Krachtig pleidooi voor imposante compositie Zoutelandse raad acht samenvoeging ongewenst DOMBURG VERKOOPT WONINGWETWONINGEN Arnemuiden heeft een sluitende begroting '62 Voorstel aan raad Goes stu wadoorsbedrijf over Burgemeester van Oldekerk ontslagen Kijk, het staat al in de courant en er staat zelfs al een foto bij ook BON AANBESTEDING Hellas-Tonido plaatselijk duel Zaalhandbal- tornooien Goes Politie maakt eind aan te vrije feesten Mr. Walkate moet terechtstaan PREMIÈRE LE MYSTÈRE DE LA NATIVITÉ Vrijdag 22 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 „ER WORDT MET WALCHEREN GESOLD" Haagse agglomeratie blij ft een probleem Biggekerke Tarieven zweven met toestand mee „Miserabele indruk van Nederlandse getuigen" HERINDELING WAS HAMERSTUK Europees parlement: zet onderzoekingen naar fraude voort Rc ZORGVULDIG HOOG NIVEAU Op hol geslagen paard trapte tegen auto Oudste inwoner van Axel overleden INSTRUCTEUR MONTEUR ZEEUWSCH DAGBLAD ELECTRICIEN een 2. een LEERLING-ELECTRICIEN een JONGE ADM. KRACHT ZOUTELANDE. Aan de mening: r nepier (GB) vond dat er van hogerhand van B. en W. van Zoutelande over hell met Walcheren werd gesoid. Hij°liadde ontwerp-wet van de gemeentelijke her- jj ji indeling van Walcheren hadden de raadsleden tijdens een gistermiddag ge houden raadsvergadering weinig toe te voegen. Iedereen was het roerend eens met het concept van een schrijven aan G.S. over deze materie. De conclusie van dit schrijven luidde: wij vinden de samenvoeging der gemeenten Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke ongewenst. Het schrijven geeft de mening te ken nen dat de wenselijkheid om de gemeen te Serooskerke als achterland te be schouwen van het kustgebied bij Vrou wenpolder en Veere in dezelfde mate geldt voor Aagtekerke en Meliskerke. Immers, zo gaat de brief verder, nu de recreatie op Walcheren zich stor menderhand uitbreidt, zal het geen tien jaar meer duren of geheel Walcheren is recreatiegebied. Er zouden dus gro tere kustgemeenten moeten worden ge vormd. In diverse gemeenten zullen de zienswijzen sterk uiteenlopen en mede hierdoor kan Walcheren aantrekkelijk blijven door niet alles te concentreren op de zienswijze van enkele besturen, waardoor de mogelijkheid bestaat dat een groot gebied goed wordt aangepakt, maar in het omgekeerde ook grote scha de aan het geheel kan worden toege bracht. Dit, aldus B. en W. van Zoutelande, is naar verwachting het geval bij de nieuw te vormen gemeente Valkenisse. Zoutelande is mede door zijn bijzonde re ligging teger. de duinen, een interna tionaal bekende mooie en rustige fami liebadplaats. Evenals de naam Domburg dient ook de naam Zoutelande te blij ven gehandhaafd. De afstanden vindt het Zoutelandse gemeentebestuur oo be zwaarlijk. Indien het gemeentehuis in de omgeving van de grootste woonkern, dus Koudekerke, zou komen, zou het te veel aan de rand van de gemeente, dus excentrisch komen te liggen. In elk ge val „te ver van het strand". indruk dat de overheid er in deze kwes tie ook niet meer uit kon komen. De heer K. Wouters (AR) zei dat eigenlijk geen woord meer was ,,vuil" te maken over deze kwestie en de heer G. Ga- briëlse (GB) zei dat hoe de uitkomst ook mocht zijn, de bevolking er altijd de du pe van was. Tenslotte besloot de voor zitter J. de Pree het agendapunt met te zeggen dat alleen de noodzakelijkheid voor het scheppen van ruimte voor Vlis- singen het wetsontwerp er waarschijn lijk door zou halen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister E. H. Toxo- peus weet nog niet wat hij met het pro bleem van de Haagse agglomeratie moet doen. De grote weerstand van de ge meenteraden van Leidschend'am, Noot dorp en Zoetermeer, die juist zo sterk bij het plan-Wilsveen zijn betrokken, heeft de minister van binnenlandse zaken ervan weerhouden het wetsontwerp voor de satallietstad verder te laten behande len. Samen met minister mr. J. van Aart- sen heeft mr. Toxopeus overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Beide ministers bekijken op dit mo ment hoe het nu moet met het grote ruimteprobleem van Den Haag en met de belangen van de tot de Haagse agglomeratie behorende gemeenten. Het schrijven gaat verder een even tueel samengaan met Biggekerke nog te kunnen billijken. De aard van de be volking en de politieke oriëntatie ko men ongeveer overeen en er is reeds een samenwerking op het gebied van de recreatie. Deze overeenkomsten gelden beslist niet ten opzichte van een samenvoeging met Koudekerke. B. en W. vinden het gevaar trouwens groot dat een bevoogding zal ontstaan door de meerderheid van de nieuw te vor men gemeente. Het schrijven vindt voorts de motie ven tot het zelfstandig laten van West- kapelle en Arnemuiden, omwille van verschillen met de bevolking van de omringende dorpen ook voor Zoutelande gelden. De raadsleden waren het volkomen eens met dit schrijven. De heer P. Klei- Zaalhandbal in Zeeland MIDDELBURG. Hoewel vorige wsek alle districtsteams binnen de lij nen verschenen, zijn voor aanstaande zaterdag slechts twee wedstrijden op dit niveau vastgesteld. In Goes wordt een plaatselijk duel uitgevochten tus sen Tonido I en Hellas I. Een span nende strijd is zeker te verwachten. Theoretisch schijnt Hellas favoriet te zijn gezien de overwinningen op EMM en Tachos, terwijl Tonido slechts een maal in het veld trad en met een kleine nederlaag genoegen moest ne men. Maar of dit alles een maatstaf zal zijn voor een overwinning van Hel las valt nog te betwijfelen. In Middelburg zal de belangstelling uitgaan naar de districtswedstrijd da mes Marathon IWalcheren I. Het zou ons niet bevreemden als in dit plaat selijk duel. dat uiterst spannend be looft te worden, de punten zouden wor den gedeeld. Verder staan in Middel burg nog de ontmoetingen bij de heren tussen Marathon I en Walcheren I en tussen Olympus I en Neptunus. Het programma luidt: Middelburg. Meis jes adsp. Ii2il3 j. Walcheren 2Tonido. Jdngens adsp. 14(15 j. MarathonTonido, Olympus—SIOS. Meisjes adsp. 1415 j. Ma rathonTonido. Jongens adsp. 1213 j. EMMSIOS. Heren jun. 2e klas. Olympus SIOS. Dames jun. EMMZeeland Sport, Walcheren 2Marathon. Heren 4e klas. Ma rathon IWalcheren I. Olympus INeptu nus. Dames 2e klas. Olympus 2Neptunus. Dames distr. Ie klas. Marathon I—Walche ren. GOES. Meisjes adsp. 14—45 j. Volharding ODI. Jongens adsp. 1445 j. DDIEMM, HellasFortuna. Jongens adsp. 4213 j. Volharding—Fortuna A, TonidoFortuna B, HellasFortuna C. Heren 3e klas. ODI— Hellas 3. Heren 2e klas Tonido 3Fortuna 2. Hellas 2Fortuna. Dames le klas. Hon- tenisseDe Meeuwen. Dames 2e klas. Spor- to—Fortuna. Heren distr. le klas Tonido— Hellas. GOES. Traditiegetrouw houdt de Goese sportvereniging Tonido op Twee de Kerstdag een internationaal Kerst- Zaalhandbaltornooi. Omdat nu voor het eerst over de nieuwe veiling kan wor den beschikt zullen de wedstrijden kun nen worden verdeeld over twee vel den. Van negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds worden in totaal 58 wedstrijden verwerkt. Naast buiten landse teams - als Turnverein 1895 uit Bonn-Endenich en SASJA uit Antwerpen hebben nog enkele sterke landenjke ploegen ingeschreven: De Schutters uit Rotterdam. Vriendschap uit Eindho ven. Turnlust uit Den Haag, oenevens verscheidene Zeeuwse verenigingen. De Zeeuwse scholieren nemen woens dag 27 december weer bezit van de Goese veiling. Met medewerking van Hellas zal dan weer het jaarlijkse schoolzaalhandbaltornooi worden ge houden. Aan het slot hiervan zullen de teams van Tonido uit Goes en Turnver ein 1895 uit Bonn de strijd aanbinden. LONDEN (Reuter), De assuran tietarieven voor scheepvaart tussen havens in Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea zijn zwevend geworden. De gevarencommissie van het insti tuut van Londense makelaars heeft bekend gemaakt, dat ladingen van en naar Indonesië en Nieuw-Guinea v.el verzekerd kunnen worden, maar dat de premies kunnen schommelen, af hankelijk van de toestand in deze ge- hieden. Voorheen gold een tarief voor Indo nesië met uitzondering van Cele bes en Nederlands Nieuw-Guinea van een shilling drie pence per hon derd sterling en voor Celebes van twee shilling per honderd pond ster ling. DOMBURG In de gister avond gehouden raadsvergade ring van Domburg werd besloten als eerste gemeente in Zeeland over te gaan tot de verkoop van woningwetwoningen in de Ka- nonweistraat. De prijzen van deze huizen zullen volgens be sluit van de minister van Finan ciën in prijs variëren van 700, tot 5300,—. De raad verklaarde zich akkoord met de verlening van een lozingsvergunning voor de afvoer van rioolwater aan de gemeente Aagtekerke. Deze lozing van Aagtekerke op de Domburgse rioolaf- voer is een noodzakelijk gevolg, voort vloeiende uit het uitbreidingsplan Aag- tekerke-Noord. Op advies van B. en W. van Domburg werd deze vergunning met algemene stemmen verleend, waarbij de vergoedingen aan Dom burg nader worden vastgesteld. Wat betreft de huur van de Domburg- se stranden stemde de raad in met een verhoging van 260 per jaar tot 400. De gemeente Domburg verhuurt de stranden, die jaarlijks van de domei nen gepacht worden, weer door, en, al dus burgemeester mr. W. J. E. Crom- melin, ..deze verhoging is zuiver een principiële kwestie, daar de gemeente zelf daar geen nadeel van zal ondervin den". De raad vond een verhoging van de pacht mede geoorloofd door het feit dat vanaf 1946 geen verhoging meer heeft plaats gevonden. Voor vuilnisstorting zal van de pol der Walcheren een strook grond wor den aangekocht tegen de prijs van 160. De gemeente Domburg zag zich tot aankoop genoopt, daar bij de vuilnis storting op de betrokken strook grond van de polder gestort werd en dit vuil niet dan met grote moeite te verwijde ren is. Voor een bedrag van 0,75 cent per vierkante meter verklaarde de pol- bereid tot de ver der Walcheren zich koop over te gaan. Bij de rondvraag sprak de heer L. Dorleijn (pvda) zijn wroeging uit over de toestand waarin het buswaehthuisje zou verkeren. Met name het talrijke spinrag aan de zoldering scheen een doorn in het oog van het raadslid te zijn, waarop burgemeester Crommelin verklaarde wel een beetje van „gezelli ge rommel" te houden, maar toch be loofde aan dit onderwerp aandacht te schenken. Volleybal op Zd.-Beveland GOES. Uitslagen van de volleybal wedstrijden der Nevobo, afdeling Zuid- Beveland. Dames: DW—EGVC 2—2. Heren: BazoEGVC 1 03, Astra II Astra I 0—3, EGVC I—DAW 3—0, Astra II—EGVC II 1—3, Terhole II—DAW 0— 3, Terhole IDAW 30. De dankdagcollecte 1961 heeft in de Herv. Kerk In Kapelle opgebracht 1778,84 en in Biezelinge ƒ614,41.. FRANKFURT (D.P.A.). Wat in de zaak-Stalmann aan de dag is gebracht, is erg. De meesten der gehoorde Nederlanders hebben op de ondervrager, ook in Nederland zelf, ïen miserabele indruk ge maakt. Aldus schrijft het Westduit- se dagblad Frankfurter Allgemeine Zeitung in een commentaar op het geval-Stalmann. Volgens het blad was het op zijn laatst in juli zelfs voor niet-ingewij- den reeds duidelijk dat de verdenking tegen de hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van landbouw in elkaar was gezakt. De Frankfurter Allgemeine meent dat het openbaar ministerie in Bonn bij zijn onderzoek, waarbij 45 getuigen werden gehoord, ,,de duisternis die over de troebele Ne derlandse zaken hing" vrijwel geheel heeft doen optrekken. Men zou. zo vervolgt het blad, de vraag kunnen stellen of Stalmann niet al te argeloos is geweest in de om gang met zijn „vrienden" die niet al leen hun eigen landslieden bedrogen maar ook Stalmann om de tuin hebben geleid en door een fluistercampagne zijn reputatie hebben vermoord. De Westduitse minister van land bouw, Schwarz, heeft zich er zeer te vreden over betoond dat het onder zoek tegen Stalmann is gestaakt. Hij had, zo zei een woordvoerder van zijn ministerie gisteren in Bonn, zijn vertrouwen in de hoge ambtenaar steeds volledig bewaard. Of de West duitse regering nu stappen in Den Haag zal doen vanwege de verdacht makingen tegen Stalmann, kon een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn nog niet zeggen. Van een onzer verslaggevers ZEIST. In een tot bar verbouw de garage in de buurtschap Bos en Duin bij Zeist zijn de laatste maan den door meer dan twintig jongelui feestjes gehouden, die een zo vrij karakter moeten hebben gehad dat de politie de eigenaar van de garage, de 54-jarige A. S., heeft gearres teerd. De jongelui, afkomstig uit Utrecht en 't Gooi, dronken en dansten er en hadden bovendien ge legenheid zich in een afgeschermde kamer af te zonderen. S. heeft geen geld aangenomen voor „de gewaagde vrijerij", zoals de politie het noemde. Een zoon uit een vroeger huwelijk van S. schijnt met de feestjes te zijn begonnen, toen hij tijdens een bezoek aan zijn vader wat kennissen uitnodigde gratis borrels te komen drinken. De ken nissen was het zo goed bevallen dat zij een volgende keer vrienden en vriendinnen meebrachten, zo een gezelschap vormend dat volgens de politie „behoorlijk te keer is ge gaan". Er zijn ook foto's gemaakt van de festijnen, waardoor tal van jonge ren gecompromitteerd moeten zijn. De justitie heeft die foto's nu in handen. BEZWAAR AFGEWEZEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft het bezwaar van mr. J. A. Walkate tegen zijn dagvaarding wegens meineed, afgewezen. De rechtbank bepaalde dat mr. Walkate voor de Haagse rechtbank terecht zal moeten staan. Mr. Walkate was door de officier van justitie gedagvaard op een aanklacht van de heer Worms. Hij zou een meinedige verklaring hebben afgelegd in een van de processen in de schrootoffaire. De heer Walkate was destijds direc teur van het regionale schrootbureau in Nederland. In het proces van de heer Worms tegen de Düsseldorfse schroot- firma Hanza, werd de heer Walkate als getuige opgeroepen. Hij verklaarde toen dat de z.g. derdelandenverklaringen of ficiële waardepapieren waren waarop zonder meer de verevening moest wor den uitbetaald. De schroottransactie zou niet gecontroleerd behoeven te worden als het ministerie een dergelijke derde- landenverlklaring had afgegeven. De heer Worms heeft deze verklaring onwaar en meinedig genoemd. Daarbij beroept hij zich op de instructies die de heer Walkate zelf had opgesteld. ARNEMUIDEN Burgemeester A. Hack van Arnemuiden deelde de raad mee dat een sluitende begroting kon wor den aangeboden met een post onvoorzien van 18.357,50. Voorzitter Hack zei dat de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeente voor Arnemuiden niet on gunstig was uitgevallen. Hij zei voorts dat de kapitaalsdienst geen bijzonder heden vermeldde, omdat hij het beter vond de raad aparte voorstellen over eventuele investeringen tc doen toeko men. De gewone dienst sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ1.072.985,51. Bij de kapitaalsdienst wa ren de inkomsten ƒ2.608.633,19 en de uit gaven ƒ2.892.259,24. Het nadelig saldo hierbij bedroeg ƒ283.576,05. De heer K. J. Steketee (a.r.) wees Sn een algemene beschouwing op het pro bleem van de woningbouw in Arnemui den. Hij zei dat nog vele gezinnen sa menwoonden en dat de gemeente niet bepaald was verblijd met een behoorlijk aantal woningen. Hij sprak de hoop uit dat Arnemuiden een voldoende aantal woningwetwoningen zou worden toegewe zen. Hij had voorts nog in de toekomst gaarne gezien dat B. en W. aandacht zou- NEW YORK - Er zijn geen aandui- "S ZOTg V°°r jSU6d dingen voor onmiddellijk gevaar van een J invasie in Nieuw-Guinea door Indone- Voorzitter Haca maakte naar aanlei- sië, zo heeft de Amerikaanse gedelegeer- ding van het in uitvoering zijnde sane- de bij de Uno, Adlai Stevenson, gisteren ringsplan no gde opmerking dat er vol- verklaard. Als een land zich bedreigd doende woningwetwoningen zouden wor- acht bestaat altijd de mogelijkheid van den toegewezen om het bouwvolume te een beroep op de Veiligheidsraad, zo komelijk struikelblok voor ons. De men- zei hij. (vervangen, „anders wordt dit een on over- STRAATSBURG (A.N.P.) Het Europese parlement heeft gistermid dag in een resolutie verklaard, dat de Hoge Autoriteit nooit meer ver- eveningskassen moet instellen zonder een doeltreffende, pTeventieve con trole. Het parlement nodigt de Hoge Autori teit uit voort te gaan met de nodige onderzoekingen naar de schrootfraude, voor zover die op haar terrein liggen. Zij vraagt de Hoge Autoriteit actieve medewerking te blijven verlenen aan de nationale gerechtelijke instanties en diensten bij het vervolgen en straffen van mensen, die zich aan fraude hebben schuldig gemaakt. De regeringen moeten via hun gei'echte- lijke instanties actief optreden op de ge bieden, die niet onder de bevoegdheid van de Hoge Autoriteit vallen, opdat alle schade die door de schrootfraude is veroorzaakt wordt vergoed en de schul digen worden gestraft, aldus de resolutie. GOES De gemeenteraad van Goes heeft het voorstel ont vangen met betrekking tot de op richting van de N.V. Stuwadoors- bedrijf Goes. De raad wordt in overweging gegeven te bijsluiten tot deelname in deze N.V. en 150 aandelen van 100 gulden te ne men. Hiermee wordt onze publi catie bevestigd in de krant van woensdag jl. waarin wij schre ven, dat overeenstemming was bereikt inzake een nieuwe vorm1 van het lossen en laden van sche pen in de haven van Goes. Deze werkzaamheden gebeurden aan vankelijk door enkele particulieren, die met elkaar de haveniploeg vormden. Het huidige stelsel bevredigt allerminst, het geen toegeschreven wordt aan o.m. de zeer vele imjproduktieve uren (de gemeen te kan geen subsidie krijgen van het ministerie van sociale zaken voor perio den, waarin geen werkgelegenheid aan wezig is) en aan de zeer langdurige ziektegevallen van enkele havenarbeiders, In de loop van dit jaar is een vergade ring gehouden van belanghebbenden bij de haven, die een kleine havencommissie hebben benoemd ter voorbereiding van een nieuwe vorm. Het advies van een accountantskantoor uit Rotterdam luidde, dat de n.v.-vorm de meest aangewezen exploitatievorm is, In het advies van dit bureau werd uitge gaan van een combinatie van de laad- en loswerkzaamheden, verricht door het ge- meentehavenibedrijf en door de fa. Jac. de Dreu met een gezamenlijke exploitatie van het materiaal. Na enikele wijzigingen werd uiteinde lijk overeenstemming bereikt over de oprichting van de N.V. Stuwadoordbe- drijf Goes, waarin de gemeente Goes enerzijds en belanghebbende industrië len en handelaren anderzijds elk voor een gelijk aantal aandelen zullen deel nemen. Toezicht op de directie zal wor den uitgeoefend door een Raad van Commissarissen, bestaande uit drie le den, van wie een benoemd op voor dracht van de gemeenteraad. Ten slotte zullen de laad- en losinstallaties uit gezonderd het overslagschip die thans eigendom zijn van de gemeente, door de n.v. tegen taxatiewaarde wor den overgenomen. De belanghebbenden (bouwmaterialen Pilaar, J. Haringman, N.V. Kooman en Co., fa. A. Smit, N.V. Van Dijk, C. Faasse, N.V. M. C. de j>reu en fa. Jac. de Dreu) nemen in de n.v, deel met 150 aandelen. Bij de oprichting moet op alle aandelen 50 pet. zijn gestort. Met de aandelen van de gemeente is er dus een bedrijfskapi taal van 15.000,— hetgeen volgens B. en W. toereikend is. De n.v. zal 1 januari starten. Met betrekking tot de directie delen B. en W. mee in het voorstel aan de raad, dat alle belanghebbenden van mening zijn, dat de leiding opgedragen dient te worden aan de binnenhavenmeester. Na rijp beraad komen B. en W. evenwel de functies van directeur van het stuwa- doorsbedrijf en binnenhavenmeester als onverenigbaar voor. Wel heeft het colie- door Eugène Eberle t OTTERDAM Frank Martins oratorium „Le Mystère de la Nativité", dat zijn wereldpremière in 1959 te Genève beleefde, is gisteravond voor het eerst in Nederland uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Philharmonisch Koor „Toonkunst" en een internationale solistenbezetting. rium in een iets beknoptere vorm niet aan uitdrukkingskracht zou winnen. Het werk is in de Rotterdamse Schouwburg een ovationele ontvangst ten deel gevallen. Terecht, want Frank Martin heeft in de prachtige vijftiende eeuwse tekst van Arnoul Gréban in spiratie gevonden voor een compositie van indrukwekkende allure. „Le Mystère de la Nativité" is een werk, waarin de grote tradities van de Europese toonkunst duidelijk tot uit drukking komen, maar waarin zich te vens een persoonlijke en eigentijdse in stelling manifesteert. Frank Martin toont zich hier eens te meer een su perieur vakman. Zijn behandeling van de vocale en instrumentale stemmen is meesterlijk. Zijn palet is vaak van een indrukwekkende sereniteit. Toch vragen we ons af of dit orato- Aan de uitvoering moet grote zorg zijn besteed. De lang niet eenvoudig te realiseren koren klonken subliem en Kees Stolwijk, die als koorrepititor hati gefungeerd, komt dan ook de hoogste lof toe voor het iniposante resultaat dat hij met Philharmonisch Koor „Toon kunst" heeft weten te bereiken. Een apart woord van lof voor het kleine koor. dat de engelenschaar ver tolkte, is hier zeker op zijn plaats. In de solistenbezetting imponeerde F.lly Ameling door haar stralende stem, maar of zij een ideale oratoriumzange res is, wagen we toch te betwijfelen Men miste in haar voordracht het -gevoel voor een introverte benadering van de tekst. Aafje Heyn-is voldeed op dit punt beter. Verder werkten aan de uitvoering mede de tenoren Lode de Vos, Frans Vroons en Serge Maurer, de baritons Bernard Kruysen en Pierre Moilet en de bassen André Vessières en Guus Hoekman. Hun prestaties lagen op hoog niveau, waarbij we Guus Hoekman onze be wondering niet willen onthouden voor zijn prachtige uitspraak van de Franse tekst. Met deze Nederlandse première van Frank Martins „Le Mystère de la Na tivité" heeft Eduard Flipse opnieuw een belangrijk werk geïntroduceerd Het grote ensemble reageerde perfect op zijn gebaar, hetgeen resulteerde in een voortreffelijke uitvoering. De com ponist, koorrepetitor Kees Stolwijk, het orkest en het koor deelden met de diri gent in de warmgestemde hulde van de toehoorders. i ge goed gevonden, dat gedurende drie maanden de binnenhavenmeester belast blijft met de dagelijkse leiding. Voors hands zal de directie worden gevoerd door de heren Pilaar en S. v. d. Weele. De raad zal voorts een verordening op het laden en lossen van schepen in Goes moeten vaststellen, teneinde te voorko men, dat in de toekomst andere bedrijven zullen 'beginnen met laad- en loswerk zaamheden. sen, die vanwege de sanering uit hun huizen moeten, moeten andere woningen krijgen." Hij deelde voorts mee dat het bestuur van het verenigingsgebouw „De Arne" het plan had een nieuw gebouw te stichten, en dat in maart het wegenplan, vallend in de ruilverkaveling Klevers- kerke, zou worden uitgevoerd. De totale kosten in het laatste geval worden voor de gemeente ongeveer 70.000. Tenslot te hadden B. en W. het plan om de to tale verbetering van de bestrating in het Tuindorp aan te pakken. De raad had weinig aanmerking naar aanleiding van het ontwerp-wet van de nieuwe herindeling der Walcherse ge meenten. Voor Arnemuiden veranderde nagenoeg niets, in de toekomst kon ech ter de mogelijkheid ontstaan dat de gemeenten Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland zouden worden samenge voegd. De raad ging akkoord met het voor stel van B. en W. zich akkoord te ver klaren met het ontwerp en hierop ver der geen nader kommentaar op te ge ven. De voorzitter deelde mee dat de rijks- goedkeuring voor de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal was verleend en dat een schetsplan was binnengeko men van de nieuw te bouwen chr. lage re school. De raad ging principieel akkoord met de verbouw van de burgemeesterswo- ning en voteerde daarvoor een krediet. De verbouw was noodzakelijk omdat de woning in de huidige vorm niet aan de eisen, verbonden aan een ambtswoning voor een burgemeester, voldeed. MIDDELBURG Een op hol geslagen paard heeft gistermiddag een personen auto beschadigd. Het paard was wegge lopen en de Veerseweg ingeslagen toen er uit tegenvergestelde richting een auto naderde besftuurd door mevrouw de B. P. N. uit Veere. Hoewel de automobiliste de wagen in d'e berm reed, kon zij niet voorkomen adt het dier met de hoeven tegen de voorzijde van de auto trapte. Enkele landbouwers hebben het paard opgevangen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De mysterieuze affaire van Grootegast heeft een nieuwe wending genomen met het plotselinge ontslag van de burge meester van Oldekerk, de heer J. H. Boerma. Burgemeester Boerma had ziekteverlof gevraagd nadat was gebleken dat in de gemeenten Grootegast en Oldekerk malversa ties waren gepleegd. Dit verlof is thans ongevraagd omgezet in ont slag. Het is ingegaan op de dag waarop het koninklijk besluit werd getekend- 14 december. Deze nieuwe ontwikkeling in de zaak tegen de gemeentearchitect J. G. van Grootegast en Oldekerk, wordt met evenveel geheimzinnigheid om huld als de zaak zelf. Niemand wil er iets over zeggen. Het ministerie van binnenlandse zaken verwees voor commentaar naar de provinciale grif fie in Groningen. In Den Haag liet men er geen twijfel over bestaan, dag het plotselinge ontslag van de burgemeester van Oldekerk in direct verband staat met het onderzoek dat de justitie instelt naar de handelingen van de gemeente-architect. De waarnemend commissaris der Koningin in Groningen weigert even eens ieder commentaar. Hij wenst niet in bijzonderheden te 'reden nu de zaak-Grootegast nog in handen van de justitie is. De officier van justitie kon in het huidige stadium van de zaak niet meer zeggen, dan dat het gerechtelijk vooronderzoek nog in voi le gang is. Intussen houdt deze zaak nu al ver scheidene weken de gemoederen in de provincie Groningen bezig, zonder dat ook maar bij benadering wordt ge zegd hoe omvangrijk de malversaties in Oldekerk en Grootegast zijn ge weest. Axel De oudste inwoner van Axel, de heer J. F. Vettenburg, is gisteren overleden. De Heer Vettenburg, die te Os- senisse werd geboren, is zesennegentig jaar geworden. Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest: Want, er heeft nauwelijks iets plaats gevonden in Uw omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U bent nog geen abonnee P Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts f 1.12 krijgt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken op proef. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg. Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vrer weken op proef te ontvangen voor slechts f 1.12. Naam: Straat: Woonplaats: RUILVERKAVELING STOPPELDIJK Gedeputeerde Staten var) Zeeland maken bekend, dat zowel door de meerderheid dergenen, die bij het kadas ter als eigenaren bekend staan, als door degenen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaren van onroeren de goederen, welke in ka dastrale grootte tezamen meer dan de helft van de kadastrale grootte van het blok uitmaken, is besloten tot ruilverkaveling ten aan zien van het ruilverkave- lingsblok „Stoppeldijk", zo als dit blok voorlopig werd vastgesteld bij besluit van hun College van 24 oktober 1961 no. 174/1, 2e afd. Middelburg, 18 dec. 1961. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. de Casembroot, Voorzitter, Pilaar, Griffier. Als men over Nylons spreektdenkt U aan Viola Merk nylons naar maat, zowel met als zonder naad nu 1.95. Alleen Mode huis Viola, Lange Vorststraat 47, Goes. Als men over Nylons spreekt denkt u aan Viola ragfijne Mousse kousen zoals Miss Moussia. Maar 2.95 met en zonder naad. Mode huis Viola, Lange Vorststraat 47, Goes. Stichting Praktijk School voor landbouw techniek en arbeidsrationalisatie „PRINS WILLEM" te Schoondijke GEVRAAGD een Vereist: landbouwkundige of landbouwtech- nische opleiding. Enige practische kennis van de landbouwmechanisatie. Diploma's van hogere of middelbare landbouw school of van technische school strekken tot aanbeveling. Een voor het uitvoeren van de onder- houds- en reparatiewerkzaamheden van machinepark. Vereist: kennis van dieselmotoren, landbouw trekkers en landbouwwerktuigen, be nevens ervaring met lassen (auto- chenisch zowel als electrisch), en het normale monteurswerk. Voor beide functies salariëring volgens rijks regeling. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Inlichtingen te verkrijgen bij de directeur der school. Sollicitaties te richten aan de secretaris van het bestuur der Stichting: J. v. Dijk, O 138 te Groede. de Zeeuwse krant met de VROEGE EN SNELLE BEZORGING Door de directeur van Gemeentewerken van Middelburg zal op 9 januari 1962 op het kantoor van Gemeentewerken, Stadsschuur 1 worden aan besteed: het uitvoeren van grondwerken, het aanleggen van zt 350 m riolering 0 30 en 0 40; het aanleggen van 2750 m: klinkerbestrating; het aanleggen van 600 m- keibestrating in de Looierssingel e.a. Bestek no. 158 met tekeningen vanaf heden ver krijgbaar a 10,per stel, franco per post 11, per stel, op bovengenoemd kantoor. N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE MAATSCHAPPIJ vraagt: A. voor haar district Goes: ELECTRICITEITS- 1. eerste oefening mil. dienst volbracht hebbende, standplaats Goes, opleiding lagere techpische school en tenminste adspirant V.E.V. opleiding lagere technische school. B. voor haar kantoor te Middelburg: eerste oefening mil. dienst volbracht hebbend^ ULO- of gelijkwaardige opleiding vereist.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6