Structuurplan kustgemeenten Overdekt instructie - zwembad voor Oostburgse jeugd Gemeente zal een douceurtje moeten restitueren TWEE AXELSE CAFÉ'S WAREN IN REP EN ROER Openbare verkoping Deltahotel Waar zijn de honden zonder belastingcenten? Zeeuws-Vlaanderen in voorste gelederen met mechanisatie Vrijdag 22 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD RAADSVERGADERING WERD NACHTWERK Meningsverschil Nieuw ziekenhuis Minder aangenaam Politierechter Middelburg SLIPPARTIJ OP ANTWERPSEWEG Weekends voor jonge mensen op Hedenesse m „Tien maal tien"' Kapelle geïnstalleerd Kerstconcert in Veere Afscheid gasfitter bij gemeentebedrijf Kerstfeestvieringen MINISTER MEENT „Verschrijvingen in Goes terdege abnormaal" Kritiek op bouw van Eurotel Moeilijkheden Ziekenzorg Kapelle opgelost Aanvaring in Kanaal door Z.-Beveland Straten Kringvergadering Z.L.M. in Oostburg V Fraude Git de kerken Echtpaar uit Goes naar ziekenhuis Café's zondag open in Zoutelande BON de nieuwe burgemeester de normale verhoudingen zijn teruggekeerd, waar mee tevens weer gezag van het ge meentebestuur uitgaat. Voor een niet gering gedeelte is dit te danken aan het optreden van burgemeester Van Leeuwen. Waardering sprak de heer Dekker ook uit voor de wethouders, en voor hun werk in de interimperiode. Namens de hele raad sprak hij de hoop uit dat de heer Van Leeuwen spoedig in Oostburg zal wonen en hij onderschreef in dit verband nog eens het beleid van B. en W. inzake de kwestie van de ambtswoning. Ingezonden mededeling) eltaMML OOSTBURG In een belangrijke vergadering', die tot diep in de naoht voortging, heeft de raad van Oostburg besloten een over dekt instructie-zwembad te laten bouwen. Dit zwembad zal in de eerste plaats dienstbaar zijn aan de schooljeugd. Voorts deelde burgemeester J. L. van Leeuwen mede dat nog dit jaar (in 1961) een schetsplan zal worden overlegd voor de bouw van een nieuw R.K. ziekenhuis. De plannen tot restauratie en verbouwing van het bestaande St. Elygius-ziekenhuis zijn dus van wethcrader^T de baan. Het bestuur van de R.K. vereniging ,,Charitas" te Roo- rondvraag niet het woord kunnen sendaal heeft officieel meegedeeld een nieuw ziekenhuis te zullen bouwen. Als derde belangrijke punt kwam de gemeentebegroting ter sprake die onveranderd en sluitend werd aanvaard. De burgemeester ontvouwde de plan nen voor een nieuw instructie-zwembad waarvoor de plannen reeds vanaf 1956 bestaan, toen" het bestuur van de Chr, Nat. school zich met een desbetreffend verzoek tot de gemeenteraad wendde. Na ampele overwegingen hebben B. en W. besloten het plan voor een open zwembad te laten varen. Een overdekt zwembad laat zich. makkelijker exploi teren en bovendien kan men dan gedi plomeerde krachten aantrekken voor het schoolzwemmen. Het plan omvat een diep bad van 17 x 8 meter en een mstroctiebad van 8,5 x 8,5 meter. De totale bouwkosten zullen 350.000 gulden bedragen, waarbij men op een subsidie van 75 pet. rekent. Het is nog niet be kend waar het zwembad komt te lig gen, maar er zijn twee mogelijkheden. Het kan komen aan de Baljuw Velters- vveg in het uitbreidingsplan of in de kom aan de Van Houtenstraat. Na een uitgebreide discussie besloot de raad aan de Heide Mij. opdracht te geven de schetsplannen nader uit te werken. B. en W. ontvingen machtiging het plan zo spoedig mogelijk te realise- Ten. Als dekking van de verhoogde las ten besloot men de straat- en rioolbe- iasting te verhogen, hetgeen een meer- inkomen van 7500 gulden garandeert. Burgemeester Van Leeuwen lanceer de het nieuws over het nieuwe R.K. ziekenhuis, en sprak daar zijn grote blijdschap over uit. Het gebouw zal verrijzen in het uitbreidingsplan bij het bungalowpark. De voorzitter Lichtte de raad ook in over een minder aangenaam probleem pje. Het was hem gebleken dat een particulier destijds een soort steekgeld had moeten geven als tegenprestatie voor de toewijzing van bouwgrond aan één van de uitvalswegen van het dorp. Het betrof hier de bouw van een groot garagebedrijf, waarvoor een bijdrage was geëist van 10.000 gulden. Gebleken is inmiddels dat dit douceurtje voor de gemeente gebruikt is voor het beton en glasraam in de hal van het gemeente huis. De raad zal zich binnen de kortst mogelijke tijd moeten beraden over een verzoek om restitutie van dit geschon ken bedrag, aldus de burgemeester. De raadsleden leverden op deze medede ling echter geen commentaar. Alvorens de 'algemene beschouwin gen op de begroting werden gehou den, deelde de burgemeester nog mee dat het industrieterrein in de nabije toekomst ontsloten zal worden. De heer E. Dekker (Prot. Chr.) die als eerste de rij van sprekers opende, beklemtoonde dat met de komst van stil i de krij gen, althans in de huidige verhoudin gen niet. Hij achtte dit niet juist. Over dit punt ontstond een schern verschil van mening. De voorzitter meende dat de wethouders in de commissievergade ringen en In de vergaderingen van B. en W. kansen te over krijgen. De heer W. C. F. de Coene (K.V.P.) vroeg de aandacht van het gemeente bestuur voor een goed ingericht kam peerterrein. De burgemeester antwoord de daar later op dat een kampeerter rein voor Oostburg moeilijk te exploite ren is. Daar de vergadering tot diep in de nacht voortduurde was er voor de rondvraag bijzonder wei nig' animo meer. De raadsleden hadden zich al wakker pogen te houden met koffie en met brood jes met croquet. BERGEN OP ZOOM. Donderdag morgen is op de Antwerpsestraatweg, ter hoogte van de villa Matrtenburgh en de Beukendreef een botsing ontstaan, waardoor het verkeer van en naar Zee land enige uren is gestagneerd. Uit de richting Bergen op Zoom reed een vrachtauto van de firma Horsten uit Tilburg die met goederen op weg was naar een markt in Zeeland, ter wijl van de richting Zeeland een vracht auto van de firma Luytwieler uit Vlis- singen naderde. Ter plaatse was de toch al beruchte weg door de regen glad geworden. Toen Luytwieler moest afremmen, ging zijn vrachtauto slippen en botste deze fron taal tegen de vrachtauto van Horsten. Hoewel beide wagens aan de voorzijde totaal werden vernield, liep de bestuur der van de Zeeuwse vrachtauto slechts een hoofdwonde op. Beide vrachtauto's stonden dwars over de rijweg. Deze weg wordt echter even verder vernieuwd, zo dat plotseling het hele verkeer hopeloos in de knoop zat. Er was geen kraanwagen bij de hand, die sterk genoeg was, om de vernielde wagens weg te slepen. De rijkspolitie van Woensdrecht en Hogenheide, konden het verkeer na eni ge uren weer op gang krijgen. MIDDELBURG. De Hervormde Jeugdraad te Middelburg en het Vor mingscentrum Hedenesse te Cadzand organiseren gedurende de winter vijf weekends op Hedenesse. Zij zijn bedoeld voor jonge mensen van 16 jaar en ou der. Hef thema is: Levensstijl''. Toe lichting wordt gegegeven door deskun digen en door middel van films en op drachten. Behalve aan het vormend ka rakter wordt aandacht besteed aan ge sprek, zang, dans, sport. Het eerste weekend wordt gehouden zaterdag 23 en zondag 24 december. Verdere data: 20 januari, 10 februari, 17 maart, 21 april. Men kan zich opgeven bij Hede nesse of Wika Jansen, Piet Heinstraat 40, Middelburg. MIDDELBURG In een Axels cafe taria ontstonden op 28 juli van dit jaar enige moeilijkheden. Het ging er wat luidruchtig toe en dit was voor de café houder, zekere H., aanleiding een op gewonden jongeman zijn zaak uit werken. Daarop zou een militair ge poogd hebben dit te verhinderen, welke militair toen door een andere jongeman bij de keel zou zijn gegrepen. De man die dit laatste op zijn geweten zou heb ben stond gistermiddag terecht voor de Middelburgse politierechter. Hij, F. W. uit Axel, werd ervan verdacht de mili tair in een „wurggreep" genomen te hebben. Een groot aantal getuigen, zowel a charge als a décharge, werd in deze zaak gehoord. Daarbij merkte de offi cier van justitie, mr. A. W. Rosing te gen de caféhouder op, dat hij toch wel moest toezien dat het in zijn zaak wat rustiger werd. Mr. Rosing eiste tegen W. een boete van dertig gulden. De politie rechter, mr. B. S. Sieperda, achtte de tenlastelegging wel bewezen, alleen vond hij dat er geen sprake was van het toe passen van een „wurggreep". Hij ver oordeelde W. tot twintig gulden boete. Mej. D. B., caféhoudster te Axel, stond terecht omdat zij een meisje, I. K., eveneens uit Axel, pijnlijk in de arm had geknepen. Zij zei dit gedaan te KAPELLE. Tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis in Kapelle heeft burgemeester -van Suylekom dins dagavond de commissie voor de NJG jeugdaktie tien maal tien geïnstal leerd. Voorzitter van de organisatie commissie is de heer Joh. Leendertse; secretaresse mej. E. de Jager en pen ningmeester de heer P. D. Joosse. De aktie tien maal tien zal in Kapelle du ren van 8 januari tot 17 maart. In de eerste plaats zal er de zakgeld aktie zijn en verder komt er voor dit doel een bazar, verloting, ontspannings avond en zullen er sportwedstrijden zijn. Voor elk van deze aktiviteiten is een aparte organisatiecommissie be noemd. VEERE. Het muziekgezelschap Veere's Genoegen zal zaterdagavond a.s. een concert geven in de Grote Kerk. Onder meer zullen koralen van J. S. Bach ten gehore worden gebracht. De opbrengst van de te houden collecte de toegang is vrij zal voor een lief dadig doel zijn. Het comité concertfonds ..Crescen do" te Kruiningen organiseert op zater dag 30 december in het dorpshuis een groot teenager-festival. De aanvang is bepaald op twee uur. MIDDELBURG. Tijdens een fees telijke bijeenkomst gistermiddag in de boven-zaal van de Middelburgse schouw burg heeft de heer A. Joosse met ruim vijfentwintig jaar diensttijd bij de ge meentebedrijven Middelburg zijn af scheid gevierd na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Joosse kwam in 1941 in vaste dienst bij de gemeentebedrijven als gra ver bij de gas- en waterleidingafdeling, na eerst enige jaren met onderbreking hiervoor gewerkt te hebben. Wethou der drs. Th. Westerhout, die als eerste tijdens dit afscheid het woord voerde, memoreerde nog eens de klimmende loopbaan van de scheidende heer Joosse, die ..als gewoon graver begon en ein digde als fitter eerste klasse". Hierna werd de heer Joosse toegesproken door de heer O. S. Hoogerwerff, directeur van de gemeentebedrijven die nog- nogmaals de energie en toewijding roem de die de .scheidende fitter steeds heeft getoond. Verder voerden het woord, ir. B. C. Roeters-van Lennep, oud-directeur van de gemeentebedrijven, de heer H, Jan sen en de heer A. J. Verstraaten die na mens het gehele personeel van het be drijf een polshorloge aanbood. De directeur, de heer Hoogerwerff, kwam deze middag met een verrassing voor het personeel uit de bus. De heer J. Maas werd tot technisch hoofdamb tenaar benoemd, en mej. G. Leenhouts uit Arnemuiden is vanaf gisteren admi nistratief ambtenares. HAAMSTEDE Het Deltahotel, dat nu alweer ongeveer anderhalf jaar leeg staat, overigens niet voltooid, zal don derdag 18 januarie a.s. in hotel bom door notaris M. C. van den Bout uit Renesse in het openbaar worden verkocht. Dit in opdracht van de curator in het faillise- ment van de N.V. Schelveringe. Het luxueus uitgevoerde hotel bevat 41 ka mers, restaurant met bar, eetzaal, hall, badkamers en grote keuken. De inven taris zal vrijdag 19 januari in het dorps huis van Renesse door deurwaarder M. Loeve in het openbaar worden verkocht. Hiermede zal dus een einde gekomen zijn aan de dolzinnigste geruchten die, sedërt de aanhouding van de voormalige direkteur wegens flessentrekkerij, om trent de bestemming van het hotel de ronde hebben gedaan. MIDDELBURG In tal van plaatsen zijn in de afgelopen da gen kerstvieringen en- wijdingen gehouden in andere dorpen en deden vinden deze bijeenkomsten nog plaats. Een groot aantal per sonen heeft zich .ook dit jaar weer verdienstelijk gemaakt voor het organiseren van deze bijeen komsten. Wij hebben grote waardering voor allen, die deze samenkom sten organiseren en dit geheel belangeloos doen, waarbij wij in het bijzonder denken aan de bij eenkomsten met bejaarden en kinderen van zondagsscholen en jeugdclubs. Het is ons echter niet mogelijk van ai deze kerstfeest vieringen verslagen te publiceren. Onze lezers zullen het kunnen begrijpen dat onze corresponden ten geen berichten betreffende kerstfeestvieringen aan de redac tie doen toekomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister mr. E. H. Toxopeus noemt in zijn Memorie van antwoord aan. de Tweede Kamer de zg. verschrijvingen van Goes terdege abnor maal. Noch de rechtbank, noch G. S. van Zeeland hadden namelijk, zo merk ten Kamerleden destijds in hun voorlo pig verslag op, deze verschrijvingen zo erg gevonden, dat ze ingrijpende maat regelen wilden. De minister heeft Gedeputeerden in mei jl. echter reeds aangespoord om wel maatregelen te treffen die verdere verschrijvingen zouden moeten voorko men. Het provinciaal bestuur doet, aldus de minister, dan ook alle moeite om deze verschrijvingen alsnog administra tief recht te trekken. Bovendien streeft het ernaar herhalingen van het gebeur de te voorkomen. hebben omdat zij dacht dat mej. K. bij haar de deur had opengegooid. Mej. K. ontkende dit, ofschoon een getuige zei het gezien te hebben. Verdachte zei al enkele keren bij de politie te hebben geklaagd. Ook haar verdediger, mr. W. K. U. Dieleman, bracht dit naar voren. De officier vroeg 25 gulden boete, de raadsman vrijspraak. Mr. Sieperda be paalde het vonnis op tien gulden boete. De Vlissingse opperman J. S. had onder invloed op een brommer gereden en daarbij een val gemaakt. Bijna zes weken moest hij in het ziekenhuis ver blijven. De eis luidde 75 boete en twee maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Het vonnis was 40 boete en twee maanden ontzegging met een proeftijd van twee jaar. Voor het feit dat hij een man een klap op het hoofd had gegeven kreeg de landarbeider ,E. J. S. uit Biervliet conform de eis dertig gulden boete. Zijn vrouw, die éveneens geslagen had, twintig gulden Cbij verstek). Voor het ónder invloed rijden op een bromfiets hoorde de landarbeider L. C. W. uit Sint Laurens een vonnis aan conform de eis van tachtig gulden boete. Verduistering 'in dienstbetrekking ge pleegd, werd de Vlissingse bankwerker W. S. ten laste gelegd. Eigenmachtig had hij over afvalmateriaal van de Kon. Mij. „De Schelde" beschikt. Dit kwam hem conform de eis op vijftig gulden boete te staan. „Vuile deugniet" zou mevrouw P. V.- De K. uit Kloosterzande geroepen heb ben tegen mevrouw A. M. De politie rechter, die de belediging bewezen acht te, bepaalde het vonnis conform de eis op vijftien gulden. Mej. J. H. uit Veere was gedagvaard omdat zij een valse handtekening onder een officieel stuk zou hebben gezet. Het betrof hier een aanvraagform"""'* '|.._0 zoutschadeuitkering. De eis luidde 50 aantasting van het historisch gegroeide boete, het vonnis werd bepaald op i»U Nederlandse landschapsschoon!" aldus boete. I Natuur en Landschap. MIDDELBURG In het orgaan „Na tuur en Landschap" (tijdschrift van de contact-commissie voor natuur- en land schapsbescherming) is een artikel op genomen, waarin scherp stelling wordt genomen tegen de bouw van een Euro- tel bij Vrouwenpolder. Het blad schrijft o.a.: „De bedoeling zou zijn hier een wol kenkrabber op te richten van niet min der dan 16 verdiepingen, bevattende 208 flats, welke zouden worden verkocht als vakantieverblijf. Het verschijnsel van de zomerhuizen, dat toch reeds een ernstig planologisch vraagstuk is, krijgt hiermede plotseling een „derde dimen sie"! Hoewel de bestaande bestemmingen volgens het geldende streekplan voor Walcheren en het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Vrouwen polder zich tegen de bouw van deze wolkenkrabber verzetten, schijnt het plan nog al wat steun van gemeentelij ke en provinciale autoriteiten te ver krijgen. De Contact-Commissie heeft daarom dit voorgenomen werk gemeld bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan, in de hoop dat indien de lagere orga nen hier een steek laten vallen de rijksoverheid bereid zal zijn uitvoering van dit onzalige voornemen te verhinde ren. Een onzalig voornemen inderdaad, want ieder die het tere landschap van de kust van Walcheren en de omgeving van het Veerse Meer kent, zal bea men dat een dergelijke wolkenkrabber daar ter plaatse ontoelaatbaar is. Wij hebben er volledig begrip voor, dat dé nieuwe situatie, welke is ontstaan na de afsluiting van Veerse Gat en Zand- kreek, het ontstaan van nieuwe recrea tieve accommodatie wenselijk maakt. Het z.g. Eurotel kunnen wij echter moeilijk als een element van zodanige sociale en maatschappelijke betekenis beschouwen, dat het brengen van een aanzienlijk landschappelijk offer hier voor verantwoord zou zijn. In de krantenartikelen kon men weer overvloedig de bij dit soort projecten gebruikelijke stedebouwkundige lyriek aantreffen, waarbij deze wolkenkrabber aan het einde van de dijk door het Veerse Gat als „een symbolische miil- paal een uitdrukking zou zijn van de nieuwe tijd". De laatste jaren worden in de Zeeuwse contreien dit soort kre ten wel eens vaker .gelanceerd. Wij vragen ons af of de hiervoor verant woordelijke stedebouwkundigen er wel voldoende oog voor hebben, dat de ste debouwkundige planning in Zeeland an dere' eisen stelt dan die van de Rotter damse binnenstad en de Europoort. Als de overheid zich door dit soort moder nismen laat imponeren, dan wordt de weg vrij gemaakt voor een volledige KAPELLE. In de loop van dit jaar zijn ernstige moeilijkheden gerezen tus sen het bestuur van de Vereniging Zie kenzorg te Biezelinge en de wijkver pleegster. Het werd zelfs zo erg dat het bestuur van ziekenzorg zijn man daat ter beschikking stelde. Tijdens een woensdagavond in Biezelinge gehouden vergadering is hierover uitvoerig ge sproken. Op de agenda stond het punt: Verkiezing van een nieuw bestuur. Zover is het overigens niet gekomen, want nadat over de moeilijkheden was gesproken en vooral het erelid, en oud voorzitter, de heer A. Ganseman uit Kapelle, een dringend beroep op het oud-bestuur had gedaan om aan te blij ven, werd het bestuur met acclamatie herkozen. De heer P. J. Kloosterman had reeds voo-'dat de moeilijkheden waren begon nen, als bestuurslid bedankt en in zijn plaats werd de hee rM. C. Gijzel ge kozen. WEMELDINGE. In het kanaal door Zuid-Beveland vond woensdagavond een aanvaring plaats tussen het Nederlandse m.s. Terneuzen 5 en het Belgische m.s. Canada. De schipper van het 1065 ton grote ongeladen Canada die vanaf Hansweert in de richting Wemeldinge voer zag ter hoogte van de Vlakebrug met volle kracht een tegenligger op zich af komen. Volle kracht achteruit mocht niet baten en met een daverende klap boorde de 122 ton grote Terneuzen 5 zich in de voorsteven van de Canada. Beide schepen liepen zeer ernstige scha de op boven de waterlijn. De 15-jarige R. M. uit Terneuzen die zich in het verblijf van de Terneuzen 5 bevond viel zodanig tijdens de aanva ring, dat hij een hersenschudding opliep. GOES. De ganzen, die onbe zorgd in de Goese vesten vertoe ven, hebben geen last van belas tingperikelen. Voor honden ligt de situatie echter anderswant voor het houden van deze dieren moet belasting betaald worden. Wat blijkt nu? In de gemeente Goes loopt een aantal honden rond waarvoor geen belasting wordt betaald. Overigens een „kwaal", waarmee ook andere gemeenten te worstelen hebben. Verschillende leden van de gemeen teraad hebben zich afgevraagd of een beter systeem van controle dienaan gaande mogelijk is, zo blijkt uit het afdelingsverslag naar aanleiding van het onderzoek van de gemeentebegro ting 1962. Tevens zijn enkele leden van mening, dat deze belasting met onge veer 25 pet. verhoogd kan worden, waardoor de inkomens met circa 900 gulden zullen stijgen. Het antwoord van het college van B en W. vertelt, dat de invordering van hondenbelasting in alle gemeenten pro blemen opwerkt, omdat de controle op een juiste aangifte zeer moeilijk is. De ervaring heeft verder geleerd, dat bij erhoging van de belasting het aantal honden "daalt. Iri verband daarmee zijn B. en W. van plan geen voorstel te doen deze belastang te verhogen. Tijdens het begrotkugsonderzoek inde afdelingen is ook gewezen op de nood zaak van verbetering van de's Heer Hen- drikskinderendijk, Kleine Kade, Stoof- straat. Valckeslotlaan en de nieuwe weg naar Kattendijke. Het ontbreekt aan de nodige middelen, verklaren B. en W. in hun antwoord. Het ligt wel in de bedoeling om de weg naar Kattendijke van een nieuwe slijtlaag te voorzien Verder wordt opgemerkt, dat het her- bestraten van de Zuidvlietstraat urgen ter is dan de Scheldestraat. Voor de Zuidvlietstraat moeten echter nog voor zieningen worden getroffen aan de rio lering. De raadsleden zden toch blijkbaar wel iets in een verhoging van de hon denbelasting, want er is nl. ge- OOSTBURG. Op de algemene na jaarsvergadering van de kring West- Zeeuws-Vlaanderen van de Z.L.M. heeft ir. C. S. Knottnerus voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité gisteren een lezing gehouden over de huidige situatie van de landbouw. De heer Knottnerus wijdde uit over veran deringen die zich de laatste tien jaar in de Nederlandse landbouw hebben voltrokken, de arbeidsvoorzieningen en de mechanisatie. Wat het laatste be treft verklaarde hij dat Zeeuws-Vlaan- deren met combines en aardappelrooi- machines in de voorste gelederen loopt. De heer Knottnerus stipte volgende veranderingen aan: o.im. de De pro- Voor de werknemers in de arbei derskampen, die werkzaam zijn bij de Deltawerken worden periodiek ontspan ningsavonden georganiseerd. Voor de film „Eeuwig zingen de bossen" bestond meer dan gewone belangstelling. De heer Maliepaard, geestelijk ver zorger voor deze Deltakampen was als gewoonlijk op zijn post, om naast de ontspanning voor oog en oor, ook nog voor een geestelijk woord te zorgen. BRESKENS. De bovenstaande tekening geeft een duidelijk beeld van de structuurschetsdie de commissie voor de belangen van de vijf samen werkende kustgemeenten heeft laten vervaardigen. Deze tekening spreekt dunkt ons voor een groot ge deelte voor zichzelf. Duidelijk zijn de uitbreidingsplannen van de bad plaatsen te herkennen (gearceerde gebieden). De gemeente Breskens bereidde een uitbreidingsplan voor, westelijk van de nieuwe veerhaven en gelegen rond om de z.g. Kieweg in de Oud Bres kens polder. Dit plan omvat in totaal ongeveer 60 ha. De raad gaf reeds zijn fiat zodat de verder „vaststel lingsprocedure" thans wordt gevolgd. De gemeente Groede heeft juist vo rige maand een uitbreidingsplan vast gesteld ter grootte van 44 ha. Hier zal plaats komen voor ongeveer 500 zomerwoningen met verzorgingsge bouwen, een parkeerterrein en de no dige beplanting. Ook dit plan volgt nu de bij de wet voorgeschreven pro cedure. De gemeente Nieuwvliet stel de een uitbreidingsplan vast in twee gedeelten. Er is een oostelijk plan van ca. 24 ha. met plaats voor 97 bungalows, en verder horecabedrij ven en een groot parkeerterrein. Het westelijk plan voorziet in de bouw van vijftig bungalows. Deze plannen hebben inmiddels de goedkeuring van G.S. gekregen. De delen oost en west zullen met elkaar in verbinding staan door een weg die midden door plan oost loopt boven langs het westplan om ten zuiden van de ingedijkte Zwarte polder op de kustweg uit te komen. Het uitbrei dingsplan van Cadzand is tenslotte in een vergevorderd stadium van voor bereiding en loopt op de andere achter. Retranchement heeft reeds een vastgesteld uitbreidingsplan, maar dat zal zeer binnenkort worden gewijzigd. Op de structuurschets kun nen de plannen voor de beide laatst genoemde gemeenten dus nog enige verandering ondergaan. Over het ont- werp-structuurschets kwamen de kustgemeenten tot overeenstemming zodat dit op vrij korte termijn ter goedkeuring aan G.S. kan worden aangeboden. Zoals duidelijk te zien is, voorziet het gezamenlijk plan ook in de aanleg van een nieuwe kustweg, lopende van Breskens naar Retran- chement-grens. Deze kustwegi zal ge deeltelijk het bestaande tracé volgen. dutotie van aardappelen daalt, de pro duktie v'an zaden, zuivel, vlees en eieren is sterk gestegen. Dat de eierproduktie mte 300 a 400 procent gestegen is, noem de spreker als bewijs voor zijn stelling dat wanneer de landbouwer geen hin derpalen ondervindt tot grote prestaties kan komen. De invoer van eieren is na melijk- geliberaliseerd. Na uitvoerig te zijn ingegaan op landbouweconomische problemen zei spreker over de bedrijfs economie o.im. dat het aanbeveling zou verdienen wanneer de boeren gezame- lijk oogSitwerkzaamheden en de ver koop zouden aanpakken. Hij merkte ver der op dat de landbouw met de E.E.G. in de nabije toekomst nog geen rekening behoeft te houden. Deze vergadering werd geopend door de voorzitter van de kring de heer I. de Bruyne die ver klaarde dat de opbrengsten tegen de verwachtingen in dit jaar goed waren geweest. De heer de Bruyne zei voorts na landbouwtechnisdhe en politieke pro blemen te hebben besproken, verder het niet juis-t te vinden dat de landbouwers niet in de uitbreidingsplannen van de Tijdens de rondvraag werd nog geïnformeerd naar de juistheid van de geruchten dat bij de af levering van suikerbieten te Breskens ongeregeldheden zou den hebben plaatsgevonden. De voorzitter antwoordde hierop met mede te delen dat uit een onder zoek, dat naar aanleiding van de geruchten werd ingesteld is ge bleken dat er indeerdaad sprake is van fraude. De justitie heeft de zaak thans in handen. NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden: B. Haver kamp te Groenekan; te Wier-den. (0- toez.): H. C. Bultman te Papendrecht;' te Zwartemeer (toez.) :R .Pomp ,vic. te Hattem; door het breed moderamen van de prov. kerkvergadering van Zuid. Holland te Krimpen a.d. IJssel (nood gem.): A. van Brummelen te Schoon- rewoerd. Aangenomen naar Ried, Boer Dong- ^chalsum (in pastoraal verband) ai' f-ofvers kand. te Amsterdam; naar Alphen a. d Rijn (4e pred. plaats): W. Verwey te Zevenhoven. Bedankt voor Arnemuiden: J. T. Doornebal te Oene (nadere beslissing) voor Uithoorn: J. Borghardt te Den Helder. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Mechelen (Belg.)P Gilhuis, kand. te Amsterdam. Aangenomen de benoeming tot gees telijk verzorger in Beatrixoord te Ap pelscha: P. J. Lambooy, em. pred te Enschede. CHR. GERE FKERKEN. Tweetal te Almelo: A. W.Drechsler te Vlissingen en Nieuwenhuijze te Ams terdam-W. s Beroepen te Papendrecht :A. C. Noort te Groningen. REM. BROEDERSCHAP. Examen. Geslaagd voor het propo nent ex.: mej. A. De Jonge geb. te Hoogeveen. GEREFORMEERDE KERKEN. Tweetal te Ridderkerk C. van Dam te Rotterdam-Z. en A. Hofman te Zeist, van wie laatstgenoemde beroepen is NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorganger van de af deling Maassluis (vac. G. J. de Gram): L. van Os te Rijswijk. vraagd om deze verhoging ton- goede te laten komen aan de subsidie voor het sociaal jeugdzorgwerk. Met name voor het subsidiëren van de training va-n juniorenl-eden der sportverenigingen en de opleiding tot sportleider- ofleid^ ster. B. en W. geven op deze gedachte geen concreet antwoord, maar zullen toch in de loop van het jaar bekijken of, en zo j"a, tot welke bedragen sub sidie dient te worden verleend voor de training van juniorenleden, der sport verenigingen enz. Van de sport naar de bejaarden zorg. Verschillende leden hebben geïn formeerd naar een betere huisvesting voor de bejaarden. Uit het antwoord van B. en W. valt op te maken, dat het college bij voortduring de aandacht heeft voor de huisvesting van- de be- jaardensociëteit. Er wordt op gewezen, dat een zinvolle vrije tijdsbesteding en meerdere mogelijkheden voor ontspan ning tot gevolg zal hebben dat dit werk geheel -anders zal moeten worden opgezet, hetgeen kostenverhogend zal werken. Tenslotte vragen verschillende le den zich af of de uitgave van 20.000 gulden voor uitbreiding van de garage van de reinigingsdienst wel noodzake lijk is. Het gebouw van de firma Arn- berg, dat op het terrein staat van de reinigingsdienst, komt in 1962 vrij. Zij vragen B. en W. een onderzoek in te stellen of dit -gebouw ingericht kan wor den als garage voor de reinigingsdienst. „Het gevraagde onderzoek willen wij gaarne instellen en zo spoedig moge lijk zullen wij het resultaat daarvan meedelen", luidt het korte en duidelij ke antwoord van het college van B. en W. Kolendampvergiftiging GOES De boomkweker en zaad handelaar H. S. Drijfhout uit de Wijn gaardstraat en zijn echtgenote zijn gis termorgen bewusteloos aangetroffen in hun woonkamer. De atmosfeer in deze kamer was in sterke mate vergiftigd door kolendamp. Beiden zijn direkt per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joanna gebracht. Het winkelmeisje van de fam. Drijf hout had op een zolderkamer geslapen. Ook zij vertoonde verschijnselen, die verband houden met kolendampvergif tiging. Het meisje behoefde echter niet naar het ziekenhuis, want na enige tijd waren de verschijnselen verdwenen. Haar moeder die een dagje kwam werken bij de familie Drijfhout, wilde tegen negen uur de winkel binnenstap pen, maar vond de deur gesloten. Het gehele pand bleek hermetisch dicht. Zij kreeg argwaan en alarmeerde de politie. Enkele agenten hebben de ach terdeur geforceerd en vonden in de woonkamer het echtpaar in bewuste loze toestand. Beiden plegen in de woonkamer te slapen, omdat mevr. Drijfhout ziek is. De kamer was pot dicht afgesloten. De kolendampvergif tiging moet reeds woensdagavond zijn opgetreden, zij het dan in lichte mate. Enkele gasten die op bezoek waren ge weest bij de familie, werden na het verlaten van de woning enigszins on passelijk. Er werd echter niet verder bij stilgestaan en ook het echtpaar Drijfhout had niets gemerkt. ZOUTELANDE. Ondanks princi piële afkeuringen van de meeste raads leden werd zonder hoofdelijke stem ming tijdens een gistermiddag gehou den vergadering de politieverordening geschrapt, inhoudende een verbod tot openzijn van openbare gelegenheden op zondag in de periode van I oktober tot Pasen, met inbegrip van eerste Kerstdag. Men was het eens met b. en w., die er op wezen dat uit rech terlijke uitspraken bleek dat tegen overtredingen van het verbod niet meer was op te treden. Een voorbeeld was het geval dat zich in St. Anna- land had afgespeeld. De politieverordening bleek namelijk in strijd te zijn met de wet op de zondagsrust zodat de rechterlijke macht de bepaling onverbindend acht te. Om geen proefprocessen uit te lok ken, dat de eigenaren van zaken in Zoutelande maar geld zou kosten en waarbij de gemeente vermoedelijk een gek figuur zou slaan, vroegen b. en w. schrapping van de verordening. De raad boog ondanks blijken van mis noegen het hoofd. Op een vraag van de heer K. Wou ters (AR) aangaande uitbreidingsplan nen, deelde voorzitter J. de Pree mee dat het plan voor de Tweede Bosweg door GS was goedgekeurd en dat wat de kom aanging, opdracht aan de ar chitect was gegeven om een plan als mede de bebouwingsvoorschriften uit te werken. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg <0 Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts 1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent") per maand a 2.43s) per kwartaal a 7. Naam: Straat: Woonplaats s) Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3