Huwelijksadvertentie leidde tot oplichting GEEF ONS DE RUIMTE!! Algiers-frontstad Schaakclub Rotterdam leidt in hoofdklasse O.A.S. VOOR VELEN NOG PLECHTA Tankwagen met 22.000 liter gas in sloot HET GROTE PROBLEEM HOCKEYTEAM NAAR INDIË VAS I verspeelde twee punten Ruegg verbeterde zijn record Woensdag 3 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Politie in Den Haag liet sabels thuis Te weinig zalen voer basketbal Training Zeven jongens door ijs gezakt een vermist BOMAANSLAGEN IN VLEESCONFLICT Roger Moens favoriet voor presidentszetel Diplomatiek incident geregeld Geen procent maar cent Gegroeid Gegadigden wereldtitel Nauwelijks Rem Nederlandse boksers tegen Wales Atletiekrooster '62 Opstandige jongeman veroordeeld Vakcentrales in raad van beheer Tropeninstituut Schilder dood naast zijn geweer gevonden Baba Sy weer niet verder dan remise mmswm Kees Burgert Te weinig zalen om jeugd, op te vangen Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM „Je krijgt bin- nenkort weer een moeder en ook een televisietoestel." Dat had de heer H. K. uit Blijham tegen zijn vijftienjarige zoon gezegd na een gesprek met een Amsterdamse vrouw, die hij door een huwelijks advertentie had leren kennen. Het aanstaande echtpaar stond gisteren voor de rechtbank in Amsterdam, de man als getuige en de vrouw als verdachte. De officier van justitie eiste tegen de vrouw voor oplichting terbeschikkingstelling van de rege ring en een gevangerisstraf van vier maanden met aftrek. De 57-jarige weduwe F. R.-de P. die al elf maal is veroordeeld, was van Amsterdam naar Blijham in Groningen gereisd om de heer K. ie ontmoeten, die op haar huwelijksadvertentie had geschreven. Zij vertelde hem dat zij 365 gulden nodig had om haar televisie toestel af te betalen. Zij zei bovendien Amsterdam niet te mogen verlaten wegens belastingschulden die na het faillissement van haar inmiddels over leden man waren ontstaan. De heer K. verklaarde gisteren dat hij na haar trouwbelofte het volle be drag aan de vrouw had gegeven, maar de weduwe hield vol dat ze slechts een bedrag van 225 gulden had ontvangen. Toen K. na het eerste contact niets meer van de weduwe hoorde, kreeg hij argwaan. Nog meer Het was niet het enige geval van oplichting waarvoor de vrouw zich gisteren voor de rechtbank moest ver antwoorden. Zij zou ook de Rotter damse weduwe M. L. Z.-Van M. heb ben opgelicht in een restaurant in Amsterdam, waar zij tijdelijk had gewerkt. De verdachte had de weduwe uit Rotterdam een verhaal op de mouw gespeld, dat zij goedkoop aan sigaret ten kon komen, maar daarvoor wilde ze van mevrouw Z. tweehonderd gul den lenen. Na enkele gesprekken kreeg zij honderd gulden. Zij gaf de belofte het geld met nog 25 gulden de volgende dag te zuller terugbezorgen. Mevrouw Z. heeft het geld echter met terug gezien. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, vond dat in beide ge vallen duidelijk sprake was van een samenweefsel van verdichtsels. „Een HAARLEM. Zeven uur lang is de Kruisweg in Hoofddorp gisteren voor het verkeer gesloten geweest, nadat een oplegger met 22.000 liter propaangas was gekanteld. Het on geluk gebeurde toen de wagen van het erf van de patat-fritebakker J. W. Anema wegreed en in een langs de weg lopende tocht raakte. Met zes kraanwagens is het gevaarte weg gesleept. Zaterdag was de oplegger ook al ge kanteld; toen óp het erf van de heer Anema. Zondag en Nieuwjaarsdag heeft de wagen met zijn licht brand bare inhoud op het erf gelegen. Gister ochtend vroeg werd hij. weer op zijn wielen gezet. Een paar uur later lag hij in de sloot. De politie heeft de heer Anema een bakverbod opgelegd. „Waarom, weet ik niet", zei de Hoofddorper. Hij is er nog al verbolgen over, omdat hij nu niet kan voldoen aan de aanvragen om voorgebakken patat frite. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Na de kerstboomver brandingen in Den Haag is het gister avond op vele plaatsen nogal rumoerig toegegaan. Jongelui trokken hekken van de straat en staken midden op de rijweg kerstbomen in brand. De politie kon de belhamels gemakkelijk baas. Ook 's middags moest bij een vijtig 5 zestig kerstboombrandjes tegen baldadig heden worden opgetreden. De kerstboom verbrandingen op de afgezette plaatsen verliepen bijzonder rustig. De politie was dit jaar niet gewapend met een sabel, in tegenstelling tot vorig jaar, toen na een kerstboomverbranding een scholier met sabel werd doodgesto ken. vorige terbeschikkingstelling is afge lopen, maar het blijkt niet te gaan. De rapporten spreken van een hysterische psychopatische vrouw, die in geldnood mensen oplicht", aldus de officier. Mr. M. L. Lindhout, de verdediger van de Amsterdamse weduwe, vond dat in beide gevallen de aaneenscha keling van leugens niet was bewezen, zodat vrijspraak moest volgen. ^\E klaagzang van de zalennood is in Nederland nog lang niet verstomd. Terwijil het volleybal zich gelukkig kan prijzen, omdat voor deze sport betrekkelijk kleine gymnastieklokalen toereikend zijn, wordt het Nederland se basketbal ernstig in zijn groei geremd. Vooral daar hoort men dan ook: Van een onzer verslaggevers KEES BURGERT kan er zich gewoon over opwinden. Vol verontwaardiging zingt de trainer van het nationale herenteam de bekende klaagzang van het basketbal; zalennood. Het is een vals klinkende tophit, al jaren lang. „Een bekend verhaaltje", vindt deze 25-jarige energieke sportleraar, „maar zolang men in Nederland de sport domweg niet belangrijk vindt schieten we niets op. Er zijn in ons land ongeveer vijfduizend basketbalspelers. Het konden er veel meer zijn, maar we kunnen ons zelfs niet veroor loven propaganda te maken. We kunnen de jeugd niet opvangen en toch hebben wij zeer talentvolle jongeren, terwijl de animo bijzonder groot is." gURGERT zegt het, terwijl zijn woorden worden onderstreept door enthousiaste kreten van de honderden scholieren, die elke woensdagmiddag in de oude RAI te Amsterdam met, volle teugen genieten van enkele uren zaalsport. „Er zijn", zegt Bur gert en zijn ogen dwalen over de golven van jeugdige geestdrift „er zijn uit dit schoolbasketbal zelfs internationals voortge komen. Dit is dan ook een enorme propaganda op zichzelf. Maar als we over de toekomst van het Nederlandse basketbal willen praten komen we steeds weer te staan voor dat grote allesover heersende probleem; zalennood." helpen. Deze zijn namelijk hoogstens twaalf bij twintig meter en dat is veel te klein voor basketbal. Wij hebben een ruimte van veertien bij 26 meter nodig. Daarom laten wij, sportleraren, onze leerlingen eerder volleybal spelen dan basketbal. Dat is temeer jammer, omdat basketbal veel geschikter is voor jeugdige scholieren, maar ja, volleybal kan in een kleinere ruimte worden ge speeld." Oosteuropese landen als Rusland, Hon garije en Zuidslavië, maar we zijn zeker in opmars". Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Zeven jongens van tussen acht en veertien jaar oud zijn gis termiddag in de Erasmusgracht in Am sterdam door het ijs gezakt. Zes van hen werden gered. De negenjarige Frans Roosingh wordt vermist. Een lid van de gemeentelijke genees kundige dienst heeft nog met een touw Dm zijn middel naar de jongen gezocht. Hij werd door de kou bevangen. Tot. in de avond is bij het licht van schijn werpers gedregd. PARIJS (AFP). Voor de tweede keer in 24 uur is er in Parijs gisteren een bomaanslag gepleegd op een sla gerswinkel. Zowel de winkels als de huizen ernaast werden beschadigd. De aanslagen betekenen een nieuwe gewelddadige episode in het Parijse „vleesconflict", dat een paar maanden geleden ontstond tussen de regering en de zich tegen het opleggen van maxi mumprijzen verzettende slagers. Er is nu een ruzie ontstaan tussen de slagers die de instructies van de vakbonden geen vlees verkopen waarvan de prijs is vastgesteld wel opvolgen en hen die dat niet doen. De slagers die door bomaanslagen zijn getroffen horen tot de laatste cate gorie. Al een paar dagen geleden w.aren zij door een „comité van waakzaam heid in het vleesbedrijf" telefonisch ge waarschuwd. Als extra waarschuwing was bovendien al eerder de bestelauto van een van de slagers beschadigd en werd carbolzuur over de toonbank in de winkel van de ander gegooid. BRUSSEL, (ANP.). Het ziet er naar uit dat de Belgische atletiekbond op 18 februari een nieuwe president zal begroeten. Wie het wordt, is nog niet bekend, maar dat de wereldrecordhou der Roger Moens hoge ogen gooit, is zeker. Hij is door zijn club Vlierzele Sportif kandidaat gesteld. Reeds enige tijd heerst er ontevreden heid bij een groot aantal verenigingen, die vooral de wijze van trainen kritise ren. Roger Moens zal die clubs, bij de presidentsverkiezing, achter zich vinden: op 18 februari namelijk eindigt de be stuurstermijn van de huidige voorzitter Edouard Hermes, die vele jaren deze functie bekleedde. BONN (D.P.A.). Het diplomatieke incident dat kort voor Kerstmis werd veroorzaakt door het optreden van de Russische ambassadeur te Bonn is uit de wereld geholpen. De ambassadeur zou zich toen in grove bewoordingen hebben uitgelaten over de Westduitse generaal Heusinger, wiens uitlevering Moskou aan West-Duitsland en de Ver enigde Staten heeft gevraagd. Hij had Heusinger vergeleken met Hitier. Van Duitse zijde is verklaard dat de kwestie nu is geregeld. Er is niet be kend gemaakt welke uitleg He ambas sadeur van zijD gedrag heeft gegeven. ROTTERDAM. In ons bericht over het akkoord over de nieuwe c.a.o. voor de textielindustrie stond gisteren dat de basisionen een verhoging zul len ondergaan die voor de verschillen de loongroepen varieert van acht tot tien procent. Ten rechte wordt evenwel een ver hoging toegipast van acht tot tien cent. Volgens het Westduitse ministerie voor vluchtelingen hebben het vorige jaar 207.026 Oostduitsers asiel gevraagd in West-Duitsland. Dat is ongeveer zeven duizend meer dan in 1960. HIERAAN Is de intensieve training niet vreemd. „De Nederlandse topploegen trainen tweemaal drie uur per week en de kandidaten voor het nationale team nog wel meer". De aldus geslepen wapens zullen dit jaar volop in de strijd wor den geworpen tijdens belangrijke in ternationale ontmoetingen. „Dit jaar wil men een groot internationaal damestoernooi organiseren en er be staan plannen om daar een herentoer- nooi aan te verbinden. De sterkste Europese landen zouden daaraan deel nemen". Kansen op succes liggen er voor het volleybal zeker. Zalennood kent men vrijwel niet en de Nevobo zit voor 1962 vol goede voornemens. Het Nederlandse hockeyelftal is. vijf reserves, naar Indië vertrokken. Allereerst wordt deelgenomen aan een toernooi in Ahmadabad waar de Ne derlandse ploeg negen wedstrijden zal spelen. Daarna volgen nog vijf wed strijden, waarvan twee tegen het na tionale elftal van Indië. Op de foto: enige spelers wuiven ten afscheid. DUSSELDORP. Voor het wereld kampioenschap biljarten kader 47/2 dat van 17 tot en met 21 januari in Dussel- dorp wordt gehouden, hebben de volgen de deelnemers ingeschreven: Vervest (België), Van de Pol (Neder land), Berardi (Argentinië), Orti-Velez (Spanje), Guyot (Zwitserland), Grivaud (Frankrijk), Spielmann (W-Dld), Tiedt- ke (W-Dld), Iglesias-Diaz (Chili). ■jVlETTEMIN is het Nederlandse basketbal tegen de verdrukking in gegroeid. De laatste jaren is mede dank zij het totogeld het in ternationale contact verstevigd en daardoor het spelpeil opgevoerd. „Wij behoren nu", overweegt Bur gert, „nog net niet tot de Europese middengroep, maar wel tot de goede minderen. Binnenkort spelen we tegen Spanje en dan kan blijken of we zo langzamerhand aansluiting hebben bij het gemiddelde Europese niveau". Aan de training zal de verdere ontwikkeling van het Nederlandse spelpeil overigens niet liggen, want de topspelers blijken in het alge meen bereid te zijn hard voor hun sport te werken. ALS sportleraar heeft Kees Burgert ervaren, dat naast het zalengebrek ook het lesprogramma van de scholen een rem vormt op het kweken van animo voor basketbal en de sport in het algemeen. „De scholen hebben in ons land maar twee uur lichamelijke opvoeding per week op het lesrooster staan. Boven dien moeten die lessen dan nog vaak plaats hebben in slechte zalen en er zijn zelfs scholen die het zonder zaal en daarom zonder lichamelijke opvoe ding stellen. Verbetering komt er, voor zover ik het zie. voorlopig ook niet in". Geprikkeld formuleert Bur gert: „De staat moet hier geld inste ken of wie dan ook. Het kan me ook niets schelen wie het betaalt, maar er moet wel degelijk iets gebeuren. We zijn op dit punt in Nederland ge woon achterlijk." „Het is nu zo", illustreert de trainer van het nationale basket balteam, „dat zelfs de weinige zalen die erbij komen ons niet uit de nood T\IT heeft er dan ook mede toe ge- TJ leid, dat volleybal in Nederland meer beoefenaren telt: 28.000. Zalennood is in deze sport nauwe lijks voelbaar. Voorts gaan nu na twaalf jaar volleybal veel „spe lers van het eerste uur" zich zo lang zamerhand terugtrekken uit de wed strijdsport om zich als coach en trai ner met de clubs te gaan bezighou den. Daarom lacht de toekomst het volleybal dan ook zonnig toe. Leo van Hal, lid van de technische com missie van de Nederlandse Volleybal- bond (Nevobo), zegt het zo: „Het peil van het Nederlandse volleybal is de laatste jaren sterk vooruit gegaan en we denken daarom aan versteviging van het internationale contact". Het nationale team, dat getraind wordt door Kees van Zweeden, slaat in Westeuropees verband bepaald geen slecht figuur en onlangs heeft Nederland zich te Brussel voor het eindtoernooi om de Europese beker geplaatst. De verdere resultaten in dit toernooi, dat dit jaar wordt ge houden, zullen een nuttige graadmeter vormen voor het Nederlandse volley bal. „Uiteraard", zegt Leo van Hal „kunnen wij nog niet tippen aan de Eigen nieuwsdienst In de hoofdklasse van de competitie van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB) gaat de Schaak club Rotterdam, die het vorige sei zoen net naast het landskampioen schap greep, thans aan de kop met vijf punten uit drie wedstrijden. De Rotterdammers worden op de voet gevolgd door ASC uit Amsterdam dat eveneens vijf punten heeft, maar 214 bordpunt minder. In de zevende, te vens laatste ronde, moeten de Rotter dammers bij ASC op bezoek. VAS I bezet de derde plaats met vier punten. VAS I verspeelde twee kostbare punten tegen VAS II (55) en ASC (5—5). Het uit de eerste klasse gepromoveer de HSG uit Hilversum bezet de vierde plaats met drie punten. De Hilversum mers leverden een fraaie prestatie met hun gelijke spel tegen Rotterdam (5—5). Landskampioen VAS II volgt op de vijf de plaats, eveneens met drie punten. Het naar de hoofdklasse gepromoveerde DD uit Den Haag begon de competitie met een nederlaag (6—4) tegen Rotterdam, gevolgd door een zelfde nederlaag tegen HSG. De Hagenaars herstelden zich ech: ter tegen Eindhoven (64). waardoor zij nu de zesde plaats bezetten met twee punten Eindhoven en WGA delen de zevende en achtste plaats, beiden met een punt. EERSTE KLASSE In de eerste klasse, afdeling A ziet het er naar uit dat BSG uit Bussum recht op het kampioenschap afgaat. BSG, dat vo rig seizoen met slechts twee bordpunten verschil als tweede achter HSG eindig de, heeft de volle winst van zes punten uit, drie wedstrijden behaald. Het uit de hoofdklasse gedegradeerde Philidor volgt op de tweede plaats met een score van vier. Philidor leed een onverwachte nederlaag tegen ASC II (514414)- Staunton heeft ook vier punten, maar 2% bordpunt minder dan Philidor. SMB en ASC II delen de vierde en vijfde plaats, elk met vier punten uit vier wedstrijden. Unitas en VHS, die het vorige seizoen promoveerden, zullen veel moeite heb ben zich te 'handhaven. Beide teams heb ben twee punten uit drie wedstrijden; zij delen de zesde en zevende plaats. De schaakvereniging Amersfoort, die vorig jaar ternauwernood aan degradatie ont snapte, zal dit jaar de degradatie wel niet kunnen ontlopen. Uit drie wedstrij den werd geen enkel winstpunt veroverd. Utrecht en RSC gaan aan de kop in afdeling B, beide met zes punten uit drie wedstrijden. De Utrechters bezetten de bovenste plaats, daar zij twee bordpun ten meer hebben dan de Hagenaars. Spangen, dat het vorige seizoen degra deerde, heeft ook nog een goede kans op het kampioenschap. Het bezet de derde plaats met een score van vier. HCSV is minder sterk dan gedacht werd. Uit drie wedstrijden werden slechts drie punten behaald, waardoor de Hagenaars thans de vierde plaats bezetten, gevolgd door LSG met twee punten op de vijfde plaats en Spangen II met twee punten op de zesde plaats. Rotterdam II en Max Euwe, die naar de eerste klasse promoveerden, zullen spoedig betere resultaten moeten boeken om terugkeer naar de tweede klasse te ontgaan. Rotterdam II veroverde uit vier wedstrijden slechts een punt en Max Euwe geen enkel winstpunt. TWEEDE KLASSE VAS III staat in de tweede klasse af deling A ongeslagen aan de kop met acht punten uit vier wedstrijden en de fraaie score van 31 bordpunten. Philidor (Leiden) heeft de leiding in de tweede klasse B met zes uit drie wedstrijden. Dp schaakverenigingen Charlois en Dor drecht delen de eerste en tweede plaats in C, beide met zes uit drie wedstrijden en elk 21% bordpunt. In D heeft de Arn hemse Schaakvereniging de leiding met acht punten uit vier wedstrijden. DEN HAAG. Voor de landenwed- strijd boksen tussen Nederland en Wales, die vrijdag 12 januari in de dierentuin in Den Haag wordt gehouden, ziet het programma er als volgt uit: Vlieggewicht: Henny te Paske (A'dam)- Bobby Regan (Wales); bantamgewicht: Piet Kerkhof (Breda)R. Lindrum; vedergewicht: Theo Wilbrink (Gronin gen)—D. Bowers; lichtgewicht: Wout Brugman (Den Haag)B. Renney; lichtweltergewicht: Herman Schregardus (Amsterdam)G. Rees; weiter gewicht: Henk Baars (Amsterdam)—G. Edwards; zwaarweltergewicht: Aad Veerman (Rot terdam)D. Richards; middengewicht: Bob Bouhuizen (Vlaardingen)S. Price; half zwaargewicht: Arie Jongeneel (Rot terdam)D. Paley; zwaargewicht: Anton Huisstede (Utrecht)L. James. Voor morgen staat op de schaats- kalender een langebaanwedstrijd in Nieuwe Niedorp over 500, 1500 en 3000 meter.. ZÜRICH Op de Oerlikonbaan te Zürich heeft de Zwitserse wielrenner Alfred Ruegg het uurrecord voor over. dekte banen gebracht op 46.819 meter, waarmee hij zijn oude record 45.843 meter aanzienlijk verbeterde. Ruegg heeft zowel het record bij de profs als bij de amateurs (45.587 meter). Het absolute record staat op naam van Rivière, die in 1958 op de Vigoreili- baan niet overdekt 47.347 meter aflegde in een uur. De Zwitser had ditmaal gemikt op een record dat maar zeven meter ho ger lag dan het oorspronkelijke. Hij reed echter zo regelmatig en -gemakke lijk, dat hij al spoedig ver voorkwam op zijn schema en hij hield het zonder moeite vol. Ondertussen bracht hij het wereldrecord over 20 km op overdekte baan dat ook op zijn naam stond van 25 min. 42,6 sec. op 25 min. 24,5 sec. DEN HAAG (A.N.P.). De Nederlandse atletiekkalender 1962 ziet er, voor wat be treft de belangrijkste evenementen, als volgt uit: Maart, 11 Helmond: Nederlandse crosskanv pioenschappen Mei, 6 Amsterdam: kampioenschap van Ne* derland 20 km wandelen; 13 Assen: 30 km landenwedstrijd NederlandWest-Duitsland Zwitserland; 20 Utrecht: voor wedstrijden PH en PJ-beker; 31 Schaesberg: Nederland— West-Duitsland (jongens en meisjes). Juni, 7 Leiden: nationale avondwedstrijden om de Gouden Spike; 9 Rotterdam: kampioen schap van Nederland 50 km snelwandelen; 13 Amsterdam: internationale open kampioen schappen van Amsterdam; 17 Antwerpen: België-Nederland-Mittelrhein (heren); 20 Am- sterdam: internationale open kampioenschap pen van Amsterdam; 24 Den Bosch* 25 km hardlopen (kampioenschap van Nederland) en nationale invitatie wedstrijden; 24 Olsztyn: Po lenNederland (dames); 29-30 Hurlingham: Groot BritanniëBelgiëNederland (vijf- er tienkamp) Juli, 1 Delft: Nederlandse jeugdkampioen schappen; 4 Amsterdam: AmsterdamDen HaagRotterdam; 6 Nederlandse militaire kampioenschappen; 8 Zuidnederland—België BRijnland (dames en heren); 8 Frankrijk- Nederland (meisjes); 14 en 15 Denemarken— Nederland (heren); 21 Groot Britannië B— Nederlands-Luxemburgse combinatie (heren); 28 en 29 Amsterdam: vijfkamp dameskam pioenschap van Nederland; 28 of 29 Hilver sum: kampioenschap van Nederland mara thon. Augustus, 3-4-5 Hilversum: lntergeallieerde militaire kampioenschappen; 4-5 Vlaardingen: kampioenschap van Nederland tienkamp; 11- 12 Amsterdam: Nederlandse atletiekkampioen- schappen; 18 Edinburgh: selectie van Schot land tegen Nederlands selectieteam (dames en heren); 26 Rotterdam: Nederlandse esta fettekampioenschappen. September, 2 Vlissingen: NederlandFrank rijk (dames); 2 Eindhoven: Nederland- Frankrijk (heren) ;2 Amsterdam: Nederland —België (scholieren); 2 Brussel: BelgiëNe derland (junioren); 9 districtskampioenschap pen; 9 Brussel: BelgiëNederland B (da mes); 12 tot 17 Belgrado: Europese atletiek- kampioenschappen; 16 Den Haag: meisjes- clubkamoioenschap van Nederland: 16 jon- gensclubkampioenschap van Nederland; 24 Den Haag: finale Prins Hendrikbeker: 24 fi- nale Prinses Julianabeker; 28 en 29 Londen: EngelandNederland (dames). Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De Utrechtse recht bank heeft gisteren de achttienjarige loopjongen C. J. van L. voor openbare dronkenschap en verzet tegen de poli tie veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hij -'.al onder toezicht worden gesteld van de reclassering en zonodig een psychiatrische behandeling krijgen. In de nacht van 14 mei maakte de jongen in Utrecht een grote rel, nadat hij vijftien tot twintig flessen bier had gedronken. Een agent van politie be zweek door uitputting bij de pogingen de loopjongen naar het politiebureau te brengen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De raad van be heer van het Tropeninstituut in Am sterdam is uitgebreid met een vertegen woordiger van elk van de drie vakcen trales. Het zijn de heren A. H. Kloos (N.V.V.), Jac. Alders (K.A.B.) en dr. W. Alberda (C.N.V) Dat vertelde de algemeen secretaris van het Tropeninstituut, de heer H. Of- ferhaus, tijdens een nieuwjaarsbijeen komst. Hij noemde de benoeming van de nieuwe leden een nieuw geluid in de bestuursvorm van het instituut. Van onze correspondent ALGIERS Rondrijdend in een militaire jeep raakte ik in gesprek met een jonge officier, die slechts luttele maanden in Algiers ge stationeerd was. Ik vroeg hem naar zijn mening over zijn dienst in Algerije en zijn houding tegenover de beide bevolkingsgroepen. „In Algerije, zoals overal", antwoordde hij mij een tikkeltje wijsgerig, „moet men onderscheid maken tussen het verstand en zijn gevoelens. Mijn verstand zegt me, dat wij in dienst zijn van ons land, dat wij een regering hebben en een opperbevelhebber. Onze eerste plicht is te ge hoorzamen". „Blindelings", vroeg ik. „Blindelings", antwoordde hij. „Ook wanneer de bevelen ge richt zijn tegen de OAS?" „Wij hebben niet het recht om vragen te stellen, we hebben slechts te gehoorzamen". „Zelfs met gebruikmaking van wapens?" „Wij zijn nu eenmaal solda ten", zei hij iets stugger. Maar fluisterend en bleek voegde hij hieraan toe: „Maar ik bid elke dag uit de grond van mijn hart, dat deze uiterste beproeving ons bespaard zal blijven". Dezelfde avond ontmoette ik in de eetzaal van mijn hotel eer. politie-officier, die zich speciaal met de OAS bezig hield. „Ik kan maar niet begrijpen", zei ik hem, „dat jullie met alle middelen, waarover jullie be schikken er maar niet in slagen om de ondergedoken ex-gene- raals en ex-kolonels te pakken te krijgen". Te groot Hij vloog niet op, zoals ik verwacht had. Rustig kauwde hij door. Toen haalde hij zijn schouders op. „Algerije en de Sahara zijn groot, veel te groot voor het weinige personeel, dat we hier hebben. Bovendien ge nieten zij een onmiskenbare po pulariteit onder de Europese be volking en elke Europese woning is voor hen een potentiële schuil plaats. Er zijn honderdduizenden van deze schuilplaatsen. Er is echter nog iets anders: hoewel elke politieman er op uit ir> om hen te pakken te krijgen, hopen zij dat zij niet gedwon gen zullen worden hen te arres teren...." Deze twee gesprekken leerden mij veel over de strijd, die van Franse zijde tegen de OAS gele verd wordt en die in feite een strijd van onmacht is. Deze on macht wordt duidelijk geïllus treerd door verhalen, die de ron de doen over arrestaties en be vrijdingen van leiders van de OAS, zoals de ex-kolonels Go- dard, Gardes en anderen. Hoewel men vele van deze verhalen niet behoeft te geloven, geven ze wel precies de sfeer van de strijd weer en helpen bovendien in hoge mate1 de mythe-vorming rondom de leiders van de OAS. Bang Inderdaad is de politie bang een van de grootsten van de OAS te arresteren, niet wegens een moge lijke reactie van de stoottroepen van de OAS zelf. maar omdat zij bang is voor een woede-uitbar sting van de gehele Europese be- volkrng. De militair of de politie agent die bijv. Salan zou arreste ren. kan er zeker van zijn, dat, zodra zijn naam bekend wordt, hij geen half uur meer leeft. Een arrestatie is daarom alleen moge lijk in het geheim, verricht door een anti-OAS-groep, met de zeker heid, dat er in de buurt een vlieg tuig gereed staat om de arrestant en negenen, die hem gepakt heb ben. onmiddellijk naar Parijs over te vliegen om hem bij wijze van spreken de Gaulle zelf in handen te geven. Deze kan dan onmiddel lijk maatregelen nemen om de ko mende opstand te onderdrukken. Doch dit is een kans op de mil joen. Dit geldt niet alleen voor Salan. maar voor iedereen, die iets in de leiding van de OAS te betekenen heeft. Tot en met de Belgische ac tivist, Degueldre, de leider van de executiepelotons, toe. Daarom probeert de (goedwil lende) politie de hulptroepen van de OAS beperkt te houden door actief de onbelangrijke aanhang van de OAS te bestrijden en in de publicaties over de met grote fanfares aangekondigde successen komt men dan ook bijna steeds onbekende namen tegen. Zouden er zich toevallig enkelen onder bevinden, die voor de OAS zelf van groot nut zijn. dan staan er wel dokters gereed om hen ziek te verklaren, hen naar een zieken huis te laten overbrengen, van waar zij binnen 24 uur kunnen ont snappen. Ogen dicht Het aantal medeplichtigen on der de politie is ontstellend groot. Er kan geen belangrijke actie te gen de OAS worden ondernomen, of een half uur nadat biertoe be sloten is, is de leiding van de OAS hiervan volledig op de hoog te gebracht. Andere politie-ambte- naren sluiten maar al te graag de ogen wanneer zij toevallig op iets belangrijks stoten en zijn maar al te gaarne bereid om de aangewaaide wetenschap te verge ten. Op deze wijze loopt de OAS in Algerije niet veel kans verslagen te worden en vormt daarmee een voortdurend gevaar voor Frank rijk en voor de Algerijnse natio nalisten. Deze dreiging wordt nog ver sterkt door haar organisatie, die met ORO wordt aangeduid - l'Or- gauisation renselgnements opéra- fcons waaraan iedereen kan deelnemen, die maar inlichtingen wil verschaffen over degenen, die de OAS bestrijden, al te sterk gaullist zijn. of geweigerd hebben de OAS met een geldelijke bij drage te steunen. Doof De meeste Europeanen behoren hiertoe, nolens volens. Om zich van de gruweldaden van deze on dergrondse organisatie te distan tiëren plegen zij te zeggen, dat de OAS het laatste plechtanker vormt, waarin zij vertrouwen heb ben Men is doof geworden voor de lokstem uit Parijs, waarin zij naar zij zeggen reeds zo vaak teleurgesteld zijn. Hierdoor is de taak van het le ger en de politie in de strijd te gen de OAS een hopeloze gewor den. In feite zijn zij weinig an ders dan goedwillende zendelingen of missionarissen tegenover een bijzonder hongerige kannibalen- stam. NEW YORK (AP) De surrealisti sche schilder Kurt Seligmann. Ameri kaan van Zwitserse afkomst, is gister morgen achter zijn huis dood aangetrof fen. Hij was door schotwonden om het leven gekomen. De schilder was 61 jaar. De politie deelde later mee dat naast hem een geweer lag. Zijn vrouw vertelde dat hij dat wapen gebruikte om te schieten op vogels die het voedsel van zijn vogels kwamen roven. AMSTERDAM. Ook in de elfde ron de van het damtoernooi in Amsterdam kwam Baba Sy niet verder dan remise. Ditmaal was het Aeilkema die de Se- negalees de halve winst ontnam. De uitslagen van de elfde ronde wa ren: Hoofdgroep: Devauchelle—Van Dijk 11. KouateGournier 20, Baba Sy Aeilkema 11, Bakhuizen—Verhey 11. Jeugdgroep: De RooyVan Leeuwen 2—0. Varkevisser—Klein Rensink 2—(i, Lekkerkerker—Ivens 11, Jonkhart» Dallinga 11.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6