Haven van Yerseke wordt vergroot Baarland kreeg begroting '62 symbolisch aangeboden Geveltoerismedoorn in oog van overheid Samenbundeling in de landbouw onvermijdelijk RICHARD THE MAN'S FILTER f.1.- Afscheid leerkrachten Schoondijke landbouwhuishoudschool Schooldamtornooi Uit de kerken Na 41-jarig dienstverband Directeur Hesselink neemt afscheid van de Vitrite Maximale boete gevorderd Kwaliteit eerste vereiste Verrassende mededeling van burgemeester Internationale Transport Agenturen Nederland Expositie Zeeuwse kunstenaars Directrice mej. De Feijter en mevrouw Schijve De heer Spies verlaat de Hoogovens STUDIEDAG ZEEUWSVLAAM BOEREN U geniet meer van Sir Richard. Geen wonder. Sir Richard is anders, beter. U hebt de volledige voldoening van de voortreffelijke Amerikaanse tabakken door de selectieve werking van het unieke Sir Richard Tru-FloP filter; het nieuwe speciaal ontwikkelde filter dat de volle en zuivere tabaks- smaak pas werkelijk tot zijn recht iaat komen. ltl Donderdag 21 december 1961 ZEEUW:'f H DAGBLAD Pagina YERSEKE De mededeling die burgemeester Willemsen van Yerseke de raad deed, onmiddellijk na de opening van de verga dering op dinsdagavond moet hem op de lippen hebben gebrand. Hij begon met het voorlezen van een schrijven van het kollege van Ged. Staten, waarin werd meegedeeld dat ter verwezenlijking van het plan Snip tot vergroting van de bestaande haven in oostelijke richting aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en Financiën is voorgesteld een bedrag van 35.000,voor 1961 uit het ge meentefonds beschikbaar te stellen, waardoor aantrekking van kapitaal mogelijk wordt gemaakt. Het gemeentebestuur wordt ge adviseerd het havenplan bestedingsklaar te laten maken en da nodige stappen te ondernemen ter verkrijging van een rijksgoed keuring. De burgemeester verheelde niet dat het uit de aard der zaak de nodige tijd zal vergen, om dit plan te realiseren, maar we kunnen op dit historisch mo ment zeggen dat de nieuwe haven in zicht is. De heer Willemsen had behoefte het college van Ged. Staten en de rijksover heid zijn oprechte dank te betuigen voor hun principiële medewerking. Er is een spreekwoord dat zegt aldus de spreker: Geduld overwint alles. In de moeilijke tijd, die achter ons ligt, zo vervolgde hij, en waarin mijnerzijds af en toe een felle strijd werd gevoerd tot behoud der bestaansbronnen dezer gemeente, is de vrees meerdere malen bij mij opgekomen dat de provinciale- en rijksoverheid niet voldoende begrip aan de dag legden voor de moeilijke situatie waarin en de gemeente en de belanghebbenden in de visserij zouden komen te verkeren. Gelukkig aldus de burgemeester ben ik vandaag in die vrees beschaamd ge worden en ik vertrouw dat ook in de toekomst, wanneer Yerseke van zijn huidige bestaansbronnen zou worden be roofd door de uitvoering van het Delta plan, de provinciale- en rijksoverheid de gemeente Yerseke en haar burgers niet in de steek zullen laten. Hij deelde voorts mede dat ir. Drok uit Terneuzen, wiens geduld sedert 1938 in niet mindere mate op de proef werd gesteld, is opgedragen de nodige stappen te doen om het nieuwe plan bestedings klaar te maken. De gemeente Yerseke gaat dus binnen afzienbare tijd over een goed geoutilleer de haven beschikken die plaats biedt aan 190 schepen. Het is voor ons, die vanaf 1946 hiervoor hebben geijverd, enigszins moeilijk te verwerken. De kosten van dit havenplan worden begroot op plus minus ƒ1.500.000,Ter dekking van deze uitgave zal t.z.t. een voorstel bij de raad aanhangig worden gemaakt tot drastische verhoging der havengelden, nl. het vijfvoudige van de huidige tarieven. Het standpunt van de gemeente is dat de gebruikers van de haven, die zo zeer belang hebben bij een goed geoutilleerde AMSTERDAM. De directie, van de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft de N.V. Internationale Transport Agenturen Nederland opgericht. Deze vennootschap, die eind van toet jaar zal beginnen te werken, beoogt de voortzet ting onder e-.-n naam van het werk, dat tot dusver werd verricht door het vracht-bureau van de Nederland, de Rot- ter-'-mscbe Scheeosagentuur en de C.V Hesta, Crans en Co. in Amsterdam. Door de samenvoeging is het thans mogelijk op elk gebied van het ver voerswezen een volledige en uitgebrei de service te verlenen. De directie van de n:euwe vennootschap zal worden ge voerd door de heren L. M. Fleers, P. J. Ga'llard en W. H. van Hasselt. haven en daarom steeds gevraagd heb ben, bereid moeten zijn ook de nodige offers hiervoor te brengen. Naast deze bijdrage van belangheb benden in de vorm van verhoogde haven tarieven, rekent het gemeentebestuur er op dat in de komende jaren het rijk als aanvulling op het jaarlijks tekort de nodige financiën zal verstrekken. De eerste stap hiertoe is gedaan in de vorm van een verhoogde bijdrage uit het gemeentefonds. De burgemeester besloot deze voor Yerseke en omgeving zo belangrijke ver gadering met te zeggen: „Als het niet donker was liet ik op dit moment de vlag op het gemeentehuis plaatsen." VL IS SING EN" Met medewerking van het gemeentebestuur en onder aus piciën van de Vlissingse Damvereni ging „D.I.D." wordt evenals vorige ja ren, bij wijze van vrijetijdsbesteding door de Vlissingse schooljeugd, tijdens de Kerstvakantie, een school-damtornooi gehouden, dat zal plaats vinden ln de bovenzaal van de voormalige Willem III aan de Oranjestraat. Daar de wisselbeker van vorig jaar in eigendom is overgegaan naar hst vijftal van de Sint Paulus Uloschool, dat deze beker drie maal achtereen won, heeft het gemeentebesuur van Vlissin- gen een prachtige wisselbeker voor het vijftal dat kampioen wordt beschikbaar gesteld. De liefhebberij onder de Vlissingse schooljeugd is thans groter dan vorig jaar. Het tornooi waaraan ieder vijftal in een enkele ronde tegen het andere zal uitkomen, staat onder leiding van de heer L. Goe-dbloed, die het sig naal tot starten zal geven op vrijdag 22 december a.s., 's middags om twee uur. De deelname aan dit tornooi luidt als volgt: Prins Willemschool 2 vijftallen, Oran- jeschool 2x5, St. Petrus school 2x5, St. Jozephschool 2x5, Vlissingse school vereniging 2x5, Vincent van Gogh- school 1 x 5, St Paulus Uloschool 1x5, de Gemeentelijke Techniseheschool met 2 x 5 en de Jan Ligthartschool met 1 x Reeds eerder hebben wij bericht, dat de Christelijk Gemengde Zangvere niging „Asaf" te Axel dit jaar van -haar traditie zou afwijken en haar jaar lijkse zanguitvoering niet op 26 decem ber Tweede Kerstdag zou geven. De datum van de uitvoering van het in studie zijnde oratorium „De Mes sias" van G. F. Handel is thans vast gesteld op vrijdag, 23 februari 1962. MIDDELBURG De wethouder van Kunstzaken drs. Th. J. Westerhout zal vrijdag de opening verrichten van de expositie van de Stichting «Zeeuwse Beeldende kunstenaars, die ingericht is in de hal van het Middelburgs stadhuis. Men kan deze expositie bezoeken van 10-17 uur op werkdagen en tijdens de feestdagen van 13.30-17 uur. De werken kunnen aangekocht wor den met rijkssubsidie. Evenals met Pasen het geval is, is het een traditie geworden dat de eerste Kerstdag 's middags om 3 uur de dienst in de Evangelische kerk Goes wordt verzorgd door het zangkoor „Halleluja" van deze gemeente. De predikant ds. Karelse verzorgt de declamatie terwijl het koor een keur van internationale kerstliederen hoopt te brengen. De muzikale leiding berust bij de dirigent Gommert de Kok. Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te 's-Grevelduin-Kapelle: T. Langerak te Vinkeveen; te Muntendam toez. F. J. T. van Boven, vik. te Utrecht: te Zaitbommel W. Reezicht te Frane- ker; te Groningen vak. dr. W. Sikkema W. J. Gijzelt te Gorkum; te Kerkwerve- Serooskerke W. van den Hoek, zendings- pred. te Soerabaj-a, woonachtig -te Al- phen a.d. Rijn. Bedankt voor Uithoorn toez. J. Borghart te Den Helder. Gereformeerde Kerk: Beroepen te Heerjansdam P. van Oos terhout te Krabbendam; te Katwijk a Zee E. H. Nagel te Brussel. Chr. Gereformeerde Kerk: Beroepen te Gorkum M. van de Klis te Zierikzee; aangenomen naar Hasselt als schipperspred. W. de Graaf te Broek onder Akkerwoude; bedankt voor Oude kerke aan de Amstel P. N. Ribbens te Noordseschut. Gereformeerde Gemeente: Beroepen te Rotterdam F. Nagel te Veenendaal. BAARLAND Burgemeester Van Liere van Baarland wilde kennelijk niet breken met de traditie om nog tijdens het oude begrotingsjaar die voor het nieuwe jaar aan te bieden. Dit kon echter niet anders dan symbolisch ge beuren. Het document was nog niet in bewerking en op de raadstafel aan wezig. De burgemeester deelde mede, dat de begroting sluitend is met een post on voorzien van ruim 1000,Voorts is op de begroting een reserve opgenomen tot aankoop van een nieuwe brandweer wagen en werd er ruimte gevonden om een gedeelte bestrating onder handen te nemen. De raad ging voorts zeer vlot door een agenda van elf punten heen. Een nieuwe bouwverordening naar een concept van de Vereniging voor Neder landse gemeenten werd zonder op- of aanmerkingen van de raadsleden aan genomen. Discussie Een discussie ontspon zich tussen het raadslid de heer C. van Damme en wet houder De Vriend over het twistpunt tussen gemeente en Herverkaveling kosten electrificatie van het pand Van Wingen. Reeds eerder heeft de raad zich niet bereid getoond de kosten ad 1180, hiervoor te voldoen. Op verzoek van de Herverkavelingcommissie Zeeland was dit punt opnieuw op de agenda geplaatst. De heer Van Damme deelde mede, dat zijn standpunt over deze kwestie ge wijzigd was. Hij was van mening dat de gemeente nu wel de kosten moest betalen omdat in het betrokken pand een goede werkgelegenheid voor een flink aantal dorpelingen was ontstaan. Hij werd ech ter op besliste wijze door wethouder De Vriend van repliek gediend en kreeg ook van de overige leden geen steun. Het standpunt bleef dus dat de Herverkave ling de kosten van deze electrificatie zal moeten dragen. Tot lid van de dienst Maatschappelijke Zorg werd herkozen de heer I. Elenbaas Jozzn. De begroting van 1962 van deze ZAAK HET HUIS MET GROENE PILAREN" V MIDDELBURG. De zaak, die In de provinciale hoofdstad langzamerhand bekendheid heeft gekregen onder de naam „Het huis met de groene pilaren", werd gistermiddag in extenso door het kantongerecht behandeld. Verdachte was de Middelburgse winkelier C.J.M., die niet was verschenen en wiens ge machtigde, mr. A. M. Terwoert, zijn be langen behartigde. Als getuige-deskun- dige was het hoofd van bouw- en wo ningtoezicht gedagvaard, die op vragen van de kantonrechter, mr. J. Mooien- burgh, de voorgeschiedenis van deze „gevelhistorie" uit de doeken deed. De heer M. bezit in de Lange Delft een souvenierswinkel annex tearoom, welke laatste op de tweede verdieping is gevestigd. Vooral de toeristen in het zomerseizoen maakten een belangrijk deel uit van de bezoekers. Om de gas ten tijdens het warme weer van een vleugje frisse lucht te voorzien, dacht de heer M. aan een voor Middelburg revolutionaire verandering van zijn win kelgevel. Deze moest namelijk open worden. De architect van de heer M., de heer G. te Middelburg, ontwierp een plan, waarna een vergunning werd aange vraagd bij B. en W. Bouw- en woning toezicht hadden, na een onderhoud tus sen de architect en de secretaris van de schoonheidscommissie, afwijzend ge adviseerd. waarna de vergunning ook werd gewijzigd. Een nieuw plan, dat een dichte gevel omvatte, werd opge maakt en dat werd gunstig ontvangen. Uit een gesprek tussen de architect en de directeur van gemeentewerken bleek dat het tweede plan ongeveer overeen stemde met een plan tot verbouwing van een pand aan de overkant van de win kel van M. De werkzaamheden begonnen. Deze kon men van buitenaf niet volgen om dat een houten kist was aangebracht voor de gevel. Na verloop van tijd werd door een opzichter van bouw en woningtoezicht geconstateerd dat het tweede plan niet werd gevolgd en dat iets „nieuws" aan het ontstaan was. De werkzaamheden waren echter toen in een stadium dat het niet veel had uitgemaakt of deze hadden moe ten worden gestopt. Bouw- en woning toezicht maakte rapport op en zond dit aan B. en W., waarna een op dracht tot het maken van proces-ver baal volgde. De redenen: omdat van het plan, waarvoor vergunning was verleend, was afgeweken en omdat instructies van bouw- en woningtoe zicht niet waren opgevolgd. Monster De getuige zei voorts dat „het huis met de groene pilaren" esthetisch ge zien een monster was in pe Lange Delft „Dit moet niet zo blijven," aldus de ge tuige, die voorts van mening was dat de hele zaak onprettig aandeed. Hij zei voorts dat de architect later had toege geven dat zijnerzijds niet correct was gehandeld en dat de officiële instanties enigszins om de tuin waren geleid. „Wij nemen het daarom de' architect bijzon der kwalijk." De gemachtigde wees voorts op het feit dat de wethouder van openbare werken poolshoogte kwam nemen en het woord „prachtig" gebruikte. De ver dachte maakte daaruit op dat hij het fiat van de wethouder bezat. Uit een verklaring afgelegd bij de rechter-com- missaris, aldus de kantonrechter, bleek echter dat de wethouder vermoedelijk de bewonderende woorden in volle on schuld had geuit, omdat hij voortdu rend de indruk had dat de „open gevel" in zoverre open was, dat er altijd tus- senppijlen aanwezig waren in het plan en dat de „open gevel" sloeg op open ramen of gevelpanelen over twee ver diepingen. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, merkte in zijn requisitoir op, dat juridisch gezien, de opdrach tgever de bouwer is en zich dus nooit kan ver schuilen achter een architect of andere personen. Toch achtte de officier de handelwijze van G. „in deze onaange name geschiedenis" in strijd met het architecten-fatsoen. Het ging in deze kwestie tenslotte om de tekening, die werd ingediend en waarvan kon worden aangenomen dat deze zon worden goe- gekeurd, waarna de bonw afwijkend zon plaatsvinden. De officier zei voorts niet te geloven in onwetendheid en onkunde van d« verdachte, maar de indruk te hebben dat van het begin af het oogmerk war de officiële instanties om de tuin te lei den. Hij wees er verder op dat de op zichters van het bouwtoezicht tenslotte geen politie-agenten waren maar de juiste constructie van een aanbouw in de gaten moest houden. Hij eiste een maximale boete van 300 of dertig da gen, waarvan 250 of 25 dagen voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Schoonheid Mr. Terwoert zei in het doelmatige schoonheid te zien en dat deze mening in Middelburg niet werd gedeeld, ook niet in de winkelstraat Lange Delft, waar toch het doelmatige voor de win kels een eerste vereiste was. „In Mid delburg is men huiverig voor iets radi caal nieuws". De gemachtigde zei voorts dat in deze zaak teveel werd geschermd met instanties, die zeiden iets niet goed te kunnen keuren, terwijl toch B. en W. de enige waren die een vergunning kon den verlenen. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging wegens afwezigheid van sculd. De kantonrechter hield deze zaak voor onbepaalde tijd aan, omdat hij het no dig vond zowel de wethouder als de ar chitect in deze zaak als getuigen te he ren. dienst werd eveneens goedgekeurd. De gemeentelijke subsidie bedraagt hiervoor liefst f 24.575,92. Aan het eind van de vergadering verkregen B. en, W. nog de machtiging van de raad om in voor komende gevallen te kunnen overgaan tot sluiten van wegen bij opdooi. Hierna ging de raad in besloten zitting over het onderwerp„uitbreidingsplan". MIDDELBURG. Een van de direc teuren van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg, de heer B. A. Hesseling, zal op vrijdag 29 december a.s. afscheid nemen van het bedrijf, waaraan hij 41 jaar verbonden Is geweest. De heer Hesselink gaat nu van een welverdiend pensioen genieten. Ter gelegenheid van zijn afscheid zal op de dag waarop hij zijn functie neerlegt een receptie wor den gehouden in hotel De Borg. In de afgelopen veertig jaar en vooral na de oorlog heeft de heet Hesselink veel bijgedragen tot de groei en de bloei van de Middelburgse onderneming. Na 1945 heeft hij zich in samenwerking met de technisch direc teur, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, een geweldige inspanning getroost om he bedrijf te doen herstellen van de in de oorlog toegebrachte slagen. Onder de leiding van de heer Hesselink is de tie van 100 miljoen hulzen (in 1945) aan zienlijk te veelvoudigen. De heer Hes selink heeft enorm veel gereisd. Over al spoorde hij klanten op en zag hij kans het vertrouwen van de clientèle te winnen, Bij het personeel van de Vi trite Fabriek staat de scheidende direc- teur bekend als de „man met het war me hart", welk hart voor iedereen open staat, van hoog tot laag. In de oorlogs jaren was de heer Hesselink een vadei voor zijn personeel, vooral in de perio de toen de Duitsers dreigden de fabriek over te brengen naar Duitsland. De heei Hesselink neemt eveneens een grote plaats in het sociale milieu van Middel burg in. Hij is verder nog steeds de fractieleider van de WD in de Middel burgse gemeenteraad. Stellig zullen ve len hem de hand drukken tijdens zijn- afscheidsreceptie. Op vrijdag 29 decem ber vindt in de morgenuren de huldiging plaats van een aantal „Vitrite"-jubila- rissen. SCHOONDIJKE In de zaal Wijf els in Schoondijke heeft gistermiddag me juffrouw S. J. de Feijter afscheid ge nomen als directrice van de landbouw huishoudschool van de ZLM te Schoon dijke Zij verliet wegens huwelijk- de school tegelijkertijd met mevrouw J. Schijve-Risseeuwdie na een lera ressen-diensttijd van 20 jaar met pen sioen gaat. s Middags namen de leer lingen afscheid met declamatie en to neel en een toepasselijk lied aan het adres van de beide dames, van wie mejuffrouw De Feijter een electrische koffiemolen en mevrouw Schijve een strijkijzer kreeg. Daarna volgde het officiële afscheid door leerkrachten en onderwijscom missie van de ZLM. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny sprak als voorzitter van de laatst genoemde commissie. Hij vertelde dat mejuffrouw De Feijter lerares was aan de scholten te Axel, Terneuzen en Kort- gene en sinds 1959 directrice van de school in Schoondijke. Hij wees op de verantwoordelijke taak die op de schou ders van mejuffrouw De Feijter was komen te rusten om in deze „uithoek' met een gebrek aan leerkrachten steeds maar weer te zien het lesrooster rond te krijgen. De heer Ter Haar bracht de dank over van zijn commissie en over handigde mejuffrouw De Feijter een slabak met couvert. Kringvoorzitter van de ZLM de heer I. de Bruijne gaf me juffrouw De Feijter een enveloppe met inhoud. Mevrouw J. Ramont-Weijens sprak namens de commissie van toe zicht en de Raad van Beheer. Zij noem de het huwelijk de grote concurrent van het onderwijs, dat steeds met een nij pend tekort aan leerkrachten te kam pen heeft. Zij overhandigde bloemen en planten voor de inrichting van het huis van mejuffrouw De Feijter. Ds. J. Ge- rofe, gereformeerd predikant in Bres- kens, hield een geestige speech, waar na de burgemeester J. C. Hoftijzer op merkte dat mejuffrouw De Feijter haar jonge leven goed had gebruikt. Mejuf frouw P. de Wilde uit Oostkapelle voerde het woord namens de acht di rectrices van de ZLM landbouwhuishoud- BERGEN OP ZOOM, 20 dec. Groen- en fruitveiling glas andijvie 4463, glas sla 917, prei 10—25, spruiten 201.20, ro de kool 610, savoye kool 7IS, waspeen 10 20, witte kool 4—6, kroten 1525, witlof 52—94, boerenkool 310, breekpeen 514. bloemkool 11—95, uien 8—12, golden delici ous 5374, Jonathan 49—60, Cox Oranje 46 —1.02, Lombart Calville 46—64, Comtesse 2546, Saint Remy 4045. BERGEN OP OOM, 20 dec. Elemote- ringen van de Coöp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom ingaande donderdag 21 dec. 1961. Prijsklasse 0 19 cent, idem 1 13 cent, idem 2 16 cent, idem 3 15 cent, idem •14 cent. GOES, 20 decern. Groenten, per stuk: Bloemkool afw. 1119; Knolselderij 1529; per kg: Witlof AI 98-401; Bil 75—83; Sprui- ;en AI 52—56; All 23—42; BI 43—48; Bil 34 46; afw. 2026; Andijvie II 45—53; Prei AI 1618; All H2—il7; Groene sav. kool 6 Rode kool 7-h18; Witte kool 8—60; Boe- rekool 11—15; Uien 8—15; Peen I 18—22; II 506; Bintjes afw. 5—7. TERNEUZEN, 20 dec. Per 100 st. in een- ten glassla 14.4016.10, per st. in centen bloemkool A2 42—75. C2 15—38, afw 11—26, knolselderij A2 18—21, B2 11—17, C 5—15, per bos in centen, selderij 22—51 p kg, in centen: glas andijvie 5265, kroten 818, ro de kool 1022, savoye kool 2432, afw. 718, witte kool 1019, boerenkool 17—28, breek peen 1218, waspeen 1821, prei 2358, spruiten 2 2665, geschoond 6971, uien 9—22, witlof 89—96, A2 82—86, B 80—95, B2 7783, afw. 4461, appelen goudreinet 2 85 2 75 64 65 60, 2D 53, 3 grof 58. 3 gijn 51, kroet 44, Golden delicious 1 80 72-75 75, 74-76 70, 74-75 65, 70-72 60 63-66 2 maat 80 - '12 75 72—73, 70 72—73 65 65—67, 60 55—61 2D 46—49, 3 grof 51—62, 3 fijn 43— kroet 3845, Cox's Oranje 1 75, 1.07 70 16 65, 1,10 60 87 55 60 2 75 1,01 70 1,07 65 98 60 81 55 58 2D 47, 3 grof 68—74, 3 fijn 44, kroet 44—50, Jonathan 1 80 6465 75 70 —71, 70 72—73, 65 63—66, 60 53—58 2 80 6475 75 64—66. 70 61—65, 65 58—64, 60 52— 54, 2D 40—52, 3 grof 55—58, 3 fèjn 45—48, kroet 43—45, Winston 1 maat 65-75 0,62, 3 grof 50. peren Doyen du Cornice 1 80 0,90 •1.02. 75 1,10—1,15, 70 1,04—1.08. 65 95—98, 280 84—96, 2 75 87—100, 70 88—98 65 84—90, 2D 64, 3 grof 78, 3 Fijn, 58 kroet 44. St Re my 2 75-85 41—42, 2 65-75 41—43 2D 41—42, kroet 35. scholen in Zeeland en schonk een huwe lijksgeschenk. De heer J. J. de Haan tenslotte sprak namens de leerkrachten van de school. In haar dankwooord zei mejuffrouw De Feijter veel dank ver- schuldigd te zijn aan mejuffrouw A. v. d. Leeden, consulente van het land- bouwhuishoudschoolonderwijs van de ZLM. IJMUIDEN De heer F. W. E. Spies, voorzitter van het college van adjunct- directeuren van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken en aangesloten bedrijven, zal na gedurende 38 jaar te hebben meegewerkt aan de ontwikkeling van de onderneming, op 31 december wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn func tie neerleggen. De heer Spies is commissaris van de Demka en van de Nederlandse Steenwol- fabriek, bestuurslid van het metaalin stituut T.N.O., van de Stichting Het Veiligheidsinstituut en van het Gaslnsti- tuut in Den Haag. Bijna een kwart eeuw is hü voorzitter geweest van de Neder landse Vereniging van GieterijtechnicL Hij is tevens erelid van het British In stitute of Foundrymen. TERNEUZEN De Stichting ter Bevordering van het Land bouwkundig Onderzoek in Zeeuws Vlaanderen hield een studiedag in hotel Rotterdam onder president schap van de heer A. Ramondt Deze dag werd gewijd aan de be waring en afzet van enkele land- bouwprodukten. Uit de besprekin gen bleek dat bij de huidige voort gaande mechanisatie samenbun deling onontkoombaar wordt, om dat anders bedrijven van twintig hectaren groot, economisch be zien al niet eens meer ten volle verantwoord zijn. Op deze dag werden de afzet en be- waarmogelijkheden van graan en peul vruchten uitvoerig besproken. Vooral wat betreft de peilvruchten, zit Neder land op het ogenblik in een slop en ook Zeeuws Vlaanderen ondervindt daarvan de weerslag. In dit gewest is de teelt van erwten zeer goed vooruit gegaan, aldus ir. R. P. Lammers, rijkslandbouweonsulent voor de peul vruchten, maar het is jammer dat het hier haast niet mogelijk is te produce ren voor de conservenindustrieën, om dat dit te hoge vervoerskosten met zich meebrengt. De oplossing zou zijn afzetmogelijkheden te zoeken bij de Tien-maal-tien-actie 's-GRAVENPOLDER. In het kader van de actie tien-maal-tien organiseert ook het plaatselijk jeugdcomité activi teiten. De door de burgemee-ster aange zochte mej. N. Hulshof en de heer T. Lems-tra die de landelijke vergade ring te Utrecht bezocht hebben^ hebben op eigen initiatief een comité gevormd. Toegevoegd zijn de dames Willy Hu- bregtse en Jeannet de Koster en de heren Jan Kopmels en Cor van der Velde. Deze week zal er een huis-aan- huis- circulaire uitgaan, waarop ivoor de ouderen een rebus staat en voor de jeugd een wedstrijdformulier is bijge voegd, waa*op vermeld moet worden het artikel dat niet thuis hoort in de etalage van 28 winkeliers. Op 6 janua ri a.s. is er een startavond in „Ons Dorpshuis" met film, zang en muziek van het ensemble „Romantiek en Rit me". Ook zal de schooljeugd gaarne een karweitje a raison van een kwartje opknappen. Tot opzichter-tekenaar van het dis trict 's-Gravenpolder voor bouw en wo. ningtoezicht en gemeentewerken is be noemd de heer S. C. de Koeijer te Kloe- tin-ge, thans werkzaam bij Rijkswater staat in Breda. Belgische conservenfabrieken of ir Zeeuws Vlaanderen zelfverwerkendt industrieënte vestigen. Ook moet men zich meer gaan toe leggen op de kwaliteit en nieuwe beU re soorten, die het bijv. moeten kun nen opnemen tegen de erwten nit Alas ka, die de Nederlandse haast geheet van de Engelse markt hebben verdron gen. Een nieuw soort gele erwt zou voor dit doel zeer geschikt zij n er. eveneens voor de export naar West Duitsland. Hoewel de consumptie var peulvruchten afneemt, omdat men door de welvaart luxueuzer voedsel prefe reert, zijn er toch nog genoeg moge lijkheden, omdat het nu eenmaal een zeer onmisbaar en gezond voedsel ls. Ir. H. Sparenberg van het Instituut van onderzoek I.B.V.L. te Wageningen, sprak over graanbewaring op hei eigen bedrijf. Ir. Sparenberg gaf de mogelijkheden hiertoe, waarbij het be houd van de kwaliteit op de voorgrond scaat. Een eerste vereisie is evenwe. dat de boer interesse moet hebben voor deze behandelingen, omdat zij zeei speciale moeilijkheden met zich mede brengen. Men moet o.a. zeer goed re kening houden met de graad van voch- tigneid van het graan. Men kan dro gen met verwarmde lucht en langzaam drogen met al of niet verwarmde lucht. Toc-h ligt hier ook vooral de noodzaak van samenbundeling, daar men op de speciaal daarvoor ingestel de centrales alle gewenste maatregelen kan treffen om tot een zo hoog moge lijk rendement te komen. Ir. M. Drais- ma van het Proefstation voor Akker en Weideland te Wageningen en de heer G. H. Morsink van het Centraal Bureau voor de Granen te Rottedraro bespraken resp. de economische aspec ten van graanbewaring op eigen be drijf en de gevolgen van de mechani satie van de graanoogst voor verdere bewerking en afzetgebied. De invoering van maaidorsers is zonder strubbelin gen verlopen in 1960 met al 25 procent van de graanoogst los geoogst. De centrale handelsinstelüngen groeien met deze ontwikkeling mee. Voor be paalde bedrijven heeft deze mechanisa tie de consequentie dat zij met een volledige personeelsbezetting econo misch niet verantwoord zijn, hetgeen een reden te meer tot samenwerking is. Daar ook de handel zich steeds meer concentreert, hetgeen bijv. blijkt uit het feit dat vrijwel alle brouwersgerst Wordt afgenomen door het Centraal Brouwerijkantoor, moeten ook de pro ducenten samengaan om niet in een nadelige positie te komen, vooral ook nu de teelt van brouwersgerst opkomt in Zeeuws Vlaanderen en zeer goed voldoet Tien punt. Ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouweonsulent voor Zeeuws Vlaanderen, gaf na afloop een resumé van de behandelde ond wreepn.re van de behandelde onderwerpen. De zeer grote opkomst voor deze vergade ring bewijst dat de boeren zeer geïn teresseerd zijn in de problemen die de ze tijd voor de landbouw met zich meebrengt, met het oog op de conse- [uenties die het E.E.G.-verband voo- e Nederlandse landbouw met zich mee kan brengen. VISMIJN CJOLTJNSPLAAT: exportgarna len 1907 kg 1.07—1.55, schar 168, hot 151, wijting 163, kabeljauw 68, sprot 110, tong 1, ro-g 6, ongesorteerde vis 73. RICHARD PILTER BLEND CIGARETTES I

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7