebracht. De blijmoedigheid van deze foto wordt inmiddels doorkruist door de order van het gemeentebestuur om iedereen, die zich niet wil laten inenten te doen arresteren. Van onze correspondent DÜSSELDORF. De uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen een mo- lijke pokkenepidemie in Düsseldorf hebben nogal wat onrust in de stad gebracht. Tweehonderd mensen zijn in twee ziekenhuizen in quarantaine geplaatst sinds ir. Jacobs bij zijn te rugkomst uit Liberia besmet bleek te zijn. Hij ligt met zijn vrouw en een van zijn vier kinderen in het stede lijk ziekenhuis, waar gisteren ook nog een geval van contactbesmetting is opgenomen. Het was de onderwijzeres van het zieke dochtertje. Nader is gebleken, dat de pokken pas zijn uitgebroken en dus besmette lijk zijn geworden, toen de heer Ja cobs in Düsseldorf was. Er is dan ook geen moeite gedaan om de ande re passagiers van het vliegtuig te achterhalen. De stedelijke overheid heeft harde maatregelen genomen om een moge lijk gevaar in te dammen: een kleu terschool in de buurt van de ingeni eur is gesloten en maandag zullen er meer volgen. De hele stad wordt in geënt. Iedereen, die weigert, zal wor den gearresteerd. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. PTT PATNA (Reuter) Indië's eerste minister, Nehroe, de man van de geweldloosheid, heeft een dol driftig vuistgevecht geleverd met mannen die hem wilden beschermen tegen een menigte be wonderaars. zij de Uno niet om een politiemacht voor het gebied van Nieuw-Guinea vraagt. De socialist noemde Soekarno „de 'boze geest in de hele zaak", ,,A<us- tralië's fanatieke vijand" en „Japans voornaamste collaborateur in de twee de wereldoorlog". Van onze correspondent LONDEN. Het nieuwe jaar brengt de graaf van Snowdon, prin ses Margarets echtgenoot, een nieu we baan. Hij is aangesteld, zo werd gisteravond bekend gemaakt, tot artistiek adviseur van het vermaar de Britse zondagsblad The Sunday Times. Zijn werk zal zich ook uitstrek ken tot de uitgeverij van het blad, die zich bezig houdt met de uitga ve van welverzorgde boekwerken en tijdschriften. Op 1 februari De graaf van Snowdon, de vroege re bekende fotograaf Antony Arm- strong-Jones, zal zijn nieuwe- werk op 1 februari beginnen, kort na zijn te rugkeer uit West-Indië waar hij nu met prinses Margaret op vakantie is. Hij zal ook voor de raad voor de in- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De herziene uitkeringen ingevolge de Algemene ouder- domswet en de Algemene weduwen- en wezenwet zijn thans officieel vastgesteld. De verhoging wordt geacht 1 december van het vorig jaar te zijn ingegaan. Zoals wij 19 december al meldden, worden de uitkeringen nu (tussen haakjes de oude bedragen): In guldens A.O.W. per jaar Ongehuwden 1182 (1134) Gehuwden 1872 (1794) A.W.W. Weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwenuitkering 1578 (1512) Weduwen met kinderen 2292 (2196) Wezen jonger dan tien jaar 510 (486) Wezen van tien tot zestien jaar768 (732) Wezen van zestien tot 27 jaar1002 (960) In guldens per maand 98,50 (94,50) 156,— (149,50) 131,50 (126,—) 191,30 (183,—) 42,50 (40,50) 64,— (61,—) 83,50 (80,—) DEN HAAG. De verpleegtarie ven van de Haagse gemeentezieken huizen gaan omhoog. B. en W. stel len voor het algemeen tarief te bren gen op 29,35 gulden per dag voor de derde klasse, 32,75 gulden voor de tweede klasse en 40,80 gulden voor de eerste klasse. Daar zal het wel niet bij blijven, zo merken B. en W. nog op. In die tarieven is geen rekening gehouden met de salarisverhoging voor over heidspersoneel die binnenkort is te verwachten. LONDEN (Reuter) De Britse pre mier Macmillan heeft een stevige kou opgelopen. Hij mag van zijn dokter het huis niet uit. Hij rekent er echter op dat hij maandag wel naar Bonn zal kunnen voor een gesprek met Ade nauer. Dat is gisteren gebeurd tijdens de jaarvergadering van Nehroe's partij, de Congrespartij, in de Noordindische plaats Patna. Het partijbestuur had voor de vergadering een reüsaohtige circus tent neer laten zetten. Vanaf een po dium zou 'Nehroe zij-n medestanders toespreken. De tent was afgeladen vol. Toen Nehroe op het podium klom gingen vele duizenden mensen staan om hem te kunnen ..zien. Omdat er zo veel mensen gingen staan ging dat natuur lijk niet, waarop de congresleden naar het podium drongen. Het lukte Nehroe niet de menigte tot rust te brengen. Een beroep op hun eergevoel „Gedraag u toch net zo gedisciplineerd als onze troepen in Goa deden" haalde niets uit. Een dreige ment „Als u me niet gehoorzaamt en gaat zitten ga ik naar huis. Waarom zou ik dan hier mijn tijd verspillen?" evenmin. Boos besloot Nehroe ten slotte zich onder zijn publiek te begeven. De orde commissarissen (leden van de Congres- partij) voelden daar echter niets voor. Zij verboden Nehroe het podium aan (Ingezonden mededeling) FN OP Publicatie van F.N.O.P. rijscholeh in Zeeland „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstr. Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes Speciaalzaak hele familie tegenover „Berco" in de Lange Vorststraat Goes OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5314. Rijke keuze L. Vorststraat 64 „,lH, voor iong en oudi GOES Bij ons lage prijzen de kant van het publiek af te stappen en vroegen hem zich terug te trekken in een kleedkamer. Boos weigerde Nehroe dat. „Laat me los...!" Nog bozer \verd hij toen hij merkte dat zijn eigen bewakers weigerden hem te gehoorzamen. Driftig werd hij pas goed toen de ordecommissarissen hem werkelijk verhinderden van het podium af te gaan. „Laat me los", hoorden zijn bewonderaars hem gillen. Even latei- zagen zij hun grote voorganger woest op de ordebewaarders inslaan. Deze hadden de handen vol aan hun eerste-ministei-. Het lukte ten slotte hem naar de kleedkamer te brengen waar hij tot bedaren kwam. De aan wezige leden van de Congrespartij volgden intussen het wilde voorbeeld van hun leider en scheurden de tent in stukken. Resolutie Voor het tumult ontstond, nam de Congrespartij nog een resolutie aan waarin kritiek werd geoefend op com munistisch China en op Pakistan „wegens onwettige en gewelddadige bezetting van Indisch gebied". De poli tiek van de rsgering-Nehroe „om een einde te maken aan alle agressie" werd in de resolutie gesteund. „De regering moet alle middelen tot een vreedzame regeling toepassen", zo heette het. „Tony" bij de pers. dustriële vormgeving blijven werken, doch alleen als adviseur. Zijn nieuwe baan bij de Sunday Ti mes levert de graaf een salaris op en hij krijgt op de normale wijze zijn onkosten vergoed. „Een logisch uitvloeisel van Lord Snowdons loopbaan als fotograaf", zei de hoofdredacteur van de Sunday Ti mes gisteravond over zijn nieuwe me dewerker. Hij kwalificeerde de graaf, ten tijde van diens verloving als „een van Engelands belangrijkste fotogra fen, zo niet een van de belangrijkste van de wereld". Zelf fotografereu Lord Snowdon krijgt een eigen kan toor bij het zondagsblad en moet een secretaresse met iemand anders de len. Hij zal vooral werken ten behoe ve van de bijlage in kleurendruk die de Sunday Times van 4 februari af gaat uitgeven. Bij voorkomende gele genheden zal de man van de prinses ook zelf de fotocamera weer hanteren. In zijn nieuwe functie wordt de graaf van Snowdon lid van de redac tieraad van de Sunday Times, wat de kleurenbijlage betreft. Uiteraard zal men hem niet betrekken bij het poli tieke deel van het blad. De Hoofdre dacteur van de Sunday Times, C. D. Hamilton, sprak gisteravond van een echte baan waar veel aan vast zit. Voor hij zijn aanstelling bij het blad aanvaardde, heeft de graaf overleg met de koningin gepleegd. Van onze correspondent ROERMOND. Ruim twee maan den geleden, op 28 oktober, ging de 34-jarige J. K. Roesing uit Eindho ven naar Duitsland om daar een ka no te kopen. Hij ke van die tocht (Ingezonden mededeling) DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Je moet toch begrijpen, Liesdat ik ook wel eens een avondje mét mijn vrienden een borreltje wil drinken NEW YORK De waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft op de delegaties van Nederland en Indonesië een beroep ge daan zijn vertrouwen te respecteren en geen mededelingen te doen over de besprekingen, die hij met hun ver tegenwoordigers voert. Dat beroep hield in feite een terecht wijzing in van de Indonesische ver tegenwoordiger, Lapian, die donderdag meteen nadat hij een onderhoud met Oe Thant had gehad, mededelingen, daarover heeft gedaan aan een corres pondent van de New York Herald Tribune. Volgens Lapian had Thant onderhandelingen onder auspiciën van de Uno voorgesteld. Thant zou daaraan persoonlijk willen deelnemen, zonder evenwel als bemiddelaar op te treden. De onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd op de grondslag dat geen van beide partijen prealabele voorwaarden zou stellen. Lapian zou Thant hebben geadviseerd aan zijn voornemen daartoe strekkende uitnodi gingen naar Den Haag en Djakarta te zenden, nog geen gevolg te geven. Ingezonden mededeling) sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG niet terufe. Donderdagmiddag: werd in St. Odiliënberg het lijk van de man gevonden. Het lag half onder een om gewaaide boom, die In de Roer was gevallen. Toen de Eindhovenaar in Duitsland een kano had gekocht, peddelde hij naar de grens. Daar aangekomen maakte hij rechtsomkeert, omdat de invoerrechten naar zijn zin te hoog waren. Vermoedelijk heeft hij toen „eprobeerd via de Roer illegaal de grens te passeren. Enige weken geleden werd een ped del met zijn initialen gevonden, maar de man zelf bleef spoorloos. Het stof felijk overschot werd donderdag door een jager gevonden. Nog diezelfde dag heeft de politie geprobeerd de stoffe lijke resten te bergen, maar door de sterke stroom mislukte dat. Pas gis termiddag slaagde de politie erin het lijk onder de boom vandaan te krij gen. Weersverwachting lP*UP« van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Veel bewolking met in de noorde lijke helft van het land tijdelijk wat regen of motregen. Matige en langs de kust vrij krachti ge zuidwestelijke wind. Langzame stijging van de tem peratuur. MIESJE: Droog; maar daar is dan ook alles mee gezegd. 7 jan.: zon op 8.47, onder 16.46; maan op 9.17, onder 18.14. 8 jan.: zon op 8.47, onder 16.47; maan op 10.02, onder 19.32. Van onze weerkundige medewerker De vorst heeft zich de laatste dagen langzaam uit Europa terug getrokken. Van de Britse eilanden is hy vrywel geheel verdwenen. Ook in Frankrijk heeft de vorst nauwelijks meer iets te betekenen. Het einde van de vorstperiode valt niet samen met het begin van een periode met zacht weer. Gis teren stond de thermometer een groot deel van de dag nog aan de verkeerde kant van het vriespunt om van lekker weer te kunnen spreken. Maar gisteravond ging het de andere kant op. Om negen uur vroor het alleen nog in het oosten van het land, maar meer dan één graad was het niet. De rug van hoge druk, die gis teren ons land is gepasseerd, be weegt zich naar Frankrijk. Daar mee is ons land binnen het bereik van een zuidwestelijke stroming gekomen, die over Ierland en Engeland tot boven Rusland ligt. Langzaam komt die stroming dich terbij. Tijdens het weekeinde zal zij het weer bepalen bij ons, zodat een langzame stijging van de tempera tuur is te verwachten. De dooi zet dus door. Veel bewolking en mo gelijk ook mistbanken zullen het weer een over het algemeen som ber uiterlijk geven. De kans op regen wordt geleidelijk groter. HET WEER OVERAL Helsinki geh.bew. W 1 0 Stockh. geh.bew. W 5 0 Oslo mist NW 3 0 Kopenh geh.bew. zw 2 0.3 Aberdeen geh.bew. WNW 6 0 Londen geh.bew. zzw 3 0 Amsterd. geh.bew. zzw 1 0 Brussel geh.bew. zzw 1 0 Luxemb. geh.bew. zzw -2 0 Parijs geh.bew. w 3 0 Bordeaux geh.bew. w 6 X Grenoble geh.bew. WNW 5 0.1 Nice zw.bew. O 14 0 Berlijn geh.bew. w -3 0 Frankf. geh.bew. stil -4 0 München mist NO -3 0 Ztirich mist stil 0 0 Genève geh.bew. stil 3 0 Locarno geh.bew. stil 5 0 Wenen geh.bew. Z -5 0 Innsbr. geh.bew .verand 1 0 Belgrado geh.bew. NNO -2 0 Athene onbew. N 11 0 Rome l.bew. stil 14 0 Ajaccio zw.bew. stil 15 0 Madrid l.bew. WNW 8 0 Majorca h.bew. stil 15 0 Lissabon l.bew. WNW 14 0.3

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1