RUMOERIG EINDE Arbeider at brood met gif Tweede Kamer begint yRgEDZAAM BEGIN vandaag debat in onzekere sfeer Alarmsein in Portugal na overval op kazerne Drie mannen weggedreven op ijsschots WINTER IS TERUG Djakarta: bezetting Nieuw-Guinea kwestie van dagen OPPOSITIE IN ACTIE Stalen plaat treft man PAPOEASTUDENT NAAR INDONESIË HULP GEVRAAGD NAASTENLIEFDE RUZIES Koninklijk gezin vierde oud-nieuw WITTE KRUI§ y de echte Grafici eens over Italië-expres ontspoord technische c.a.o. ïjjnbeste wtimmriQ62 De Bilt: Droog HET WEER OVERAL 4 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 16e jaargang No. 5046 Dinsdag 2 januari 1962 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Indonesische leiders hebben dit weekeinde de druk op Nederland gaande gehouden met een stroom van krijgszuchtige mededelingen. Indonesische ambassadeurs in vele landen hebben daarbij de Indonesische stelling staande gehouden dat een gesprek met Nederland uitsluitend zou kunnen worden gehouden op basis van overdracht van het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Washington zou Den Haag niette min hebben verzekerd dat het Indonesische standpunt soepeler zou zijn dan de officiële verklaringen zouden doen vermoeden. LISSABON (Reuter) De Portugese strijdkrachten en de veiligheids- en gendarmerie zijn gisteren in staat van paraatheid gebracht na een gewapende overval op de ka zerne van Beja, gelegen op 175 km ten zuidoosten van Lissabon. De ac tie was het werk van de oppositie. Hoewel de orde is hersteld en het in het gehele land rustig is, schijnt de regering van Salazar rekening te houden met verdere gewapende ac tiviteit van de oppositie. De actie te Beja, waarbij de onderminis ter voor het leger dodelijk werd getrof fen was het werk van kapitein Varela Gomes, die kandidaat was van de oppo sitie bij de laatste verkiezingen. De ka pitein schijnt gewond te zijn geraakt en daarna gevangen genomen te zijn. Hij zou nu verpleegd worden in het mili taire hospitaal van Beja. NA GOA De indruk is dat de oppositie vindt dat de tijd van handelen is gekomen nu Goa en de andere Indische bezittingen van Portugal verloren zijn gegaan. Zij zou zo spoedig mogelijk een einde willen maken asn het bewind van Salazar, dat reeds dertig jaar duurt, om verdere na tionale rampen te voorkomen. Voor berichten over de gang van zaken in de oude Moorse garnizoenstad Beja is men geheel aangewezen op de mede delingen van de Portugese regering. Er zijn gisteren twee communique s uitge geven over de aanslag op de kazerne. In het eerste werd melding gemaakt van het verijdelen door de regeringstroe pen van een overval op de kazerne. Als leider werd Gomes genoemd, die ge vangen genomen was. Vervolgens werd het volledige herstel van orde en rust gemeld. DODE Een paar uur later kwam het tweede communiqué uit, vermeldende dat de onderminister voor het leger, luitenant- kolonel Jaime Filipe de Fonseca, was overleden aan schotwonden, hem toege bracht door verraderlijke elementen die bij het aanbreken van de dag vergeefs hadden geprobeerd zich meester te ma ken van de kazerne van het derde re giment infanterie te Beja. De onderminister was op weg naar de kazerne toen de gezagsgetrouwe troepen er reeds bijna in waren geslaagd de gebouwen weer te bezetten. Die actie werd geleid door generaal De Silva, de minister voor het leger, die van achter zijn bureau in Lissabon zijn bevelen gaf. Er zijn, zo zei het communique van de regering ten slotte, zeer weinig slachtoffers bij de overval en het her stel van de orde gevallen. BEGIN? Daar andere berichten dan deze niet ter beschikking staan, was het gisteravond niet mogelijk een duidelijk beeld te ver krijgen van de gebeurtenissen in Beja. Uit het feit dat de strijdkrachten en alle onderdelen van de politie paraat worden gehouden krijgt men de indruk dat de Portugese regering de actie te Beja ziet als het begin van een periode van onrust en terreur van de oppositie. In Beja zelf deden gisteren geruchten de ronde dat de aanslag op de kazerne door een groepje van slechts veertig man was gepleegd. Zij zouden vier man hebben verloren. Aan de zijde van het leger zouden drie man zijn gevallen. Sinds kapitein Galvao. bijna een jaar ge leden, zich meester maakte van de San ta Maria, heeft de oppositie zich voort durend geroerd, het meest echter in de overzeese bezittingen. De beweging te gen de dictatuur van Salazar wordt ge leid door Delgado en andere verslagen kandidaten van de aan banden geleg de oppositiepartijen. De oppositie is ech ter verdeeld in enkele groepen en tot nu toe heeft de regering weinig moei te gehad bij het beteugelen van haar tegenstanders. Eigen nieuwsdienst ROERMOND. De 35-jarige heer H. R. Smeets uit Wessen is zaterdag nacht in een ziekenhuis aan eerder op de dag opgelopen wonden overleden. Op de steenbrekerij Holland in wes sen was hij getroffen door een stalen plaat die uit de lus van een hijskraan was losgeraakt. Hij was vader van twee kinderen. In die situatie komt vanmiddag de Tweede Kamer bijeen voor het debat over Nieuw-Guinea. Er bestond giste ren nog weinig hoop dat de regering haar een ruimer inzicht zal geven in wat er zich sinds de rede .van president Soekarno op 19 december achter de schermen heeft afgespeeld. Het is niet uitgesloten dat de rege ring vandaag aan het begin van de ver gadering een nadere verklaring zal af leggen. Gezien „het karakter van de internationale contacten", die de rege ring onderhoudt, zal die verklaring, zo is de verwachting, dan echter kort zijn. Wel gereed Minister Subandrio heeft verklaard dat Indonesië en Nederland door tus senkomst van de Verenigde Staten thans in indirect contact staan. Het Ne derlandse standpunt was hem evenwel nog niet erg duidelijk geworden. Generaal Nasution heeft in een nieuw jaarsboodschap gezegd dat Nederland nog steeds een laatste kans heeft „voor wij gedwongen zullen zijn geweld te gebruiken". Dat nog geen bevel is ge geven voor de aanval, betekent niet dat het leger niet gereed is, zei hij. President Soekarno's nationale raad heeft zondag westelijk Nieuw-Guinea geproclameerd tot provincie van In donesië. Later zullen een gouverneur en een territoriaal bevelhebber worden benoemd. Zij zullen Papoea's zijn. Vice chef-staf Ahmad Jani is benoemd tot „chef-staf van de bevrijdingsoperaties". In geval van een aanval zal president Soekarno persoonlijk het opperbevel op zich nemen. Vrijwilligers In Djakarta is in een officiële ana lyse voorspeld dat Indonesië westelijk Nieuw-Guinea in een paar dagen zou kunnen bezetten. „Als de Indonesische troepen eenmaal zijn geland, zullen zij de volledige steun hebben van de be volking", zo dacht men. Intussen komen van alle zijden In Djakarta berichten binnen over grote toeloop bij registratiebureaus voor vrij willigers. Zaterdag werd in Singapore bekend gemaakt dat Indonesië ook bui- tenlandse vrijwilligers welkom zal he ten. Als reactie daarop heeft premier Abdoel Rahman van Malakka gezegd dat hij niemand geen Indonesiër, maar ook geen Maleier ervan zal weerhouden zich bij de Indonesische strijdkrachten te voegen. De Australische regering heeft zater- I dag aan Nederland en Indonesië nota's gezonden, waarin zij zegt het te betreu ren indien geweld zou worden gebruikt voor de regeling van het Nederlands- Indonesische geschil. Bij de regeringen van beide landen wordt aangedrongen op het beginnen van onderhandelingen. Geen der landen, zo wordt gezegd, mag daarbij de belangen van. de inheemse bevolking van westelijk Nieuw-Guinea in de uiteindelijke keuze van haar eigen toekomst" uit het oog verliezen. Mensies bezorgd Premier Menzies zou de Indonesische ambassadeur in Canberra in een per soonlijk onderhoud hebben duidelijk gemaakt dat Australië „hoogst bezorgd zou zijn indien Indonesië geweld zou gebruiken. De Australische minister van buitenlandse zaken heeft daarover m een verklaring nog enkele opvallende dingen gezegd: ,,Het beginnen van een oorlog en ae blijvende vijandigheid, die daaruit kan voortvloeien in dit tot dusver vreed- zame gebied, zouden ondragelijke las ten in het leven kunnen roepen voor alle volkeren van dit gebied en voor hun komende generaties." Dat schijnt te slaan op een waarschuwing van Men zies aan de Indonesische ambassadeur voor de ernstige gevolgen van het ont ketenen van een rassenoorlog in het zuidelijk gebied van de Stille Oceaan. Ook zei de Australische minister van buitenlandse zaken: „Het is een onont koombaar feit. dat de dreiging bestaat van een gewapend conflict tussen de twistende partijen en mogelijk tussen andere landen die hun te hulp moch ten komen". DJAKARTA (Reuter) De uit weste lijk Nieuw-Guinea afkomstige Frits Kiri- hio, die in Leiden sociologie studeerde, zou volgens een mededeling van het In donesische leger, naar Indonesië zijn gereisd om zich van de toestand d .r op de hoogte te stellen. De student zou tijdens zijn verblijf in de republiek een paar Indonesische po litieke leiders ontmoeten. De hospita van Kirihio in Leiden zegt: "Meneer is vóór de kerstdagen vertrok ken en komt 8 januari terug. Ik heb dat niet van hem zelf, maar van een mede- Papoea student". De piloot van een Cubaans vliegtuig heeft zich bij een tussenlanding op het Ierse vliegveld Shannon bij de Ierse politie gemeld en om jiolitiek asiel ge vraagd. De tweede piloot heeft het toe stel daarop naar Cuba terug gevlogen. De uitgeweken Cubaan is naar Madrid gegaan Hij had zijn vrouw en zijn twee kinderen daar al twee maanden geleden heen gestuurd. ■XCi-r- Door een zich van de laatste oorlog herstellend Rotterdam trok gisteren een stoet van ruim dui zend mensen die protesteerden tegen het gebruiken van kernwapens. Het Comité 1962 voor de vrede had tot de mars opgeroepen. Soortgelijke optochten werden gehouden in Amsterdam, Gro ningen en Apeldoorn. Van onze correspondent HENGELO. De officier van justitie in Almelo zal morgen de zaterdag gearresteerde 38-jarige mevrouw J. G. B.-A. en de 48-jarige grond werker G. E. J. uit Hengelo horen. Het tweetal wordt verdacht van poging tot moord, subsidiair dood slag op de echtgenoot van de vrouw, de 37-jarige fabrieksarbeider A. J. B. De fabrieksarbeider had vrijdag de eer ste hap van zijn brood, dat zijn vrouw donderdagavond voor hem had klaar gemaakt. uitgespuwd, omdat hij vond, dat er met het beleg iets niet In orde was. Toen hij 's avonds thuis kwam, trof hij alleen zijn oudste drie kinderen. Zijn vrouw, de jongste twee kinderen en de grondwerker, die als kostganger bij hem in huis was, waren verdwenen. In de loop van de avond kwamen de vrouw, de kostganger en de drie kin deren nadat zij in Enschede geen on derdak hadden gevonden, Hengelo weer binnen. Omdat de vrouw thuis moeilijkheden verwachtte, riep zij de hulp van de politie in. Een rechercheur ging de fabrieksarbei der vertellen, dat zijn vrouw terug was. Hij kreeg meteen de beschuldi ging te horen: Ze hebben me willen vermoorden. In Den Haag is daarop het brood van de Hengeloër onderzocht. Over het beleg heen was een portie rodent een zwaar rattengif gesmeerd. De kostganger en de vrouw hebben nog niet bekend. De kostganger heeft wel toegegeven het gif te hebben gekocht. Hij zou dat hebben gedaan om zich zelf van kant te maken. De familie B. leerde de grondwerker een half jaar geleden kennen. Uit een ge voel van naastenliefde werd de man, een eenzame en zwaarmoedige figuur, met instemming van de fabrieksarbei der in het gezin opgenomen. Al gauw was er een band ontstaan tus sen de vrouw en de kostganger. Zij bespraken moeilijkheden met elkaar en bleken op godsdienstig gebied veel raakpunten te hebben. De kostganger begon zich op den duur zelfs met de opvoeding van de kinde ren te bemoeien en kreeg daardoor een dominerende plaats in het huise lijke leven. De gang van zaken in het gezin stond de fabrieksarbeider helemaal niet aan. Talrijke ruzies waren er het gevolg van. Na dergelijke twisten zou de vrouw verscheidene keren tegen ken nissen hebben gezegd haar man „nog eens om zeep te zullen brengen". Eigen nieuwsdienst LECH Met een diner-dansant heb ben koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prinsessen, temidden van een groep vrolijke toeristen, het nieu we jaar ingeluid. Toen het twaalf uur sloeg, kwamen twee schoorsteenvegers in hun beroete kleren de feestzaal in het hotel Alte Post in het Oostenrijkse plaatsje Lech binnen. Tussen hen in droegen zij een klein, schreeuwend varken. Zoals de gewoonte eist, gaf iedereen het dier een paar tikjes op zijn rug een sym bool dat geluk in het nieuwe jaar moet brengen. Het koninklijk gezin ging al kort na twaalf uur naar bed om op Nieuwjaars dag weer eens goed te kunnen skiën. Het was gisteren prachtig weer en een verse laag sneeuw had voor goede ski banen gezorgd. Luitenant-generaal van de artillerie J. J. Valk is met ingang van 1 januari benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. Ofschoon de Haagse politie een vrij rustige nieuwjaarsnacht heeft gehad, moest het water kanon toch verscheidene keren zijn bekoelende werk doen vooral in de schildersbuurt, waar zoals elk jaar de feestvreugde in wat al te stormachtige baldadigheden ontaardde. Daar kreeg bovendien een 27-jarige Hagenaar een houw met een sabel. (Ingezonden mededeling) PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen ere. De jeugd in Emmen maakte gisternacht een kantinebus tot het middelpunt van het oud- en nieuw-feest. Met een brandende potkachel erin werd de bus dwars over de Hoofdstraat getrokken. Het feest moest abrupt worden besloten, omdat de politie er met gummilatten op los was gaan trommelen. Van onze correspondent NIJKERK Drie Spakenburgers hebben zaterdag een halve dag lang op een ijsschots op het IJsselmeer rondgedreven. Omstreeks twee uur waren zij het ijs opgelopen om in het meer spiering te gaan vangen. Pas om elf uur 's avonds werden zij op gepikt. Aan hun gezondheid man keerde niets, maar zij hadden hun kelen kapot geschreeuwd. Het drietal had er niets van gemerkt, dat het ijs was losgebroken. De Spaken burgers ontdekten het pas, toen zij door de harde wind met een flinke vaart het IJsselmeer opdreven. Hun schreeuwen om hulp had geen enkel resultaat; zij waren al te ver van de kust af. De vrouw van één van de drie ongerust geworden toen zij aan de waterkant alleen fietsen van haar man en haar zwager zag staan bracht om een uur of vijf een reddingsactie op gang. Een helikopter kon vanwege het slechte weer niet opstijgen. Daarom wilde de politie met boten gaan zoeken. Voordat dit kon. moesten de schenen eerst uit het ijs worden losgehakt. Om kwart voor tien pas kwamen twee kotters in open water, maar een half uur later liep hun vaarweg dood op zwaar drijfijs. Het ene schip ging naar links, het andere naar rechts. De bemanning van de eerste kotter vond de drie Spakenburgers. Om even voor twaalf uur waren ze weer thuis. AMSTERDAM (A.N.P.). Het Cen traal bureau voor de grafische bedrij ven in Nederland heeft vrijdagnacht bekendgemaakt, dat de werkgevers- en werknemersofganisaties in het grafisch bedrijf volledige overeenstemming heb ben bereikt over wijzigingen in de technische collectieve arbeidsovereen komst. KEULEN (DPA/ANP) De loco motief en de eerste vier rijtuigen van de Italië-Rivièra-expres zijn gister avond vlak na het vertrek van het centraal station in Keulen uit de rails gelopen. Volgens de politie werd één passagier gewond. De trein was gistermiddag uit Am sterdam vertrokken. Hij was op weg naar Ventimiglia in Italië. De passa giers hebben hun reis met andere trei nen voortgezet. (Ingezonden mededeling) Van onze weerkundige medewerker De overgang van oud naar nieuw was gekenmerkt door een nieuwe greep van koning winter on het weer. Enkele depressies hebben deze greep nog even kun nen tegenhouden, vooral de de pressie die op oudejaarsdag over ons land trok naar het noord oosten, heeft warme lucht ge bracht. In het zuidoosten is nog elf gra den gemeten, maar toen de depres sie voorbij was, is de koude lucht toegestroomd. Aan de kust ge beurde dat met een stormachtige wind. Er zijn in het land talrijke sneeuwbuien gevallen. Het is te verwachten dat de koude lucht boven ons land niet direct zal worden vervangen door een warmere stroming: bovendien ziet het ernaar uit dat de wind zal afnemen, waardoor een verdere daling van de temperatuur is te verwachten, 's Nachts zal de tem peratuur van vijf tot tien graden onder nul kunnen dalen. Overdag zal zij maar nauwelijks boven het vriespunt komen. Gisteravond om zeven uur vroor het in Oostbra bant al drie graden, in de noorde lijke provincies viel er toen hier en daar een sneeuwbuitje. De Britse eilanden hebben wel een zeer kwade oudejaarsdag ge had doordat deze juist aan de koude kant van de depressie lagen, zodat vrijwel alle neerslag daar in de vorm van sneeuw viel. In de buurt van Londen vroor het gister nacht boven het sneeuwdek der tien graden. Ook elders in Europa is het niet best met het weer; zware regens in Portugal werden veroorzaakt door een depressie die over het zuiden van Frankrijk naar het Alpengebied trok, waar dc liefhebbers van de wintersport zullen kunnen genieten van een pak sneeuw dat gistermorgen bezig was te vallen. Die depressie zal het daar echter ook enige tjjd doen dooien. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geïdig tot van avond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer, maar aanvankelijk plaatselijk mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Overwegend zwak ke wind. Mies je: De schaat sen nog maar niet in het vet. 3 januari: zon op 8.48, zon onder 16.41: maan op 5.03, maan oncTer 14.34. Weer wind min.t. n.sl. Helsinki regen O 1 12 Stockli. sneeuw NNO 1 1 Oslo onbew. NNO -3 0 Kopenh. sneeuw WNW 2 2 Aberdeen onbew. WNW 1 2 Londen mist stil -3 0 Amsterd. onbew. Z 3 0 Brussel zw.bew. stil -0 0 Luxemb. zw.bew. NNO -1 0 Parijs geh. be w. NNO 1 0 Bordeaux regen NNO 7 10 Grenoble regen stil 8 4 Nice zw.bew. NNW 16 0 Berlijn geh.bew. W 0 Frankf. geh.bew. NNO 1 0 München sneeuw ONO 4 0.2 Zürich sneeuw NNO 2 9 Genève mist stil 4 15 Locarno regen stil 6 6 Wenen geh.bew. Z 5 0.1 Innsbr. geh.bew. verand. 4 3 Athene onbew. ONO 18 0 Rome geh.bew. ZZO 18 0 Ajaccio zw.bew. NO 18 0 Madrid regen Z 17 5 Majorca geh.bew. stil 17 0 Lissabon regen Z 17 1 Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. ft—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraal 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon OHIO2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—% NEDERLANDS -LAATSTE KANS

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1