UNO TOOIT CONGOLEZEN MET DE BLAUWE HELM Nederlander gedood in Katanga JONG ECHTPAAR IN TWENTE-RIJNKANAAL VERDRONKEN Katanga bepleit federatieve staatsvorm Hete lucht zocht uitweg Koningin vraagt begrip voor medemens K' MUNITIE IN PALEISTUIN ONTPLOFTE: 53 DODEN Adolf Eiclimami kreeg kalkoen VIJF DODEN IN WAKKEN QUEMOY WEER BESCHOTEN KENNEDY WAAGDE HET NIET T Huis in Den Ham verdwijnt weer BELAN< ;R IJKE ONTWIKKELING Eerste maakt auto met turbine proeven op weg E1 W1 Pag. 5 Delegatie Betrouwbaar Rhodesië Landbouw blijft struikelblok Kabelbaan bij Chamonix weer in gebruik gesteld O.A.S. boycot Brigitte Bardot AMERIKA BLIJFT BERLIJN STEUNEN Woensdag 27 december 1961 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De Verenigde Naties hebben een nieuwe, elegante, manier gevonden om de centrale Congolese regering een groter aandeel te geven in het verdere verloop van het Katan- gaanse drama. Binnen korte tijd zullen een kleine duizend Congolese soldaten met de blauwe helm van de Uno getooid worden en deel uitmaken van de internationale strijdmacht in Katanga. Een eerste contingent van honderd Congolezen is tijdens de kerstdagen al in Kamina gelegerd als aanvul ling voor het garnizoen van Indische, Zweedse en Noorse troepen op deze voormalige Belgische grote legerbasis. Hoewel van de zijde der Verenigde Naties in Leopoldstad werd tegenge sproken dat de2«c integratie van Con golese troepen in de internationale strijdmacht iets .van doen had met de eis van de centrale regering meer betrokken te worden ,,bij het herstel van de orde in Katanga" ziet men toch algemeen in deze nieuwe maatregel een tegemoetkoming aan die eisen. Voorts zou men er een eerste stap in kunnen zien naar reorganisatie van het Congolese leger volgens richtlijnen van de Verenigde Naties. Uit de Katangaanse hoofdstad Elisa bethstad vertrekt vandaag een delegatie naar Leopoldstad om in het parlement te pleiten voor een federatief staats bestel voor Congo. Katanga's minister van buitenlandse zaken, Kimba. ver klaarde dat zijn regering bereid was tot het doen van concessies, mits ook de andere partij zulks zou doen. Of schoon Tsjombe's kabinet het verdrag van Kitona nief heeft willen onder schrijven, is de afvaardiging van de parlementaire delegatie toch een be moedigend teken: het was één van de acht punten uit het verdrag waaraan Tsjombe zijn goedkeuring had ge geven. Voor de afvaardiging was bovendien de tijdslimiet van 27 decem ber gesteld. Dr. Ralph Bunche, de hoogste ge zagsdrager van de volkerenorganisatie in Congo, had eerder in Kitona ver klaard dat het echte bewijs voor Tsjombe's betrouwbaarheid woensdag zou moeten komen, wanneer die tijds limiet zou verstrijken. „Het is mijn ervaring in Congo dat het alleen be langrijk is wat de mensen doen, niet wat zij zeggen", aldus Bunche. Bunche vond dat de negatieve houding van het Katangaan.se kabinet tegenover het verdrag van Kitona te verklaren was. Volgens hem was er in Kitona meer sprake geweest van „overleg" dan van echte „onderhandelingen". Men kon dus beter van een „verkla ring" van Tsjombe spreken die premier Adoela „tevreden had gesteld'' dan van een verdrag. De Uno had ook geen bestand afgekondigd, slechts een eenzijdig bevel „Staakt het vuren" gegeven. De jongste ontwikkelingen in Katan ga hebben de regering van het bevriende buurland Rhodesië kennelijk in ver legenheid gebracht. Premier Welensky heeft reeds aangekondigd vandaag een bijzondere kabinetszitting aan de ge beurtenissen in Katanga te zullen wijden en daarin te bepalen of Rho- desië's houding mogelijk wijziging be hoeft. De uersoon van sir Roy Welensky is bovendien in opspraak gekomen door zijn ontkenning dat de laatste dagen verscheidene tientallen jeeps met blanke huursoldaten vanuit Rhodesië Katanga zouden zijn binnen gereden om Tsjombe's gehavende strijdmacht te versterken. Katangaanse functionarissen, de leverancier van de jeeps in Salisbury en een Rhodesische politieke partij hebben echter ten stel ligste verklaard dat deze berichten op waarheid berusten. JERUZALEM (A.P.). Adolf Eichmann heeft het aanbod om een kerstdienst te doen houden door een geestelijke in zijn dodencel in de Ramleh-gevangenis bij Tel Aviv van de hand gewezen. Tijdens zijn proces had hij verklaard wel in God te ge loven, maar geen enkel geloof te be lijden Eichmann kreeg in zijn cel een kerstdiner met kalkoen geserveerd. Onder zijn post uit het buitenland waren vele kerstkaarten. Tijdens de kerstdagen heeft hij niet aan zijn memoires gewerkt. Een ontploffing in een hetelucht- kachel heeft van deze bungalow in Brammen zaterdagmiddag een muur vernield. De bewoners liepen geen let sel op. De brandweer van Brummen, die met twee wagens uitrukte, behoef de geen water te geven, want er ont stond geen brand. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. BRUSSEL (A.N.P.). De raad van ministers van de Europese Eco nomische Gem.eenschap zal vrijdag en zaterdag opnieuw bijeenkomen om te pogen een oplossing te vinden voor het Eurepese landbouwpro bleem. Desnoods zullen de ministers na het oudejaarsweekeinde tot de eerste dagen van januari verder ver gaderen. De afgelopen week waren de minis ters er niet in geslaagd voldoende over eenstemming te bereiken over een aan tal sleutelproblemen van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Dat had moeten gebeuren wilde men kunnen overgaan naar de tweede etappe van de uitvoering van het verdrag voor de E.E.G. Het struikelblok was vorige week een verklaring van de Fransen: zij wilden alleen toestemmen om de stan naar de tweede etappe te doen als men uitge werkte verordeningen op het gebied van de gemeenschappeinke landbouwpoli tiek zou kunnen opstellen. Zo'n veror dening was vrijdag nog niet bereikt. CHAMONIX, (AP) De kabel baan die op 29 augustus werd geraakt door een straaljager, is met de Kerst weer in bedrijf gesteld. De baan die de met sneeuw be dekte Vallée Blanche overspant, be gon zaterdag weer met het vervoer van toeristen, nadat technici enkele lagen lang proeven hadden genomen. Nadat een van de draagkabels door de straaljager was stukgevlogen stort ten drie cabines neer, waardoor zes personen de dood vonden in het dal. De toeristen stonden in de rij toen de dienst met de kabelbaan werd her vat. SNEEK. Vijf jonge Friezen zijn in de kerstdagen het slachtoffer van het ijs geworden. Zij raakten in wak ken en verdronken. In de Geeuw in Sneek liep de vijf tienjarige Syb Bethlehem Eerate kerstdag, toen hij een slee over het ijs trok, in een open plek. De zesjarige Sjouke Remery en de twaalf jaar oude Wolter Bijl, die op de slee zaten, ver dwenen met Syb in het water. Toe schietende schaatsers konden Wolter redden, maar voor de twee anderen kwam de hulp te laat. Zij waren al dood toen zij op het ijs waren getrok ken. Later op de dag reed op de Brekken. een plas in de buurt van Oudega, de negenjarige Wobbe van der Kamp uit Blauwhuis in een wak. Hij was bij het schaatsen van het veilige deel van het ijs geraakt. Een vriendje werd gered. De 21-jarige E. Stoker uit Luinjeberd verdronk in het Sneekermeer, toen hij met tien andere schaatsers op weg naar huis was. Met de achttienjarige I. Rom- kes zakte hij in eens door het ijs. De andere schaatsers maakten van hun sjaals een koord, waarmee zij Romkes uit het water wisten te trekken. Op het Hedermeer reed de negen tienjarige Pruiksma uit Woudsend in een wak. Voordat iemand hem uit het water kon halen verdronk hij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het drama in Katanga heeft nu ook het leven ge kost aan een Nederlander. Vlak voor de kerstdagen deed men aan de rand van Elisabethstad de ontstellende vondst van drie lijken van vermoor de Rode-Kruisfunctionarissen: de Zwitserse directeur Olivet (34), zijn Nederlandse helper S. S. Smeding (25) en de Belgische mevrouw Groo- nen. Wie de moordenaars zijn is nog onbekend. Uit Genève vertrekt bin nenkort een commissie van onder zoek naar Elisabethstad. De heer Smeding, die directeur was van de firma Borsumij Wehry in Elisa bethstad, had zich in de hitte van de strijd tijdelijk ter beschikking gesteld van het Katangaanse Rode Kruis. Op 13 december reed Smeding met het hoofd van het Rode Kruis in Katanga, George Olivet, en de Rode-Kvuishelp- ster mevrouw Groonen in een zieken auto de stad uit om gestrande burgers te helpen. Daarna is er niets meer van hen vernomen. Vermoedelijk zijn zij in de buurt van het vliegveld terecht gekomen in een hevig vuurgevecht tus sen Katangaanse voorposten en Ethi opische militairen van de Uno. De geneesheer-directeur van het Ko ningin Elisabethziekenhuis in Elisa bethstad dr. J. Smeets, die de lijken vond, verklaarde niet te weten hoe de drie mensen om het leven zijn gekomen. In de nabijheid van de stoffelijke resten trof men het wrak van hun uit gebrande auto aan. De heer Smeding werd op 13 maart 1936 in Middelburg geboren. Hij be zocht te H.T.S. te Groningen en werd als employé voor Borsumij uitgezonden naar Leopoldstad. Sinds oktober was hij agent-directeur van het kantoor in Elisabethstad. Hij was ongehuwd. TAIPEH (Reuter). Het eiland Quemoy is op eerste kerstdag voor het eerst in ruim drie maanden weer gebombardeerd door kustbatterijen op het Chinese vasteland. Volgens het ministerie van defensie van Nationalistisch China werden 53 granaten op Quemoy afgevuurd. Het kanonvuur werd niet beantwoord. NICE (Rtr- en A.P.) Verscheidene directeuren van bioscopen aan de Franse Rivièra hebben van de O.A.S. een schrij ven ontvangen, waarin zij worden ge waarschuwd geen films van Brigitte Bar dot meer te vertonen. Dit schijnt het resultaat te zijn van de weigering van B.B. om een door het geheime leger in Frankrijk opgelegde bijdrage van vijftig duizend nieuwe franken te betalen. Met plannen voor het ceremonieel planten van boompjes is president ifènnedy niet zo ge lukkig sedert mei, toen het hem in Ottawa bij het fors hanteren van de spade zo in de rug schoot dat hij de schommelstoel weer in moest. Kennedy stelde zich daarom tevreden met een bijrolletje toen hij en premier Macmillan op de Bermuda-eilanden aan een plechtige boomplanting zouden deelnemen. Macmillan hanteerde de spade en Kennedy knipte daarna met een schaar een om het boompje gebonden lint door Van onze correspondenten VENLO Onderweg naar de nachtmis in het klooster in Keve- laer zijn Eerste Kerstdag in het Limburgse plaatsje Sieb enge- w a 1 d de 36-jarige W. Ehren en het acht jaar oude dochtertje van zijn broer G. Ehren om het leven geko men. Drie mensen werden zwaar gewond. Het gezelschap werd van achteren door een auto aangereden. De bestuur der heeft vermoedelijk geen goed uitzicht gehad, doordat de ruiten wa ren bevroren. In de buurt van Markelo reed zaterdagochtend een auto het Twente- Rijnkanaal in, nadat de bestuurder de macht over het stuur had verloren. De chauffeur de negentienjarige Duitser E. W. Schneider en zijn zeventienjarige vrouw verdronken. Het echtpaar, dat in Slikkerveer woonde, was op weg naar Bremen om de kerstdagen bij de ouders van de man door te brengen. Tegen boom Op de Wisselseweg in Epe kwam zondagochtend de 23-jarige mevrouw A. van der Vegte-van Loenen om het leven, nadat de auto van haar man tegen een boom was gebotst. Drie men sen liepen ernstige verwondingen op. Het echtpaar Van der Vegte was een week getrouwd. De 84-jarige M. J. Hogerboom uit Warmond kwam om, toen de auto van zijn 54 jaar oude zoon op het Hildebrandtplein in Den Haag tegen een lantaarnpaal op vloog. De bestuur der had de paal door zijn beijzelde voorruit niet gezien, werden gewond. Twee mensen BERLIJN (AP. Reuterl. Amerika blijft besloten West-Berlijn te steunen bij de handhaving van de vrijheid. Dit heeft president Kennedy verklaard in een kerstboodschap tot de bevolking van West-Berlijn. De boodschap werd uitgezonden in een televisieprogramma van de zender Freies Berlin. Kennedy zei dat het Amerikaanse volk meeleeft met de vele Berlijners die tij dens de kerstdagen door de beruchte muur gescheiden waren van hun fami- li" in het andere deel van de stad. ..Totdat er werkelijke goede wil is onder de mensen", zei Kennedy, „en geen muur hen meer scheidt, zullen wij I b" ■~n streven naar vrede". DEN HAAG Koningin Juliana heeft maandag vooi de heide zenders Hilver sum de volgende kerstrede uitgesproken: ERSTMIS. „Een kind is ons geboren". Hiermee wordt het leven zichtbaar aan ons gegeven waardoor wij tevens in de volle waardigheid wor den gesteld van onze verantwoordelijkheid. Wij mogen ons openstellen voor de geest van het Kind, in de Kerstnacht geboren. Wij mogen met ons be grip blijkbaar doordringen tot in het steeds klei nere allerkleinste tot waar juist de grootste kracht schuilt. Wij dringen door tot in de wereld ruimte; waar zullen wij terecht komen? Maar Kerstmis overtreft iedere verfijning en iedere verruiming die wij nog ontdekken zullen, het is de grootste kracht die bestaat, sterker dan iedere andere straling. Het is almachtig, oneindig .en eeuwig, aktief in onveranderlijkheid, steeds uitzendend vanuit volheid die nooit kan verminderen. Het is geest kracht. Het kan ons bevrijden van al wat er bin nen en buiten ons het ware niet is. Wij kunnen er ons voor openstellen, of niet. Onze vrijheid van keuze wordt volstrekt gerespec teerd. Doen wij het wèl, dan voelen wij ook de straling van de liefde tot God en de mensen in ons opkomen. HET IS GEWOONTE zich met Kerstmis thuis, in warme sfeer, te beschermen tegen de koude van de buitenwereld. Was deze maar altijd het fonkelend reine sneeuw veld, dat bij dag of nacht het hemellicht weer kaatst in een veelkleurige flonkering van zijn kristallen, een veelheid van kleuren die samen één schittering te zien geven. Even veelkleurig als de mensen in al hun ver scheidenheid eigenlijk zijn. Wij weten evenwel dat wij met z'n allen een goor en groezelig effect ma ken. en ook, dat dit flonkerend schitteren toch in wezen onze bestemming is. Maar, te veel willen we elkanders typisch eigen kleur uitwissen, te veel ook slagen we daarin. Konden we maar genoeg respect voor ieders oersoonliikheid hebben, om elkeen ongestoord het licht te laten weerkaatsen, dat nu juist hij of zij opvangt, konden we maar openstaan voor elkaar. Binnenkort zullen we, met vreugde, onze ra men wagenwiid openzetten voor de komende lente, en de wel intieme, maar toch ook té besloten huis sfeer van de wintertijd zal voorbij zijn. rIJ ZOUDEN MOETEN OPENSTAAN, om de wind van de eeuwigheid alle stof van onze binnenhuisjes te doen "dwarrelen óók, om de geest van anderen bij ons '"ten binnenwaaien want wie weet wat voor "wijking van onze eigen geest we anders buiten- ''bten Staat die ons om de een of andere reden "t aan. hij zal ons ook niet omver blazen, tenzij 'elf heel zwak zijn Wie weet ook hoezeer een Tier iets van uw geest nodig heeft: u kunt hem t'""nde thuis geven. Overal waar er dit jaar weer ramen en deuren van binnenhuisjes opengingen, en ook van harten, vonden mensen elkaar. Wat een rijkdom en vreug de is er daar dan ontstaan, wat een kracht om samen de opdrachten van deze tijd te gaan uit voeren. Gebeurde het niet, wat een kansen liet men zich dan ontgaan. Met dit alles wil niet gezegd zijn, dat de per soon, die elk van ons „ik" noemt, de dingen zelf niet juist inziet, of dat zijn gezichtsveld klein zou zijn. Evenwel, 't blijft waarschijnlijk, dat „ik" som mige dingen maar van één kant, of over 't 'hoofd ziet, die een ander misschien juist met zijn inzicht zou kunnen aanvullen. Bij gebrek aan openheid voor elkaar ontstaat er alleen al zoveel misverstand en onenigheid. rELFS AL BEGRIJPEN we de ander niet. zelfs al staat hij ons tegen, zelfs al doet hij ons of een ander onrecht, laten wij voor hem openstaan, hem respecteren, hem vrij laten Ieder mens heeft zijn eigen weg te kiezen en zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen, het is zijn recht, zijn eer zijn plicht zelfs. En wie zou hem durven beoordelen, daar men nooit al de be weegredenen van een ander kan kennen Het is niet verdraagzaam staan tegenover het kwaad dat gedaan wordt, als men geduld heeft met de ziel van de dader. Zijn zelfstandigheid niet aan te tasten is één kant van de naastenliefde, het moet er vanzelf uit voortvloeien. Iedereen weet hoe moeilijk het kan zijn. dit alles tegenover menige persoonlijkheid op te brengen Toch zal de trouw aan dit beginsel (van res pect voor elkanders vrijheid en verantwoordelijk heid) de redding zijn van ons eigen zelfrespect. zowel in 't klein als in 't groot. Zo respecteert men ook een heel volk in de vrijheid van zijn keuze, welke weg het wil opgaan. Want wij kunnen niet anderen dit recht ontzeggen, en toch in ons eigen recht op vrijheid blijven geloven. iR TS DAN NIET alleen een recht, maar er is ook een plicht tot vrij heid Niet alleen, die van anderen te aanvaarden, maar ook onze eigen vrijheid. Dat betekent voor ieder van ons, bewust de verant woordelijkheid te dragen voor zijn eigen leven, deel van het wereld-geheel, met al zijn uitdagingen. Het is: zijn persoonlijke opdracht en 'bestemming te durven vinden. Wij mensenkinderen verlangen van nature het leven in al zijn volheid te genieten, en beschouwen dit dan als het erfdeel, dat ons toekomt. Evenwel, 't is immers zo: waar onze blik op is gevestigd daarop is ook ons hart gericht. ,t Is menselijk dat we gesteld zijn op overvloed van geld en van alles wat daarvoor te koop is Welvaart, plezier en alle genot veel vrije tijd daarvoor Natuurlijk is er niets heerlijkers dan iemand voloo te zien genieten. Vooral van iets wat. hij moeizaam veroverd heeft, of waaraan hij vroeger gebrek heeft gehad wat 't dan ook is. Dan ver dient hij het. zegt ons gevoel ons. Maar er is iets mis met ons, als we zelf een goed leven leiden, en voldaan zijn, terwijl anderen daar nog niet in delen, misschien wel in onze naas te omgeving, en terwijl de meerderheid van de menselijke familie eenvoudigweg ondervoed is. Bezit is een extra verantwoordelijkheid tegen over de eigen gezichtskring, maar ook in 't alge meen. Maakt dit besef ons niet meer onrustig, werden we gezapig, dan is er iets verschrikkelijks met ons gebeurd. rAAST HET ONSZELF veilig stellen voor gebrek, willen we ons nog van zoveel méér vrijwaren. Wij willen veilig zijn voor ziekte en pijn en wensen zo lang mogelijk te leven. We willen ons zelf tegenover iedere soort van nood en ramp zeker stellen en bestaan zonder vrees. En voorts wegvluchten uit angst, verdriet, gemis of verveling. Ën: we willen zo mogelijk ons van werkelijk levensgeluk verzekeren. Nu ligt eenmaal heel veel hiervan niet binnen het bereik van onze mogelijkheden, hoe veel of mensen en overheden hieraan ook trachten te doen. Maai wat er wèl is verwezenlijkt, met wat doel is dat e:genlijk bereikt? Hoe besteden we ons goed, onze tijd, onze krachten van lichaam'en van ziel ai onze mogelijkheden aan iets wat ons echt, blijvend bevrediging geeft? Wij kunnen er niet de holte van al onze eigen narigheid mee vullen. Maar we kunnen proberen, dat, wat wij wèl hebben, te storten in wat onze medemensen nu juist ontbreekt. Wonderlijk genoeg wordt onze eigen holte dan kleiner. Wij hebben geen bewegingsvrijheid als we ge klemd zitten m onze belangen als in een harde korst. Pas als we daaruit losbreken, zijn we vrij, onszelf te wagen in al het wee en wel, dat het ónze niet is in het grootse leven van Gods gemeenschap, dat onze aandacht vraagt voor elkander. WIE ZICHZELF VERGEET, tuimelt in de wijdheid van de hemelruimte en vindt daar, wat ook ons eigen tekort aanvult, zelfs dat van onze eigen schuld. Is er iets heerlijkers, dan onszelf ons vervelende en veeleisende zelf kwijt te raken? Om èn zo vrij als een vogel van de aarde te zijn èn verantwoord in de aanvaarding van de ei genlijke bestemming van onze allereigenste persoonlijkheid' En, met verwon dering te zien, vreugde en geluk te kunnen weg schenken zonder er zelf armer, maar er iuist rijker door te worden? Zo wordt men de makkers, die 't beste geëigend zijn; samen te werken aan de toekomst. Onze levende geest wordt dan in onze eigen Kerstnacht geboren. Die is zelf uit Gods aanwezig heid afkomstig waarheen we in wezen terug verlangen als naar thuis. Al wie zijn eigenlijke bestemming volgt, voelt zich gelukkig als een vrijbuiter, thuis in Gods vrije ruimte. Niets ontbreekt hem en hij heeft niets te verhezen, hij heeft alles te geven. Hij heeft de volheid van Gods vrede in zijn hart. Hij weet te kunnen vertrouwen, dat alle mensen eens alwat zij verlangen in overvloed zal toekomen als hun 'erfdeel, tn hemel en op aarde." Geslipt Op het viaduct bij het Stadion Feije- noord in Rotterdam botste zondag nacht een slippende auto op een tegenligger. De zeventienjarige Eva van Weizen uit Papendrecht werd naar buiten geslingerd. Zij was met een dood. Op rijksweg 13 Rotterdam-Den Haag raakte de 47-jarige N. J. J, Lorjee uit Den Haag in de nogal zachte berm. De auto kantelde en de bestuurder viel er uit. Onderweg naar het ziekenhuis bezweek hij aan zijn verwondingen. Ovestekend hert - In Posterholt (Limburg) ver loor zondagmiddag de tienjarige P. Zegers het leven. Het jongetje was op de rijweg aan het spelen en werd overreden door een personenauto. Op weg naar zijn stal om het vee te verzorgen verongelukte zondag ochtend vroeg de zestigjarige J. Pieterse uit Naarder.. Hij was met zijn bromfiets zonder uit te kijken de rijksweg Amsterdam—Amersfoort op gereden. Hij werd door een personen auto geschept, De 21-jarige A. J. N. Kuipers uit Apeldoorn onderweg van Arn hem naar huis reed Eerste Kerstdag 's avonds laat met zijn scooter op een overstekend hert in. De Apeldoorner werd zo zwaar gewond dat hij gisteren stierf. Het hert is in de bossen ver dwenen. Tegen trein In B a r ii -1 a ir in het zuid oosten van Groningen reed gisteren eer. motor de tienjarige Fenny Brinks aan. Het jongetje was op slag dood. De motorrijder kwam via een boom op het ijs in het Stadskanaal terecht. Hij werd zwaar gewond. Op een onbeveiligde spoorweg overgang 'n de Heibergseweg tussen B o r c u I o en Winterswijk botste zaterdagavond een driewielige auto tegen een goederentrein. De bestuur der, de 34-jarige B. F. A. ten Barge uit Groenlo, zijn vrouw en twee kin deren van drie en twee jaar werden min of meer irnstig gewond. In het ziekenhuis in Bergen op Zoom bezweek gisteren de post- commandant van de rijkspolitie in Sint-Philipslanct C. R. var, Andel aan de wonden die hij vrijdag had opge lopen bij een verkeersongeluk in Steen bergen. Zijn driejarige dochtertje was bij het ongeluk dadelijk dood. Ruim vier maanden na een ongeluk op het Lorentzplein in Den Haag overleed in de Ursula-kliniek in Was senaar de zeventigjarige J. G. Weyer- mans uit Den Kaag. ROTTERDAM Het cabaret Tingel- Tangel maakt van 8 januari tot en met 12 februari met het nieuwe pro gramma „Gay. gay sixties" een tour nee door Nederland. Van 11 tot en met 16 januari wordt een reeks voor stellingen in de Schouwburg De Lan taren te Rotterdam gegeven. De mede werkenden zijn Conny Stuart, Marijke en Siejo Hoving, Paul Deen en Wouter Denijs aan de piano. I Werk van terrorist BOGOTA (Reuter, AP). Een ontploffing in de munitie-opslag plaats van een legerkamp in de Co lombiaanse plaats Buga heeft aan 53 mensen het leven gekost. Er zijn meer dan honderd gewonden. De ontploffing deed zich voor juist op het ogenblik dat een kerst processie de tuin van het regerings paleis, waar de militairen gelegerd zijn, binnentrok. De commandant van de Colombiaan se strijdkrachten maakte later bekend dat de ramp was veroorzaakt door een terrorist die van de kerstviering gebruik had gemaakt om de kazerne binnen te dringen en in een afvoer buis een in zilverpapier gewikkelde bom te plaatsen. Een vrouw vertelde dat zij een man met een bundeltje in zijn hand tegen de menigte in de tuin had zien binnendringen. De man zou zelf ook zijn omgekomen. De ontploffing vernietigde bijna de gehele ziekenzaal en de officiersclub van het in het legerkamp verblijven de bataljon artillerie. Onder de slachtoffers zouden veel vrouwen en kinderen zijn. Van onze correspondent HENGELO. Het huis in Den Ham (Overijssel) dat door de heer E. Nieuwlaar en een groep collega's in één nacht was gebouwd zonder dat vergunning voor de bouw was gege ven, zal door de clandestiene bou wers worden afgebroken. De heer Nieuwlaar heeft een koper gevonden voor zijn eigendom. Daarmee is dan een bevredigende oplossing gevonden voor de kwestie die in het dorp en daarbuiten veel opschudding heeft veroorzaakt. Het gemeentebestuur van Den Ham zal de oplossing nog vervolmaken door het gezin Nieuwlaar een woning ter beschikking te stellen. (Ingezonden mededelingen DETROIT (A.F.P.) De eerste auto met turbine, een Dodge van de Chrysler Corporation, vertrekt van daag van New York naar Los Ange les. Chrysler heeft bekendgemaakt, dat in 1963 honderd automobielen van dit prototype op de weg zullen komen en dat, als de wegproeven bevredigend uitvallen, binnen vijf jaar de produktie in serie zal be ginnen. Het bericht heeft in Amerika indruk gemaakt. De vervanging van de klas sieke motor door een turbine zou in derdaad, indien de toepassing algemeen werd, de belangrijkste ontwikkeling in de geschiedenis van de auto zijn. In vergelijking met de ontploffings motor heeft turbine talrijke voordelen: veel minder onderdelen (vijf in totaal), geringe onderhoudskosten, langere le vensduur, bruikbaarheid onder kli- maatuitersten, en het gebruik van goed kope brandstoffen, zoals lampolie of zware olie. Toch blijven verschei dene Amerikaanse constructeurs scep tisch staan tegenover de turbine waar aan velen van hen verscheidene jaren hebben gewerkt, zonder erin te slagen de voornaamste moeilijkheden (hoge produktiekosten en het ontbreken van de mogelijkheid van remmen op de motor) op te lossen Chrysler heeft echter bevestigd, dat zij de moeilijkheden heeft opgelost en dat de door haar ontwikkelde turbine met name een veranderlijke uitstro- mingsopening zal hebben, waardoor het door verandering van de hoek, waar onder het gas op de turbineschoepen komt en van de druk van het gas, mo- gelijk zal zijn op de motor te remmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5