VOORZICHTIGE KRITIEK VAN K.V.P. en A.R. OP BELEID Wat zoon fout deed maakte moeder goed Voorzitters kamers van koophandel hoopvol Amerikaans -R ussisch contact in Moskou Daders van poging tot gifmoord bekennen SNEEUW, VORST EN MIST LEGGEN VERKEER STIL Regering kan zwarte lonen niet over hoofd het zien Man probeert ex-vrouw met bijl te doden Hengeltips van Jan Schreiner Mr. jBurg er: Desnoods zelf vertrekdatum noemen Treinen in Engeland propvol Bus stort van dijk Rotterdam Amsterdam Tivente Zes maanden voor verspreiden van pornografie ONGELUKKEN BIJ JAARWISSELING NDSM wil reuzendok in Amsterdam AUTO TE WATER Dr. V on Habsburg nog niet naar Wenen GRONDPERSONEEL K.L.M. WACHT LOONSVERHOGING Vrouw en kostganger maakten lunch klaar nieuwe VOOR BEDREIGING HALF JAAR CEL Dr. S. L. Mansholt moet Stalmann rehabiliteren Woensdag 3 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vervolg van pag. 1 DEN HAAG Het nieuwe regeringsstandpunt kreeg van vrij wel alle kanten steun uit de Kamer, die echter gisteren nog niet gereed kwam met het sprekerslijstje. De SGP-er ir. Van Dis en de liberale woordvoerster mevr. mr. Stoffels-van Haaften komen vanmiddag pas aan de beurt. Het kernpunt van de moeilijkheden, de zelfbeschikking, kreeg tijdens het debat al meteen een ander karakter. In de regerings verklaring was het reeds onder tafel gewerkt; de woordvoerders van de fracties gaven er ieder voor zich een eigen uitleg aan. De socialist mr. Burger zei, dat de Papoea's maar voor Indonesië moesten kiezen. De K.V.P.'er mr. P. A. Blaisse bleek van mening dat zelfbeschikking een begrip is waarmee moet worden gewerkt in het licht van de omstandig heden, waarin een beroep erop wordt gedaan. De anti-revolutionair mr. B. Bies heuvel gaf te kennen dat zelfbeschik king geen doel is maar een middel dat dienstbaar moet worden gemaakt aan het belang van de Papoea's. De christelijk-historische woordvoer der F. H. van de Wetering ging het zelfs geheel uit de weg. Volgens mr. Burger ging het er alleen om een vorm van zelfbeschikking te vinden, die aanvaardbaar zou zijn voor Indonesië. Ongelukkig Er was hier en daar in de uitlatingen van de „regeringsgetrouwe fracties" enige voorzichtige kritiek te beluiste ren. Mr. Blaisse had zelfs enkele aan merkingen op het plan-Luns, zoals dat aan de Verenigde Naties was voorgelegd (Ingezonden mededeling) Verkoudhe ids bacillen zijn als de dood voor en daar niet de vereiste meerderheid van twee derden had behaald. Onge lukkig noemde hij dat gezegd was, dat de Papoea's ook wel eens voor Neder land zouden kunnen kiezen en hij vond het ook een zwak punt dat Indonesië in het plan-Luns niet was genoemd. Mr. Biesheuvel had de nu voorgestel de beleidslijn graag eerder gevolgd ge zien, maar „beter laat dan nooit". Ove rigens wenst hij het kabinet „een nuch tere kijk op de steeds weer nieuwe po litieke situaties", een nogal zure opmer king, waarin het verwijt verscholen lag dat het kabinet tot nu toe achter de feiten aan gelopen was. Alle steun Voor het overige kreeg de regering alle steun die zij zich uit deze fracties wenste. Algemeen veroordeelde de Kamer de dreigende taal van Soe- karno. Het is christenplicht oorlog te voor komen, zei de afgevaardigde Van de Wetering. De bedreiging met wapen geweld is niet bevorderlijk voor een gesprek, maar zij maakt onze fractie niet murw, aldus mr. Biesheuvel. Mr. Blaisse ried de regering aan afstand te nemen van dreging met ge weld en intimidatie. Het is moeilijk, gaf hij toe, maar beslissingen mogen niet in een geprikkelde sfeer worden genomen. Nieuwe gezichtspunten leverde deze eerste dag van het debat niet op. Mr. Burger gaf als uiterste mogelijkheid aan, dus ingeval Indonesië niet wilde praten, dat de Nederlandse regering harerzijds een termijn zou stellen waarin zij uit Nieuw-Guinea zou ver trekken. Volgens mr. Blaisse zou het vol- Dit doosje betekent: protektie tegen infektie WASHINGTON (Reuter, A.P.) Het drukke verkeer, branden, vuurwerk en allerlei ongelukken in huis hebben het nieuwjaarsweekeinde vele slachtoffers gekost. Amerika boekte een triest record. Bij verkeersongelukken kwamen 331 Ameri kanen om, 83 stierven bij branden en ongelukken met vuurwerk en 59 kwa men bij andere ongelukken om. In Canada kwamen 42 mensen om, van wie 26 bij verkeersongelukken. Op de Philippijnen raakten 767 men sen gewond bij de festiviteiten waar mee het nieuwe jaar werd verwelkomd. Tien van hen stierven later. Op de beijzelde wegen van België de den zich het nieuwjaarsweekeinde 526 verkeersongelukken voor. Zeventig men sen raakten daarbij gewond, zeven von den de dood. West-Berlijn beleefde volgens de poli tie ,,de rustigste jaarwisseling sinds tij den". Toch werd de politie nog 720 keer gealarmeerd, kwamen vier Westberlij- ners om bij verkeersongelukken en wer den 131 arrestaties verricht. Onder de arrestanten waren 26 mensen die waren opgepakt wegens het afsteken van vuur werk, wat dit jaar was verboden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Voor het bouwen en repareren van schepen van 150.000 ton gaan wij een dok graven". Deze me dedeling heeft de directie van de Ne derlandse dok- en scheepsbouwmaat schappij (N.D.S.M.) te Amsterdam ge daan. De verwachting is, dat dit dok over drie jaar in gebruik genomen kan worden. De N.D.S.M. is hiermee nog een flinke stap verder gegaan dan Verolme. Op de werf te Rozenburg beschikt dat bedrijf over een dok van honderdduizend ton voor het bouwen van nieuwe schepen. In aanbouw zijn twee dokken voor het repareren van schepen van 110.000 en vijftigduizend ton. Ook in ander opzicht verschillen de plannen. Verolme deelde onlangs mee, dat van nu af de investeringen zullen worden beperkt. De N.D.S.M. heeft ech ter besloten haar machinefabriek uit te breiden en een nieuw kantoor te bou wen. Het is niet de bedoeling, dat hier voor een beroep wordt gedaan op de ka pitaalmarkt. Het 150.000 tons dok wordt vijftig me ter breed, even breed als de grote sluis te IJmuiden. De lengte zal ongeveer 335 meter bedragen. Van onze correspondent T ONDEN. Een flink pak sneeuw, strenge vors;, en dichte mist. Zo was gisteravond het weer in het grootste deel van de Britse eilanden, met uitzondering alleen van Schot land, waar de dooi gisteren inzette. Overal elders in Groot Britannië bleef het ook dinsdag flink koud. Het verkeer ondervindt nog flinke last van de sneeuw, vooral de spoor wegen kampen met de grootste moeilijkheden. De forensen kregen gistermiddag in Londen de raad om hun kantoren maar vroeg te verlaten omdat er tal van treinen uitvielen als gevolg van de sneeuw en bevriezing van de wis sels. Op de grote Londense stations was de chaos aanzienlijk. Vele treinen reden niet. andere werden omgeleid en weer andere vertrokken zo maar opeens vroeger dan volgens het spoorboekje moest. Dat de treinen die nog reden propvol waren, spreekt van zelf. Eén trein was zo afgeladen, dat de portieren niet meer behoorlijk sloten. Ze werden uit hun verband gerukt. Slede In Luton keken de bewoners van de villawijken rond deze stad dinsdag vreemd op. De melkboer deed zijn ron de met behulp van een slede. In het hele land hebben loodgieters het uitermate druk met het ontdooien van bevroren waterleidingen en verwar- van bevroren water mingsinstallaties. Behalve narigheid en ergernis als ge volg van de koude, hebben de Britten thans nog meer reden tot klagen. De P.T.T doet het kalmpjes aan. De vak bond'van personeel van posterijen, te legraaf en telefoon heeft een langzaam- aanactie afgekondigd, om kracht bij te zetten aan looneisen waar de regering niets van wil weten. Trots Trots maakte deze vakvereniging gis teren bekend dat vijfhonderd zakken met post-maandagavond de nachtpost trein van Londen naar het noordwesten niet hebben gehaald als gevolg van de langzaam-aanactie. Deze houdt in dat de postmensen precies volgens de voor schriften werken en dat betekent veel langzamer dan normaal. Een belangrijk deel van het centrum van Londen was gisteren verstoken Van de bezorging van postpakketten. Op tal van plaatsen hopen poststukken zich op vooral in Birmingham was het erg. Daar en in vele andere steden was er maar één bestelling in plaats van anders op zijn minst twee bestel lingen per dag. Het ministerie van posterijen zei gis teravond dat een belangrijk deel van de vertraging niet op rekening van de protestactie, maar op die van het slechte weer geschreven moet worden. De vakbond van P.T.T.-personeel was het daarmee helemaal niet eens. Voorzitter K.O.V. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Als de regering meent dat de hoogste ambtenaren een salarisverhoging moeten hebben die vijf maal zo groot is als die van de laagst bezoldigden, dan moet zij de redelijk heid en de noodzaak daarvan toch wel heel duidelijk aantonen. Zonder bewijs zal men er moeilijk in kunnen berusten dat een zo eigenaardig opgebouwde sa larisherziening tot stand komt. Dat zei de heer J. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholieke onderwij- zersverbond, gisteren in Amsterdam bij het begin van een vergadering van het verbond. Wil de regering een vergelijking met het vrije bedrijf als basis nemen zo ging de heer Derksen verder, dan zal zij dit over de hele linie moeten doen. Daar bij kan zij de zwarte lonen en extra uitkeringen in het vrije bedrijf niet bui ten beschouwing laten. Zij kan daar toch niet met oogkleppen op aan blijven voorbijwandelen. De heer Derksen betreurde dat in de vergadering van het georganiseerd over leg op 18 december geen overeenstem ming was bereikt, maar „het Katholie ke onderwijzersverbond staat volledig achter het beleid dat door de drie sa menwerkende centrales is gevoerd". doende zijn een elite uit de Papoea bevolking naar haar mening te vra gen, maar de Nieuw-Guinearaad be schouwde hij stellig niet als repre sentatief. De communist De Groot vond dat de Kamer nu zelf de zaak maar ter hand moest nemen. De regering weet toch niet wat zij wil en wacht alleen maar op orders van de Verenigde Staten. De pacifist Lankhorst zag slechts heil in onverwijlde bestuursover- dracht, terugtrekking van de troepen en voortgang met de financiële steun ten bedrage van dertig miljoen dol lar per jaar. Vanmiddag gaat het debat verder. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De 46-jarige schoenwinkelier T. J. van Kan uit Am- by is gistermiddag in Maastricht door slippen het water ingereden en omgeko men. Hij reed met grote snelheid toen zijn wagen begon te slippen. De auto kwam op de linkerweghelft terecht, ramde een brugleuning en viel in het water van de Zuidwillemsvaart, dat vijftien meter lager ligt. Een half uur na het ongeluk kon de brandweer de auto met het stoffelijk overschot op de wal brengen. -jf Llewellyn Thompson, de Amerikaanse ambassadeur te Moskouicas niet onte vreden over zijn gesprek met de Russische minister van buitenlandse zaken. Hij liet doorschemeren dat er binnenkort een tweede gesprek over Berlijn gevoerd zal worden. Eigen nieuwsdienst MOSKOU. Voor het eerst sinds drie maanden is er gisteren „offi cieel diplomatiek contact" tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten geweest over de kwestie-Berlijn. Llewellyn Thompson, de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, pleegde gedurende enkele uren overleg met Andrei Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken. Dit gesprek moet gezien worden als een hervatting van het peilen aan wes telijke kant van de Russische opvat tingen omtrent Berlijn. Het is een po ging om vast te stellen of er op het ogenblik met vrucht met de Russen over Berlijn te praten is. Zowel Gromyko als Thompson lie- WENEN (Reuter/A.P.)Het verzoek van dr. Otto von Habsburg, de in ballingschap levende zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, om naar zijn land terug te mogen keren, heeft gisteren nieuwe vertraging op gelopen. Volgens de Oostenrijkse wet mag geen lid van de voormalige keizerlijke famlie in Oostenrijk wonen, tenzij het afstand doet van al zijn titels en van zijn aanspraken op de troon. Dr. Von Habsburg eigenlijk aartshertog Otto von Habsburg-Lotharingen heeft zulks gedaan. Om terug te mogen ke ren moet hij bovendien een „verkla ring van trouw aan de republiek" af leggen. Hij heeft ook dat gedaan, maar de socialistische regering heeft die ver klaring vorig jaar als „onvoldoende" van de hand gewezen. Von Habsburg heeft daarop een klacht ingediend bij het constitutio nele hof in Wenen. Hij meende dat zijn constitutionele rechten waren ge schonden. Dit beroep is nu door het hof afgewezen. Von Habsburg wil nu een tweede beroepschrift indienen, dit maal bij het administratieve hof. Von Habsburg is 48 jaar. Hij woont met zijn vrouw en zijn zes kinderen in West-Duitsland. Hij wil naar Wenen terugkeren omdat hem daar een hoog- leraarspost is aangeboden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Als het college van rijksbemiddelaars ermee akkoord gaat, zal het grondpersoneel van de K.L.M. binnenkort een salarisverho ging krijgen. De maandloners zullen dan met ifl- gang van 1 juli een verhoging van vier percent ontvangen. De basisionen van de uurloners worden met terugwerken de kracht tot 1 januari met ten hoog ste negen cent per uur verhoogd, de weekloners krijgen een rijksdaalder per week meer. Op 1 juli volgt voor beide laatste groepen weer een loonsverhoging: voor de uurloners een verhoging van vijf cent per uur, voor de weekloners een verhoging van twee gulden per week. De verhogingen zijn voor de uur-, week- en maandloners, verhoudingsge wijze ongeveer hetzelfde. De directie van de K.L.M. heeft meegedeeld, dat in de salarisovereen komst met de vakverbonden niet al leen de loonontwikkeling in ons land heeft meegespeeld, maar ook de moei lijke financiële positie van de lucht vaartmaatschappij. ten doorschemeren dat het niet bij het gesprek van gisteren zal blijven. „We hadden allebei een heleboel te zeggen", aldus de Amerikaanse ambassadeur. „Ik zal onmiddelijk verslag uitbrengen aan Washington". -MOEILIJKHEDEN Intussen kampt men aan westelijke zijde alweer met onderlinge moeilijk heden over Berlijn. Engeland en Frank rijk voelen namelijk hoegenaamd niets voor het Amerikaanse besluit de Russische stadscommandant van Oost- Berlijn de toegang tot de Amerikaan se sector van de stad te verbieden. Als gevolg van deze Amerikaanse maatregel is er al een incident geweest dat tot onaangename gevolgen kan leiden. Een jeep met vier Russische officieren die naar het geallieerde con- troieorgaan voor het luchtverkeer rond Berlijn wilden rijden het enige vier- mogenhedenorgaan dat nog functio neert in Berlijn werd de toegang tot West-Berlijn ontzegd. Toen de Russen na enkele uren terugkwamen werden ze door de Amerikaanse wachtposten doorgelaten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met een bijl heeft de dertigjarige kantoorbediende K. J. B. uit Rotterdam gisteren gepro beerd zijn ex-vrouw, de 31-jarige A. M. Th. van der V. uit Den Haag te vermoorden. Hij heeft de vrouw enkele klappen met de bijl gegeven tot zij bewusteloos op straat neerviel. Gisteren is zij naar de Ursula- kliniek in Wassenaar gebracht, waar zij is geopereerd. Zij is er zeer ernstig aan toe. De vrouw, die haar gewezen echtgenoot nog regelmatig zag zou met nun 41/£- jarige kind de kerstdagen niet bij haar ex-echtgenoot, maar bij iemand anders doorbrengen. B. was daar zeer verbol gen over. Tegen de tijd, dat hij wist, dat zijn ex-vrouw het kind na haar werk uit een creche in de Merwedestraat zou gaan halen, ging hij gisteren naar Den Haag. Daarvoor had hij in Rot terdam een bijl gekocht. Om vijf uur sloeg hij gisteren toe. Het kind, dat de vrouw juist uit de creche had gehaald, duwde hij opzij, voordat hij zijn slachtoffer raakte. Een 45-jarige heer, die juist door de Merwedestraat fietste, zag dat en snelde toe. Met twee vingers hield hij de slagader bij het oor van de vrouw dicht, tot een ambulancewagen arriveerde. Twee an deren hebben de dader aan de politie overgeleverd. Het kindje is naar een kindertehuis gebracht. Van onze correspondent ARNHEM „U spreekt met de moeder van de inbreker." Die woorden hoorde mevrouw Bronsdijk uit Arnhem zaterdagnacht door de telefoon, toen zij door het aanhoudende gerinkel uit bed was gebeld. „Ik vind het verschrikkelijk voor u", zei de beschaafde stem verder, „maar mijn zoon heeft bij u ingebroken. Gaat u naar de brievenbus. Daar vindt u een enveloppe met een sleuteltje erin. Met dat sleuteltje gaat uN naar de stationshal. In de bagagebox, waarop dat sleuteltje past, zult u uw eigen dommen terugvinden. Maar mengt u er alstublieft de politie nie' in", aldus het eenzijdig gevoerde telefoongesprek. Een uur later vond de heer Brons- dijk samen met de politie, die al in de zaak was gemengd en er dus niet meer buiten kon worden gehouden, in de bewuste bagagebox het grootste deel van zijn eigendommen terug. Zij RIO DE JANEIRO (Reuter). Een Braziliaanse bus vol met vakantiegan gers is gisteren van een dijkje gestort. Van de inzittenden kwamen 28 om het leven; 34 werden ernstig gewond. De slachtoffers kwamen allen uit Be- lo Horizon-te, de zesde stad van Brazi lië. Het ongeluk gebeurde tussen de ste den Guapa en Boa Esperanga. Na een scherpe bocht raakte de bus daar in de berm en stortte van de dijk. Van onze correspondent IJENGELO Na een verhoor van ruim drie dagen hebben de 38-jarige mevrouw J. G. B.A. en de 48-jarige grondwerker G. E. J. uit Hengelo bekend de 37-jarige Hengelose fabrieksarbeider A. J. B. de echtgenoot van de vrouw te hebben willen vermoorden. Zij vroegen de politie de fabrieksar beider te gaan opzoeken. Een rechercheur die aan dat verzoek gevolg had gegeven, kreeg te horen: Ze hebben me willen vermoorden. Op het gerechtelijk laboratorium in Den Haag werd het brood van de fabrieksarbei der onderzocht. De vrouw en de kost ganger werden kort daarna aangehou den op beschuldiging van poging tot moord, subsidiair doodslag. TN ZIJN JONGSTE boek Vastslaan A en strakhouden opent de schrijver van vele hengelböeken Jan Schreiner bepaald geen nieuwe perspectieven. Het is een handig boek vooral voor de beginnende hengelaar, het biedt ook goede tips voor de al iets ervarener adept van deze sport, maar het blijft toch wel wat achter bij de vorige boe ken van deze vruchtbare schrijver. Dat hij in zijn inleiding weer meent te moeten afrekenen met de legende dat een hengelaar een luie drankmis bruiker is verdriet ons; dit sprookje is echt al jaren de wereld uit. Schreiner schrijft prettig; deze uit gave van Elsevier is dan ook voor el ke hengelaar aangename lectuur. Maar het wordt nu weer Schreiners beurt, een boek te schrijven waarin over de nieuwste ontwikkeling van de hengel sport wordt verteld. Het tweetal werd zaterdag gearres teerd, nadat op het brood, dat de fa brieksarbeider vrijdagochtend van zijn vrouw had meegekregen, een zwaar rattenkruid was gevonden. De vrouw en de grondwerker deze was als kostganger in het gezin B. op genomen hadden al voor Kerstmis het plan om de fabrieksarbeider te ver moorden ontworpen. Dat was gebeurd na een slaande ruzie tussen de twee mannen. Van de vrouw was het initiatief tot het kopen van rodent uitgegaan; de grondwerker had haar gezegd hoe zij het gif op het brood van haar man moest doen. Grote spanning Donderdagavond werd het brood voor de fabrieksarbeider klaargemaakt. Op één, met bruine basterdsuiker belegde boterham werd het gif gesmeerd. De volgende ochtend deed de kostganger, toen hij zoals gewoonlijk koffie voor zijn hospes maakte, de boterham in het trommeltje dat de fabrieksarbeider mee naar zijn werk zou nemen. Bij de eerste hap had de main even wel al gemerkt dat er met zijn eten iets niet in orde was. Hij had het brood uit gespuwd en ander voedsel gekocht. Toen in de loop van de dag geen be richt kwam van de bandenfabriek waar B. werkte, werd de spanning voor de vrouw en de kostganger zo groot, dat zij met de jongste twee van de vijf kinderen naar Enschede gingen om bij kennissen te proberen onderdak te vin den. 's Avonds keerden zij na een vergeefse reis naar Hengelo terug. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De heer W. H. de Monchy zei gisteren: „Er drei gen moeilijkheden en wij doen goed deze niet te bagatelliseren." Hij zei dit in zijn nieuwjaarsrede als voorzit ter van de Kamer van koophandel in Rotterdam. De heer De Monchy waarschuwde voor mooie statistische gegevens. Rot terdam had de reputatie eer goedko pe en snelwerkende haven te zijn, een van de beste ter wereld. Door aller lei kostenverhogende factoren dreigt Rotterdam nu duurder te worden. Hij vervolgde: „Als een vloedgolf kwam over ons land .en onze stad de invoering van de vijfdaagse werkweek. De met ons concurrerende havens het buitenland zijn hieraan nog niet toe. Ik geloof echter, dat ook elders aan het verlangen de zaterdag zoveel mogelijk vrij te hebben, op den duur zal moeten worden voldaan." Recht zetten Naar hef inzicht van de voorzitter van de Kamer van koophandel is het noodzakelijk, dat Rotterdam ervoor zorgt hier -n daar bestaande verkeer de indrukken recht te zetten. Dit moet door een goede, gecoördineer de voorlichting gebeuren: „Er zijn meer mogelijkheden dan men vaak schijnt te geloven, zowel voor sche pen geladen met stukgoederen als die met buikladingen, ook voor het werken op zaterdag en zondag." De heer De Monchy zei ook: „In de Scheepvaartvereeniging Zuid bezit Rotterdam een uitstekende organisa tie, die volledig in staat moet wor den geacht de grote belangen om niet te zeggen de levensbelangen onzer stad, die op het spel staan, naar be horen te verdedigen."' De voorzitter van de Kamer van koophandel in Amsterdam, mr. D. A Delprat, verklaarde gisteren de per spectieven voor het bedrijfsleven voor de naaste toekomst gunstig te achten In Amsterdam heeft het nijpende per soneelstekort een bijzonder kwalijk aspect daar do dienstverleningssec tor voor grote moeilijkheden wordt geplaatst. De economie van Amster dam, aldus de heer Delprat, drijft immers in belangrijke mate op dienst verlening in velerlei vorm. Vooral bij de posterijen dreigt het gebrek aan arbeidskrachten thans tot een zodani ge verslechtering van het dienstbe toon te leiden, dat daarvan ongetwij feld een ongunstige invloed zal uit gaan op de slagvaardigheid van het gehele Amsterdamse bedrijfsleven. Over de haven zei de heer Delprat dat het aantal binnengekomen zee schepen tot 28 december 7.910 bedroeg tegen 7.530 in 1960. De havenpolitiek is gericht op de versterking van de Amsterdamse positie in die sectoren die in een geïntegreerd West-Europa de beste ontplooiingsmogelijkheden lijken te bieden. Toeristen Het aantal Amerikaanse toeristen daalde in Amsterdam in 1961 met zes procent, maar dit verlies werd goed gemaakt door de grote aantallen Duit sers en Belgen. De heer Delprat pleitte voor de ver vanging van de Hembrug door een Hemtunnel en voor de algehele mo dernisering van het Amsterdam- Rijnkanaal. En wel onder meer we gens het streven om de kwestie van de Schelde—Rijn-verbinding uit het slop te halen. Is het, zo vroeg hij, te veel gevraagd wanneer Amsterdam nu verzoekt niet bij Antwerpen te worden achtergesteld en het Amsterdam Rijnkanaal zo tijdig gereed te maken voor de duwvaart dat Amsterdam over die verbeterde vaarweg kan be schikken, vóórdat Antwerpert zijn op Nederlands gebied aan te leggen Rijn verbinding krijgt? Volgens de voorzitter van de Ka mer van koophandel vooi Twente en Salland, de heer H. van Heek Gzn, zal Twente met het aangrenzende Duitse industriegebied een zeer ge wichtige schakel worden in de zich vormende E.E.G. Twente, aldus de heer Van Heek, mag dan ook niet ten achter komen bij andere indus triegebieden in Nederland: hij pleitte daarom voor de aanleg van een auto snelweg van Twente naar Amers foort. In de textielindustrie bewoog de be drijvigheid in 1961 zich op een iets hoger peil dan in 1960. De buitenland se afzet kon niet worden gehand haafd de binnenlandse afzet was daarentegen hoger. Met succes is de katoen-, rayon- en linnenindustrie er in geslaagd om te schakelen van af zet op Indonesië naar andere mark ten De Westeuropese integratie kwam in deze ommezwaai goed van pas. De heer "an Heek sprak met na druk over de noodzaak dat brede la gen van ons volk meer positief ten opzichte van het dagelijks werk zul len moeten gaan staan. Bij te velen schijnt de misvatting te overheersen dat een onvolwaardige instelling het pendant kan vormen van volwaardige arbeidsvoorwaarden. waren de avond tevoren uit de slaap kamer gestolen, toen de familie naar de televisie zat te kijken. VERGETEN De waarde van de gestolen goederen, voornamelijk sieraden, bedroeg vijf tienhonderd gulden. De heer Bronsdijk zei ons: „De nieuwe portemonnaie die ik mijn vrouw met Kerstmis heb gegeven, is terug. Maar het tientje dat mijn vrouw er voor de aardigheid in hac' gestopt, is verdwenen. De inbreker heeft trou wens niet goed uit zijn ogen gekeken, want het geldkistje dat voor het grij pen stond, heeft hij kennelijk niet ge zien. Ik ben toch maar blij dat onze eigendommen terug zijn. Het spijt mij eigenlijk, dat ik de politie al in de zaak had gemengd, want nu kon ik fatsoens halve niet meer terug." Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De 68-jarige boek handelaar G. R. uit Rotterdam is voor het verkopen van pornografisch materi aal door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maan. den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De man was al drie keer voor een zelfde feit gevonnist. Zijn laatste ver oordeling dateerde van 1955. In zijn boekhandel waren 423 foto's en 497 boeken gevonden die aanstootgevend voor de eerbaarheid werden geacht Een pakje van vijftig foto's verkocht hij voor vijftig gulden; later kocht hij ze weer terug voor 35 gulden. De officier van justitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. BOEKEN De mens De -nens, mysterie van wonderlijke werkelijkheid, door prof. dr. D. H. Wester Uitgave Ad. M. C Stok, Forumboekerij. Den Haag. TM dertig hoofdstukken worden enige A aspecten van de mens belicht, die op sterk uiteenlopend terrein liggen. We zijn met deze bundel niet zo gelukkig. Door de populariteit is er aanzienlijk aan diepte ingeboet. Vaak vonden we een erg eenzijdig standpunt, wat we met de volgende grepen willen toelichten. Aan de celtherapie van Nie- hans, die geen enkele wetenschappe lijke ondergrond heeft, werden nog „de beste en langst aanhoudende resulta ten" toegeschreven onder vele andere dubieuze therapieën. Een mening, die bij de vakmensen verbazing zal wek ken en waardoor de leek de gevaar lijke verwrongen voorstelling kan krijgen, als zou deze behandeling nog enige waarde hebben. In het hoofdstuk over „Geneesmiddelen voor ouderdoms ziekten" werden de folders van de farmaceutische industrieën kritiekloos nagepraat. Het hoofdstuk, waarin werd gesproken over de toepassing van an ticonceptie-tabletten heeft ons doen huiveren door zijn eenzijdigheid. Meer voorbeelden wil ik niet geven. HUISARTS Eigen nieuwsdienst ARNHEM Overeenkomstig de eis heeft de Arnhemse rechtbank gisteren de negentienjarige bloemenhaindelaar C. R. uit Utrecht zes maanden gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, opgelegd voor bedreiging van een taxichauffeur. R. had de taxichauffeur tijdens een nachtelijke rit over de Grebbeberg een snoeimes tegen het lichaam gedrukt. Door links te gaan rijden en met de koplampen te knipperen had de chauf feur de aandacht van een buschauffeur getrokken, waarna zijn agressieve pas sagier op de vlucht was geslagen. OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN 1. Jongetje op voorgrond: zak op de broek; 2. Zelfde jongetje: boord aan de bloes; 3. Tweede jongetje: linkerknie ge bogen: 4. Tweede jongetje: ceintuur om de broek; 5. Tweede jongetje: linkerarm an ders; 6. Tweede jongetje: haar hoger op voorhoofd; 7. Meisje rechts: andere halslijn. Weinig liefde Ook de voorzitter van de Kamer van koophandel voor Midden-Lim burg, de heer J. M. Breukers jr, klaagde er gisteren in Roermond over dat er. vooral onder de jongeren, te weinig liefde is voor goed vakman schap en te veel voor het zwaardere loonzakje. De voorzitter van de Kamer van koophandel voor Tilburg, drs. P. W. C. Pessers, klaagde ovej de veelheid van organisaties in het bedrijfsleven. Niemand kan er meer wijs uit. Het is de hoogste tijd in dit opzicht ver eenvoudiging toe te passen. Westduitse krant meent: Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Ook dr. S. L. Mans- holt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G., moet dr. Stalmann eerherstel geven, schreef gisteren het Westduitse blad Die Welt. Het meende dat de Ne derlandse minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen. door het geven van eerherstel aan de heer Stalmann getracht heeft de vormen in acht te ne men. Die Welt schrijft vervolgens: ..Even als Mansholt speculeren kennelijk ook Duitse autoriteiten er op, dat zo snel mogelijk gras groeit over de valse be schuldigingen aan het adres van Stal mann, zodat men niet gedwongen zal zijn in het openbaar rekenschap over eigen gedrag af te leggen. Het geval is echter te ernstig dan dat men een voudig tot de orde van de dag kan over gaan". Tot president van het Arnhemse ge rechtshof is benoemd mr. J. H. F. Bloe- mers. tot nu toe vice-president van dat hof. In de laatste functie wordt hij oi» gevolgd door mr. P. S. Noyon, raad», heer in het Arnhemse hof.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5