Oude kapper naar kliniek Nw.-Guinea GEEN CENT VOOR STALMANN CENTRAAL BUREAU ONTKENT Eerste Kamer maakt geen moeilijkheden Akkoord met Algerijnen komt nabij Portugal: Strijd in Goa gaat voort Vijf en half miljoen bestemd voor omkoperij van het Centraal bureau voor tuinbouwveilingen WESTDUITSE JUSTITIE SLUIT ONDERZOEK AF Isfvnc BONN BESTUDEERT MOGELIJKE LASTER Geen vervolging in Nederland ZAAK-PEUGEOT ZIT VAST OP DERDE MAN Nieuwe monding voor Europoort INDIË MELDT ORDE EN RUST ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 9 Vervolg van pag. 1 Fiat voor Soekarno Senaat aanvaardt belastingaftrek werkende vrouw „Stoutmoedig idee" niet haalbaar Agenten Afspraken Op de hoogte Betrekkingen Verontrusting AMERIKAANSE MARINE WENST GOEDE KERST BELASTINGVOORSTELLEN AANVAARD - Kleding met kerst BESTAND OVERWINNING 5400 WONINGEN VOOR DE ROTTERDAMSE AGGLOMERATIE Donderdag 21 december 1961 van dubbele moord verdacht AMSTERDAM. De oude kap per van de Herengracht, die veer tien dagen geleden terecht stond, omdat hij uit wanhoop zijn vrouw en zijn debiele zoon had gedood, zal een nieuw psychiatrisch onder zoek moeten ondergaan. Dat heeft de Amsterdamse recht bank bepaald. De officier van justitie had vijftien jaar tegen de kapper de 72-jarige G. A. de G. geëist; de verdedige had op een nieuw psy chiatrisch onderzoek aangedrongen. De rechtbank heeft met zijn beslis sing te kennen gegeven het niet eens te zijn met de Amsterdamse zenuw arts dr. Habekotté. Deze was in een rapport, dat tijdens de zitting door de verdediger scherp werd gehekeld, tot de conclusie gekomen, dat de oude kapper volledig toerekeningsvatbaar moest worden geacht. De psychiater vond op de zitting zelfs de officier van justitie tegeno ver zich. Die zei, hoewel er tot vol ledige toerekeningsvatbaarheid was geconcludeerd, geen levenslange ge vangenisstraf te willen eisen. Hij kwam tot zijn betrekkelijk lage vor dering van vijftien jaar, omdat hij ,,iets ziekelijks" in deze zaak zag. De kapper, die na het begaan van de dubbele moord een poging had ge daan om zichzelf van het leven te be roven die werd verijdeld omdat de gasleiding verstopt was, zal naar de observatiekliniek van de Rijksuni versiteit in Utrecht worden overge bracht. Op zichzelf is dat niet zo vreemd. Het kan tegenwoordig acht dagen duren ■voordat post uit Indonesië in Neder land arriveert. Als van een diplomatie ke koerier gebruik wordt gemaakt kan er nog meer tijd mee gemoeid zijn. Mogelijk zijn de brieven pas gisteren of eergisteren verzonden. De zinsnede, waarin wordt gesproken over de strijd krachten, die op een bevel van Soekar- no wachten, kan worden opgevat als een verwijzing naar Soekarno's rede van dinsdag. Het Indonesische parlement heeft Soekarno's bevel om zich gereed te houden voor algemene mobilisatie, eenstemmig goedgekeurd. Het heeft tevens een beroep op het Nederlandse volk en de Staten-Generaal gedaan te begrijpen hoe ernstig het Indonesische besluit om westelijk Nieuw-Guinea te bevrijden, is gemeend. Eerder had Subrandio in het parle ment gezegd dat de mogelijkheid voor een vreedzame regeling nog niet ge heel is uitgesloten. Hij nodigde Neder land uit „deze kans te grijpen voor het te laat is". DEN HAAG. De Eerste Kamer Is gistermiddag met 43 tegen tien stemmen akkoord gegaan met de be lastingfaciliteiten voor de gehuwde werkende vrouw. Alleen een deel van de fractie van de K.V.P. stemde tegen, hoewel ook mej. mr. J. Zeelenberg (soc.) nog wei wensen had. Zij hoopte dat dit wetsontwerp een begin zou zijn en dat te zijner tijd een principiële be nadering van de positie van de ge trouwde werkende vrouw zou volgen. Staatssecretaris mr. dr. W. H. van den Berge kwam in zijn verdediging zo weinig tegemoet aan de wensen van de socialistische woordvoerster ook in zake het optrekken van de minimumaf trek van vijfhonderd tot duizend gulden dat mej. Zeelenberg interrumpeerde: Straks wilt u de ongehuwde werkende vrouw ook nog in huis houden". De staatssecretaris vond deze opmerking duidelijk niet leuk. De K.V.P. had dinsdagavond al tegen gestribbeld bij monde van mr. Ph. C. M. van Campen. In tweede instantie zei mr. Van Campen gisteren dat een deel van zijn fractie toch voor het voor stel zou stemmen, zij het met verwer ping van de principiële gedachtengang, die de staatssecretaris erin heeft ge legd. DEN HAAG. „Een stoutmoedig idee dat mij aanspreekt" noemde de minister van financiën gisteren tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer de gedachte van mr. G. Vixseboxse (c.h.) om een deel van de sociale overheidszorg naar het particuliere bedrijfsleven over te heve len. Mr. Vixseboxse noemde dinsdagavond bijvoorbeeld de zorg voor het nijver heidsonderwijs, waarvoor het bedrijfs leven dan een compensatie in de vorm van een verlaging van de vennootschaps belasting zou moeten krijgen. Minister Zijlstra meende gisteren echter dat de ze gedachte politiek niet haalbaar is. DEN HAAG. Het Centraal bu reau van de tuinbouwveilingen ont kende gisteravond ten stelligste ooit geld aan het Oost-Westsyndicaat ter beschikking te hebben gesteld met de opdracht hiermee Duitse ambte naren om te kopen. Wel heeft het syndicaat gedurende vele jaren de belangen van het bureau in de Bondsrepubliek behartigd; daarvoor heeft het Centraal bureau aanzien lijke bedragen betaald. Volgens een verklaring van het Cen traal bureau, waarin het bovenstaande gezegd wordt, heeft het. toen na 1950 geruchten de ronde deden dat het Oost-West-syndicaat een gedeelte van het gel-1 zou gebruiken voor het om kopen van Duitse ambtenaren, de re latie tot het syndicaat niet voortgezet dan na een regelmatig overleg met de bevoegde Nederlandse regeringsinstan ties. De verklaring zegt ten slotte: ..Het verheugt het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen dat het diep gaande onderzoek thans een einde aan deze geruchten heeft gemaakt." BONN (D.P.A.) Van de vijf en eeji half miljoen gulden, die het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen tussen 1943 en 1961 voor public relations-werk in Duitsland aan het Oost-West-syndi- caat in Amsterdam heeft betaald, heeft de Westduitse hoge amb tenaar dr. Otto Stalmann (59) geen cent gekregen. Hij was er van beschuldigd gedurende de laatste tien jaar van bovengenoemd bureau miljoenen aan omkopingsgeld te hebben ontvangen, riet onderzoek in deze zaak is voor wat West-Duitsland aangaat, nu geëindigd. Dit heeft gisteren de rechtbank in Bonn meegedeeld. Wel is overigens ge bleken. aldus de mededeling van dit ..Landgericht", dat Stalmann op de hoogte was van het bestaan van een provisie-overeenkomst tussen het Cen traal bureau voor de tuinbouwveilin gen en het Oost-West-syndicaat. mededelingen van het Landgericht in Bonn kan geven. Minister Marijnen zal spoedig in een brief aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekken; deze brief zou nog voor Kerstmis zijn te verwachten. Over dit alles heeft men van West duitse zijde een omvangrijk onderzoek ingesteld, waarvoor van de kant van de Nederlandse autoriteiten krachtige steun is verkregen. Het parket in Bonn noemde de arrestatie van Stalmann bij het begin van het onderzoek „geheel gerechtvaardigd". De beschuldigingen waren niet door de eerste de beste, maar door een Ne derlandse minister en hoge ambtenaren officieel geuit. Gezien de miljoenen waarom het ging, moest uiteraard met de mogelijkheid van een vlucht rekening worden gehouden. Ook be stond het gevaar dat in de loop van het onderzoek gegevens zouden ver- .dwijnen. De officier van justitie in Bonn, de heer Pfromm, zei gisteren: „Het staat vast dat in de loop van het onderzoek door getuigen onderlinge af spraken zijn gemaakt." Het enige dat men tenslotte Stalmann voor de voeten heeft kunnen werpen, is dat hij wist van het bestaan van de provisie-overeenkomst tussen het Cen traal bureau en het syndicaat, -dat hij persoonlijk contact heeft gehad met de agenten van het syndicaat en dat hij voor het instandhouden van de provi sie-overeenkomst heeft gepleit. Van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag ver namen wij gisteren dat men op dit ogenblik geen nader commentaar op d« De zaak-Stalmann kan men in twee gedeelten beschouwen: 1 De miljoenen: Het Centraal bureau -* voor de tuinbouwveilingen heeft volgens het Landgericht in Bonn tus sen 1948 en 1961 negen miljoen gulden aan het Oost-West-syndicaat in Am sterdam betaald. Dat geld moest wor den besteed voor de bevordering van het afsluiten van verdragen en con tracten. Daarvan maakte het syndi caat vijf en een half miljoen gulden over naar banken in Zwitserland ten behoeve van zijn agenten" in West- Duitsland. Het parket in Bonn zegt: „Het staat vast dat het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen dit geld aan het Oost-West-syndicaat heeft betaald, opdat dit door het omkopen van Duitse ambtenaren de export van Nederlandse tuinbouwprodukten naar West-Duitsland zou bevorderen." Van de vijf en een half miljoen gul den kreeg de in West-Duitsland wonende agent Hinne rond 3,8 miljoen gulden. Hinne stierf in het voorjaar van 1954; waar het geld is gebleven is slechts ten dele opgehelderd. Na de dood van Hinne betaalde het Oost- West-syndicaat aan zijn opvolger, Winzewski, rond 1,7 miljoen gulden. Winzewski woonde in Zwitserland, maar verbleef geregeld in West-Duits land en Nederland. Winzewski nam van de 1,7 miljoen voor zichzelf een miljoen. De overblij vende zeven ton maakte hij op aan wijzing van de voornaamste firmant van het Oost-West-syndicaat, de heer. Götzen, over naar een rekening bij een Zwitserse bank, waarvan de koop man Friedberg de houder was. Fried- berg behartigde na de dood van Hinne tegen een maandelijkse beloning van 1800 de belangen van het syndicaat in West-Duitsland. Bij het onderzoek is volgens het Landgericht in Bonn gebleken dat Stalmann nauwe persoonlijke betrek-? kingen met de agenten van het syndi caat, Hinne en Friedberg, heeft onder houden. ey De beschuldiging: De Nederlandse minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, en de Nederlandse vice- voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap, de heer Mansholt, hadden in het afgelo pen voorjaar stellige en betrouwbare berichten ontvangen dat het Centraal bureau sinds jaren grote bedragen be taalde om de Nederlandse export van groente en fruit door het omkopen van Duitse ambtenaren te bevorderen. In Bonn zei het Landgericht gisteren; „In Nederlandse exporteurskringen heeft sedert jaren de overtuiging bestaan, dat Stalmann de voornaamste ontvan ger van de steekpenningen was en dat het geld werd overgemaakt naar bank rekeningen die hij in Zwitserland had." In april deelde ministex* Marijnen de Kamer mee dat hij zijn ernstige ver ontrusting hierover aan de Westduitse regering had bekend gemaakt. Dit leid de tot het onderzoek der Westduitse justitie: Stalmann, hoofd van de af deling handelspolitiek van het ministe rie van landbouw in Bonn, werd op 18 april gearresteerd, maar reeds op 22 april uit voorarrest ontslagen. Voor het besluit van de minister om Bonn in te lichten was, aldus het Landgericht in de Westduitse hoofdstad, een ver klaring van de voorzitter van het Cen traal bureau voor de tuinbouwveilin gen, de heer M. Prins, doorslaggevend geweest. Volgens deze verklaring van de heer Prins zou Stalmann tegenover hem hebben toegegeven dat hij steek penningen had aanvaard omdat „amb tenaren in West-Duitsland zo slecht be taald worden". De heer Prins zou deze verklaring na de aanvang van het jus titiële onderzoek niet staande hebben gehouden. Hij zei toen: „Stalmann heeft de bedoelde mededeling gedaan aan de heer H. Götzen. de voornaamste fir mant van het Oost-West-syndicaat.," Maar deze heeft ontkend ooit een der gelijk gesprek met Stalmann te hebben gevoerd DEN HAAG. Omkoping van buitenlandse ambtenaren is vol gens het Nederlandse recht niet strafbaar. Er zullen dan ook dooi de Nederlandse justitie geen ver volgingen wegens poging tot omko ping van Duitse ambtenaren wor den ingesteld. Ook zal de Nederlandse justitie uit eigener beweging geen vervolging be ginnen tegen de heer H. Götzen uit Hilversum van het inmiddels opgehe ven Oost-West-syndicaat. Tegen de heer Götzen is door het Centraal bu reau voor de tuinbouwveilingen voorts geen klacht ingediend. Wel wordt thans de Nederlander F. uit Hilversum vervolgd wegens over treding van deviezenbepalingen. F. is indertijd opgetreden als houder van een Zwitserse bankrekening, waarop de agent van het Oost-West-syndicaat Winzewski volgens de Duitse justitie in opdracht van de heer Götzen ƒ700.000 had gestort. Hij zou zonder vergunning van de Nederlandsche Bank over deze nummerrekening heb ben beschikt. Het geld. dat inmiddels tot ongeveer een miljoen gulden is aangegroeid, is in Nederland terug. Men heeft niet kunnen achterhalen voor wiens rekening F., die korte tijd in voorarrest heeft gezeten, het geld beheerde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister prof. dr. J. Zijlstra heeft het in de Eerste Kamer met zijn belastingvoorstel len veel gemakkelijker gehad dan indertijd in de Tweede Kamer. Zon der hoofdelijke stemming zijn gis termiddag zowel de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting en de verlenging van de tijdelijke ver hoging van de vennootschapsbelas- (Ingezonden mededeling) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wellicht zult U, zo omstreeks de kerstdagen, uitgenodigd worden voor een feestelijk avondje. Wat is dan Uw kledingkeus? Mevrouw haar mohair truitje met een gezellige rok? Meneer dat leuke geruite sportcolbertje? Beter is; voor mevrouw een japon met een tikje élégance - b.v. cocktail- jurkje - en voor meneer een stemmig kostuum. Zo gekleed op bezoek komen is een com pliment voor de gastvrouw en een blijk van waardering voor de aandacht die zij besteed heeft aan de ontvangst. Weet U wat ook attent is? Altijd Gladstone bij U te hebben! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. (ff KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.. Eigen nieuwsdiensl BONN. Het Landgericht in Bonn zal nauwkeurig nagaan of de voorzitter van het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen, de heer M. Prir.s, en de voornaamste fir mant van het Oost-West-syndicaat, de heer Götzen, zich aan laster heb ben schuldig gemaakt. Stalmann heeft een aanklacht tegen „onbe kenden" wegens laster ingediend, zowel bij de Duitse als bij de Ne derlandse justitie. In Nederland heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. Maris, deze aanklacht afgewezen. Het parket in Bonn acht het moge lijk dat de heer Götzen „onjuiste me dedelingen" heeft opgesteld over het betalen van steekpenningen aan Duit se ambtenaren. Het zou hier in het bijzonder Stalmann kunnen betreffen, aldus het parket, om „steeds weer de verlenging van de zonder veel moeite winst opleverende provisie-overeen komst tussen het Centraal bureau en het syndicaat te bereiken". Het overmaken van geld door het syndicaat aan zijn agenten zou ge beurd zijn met het oogmerk om het centraal bureau voor te spiegelen dat dit geld gebruikt werd voor het doel waarvoor het bestemd was; het om kopen van ambtenaren teneinde de Nederlandse export van groente en fruit te bevorderen. Het parket in Bonn acht het voorts mogelijk dat ook de agenten Hinne en Friedberg deze schijn wilden wek ken. Namelijk door op opvallende wijze met Stalmann om te gaan, zou den zij hebben kunnen suggereren dat zij aan Stalmann financiële ver plichtingen hadden. ting alsook het bijzondere invoer recht op minerale oliën, en de ver hoging van de vennootschapsbelas ting aanvaard. Alleen de communis ten waren tegen de belastingverho ging voor de olie. Ook in het algemeen financieel de bat was het de minister niet erg moei lijk gemaakt. Van vele kanten had hij een pluimpje voor zijn deskundig be leid gekregen. Alleen de liberale prof. dr. H. J. Witteveen had dinsdagmid dag gezegd dat de begroting niet vol doende tegenwicht geeft tegen de spanningen van de hoogconjunctuur. ONZEKER De minister was het hier gisteroch tend niet mee eens. Bovendien moet, zo zei hij, bij eén oordeel over het be-, leid bekeken worden wat politiek mo gelijk is. Dit had prof. Witteveen naar de smaak van minister Zijlstra niet gedaan. Beiden waren het er echter wel over eens dat de economische uitzichten on zekerder zijn dan ooit. De laatste maanden waren er aanvankelijk enige tekenen van ontspanning te bespeuren, maar in november werden de spannin gen op de arbeidsmarkt weer groter. Bovendien schijnt de binnenlandse consumptie weer toe te nemen. Daar entegen zakken de winstmarges en dat duidt weer niet op een blijvende hoog conjunctuur. De minister meende er echter verstandig aan te doen voorlo pig nog maar op een voortduren ervan te rékenen. MEER RUIMTE De liberalen konden met de verho ging van de vennootschapsbelasting akkoord gaan omdat hierdoor meer ruimte zou komen voor een door hen dringend nodig geachte verdere verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting. Het door prof. Witteveen en de K.V.P.-er mr. Ph. C. M. van Campen opgeworpen bezwaar tegen de werking van het verhoogde invoerrecht op olie sommige bedrijven zouden zwaar der worden belast dan andere, de kost prijs verhogende werking ervan zou zelfs dertig procent kunnen bedragen werd door staatssecretaris dr. W. H. van den Berge bestreden. Zel den zal de kostprijs met meer dan één percent worden verhoogd, zo zei de bewindsman. Van onze correspondent PARIJS De instructie in de ontvoeringszaak van Eric Peugeot schijnt veel lastiger te zijn dan men aanvankelijk heeft aangeno men. Het is de grote vraag of het proces, dat in het begin van het ko mende jaar werd verwacht, zelfs in 1962 gehouden kan worden. Het verhaal van Pierre Larcher dat een „derde man" feitelijk de ontwer per en de regisseur was van de ont voering een verhaal dat de rechter van instructie dwong om vrijwel van voren af aan te beginnen heeft zijn onwaarschijnlijkheid verloren nu ook Raimond Rolland heeft gezegd van het bestaan van deze derde man op de hoogte te zijn. Pierre Larcher beweerde dat er een derde man in de zaak had meege speeld en dat Raimond Rolland diens naam kende. Rolland weigerde aanvankelijk om hierover ^ok maar een inlichting te geven. Tijdens een verhoor dat gis teren werd afgenomen, heeft hij nu aan rechter-commissaris Renard ver teld dat hij wist dat er een „derde man" bestond, maar dat hij die nooit had gezien. Zeker, zei hij, Pierre Larcher heeft mij over hem ingelicht. Larcher zei mij dat wij van hem de instructies voor de ontvoering hadden ontvangen. ZEVENBERGEN. De Zevenbergse kantonrechter heeft de 23-jarige chauf feur G. K. uit Fijnaart, die 27 septem ber met een autobus van de B.B.A. de haven in Leur in kantelde, veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 25 gulden. De officier van justitie eiste twee we ken geleden 25 gulden boete onvoorwaar delijk. De bemanning van het Amerikaanse vliegdekschip Essex had geen moeite met het Nederlands. Feilloos stelden zij zich op in de woorden Goede Kerst. Een groet die hun bezoek aan ons land voorafgaat. Vandaag zal het Amerikaanse smaldeel met vijfdui zend man de Nieuwe Waterweg op- stomen voor een operationeel bezoek van tien dagen aan Rotterdam. (Ingezonden rgededeling) Van onze correspondent PARIJS. Ondanks een formele tegenspraak van de Franse rege ring is het thans komen vast te staan dat de Algerijnse onderhan delaar Ben Yahia die indertijd heeft deelgenomen aan de onder handelingen te Melun en te Evian- Lugrin drie dagen met Ben Bel la op het kasteel van Aunoy heeft gesproken over de resultaten van de geheime anderhandelingen tus sen Frankrijk en de voorlopige Al gerijnse regering te Genève en Ro me. Ben Yahia heeft, voorzien van de noodzakelijke officiële documenten, onder een andere naam dan de zijne een bezoek gebracht aan Frankrijk om met goedvinden van de Franse regering Ben Bella te raadplegen. Uit Tunis wordt vernomen dat de resulta ten van deze raadpleging zeer posi tief zijn. De gevangenen in het kas teel van Aunoy hebben de resultaten van de geheime onderhandelingen vol ledig goedgekeurd en hebben blijk ge geven van hun waardering over het reeds bereikte akkoord over de „sa menwerking bij de exploitatie van de Sahara". Uit Tunis komt ook het bericht dat men het erover eens is geworden dat Ben Bella en d:e zijnen mede-onderte kenaars worden van hetdocument, waarin de resultaten zullen worden meegedeeld van de geheime onder handelingen: een wapenstilstand op het ogenblik waarop de openbare on derhandelingen beginnen. Bij de besprekingen tussen Ben Yahia en Ben Bella zou laatstgenoem de een soepeler houding hebben ge vraagd van de onderhandelingscom missie tegenover het verzoek van de Gaulle om een associatie met Frank rijk. Hij zou hierbij naar voren heb ben gebracht, dat, indien Algerije zich op dit punt toeschietelijker toont, men van de Fransen met des te meer kracht kan eisen dat zij een einde maken aan het bestaan van de O.A.S. in Algerije. In dit verband is het veelbeteke nend dat de Algerijnse vertegenwoor diging in New York na het aannemen van de Afro-Aziatische resolutie over Algerije heeft verklaard dat men de aanneming van deze resolutie niet moet beschouwen, als een overwin ning van de Algerijnen op Frankrijk, maar dat het een overwinning is van al degenen, die in Frankrijk en in Al gerije streven naar een vredelievende oplossing van het conflict en naar nauwe samenwerking tussen Algerije en Frankrijk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De regering heeft be sloten een nieuwe monding voor Euro poort te laten aanleggen, waardoor sche» pen van honderdduizend ton de haven kunnen bereiken. In Rotterdam werd allang op dit begin selbesluit gewacht. De ministerraad heeft het dezer d'agen genomen. Over technische bijzonderheden hebben de ministers zich het hoofd nog niet ge broken. Zoals bekend is het de bedoeling Euro poort en Nieuwe Waterweg een gezamen lijke monding te geven met aparte toe gangen voor de Waterweg en Europoort. Voor dat pian moet de Maasvlakte wor den ingedamd. „MET GRATIS CHOCOLADE' In dn vacature die in de Tweede Ka mer was ontstaan door de benoeming van de heer J. J. Fens tot lid van de Raad van State, is de heer E. Visch uit Hilversum benoemd verklaard. LISSABON (Reuter). Ook gis teren nog hield de Portugese rege ring vol dat haar troepen in Goa de strijd voortzetten. Zij grondde deze bewering op berichten die af komstig zouden zijn van schepen die op de rede van de havenstad Marmagao voor anker liggen. De Portugezen zouden in verbitterde gevechten van man tegen man ge wikkeld zijn; een poging van In dische mariniers om door een lan ding het Portugese verzet te bre ken zou zijn afgeslagen. Indisch en Portugees geld zullen voorlopig naast elkaar mogen worden gebruikt. Het ambtenarenkorps van het Portugese bewind zal zoveel mo gelijk worden gehandhaafd. Nu Portugals beroep op de Uno heeft gefaald, heeft de Portugese re gering zich gewend tot de Navo. De permanente raad van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie is op de hoogte •gebracht van de gebeurtenis sen in Goa. Het is niet bekend of Portugal een formeel verzoek om hulp heeft ingediend. Van Indische kant wordt slechts gewag gemaakt van het terugkeren van orde en rust, van de voorbeeldi ge wijze waarop de gehele bevolking zich gedraagt en van, de gevangen neming van generaal Vassaio Silva, de laatste Portugese goeverneur van de kolonie. De generaal wordt over eenkomstig zijn rang behandeld. Maatregelen De grens tussen Indië en Goa zal voorlopig gesloten blijven en nie mand mag de vroegere Portugese kolonie betreden tenzij hij behoort tot de invasiestrijdkrachten of het burgerlijk bestuur. Het zal zeker nog vijf dagen duren eer verslaggevers zullen worden toegelaten. De Indi sche regering zal rekening houden met het feit dat een groot deel van de bevolking van Goa rooms-katho- liek is. Aan het hoofd van het Indi sche burgerlijke bestuur zal een rooms-katholiek komen te staan. Er zijn maatregelen afgekondigd ter be scherming van de Portugese taal en cultuur in Goa. Burgerlijke en mili taire gezagsdragers hebben opdracht gekregen zich in geen geval te gedra gen als veroveraars. Beroep op Navo Goa zal van New Delhi uit worden geregeerd totdat de Indische volks vertegenwoordiging de inlijving van het gebied zal hebben goedgekeurd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Rotterdamse agglomeratie bestaande uit Rotter dam, Ridderkerk, Capelle aan den IJssel, Barendrecht, Rhoon, Poortu- gaal, Spijkenisse, Rozenburg, Schie dam, Vlaardingen en Maassluis mag volgend jaar 5400 woningen gaan bou wen. Daarvan zullen er 2800 woningwet woningen moeten zijn, zo hebben Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland uitgemaakt bij de verdeling van het provinciale woningcontingent. Dit con tingent bedraagt 7100 woningwetwo ningen, 6900 premiewoningen en 5300 woningen in de vrije sector. De Haagse agglomeratie, die de ge meenten 's-Gravenhage, Leidschen- dam, Voorburg^ en Rijswijk omvat, K^Ugt -daar duizend woningwetwonin gen en 1050 premie woningen van. De toewijzingen zijn gedaan op voorwaarde dat er in de Rotterdamse agglomeratie tweehonderd krotten en 190 noodwoningen en in de Haagse ag glomeratie tweehonderd krotwoninge' verdwijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9