GLYCA Spannende race tussen Parijs, Florence en Rome om de gunst van de vrouw ITALIË DIEP VERONTWAARDIGD OVER CAPUCCI'S OVERLOPEN NAAR „HET VIJANDELIJKE KAMP" I Nederlandse geleerden pnblieeren rol van Job PRACHTIG GOLVEND NAAR STER VAN ROME GEEN BETEKENIS TALENT TE GROOT AANWINST HET BEEN T IN FLORENCE VUURPROEF snijdt poederdoosjes potvistanden „LINIA'^llö RVPK haïiAew Alléén helpt direct! Verkrijgbaar als „8 x 4" geep, als „8x 4"poeder, als „8 x 4" spray. de-odor-ant POTTER'S wsm GEDOOD DOOR GAS Extra nare geur uit Haagse gaskranen van Matroos verongelukt Zaterdag 6 januari 1962ZKEUWSCH DAGBLADPag. 11 Mare Bohan Yves Saint Laurent MODE LEVEN Pierre Cardin DOOD door Rita Beukman ET nieuwe jaar be gint voor de mode in een spannende en ook zeer ge spannen sfeer. Nog nooit zijn er aan de première- weken voor de nieuwe collec ties, die over enkele dagen in Rome beginnen, zoveel verwik kelingen vooraf gegaan. Om te beginnen is de concurrentie strijd tussen Italië en Frank rijk om de toonaangevende plaats op het gebied van de mode, weer fel opgelaaid. Hoe wel het net wat meer pais en vree leek te worden tussen die twee landen op dit terrein, zijn er om de jonge Romein Rober to Capucci strubbelingen ont staan, die de verhoudingen weer allesbehalve vriendschap pelijk maken. VOOR HET EERST sinds tien jaar komt de naam Capucci niet meer voor op de lijst van couturiers, die elk seizoen tijdens de Toscaanse modeweek in het Flo rentijnse Palazzo Pitti hun ontwer pen tonen. Dia lijst mist daardoor heel wat van haar vroegere glans. Capucci is „weggekocht" zegt men in Italië, waar men zeer bitter reageert op het leit dat „de ster van Rome" zich in Parijs als modeontwerper is gaan vestigen. Hij was onze. beste couturier, aan hem is het vooral voor een groot deel te danken dat Ita lië als modeland in korte tijd nagenoeg evenveel invloed als Frankrijk heeft gekregen. Juist daarom heeft men alles in het werk gesteld, om hem naar Pa rijs te lokken. Hij ls helemaal uit zichzelf hierheen gekomen, beweert men echter in Parijs. Capucci wil bij ons werken omdat hij de sfeer hier voor de mode inspireren- der dan die van Rome vindt. Roberto Capucci geeft dat ook zelf op als reden voor zijn vertrek, hetgeen hem in Italië zo mogelijk nog kwalijker wordt ge nomen dan zijn overlopen naar het „vijandelijke kamp". Rome minder in spirerend dan Parijs; de Italiaanse hoofdstad is over die uitspraak diep verontwaardigd, E GEVOLGEN van zijn plotseling besluit in Parijs te gaan wonen en werken, heeft de jonge, impulsieve Ca pucci wellicht zelf nauwelijks over zien. De Parisienne heeft zijn komst een beetje gereserveerd opge nomen- Zij is over het algemeen te chauvinistisch om haar Franse coutu rier voor een Italiaanse in de steek te laten, ook al heeft die Italiaan een grote naam. En in Rome, waar het mo dehuis Capucci open is gebleven on danks het vertrek van de jonge maes tro, was het op zijn ateliers de laatste maanden ook allesbehalve druk. De Romeinse aristocratie, waarvoor Rober to Capucci tot nu toe hoofdzakelijk werkte, is op haar beurt blijkbaar te vaderlandslievend om hem de verhui zing naar Parijs niet kwalijk te ne men. De Amerikaanse inkopers hebben reeds laten weten, dat het hen allemaal precies hetzelfde blijft. Parijs en Flo rence zijn voor hen beide Europa en afstand tussen die twee steden in hun ogen nauwelijks van enige betekenis. Het kan ons niet schelen waar wij de collectie van Capucci zien zeggen zij, als hij maar dingen toont die ons be vallen. HOE HET OOK zij, Ro berto Capucci zal behalve de Romeinse zon, ook de prachtige grote zalen van het Pitti paleis, waar hij elk sei zoen zijn nieuwe ontwerpen voor het eerst op het podium zette, in Parijs zeker missen. Deze jonge Italiaanse modeontwerper heeft namelijk een sterk gevoel voor theater. Hij was in Italië de man van de grote show-bus- siness op modegebied. Als hij in de enorme Sala Bi- anca van het Pitti paleis zijn collec tie toonde kwa men er herhaal delijk grote groe pen mannequins op het podium, die met een voor treffelijke regie bepaalde novitei ten in een kla terend vuurwerk van kleuren en steeds weer an- dere variaties, naar voren brachten. Zijn kleine salon in Parijs heeft helaas niet de allure, voor zo'n groots opgezet modeschouwspel, de juiste achtergrond te vormen. Italië vraagt zich dan ook af hoe Capucci het in een zaaltje niet veel groter dan een behoorlijke huis kamer, voor een show redden zal. Wij hopen voor Capucci dat hij er hoe dan ook in zal slagen, ook dit sei zoen weer een geïnspireerde collectie in de voor hem typische stijl uit te brengen. Het zou heel jammer zijn als iemand met dergelijke capaciteiten het slachtoffer zou moeten worden van een modestrijd met uiteindelijk puur zake lijke achtergronden. Daarvoor is zijn talent te groot en te kostbaar. Heeljje modewereld kijkt met belangstelling naar zijn Parijse start uit. BEHALVE DE Italiaans-Franse modestrijd, die via Capucci dit jaar dus vooral op Parijs' grondgebied zal worden uitgevochten, zijn er in die stad nog vele andere verwikkelingen die de sfeer om de nieuwe collecties voor 1962 gespannen en spannend maken. Immers tijdens de Parijse modeweek die 22 januari be gint, zal Yves Saint Laurent voor het eerst zelfstandig en in eigen huis zijn ontwerpen tonen. Ook daar wordt met spanning naar uitgezien. Zal Laurent nu hij niet meer op de tradities van het huis Dior hoeft te steunen, inder daad gaan bewijzen dat hij een coutu rier met talenten is? aan het samenstellen van zijn voor jaarscollectie begonnen. Voor hem is het immers eveneens er op of er onder dit seizoen. Mocht zijn voorganger hem als zelfstandig ontwerper overtreffen, dan staat het er voor het concern Dior niet al te best voor. Mare Bohan kan zich, hoe dan ook, tegenover Yves Saint Laurent geen mislukking per mitteren. Men kan echt niet zeggen dat het nieuwe jaar rustig en kalm begint voor de groten onder de coutu riers! Op leven en dood zal er ditmaal om succes worden gevochten. Of al deze spanningen de collecties ten goede zullen komen? In elk geval hoeft men er niet aan te twijfelen, dat iedereen dit jaar bijzonder zijn best zal doen. Hopelijk heeft dat zijn best doen ook goede resultaten. Na een wat gressief couturier min df meer een zaam aan de top. Zijn show belooft van de Toscaanse modeweek de grote sen satie te worden. Veel verwacht men voor het Palazzo Pitti eveneens van de nieuwe sterren Forquet en Lancetti. Misschien is een van hen inderdaad een nieuwe troef, en dat houdt de spanning er in. LS TWEE HONDEN vechten, om een been, loopt de derde er dikwijls mee heen. Dat zou in de modewereld ditmaal ook wel eens het geval kunnen zijn. Immers terwijl Parijs en Florence elkaar duch tig dwars zitten, werkt Rome met gro- over enkele dagen beginnen. Deze vroege start brengt voor Rome in elk geval het voordeel met zich mee, dat het als eerste in 1962 voor modenieuws op grote schaal gaat zorgen. Bijna twee weken vóór dat Parijs aan het woord komt, zal in het Romeinse Bar berini paleis reeds over korte of lange rokken, brede of smalle schouders, wel of geen taille enzovoorts worden be slist. Over de gehele wereld roerde Rome de afgelopen weken de trom, om vertegenwoordigsters van bekende modebladen, kranten enzovoorts naar dat paleis te trekken. Een groot deel van de Romeinse aristocratie werd ge mobiliseerd, om er als gastheren en gastvrouwen op te treden. Men heeft bovendien op elk gebied van de mode alle krach ten van beteke nis ingeschakeld, om met specta culaire shows voor de dag te kunnen komen. Na zijn vertrek bij Dior heeft hij geen gelegenheid onbenut gelaten er op te wijzen, dat hij zich in dat milieu creatief niet vrij kon ontplooien. Mocht dat inderdaad het geval zijn geweest, dan kan zijn eerste zelfstandige col lectie een aanwinst betekenen. Slaagt hij er echter niet in nu succes te oog sten, dan ziet het er voor hem heel somber uit. Ondertussen heeft Yves Saint Laurent ook reeds hard gewerkt aan zijn eerste grote opdracht als zelfstandige couturier. Die opdracht betrof het ontwerpen van een aantal costuums voor de nieuwe balletten van Roland Petit. mat winterseizoen het vorige jaar, mag men immers wel weer 'eens wat verwachten in de grote modecentra. N EEN AL NIET minder geladen sfeer is ook Mare Bohan, die Laurent bij Dior heeft opgevolgd. TERWIJL PARIJS met een zekere stille triomf de beste jonge couturier van Italië heeft binnengehaald, zet Florence op het ogenblik alle kaarten op een al even jonge Fransman. Deze Fransman is de Parijzenaar Patrick de Barentzen, vroe ger modellist bij Jacques Fath. Patrick heeft enkele jaren geleden Parijs voor Rome verwisseld omdat hij, in tegen stelling met Capucci, daar de atmos feer inspirerender voor de mode dan in zijn Franse geboortestad vond. Het is maar hoe je het bekijkt blijkbaar. Nu Capucci uit Rome is verdwenen, staat De Barentzen in Italië als pro- te energie eraan, beiden naar de kroon te steken. Voor die aanval heeft men de zaak in het nieuwe jaar gron dig aangepakt. Er is een grootse orga nisatie opgericht, om van Rome een invloedrijke modestad te maken. Bij die organisatie zijn onder andere het Italiaanse ministerie van handel en industrie en het ministerie van buiten landse zaken betrokken. Negentig pro cent van de Italiaanse modeactivitei ten is hier in onze stad geconcen treerd, zeggen de Romeinen. Waarom moeten wij met onze spullen naar Tos cane? We tonen ze voortaan hier. Niet Florence maar Rome moet het cen trum van de Italiaanse mode worden. Geef ons even de tijd en we spelen dat klaar'. Het grote Palazzo Barberini heeft men tegenover het Florentijnse Palaz zo Pitti gesteld als plaats van hande ling voor de modeshows, die in Rome EMIDDEN van al deze op winding zijn de modehuizen van Chanel, Balenciaga en De Givenchy oases van rust. En van die rust uit wordt, wonderlijk genoeg, uit eindelijk vooral de ontwikkeling van de mode bepaald. De al legendarische Coco Chanel lapt bijvoorbeeld de strijd om de mode-eer tussen Italië en Frankrijk, volkomen aan haar hoog gehakte open schoentjes. Zij gaat haar gang nu al meer dan veertig jaar lang en let niet op al dat gekibbel, noch binnen noch buiten de Franse grenzen. Men kan echter be slist niet beweren, dat niemand op haar let. Integendeel van New York tot Tokio en van Helsinki tot Sydney lagen de winkels in 1961 vol met na volgingen van hetgeen zij in dat jaar uitbracht. Niet alleen op het gebied van kleding, óók en zelfs meer nog op het terrein van de accessoires. Haar tassen met lange kettingen, haar open schoentjes type 1930 en haar sieraden, maakte men bij miljoenen HIL ANDR1NGA Van onze verslaggeefster HILVERSUM. Je moet eens een houten schaal voor sla maken zei de bekende Nederlandse dichter en kookspecialist Werumeus Buning een tiental jaren geleden tegen een kennisje. Dat was de Hilversumse Hil Andringa, die met hout goed wist om te gaan en daar nog altijd wonde ren mee doet. Uit een ruwe blok teak maakte zij een droom van een slabak en dat werd het begin van een hele reeks en een nieuwe verschijning op de Nederlandse tafels. Duizenden houten slabakken zijn er sindsdien in ons land verkocht. Toen de huisvrouw er achter kwam dat sla aangemaakt in een houten bak extra lekker smaakte, werden houten „nappen" voor dat doel bestemd een mode in onze keukens. Voor rock and roll In ivoor ging Hil ook eens een avondje in een danstentje kijken. (Ingezonden mededeling) DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN Van een onzer verslaggevers ■jVTIJMEGEN. Twee Nederlandse hoogleraren, prof. dr. J. P. M. van der Ploeg te Nijmegen en prof. dr. A. S. van der Woude te Amster dam, vertrekken binnenkort naar (Ingezonden mededeling) (Altijd in de rose verpakking) tegen transpiratiegeur Vraag „8 x 4" bij Uw Apotheek,- Drogist of Parfumerie. Jeruzalem om een van de Dode Zee-rollen te bestuderen, te fotogra feren en daarna te publiceren. Prof. Van der Ploeg vertelde ons gisteravond dat het hier een rol be treft die enige jaren geleden bij Qum- ran in Jordanië is gevonden en die een Aramese commentaar op het boek Job zou bevatten. De rol stamt vermoedelijk uit het begin van de jaartelling en zou dus ouder zijn dan de bronnen waarop de tegenwoordige tekst van het boek Job is gebaseerd. De rol, een onooglijk, beschadigd rolletje perkament, wordt bewaard in het Palestijns archeologisch museum in het Jordaanse deel van Jeruzalem. De studie en publikatie van de rol wordt gefinancierd door de Stichting voor zuiver wetenschappelijk onder zoek. Het museum geeft namelijk de rollen alleen voor studie uit handen als er een schenking wordt gedaan aan het fonds waaruit het museum wordt gefinancierd. Door de aankoop van de rollen was dit fonds danig ge slonken. De stichting Z.W.O. heeft hon derdduizend gulden geschonken. Het museum stelt zijn laboratorium en ap paratuur voor onderzoek beschikbaar. Voor de rollen uit 1947 die de Isra ëlische regering heeft verworven, wordt in Jeruzalem een speciaal mu seum gebouwd. Israël bezit zeven rol len, waarvan er twee het boek Jesa- jah bevatten. De bouw van het nieuwe museum wordt gefinancierd door de Israëlisch- Amerikaanse museumstichting. Zoals bekend zijn er reeds verscheidene rol len in verschillende landen gepubli ceerd. Bakken vol Na die eerste slabak van teak maakte Hil Andringa er nog vele en ook allerlei andere fraaie huishoude lijke of luxe gebruiksvoorwerpen van edele houtsoorten. Deze ambachts vrouw kan nog met een andere be kende Nederlandse dichter in ver band worden gebracht en dat is Jacques Perk. Zij woont en werkt na melijk in het voormalige landhuis van de familie Perk aan de 's-Gra- venlandseweg in Hilversum. In dat rustieke huis heeft zij voor een grote waarde aan exotische materialen bij eengebracht. Koromandei, wortelhout, paldssander, pokhout en kaurihout bijvoorbeeld, maar ook ivoor en mooie schelpen van parelmoer. Als ambachtskunstenares maakt zij daar van plastiekjes en heel gave, duurza me gebruiksvoorwerpen. In haar atelier dat door de beitels en hamers en door de krullen over al op de grond aan een timmer manswerkplaats herinnert, liggen al die houtsoorten en andere ruwe ma terialen opgestapeld in oude voor- raadbakken uit een winkel. Vol maar niet vol genoeg vindt Hil Andringa, want het is tegenwoordig niet mak kelijk aan die materialen- te komen. Het is zo'n gekke wereld nu, zegt zij. Afstanden tellen niet meer, maar de poorten zijn blijkbaar dicht. Mooie houtsoorten, ivoor en zo, dat is allemaal heel moeilijk te bemach tigen. De toestand in Congo is er bijvoorbeeld de oorzaak van, dat ivoor hier niet meer regelmatig wordt aangevoerd. Dit is mijn laat ste stuk zegt zij en zij haalt voor zichtig een brok zuiver wit ivoor, het uiteinde van een olifantstand, uit een voorraadbak. Ivoorsnijden is een uitstervend vak in ons land vertelt Hil Andringa, die naast houtsnijder een van de laatste Nederlandse ivoorbewerkers is. Fraaie poederdozen maakt zij onder andere van dat materiaal. Een poe derdoosje van glanzend ivoor met een kikkertje van gepolijst buffel hoorn als knop vervaardigde zij bij voorbeeld voor prinses Wilhelmina, die vroeger dikwijls een kijkje kwam nemen in haar atelier. Paardenhoeven Werk is voor mij een totale ver vulling zegt deze ambachtsvrouw die al vijfenzestig is. Als ik werk ben ik een gelukkig mens en ik werk zeven dagen in de week. 's Morgens moet ik mezelf gewoon even uit la ten. Als ik eenmaal weer in dat hout bezig ben, weet ik van geen ophou den meer. Naast de verzameling bijzondere houtblokken liggen er in de rekken op haar atelier nog vele andere won derlijke zaken. Buffelhorens en grau we paardehoeven bijvoorbeeld, tan den van de potvis, schildpadhuizen en kokosbasten. Wat er van paarde- hoeven voor moois te maken is? Heel wat, zegt Hil Andringa, dat ma teriaal ligt prettig in de hand. Maar het is duur en tegenwoordig ook al moeilijk te bemachtigen. Uit ivoor snijdt Hil Andringa uit Hilversum ook beeldjes. Kleine plas tiekjes uit het leven gegrepen zoals bijvoorbeeld „de ambtenaar" en „de forens". Voor een groepje rock and roll in ivoor liet zij beitel en hamer een avond in de steek om „ook eens in zo'n danstentje te gaan kijken". Inplaats van olifantenivoor neem ik tegenwoordig voor dit werk maar ge noegen met potvistanden, vertelt zij. Dat is ook mooi materiaal, alleen heeft het een minder fraaie struk- tuur. Maar van die potvistanden zijn er gelukkig nog genoeg. Elke vis van dit soort heeft er dertien in de onderkaak. Als mijn voorraad op is brengt de Willem Barentz er wel weer een stelletje voor me mee. Pink aan pink Poederdozen zijn mijn specialiteit, vertelt Hil Andringa en er komt een hele verzameling foto's naast de kof fie en de zelfgebakken cake op de werktafel liggen. Foto's van mooie, edelgevormde dozen, die door materiaal en gave uitvoering iets waardevols hebben. Wie die fraaie dozen zoal kopen? Rijke en arme mensen, eigenlijk vooral degenen die lang nadenken voor ze tot een koop overgaan, zegt de maakster. Mensen die graag dingen, hebben, die aan spreken. Als ik over een tentoonstelling of door een winkel loop vind ik het fijn om te zien hoe jonge stelletjes pink aan pink, iets blijvends uitzoeken als gebruiksvoorwerp, als geschenk of decoratie. Een fijn gesneden bakje uit kokos- schil, een stolpflesje van wengé, een broche van parelmoer, een klein houten zoutvaatje met ivoren lepel tje, een Spaanse kam van schildpad huid en een hanger gesneden uit een exotische schelp van de koraalriffen bij Tahiti afkomstig, laat zij ons ver der als voorbeelden van haar werk zien. Prins Bernhard heeft een ivo ren luipaard door haar vervaardigd en Prinses Irene een plastiekje van ivoren uiltjes. Wat het kostbaarste werkstuk is dat zij ooit maakte in al die jaren? Dat is een schaak spel met bord uit ivoor en buffel hoorn zegt de wellicht enige vrouwe lijke ivoorbewerker in ons land. Dat staat nu in het gebouw van het Ge nootschap van Ambachtskunstenaars hier in Hilversum te wachten op een koper, die er tweeduizend gul den voor over heeft. Toen ik pas begon hout te be werken vond iedereen het gek, een meisje achter de draaibank, vertelt deze nog altijd heel nijvere am bachtsvrouw. Maar verder werd je met rust en zelfs helemaal aan je lot overgelaten vroeger. Ik ploeterde maar wat voort. Voortploeteren met plezier deed Hil Andringa vele jaren tot aan die eer- na. De stijl Chanel heeft op de mode een verbazingwekkend vaste greep ge kregen. Terwijl Cardin. Mare Bohan en hun confraters zich uitsloven steeds weer iets nieuws te bedenken wordt herhaaldelijk DE grote vraag bepaald door wat Chanel zo even tussen de be drijven door brengt. Persoonlijkheid blijkt het ook op modegebied uiteinde lijk altijd weer te winnen. Januari 1962; voor de mode-toer van het nieuwe jaar heeft het startsein al weer geklonken! Over enkele dagen hopen wij u uit het Barberini paleis in Rome te laten weten, wat u niet mis sen mag om er de komende lente en zomer goed uit te zien. ste houten slabak en nu nog altijd. Voortploeteren met veel liefde voor haar vak dat haar toen als jong meisje en nu als bejaarde dag aan dag grote voldoening geeft. Mensen als Hil Andringa worden zeldzaam en dat ligt niet hoofdzakelijk aan de mensen. Meer aan de machine die de gelegenheid om met toewijding bezig te zijn en met eigen handen mooie dingen te maken, steeds klei ner doet worden. Gelukkig zijn er nog altijd enkelen, die met liefde maken wat wij graag kopen voor eigen huis. Kopen omdat het een eigen stempel heeft. Door de toegenomen welvaart groeit ook in ons land de belangstel ling voor exclusieve met de hand ge maakte huishoudelijke en luxe ge bruiksvoorwerpen in het oog lopend. Let er maar eens op wat er uit bin nen- en buitenland tegenwoordig alle maal in de winkels staat. Als ik werk ben ik gelukkig, zegt Hil Andringa en ik werk zeven dagen in de week. Uit ruwe blokken edel hout snijdt en hakt zij zorgvuldig beeldjes of mooie gebruiksvoorwerpen, zoals slabakken die nu een mo de zijn in de keuken. (Ingezonden mededeling) MENTHOL PELLETS Tegen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant Van onze correspondent EMMEN. De 31-jarige mevrouw H. Klaassens-Smook uit Emmen is gister avond tijdens het douchen door gasver giftiging om het leven gekomen. De heer Klaassens vond zijn vrouw dood toen hij om half negen thuiskwam. Zijn elfjarige dochtertje was bewusteloos Met een zuurstofmasker is zij weer bij kennis gebracht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Twee dagen lang is het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag door ongeruste Hagenaars opgebeld. Zij vertelden dat zij bij gebruik van hun gastoestellen of fornuizen een on aangenaam prikkelende geur roken. De directeur van het gasbedrijf, ir. E. H. Berkhuyzen, deelde mee dat door een te hoge temperatuur in de zuiver- torens bepaalde zwavelverbindingen in het gas terugkwamen. Het ontstane zwaveldioxyde dat an ders niet aanwezig is, veroorzaakte de prikkelende geur. Dat het publiek ook na de opheffing van de oorzaak nog een dag door de nare geur is geplaagd, komt door de voorraad die nog in de gashouders aanwezig was. De zwaarste baby die volgens de Chinesche kronieken ooit in China is geboren, kwam gisteren in Taipeh op de wereld. Het was een jongetje dat acht kilo woog. De moeder is veertig jaar. Z'j zei dat al haar kinderen „als reuzen" werden geboren. Vóórdat het nieuwe jaar een uit de kluiten gewassen kind is geworden, geven we nog vlug wat nieuwtjes voor deze snelgroeiende baby. -#- Of het opvoedkundig is of niet baby krijgt in 1962 een eigen juke box. Een juke-box in de vorm van een echte ouderwetse speeldoos, waar van het mechaniekje is verborgen in een pluchen speelgoedhaas. Door aan de kop van die haas te draaien wordt de speelgoedmechaniek opgewonden. Sleuteltjes en moertjes komen er dus voor de peuter niet aan te pas. Een andere lieve knuffelhaas van afwasbare teddy maakt wel geen klas sieke of luchtige herrie maar bergt toch een geheim in zich. Dat is een ruime zak die men verkrijgt door een ritssluiting, die over de rug van het speelgoedbeest loopt, te openen en waarin bijvoorbeeld een pyamaatje, wat speelgoed of een speelbroekje voor het kind gestopt kan worden. Meeilijkheden met het wel of niet aanlaten van licht op de gang bij kin dertjes die in hun bedje een beetje bang voor het donker zijn, worden voorkomen door middel van een nieu we Amerikaanse vinding. Dat is een onbreekbaar nachtlichtje, dat bestaat uit een fluorescerend rond plaatje. Achter deze cirkel van wit plastic is een stekker gemonteerd, die in elk stopcontact kan worden gestoken, welke voltage men ook heeft. Op die witte plaat bevindt zich een rond, door zichtig grijs vlak, dat in het donker een zacht licht fluoresceert. Met deze verlichting heeft men dus geen" fel schijnend lampje gekregen, maar een lichte vertrouwde plek in het slaapka mertje. Prettig is het dat het stroom verbruik van deze naohtverliehting vrijwel nihil is. -#- Voor hen die nog niet de juiste manier en de juiste hulpmiddelen hebben gevonden om snelgroeiende klimplanten netjes naar boven te ge leiden is er een nieuwigheidje in de vorm van een zakje „plantengelei- ders" in de handel. Geen geknoei meer met spelden en dergelijke door middel van kleine plastic lusjes die op een slimme manier om de steel van de plant heen aan de muur wor den bevestigd, zonder dat de plant daarmee schade wordt gedaan. Voor wie liever zelf kaas snijdt in plaats van ze gesneden te kopen maar een hekel heeft aan vette kaasvingers zijn „kaasduimen" een uitkomst. Dat zijn mooi afgewerkte verzilverde kno pen die aan de achterzijde prikkers hebben. Die rondjes worden aan twee zijden van de kaas geprikt. Met duim en wijsvinger op die „kaasduimen" kan de kaas zodoende „vetvrij" wor den gesneden. Twee kaasduimen in een doosje vormen een aardig huwe lijkscadeautje. Ingezonden mededeling) zónder permanent-vloeistoffen 't Is gewoonweg een wonder! Eén be handeling met Perform' en zelfs 'on handelbaar' haar krijgt rijke golven en slagen - alsof u met golvend haar bent geboren! En die golven blijven. Op de achtste dag nog even mooi als op de eerste. Uw haar glanst gezond en voel eens, wat heerlijk zacht, wat stevig die krullen. En zo eenvoudig te gebruiken: een weinig Perform aanbrengen en goed door uw haar kammen. Maak het op zoals u dat gewoon bent, met schuifspelden of krul- spélden. U wordt wakker met een droom- kapsel - rijk als natuurlijk golvend haar! KAM HET ERIH Verbluffend economisch, voldoende voor ruimschoots 12 droomkapsels. Volmaakt veilig voor ieder type haar - ook als u een spoeling in hebt. Doe wat aan 'saai' haar - haal vandaag nog Perform! 5,90. niet tevreden geld terug! Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. Een Nederlandse matroos, de 32-jarige W. H. Fraterman uit Vlaardingen, is in New York aan boord van zijn schip om het leven ge komen. Bij het vaarklaar maken van het schip, de Black Hawk van de Black Diamond Line, die in charter vaart voor een Noorse maatschappij, is da matroos bekneld geraakt in een trol. Hij werd ernstig gewond aan de borst en is kort na het ongeluk overleden. Zijn lijk zal naar ons land worden over gebracht. Patrick de otBBL JnSCoco Barentzen 9h'W. Chanel VECHT OP

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 10