Bezorgdheid in Vlissingen over daling inwonertal KRIS Stras Kunstmaan seint in morse Goes zolderkamertje MUZIKALE Nieuw internaat De Ruyter- school dringend nodig Raad Vlissingen eveneens teleurgesteld en verbaasd Voor binnenscheepvaart was 1961 gunstig jaar Jammerklacht over geringe wonin gbouwvolume Minister niet standvastig door Zeeland Rijksgoedkeuring voor bouw bejaardentehuis Krabbendijke Nieuwjaarsrede burgemeester mr. B. Kolff Haast met beheers vorm Zuid-Sloe Zeeschepen Woningen Burgemeester mr. B. Kolff Geweerloop scheurde, jager gekwetst Uit de kerken Beroep aangenomen op Radiozendamateur beluistert Oscar Gemeentelijke herindeling Geestdrift Afd. Schouwen-Duiveland Schuttevaer: Voorstellen Woensdag 3 januari 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 4 VLISSINGEN „Meer en meer ontwaakt in Zeeland het besef dat de zaken in deze provincie bestuurlijk, economisch en uit ver- keersoogpunt beschouwd in een groter verband gezien moeten worden dan vroeger het geval was. Ook voor wat de grenswijzi ging betreft is het provinciaal bestuur nog steeds de mening toege daan dat Oost- en West-Souburg en Vlissingen tot een grotere een heid samengevoegd dienen te worden. Het woord „teleurstelling" is dan ook te zwak wanneer wij moeten vaststellen dat ondanks het begrip wat voor dit alles bij verschillende landelijke instanties bestaat (departement van Verkeer en Waterstaat, departement Economische Zaken, Rijksdienst voor het Nationale Plan), de mi nister van Binnenlandse Zaken opzij gaat voor een tegenstand, die niet anders te verwachten is wanneer er sprake is van opheffing van een wat grotere gemeente." Aldus burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen in zijn gister middag uitgesproken nieuwjaarsrede. Met zorg stelde burgemeester Kolff vast dat nog steeds niet beslist is wel ke instantie bestaande of nog in het leven te roepen met het beheer en de exploitatie van het Zuid-Sloe belast zal worden. ,,Dat gegadigden voor in dustrievestiging zich thans tot twee verschillende ministeries hebben te wenden, dat van Verkeer en Water staat en van Financiën, zal men ook van de zijde van het Rijk wel niet als de meest gewenste figuur beschou wen." Burgemeester Kolff hoopte dat het overleg over de beheersvorm van het Zuid-Sloe met voortvarendheid ge voerd zal worden. ,,Nu het tijdstip het nabije verschiet ligt waarop de eerste fase van de Sloehavenwerken zal zijn voltooid de Kon. Mij. „De Schelde" hoopt *in het tweede halfjaar van 1963 de eerste fase van het totale plan gereed te hebben is het drin gend noodzakelijk, dat een instantie wordt aangewezen of in het leven ge roepen, die de exploitatie van de ter reinen en wateren in het Sloe ter hand neemt." Voor de toekomst van geheel Zee land en zeker ook van Vlissingen, als ook voor de exploitatie van het Zuid- Sloe achtte de heer Kolff van groot belang dat spoedig tot verwezenlijking wordt overgegaan van het brugplan Oosterschelde. Hij vond het jammer dat het overleg over dit plan zo veel kostbare tijd heeft gevergd. De Vlissingse burgemeester consta teerde dat „De Schelde" grote haast betracht met de uitvoering van haar plan een scheepsreparatiebedrijf in het Zuid-Sloe tot stand te brengen. Mocht bij het gereedkomen van dit bedrijf, aldus de heer Kolff, de markt voor de bouw van nieuwe schepen nog zo slecht zijn als thans, dan is de maat schappij voornemens intern Jiaar werk zaamheden voor een belangrijk deel naar de scheepsreparatie te verleggen. Kon mr. Kolff verleden jaar ten aan zien van het havenverkeer het ver schijnsel vermelden dat tegenover een aanmerkelijke daling van het aantal binnengekomen zeeschepen zich een belangrijke toeneming had voorgedaan van de totale tonnage dier schepen, thans kon hij wijzen zowel op een toe neming van het aantal zeeschepen als op een wederom vrij belangrijke toeneming van de tonnage. Ook de ge bunkerde hoeveelheid olie is weer aanmerkelijk toegenomen. Stilstaan bij de voorlopige cijfers van de bevolkingsontwikkeling van Vlissingen noemde burgemeester Kolff geen opwekkende bezigheid. "Was het vertrekoverschot in 1960 aanmerkelijk lager dan in 1959 en woog het geboor te-overschot daar zo tegenop dat zelfs een geringe vermeerdering van de be volking had plaatsgevonden, dit keer zei de burgemeester dat een vertrek overschot zich heeft voorgedaan dat nog groter is dan dat van 1959. Het geboorte-overschot weegt daar lang niet tegenop. Het aantal inwoners is dan ook gedaald van 29.381 tot 29.003. Het vertrekoverschot van 804 perso nen vraagt, ging de heer Kolff verder, temeer om een verklaring in het licht van de omstandigheid ,,dat wij een ge leidelijk aan weer stijgende lijst van gegadigden voor een woning hebben. Deze lijst wijst thans het cijfer 1018 aan, van wie 346 personen buiten Vlis singen woonachtig zijn, maar een eco nomische binding met de Scheldestad hebben". Ter verklaring zei de Vlissingse bur gemeester ,,dat de treurige steeds maar dalende cijferreeks van de aan tallen telkenjare gereedgekomen wo ningen zich ook dit jaar in de dalende richting heeft voortgezet. Ik noem de aantallen te beginnen met 1956: 606. 315, 277, 196, 163 en voor 1961: 122. Te- genover dit laatste cijfer moet ook dit jaar weer een aantal aan de woonge legenheid onttrokken of gesloopte wo. ningen worden gesteld f39), zodat als vermeerdering van de woningvoorraad een saldo is aan te wijzen van slechts 83." Mr. Kolff wees in dit verband op het volkomen onvoldoende woningbouwvo lume dat jaarlijks aan Zeeland, en als gevolg daarvan, aan Vlissingen wordt toegewezen, alsook aan het gebrek aan bouwgrond binnen ,,onze veel te enge grenzen". Daar komt nog bij, aldus de burgemeester, dat de noodwoningen in het Havendorp steeds minder in trek zijn en dat er 57 woningen op het ogen blik niet beschikbaar zijn omdat zij voor het herstel van de zoutschade on der handen zijn. Voorts staan in de binnenstad nog 24 woningen leeg, die binnenkort gesloopt zullen worden. Als, verdere oorzaken van het grote vertrekoverschot noemde de heer Kolff het vertrek van 440 personen naar Oost- en West-Souburg eigenlijk het spiegelbeëld van (Vat hii kort tevoren zei waarvan een door de N.V. Scheldestad gebouwd complex van 90 woningen er 70 gereed kwamen. Deze woningen werden betrokken door per soneel van „De Schelde", terwijl de in Vlissingen vrijgekomen woningen aan jonggehuwden van dit personeel toege wezen werden. Van de 440 naar Sou burg verhuisde personen waren 201 Ambonnezen, wier vertrek het gevolg was van de in 1961 aangevangen ont ruiming van de woonoorden Haven dorp en Vliegveld. Behalve deze 201 werden nog 100 Ambonnezen uit het Vlissingse bevolkingsregister afgevoerd. Overzicht Vlissingse Nutsspaarbank VLISSfNGEN. De Vlissingsche Nutsspaarbank heeft, aldus het maand overzicht van december, een tegoed bij het begin van 24.294.725,44 en bij het einde een tegoed van 25.031.761,68. De 25 miljoen was daarmee bereikt, zoals wij u gisteren al meldden. In Vlissin gen werd voor 574.849,12 ingelegd en ƒ.591.778,46 terugbetaald. In Souburg wa ren die cijfers respectievelijk 71.390,12 en ƒ85.593,25, in Goes 364.358,89 en 264.264,96, in Wolfaartsdijk 17.460.95 en ƒ25.661. 76 op Noord-Beveland ƒ3094.55 en 2863.80, in Kapelle ƒ3912.92 en 27.947,52, in Terneuzen ƒ50.468.44 en 35.142,06. in Zaamslag 14.465,96 en 4037,50, in Axel 4625,02 en 5730,78 en in Heinkenszand ƒ1941.- en ƒ264,54. VLISSINGEN. Met voldoening sprak burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen in zijn gisteren uitgespro ken nieuwjaarsrede over de bouw van liet nieuwe stadhuis, welke in middels een aanvang heeft geno men. Zonder ernstige stagnatie heb ben de werkzaamheden tot dusver plaatsgevonden. Gunstig was de Vlis singse burgemeester ook te spreken over de met ingang van 1 januari 1961 gedeeltelijk ingevoerde werk- classificatiz en verdienstebeloning. De bouw van en industriehal op de terreinen aan de Prins Hendrikweg ter voorlopige huisvesting van de gemeen telijke u. t. s. nadert zijn voltooiing. De voor het praktische gedeelte van het onderwijs bestemde ruimten zullen a.s. maandag in gebruik genomen wor den. De eerste oplevering van het gehe le gebouw zal onvoorziene omstandighe den voorbehouden omstreeks 1 maart a.s. kijnnen gebeuren. Het bestek en de begroting voor de bouw van het complex van een nieuwe Christelijke en een nieuwe openbare u. 1. o. kwamen gereed. Het wachten is nog slechts zoals in zoveel gevallen op de Rijksgoedkeuring, aldus mr. Kolff. Van de bestrating en riolering plan- Paauwenburg eerste fase is thans 25 pet. ten uitvoer gelegd, deelde de burgemeester mee. Van de 50 ha grond, welke de gemeente Vlissingen in het plan-Paauwenburg in eigendom heeft verkregen, heeft thans voor on geveer acht hectare verkoop plaatsge had. In dit plan is met de bouw van 85 woningen begonnen. De omzet van het gemeentelijk vis- mijnbedrijf steeg volgens mr. Kolff met niet minder dan ruim 43 pet. Ondanks omer werd va meenteüjk badbedrijf een belangrijk nprqnnpn drukker gebruik gemaakt dan in 1960. personen Tengevolge van hogere personeelskosten zal het verlies op dit bedrijf echter nog aanzienlijk groter zijn dan in 1960. Nu het aantal leerlingen van de De Ruyterschool tot 560 is gestegen, vormt het gebrek aan lokalen een steeds ern stiger Wordend vraagstuk. Met het vin den van een passende huisvesting voor de leerlingen werden ook in lJfll weer zeer grote moeilijkheden ondervonden. Burgemeester Kolff bouwvolume BERGEN OP ZOOM. De aanne mer J. V. uit Bergen op Zoom was gis termiddag met een drijver bij de Zee kant van de Ooster Schelde bij Bergen op Zoom op eenden aan het jagen met een dubbelloops jachtgeweer. Toen hij een paar eenden op zag vliegen en een schot in hun richting loste, scheurde plotseling de loop van het geweer open. De heer V. werd hierbij zeer ernstig aan de handen gewond. De drijver bel de direct de politie van Bergen op Zoom op. welke de heer V. naar het Alge meen Burger Gasthuis overbracht al waar operatief moest worden ingegre pen. Aanrijding B. op Zoom BERGEN OP ZOOM. Gistermor gen had aan aanrijding plaats op de hoek Burgemeester van Hasseltstraat St. Josephstraat tussen een personen auto, bestuurd door D. W. te Krabben- dijke en een personenauto, bestuurd door P. H. te Bergen op Zoom. De aanrij ding ontstond doordat W. die de Huij- bergsestraat wilde inrijden, geen voor rang verleende aan H. die van rechts kwam over de St. Josephstraat. Beide voertuigen werden beschadigd. Raadslid van Sabben VLISSINGEN. „Eigenlijk zijn er geen woorden voor te pinden, maar het lijkt mij onbegrijpelijk, dat een ministerdie toch positief voor sa menvoeging met Souburg bij Vlissin gen was, zo ineens een radicale om mezwaai kan maken", aldus het oud ste Vlissingse raadslid, de heer F. V. Sabben (C.H.U.) in zijn antwoord op de nieuwjaarsrede van de burgemees ter. „Ik weet niet of ik het zeggen mag. maar het bewijst geen stand vastigheid van karakter. Wij hebben er voorts weinig aan of het provinci aal bestuur het met ons eens is". Niettegenstaande de nog teleurstellen de berienten over de beheersvorm var het Zuid-Sioe verheugde de heer Van Sabben zich erover dat er met narnt door rijkswaterstaat en de Kon. Mij. „De Schelde" met voortvarendheid wordt gewerkt. Volgens het oudste raads lid trekt. Souburg de profijten van het geringe bouwvolume voor woningen. Een reden temeer Souburg en Vlissin gen samen te voegen. De heer Van Sab ben meende dat het goed zou zijn he. tekort van het gemeentelijke badbe drijf eens grondig onder de loep te ne men. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.H.) wijkgem. 1. A. Goedhart te Rotterdam-Delfshaven. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Boskoop G. F. Hajer te Bijlen. Aangenomen naar Bruinisse G. ten Heeten kand. te Rotterdam die be dankte voor Colijnsplaat. Hollem op Ameland, Oudega, Geldwolde, Schildwol- de, en Wierum (Friesl.). BRUINISSE. Kandidaat G. den Heeten te Rotterdam heeft het be roep naar de Gereformeerde Kerk te Bruinisse aangenomen. Vrijdagavond 19 januari geeft de personeelsvereniging van de P.Z.E.M. een ontspanningsavond voor haar leden in de toneelzaal van hotel „Brittannia" te Vlissingen, waar het gezelschap Coos van de Velde zal optreden met de show „Alle Hens". De jagers hebben het jaar 1961 in Sint-Annaland goed besloten. Zaterdag 30 december werd in de Sint-Annaland- se polder een klopjacht gehouden, waar bij niet minder dan 87 hazen geschoten werden. geigerteller gemaakt, om het stralings- mige vriendschapsband met menige gevaar te registreren. zendamateur leggen. Maar, zo lang Eveneens bouwde hij z'n zend- en j liet nog kan door de enorme wrij- ontvangapparatuur. Als zesjarig jon- \ving zal Oscar tenslotte verdampen getje fabriekte de heer Van Tussen-] en verdwenen zijn luistert P. J. broek trouwens al een kristalontvan-1 van Tussenbroek nu gespannen naar VLISSINGEN De Vlissingse raad heeft zich gistermiddag unaniem geschaard achter de zienswijze van B. en W. met betrekking tot het gewijzigd ont werp tot gemeentelijke herinde ling van Walcheren. Evenals het college was ook de raad teleur gesteld en verbaasd over het handhaven van Oost- en West- Souburg als zelfstandige ge meente. Enkele raadsleden maakten nog aanvullende op merkingen, maar over het alge meen volstond de raad met het reeds door B. en W. naar voren gebrachte standpunt, dat nu na mens de raad aan Gedeputeerde Staten kenbaar zal worden ge maakt. •opvatting van sommige Souburg er s die bevreesd zouden zijn dat Souburg, in dien dit bij Vlissingen zou komen, stiefmoederlijk bedeeld zou worden. ,,Daar is geen sprake van. Vlissingen beschouwt Souburg dan als een onder deel van zichzelf." De heer Kolff zei ten slotte dat Middelburg en Vlissingen in het kader van de dubbelstad-gedachte er niet aan zulïen denken bij een zelfstandig blijven van Souburg allerlei centrale voorzieningen voor hen beiden op grondgebied van een derde gemeente (Souburg) te doen uitvoeren. De raad verklaarde zich daarna met het schrijven aan gedeputeerde staten akkoord. Krediet De heer E. de Priester (Arbeid) on derstreepte nog eens het belang van een grote bestuursgemeenschap in het Zuiden van Walcheren. Een dergelijke gemeenschap zal een bredere visie kunnen ontwikkelen en die is gewenst met het oog op de industrialisatie het Zuid-Sloe. De minister stelt kenne lijk geen belang, aldus de heer De Priester, in een sterkere bestuursvorm. De C.H.U.-woordvoerder de heer H. V. Rooijen vond de gehele gang van zaken rondom de gemeentelijke herin deling van Walcheren, die nu al jaren sleept, een beetje wonderlijk. De „om mezwaai" van minister Toxopeus vond hij onbegrijpelijk. De heer Van Rooij en kon niet zeggen dat Souburg niet over voldoende bestuurskracht beschikt en ook niet dat het een klein dorpje is. Maar met dit soort argumenten be ziet men het probleem van de ver keerde kant, aldus spreker. ,,We moe ten uitgaan van het Zuid-Sloe zelf. Dit gebied vraagt een groot bestuurlijk apparaat. Men moet de grote lijnen willen zien en ook in de verre toe komst durven kijken". De V.V.D.-'er H. B. J. Knoop bad kritiek op het woningbouwbeleid van de Kon. Mij. ,,De Schelde". ,,Dit be leid heeft ons geen goed gedaan", zei hii. „Souburg zijn de woningen in de schoot geworpen". En de heer S. J. Adriaanse (K.V.P.) was van mening dat Vlissingen door het gewijzigd ont werp nog verder achterop is geraakt. Een krediet van 6500 gulden werd nog uitgetrokken ten behoeve van de kosten van voorbereiding voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Jan Ligthartschool. De heer Adriaanse (K.V.P.) vroeg of dit lokaal niet ten koste ging van de eventuele bouw van een sporthal, maar de heer J. J. Kempe (arbeid) zei dat men onder scheid moest maken tussen een gym nastieklokaal en een sporthal. Wethou der W. Poppe maakte dit laatste de heer Adriaanse nog op een wat gedo- cumenteerder manier duidelijk. Daar na zwichtte de K.V.P.-afgevaardigde. EN ZOLDERkamertje in Goes. Door de ramen zijn de spitsen van de kerk torens van de Grote kerk en van het R.K. kerkgebouw te zien. Klokkeklanken vertellen hoe laat het is, en uit de straten stijgt een dof rumoer op: dins dag marktdag. Maar op het zol derkamertje houdt de heer J. P. van Tussenbroek zich met min der „aardse'zaken bezig. Ach ter z\jn ontvanger gezeten pro beert hij weer als steeds de laatste weken het zich mono toon herhalende morsesein „H.I" op te vangen. Het herken ningsteken van de kunstmaan die op 12 december jl. van Vanden- berg in Californië werd gelan ceerd ten behoeve van de grote broederschap van radio-zend amateurs over de gehele wereld. De heer Van Tussenbroek is en thousiast. Om mij ook deelgenoot te maken van zijn geestdrift zet hij z'n bandopnameapparaat in werking: tuut, tuut, Op een zolderkamertje in Goes weerklinken de seinen van een minuscuul kleine cylinder die op het moment van opname met een dui zelingwekkende snelheid voortijlde om de zoveelste omloop om de aarde te voltooien. „Vandaag is het ding zijn honderddertigste omloop begonnen", vertelt radiozendamateur Van Tussen broek, nadat hij heeft uiteen gezet dat het apparaat het is cylinder- vormig een lengte heeft van 15 cm en een diameter van negen cm, ter wijl het minder dan één kg weegt. Opmerkelijk is dat de morsetekens uitgezonden kunnen worden dank zij zeer gevoelige cellen, aan de huid van de kunstmaan, die zonlicht opvangen dat omgezet wordt in electrische stroom. Een signaaltje dat echter zo zwak is, dat het nauwelijks de kracht heeft van het driehonderdste deel van de energie van de voorlamp van een fiets is het gevolg. De „Oscar" zo is de kunstmaan gedoopt bevindt zich op een hoogte van 350 kilome ter Het lanceren van de kunst maan met het zendapparaat gebeurde natuurlijk door de Amerikaanse luchtmacht, maar op initiatief van de internationale organisatie van zend amateurs. Bovendien werd de. zender door Amerikaanse amateurs gebouwd. En nu luisteren dag en nacht man nen achter ingewikkelde apparaten, op zolderkamertjes (tenminste in Goes), in keukens, schuurtjes en als moeder, of de vrouw, het goed vindt misschien ook wel in woonka mers naar het sein „H.I.". „Dit letterteken is eigenlijk het internatio naal bekende „knipoogje" van de zendamateurs", zegt de Goese kunst maanbespieder, terwijl ik, onder de indruk van zijn liefhebberij, het kop je thee drink, dat zijn haar man bewonderende (zoals het ook hoort) echtgenote mij aanreikt. Naast de bekoring die moet uitgaan van het opvangen van kunstmaansei- nen, bestaat er nog een reden waar om de heer Van Tussenbroek die al jaren zendamateur is met zo veel stoïcijns geduld op de komst van Oscar boven de Nederlandse dreven wacht. De regelmaat, waarmee de „H.I.'s" worden uitgezonden, dient na melijk als maatstaf voor de tempera tuur in de cylinder. De heer Van Tussenbroek voelt zich vooral tot de radiotechniek aangetrok ken door de onbegrensde mogelijkhe den die het biedt. Mogelijkheden, die hij overigens wel heeft weten uit te bui ten. In de begintijd van de t.v. bouwde hij een toestel voor zijn ouders en nu door de onzalige atoomexplosies radio activiteit en al wat daar mee samen hangt in een lichtelijk „ongezonde" be langstelling kwam te staan heeft hij een ger. Door zijn liefhebberij kon hij me-1 de stem van een kunstmaan! BRUINISSE van de heer P. J. van der Doe te Zierikzee hield de afdeling Schouwen-Duiveland van de Schippersvereniging Schuttevaer haar jaarvergadering. De heer van der Doe herdacht in zijn openingswoord de in 1961 overle den heer L. Jumelet-Wesdorp die gedurende vele jaren deel uit maakte van het afdelingsbe stuur. De voorzitter schetste ver volgens 1961 als een gunstig jaar, zowel voor de binnenscheepvaart als voor de mossel visserij. Dat in 1962 de nieuwe haven te Yer- seke zal worden aanbesteed nadat zo veel jaren tevergeefs op aanleg van een nieuwe haven was aangedrongen, noem de spreker een reden tot blijdschap voor de mosselkwekers. Verblijdend is ook de aanleg van een nieuwe sluis bij Stavoren, terwijl het voor de visserij eveneens belangrijk is dat de Ooster- Schelde 'het laatst zal worden afgeslo ten. Niemand der aanwezigen bleek be zwaar te hebben tegen opheffing van het Stormwaarschuwingssein bij de vuurtoren te Haamstede. De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van zijn bezoek aan de Algemene Vergadering te Maasbracht. Alle door de afdeling in gediende voorstellen werden door het Hoofdbestuur overgenomen. Reeds dik wijls hebben de mosselkwekers aange drongen op versterking van het mist- sein en van het licht op het eiland Mar ken. Van de Directie van het Loodswe- Onder leiding"'zen is ni1 bericht ontvangen dat het mistsein reeds versterkt is, terwijl het licht versterkt zal worden. De vaarwa teren op de Waddenzee hebben de volle aandacht van het Loodswezen, waar dit mogelijk is zullen ze van schotlicht wor den voorzien. Voor de in te dienen voorstellen voor de algemene vergadering pleitte de heer A. C. van der Linde uit Zierikzee voor een trap aan weerszijden van de sluis te 's Hertogenbosch, verder zag hij gaarne schaalverlichting aan de pij lers van de brug bij Heusden. Schaalverlichting op de brug van Den Oever en Kornwerd was een wens van de heer Jac. de Waal van Engelen, die eveneens gaarne een mistsein geplaatst zou zien op de nieuw aangelegde berm in de Zuidkant van het Krabbersgat. Scheurrak en Inschot wilde de heer J. Jumelet-Otte gaarne verlicht zien met schotlicht. De aftredende bestuursleden de heren S. Beekman. Bruinisse, A. C. van der Linde, Zierikzee en W. van der Kiippe, Bruinisse werden bij acclamatie herko zen. Naar de Algemene Vergadering te Amsterdam, op 11 en 12 april, zal wor den afgevaardigd de voorzitter de heer P. J. van der Doe, en als plaatsvervan ger de heer B. W. Schot te Zierikzee. Aangedrongen zal worden op verbete ring van de verlichting aan het Sas te Zierikzee en het aanleggen van een trap bij de loods van de Coöp. Aankoop Vereniging te Zierikzee. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van 70.50 gul den. Na de pauze hield de heer ir. P. H. van der Weele. hoofd van de Dienst van Rijkswaterstaat voor de werken aan de Grevelingendam, een causerie over de werken van de Grevelingendam en de binnenscheepvaart. De gemeente-begroting 1962 sluit zoals gemeld met een belangrijk te kort. Ondanks de minder gunstige finan ciële toestand vraagt, naar de heer Kolff opmerkte, een groot aantal zaken om voorziening. „Het zal vaak moeilijk zijn te beslissen welke uitgaven onder de bestaande financiële omstandigheden wél en welke niet verantwoord zijn en welke onderwerpen het dringendst om behandeling vragen", besloot mr. Kolff zijn nieuwjaarsrede. Alleen de stichting van een nieuw in ternaat, dat aanmerkelijk groter zal zijn dan het bestaande, zal volgens bur- een remmend element betekenen m de gemeester mr. Koiff hier uitkomst kun- ontwikkeling van Zuid-Oost-Walcheren. nen geven. De burgemeester bestreed voorts de Burgemeester mr. B. Kolff zei met betrekking tot de gedragslijn van de minister nog het meest verbaasd te zijn over de opening van sollicitatie naar het burgemeesterschap van Sou burg. Hij bleef in het gewijzigd ont werp een (zelfstandig) Souburg een vreemd onderdeel vinden, zoals hii dit ook vond ten aanzien van het Zuid- Sloegebied. Souburg, voorspelde hij, zal KRABBENDIJKE. Bij beschikking van 29 december jl. heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid goedkeuring ver leend voor de bouw van een bejaardentehuis in Krabbendijke. Krachtens deze beschikking dient vóór 1 mei a.s. met de bouw te I worden begonnen. Het Chr. bejaardentehuis zal worden gebouwd in nóg"de"man"d"ie de töon schfjnt d? ongè'stadige" zomer werd van het ge- opdracht van de gemeente Krabbendijke en zal plaats bieden aan 44 aan te geven (letterlijk en ZIERIKZEE Een adembene mende foto: wie er lang naar kijkt wordt meegesleept door het enthousiasme van de kleintjes die geëxalteerd op trommels slaan en pauken, triangels en castagnetten hanteren. Maar het meest hoeit figuurlijk). Het is dé heer Luickenaar, adjunct-directeur van de Zierik- zeese muziekschool, die op het idee is gekomen kleuters ook muziekles te gaan geven. De heer Luickenaar heeft een methode ontwikkeld om hij kinderen van vier en vijf jaar spelenderwijs muzikaal gevoel aan te kweken of te ontwikkelen. Het pleit voor onderricht van heer Luickenaar dat de kinderen al na enkele maanden van ritme weten en zuiver de maat kunnen slaan. Htf zal zelfs binnenkort in een boekwerkje zijn methode uiteen zetten. Of de kinderen het wel zo leuk vinden? Wie deze foto ziet hoeft daar niet naar te vragen. GROENTE EN FRUITVEILING MIDDELBURG, 2januari 1962. Appelen: Golden Delicious 75-80 66—69. 65-75 64—66, 60-65 5455, III Grof 4850; Jonathan 70-80 61—65, 70-75 63, 65-70 64—63, III Grof 52—57. Peren; Gieser Wildeman 60-70 6465. 50-60 5256; St. Remy 75-85 5052, 65-75 4951; IU G'-of 4749. Groenten: Glas Andijvie 31—1,04, Prei 36—53. Sav. Kool 14—24. Rode kool 616, Witte kool 813, Boere kool 710, Soruiten ongeschoond 611,00, Spruiten ge schoond 1,21—1,31, Witlof 39—1,18, Uien 20—26. ZWS 6.13. 1579. 3 jan. EXPORT EN INDUSTRIEVEILING. GOES, 2 jan. Goudreinette kl. I 65-95 72, 75-85 75. 65-75 63. II D 51—53. kl. II 85-95 68. 75-85 7071, 63-75 66. Jonathan kl. I 80-85 63—69, 75-80 74—78, 70-75 74—77, 65-70 67—68, 60-65 56—58, II D 47—51 kl II 80-85 63—67. 75-80 68—70, 70-75 64—71. 65-70 58—64, 60-65 50—57. Golden Delicious kl. I 85*90 85, 80-86 73. 75-80 84—39. 70-75 90—91. 65-70 78. 60-65 66, II D 48—57 kl. M 85-90 76—79. 80-85 73— 80, 73-80 71—85. 70-75 72—85, 65-70 68—76. 60- 65 52—64. Zoete Erm gaard kl. I 65-75 49. 55- 65 49. Lombarts Cavlille kl. I 80-90 68, 70-80 63. 60-70 55. Winston kl. I 70-75 63—68 .65-70 63. 60-65 51, 55-60 50. Laxton's Superb kl. I j 73-80 67—76. 70-75 70—78. 65-70 62—68. 60-65 53. kl. II 85-90 80—63. 80-°5 62—68. 60-65 48— I 49. II D 4. Glorie van Holland kl. II 75-85 i ;7. Doyenne du Cornice kl. I 85-90 99. 80-85 106, 75-30 112, 70-75 106. 65-70 99. II D 72—78. kl. II 85-90 92—93, 80-85 97—104. 75-80 103— 108, 70-75 97—102. 65-70 94. Saint Remy kl. I 65-75 48. II D 44—46. OP MONSTER: Conference kl. 1 65-75 80, 55-65 72. kl. II 65- 75 78, 55-65 67. Saint Remy kl. I 65 mm en op 48. GEWONE VEILING. Goudreinette grof 6063. fijn 5657. kroet 45-51, stek 23—27. Jonathan grof 54—56, fijn 44—4,5, kroet 46. Golden Delicious grof 50— 66, fijn 43—54. kroet 33—48, stek 19. Zcet? Ermgaard grof 47, fijn 3839. Lombarts Ca', ville grof 5455, fijn 51. Winston grof 50, fijn 43. Laxton's Superb grof 54, fijn 44. Do yenne du Cornice grof 62>74, fijn 5770. Saint Remy grof 4446, fijn 4344. VEILING ST MAARTENSDIJK 2 JANUARI Uien middel 55/70 28,60—28,36, 40/35 28.80 —28,77, bonken 28,34, drielingen 29.53. pick- lers 33,70, stek 6,33. Aanvoer 95 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 455 kg. 3,29—3.69. «char 38 kg, bot 68 kg, wijting 29 kg. sprot 30 kg. kabeljauw 7 kg. wulk 2 kg, ongesorteerde vis 17 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4