Pleidooi voor een concreet weloverwogen integratieplan Vlissingen -Middelburg DIT LAATSTE BEZIELD DOOR EEN FEEST VAN SAMENWERKING FILMS Gecoupeerde paarden hadden toch nog een staartje Dubbelstad - idee moet weerklank vinden Stationsbrug anti-reclame voor stad Middelburg Burgemeester mr. J. Drijber in Nieuwjaarsrede „Dubbelstad-idee moet levend worden" Nieuwland zal bij hoofdstad dienen te komen Geen verkorting openingstijden Stationsbrug Zeeuwsch Dagblad Gesprek I Gesprek II Slechte dienst Handen ineen Groene strook KANTONGERECHT TERNEUZEN Integratie Breed draagvlak Raad Middelburg achter B. en W. „Nieuw j aarsrede doorwrocht betoog" Burgemeester in nieuwjaarsrede Krachtig streven naar verbetering Elastiek Breed draagvlak Gladheid in Hulst Kapelle kan zich revancheren op Hoek-elftal MIDDELBURG BIJNA 23000 INWONERS Woensdag 3 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk De Nederlandse regering is bereid tot een gesprek met Indonesië over de kwestie-Nieuw-Guinea. Een gesprek zonder vooral te stellen condities. Men kan dat een „open gesprek" noemen. Helemaal juist is dat naar onze mening niet, want bij een open gesprek moet niet een van beide partijen met de sabel rinkelen en dat heeft president Soekarno in de afgelopen dagen voortdurend gedaan. Een gesprek zonder vooraf te stel len condities dus en het zal van de Indonesische regering in feite van de president van deze regering —7 af hangen of het gesprek ook werkelijk een open karakter zal dragen. Met belangstelling wachten wij op reacties van Indonesische zijde. De weg, die de regering heeft voorgesteld, lijkt ons intussen op dit ogenblik de juiste. Wij hebben zaterdag reeds betoogd, dat een dergelijk gesprek naar onze mening gewenst is. De Nederlandse regering wil 'dus tot een gesprek met Indonesië pogen te komen. Het is ons bekend dat al geruime tijd tussen Nederlandse en Indonesi sche politieke figuren is gecorrespon deerd over de mogelijkheid van een ontmoeting. In Indonesië bestond bij een aantal vooraanstaande politici be hoefte aan een gesprek met Neder land. Men had er geen vrede mee, dat de verhoudingen tussen beide landen de laatste tijd totaal waren vertroe beld. Wij schreven: Vooraanstaande politici hadden contact opgenomen met Nederlandse politieke figuren. De meest vooraanstaande politicus in Indonesië is echter Soekarno. Soms schijnt het dat deze man het alleen voor het zeggen heeft. In de eerstvolgende dagen zal o.a. blijken of andere politici in Indone sië in de praktijk nog een stem in het kapittel hebben. In de Tweede Kamer hebben woord voerders van de politieke partijen dinsdagmiddag hun standpunt ten aan zien van de kwestie Nieuw-Guinea kenbaar gemaakt. De een met meer succes dan de ander. De een meer blijk gevend van politiek verstand dan de ander. In verband met de situatie, waarin de kwestie Nieuw-Guinea was gekomen, was naar onze mening sober heid van de zijde der Kamer gewenst. De Nederlandse regering zal aan vaardt Indonesië de toegestoken hand in een onderhandelingspositie ko men en het zou wel van naïviteit ge tuigen als men deze positie door onno dig gepraat gaat bemoeilijken. De heer Burger van de P. v. d. A. heeft naar onze mening dinsdag in de Tweede Kamer een scheve schaats ge reden, toen hij het debat over deze zeer ernstige zaakaangreep om te pogen het kabinet te doen struikelen. In de hui dige situatie had zelfs de heer Burger een ernstige poging tot beheersing moeten doen. Dat was kennelijk te veel gevraagd. Hij heeft ons land een zeer slechte, dienst bewezen, zelfs niet- partijgenoten van de heer Burger schamen zich voor het optreden van deze man. MIDDELBURG Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg heeft in zijn gisteravond uitge sproken nieuwjaarsrede gesproken over de versterking van de Zeeuwse weerstandskracht. Daarbij stelde hij niet het Zuid-Sloe, maar de eigen Middelburgse bedrijvigheid de laatste jaren verste vigd en uitgebreid op de voorgrond. ,,Zij levert ons immers de basis", aldus de Middelburgse burgemeester, „waarop wij verder bouwen en die wij in ere hebben te houden. Een grote allesom vattende ontwikkeling kan zij Middelburg echter op eigen kracht niet bezorgen en een grote evolutie is een eis van de tijd. De bestaande bedrijvigheid kan ons deze niet bezorgen, omdat de krachtenvelden Rotterdam-Europoort ter ene en Antwerpen-Schelde ter andere zijde te sterk zijn met alle gevaar voor onttrekking van welvaart en mankracht aan het Zeeuwse gewest. Daarom is het Sloe-plan (centraal gelegen en stimulator van andere meer bescheiden kernen van industriële bedrijvigheid) een eis van de tijd". The big show In het Grandtheater in Goes draait de film ,,The big show". Deze rolprent geeft een enigszins geromantiseerde in druk van het leven in een circus en de spanningen die daar achter de scher men kunnen optreden. Na dramatische verwikkelingen in de circusfamilie volgt een happy-end. ..The big show" is oppervlakkig, maar kleurrijk en boei end. Reprises Een keur van reprises draaien in de bioscopen der grote steden, rolprenten waarvan wij reeds een recensie gaven. In City. Middelburg en Alhambra, Vlissingen heeft Elvis Presley last van ..Wilde haren". In het Middelburgse Electro vertoont men de ongewone en uitstekende oorlogsfilm „Onder vreem de vlag" en in Luxor, Vlissingen het avonturenprodukt „Het uur der vergel ding". Junior envoetbalprogramma MIDDELBURG. Het programma voor aanstaande zaterdag luidt: Groep A I: Mid delburg A I-Zeeland Sport A I; Zeelandia A I -Walcheren A I. Groep A II: Zeelandia A II- Serooskerke A I; Vlissingen A III-Middel- burg A III. Groep A III: Corn. Boys A I- Axel A I; Groep B I: Walcheren B I-Arne- muiden B I; Middelburg B I- Vlissingen B II. Groep B II: Middelburg B III-Domburg B I; Vlissingen B IV-Middelburg B IV. Groep B III: Middelburg B VI-Middelburg B VII: Vlissingen B V-Zeeland Sport B II; Vlissin gen B VII-Nieuwland B I. Groep B IV: Pa trijzen B I-Volharding '32 B I; Luctor BI-Lew. Bovs B I. Groep B V: Robur B I-Wissenker- ke B I. Groep B VII: Burgh B I-Brouwers- haven B IRenesse B I-Bruse Boys B I. Groep B VIII: Wik B I-Burgh B II; Zierikzee B Ill-Zonnemaire B I; Groep B IX: Ria W B I-Terneuzen B I. Groep B X: Graauw B I- Zaamslag B I; Hulst B Il-Vogelwaarde B I. Groep B XI: Corn. Boys B Ill-Axel BII; Ter- neuzen B II-AZVV B II. Groep B XII: Hulst B III-Koewacht B I. Groep B XIII: IJzendij- ke B I-Hoofdolaat B I; Schoondijke B I-Aar- denburg B II: Aardenburg B I-Retranche- ment B I: Biervliet B I-Groede B I; Bres- kens B I-Oostburg B II. Bruinisser hengelsport vereniging vergaderde BRUINISSE. De Hengelsportvereni ging Het Zijpe te Bruinisse hield haar eerste jaarvergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw. De aftredende be stuursleden, de heren J. Bout, A. Jume- let en Jac. de Waal werden herkozen. Het voornaamste punt van bespreking was het wormen spitten voor het vissen met levend aas. Gebleken is dat een Cofitributiebetaling aan een erkende ver eniging alleen niet voldoende is. Een bedrag van 6 gulden per lid zal moeten worden gestort om voor het verkrijgen van een vergunning in aanmerking te Dat de regering in 1961 met de verwezenlijking van het Zuid- Sloeplan voortvarend is aange vangen, geeft, aldus de burge meester, vertrouwen in de toe komst. Het nationale belang van de ontwikkeling van Z.O.-Wal- cheren is daarmede buiten twij fel gesteld. Hier zal echter alleen dan iets groots worden verricht, indien Rijkswaterstaat, provincie en de meest betrokken gemeenten zich voor beheer en ontwikkeling van het Zuid-Sloe en achterland aaneensluiten. Immers zelfs de grootste gemeenten in Zeeland en op Walcheren zijn naaï landelijke maatstaven gemeten nog be trekkelijk klein, kleiner dan hun grote naam suggereert, te klein om op eigen kracht alleen in voldoende mate schep pingen van stedelijke allure tot stand te brengen, zoals een grote verscheiden heid van scholen, sporthal, sportvel den, overdekt zwembad, schouwburg, musea, brede wegen, bruggen en door braken voor het verkeer, saneringen, restauraties, kruisgebouwen en wat niet al, te klein ook voor het in voldoende mate subsidiëren van belangrijke maat schappelijke activiteiten, zoals jeugd werk, bevordering van het toerisme enz., kortom te klein voor het scheppen van een op den duur voldoende aan trekkelijk en daardoor aantrekkend woon-werkklimaat in de van nature aan wezige stedelijke agglomeratie van ge meenten, die, met strand en Veerse- meer op de achtergrond, tezamen met de Zuid-Sloehaven en het industriebek ken een krachtige, wvenwichtige econo mische eenheid zullen moeten vormen, welke dankzij het Deltaplan harmonisch zal aansluiten op de fenomenale ontwik keling in het zuiden van de randstad Holland. Te kleine gemeenten of een te grote taak. Samenwerking is hier geboden. Verheugend is, dat voor enige uiteenlo pende concrete taken een vorm van sa menwerking tussen soms vele gemeen ten tot stand is gebracht. „Ik noem bij wijze van voorbeeld de schoolartsen- dienst en de Zeeuwse muziekschool. Voorzieningen over een breed terrein van gemeentelijke bestuursarbeid laten zich over het algemeen veel minder ge makkelijk door een groot aantal ge meenten gezamenlijk regelen. Een ef ficiënt werkend bestuur, dat terwille van de opbouw van dit nieuwe krachtcen trum van Walcheren snel zal moeten doorzetten, is met samenwerking van velen op voet van gelijkheid, hoe aan trekkelijk op het eerste gezicht ook, niet gemakkelijk te verwezenlijken." De geschiedenis van onze Zeven Pro vinciën uit het verleden en van de Europese samenwerking, voor zover niet op supranationale basis, uit het he den, zijn hiervan overtuigende voorbeel den. De begrippen IJmond en Nieuwe- Waterweg spreken in dit verband trou wens ook voor zichzelf. Een reële kijk op samenwerkingsmoge lijkheden in de praktijk enerzijds en de nationale betekenis van het Sloeppro ject anderzijds zou daarom volgens bur gemeester Drijber Rijk en Provincie er toe moeten brengen de integratie van Vlissingen en Middelburg tot dubbelstad niet met een ons onbekende graad van belangstelling af te wachten, maar daadwerkelijk te bevorderen, in de lioop, dat twee elkander aanvullende nog betrekkelijk grote gemeenten een redelijk efficiënte samenwerking zullen weten op te bouwen. Met een krachtige ontwikkeling van de dubbelstad zouden dus nationale en Zeeuwse belangen zijn gediend naast Middelburgse en Vlissingse. „Dit laatste, hoezeer bij een eerste beschouwing van zelfsprekend, mag misschien nog wel eens gezegd worden, want als ik het goed zie aanvaardt de gemiddelde Vlis- singer en Middelburger de dubbelstad schoorvoetend, verstandelijk, maar be grijpelijk niet met zijn hele hart. Het koele argument Middelburg is te klein om op alle fronten de eer van een provinciale hoofdstad in een zich ont wikkelend Zeeland op te houden; Vlis singen is te klein om alleen een haven bekken van VVest-Europese betekenis stedelijk te voeden is voor hen niet te weerleggen maar tegelijkertijd moei lijk geestelijk te verwerken." „Het gaat mij, kort geleden pas in het midden van deze ontwikkeling ge plaatst, zei burgemeester Drijber, juist omgekeerd. Gezien de historie van bei de steden kan ik de reserves van de Vlissinger jegens de Middelburger en omgekeerd wel begrijpen, maar weinig of niet meevoelen. Mijn eigen gevoelens wil ik dan nog gaarne als van onder geschikt belang beschouwen, maar het lijkt mij niet uitgesloten, dat anderen, die op een afstand mede over de toe komst van Zeeland hebben te beslissen, op een vergelijkbare wijze reageren." burg kunnen worden uitgewerkt, aldus mr. Drijber. Het accentueren van deze groene strook als hart van de dubbelstadge dachte zou de vraag kunnen opwer pen of de gemeenschappelijke bouw en financiering van een overdekt- zwembadeen sporthal en een stadion van een dusdanig groot belang zijn, dat deze in hoofdzaak een zo ingrij pende herindeling van Z.O.-Walcheren zouden rechtvaardigen. Het antwoord is niet moeilijk te vinden. Nog afge zien van andere argumenten, zoals de schadelijke drainage door randge meenten, zijn naast evengenoemde voorzieningen nog andere gemeen schappelijke dubbelstad-initiatieven denkbaar, die in het geheel niet aan de groene strook zijn gebonden, ter wijl voorts een duidelijke taakverde ling zal moeten worden nagestreefd, opdat de beperkte middelen van beide steden een rendement opleveren, dat bij een blijvend over de hele linie ge scheiden optreden bij lange na niet zou kunnen worden gehaald. Dit ant woord is juist maar vrij vaag en daar door misschien niet zonder meer over tuigend. Is onze dubbelstad hiermede niet te recht gekomen in een cirkelredenering, in een gevaarlijke draaikolk?, vroeg de burgemeester zich af. De uitwerking wacht op de herindeling en de herin deling dreigt op een voor de dubbelstad essentieel onderdeel achterwege te blij ven, mede omdat de dubbelstadplannen nog te vaag zijn gebleven om samen met andere argumenten van doorslag gevend gewicht te zijn. „Indien mijn vrees voor een gevaarlijke cirkelrede nering door u niet zonder meer onge fundeerd wordt geacht, is het m.i. ge boden op korte termijn met het ge meentebestuur van Vlissingen na te gaan of en hoe de dubbelstad althans op papier een tastbare gestalte te ge ven." Dat een meer gedetailleerd project in dit stadium het standpunt van de Mi nister van Binnenlandse Zaken nog zou kunnen ombuigen, is, gelet op de mede delingen van de Minister, twijfeiachtig, maar de Staten Generaal zouden wij aanknopingspunten kunnen bieden, die voor de beoordeling van bepaalde as pecten der herindeling van Z.O.-Walche- ren, zoals in het jongste wetsontwerp omschreven, grote betekenis zouden kun nen hebben of naar mijn overtuiging zullen hebben: een concreet weloverwo- burg, bezield door een geest van sa menwerking, zou, volgens de heer Drij ber, een uiterst belangrijk argument zijn voor de formering van slechts twee gemeenten achter het Zuid-Sloe. TERNEUZEN De beruchte kwestie van het ai of niet couperen van de staarten van koudbloedveulens heeft al heel wat stof doen opwaaien, sinds dit bij een amendement van 1 maart 1961 officieel werd verboden. Drie landbou wers en een coupeur van professie, die zich hieraan hadden schuldig gemaakt, moesten zich voor dit feit gisteren voor het kantongerecht verantwoorden en hoorden hoge straffen tegen zich eisen door de Officier van Justitie, mr. J. L. Andraea. De straffen waren resp. voor alle drie tweehonderd gulden boete met twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en tegen de coupeur honderd gulden, subs, twintig dagen, met twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De landbouwers en paardenfokkers menen dat door het niet-couperen de handelswaarde van hun dieren achter uit gaat en nemen bet risico van een boete, daar zij door het afknippen van de staart toch nog winst kunnen maken. ,Het is verleidelijk nader in te gaan op deze concretisering. Die leent zich echter minder voor een nieuwjaarsrede als wel voor frequent, diepgaand „ver- trouwvol beraad" tussen beide gemeen tebesturen. Mochten deze tot dit over leg kunnen komen, dan zal spoedig blij ken in hoeverre het mogelijk zal zijn de dubbelstadgedachte zij het voor lopig ten dele alleen op papier uit te werken en er dan toch nog achter te blijven staan. Uitwerking betekent immers tevens confrontatie met door beide partijen terwille van elkaar te brengen offers; een vaag plan is nu eenmaal gemakkelijker te aanvaarden dan een concreet. De tijd om rustig naar het onvermij delijke toe te groeien is ons helaas niet gegeven, althans niet, wanneer wij wer kelijk de overtuiging zijn toegedaan, dat alleen twee krachtige geïntegreerde gemeenten bij gebreke van één grote bet Sloeproject in de ruimste zin van het woord mede kunnen verwezenlijken, dit voor Zeeuwse verhoudingen toch grote werk, dat zich moet kunnen me ten met haven- en industriebekkens van grote betekenis." Overleg zou volgens de Middelburgse burgemeester moeten worden met dit grote Zeeuwse en nationale doel voor ogen en tevens met begrip voor de zo sterk uiteenlopende karakters van deze beide Zeeuwse steden. Dit eigen karak ter behoeft niet verloren te gaan. Mocht dit gesprek, indien op gang gekomen, niet tot qualitatief en quantitatief vol doende voor zichzelf sprekende resulta ten leiden, dan zal uiteraard met het mindere genoegen moeten worden ge nomen, I.e. met een min of meer Inci dentele samenwerking tussen twee en onder bepaalde omstandigheden wel licht meer gemeenten, kortom een samenwerking, welke alom in 'den lan de tussen gemeenten dient te worden Burgemeester Drijber integratieplan bevorderd, maar die met de naam dub belstad wat hoog zou zijn gewaardeerd. Burgemeester Drijber wees verder op een financieel redelijk breed draagvlak te geven en de drainerende invloed van kleine gemakkelijk huizen zonder meer bouwende randgemeenten tegen te gaan en voorts de door sommigen geheel ten onrechte gemaakte vergelijking met on ze drie grootste steden en hun sterke randgemeenten, die toch evenmin vol gens de huidige opvattingen voor op heffing in aanmerking komen. Deze ver gelijking gaat niet op, want het draag vlak van deze nationale centrumgemeen ten is veel en veel groter dan het on ze, dat door de toevloed van enige dui zenden inwoners al beduidend zou zijn versterkt. Een verheugende en indrukmakende aanzet tot de integratie naar de dub belstad was de totstandkoming van twee op elkaar aansluitende structuur plannen, nu twee jaar geleden. Een naar buiten zichtbaar vervolg van be tekenis behalve sporttournooien is tot nu toe achterwege gebleven. Op zich zelf is het volkomen begrijpelijk, dat is gewacht op de toentertijd aanstaande gedachte herindeling van Walcheren, die beide steden geografisch tot elkaar zou brengen Eerst daarna zullen immers de plannen tot vestiging van gemeen schappelijke voorzieningen in de beken MIDDELBURG De gemeen teraad van Middelburg heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het concept-schrijven van B. en W. aan Gedeputeerde Staten met betrekking tot het gewijzigd ontwerp tot wet inzake de ge meentelijke herindeling van Wal cheren. Met name jhr. mr. T. was van oordeel dat een krachtig cen traal geleid bouwbeleid voorop moet staan. Hij noemde het funest wanneer aangrenzende kleine gemeenten een drainerende invloed uitoefenen. Voor de twee grootste gemeenten zullen de ver plichtingen zwaar worden. Zij worden ondraaglijker indien de arbeiders uit het Sloe zich in andere plaatsen gaan ves tigen. Oudste raadslid MIDDELBURG. Als oudste raadslid beantwoordde de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) gisteravond de nieuwjaarsrede van de burgemeester. Hij zei zeer ge- imponeerd te zijn door het doorwrochte betoog van mr. Drijber, die niet alleen de lokale problemen maar oo(k de ont wikkeling va-n Middelburg in provinciaal verband schilderde, tegen de achtergrond van de reeds aangevangen industriële evolutie van Zuid-Oost-Walcheren. De heer Hesselink pleitte voor nog meer aandacht voor het huisvestingspro bleem. De debatten over de gemeentelijke her indeling werden op de publieke tribune bijgewoond door het voltallig college van B. en W. van Sint-Laurens. MIDDELBURG In zijn gisteravond uitgesproken nieuwjaars rede zei burgemeester mr. J.- Drijber niet te weten of het mogelijk zal zijn de ellende, zoals hij het noemde, van de Stationsbrug voor de zomer tot iets draaglijker proporties terug te brengen. B. en W. zullen echter met kracht tiaar verbetering streven. „Voor heel Wal cheren is dee flessehals, waarvoor het gemeentebestuur niet ver antwoordelijk is, een anti-reclame." De Officier meende dat daarom een dergelijke hoge straf op zijn plaats zoa zijn om herhaling te voorkomen. Als eerste stond voor dit feit terecht de landbouwer J. K. de P. uit Axel. In zijn verweer bracht de 'heer de P. naar voren dat het een kwestie van mode was en fokkers die met ongecoupeerde paarden op een tentoonstelling kwamen, uitgelachen werden. Bovendien zou de handelswaarde sterk dalen en de lange staarten het gevaar opleveren de leid sels op te vangen, met alle nare gevol gen van dien. Hij vergeleek het coupe ren van de paardestaart met het trek ken van een kies, wat betreft de pijn. De «deskundige, de heer K. V. uit Den Haag, hoofdinspecteur bij de Dierenbe scherming, meende dat de pijn wel de gelijk de moeite waard wa<s en dat de staart eveneens een functie heeft bij het wegjagen van vliegen. De Officier van Justitie meende dat de mode zich, na verloop van tijd aan de veranderde omstandigheden zou aanpassen. De heer V. deelde mede dat op de markten nu ongeveer negentig procent van de veu lens ongecoupeerd is, maar dat op de tentoonstelling in september te Den Bosch van de 76 aangevoerde veulens slechts twee ongecoupeerd waren. De kantonrechter, mr. H. van den Belt, vonniste tenslotte na de uitvoerige uiteenzetting, met een aanmerkelijk la gere straf, nl. honderd gulden, subs, twintig dagen. Eenzelfde eis en vonnis hoorden de landbouwer M. D. uit Hoek tegen zich uitspreken en de heer P. J. de H. uit Axel, die dit werk hadden la ten verrichten door de coupeur-kastreur P. G- Allen beroepen zich -erop dat zij met wisten dat de regeling al in werking' was getreden en de heer G. verklaarde spontaan dat hij er meer voor ge vraagd zou hebben als hij had gewe ten dat het feit strafbaar was, doch hij vervolgde vlug dat hij hei voortaan niet meer zou doen. Het vonnis luidde voor hem 75 gulden of vijftien dagen. De heer J. M. van de S., boekhou der te Terneuzen, stond terecht omdat hij op de Julianastraat te Axel als be stuurder van een personenauto geen voorrang had verleend aan een ande re auto op een voorrangskruising. Het vonnis luidde conform de eis vijftig gul den of tien dagen. De eis tegen de heer A. J. M., au tomonteur te Terneuzen, luidde veertig gulden of acht dagen, omdat hij op de invalsweg te Terneuzpn met een snel heid groter dan vijftig km had gere den. Het vonnis luidde' dertig gulden of zes dagen, hetgeen eveneens het ge val was bii de heer A. J. de Z. uit Breskens, die voor hetzelfde feit terecht stond. De heer B. A. Hesselink (WD) be treurde het dat nog teveel het locaal chauvinisme weegt. Hij was het met jhr- Schorer eens dat daardoor de grote ontwikkeling in Zuidoost-Walcheren te veel uit het oog verloren wordt. De heer A. J. Schot (SGP) geloofde nog wel in een drievoudig snoer. Een aansluiting Midde'burv met bet Zuid-Sloe vond A. J. W. Schorer (arbeid) wilde belangrijker dan de dubbelstad. „„ut,j u- Wat Nieuw- en St. Joosland betreft, dit ecilter de toon m de brief, bij- moet dan maar meteen bij Middelburg voorbeeld m aan het brief, slot, wat opdat dit dorp zijn agrarisch karakter kraohtifpr vien Hii dpeH nnlr Hp ^a,n,blijven behouden. De heer P. H. M. Kracnilger zien. rilj aeea OOK ae Adriaansens vreesde dat de dubbelstad- suggestie de wat hij noemde Igedachte misschien zo elastisch zou voortreffelijke nieuwjaarsrede daLj^!£delbu,rg ee.n deel van J zijn gemeentelijke autonomie zou gaan verliezen. Een trio-stad zou wel stroe ver werken, maar hij vond het te ver geredeneerd deze triostad a priori voor onmogelijk te houden. Burgemeester Drijber schorste daarna de vergadering om het college gelegen heid te geven zich over de suggestie- Schorer te beraden. In een slotwoord zei de burgemeester dat van een prijs geven van de gemeentelijke autonomie geen sprake zal zijn. Slechts in die zin dat men zich voor het karretje van een ander Iaat spannen indien die ander extra trekkracht nodig heeft. Wjj zullen van burgemeester Drijber bij de brief te voegen, omdat hij Mid delburgs belangen daarin zo mo gelijk nog beter naar voren ge bracht zag dan in het concept- schrijven zelf. De burgemeester Drijber zegde toe dat bepaalde passages uit de redie, met name die betrekking hadden op de dubbelstad- gedachte als bijlage voor de brief zouden dienen. De burgemeester nam voorts de suggestie-Schorer aan voor wat betreft een krachtiger toon. Deze zal echter reeds in de aanhef van het schrijven worden gehoord. Onmiddellijk zal de verontrusting uitgesproken worden over het niet voldoende verband zien tussen sterke gemeentelijke bestuursapparaten en de ontwikkeling in het Zuid-Sloe (een voorbeeld daarvan was immers het hand haven van de zelfstandigheid van Sou burg) Alle raadsleden schaarden zich achter B. en W. wat het voegen van de gemeen te Nieuw- en St. Joostland bij Middel burg aangaat. Benadrukt werd nog eens door burgemeester Drijber dat hand having van Nieuwland en Souburg een drainerende invloed in financieel opzicht op de gemeenten Middelburg en Vlis singen zal betekenen. Het is de over tuiging van het college dat de gestelde taken van de dubbelstad alleen vervuld kunnen worden Indien het draagvlak van beide gemeenten voldoende breed is om financieel sterk genoeg te zijn. Jhr. Schorer meende dat de Zeeuwse ontwikkeling niet uit de verf kan komen indien met name op Walcheren geen gro tere stedelijke agglomeratie zou ont staan. Hij vroeg zich af of de argumen tatie van de dubbelstad wel voldoende tot het departement van binnenlandse zaken was doorgedrongenZo niet, dan dit onmiddelijk ter hand nemen. De kwestie St. Laurens vond hij, ofschoon beslist niet te verwaarlozen, van minder belang dan de kwestie van de dubbel- - die *--n Nieuw - en St. .Toastend. de groene strook ten zuiden van Middel- Mr. P. v. Empel (CHU) sloot zich in Een welkome ontlasting van de brug zal de nieuwe rijksweg Nieuwland-Vlis- singen geven, aldus de burgemeester. Hij betreurde het zeer dat deze aanleg zelfs in 1962 nog niet geheel verzekerd lijkt. Naar zijn mening was de gehele rijksweg van Bergen op Zoom naar Walcheren qua profiel uit de tijd en vooral in het zomerseizoen uiterst ge vaarlijk. „De verkeersveiligheid maakt het afsnijden van bochten en het zoveel mogelijk vierbaans maken van deze rijksweg dringend geboden." Mr. Drij ber zei verheugd te zijn dat het plan voor de brug over de Oosterschelde niet gestrand bleek. Het jaar 1962 zal verder de concreti sering moeten brengen van de te lang slepend gebleven vernieuwingsplannen voor het politiebureau e het gymna sium. Voor het laatste bestaan uiteen lopende mogelijkheden, waaruit het college binnenkort een definitieve keu ze hoopt te doen. Van ganser harte hoopte de burge. meester dat de onuitstelbare restaura tie van de Kloveniersdoelen nu werke lijk niet meer uitgesteld behoeft te wor den. „De gebruikelijke subsidies van rijk en provincie laten voor Middelburg een te grote last over, vooral wanneer wij uitgaan van de veronderstelling dat van de gemeente tevens een bijdrage verlangd zal worden voor de exploita tie van het nationale Deltamuseum (in en bij de Kloveniersdoelen)". Nu de ambtelijke commissie van rijk, drie provincies en Middelburg haar rapport heeft opgemaakt, zal er naar mr. Drijber hoopte vaart achter de zaak gezet worden. B. en W. ach ten dit plan zo belangrijk dat zij naar vermogen hiervoor een financieel of fer graag over hebben, „maar hleaas is met het labiele evenwicht in de be groting van een garantiegemeente om vermogen zo beperkt". Het ligt voor de hand waar no dig in overleg met de Middelburgse middenstandcentrale een geleidelij ke uitbreiding van het koopcentrum in de binnenstad te bevorderen in aansluitende straten, die dringend voor sanering in aanmerking komen. Enige grootwinkelbedrijven hebben voor deze expansiemogelijkheid in het expanderende Middelburg reeds een duidelijke belangstelling aan de dag gelegd. Parkeren De parkeermogelijkheden zullen in het kader van de sanering tevens ver groot moeten worden, voor de gemeen- dustriële ontwikkeling gerichte, woon- en winkeluitbreidingsplan Zuid uit de windselen moet komen. Dit geldt in nog sterker mate voor het plan-Griffioen 2, waar 900 merendeels aantrekkelijke eengezinswoningen en verder bungalows en enige flats in een grote behoefte zullen voorzien. „Het wordt een fraaie wijk en de uitvoering is urgent nu de laatste plannen Stromenwijk en Bree- weg praktisch geheel zijn uitgegeven". Het wachten is op de opmerkingen van de Prov. Planologische Dienst, die spoedig binnen zullen komen. Er is geen tijd meer te verliezen, aldus mr. Drijber, twee verzoeken om bouwgrond hebben ons al bereikt, een voor 260 woningen en een voor het winkelcen trum 40 flats en 35 eengezinswoningen. Mr. Drijber hoopte ten slotte dat de oprichting van de sportstichting in 1952 nu werkelijk haar beslag zal krijgen. Met spanning zag hij verder uit naar de sportnota, die gedocumenteerd zal bevestigen dat de sportaccomodatie vooral in de nieuwe wijken uitbrei ding behoeft. Een sportief hoogtepunt moge weer worden de ontmoeting Mid delburgFolkestone van 21 tot 28 juli. er goed aan doen de dubbelstad-gedachte te een dure onderneming, tenzij het in Den Haag sterk te accentneren. Hij verantwoord zou blijken de betrokken zei ten laatste te honen dat dit de laat ste keer zal zijn dat de raad van Mid delburg zï-h te beraden had over de gemeentelijke herindeling van Walche ren. HULST. Zware materiële, schadt aan twee personenauto's was in Hulst te betreurèn, toen waarschijnlijk door gladheid op de weg, de Hulstenaar M. P. met zijn wagen op Nieuwjaarsdag om elf uur 's morgens op een stil* staande wagen botste. Beide auto's werden ernstig beschadigd, er vielen geen persoonlijke ongelukken. Slippende auto vernielde vijf rijwielen MIDDELBURG. Door de gladheid, die in de morgenuren in de Zeeuwse hoofdstad heerste, ontstond om twaalf uur een ongeluk, waarbij veel materië le schade, maar wonder boven wonder veen oersoonlijk letsel viel te betreuren. De Middelburgse automobiliste mevr. R. J. P. wilde op de dam naar links afslaan, slipte en gleed rechts het trot toir od. waar zij vijf fietsers aanreed, die daar stil stonden. Alle vijf fietsen werden vernield en de auto lien deuk schade op. De fietsers bleven ongedeerd. bedrijven zelf in belangrijke mate in eigen of algemene parkeerruimte te la ten voorzien. In 1962 zullen wij het, al dus de burgemeester, met de huidige, gelukkig alleen in de zomer tot grote bezwaren leidende parkeerruimte moe ten doen, waarbij de toeristenstroom met wat meer horden en een enkel licht naar mr. Drijber hoopte, zonder ai te grote opstoppingen door de stad geleid zal worden. Voor de Middelburgse bedrijven was 1961 over het algemeen even gunstig als 1960. De afzet van de N.V. Vitrite Works overtrof die van het vorige jaar met 12,5 pet. Hoewel de arbeidsvoor ziening niet gemakkelijk ging kon het aantal personeelsleden van 510 tot 580 opgevoerd worden. De N.V. Polak ver wacht het volgend jaar een groter aan tal zeeschepen in Middelburg. Overbe lasting van het huidige bedrijf hier deed een gedeelte der importen naar het Belgische bedrijf van deze N.V. afvoe ren. Ons industrieterrein ligt ten aanzien van het Zuid-Sloe uitgesproken gunstig, aldus de burgemeester, vooral als de op voorlopige plannen reeds voorkomen de provinciale weg Nieuw'and-Sloe wordt aangelegd. ..Deze kunnen wij niet ontberen." Het bouwrijp maken van het indus trieterrein eerste fase wordt thans voor bereid door het bureau Witteveen en Bos in samenwerkm" met. -het stede- bouwkondig bureau Schut. Bir «ester Dri'ber deelde mee dat in 1962 het aansluitende, op de In- KTSVB afdeling eZeland MIDDELBURG Aanstaande zater dag kan de draad van de voetbalcompe titie van de KNVB in Zeeland weer worden gevat. In de eerste klasse heeft leider Middelburg V het meteen niet al te gemakkelijk tegen Yerseke III, dat op eigen terrein zaterdag boordevol goe de voornemens zal zijn: overwinningen behalen! Toch houden wij het op een kleine zege voor de hoofdstedelingen. De eerste wedstrijd tussen de twee ploegen resulteerde in een fS—Vz gelijk spel. Hoek gaat naar Kapelle. De eerste wedstrijd werd besloten met liefst een 60 zege voor de Zeeuwsvlamingen. Nu lijkt het er meer op dat de fruitkwe kers favoriet zijn voor een kleine over winning. Wolfaartsdijk, dat in Veere niet verder dan 11 kwam, kan op eigen terrein door een overwinning de afstand tot de laatste plaats wat vergro ten. Een spannende wedstrijd, waarschijn lijk met een gelijkspel als resultaat, is AZVV IIVCK. Beide elftallen verke ren in een goede vorm. In Koudekerke werd het 33. Tenslotte kan SVD op eigen terrein revanche nemen op de ne derlaag, in Bruinisse tegen Bruse Boys met 42 geleden. Belangrijke wedstrijden in de 2e klas se zijn voorts: in A Meeu wen—Colijns plaatse Boys en in B ZatwxislagHein kenszand. Het programma luidt: Kapelli» i—Hoek I; Yerseke IIIMiddelburg V, Wolfaartsdijk I Veere I; AZVV II—VCK I: SVD IBruse Boys I. 2e klas A. Middelburg VIArnemui- den II; Serooskerke INieuwland I; VCK II 8RCS IV; Kloetinge IZeeland Sport V; Meeuwen IColijnsplaatse Boys I. 2e klas B. Driewegen IBeren I; Hoek IIKloetinge II; Nieuwdorp IIRillandia II; Wemeldinge IIKats I; Zaamslag IHeinkenszand I; 2e klas C. Brouwershaven IIIMevo II; WIK I Burgh III; Duiveland IDuiveland II. 3e klas A. Colijnsplaatse Boys IIWissenkerke I; Veere IIZeeland Sport VI; Bevelanders ISerooskerke II; VCK IIIMeeuwen II. 3e klas B. Waarde IISVD II, Terneuzense Boys IIZaamslag II; Beren IIAZVV III; Heinkenszand IIDriewegen II. 3e klas C. luwen '61; Nieuwerkerk IWIK II; Zeemeeu- -ba\zii S/£og asnjg -a sep^ ag n a^Cipuaq Borssele IWaarde I; Kloetinge IIIKrüinin- gen III; 's-Heer Hendrikskinderen IKrab- wen IMevo III. Voor het examen staatspraktijkdi ploma boekhouden le gedeelte slaagde te Rotterdam de heer W. D. J. Beukert te Middelburg. MIDDELBURG. Het aantal inwo ners van Middelburg steeg in het afge^ lopen jaar van 22.571 tot 22.876. Het ge boorteoverschot bedroeg 78 mannen en 81 vrouwen en het vestigingsoverschot 70 mannen en 76 vrouwen. Dit deelde de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, gisteravond mee in zijn nieuw jaarsrede tot de raad. Deze cijfers hou den een grotere stijging in dan over 1960, namelijk een stijging van het in wonertal met 305 tegenover 150. De bur gemeester verheugde zich erover dat het wat lager aantal geboorten ruim schoots opgevangen werd door een vesr tigingsoverschot van 146 personen. Dit doen niet veel oude steden Middelburg na, aldus mr. Drijber. Cijfers van een jaar zeggen nog niet voldoende. De her indeling van Z.-O.-Walcheren zal hier voor mede beslissend zijn. Een veel minder rooskleurig beeld bie den de cijfers van het huisvestingsbu reau: 936 ingeschreven woningzoekende tegen 874 een jaar geleden en 685 begin 1959. Anders dan in vele gemeenten, al dus de burgemeester, betreft het wo ningtekort niet in hoofdzaak goedkope zgn. arbeiderswoningen, maar in verge lijkbare mate premie- en vrije-sector- woningen voor middelbare en hogere ambtenaren, onderwijzend personeel en employees van bedrijven. Zeven belang rijke projecten zijn in uitvoering, deelde de burgemeester mee: de uitbreiding van het postkantoor, de vernieuwing van de kazerne, de bouw van de Chr. hbs, de Chr. 'kweekschool, het rioolgemaal aan de Veerseweg, de hervormde kerk aan de Oosterscheldestraat en de zeer belangrijke uitbreiding van de N.V. Vi trite Works. Burgemeester Drijber hoopte dat de hogere autoriteiten de mogelijkheid zou den zien in 1962 rijksgoedkeuringen te verlenen voor de schouwburg, de garage voor de reinigingsdienst, de brandweer kazerne, de geref. Ulo-school Nieuwe Haven, de openbare lagere school, de Ulo van de geref. gemeente, twee loka len voor openbaar kleuteronderwijs en een lokaal voor hervormd kleuteronder wijs in de Stromenwijk, die ook uitbrei ding behoeft. SchuttevaerMiddelburg: MIDDELBURG. De Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer", 'af deling Middelburg, hield haar ledenver gadering. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat de afdeling fi nancieel gezond is. De aftredende se- kretaris de heer P. J. Eiff, werd bij acclamatie herkozen. De vergadering dat de openingstijden vc de Stationsbrug te Middelburg voor de binnenscheepvaart niet worden verkort. In verband met de vele aanva ringen voor de havens te Hansweert en Wemeldinge, werd verzocht bij opstop pingen, veroorzaakt door mist etc., dat ae rijkspolitie te water regelend op treedt, zodat de schepen op toerbeurt deze havens kunnen binnen varen en hierdoor aanvaringen worden vermeden. Voorts had men ernstige klachten oier de lange wachttijden bij het schut ten m de sluizen te Veere. Geconsla- Irfjf dat er o a' wachttijden van ui uur werden gemaakt. Ver zocht werd de personeelsbezetting voor net bedienen van deze sluizen uit te oreiaen. Op de algemene jaarvergade- g m Amsterdam zal worden ver- J meerdere loopbruggen in het zgn. „slikgat te Hansweert. Voorts zal worden verzocht om aan de zuid- Kant van de remmingwerken van de Oranjesluis in Amsterdam een nieuwe geleidebalk aan te brengen, ongeveer o**> de hoogte van de waterlijn, zodat ruen met het schip tegen deze geleide- balk valt De huidige geleidebalk zit namelijk te hoog vond men. Voorts wenste men een betere zichtbare win- terbetonning op de Friese meren en de bediening van de sluis te Gaarkeuken Yan ,de 0°ster.sluis te Groningen elektnsch te bedienen alsmede een lichtpunt aan te brengen op de spoor" brug van Noord en Zuidhorne.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3