Hoger dijkgeschot nodig ter handhaving verzorgingspeii NIET BIJ HET ZWAARD; MM KUIS 3 Nieuwe herindeling voor Aagtekerke onaanvaardbaar Souburg steekt hand uit naar zijn buren Gasthuis kampt met personeelstekort en ruimtegebrek Struct uur niet bedorven door de herverkaveling Leiding stuwadoorsbedrijf kwam in het geding Nederlandse arbeiders werken lang Overname van onderhoud Tekort van ruim f 11*000 op begroting Vrouwenpolder door Ze Burgemeester opende de ijsbaan Zaterdag 30 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 14 Dijkgraaf Dekker in algemene vergadering Bezwaren tegen verlies Nieuwe Abeele en gronden zuidelijk van Marnixplein Marktberichte Afscheid bij brand weer Borssele Raad Oostkapelle over herindeling Ir. van der Zaken stelt met nadruk vast: Debat in gemeenteraad Goes Weinig verzet tegen herindeling C. de Sluis - Jager eerste Brugge - Sluis Schooldamtoernooi Commandowisseling bij Westkapelse brandweer GOES. Als gevolg van de stijging van de lonen en prijzen is het dagelijks bestuur van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" niet meer in staat bij een gelijkblijvend dijkgeschot het verzorgingspeii op de gewenste hoogte te houden. Aangezien het handhaven van het huidige verzorgingspeii in het algemeen en van de ingelanden in het bijzonder wenselijk is, was het bestuur genoodzaakt voor te stellen het dijkgeschot te verhogen met ge middeld drie gulden per hectare. Deze verantwoording van het bestuursbeleid gaf de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker tijdens de gistermiddag in hotel „De Korenbeurs" gehouden algemene ver gadering van het waterschap. De hoofdingelanden konden zich verenigen met dit voorstel. Intussen heeft het bestuur steeds de hoop gekoesterd, dat de Bijdragenwet Deltawerken en de Wet Uitkering We gen tijdig tot stand zouden worden ge bracht, waardoor het uitzicht zou be staan om bij het samenstellen van de begroting met de te verwachten bijdra gen rekeniing zou kunnen worden ge houden en waardoor tevens een verho ging van het dijkgeschot mogelijk ach terwege zou kunnen blijven. Overname Naast een verhoging van het dijkge schot door de stijging van o.m. lonen en prijzen heeft de algemene vergade ring gisteren na uitvoerige discussie be sloten om alle weg- en dijksloten, als mede van de waterleidingen en kunst werken over te nemen, voor zover deze door particulieren werden onderhouden. De heer Dekker sprak van een histo risch besluit; een besluit, dat tevens gezien kan worden als een uitvloeisel van de pol der concentratie. En waar mee verder bereikt wordt, dat unifor miteit wordt verkregen in het onder houd. Met deze nieuwe taak heeft het wa terschap er een grote last bijgekregen, hetgeen zijn invloed heeft op het dijk geschot. Een geschotsverhoging van ge middeld dri'a gulden per hectare kan dan ook niet achterwege blijven. Het geschot komt daardoor gemiddeld op 64 gulden per hectare. Dit bedrag kan als definitief worden beschouwd. In zijn uitvoerige en deskundige voor lichting over de begroting verklaarde de heer Dekker, dat het bestuur als uit gangspunt heeft aangenomen het komen van een gelijk verzorgingspeii voor het gehele waterschap. Daarbij in het oog houdend, dat de hoogte van het ge- schot binnen de perken moet blijven. Daarom kon ook niet aan a-lle wen sen worden voldaan. Voor een bedrag van ruim 128.000 gulden moet bovendien een achterstand ingelopen worden. Het streven is om deze achterstand in 1962 geheel in te ha len. Vrijwel zonder discussie werd daar na de begroting vastgesteld. Wateroverlast In zijn openingsrede memoreerde de heer Dekker nog, dat het afgelopen jaar zich kenmerkte door een grote regenval. Vooral dè regenval in het laatste kwar- taaf'tvas oorzaak, dat er op verschillen de plaatsen wateroverlast optrad. De ho ge waterstanden werden waargenomen in die gebieden die geheel of gedeelte lijk zijn aangewezen op natuurlijke lo zing. Volgens de dijkgraaf heeft de water overlast aangetoond, dat het dringend nodig is, dat de afwatering in verschil lende delen verbeterd wordt. In dit verband deelde de heer Dek ker mede, dat voor het gebied van de Poel en omgeving en voor enkele polders rond Heinkenszand ruilverka veling is aangevraagd. Verder wees de heer Dekker er op, dat door de werkgroep, ingesteld door de commissie waterbeheersing en ont- zilting een studie is gemaakt over de toekomstige watervoorziening van Zuid- Beveland ten westen van het kanaal. UH een overzicht van de indeling van de hoofdwatergebieden blijkt, dat ver beteringen bereikt kunnen worden op de minst kostbare wijze n.l. door de bouw van nog twee gema'en t.w. één in de Borsselenpolder en één in de Wil lem Annapolder. De oplossing, die door de werkgroep wordt aanbevolen, zal er toe leiden, dat in de toekomst 24.000 hectare ten westen van het kanaal be malen kan worden en dat 1830 hectare •een natuurlijke lozing zal behouden. Het bestuur is er van overtuigd, dat de uit voering van de aanbevolen verbetering het gehele gebied ten westen van het kanaal zal kunnen vrijwaren van wa teroverlast. De heer Dekker zou het op prijs stel len, dat de werkgroep ook bereid ge vonden werd e«en zelfde studie tc maken van de afwateringsproblemen ten oos ten van het kanaal. AAGTEKERKE. De Aagte- kerkse gemeenteraad verklaarde zich gistermiddag tijdens een vergadering eensgezind akkoord met een ontwerp-brief van B. en W., gericht aan G.S., waarin het standpunt van de raad ten op zichte van de herindeling der Walcherse gemeenten ten uit drukking werd gebracht. Het schrijven houdt een „onaan vaardbaar" in omdat in het nieuwe wetsontwerp te weinig met de plaatselijke belangen der agrarische gemeenschappen rekening is gehouden. B. en w. vinden het teleurstellend dat aan geen van de door de ge meente ingediende bezwaren werd tegemoetgekomen, ja zelfs niet werd weerlegd. Het verwondert het gemeen tebestuur van Aagtekerke dat volgens de toelichting op het ontwerp wordt ge sproken over de zwaardere en bredere taken, waarvoor de Walcherse gemeen ten werden gesteld en waar zij niet tegen zullen zijn cppgewassen, terwijl geen enkele van die taken werd ge noemd. De gemeente Mariekerke met haar 2400 inwoners zal daaraan trouwens ook het hoofd niet kunnen bieden even als de andere gemeenten, die dit zie lental hebben of krijgen. „Hoewel wij niet gaarne de instelling van één plat- SOUBURG. De gemeente raad van Souburg heeft gisteren bezwaren geuit tegen het verlies van de Abeelse weg en omgeving (250 inwoners), dat in het ge wijzigde ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling aan Mddelburg is toegewezen. In een toelichting hadden B. en W. reeds verklaard dat dit gebied (Nieuwe Abeele) groten deels op Middelburg georiënteerd is, terwijl zij bovendien de logica van de wijziging niet inzagen, omdat daarvoor een Middel burgse enclave op Souburgs ge bied wordt geschapen. Een tweede bezwaar had de raad van Souburg, welke gemeente zoals gemeld zelfstandig blijft, tegen het nieuwe wets- voorstel betreffende de gronden ten zui- den van het Marnixplein, die aan Vlissin- gen worden geschonken voor realisering van het plan Lammerenburg. De raad beriep zich in dit verband op historische gronden. Loco-burgemeester M. A. van der Putte deelde in de raad mee dat Souburg bereid is tot samen werking met Middelburg en Vlissingen. Hij was van mening dat een derde par tij vruchtdragend werk zou kunnen verrichten in het kader van dfe samen werking Middelburg-Vlissingen. ..Even als mr. P. van Empel in de Middel burgse raad hoop ik dat het een vro lijk trio mag worden". Later zei d'e heer Van der Putte dat de samenwerking mogelijk niet tot drie gemeenten zal worden beperkt, omdat nog meer gemeenten belang hebben bij de ontwikkeling iij zuidoost Walcheren De heer J. Sirike (c.h.u.) merkte op dat Souburg steeds bereid is beide han den uit te steken. Hij kon zich in dit st. Maartensdijk. uien bonken 28,25, uien 55-70 28.50—28.12; 40-55 28.51—28, drie lingen 28.91—28.33. picklers 33.04, s»tek 5.99, aanvoer 60 ton. Beurs: Tarwe 28—31, gerst 24—26. haver 24—25. schokkers 23—28. kleine erwten 25—31. bruine bonen 40—60. blauw maanzaad 55—63. goes, 29 december 1961. Groenten, per stuk: Knolselderij 5—18, per kg: Witlof AI 107—119. All 92—103, BI 100—104. spruiten BI 60. Bil 33-52. prei AI 30—40, All 35 groene sav. kool A 7—14 B 5. rode kool 12—20 Witte kool 14 boerekool 1619, uien I 1013. stek 2 50—3,50. peen 12—26 knolselderij 17—18 bintjes afw. 5. geval voorstellen dat het moeilijk was Souburg de hand te geven. Het zal ech ter noodzakelijk zijn. De heer Sinke deed een beroep op de sportiviteit van Middelburg om af te zien van een gedeelte van Souburg, dat men bij een samenvoeging van Sou burg met Vlissingen wel had gekregen. De heren W. Huson (a.r.) en A. W. Bouff (arbeid) spraken in dezelfde geest. De heer Huson stelde de vraag „Wat gaan we nu verder doen?" Wij moeten elkaar ergens kunnen vinden. Hij deed de suggestie desnoods Gede puteerde Staten te verzoeken een sa menwerking tussen de gemeentebestu ren van Vlissingen, Middelburg en Sou burg te organiseren. De heer W. M. Janssen (k.v.p.) en later ook het col lege van B. en W. steunden deze sug gestie. De beer Van der Putte zei nog dat momenteel geen concrete punten ge noemd kunnen worden die onmiddellijk een „trio-overleg" noodzakelijk maak ten. „Wij blijven echter diligent." De raad verklaarde zich daarna akkoord met de zienswijze van B. en W. aan gaande het gewijzigd ontwerp van de wet. telandsgemeente op Walcheren tot stand zouden willen zien komen, zouden wij toch worden genoodzaakt om ons eerder ingenomen standpunt te verlaten, aange zien een zeer sterke gemeenschap wordt geëist om die zwaardere en bredere ta ken te kunnen uitvoeren." Het schrijven gaat echter verder dat door de verandering in de te vormen gemeente Mariekerke het aantal van ongeveer vijfduizend inwoners (inwo ners van Aagtekerke, Grijpskerke, Me- liskerke, Serooskerke en Sint Laurens) zal terugvallen tot ongeveer 2400. Tot de grote verwondering van b. en w. werd echter in de toelichting bij het ontwerp- wet aangevoerd dat Serooskerke een deels verwantschap heeft met het agra rische midden van het eiland en ander deels met Vrouwenpolder. „Ondanks het feit dat niets is veran derd in de structurele bindingen met het midden, wordt nu naar voren gebracht dat de Serooskerkse bevolking niet meer in alle opzichten overeenstemt met de middengemeenten. Van Aagtekerke kan dat ten opzichte van de overige gemeen ten evengoed worden gesteld", aldus de brief, die voortgaat met op te merken dat de verzwakking van de eenzijdige agrarische instelling van Serooskerke ook voor Grijpskerke en zelfs in sterkere mate voor Aagtekerke geldt, die im mers aan de weg Middelburg-Domburg liggen. De voordelen v^n de voorbijtrekkende vacantiegangers zijn voor de Walcherse, gemeenten van' weinig betekenis. Als vacantieoord ligt Serooskerke veel te vèr van het strand en het Veer se Meer om van de aangeprezen recreatievoorde len te kunnen profiteren. De gewenste versterking van de bestuurskracht, die in het vorige wetsontwerp als het ware de kurk was waarop de herindeling dreef, wordt door de nieuwe mening zeer wankel of zelfs tot ondergang ge bracht. B. en w. van Aagtekerke vinden de argumentatie betreffende de ontwikke ling van het vreemdelingenverkeer in Serooskerke zwak en concludeert daar uit dat aan de plaatselijke toestanden in de plattelandsgemeenten weinig aan dacht wordt geschonken. In Grijpskerke treft men dezelfde toestanden aan ter wijl in Aagtekerke, dat ruim twee km. van het Domburgse strand is gelegen, een afstand ongeveer gelijk met die van Oostkapelle, de opkomst als vacan tieoord in volle gang is. Het schrijven gaat verder dat uit die opmerkingen niet moet worden gecon cludeerd dat Aagtekerke de wens koes tert bij de recreatiegemeenten te wor den ingedeeld. Het schrijven eindigt met de wens de zelfstandigheid te mogen be houden. ZIERIKZEE. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester opende donderdag officieel de ijsbaan, die de stad reeds zes jaar in zijn bezit heeft, maar waar door kwakkelwinters nog geen enkele maal serieus gebruik van is ge maakt. De burgemeester ver richtte de opening een half uur tje voordat de provinciale hard- rijkampioenschappen op de schaats op dezelfde baan zouden worden verreden. Mr. Dijckmeester wenste het bestuur van de Zierikzeese IJs vereniging van harte qeluk met de aanwinst en zei voorts dat hij hoopte dat ook de stad haar por tie ijsvermaak op de baan zou weten te vinden. Hij bood het bestuur een be kér aan, die was bestemd voor de Zierikzeese clubkampioen van dat jaar. Voorzitter B. Francke wees er in zijn wederwoord op dat het de eerste keer was dat de provinciale hardrijkampioen- schappen op het eiland werden gehouden. Hij zei dat dit een waardige wijze was van het 75- jarig jubileum van de vereni ging te herdenken. Tijdens werkzaamheden in het slo persbedrijf van de firma Den Dekker te 's Gravenpolder kwam de 15-jarige J. N. in aanraking met een vallend schotwerk, waardoor hij zijn dijbeen brak. Dokter J. J. Kole verleende eer ste hulp waarna de jongen per ambu lance werd overgebracht naar het zie kenhuis te Goes. BORSSELE. Woensdagavond heeft de ondercommandant van de brandweer te Borssele, de heer J. Huijsen wegens vertrek naar elders in een bijeenkomst van de brandweer afscheid genomen. De heer Huijsen, werd hartelijk toe gesproken door burgemeester P. J. Do- minicus en de Commandant van de brandweer de heer H. Maljaars. De scheidende werd een barorneter aangeboden door het korps, dat hij 20 OOSTKAPELLE. De gemeenteraad komt dinsdag 2 januari 's morgens om 10 uur bijeen ter bespreking van de brief van G.S. betreffende de herinde ling van Walcheren. MIDDELBURG. Meer nog dan in 1959 had het Gasthuis te Middelburg te kampen met per soneelstekort, zowel in de ver- plegings- als in de huishoudelijke GOES. De oorzaak van het struc- tuurbeöerf van de grond op Schouwen- Duiveland is in geen geval de herver kaveling. Het structuurbederf zou zon der de activiteiten van de Cultuurtech nische dienst toch zijn opgetreden. Na een uitgebreid onderzoek heeft deze dienst namelijk vast kunnen stellen dat tengevolge, van de watersnood van 1953 nog steeds een te grote hoeveelheid na trium in de grond aanwezig is, waar door de structuur wordt aangetast. Ten overvloede vele landbouwers wekken nogal eens de indruk dat door herverkaveling de structuur zou zijn verknoeid verklaarde it*. D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische dienst, bovenstaande tijdens een persconferentie waarin hij een overzicht gaf van de activiteiten van zijn dienst. De structuur van de GOES. Uitvoerig heeft de gemeenteraad van Goes woens dag gesproken over het voorstel van B. en W. tot deelneming van de gemeente in de nieuwe N.V. Stuwadoorsbedrijf te Goes. Met de werkzaamheden van deze N.V. wordt een nieuwe vorm inzake het laden en lossen op de Goese haven, gerealiseerd. Tijdens de discussie kwam vooral de leiding van het stuwadoorsbedrijf in het geding. B. en W. menen nl. dat de functie van havenmeester en yan directeur van N.V. onver enigbaar zijn. De meeste raads leden korfden zich verenigen met de gedachte, maar de heer J. H. Roose (kvp) meende daarentegen, dat juist deze functies wel samen kunnen gaan, omdat er zoveel rakingsvlakken zijn. De heen Ph. Haverboek (soc) toonde zich niet geheel gerust over d'e leiding van de N.V. Naar zijn mening is de kwestie van de leiding één van de pun ten geweest, die de exploitatie van het havenbedrijf in het verleden onrendabel heeft gemaakt. Deze spreker voelde niets voor een combinatie van beide functies. De heer C. W. Vervest (kath) sloot zich geheel bij deze gedachte aan. Ook mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) sprak in deze geest. Sprekend over de fifty-fifty-basis (zoals hij het noemde) van gemeente en belanghebbenden vreesde hij bij besluiten een staking van stemmen, hetgeen een vruchtbare samenwerking met het particuliere be drijfsleven in de weg staat. Hij kreeg van het collega de toezegging, dat hier voor een oplossing wordt gevonden. De heer Roose merkte op, dat het voorstel van B. en W. in grote lijnen overeenkomt met de plannen van het vorige, college. Hij vond het grievend, dat hij als terzake deskundige en als klant stelselmatig was uitgeschakeld bij de besprekingen. Maar ook een ambtenaar, die deskundig is, wordt er buiten gehouden. Daarom meende de heer Roose, dat deze zaak in de per soonlijke .sfeer is getrokken. Voorts op perde de heer Roose enkele bezwaren tegen de verordening. De vaststelling van deze verordening werd op zijn voorstel aangehouden. Uit de antwoorden van wethouder drs. J. Dijkgraaf en loco-burgemeester J. S. Visscher bleek, dat de figuur van de havenmeester hierbij niet in het ge ding is, maar het is niet te verenigen, dat hij enerzijds in dienst is van de overheid en anderzijds een functie heeft bij particulieren. Bovendien kan dit niet op grond van het ambtenaren reglement. Het voorstel tot subsidiëring van het massajeugdwerk werd aanvaard. Het was voor de heer J. F. Bookelaar (kvp) moeilijk te verteren, dat de her vormde jeugdraad wel profiteert van de gunstige regeling, terwijl het gerefor meerde en katholieke jeugdwerk veel minder krijgt, omdat deze beide orga- nisaties niet kunnen voldoen aan de nor men, die door het rijk gesteld worden. Enkele raadsleden onderschreven deze mening, maar uiteindelijk werd het voorstel aangenomen. Tenslotte ging de raad akkoord met het voorstel tot sub sidiëring van de Zeeuwse Muziekschool tot een bedrag van 22.533. grond zal zich op Schouwen-Duiveland geleidelijk herstellen. In het algemeen is men geestdriftig over het effect van het gebruik van gips. Wat de voortgang van de herverka veling in Zeeland betreft: ir. Van der Zaken typeerde deze als „het plaats maken van de dragline voor de reken machine". De rekenmachine is in dit geval het symbool voor de toedeling en indeling van de kavels en de financiële regeling. Dat de herverkaveling in Zee land een aflopende zaak begirit te wor den is af te lezen van het bedrag dat in 1961 werd geïnvesteerd: 5 miljoen gulden. Andere jaren bedroeg een in vestering soms wel 45 miljoen gulden. In totaal werd sinds 1954 215 miljoen gulden in de herverkaveling gestoken. Van het dit jaar geïnvesteerde bedrag van 5 miljoen gulden werd ruim 3 mil joen besteed aan de herverkaveling Tholen, een half miljoen aan de zak van Z. Beveland en anderhalf miljoen aan Schouwen-Duiveland. Op Tholen werd 800 ha kavelinrich tingswerk uitgevoerd en 600 km draina ge gelegd. Het wegenstelsel werd met 3 km uitgebreid, terwijl op 62.5 km reeds aangelegde wegen een deklaag werd aangebracht. Ten behoeve van de perceelsontsluiting werden dit jaar 2000 dammen verhard. Toedelingsplannen Op het eiland Tholen zal waarschijn lijk omstreeks mei of juni van 1962 het pian van toedeling kunnen worden voor gelegd. De heer Van der Zaken kon gistermorgen mededelen dat op dat tijd stip 375 bezwaarschriften waren ontvan gen tegen het ter visie voorgelegde toe delingsplan Schouwen-Duiveland. De termijn van inzending eindigt 31 december om 24.00 uur. De tweede schatting van de 20.000 ha die op Schou wen-Duiveland is verkaveld zal de-eer ste maanden van het komende jaar aanvangen. In het in 1960 gereedgekomen blok Waarde 930 ha werd de lijst van geldelijke regelingen uitgebracht. Van de 620 rechthebbenden dienden er 38 een bezwaarschrift in. Met 29 daarvan wist de Herverkavelingscommissie over eenstemming te bereiken; vijf bezwaar schriften werden voor de rechter-com- missaris ingetrokken; de overige vier zijn nog in behandeling bij de recht bank De definitieve uitspraak volgt de eerste maanden van het komende jaar. Ook over nog 125 te behandelen be zwaarschriften van de herverkaveling op Walcheren zal in 1962 worden beslist. De heer Van der Zaken zette tenslot te uiteen dat het zwaartepunt van de werkzaamheden nu op Zeeuws-Vlaande- ren zal komen te liggen. In .voorbereiding zijn enkele ruilverka velingen, terwijl in 1961 aan water- schaps- en gemeentewerken 570.000 gul den werd uitgegeven, die in hoofdzaak waren bestemd voor wegverbetering in Zeeuws-Vlaanderen. VROUWENPOLDER. De gemeente raad van Vrouwenpolder hield de laat ste vergadering in het oude jaar. Tij dens deze vergadering werd de gemeen- SLUIS Ondanks de dooi, die het ijs glibberig en nat maakte is de schaats wedstrijd SIuis-Brugge-Sluis toch door gegaan, en het was uiteraard een De Jager die beslag wist te leggen op de eerste plaats. Acht en twintig deelne mers verschenen aan de start, waaron der tamelijk verloren maar met een grote dosis moed één dame. Dat was mejuffrouw De Kloet uit Nw. en St. Joosland. Op de terugweg nam C. de Jager de leiding en hij gaf deze plaats geen ogen blik meer prijs. Met een flinke voor sprong kwam hij als eerste over de eindstreep. De familie De Jager was trouwens stevig vertegenwoordigd. Bij de eerste tien waren drie „Jagers" res pectievelijk op de eerste, vierde (J. de Jager) en negende plaats (L. de Jager). Als tweede en derde kwamen J. de Roo uit Schore en P. van Akker uit Cad- zand over de streep. De winnaar maak te de tocht van dertig kilometer in een tijd van 1 uur, 6 minuten en 29 secon den. MIDDELBURG. Het jaarlijkse schooldamtoernooi dat te Middelburg werd gehouden, heeft de volgende resul taten opgeleverd Chr. HBSUlo Dwarskaai 111; Rijks kweekschoolDES Westkapelle) 66; Chr. Ulo Olmenlaan 1Chr. Ulo Olmenlaan 2 120; Chr. Ulo Olmenlaan 1—Rijkskweekschool 84; Chr. Ulo Olmenlaan 2—Ulo Dwarskaai 48; DES (Westkapelle)—Chr. HBS 5—7. 't Zand 1—'t Zand 2 6—4; Chr. school Ol menlaanRK school 120; PK school 't Zand 2 84: 't Zand 1—Chr school Olmen laan 111: RK school't Zand 1 84; 't Zand 2Chr. school Olmenlaan 012. De uitslag voor de lagere scholen luidt als COLIJNSPLAAT. Exp. garnalen 1018 kg j volgt: GROENTE- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM 29 dec.: Spriuiten 37—22; rode kool 6.16: prei 13—46: witlof 47—1.09; was- peen 1324: breekpeen 1324; 11—.14; savoye kool 7—22; boerenkool 17—27. witte kool 14—16; uien 7—13; goudreinetten 5462; saint remy 42—47; jonathan 52—68; golden deli cious 5580. 3.14—3.33. schar 36 bot 34, wijting 85, kabel jauw 25 kg, ongesorteerde vis 24 kg. 4. Chr. lagere school Olmenlaan 1; 2. RK lagere school; 3. Openbare lagere school 79 Op de top van de heuvel, die Uit zag over de haven, stond een der dui zenden kapelletjes die langs alle we gen in Frankrijk te vinden zijn. Aan de voet bevond zich een plek waar men knielen kon, als men daar be hoefte toe voelde en een bank om op te zitten. Claire wilde de zon zien onder gaan en maakte zichzelf in alle op rechtheid wijs dat haar been was gaan slapen, terwijl haar paard de heuvel beklom, ofschoon haar dat tij dens de hele reis van Clermont naar Montpellier niet een keer overkomen was. „Ik geloof dat ik even afstap en een ogenblik rust", zei ze. Pierre was onmiddellijk van zijn paard af en maakte een stijgbeugel van zijn handen waarin ze haar voet kon plaatsen. Toen hij zich weer oprichtte, was ze zo dicht bij hem dat ze elkaar haast aanraakten. Hij voelde haar adem tegen zijn wang. Zijn armen sloten zich weer, dit keer om haar leest en toen ze in ongeveinsde ver bazing naar hem opkeek, kuste hij haar op de mond. Pierre sloot zijn ogen, zodat hij niet kon zien hoe haar ogen wijd open waren en beangst. Ze was niet bang voor Pierre, omdat ze heel wel wist dat hij haar geen kwaad zou doen. Maar ze zag in de lucht een afschuwelijk vizioen van een heel stel woedende bloedverwanten, tot ze ein delijk haar ogen sloot en zo aan hun bestaan een einde maakte. Aanvan kelijk was ze te verbaasd geweest om zich los te worstelen; nu wilde ze niet meer. Haar armen gingen om hoog en rond zijn schouders, een hand gleed teder om zijn nek en toen naar boven in zijn haar en ze beantwoordde zijn zoen, althans in de geest, want zijn mond was nog steeds zo stevig op de hare gedrukt, dat ze zich nauwelijks verroeren kon. Al zou het hem zijn leven hebben gekost, dan had Pierre nog niet kun nen nalaten haar te kussen. Toen hij voelde hoe ze hem zijn kus teruggaf en haar lichaam zich ontspande, vlood alle smart uit zijn ziel en opende hij verrukt zijn ogen. „Ik heb u lief, mademoiselle," fluisterde hij, en kuste haar toen weer. heel teder. „Ik heb jouw ook lief," antwoord de ze. Ik geloof dat ik je altijd lief gehad heb, van het ogenblik af dat ik je als klein meisje voor het eerst gezien heb," en blozend over deze gruwelijke bekentenis verborg ze haar hoofd tegen zijn borst. Hij dacht dat hij haar heel teder .,r. .Jü'/ Uuvienct. $CMmOVtL vasthield, maar Claire kon nauwe lijks ademhalen. Ze was gelukkig ge noeg om het verstikkingsproces en kele ogenblikken te negeren, maar al gauw begonnen haar ribben hevig pijn te doen. ,Je armen, Pierre... Je zult me nog verpletteren!" Pierre opende zijn armen met te genzin. Claire haalde diep adem. Het leek zoveel op een zucht van opluch ting en was dat zo klaarblijkelijk niet, dat ze allebei glimlachten en hij zei: „Het was heus niet mijn be doeling je pijn te doen, Claire. Ik zou nog liever sterven." Hij nam haar hand en voerde haar mee naar de bank. Claire zei: „Ik schaam me hele maal niet om te zeggen dat ik je liefheb. Ik heb het gevoeld op het eerste ogenblik dat ik je zag. Her inner je je mijn zakdoek, Pierre?" „Zakdoek?" zei Pierre. Toen wist hij het plotseling weer. „Was dat jouw zakdoek? Natuur lijk herinner ik mij die. Maar ik dacht dat hij van je moeder was." „Ja, dat zei die man. Hij bracht hem eerlijk terug, maar ik heb wel een week lang gehuild. Ik dacht dat je hem niet hebben wilde." „Als ik het maar geweten had!" „Als je het geweten had. zou het helemaal geen verschil hebben ge maakt, lieve Pierre „Ik zou hem zeer zeker niet heb ben teruggestuurd." „Misschien niet. Je bent vriende lijk van aard. Je zou mijn gevoelens gespaard hebben. Maar ik weet heel goed hoe ik eruit zag en hoe jong ik was. Jij was al een volwassen man." „Weet je nog dat je wilde dat ik je Latijn zou leren? En ik kon geen an der werkwoord bedenken dan „lief hebben." „Dat zei vader. Hij moest er ver schrikkelijk om lachen. Ik heb toen een hele tijd om Latijnse les gezeurd en vader vond het goed. Hij is een lieverd. Moeder zei dat het onzin was. Ik was vastbesloten Latijn te leren, zodat ik in die taal met je praten kon, als ik je ooit weerzag. Maar toen de leraar kwam, begon hij even eens met amo, amas, amat, en ik ontdekte dat je geen woord gemeend had van wat je zei. Het was alleen maar een schoollesje. Dat brak mijn hart opnieuw en ik stuurde de leraar weg." •„Ik meen het nu", zei Pierre. „Ik ook, Pierre. Het is alle Latijn dat ik ooit geleerd heb." „Ach", riep Pierre bedroefd uit, „als ik maar één enkele druppel edel bloed in mijn aderen had, als ik maar net zo rijk was als de minister, als ik ergens op kon hopen „Ik weet het," zei Claire, „zeg het maar niet." „Dan zou ik naar Heer Robert gaan en nog vanavond je hand vra gen." „En ik zou me verschuilen achter de gordijnen, om te horen wat vader antwoordde. Maar dat is onmogelijk, Pierre." „Jacques Coeur heeft een moedig devies," zei Pierre. „Ik ken zijn devies. Het staat te lezen op iedere muur van zijn kas teel." „Een man kan vooruit komen in Frankrijk, Claire!" „Dat is al eerder gebeurd. Oh Pierre, wat zou dat heerlijk zijn!" Montpellier zoemde van de klets praatjes. De volgende ochtend had de gravin een zo heftige uiteenzet ting met Heer Robert dat zijn hoofd al evenveel pijn begon te doen als zijn been. Hij verlangde naar het ge neeskrachtige water op het landgoed van haar neef. (Wordt vervolgd.) tebegroting behandeld. De heer J. Jan se zei in zijn algemene beschouwing het te betreuren dat geen sluitende begro ting kon worden aangeboden. Dw heer W. Louwerse kon zich met de opzet van de begroting verenigen. „Voor mij rest alleen de vraag of wij als recreatie ge meente niet ergens dekking voor dit te kort kunnen krijgen", merkte dit raads lid op. Burgemeester A. de Kam antwoordde hierop dat Vrouwenpolder als recreatie- gemeente lleen kan hopen op een sub sidie uit het potje van het ministerie van economische zaken die alleen wordt gegeven voor algemene recreatie-doel einden en dus het tekort op de gewone dienst niet kan verlichten. Om dit tekort weg te werken heeft het cpllege de mo gelijkheid van een drastische belasting verhoging overwogen. „B. en W. hebben evenwel gemeend hiertoe nog geen voor stellen te moeten doen in verband met de op handen zijnde herindeling van ge meenten". Nadat bij de hoofdstuksgewij- ze behandeling nog enkele opmerkingen waren gemaakt keurde de raad de be groting zonder hoofdelijke stemming goed. Over de brief van G.S. betreffende de herindeling van gemeenten kon de raad zich verenigen met het voorstel van B. en W. om op grond van de voorheen geuite wens samen met Serooskerke een nieuwe gemeente te vormen geen bezwaren tegen het ontwerp in te bren gen. De winkels zullen met ingang van 1 januari a.s. dinsdagmiddag na 1 uur ge sloten zijn, behalve in de maanden juni, juli en augustus. WESTKAPELLE. —In aanwezigheid van de voltallige raad en de leden van de vrijwillige brandweer werd vrijdag avond in het raadhuis te Westkapelle afscheid genomen van de commandant van de vrijwillige brandweer, de heer A. Hendrikse, die 35 jaar lid is geweest van het vrijwillige corps. Burgemeester Th. de Meester sprak een welkomstwoord en schetste de loop baan van de scheidende commandant, die in 1932 het commando overnam. In 1957 nam hij afscheid als commandant en bleef hij waarnemend commandant. De burgemeester speldde de heer Hen drikse de medaille met gesp voor 35 jaar trouwe dienst op de borst en over handigde hem de oorkonde van de Ne derlandse vereniging van brandweer commandanten. De scheidende com mandant betrok in zijn dankwoord ook de manschappen van het Westkappelse corps. Wethouder P. Lievense dankte de scheidende commandant en richtte zich tot zijn opvolger, de heer J. Hengst. Deze bood de heer Hendrikse namens het brandweerpersoneel een barometer aan en dankte het college van B. en W. voor het in hem gestelde vertrou wen. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig hijeen. dienst, aldus lezen we in het jaarverslag over 1960 van het Bestuur der Godshuizen te Mid delburg. Dit had tot gevolg dat de bedbezetting aanmerkelijk minder was dan in 1959. Naast de krappe arbeidsmarkt is het ook de geringe animo voor een die nend beroep welke de dienstverlenende instellingen parten speelt. Ondanks al le aandacht die aan dit vraagstuk be steed wordt is er hoegenaamd geen ver betering in de personeelsbezetting van de sterk arbeidsintensieve ziekenhuizen te konslateren. Dat hierin onmisken bare gevaren schuilen voor de volksge zondheid behoeft geen betoog. Ook de personeelsvoorziening in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis was weinig rooskleurig te noemen. Er bestaat dringend behoefte aan een nieuw zusterhuis en een nieuwe psychiatrisch-neurologisehe afdeling. Aan ir. J. v. d. Linden te Amsterdam is opdracht gegeven schetsplannen te ontwerpen, welke plannen zodra hierover overeenstemming bestaat als basis zullen dienen voor een aan vraag om de principiële goedkeuring aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid Het nieuwe zusterhuis zal naar alle waarschijnlijkheid worden gebouwd op het terrein waarop thans de Chr. Land- bouwhuishoudschool wordt gevestigd. Het gemeentebestuur heeft een optie toegezegd voor de grond welke binnen afzienbare tijd vrijkomt wegens de verplaatsing van de school. In verband met deze bouwplannen zal verplaatsing van het mortuarium noodzakelijk zijn. FRANKFURT (A.P.). De Neder landse arbeiders werken het langst, de Westduitsers beschikken over de mees te vrije tijd van alle industrie-arbeiders in West- en Noord-Europa. Dit blijkt uit een overzicht dat West- Duitse statistici hebben opgesteld. De gemiddelde Duitse industrie-arbeider werkte in 1961 2.135 uur; zijn Zweedse collega bracht het tot vijftien uur meer, namelijk tot 2.150 uur. De Nederlandse industrie-arbeider staat wat aantal uren aangaat aan de top: hij werkte in 1960 gemiddeld 2.260 uur'. Dat is vijf uur meer dan zijn- Ita liaanse collega, en ook meer 'dan dé Zwitserse en de Britse industrie-arbei-. ders. In Frankfurt doen thans twee gezeg den opgeld. Volgens het ene staat Euro pa aan de vooravond van een tijdperk van vrede, omdat de volksmond wil dat er minder oorlogen in Europa gevoerd zullen worden indien de Duitsers min der hard werken. Het andere is afkom stig van de voorzitter van het Westduit- se verbond van werkgevers, Paulssen: „De Duitser begint steeds meer sym pathie te koesteren voor de slagzin van de middelbare scholier de mooiste tijd van het leven is de vakantie." Toen ds. P. Westland, Nederlands Hervormd predikant te Groot-Ammers. voorheen te Smt-Annaland, in de nabij heid van Schoonhoven met zijn luxe auto reed, sprong één van zijn banden, waardoor hij van de Lekdijk afreed en een schouderfractuur opliep. Nadat hij in het Diaconessenhuis te Gouda was behandeld, kon de predikant weer naar huis terugkeren en hij heeft ook reeds een kerkdienst geleid. Naar wij verne men, Is %e toestand van de predikant redelijk wel. •Het 250 ton metende en met zand beladen m.s. „Emma" heeft ter hoog te van Bruinisse met machineschade te kampen gehad. Vanuit Wemeldinge kwam de sleepboot Adja te hulp en sleepte het schip, dat inmiddels het an ker had gepresenteerd, terug naar de haven van Bruinisse. Na de reparatie kon het vaartuig de reis naar Brussel voortzetten, Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is voor het kandidaatsexamen geschie denis geslaagd de heer J. Kluiver te 's-Gra venpolder. Te Utrecht slaagde voor het diplo ma wijkverpleegster mejuffrouw J. M. A. Burger te Axel. Enkele dagen geleden vermeldden wij dat de oudste inwoner van Axel, de heer J. F. Vettenburg op 21 decem ber te Axel was overleden. Dit was ech ter onjuist, want de heer Vettenburg was de oudste mannelijke inwoner. De oudste mannelijke inwoner is nu gewor den de heer J. Platteeuw, geboren op 26 november 1866. wonende in het be jaardentehuis 'Zorgvliet". De oudste inwoonster der gemeente Axel is mevr. de wed. J. M. Koene-Clarisse die thans 97 jaar is. Drie jeugdige Axelse schakers ne men momenteel deel aan de voorronden voor het Jeugdkampioenschap van Zee land. n.l. H. de Ridder, P. de Regt en M. Rinn. H. de Ridder heeft thans twee wedstrijden gespeeld en gaat samen met Th. Nijssen uit Terneuzen aan de leiding met twee punten uit twee wed strijden. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Nisse is gekozen de heer C. de Ruiter, die deze benoeming ook heeft aangenomen. De afdeling Domburg van de N.C.V.B. hield een kerstavond waarop de voor de N.C.V.B. geschreven liturgie werd afgewerkt. Verder droegen enkele leden gedichten voor en werd een kerst verhaal verteld. De heer H. v. d. Boogaard, oud inwoner van Oud-Vossemeer is met in gang van 1 januari 1962 bevorderd tot technisch hoofdambtenaar bij de dienst van publieke werken te Helmond.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 14