Sint Laurens blijft pleiten voor de zelfstandigheid Raad Yerseke keurde begroting 1962 goed Financiële toestand van Kortgene is kerngezond SANOVITE GEMEENTE BESTAAT NIET UIT TWEE GEDEELTEN" STORMLOOP OP DE TAKKEN ugancr. Nieuwjaarsadvertentie Zeeuwsch Dagblad ^Crió kraó door Zeeland T>e mOCMTkont cué Cte d&ze /taasn Vrijdag 22 december 1961 ZEEUWSQl DAGBLAD Pag. 4 Landbouw C.M.B. afdeling Goes feestelijk bijeen Begroting Levensader Subsidies Twee uitvoeringen van „Volharding" AR-conferentie met leraren Benoemingen in raad Goes Raad behandelt begroting 1962 Swift naar Olympiaan Rocle Kruis Bruinisse wordt zelfstandig Aanvaringen op Oosterschelde een geruststelling' Hartelij k afscheid van onderwij zeres SINT LAURENS De gemeen-l verwantschap met stedelingen teraad van Sint Laurens heeft met sevoedlld' gistermorgen nogmaals krachtig„Ook"Yoeikhüng 'van^G.S naar voren gebracht dat zijn vu rigste wens is een zelfstandig blijven van de gemeente. Burge meester W. Baas las een uitvoe rig ontwerp-schrijven aan Gede puteerde Staten voor, waarin B. en W. nog eens hun visie geven op het herdelingsvraagstuk e het bijzonder ingaan op de lichting van G. S. bij het nieuwe ontwerp van wet, dat deze maand door de Walcherse ge meenteraden behandeld moet worden. Burgemeester Baas merkte op dat het thans ontworpen plan zeer afwijkt van de eerste twee ontwerpen. Het had hem verbaasd dat in de toelichting ge sproken wordt over een agrarisch noor delijk deel en een stedelijk zuidelijk deel van Sint Laurens, hetgeen dus zou impliceren dat er een verschil in men taliteit zou zijn tussen beide bevolkings groepen. Dit laatste is beslist niet het geval, aldus de burgemeester. „Dat de ze stelling niet houdbaar is, bewijst trouwens het ontwerp van wet overdui delijk, hoe anders te verklaren dat de ze twee „verschillende delen" hierin toch onder dezefd'e noemer (Midde- burg) ondergebracht worden?" Van heel de oppervlakte grond van Sint Laurens (duizend hectare) slechts 10 pet. bebouwd, waarvan dan nog minstens de helft in beslag is genomen door boerderijen met bij gebouwen, aanhorigheden en landbouw- schuren. Hoogstens is dus buiten 50 hectare bebouwd buiten de agrarische sector en een gedeelte daarvan wordt nog bewoond door landarbeiders. De burgemeester bestreed de gedachte dat de bebouwing langs de Noordweg in Sint Laurens een voortzetting is van een uitloper van de bebouwing van Middelburg. De gronden achter de Noordweg zullen bovendien agrarisch blijven. Met grote instemming hebben B. en W. van Sint Laurens kennis genomen van wat de toelichting van G.S. ver meldt over de gemeente Nieuw- en St. Joosland. Zij achten het ee nver- heugend verschijnsel dat alleen om het betrekkelijk kleine inwonertal van 1200 de zelfstandigheid van de gemeen te Nieuw- en St. Joosland niet wordt aangetast. Waarom de voor Nieuwland gehan teerde maatstaf niet aangelegd voor Sint Laurens?, vragen B. en W. zich af. Sint Laurens wordt nu al gezocht door forensen, die heel Zeeland tot hun rayon hebben en juist in het noorde lijk deel willen wonen. Hoofdbron van bestaan is en blijft de landbouw en GOES. In de afgelopen zomer her dacht de landelijke bond van christelij ke werknemers in de metaalnijverheid en de electrotechnische industrie het 60- jarig bestaan. Dit feit werd door de af deling Goes van deze bond als nog in de Prins van Oranje op enigszins fees telijke wijze herdacht. De afdeling zelf had overigens ook nog een reden tot dit feest omdat enige tijd geleden het 100ste lid kon worden geboekt. Na een openingswoord van voorzitter Joosse werd een film vertoond, getiteld „De roeiers van Akkra". Deze film gaf een goed beeld van de opkomende eco nomische kracht van de Afrikaanse staat Ghana. Hierna hield de bondspenningmeester, de heer J. J. A. Stapele uit Utrecht een. propaganda-speech. Sprekende over de vraag hoe het werk van het christelijk vakverbond nu ge daan moet worden antwoordde spreker „precies zoals het 60 jaar geleden werd gedaan". Ook nu moeten we het weer samen doen, aldus de heer Stapele, bij het licht van de Bijbel. De bondspen ningmeester vroeg zich af of we, nu we over alles kunnen beschikken en alle mogelijke cursussen etc. bezitten om ons met de sociale problemen vertrouwd te maken, nog wel hetzelfde elan hebben als zestig jaar geleden. Wij moeten al dus spreker, de bereidheid bezitten om mee te praten over de sociale problemen i en zullen ons moeten verdiepen en voor al moeten komen als we geroepen wor den. Samen aldus spreker zullen wij eer diep christelijk sociaal stempel op deze samenleving moeten drukken. De heer Stapele was ten slotte van oordeel, dat er bij de groeiende indu strialisatie in Goes alle kansen aanwe zig waren om de afdeling Goes van de christelijke metaalbewerkers verder uit te bouwen. Intensieve en direct gerich te propaganda is hiertoe echter een ver eiste. Namens de Christelijke Besturenbond Goes sprak de heer G. Paauwe zijn fe licitatie uit. Hij wekte de aanwezigen op om vooral ook mede te werken aan de verbreiding van het Evangelie in de io- komende landen in Afrika. De bijeenkomst, die goed was bezocht, werd besloten met de vertoning van de kleurencinemascope-film „Avontuur in de Pacific". Met ingang van 1 januari 1962 is overgeplaatst de meetarbeider A. van het Kadaster van het Ruilverkavelings- bureau te Sint-Maartenslijk. de heer Abr. J. van Popering uit Sint-Annaland, naar het Bureau van de Landmeetkun dige Dienst te Rotterdam. wordt slotte: zien B. en W. geen enkele noodzaak om aan de zelfstandigheid van de gemeen te Sint Laurens een einde te maken al leen op verzoek van een naburige ge meenteraad. Wij vertrouwen erop dat de minister ook thans weer het ontwerp zal intrekken of zo wijzigen, dat Sint Laurens niet bij Middelburg gevoegd wordt. Hiervan uitgaande behoeven wij dan ook momenteel weer niet te wijzen op de grote grilligheid waarmee lijnen zijn getrokken op de kaart van Sint Laurens, waardoor het mogelijk zou worden om een voorbeeld te noemen dat een hofstede vlak naast de her vormde kerk zou komen te liggen in de nieuw te vormen gemeente Veere". De raadsleden verklaarden zich vol komen achter het ontwerp-schrijven dat aan Gedep. Staten zal worden toegezon den. De gemeente-begroting 1962 werd na korte discussie z.h.s. vastgesteld. Zij sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 337.072,73 met een post onvoorzien van 6400 gulden. De kapi- taaldienst vertoont aan inkomsten een bedrag van 451.520,08 en aan uitga ven ƒ704.887,35. De heer A. Simonse (AR) was het eni ge raadslid dat een algemene beschou wing hield. Hij was verheugd dat B. en W. er weer in geslaagd waren de - be groting sluitend te krijgen. De heer Si monse sprak zijn teleurstelling uit over het beleid van de minister van volks huisvesting aangaande het verstrekken van bouwpremies, waardoor een plaat selijke aannemer bijvoorbeeld niet in staat is aan de aanvragen van velen te voldoen. De realisering van het uitbreidings plan wordt hierdoor gestagneerd. Bur gemeester Baas was het volkomen eyns met de zienswijze van de heer Simon se betreffende de gang van zaken met de woningbouw. Het contingent ^oor Zeeland vond hij veel te weinig, ter wijl de bouwpremies steeds maar uit blijven. De gemeenterekening 1960 werd vast gesteld. De gewone dienst vertoont aan inkomsten een bedrag van 250.545,73 en aan uitgaven 216.841,56, met een voordelig slot van 33.754,17: de kapi- taaldienst aan inkomsten ƒ470.744,19 en aan uitgaven ƒ489.340,80, nadelig slot van 18.546,61. De vergadering van de gemeente raad Yerseke kreeg dinsdagavond di rect na de opening een feestelijk tint je door de mededeling van Burge meester Willemsen, dat de plannen tot vergroting van de haven beste- dingsklaar gemaakt kunnen worden. Elders in dit blad vindt u over deze voor Yerseke zo belangrijke gebeurte nis een nadere uiteenzetting. In deze bijna vier uur durende raadsvergade ring werd de begroting voor het jaar 1962 goedgekeurd. Vooraf kregen de raadsleden gele genheid een algemene beschouwing te houden. Hiervan maakten gebruik de heren C. Pekaar (Soc.), J. Koster (S.G.P.) en Joz. Sinke (A.R.). Na zijn bezorgdheid te hebben uitge sproken voor de algemene wereldsitu atie betoogde de heer Pekaar, dat men over de nieuwe financiële ver houdingswet tussen Rijk en Gemeen ten vast niet behoeft te juichen. In deze huidige welvaartsstaat kunnen we bepaald niet doen wat we zouden willen doen. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat enkele gemeen telijke belastingen in het nieuwe be grotingsjaar moeten worden verhoogd. De heer Pekaar was verheugd over het feit, dat de bouw van een gym nastieklokaal mogelijk wordt evenals over de sanering van de wijk Polen. Hij hoopte ten slotte, dat de barakken aan de Van Tienhovenstraat thans spoedig opgeruimd zouden kunnen wor den en dat elke kans op herbouw van de toren zal worden aangegrepen. De heer J. Koster (SGP) feliciteer de B. en W. met de toestemming tot vergroting van de haven. Hij noemde dit de levensader van de gerrieente en constateerde met enige weemoed, dat er nu aan de avond van Yerseke's be staan als mossel- en oestercentrum nog een nieuwe, althans betere haven komt. Ook hij brak een lans voor herbouw van de toren en was teleur gesteld over het feit, dat op de be groting geen post was opgenomen voor de bouw van een nieuw politie bureau. De heer Joz. Sinke (AR) wenste B. en W. God's steun toe bij de realise ring van de begroting. Inhakend op hetgeen de heer Koster over de haven had gezegd, was deze spreker van mening, dat Yerseke bepaald niet een dorp van grijsaards zal worden en dat de vergrote haven voor de toekomst van groot belang kan zijn. Bij de beantwoording van deze spre kers deelde burgemeester Willemsen onder meer mede, dat de torenkwestie een financiënkwestie is. Zodra er op een volgende begroting ruimte gevon den kan worden zal herbouw worden verwezenlijkt. Vervolgens werd de begroting arti- kels-gewijze behandeld en behoudens een aantal opmerkingen van onderge schikt belang aangenomen. In de vorige raadsvergadering had het voorstel van B. en W. om straat no. 44 de naam Polen te geven geen meerderheid gevonden. De naamge ving van deze straat stond nu opnieuw op de agenda en thans bleek, dat en kele raadsleden door de burgerij wa ren benaderd waaruit de sympathie van deze bleek voor de naam Polen Zonder bezwaar konden daarom nu de naambordjes voor deze straat worden besteld met het opschrift „Polen". Bij de ingekomen stukken waren een aantal subsidieverzoeken. De Stichting Militaire Tehuizen van het Humanis tisch Thuisfront vroeg een subsidie van 36,Hierover ontstond een discus sie waarbij bleek, dat de raadsleden Sinke en Van Schaik die bij een vroe gere aanvraag tegen een dergelijke aanvraag hadden gestemd, nu voor standers bleken te zijn geworden. Na stemming verkreeg het voorstel een meerderheid. Alleen de S.G.P.-fractie stemde tegen. Het bedrag van de sub sidie werd echter vastgesteld op 10. De aanvraag van de Nederlandse Fe deratie van Harmonieën om een hogere subsidie voor Mozart" werd con form het advies van B. en W. ver worpen. Voor enkele van deze subsidies was reeds een eerste begrotingswijziging voor 1962 nodig. Deze was eveneens nodig om een bedrag van 130.000 te kunnen voteren voor sanering van de wijk „Polen" en 6500 voor de bouw van een wachtlokaal voor buspassagiers op het parkeerterrein. Bij deze wijzi ging bepleitte de heer Cornelisse voor een tweede wachtlokaal op de Darti. De raad gaf zijn goedkeuring aan de verhuur van een perceel grond aan de Burenpolder aan de heer W. Jobse en verlengde de termijn voor ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde wo ning Langeviele 12. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer W. Dronkers. Ook de begroting van deze instelling werd goedgekeurd. Dit ge beurde eveneens met de verordening rioolbelasting. Deze gaat een gemid deld bedrag van 25 per perceel op brengen. De grootte van het bedrag van deze nieuwe belasting voor de Yersekenaars is uiteindelijk afhankelijk van de huurwaarde voor de personele belasting. De reinigingsrechten werden verhoogd van 8 op 9 per emmer. Burgemeester Willemsen deelde voorts nog mede, dat de concierge-bode van het gemeentehuis, de heer P. Oele, uit het ziekenhuis was ontslagen. Hij wenste hem een spoedig, volledig her stel toe. GOES. In het restaurant „De Op ril" hield de Goese gymnastiek- en handbalvereniging Volharding de jaar lijkse ledenvergadering. Voorzitter K. Kooy liet tijdens zijn openingswoord d» voornaamste gebeurtenissen van het af gelopen verenigingsjaar nogmaals in het kort de revue passeren. In het bijzon der dacht hij met genoegen terug aan de geslaagde viering van het 70-jarig be staan en de diverse successen die op verschillende wedstrijden werden be haald. Spreker deed ten slotte een beroep op de leden om de z.g. emmertjesactie te steunen. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mevr. A. Sinke-Torbijn was in op timistische toon gesteld. Mede doordat diverse werkzaamheden door enkele le den kosteloos werden verricht. Uit het jaarverslag van de secretares se. mevr. A. Harmsen-v.d. Kuijl bleek, dat het ledenaantal iets was teruggelo pen hetgeen evenwel niet verontrustend werd genoemd. De vereniging telt nu 275 leden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden mevr. G. Schmidt-v.d. Kree- ke, M. de Hond en de heer K. Kooy herkozen. In de elftalcommissie voor de hand balafdeling. kregen zitting de dames G. Schmidt-v.d. Kreeke, N. Knuist, J. de Jonge en J. Mijnsbergen en de heren B. Kole en G. Rijn. Voorts werd besloten om te trachten in maart van het volgend jaar een uit voering te geven. Deze avond zal be staan uit 2 avonden, een voor de senio ren en een voor de jeugd. UTRECHT. Op 5 januari ontvangt het Centraal Comité van a.r.-kiesver enigingen in „Esplanade" te Utrecht een aantal geestverwante leraren van het christelijk middelbaar-, voorberei dend hoger en kweekschoolonderwijs, alsmede uit enkele andere onderwijs sectoren. Op die contactconferentie zullen de discussies worden ingeleid door mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de Unie en de Schoolraad. De heer Hangelbroek spreekt over het on derwerp: „Versterking van het chris telijk politiek besef". Een groot aantal uitgenodigde gasten heeft reeds toegezegd aan deze één- daagse conferentie, waarin ook ruime gelegenheid tot het voeren van discus sies wordt gegeven, deel te nemen. Ook de a.r.-bewindslieden en leden der beide a.r.-Kamerfracties zijn uitgeno digd deze conferentie bij te wonen. De aanvang is gesteld op half elf 's mor gens. GOES. Voor de woensdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering stonden ver schillende benoemingen op de agenda. In de woonruimteadviescommissie werden herbe noemd de heren P. J. Janssens, J. Katsman en F. J. S. v. d. Peijl en gekozen werden de heren dr. S. Drukker en F. M. Schrijver, die de plaatsen zullen innemen van de he ren A. Buijs en mevr. J. M. H. F. Fran- ken-Van Ewijk. Beiden waren niet herkies baar. Tot leden van het Burgerlijk Armbe stuur werden herkozen de heren Ph. Wes- sels en A. Elenbaas. In de commissie van advies voor de ge meentelijke volkskredietbank werden be noemd de heren F. Walrave (K.A.B.) en W. Fraanje (chr. middenstandsver.). Zij werden gekozen in de plaatsen van de vertegenwoor digers van het C.N.V. en De Hanze. De heer Ph. Haverhoek werd voorts herbenoemd als lid van het Gasthuisbestuur. Eveneens werd herbenoemd dr. J. A. E. van der Feon als lid van het college van curatoren van de gymnasiale afdeling van het Goese ly ceum. De heer L. Franken te Kloetinge werd gekozen in het college van toezient op het middelbaar onderwijs, waarmee in een bestaande vacature werd voorzien. Als le den van de commissie tot weiing van school verzuim werden tenslotte ner cozen de heren P. Baarends, C. de Klerk, M. de Borst en D. Faberij de Jonge en gekozen werden de heren B. Mouris, J. Kapoen er. W. J. Do minions. De heer Ph. Hav er-ion* herinner- de er het college van B. :-n W. nog aan, dat nog steeds niet is voorzien in de vaca tures van gedelegeerden van gemeentezijde in het bestuur van de ambachtsschool. De heren P. de Munck en W. G. M. de Valk vertegenwoordigden de gemeente in dit be stuur, maar beiden zijn geen raadslid meer Uit het antwoord van loco-burgemeester J. S. Visscher bleek, dat de raad spoedig een aanbeveling kan verwachten. Suggestie v huttevaer TERNEUZEN. - schippersvereniging a de zijde van de „Schuttevaer", die in Terneuzen heeft vergaderd over het probleem van de ligplaatsen, deelt men ons mede dat in deze vergadering niet gesproken is over een plan voor de aan leg van een insteekhaven, doch dat de bespreking wel heeft geleid tot het doen van een suggestie aan het Terneuzense gemeentebestuur. Aangezien er tussen het indienen van een voorlopig plan en het doen van een suggestie verschil be staat en men uit het verslag in ons blad van gisteren wellicht niet voldoende dit verschil zou opmerken, heeft het be stuur van de schippersvereniging hierop onze aandacht gevestigd. KORTGENE De financiële slotte vragen de verlichting van enkele j straten en de rioleringen op de dorpen positie van de gemeente Kort- aanzienlijke bedragen, gene is aanzienlijk verbeterd. De Eeu voorziening ten behoeve van het T J Groene Kruis te Kats behoort nog steeds gewone dienst van de toemeente- ^ot wensen van B. en W. Het lijkt begroting 1962 sluit aan inkom. utgesloten, dat Kats eenzelfde gebouw «tPn en iiitoaven met f 911 697 01 zal kr'igen als te Kortgene en te Colijns- sten en uitgaven met j aii.osi.ui. piaat 3 en spe]en met de gedachte het derde lokaal van de o.l. school in te richten tot „medisch centrum". Bij de opzet van de begroting is nog geen rekening gehouden met de kosten van het onderhoud van de nieuwe weg Kortgene-Kats. De gemeenteraad wordt verder voorgesteld de bouw van drie woningen te Colijnsplaat onderhands aan te besteden. Deze woningen zijn toege wezen ten behoeve van de huisvesting van personeel van de firma Verburg te Colijnsplaat. Een ander punt betreft de vaststelling van een herziening van het uitbreidings plan voor het dorp Kortgene. Aan de oostzijde van het plan waren woningen geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling een gedeelte te bestemmen voor de bouw van een politiepost en een gebouw voor het waterschap. Tenslotte wordt voorgesteld het beheer en het onder houd van de veerdam over te nemen In de Chr. Nationale school in Ka- pelle werd de periodieke contactavond voor de ouders gehouden welke zeer druk werd bezocht. Er was gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichti gen en ook kon met het onderwijzend personeel hierover worden gesproken. MIDDELBURG „Silent night, holy night", het diep-vokale geluid van Mahalia Jackson vult in de korte tijd die ons nog rest tot Kerstfeest ettelijke malen per dag het volume van de grammofoonplatenwinkels. Voor de platen-industrie betekenen ook de dagen vóór het Kerstgebeu ren een gouden tijd; kleine maar vooral ook grote mensen komen een plaatje uitzoeken dat de kerstsfeer nog eens extra accentueert. „Maha lia vliegt weg", vertelde ons een platen-juffrouw. Maar ook de kerst liedjes van de „Blue Diamonds schijnen het vooral bij het jeugdige publiek goed te doen, en de platen van het Haags kinderkoor vinden ondanks de wat hogere prijs even eens gretig aftrek. „Naar de kerst liederen van Mahalia blijft men het hele jaar door vragen, maar de doorsnee kerst-platen raken wij na kerstmis niet meer kwijt", deelde de juffrouw mee, terwijl zij voor de zoveelste maal die dag een zwarte schijf met een „stille nacht" inpakt voor een jonge koper. Ook voor de talrijke kerstboomver kopers is het nu zaak een typisch symbool van deze feestdagen bijtijds van de hand te doen. „Want", zo voorspelde een kérstboomverkoper op de Middelburgse markt, „zater dag zullen er al niet veel denne- bomen meer verkodfit worden". En hieruit blijkt dat vele huisvrouwen de mening zijn toegedaan „wie eerst komt, eerst maalt", want al tien dagen voor kerstmis begon de storm loop op de kerstboom-kraampjes. Bovendien denken velen slechts voor één keus gesteld te zijn: óf vroeg een boom kopen en een mooie uitzoeken, (die naar men dan zegt met kerstmis naald-loos is) óf vlak voor het feest een fris boompje uit de overgebleven „kneusjes" krijgen. „Niet waar", verzekerde ons de ver koper, „de bomen worden al voor sinterklaas aangevoerd en blijven zolang ze buiten liggen fris tot na kerstmis". Het is dus alleen zaak bijtijds een mooie boom te kopen en die buiten te bewaren tot de tijd van net versieren is aange broken. De denneboompjes die nu in zovele huiskamers fraai versierd gaan pron ken hebben een verre reis gemaakt: de bomen die in de Zeeuwse hoofd stad te koop zijn werden gekapt in de Limburgse bossen. Gelet op de hoeveelheden kerstbomen en -boomp jes die dagelijks aan de man worden gebracht (per kraam ruim honderd op één dag) zal Limburg nu wel niet zo'n bosrijke streek meer blij ken als aanvankelijk in de leer boekjes vermeld werd. Met een post onvoorzien uitgaven van 40.192,10. Vergeleken met andere jaren is deze post hoog. Verder zal de raad geen voorstel bereiken om een verzoek in te dienen om verhoging van de al gemene uitkering uit het gemeen te fonds. De gunstige financiële positie van de gemeente valt nog des te meer op nu de aanleg van de nieuwe weg naar Kats een jaarlijkse reservering vraagt van 23.600. De gemeenteraad zal in de donderdagmiddag te houden vergadering de begroting behandelen. Deze gunstige financiële positie is vooral te danken aan de wet, waarin de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten wordt geregeld. Dc kos ten voor het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs worden nu voor rekening van het rijk genomen. Het nij verheidsonderwijs komt eveneens ten laste van het rijk. De gemeente beschikt verder over een reserve-pof' met een totaalbedrag van 312.127,07. Deze reserves mogen ech ter alleen aangewend worden voor de projecten, waarvoor zij aangegeven zijn. De slotconclusie van het gemeentebe stuur luidt: „De financiële toestand van de gemeente is kerngezond." Dat wil niet zeggen, dat wij onbekom merd kunnen voortgaan,"schrijven B. en W. aan de raad. Er is als gevolg van het tekort aan dekkingsmiddeleen in voor gaande jaren, vooral op het gebied van straten en Wegen, een achterstand ont staan, die moet worden ingehaald. Schema B. en W. hebben een schema opge steld van werken, waarvoor het college in de loop van 1962 en volgende jaren goedkeuring zal vragen. Op dit schema staan o.m. de volgen de werken: verbetering van de havens van Colijnsplaat en Kats, kosten resp 28000 en 19800., goed ingerichte speelweiden op de dorpen,kosten per dorp 2000, de Spuikom te Kortgene zal binnenkort een bestemming moeten krij gen, en verfraaiing van de hoofdstraten in de dorpen o.a. door beplanting. Het voornemen bestaat verder de zgn Kaai- vaat van een verharding te voorzien en te verfraaien door beplanting. Het verharde terrein zal in vakken verdeeld worden voor parkeren. Ten- Ingezonden mededeling) SIGAREN Protest Z.L.M.-afdeling Bruinisser landbouwers betalen ten onrechte rioolbelasting BRUINISSE. De heer P. L. Krepel, voorzitter van de afdeling Bruinisse van de Z.L.M. heeft in een afdelingsverga dering medegedeeld dat aan de ge meenteraad van Bruinisse een schrijven is verzonden waarin wordt geprotes teerd tegen aanslagen in de rioolbelas ting van landbouwers in de polder Brui nisse. Deze landbouwers moeten echter zelf voor hun riolering zorgen. Volgens het bestuur van de afdeling begaat de gemeente derhalve een on rechtmatige daad. De heer Krepel gaf voorts éen overzicht van het afgelopen jaar. Ir. M. A. van der Beek hield ver- volgens een causerie over de arbeids voorziening en mechanisatie in de land bouw. Hij vroeg vooral de aandacht voor proeven ter mechanisatie van de suikerbietenteelt. Na afloop van de le zing werden vragen gesteld. MIDDELBURG. Op de valreep van dit jaar moet Swift nog een moeilijke wedstrijd spelen. Op Tweede Kerstdag vindt in Den Haag de wedstrijd Olym- piaan-Swift plaats. De Hagenaars zijn deze competitie nog niet tot grootse prestaties gekomen, maar hebben in eigen huis tot nu toe geen punt verlo ren,. Bovendien ligt hun spel Swift niet erg. Het zal dus een uitstekende presta tie zijn, als de Middelburgers de pun ten meebrengen. Geniet er van PARADISO 22 ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct ln;.ddösjes van 10 stuks BRUINISSE. —De afd. Bruinisse van het Roode Kruis hield de jaarvergade ring. De voorzitter burgemeester C. H. van de Linde heette „de niet talrijk aanwezigen welkom. De penningmeester de heer W„ van den Ouden oogste veel succes met zijn op rijm gesteld jaarverslag over de ja ren 1958-1960. De vergadering ging akkoord met de door het Bestuur voorbereide zelfstan dig making van de afdeling, d.w.z, dat de afdeling Bruinisse uittreedt uit de af deling Duiveland en een zelfstandige af deling wordt. Rechtspersoonlijkheid zal worden aan gevraagd. Het dagelijks bestuur C. H. van de Linde, voorz., W. van den Ou den secretaris en L. E. van Popering, penning, werd als voorlopig dagelijks bestuur van de nieuwe afdeling herko zen. Uit het jaarverslag van de penning meester de heer L. E. van Popering bleek dat de nieuwe afdeling met een gezonde financiële basis kan begin nen. Aan chronische patiënten, voor zover bedlegerig, zal met Kerstmis een fruit- bakje worden aangeboden. Een groot aantal bejaarden heeft genoten van de kerstfeestviering, sa men met de afdeling Oostkapelle van de NCVB. De liturgie werd verzorgd door mevrouw Van Lijnden en mevrouw Den Hollander. Voorts waren er enkele verhalen, declamatie en kerstgedich ten, met vocale omlijsting door een zangkoortje. De a.r.kiesvereniging te Zoutelande vergaderde onder voorzitterschap van de heer P. Brasser. De heer A. Jobse bracht verslag uit van de centrale te Vlissingen. De lijst voor de Provinciale Staten werd opgesteld. (Ingezonden mededeling) Zorg dat Uw in het staat. U kunt deze opgeven aan onze kantoren en agentschappen. U kunt deze ook telefonisch opgeven door gebruik making van telefoonnummer 01180-2009 VLISSINGEN. Het matige zicht heeft bij boei 90 ter hoogte van het Nauw van Bath een aanvaring veroor zaakt. waarbij betrokken waren het 7475 ton metende Franse schip Mar- quisen van de Compagnie Messagerie Maritime uit Parijs, het Portugese schip Belas (448 ton) uit Lissabon. De Belas is aan de grond gelopen. Uit Antwerpen voeren sleepboten ter assis tentie uit. Tussen Hansweert en de veerhaven van Kruiningen is het Zweedse 7230 brt. ton metende vracht schip Venezuela van de Johnson Line uit Stockholm omhooggevaren. Dat ge beurde tijdens hoog water. De Scaldis uit Vlissingen en sleepboten uit Ter- neuzen voeren uit om assistentie te verlenen. Door de hengelsportvereniging Westkapelle werd een jeugdwedstrijd georganiseerd in het gooien op eert af stand van 30 meter. De beste worp was voor J. Brasser. Bietencampagne ten einde BRUINISSE Gedurende de bieten campagne 1961 werden via de haven c.q. de Weegbrug te Bruinisse ver scheept in totaal 21.775.140 kg suiker bieten. Hiervan waren 2.725.390 kg be stemd voor de fabriek te Dinteloord en 19.049.750 kg voor de combinatie Fut- tershoek Centrale Suiker Maatschap pij- Vooral de laatste week was het zeer druk omdat men van de fabriek het aantal tonnen suikerbieten dat in Dui veland was geoogst had onderschat. Men verscheepte in die week namelijk 4 miljoen 260.000 kg bieten. In totaal kwamen voor Futtershoek 44 schepen bieten laden. Op Zondagavond 24 dec. wordt in de Evang. Luth. Kerk aan de Walstraat in Vlissingen van half 8 tot half 9 een Kerstnachtdienst gehouden, waar me juffrouw Riek Carl van Middelburg zingt. Hobo wordt gespeeld door Flip Feij en Tom Oostendijk, Amsterdam. Aan het orgel Fl. Feij. Het onderwerp van de meditatie van ds. Ten Rouwe- laar is: „Laat ons naar Bethlehem gaan". Sanovite bij de hand te hebben. Door de "Sandwichlij»* ook zo geschikt voor lekkere hapjes. De modelslagerij J. Hugense uit Middelburg behaalde op een interna tionale tentoonstelling in Parijs een ereprijs met de artikelen en rookworst, cervelaatworst en Berliner leverworst. ST. ANNALAND De kleine Her vormde Meisjesvereniging „Van Knop tot Bloem" hield haar derde jaarverga dering in het Hervormd Verenigingsge bouw. Deze avond werd gevuld met een Bijbelinleiding, een Kerstverhaal en enkele gedichten. Er waren diverse afgevaardigden van Christelijke Ver enigingen aanwezig, alsmede ouderling Johs. Overbfeke. Voor de voorbereidende examens tot het verkrijgen van de bevoegdheid tot het uitoefenen van heilgymnastiek en massage die te Scheveningen wor den afgenomen slaagden de heer J. Baas te Nw, en St. Joosland, de heer A. Ph. Gilbert te Vlissingen, mej. S de Kam te Oostkapelle, de heer J. Keu- kelaar te Wilhalminadorp, mej. M. A. van Kleunen te Goes en mej. K. Lin- denberg te Wolphaartsdijk. Allen leer lingen van het Zeeuws Opleidingsinsti tuut voor Heilgymnastiek in Koudeker- ke. De aanbesteding vond plaats voor het leggen en rioleren van een verbin dingsstraatje tussen de Bosweg en de Duinweg te Zoutelande. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver fa. Boone en Besuijen te Oostkapelle voor 25.202, De wekelijkse rondgang met de busjes voor Kinderzorg heeft in de maand november in Kapelle opgebracht 123,30 en de rondgang met de busjes voor de zending bracht ƒ74,72 op. Tijdens de jaarvergadering van de ijsclub in Kloetinge werd mevr. A. Beenhakker-Allemekinders als bestuurs lid gekozen. Het ledental bleef vrij sta biel. Besloten werd alleen contributie te innen- wanneer de ijssport actief kan worden beoefend. Hoge voedingswaardel Bestrijdt "overwicht"! Regelt de spijsvertering! (Ook .zoutarm verkrijgbaar) WOLFAARTSDIJK Op het raad huis werd door het gemeentebestuur, het onderwijzend personeel en de ouder commissie afscheid genomen van mevr. M. P. Karff-Gunst, die m.i.v. 1 januari a.s. ontslagen moest worden als onder wijzeres aan de o.l. Prinses Wilhelmi- naschool i.v.m. de daling van het aan tal leerlingen van die school. Namens het gemeentebestuur sprak burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny mevr. Korff in hartelijke bewoordingen toe, waarna hij haar als blijk van waarde ring een boekenbon aanbood. Ook de hoofden van de beide o.l.-scholen, de heren J. Gideonse en L. P. Pieterse, richtten he twoord tot mevr. Korff, be nevens tenslotte de vice-voorzitter van de oudercommissie dhr. A. C. Blok, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een boekenbon. SINT-MAARTENSDIJK, 21 december. Uien bonken 2,61, idem 55-70 22,60, 40-55 23,03—23.16. Kriel 28,02. Picklers 31,80. Stek 4,09. Aanvoer 65 ton. Bintjes 10.50. Bonken 11,99. Aanvoer 5 ton. Beurs: tarwe 28-31, gerst 24-26, kleine erwten 24-31. haver 24-25, schokkers 24-28, bruine bonen 40-50, blauwmaanzaad 55-60. MIDDELBURG. 21 december. Golden Delicious 75-80 68—75, 70-75 68—74, 65-70 64 —76, 60-65 59—63 111 grof 53—60. Jonathan 70-80 62—66, 70-75 58—65, 65-70 66, 111 grof 52—60- St.-Remy 65-75 43—47, 111 grof 44— 50. Glassla C 15, glasandijvie 31—56, prei 16 ~Tr°dekool 712, savoyekool 4&15, wittekool 615, boerenkool *4—6, bloemkool 6 St. p. kist 48—77. 8 st. p. kist 39—70, 10 st. p. kist 19—41, witlof 71—96. spruiten on- geschoond 15—61, geschoond 46—87, glas veldsla 1,87—2,01. VISMIJN TE VEERE. Exportganralen 4274 kg, 1,03—1,46. schar 131 kg, bot 66 kg, wijting 165 kg, tong 13 kg. kabeljauw 83 kg, sprot 28 kg, ongesorteerde vis 135 kg. (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4