Geschot van waterschap Zuid- Beveland drie gulden omhoog Tholen moet vier veilingen gaan concentreren KRIS 3 Verhoging en verzwaring van dijken Waarde en Westveer 'T VRTJE VAN SLUIS WIL DIJKGESCHOT VERHOGEN Fikse boetes voor zonder licht rijden RAADHUIS DUIVELAND KOMT IN NIEUWERKERK door Zeeland BEGROTING VOOR DIENSTJAAR 1962 Nota Nieuwjaarsadvertenfrie Zeeuwsch Dagblad Raad Rilland tevreden over begroting 62 Trainingscentrum van KNVB in Schoondijke Korte agenda voor raad Hoedekenskerke Ritthem liever samenvoeging met Souburg Naar een nieuw winkelcentrum Kerstmiddag van gerepatrieerden Geflatteerd tekort op begroting Wegenplan met minder aantal kilometers T uinbouw vakonderwij zers spraken over snoeien Goese dames nemen deel aan radiowedstrijd KANTONGERECHT TERNEUZEN Flitsen uit de tuinbouw J Kerstconcert in Kamperland „Onder wij sdiscussie in raad Kruiningen Donderdag 21 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. r> GOES Het geschot in het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland zal in 1962 met drie gulden verhoogd en gebracht worden van gemiddeld 58 gulden op 61 gulden per hectare. Deze verhoging was noodzakelijk om de begroting 1962 sluitend te maken, want ook bü het opstellen van deze begroting moest rekening gehouden worden met vele factoren, die kostenverhogend werken. De begroting geeft aan inkomsten en uitgaven als eindcijfer aan het bedrag van 2.677.192,38. Als het meest belangrijke kapitaals- werk voor het komende jaar kan ongetwijfeld beschouwd worden de verhoging en de verzwaring van de zeedijken van de polders Waarde en Westveer, voor welk project een bedrag staat geno teerd van ruim twee miljoen gulden. Het plan en het bestek van dit object zijn aan Ged. Staten en aan Rijkswater staat ter goedkeuring ingezonden. Ver wacht wordt, dat zeer binnenkort toe stemming voor de uitvoering zal wor den verkregen en dat in het voorjaar van 1962 tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan. Tegenover de uit gavenpost van ruim twee miljoen staat een inkomstenpost van ongeveer ander half miljoen, zijnde het voorschot op de rijksbijdrage. Voor de verdere afwik keling van de dijksverzwaring bij Hoe- dekenskerke staat op de begroting een post van bijna 400.000 gulden. De plannen voor het dijkvak van af de gemeentehaven tot de provin ciale haven verkeren in een vergevor derd stadium. In verband met de vele moeilijkheden, (met name voor het tracee van de nieuwe provinciale weg, en de bebouwing in de inlaag), wordt aangenomen, dat de uitvoering pas eind 1962 of in het begin van 1963 ter hand genomen zal kunnen worden. Twee plannen Voor de dijksverzwaring Hoedekens- kerke via de Boonepolder tot de cal. Willem Annapolder is een post uitge trokken van 10.626,11. Voor dit dijk vak worden twee plannen uitgewerkt, ter vergelijking van de kosten, t.w. een plan, dat de afsnijding beoogt van een gedeelte van de slikken tussen de polders Boone en Willem Anna (verkort tracée) en een plan, waarin het be staande tracee wordt gevolgd. Een bedrag van 16.810,41 is geraamd voor de voorbereidingen van de dijks- verzwaringen Van Citterspolder, tenein de te kunnen voldoen aan het urgentie schema voor de dijksverhogingen langs de Westerschelde. Voorts zal begonnen worden met de gedeeltelijke dijksverzwaring van de Zuid-Kraaijert- en Van Citterspolder. waarvoor een bedrag is uitgetrokken van ruim ƒ91.000. Het ligt in de bedoe ling, dat door Rijkswaterstaat gelijktij dig met de werken in het Zuid-Sloe de ze dijkvakken op deltahoogte zullen worden gebracht. Met deze wijze van uitvoering wordt een aanzienlijke bespa ring van kosten verkregen. Hoewel de rijksbijdrage momenteel nog niet defi nitief is vastgesteld wordt voorshands aangenomen dat 25 pet. door het wa terschap zal moeten worden voorgefi nancierd. Bovendien zal de bestaande zeedijk door het Waterschap worden aangekocht. Voor de tijdelijke financiering van de aanpassingswerken zal voor een be drag van zes miljoen aan kasgeldlenin gen opgenomen moeten worden. Verder zal een geldlening nodig zijn van 450.000 gulden ter financiering van de normale kapitaalswerken, zoals on derhoud van wegen en waterlopen. Afwatering Voor het inhalen van de bestaande ach terstand in de afwateringsmiddelen. zul len "Voor het delven, herstellen van de belopen en het in goede staat brengen van de duikers is een bedrag geraamd van 273.534.20. De som van bijna 25.000 gulden is uitgetrokken voor het verruimen van de waterleidingen in de cal. polder Borssele. In verband met de doorvoer van het water uit de Van Cit terspolder zullen de daarvoor aangewe zen waterlopen en duikers moeten wor den verruimd. Drie ton staat voorts op de begroting voor het herstel van waterafvoerkanalen in het herverkavelingsgebied ,,Zak van Zuid-Beveland. Dit is in feite een stel post. Voor het onderhoud van de wa terafvoerkanalen met bijkomende wer- RILLAND-BATH De raad heeft gisteravond zijn grote tevredenheid uit gesproken over de begroting '62. De heer R. Riik (k.v.p.) wees er in een algemene beschouwing op dat, nu er ruimere arm slag is verkregen, dus ook meer gedaan zal kunnen worden voor culturele doel einden. Dat de begroting ruimer van op zet kan zijn is te danken aan de nieuwe financiële verhouding rijk-gemeenten. Er staan voor het komende jaar enige kapitaalswerken op het programma zoals o.a. verbetering van de Valkenisseweg het aanleggen van straatverlichting langs de Hoofdweg, en het aanschaffen van een trekkermanschappenwagen voor de brandweer. De begroting laat de volgen de cijfers zien: Gewone dienst inkom sten en uitgaven 1.070.329,69 gulden, post onvoorzien 16.840,11 gulden. Kapitaal- dienst inkomsten 5.033.979,57 en uit gaven 5.239.855,28 gulden, nadelig slot 105.875,71 gulden. Van de begroting woningbedrijf bedragen de baten en las ten 276.628,12 gulden en de inkomsten en uitgaven 81.104,65 gulden. De twee be grotingen werden met algemene stem men aanvaard. Een voorstel van B. en W. om een zandstrooier aan te kopen werd goedgekeurd. Het voorstel tot benoeming van mej. M. Moens uit Alphen a.d. Rijn tot onderwijzeres aan de o.l. school werd eveneens aanvaard. Raad Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK De raad der gemeente Ellewoutsdijk komt op vrij dag 22 december des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: beschikbaar stelling krediet voor aanschaf van sire ne voor de gemeentelijke brandweer van de gemeenten Ovezande en Driewe gen. De kosten bedragen 1100 waar van ten laste van Ovezande komt 550 en voor de gemeenten Driewegen en El lewoutsdijk ieder 275. Bietenaanvoer Veere VEERE. Aan de weegbrug „Alge meen Belang" te Veere werd in het afgelopen bietenseizoen geleverd: voor de C.S.M. 4.846.720 kg; voor Putters- hoek 155.860 kg; voor Sas van Gent 2.335.660 kg; voor V.C.S. 8.071.020 kg. Voor C.S.M. en V.C.S. samen 259.830 kg pulp. „Democratie in Nederland" VROUWENPOLDER. De A.R. Kies vereniging te Vrouwenpolder kwam on der leiding van voorzitter C. Joziasse in vergadering bijeen. Mr. L. A. van Splun- der sprak over het onderwerp: „Func tioneert de democratie nog in Neder land?" Spreker ging aan de hand van de parlementaire geschiedenis na hoe zich in de loop der jaren het parlemen taire stelsel in ons land heeft ontwik keld. Hij stond o.m. stil bij belangrijke jaartallen als 1848, 1917, welke voor het Nederlandse Volk in verband met het kiesrecht van grote betekenis zijn ge weest. Het huidige democratisch stelsel nam hij eveneens onder de loep. Hij noem de het een bezwaar da democratisch bezien leden van de S.E.R., één van de belangrijkste adviescolleges van de regering, zitting hebben in de kamer". Dit heeft tot gevolg dat men de zaken door tweeërlei bril moet bezien, n.l. eerst als adviseur en la-ter als parlemen tariër. Op dit punt verdient het aanbe veling een wijziging aan te brengen in de hierop betrekking hebbende regelen. Na de pauze werd behandeld de candi- daatstelling voor de leden van de pro vinciale staten. MIDDELBURG. Met he doel e ko men tot verhoging van het spelpeil heeft het bestuur van de KNVB afdeling Zee land zijn goedkeuring gehecht aan een door de Technische Commissie ingediend trainingsplan voor de voetbalverenigin gen in West Zeeuwsch Vlaanderen met als trainingscentrum Schoondijke. De aldaar gevestigde verenigingen worden in de gelegenheid gesteld drie van hun spelers, die volgens hun inzicht deze training kunnen en willen VQlgeu daarvoor op te geven. HOEDEKENSKERKE. De gemeen teraad heeft niet veel tijd nodig gehad om een korte agenda af te werken. Be sloten werd medewerking te verlenen voor aankoop van ontwikkel- en buiten materiaal ten behoeve van de r.k.-kleu- terschool te Kwadendamme. Het voorstel om een straatlantaarn te plaatsen in Kwadendamme tegenover „De Burcht" werd aangehouden. De raad zag ook graag een nachtbrander in de buurt van de brandweerkazerne. B. en W. zullen dit „vraagstuk" in studie nemen. De heer J. L. Boone werd herbenoemd tot lid van het bur gerlijk armbestuur. De zitting hebben de leden van de woonruimteadviescom missie werden eveneens herkozen. Ten slotte werd het schrijven van de ge meenteraad van Hilvarenbeek om het presentiegeld van een raadsvergadering af te staan voor de anti-hongeractie voor kennisgeving aangenomen. Op de laatste bijeenkomst der be jaardensociëteit in dit jaar in Cadzand mocht de voorzitster, mevr. S. ten Ca- te-van Grafhorst welkom heten mevrouw J. Specht-Keyzer van de huishoudelij ke voorlichting ten plattelande uit Goes. Zij hield deze middag een korte in leiding met eenvoudige demonstratie over ..gezonde en voedzame voeding voor bejaarden", waarvan de aanwezi gen deze eenvoudige gerechten aangebo den kregen en de smaak konden beoor delen. Tot slot van deze middag -werd een kleurenfilm vertoond. ken in het herverkavelingsgebied door het waterschap zal worden overgeno men zullen deze in goede staat moeten verkeren. De bestaande gebreken zul len door het waterschap worden her steld op kosten van de herverkavelings commissie. Voor de aanleg en uitbreiding of ver nieuwing van wegen is een bedrag be groot van 112.987. Het ligt in de bedoeling in elk district voort te gaan met het chemisch reini gen van waterafvoerkanalen. Een totaal- post van ruim 200.000 gulden is uitge trokken voor het aanbrengen van teer- slijtlagen op circa 298.450 vierkante me ter weg, alsmede voor diverse herstel lingen aan de gesloten wegdekken. Voor kosten van herstel van storm schade aan de zeedijken wordt een bedrag geraamd van 18.000 gulden. Voorts wordt voor dit doel een egali satie-reserve gevormd, waarin gestort wordt in jaren, waarin geen of wei nig stormschade wordt geleden. De post onvoorzien op de gewone dienst bedraagt 44.613,56. De kapitaal- dienst vertoont een nadelig slot van 4.835 765,12 (uitgaven 21.553.308,43 en inkomsten ƒ16.717.543,31). In de op 29 december te houden al gemene vergadering van het water schap zal deze begroting aan de orde worden gesteld. RITTHEM. B. en W. van Ritthem gaven in de raadsvergadering van gister avond over het agendapunt ontwerp- wet nieuwe gemeentelijke herindeling van Walcheren, te kennen dat het ge meentebestuur al ontelbare malen voor de belangen van Ritthem had gepleit. Uit de schrifturen van de raadsverga dering van 13 maart en die van de ker- keraad van de Ned. Herv. Gemeente bleek alle reden voor een samenvoeging van Ritthem met Souburg wat de dorps kom betrof. De gevolgtrekking van het huidige wetsvoorstel kan dan ook niet anders luiden dan: „onaanvaardbaar" besluit de toelichting. De raadsleden hadden weinig toe te voegen aan de mening van B. en W. Wethouder Joh. Cevaal merkte nog op dat een agrarische gemeenschap als Ritthem beter niet bij een grote stad kon worden gevoegd. De samenvoeging met Souburg kon hiij rechtvaardigen van wege de gelijkgeaardheid van de bevol king op het politieke en religieuze vlak. De raad machtigde B. en W. in zee te gaan met Monumentenzorg over herstelwerk zaamheden aan de spits van de kerk toren. De totale kosten werden door een aannemersbedrijf in Middelburg op 9.520,becijferd. Indien Monumenten zorg met het werk wordt belast kan van het rijk 40 pet. subsidie worden ver wacht en van de provincie 10 a 15 pro cent. Voorzitter P. Danielse vond het noodzakelijk de werkzaamheden uit te voeren omdat 36 jaar geleden de toren werd gerestaureerd en er sindsdien niets meer aan was gedaan. Verder waren er geen bezwaren tegen de verhoging van de subsidie aan de muziekvereniging van 903,tot 1250,— en van verhoging van de subsidie aan de stichting Zeeland van vijf tot acht cent per inwoner. Kerstveiligheidsrit MIDDELBURG. De motor- en autoclub „De Zeeuwen" organiseert een kerstgezelligheidsrit voor automo bilisten, motor- scooter- en bromfiets berijders. In de middaguren van Twee de Kerstdag zullen de rijders weer di verse opdrachten te verwerken krijgen. Opdrachten die niet al te moeilijk zijn, omdat men een groot aantal rijders aan de start verwacht die anders niet van de partij zijn. Ook passagiers kunnen voor de rit inschrijven. Zij krijgen an dere opdrachten dan de rijders, maar dingen wel mee naar de prijzen. De spe cifieke kerstbout zal niet ontbreken. De gehele rit wordt op Walcheren gehou den. De start is om half twee op de Markt. Daar is ook de finish. Bespreking in Sluiskil SLUISKIL. In een onder voorzitter schap van de heer F. M. Berbers ge houden vergadering van de „Belangen- gemeenschapSluiskiV'heb ben de Sluis- kilse middenstanders, die getroffen wor den door de kanaalverbreding, waar door hun winkelpanden moeten ver dwijnen, uitvoerig gesproken over hun belangen. De rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje wees de ongeveer 35 gedupeerden er met na druk op dat het gewenst is dat zij zo nauw mogelijk samenwerken. Rijkswa terstaat wil wel een vergoeding geven, doch stelt de grootte daarvan afhanke lijk van de plannen der middenstanders. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft in het uitbreidingsplan een bouw terrein geprojecteerd van ongeveer 120 meter lengte. Hier zouden nieuwe win kels kunnen verrijzen, maar het is wel van groot belang, dat in zo groot mo gelijke samenwerking de bouwplannen tot stand komen. Besloten werd in ja nuari opnieuw bijeen te komen en dan eventueel te besluiten een schetsplan voor het nieuwe winkelcentrum te doen ontwerpen. Kerstmiddag bejaarden van Terneuzen TERNEUZEN. De bejaardensocië teit vierde in gebouw ,,De Schakel" haar kerstmiddag. Mevrouw De Vos heette iedereen welkom en leidde deze kerstbijeenkomst. Het N.C.V.B.-koortje begeleid door de heer Hoving verleende spontaan haar medewerking om deze middag tot een succes te maken. Met declamatie, zan.g en film, kwamen de Terneuzense bejaarden volledig aan hun trekken, zodat ieder zeer tevreden gestemd naar huis terugkeerde. TERNEUZEN. Het gemeenschaps lokaal van de jongensschool was onher kenbaar geworden door de smaakvolle wijze waarop deze zaal werd getrans formeerd in een soort Kerstsprookje. Mevrouw Dikötter heette ieder welkom. Het bijzondere van de bijeenkomsten van de gerepatrieerden is elke keer weer dat met vrijwillige bijdragen dfeze middagen steeds weer een succes wor den, vooral door de sfeer van gezellig heid en saamhorigheid die kenmerkend zijn. Op deze bijeenkomst sprak o.m. pastoor J. v. Mechelen, die zich ver heugd toonde dat onder de gerepatri eerden zoveel belangstelling bestaat voor charitatief werk. DUIVELAND In de gisteravond gehouden raadsvergadering hebben B. en W. een voorstel ingediend het voormalige gemeente huis van Nieuwerkerk te verbouwen tot raadhuis van de gemeente Duiveland. Het voorstel werd door de raad aanvaard met als aan tekening tegen te hebben gestemd van de heren L. Bolle en A. Boogert (S.G.P.). Opdracht tot verbouwing zal worden gegeven aan het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft te Middelburg. Hier mee wordt uitvoering gegeven aan een reeds eerder genomen raadsbesluit om het gemeentebestuur in Nieuwerkerk te vestigen. Het gemeentebestuur zetelt thans in het voormalige raadhuis van Oosterland. Dit is uiterst modern ge outilleerd, maar de meerderheid van de raad, afgevaardigd door de kernen Nieu werkerk en Ouwerkerk, gaf er de voor keur aan Nieuwerkerk tot centrum van Duiveland te maken. In de raadsvergade ring van 28 oktober jl. gaven de heren Romeyn en Van Nieuwenlhudzen hun mis noegen te kennen over de trage uitvoe ring van de plannen tot verbouwing van het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Zij GOES. Op de vergadering van de vereniging van tuinbouwvakonderwij- zers in Zeeland en west-Brabant, gis termiddag gehouden in hotel „Cen traal" heeft ir. P. M. Felius, adjunct directeur van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelmi- nadorp, gesproken over het onderwerp: Snoei en groei en vruchtbaarheid". Ir. Felius behandelde enkele proeven, die in het kader van dit onderwerp zijn genomen. Deze proeven hebben uit gewezen, zoals trouwens reeds bekend is, dat snoei verzwakkend op de boom werkt. Ongesnoeide bomen blijken de grootste omvang te krijgen. Snoeien is echter nodig voor het krijgen van ,'de juiste boomvorm, het krijgen van steeds meer jong hout en voor het blijven be houden van een oogst van een goede kwaliteit fruit. De vergadering stond onder leiding va-n de heer G. Toorenaa-r uit Wilhel- minadorp. Jubileumbijeenkomst van Groene Kruis Wemeldinge "WEMELDINGE. Dezer dagen werd in het gymnastieklokaal te Wemeldinge een jubileumbijeenkomst gehouden van de afd. Wemeldinge van het „Groene Kruis". Een actiecomité onder leiding van burgemeester C. N. F. van Sas had bij de inwoners een collecte gehou den, welke 1325 opbracht. Met enkele nagekomen giften werd dit bedrag ver hoogd tot 1850. Tijdens de bijeen komst werd het bedrag aan het bestuur overhandigd. Na afloop der bijeenkomst bezichtigden de aanwezigen de voor het bedrag aangekochte goederen, waaraan de vereniging een grote behoefte had. dienden toen een voorstel in tot etappes- gewijze uitvoering van het plan. Dit voor stel werd door burgemeester A. A. van Eeten vervolgens ter vernietiging aan de kroon voorgedragen. Het provinciaal be stuur deelde echter mede, dat pas over het voorstel zou worden geoordeeld, wan- neer de financiën tot uitvoering zouden worden aangevraagd. Doordat het voor stel van B. en W. gisteravond is aange nomen komt het voorstel van de heren Romeyn en Van Nieuwenhuizen nu ech ter te vervallen. GOES De Goese middenstands vrouwenvereniging zal deelnemen aan de voor de N.C.R.V. georganiseerde wedstrijd „Da's voor de kas". Elke week wordt een deel van de wedstrijd die zich over vijf weken uitstrekt, uit gezonden. Diverse verenigingen nemen hieraan deel en moeten pogen in vrij korte tijd een aantal niet gemakke lijke vragen te beantwoorden. De hoofdprijs is duizend -gulden voor de verenigingskas. Op woensdag 21 fe bruari wordt het programma opgeno men tijdens een feestavond, die de N.C.R.V. in „De Prins van Oranje" geeft. De uitzending vindt plaats op donderdag 22 februari. De ploeg uit Goes zal bestaan uit -zeven dames onder leiding van mevrouw Todbijn-Reinhouts, Ganzepoortstraat. Het Chr. gemengd koor „Sursum Corda" te Oostkapelle geeft maandag 27 december een concert in de hervormde kerk. OOSTBURG Het bestuur van het Waterschap 't Vrije Sluis stelt de algemene vergadering voor het dijkgeschot met drie gulden per hectare te verhogen en het daarmee te brengen op 60 gulden per hectare, terwijl bo vendien de heffing voor het ge bouw van 11 op 12 pet. dient te worden gebracht. De algemene vergadering zal vrijdag aan staande in Oostburg over het voorstel beslissen. De verhoging van het dijkgeschot is noodzake lijk om de inkomsten op te voeren welke in verband met de steeds stijgende kosten van salarissen en materialen gelijke tred moe ten houden met de uitgaven. In de begroting, welke tijdens de vergadering wordt aangeboden, heeft het Waterschap 't Vrije van Suis een ander systeem gevolgd dan het ge bruikelijke, waardoor een geflatteerd tekort van 260.246,41 is ontstaan. Op dit bedrag kan men in mindering bren- Examens typen en stenografie HULST. Aan het Instituut voor Kan toropleiding te Hulst slaagden voor het diploma ma-chineschrijiven 130 aanslagen per minuut: P. Valke, St. Jansteen; L. Hamelink, Stoppeldijk; M. L. Fassaert, C. Morcus, Hulst; A. Knieriem, Axel; A. Schille- mans, Graauw; J. Adam, Koewacht, I. Fassaert, Kloosterzande; E. Bracke, Graauw. Voor stenografie slaagden: M. Ferket Hulst; C. Suy, Koewacht, M. Brack Graauw; L. Jonkheym, Stop peldijk. Jeugdleiderscursussen VLISSINGEN. Op 12 januari 1962 wordt zowel in Goes als in Vissingen een begin gemaakt met de jeugdleiders cursussen. Aangezien daarvoor in Zee land te weinig docenten blijken te zijn, zodat hulp uit Brabant moet worden ge boden, dringt het bestuur met kle mop aan deel te nemen aan de Centrale leer gang ,te Utrecht voor Cursusleiders. Vooral voor het vak paedagogiek wordt een beroep gedaan op de onder wijsmensen. Alle kosten daarvoor wor den vergoed, terwijl deze liefhebbers, als ze later les geven aan de Zeeuwse cursussen, daarvoor een zeer behoorlij ke beloning genieten. Er kan een keuze worden gemaakt uit de vakken Sporthygiëne en verbandleer (olm 20 uur), praktische psychologie en paedagogiek (plm 28 uur) en clubactivi- teiten (plm 40 uur). Men behoeft geen lid van een club te zijn om aan deze leergang deel te kunnen nemen. TERNEUZEN Voor zonder f trekker met twee aanhangwa- licht rijden al of niet met ern-jgens zonder deugdelijk achter- stige gevolgen eiste de kanton rechter mr. H. v. d. Belt vrij hoge boetes. De heer W. V. land bouwer te Hontenisse die met een TAE concentratie van veilingen is een onderwerp dat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staat bij de veilingen zelf en bij de organisatie van de tuinbouw. De aanleiding hiertoe is een nota over dit onderwerp, die is uitgebracht door de afdeling Fruitteelt van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité. Er is al veel over gezegd en geschreven en voorlopig zal het laatste woord hierover nog wel niet zijn gesproken. Nu moeten wij wel voorop stellen dat dit vraagstuk niet nieuw is. In de kringen van de veilingen zelf heeft het vanaf 1945 steeds de aan dacht gehad. Wij herinneren ons dat enkele jaren geleden de voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in zijn jaarrede op de algemene vergadering van deze organisatie met grote nadruk heeft gewezen op de noodzaak van concentratie en fusie van veilingen in bepaalde gebieden. /f= Ingezonden mededeling Zorg dat Uw in het staat. U kunt deze opgeven aan onze kantoren en agentschappen. U kunt deze ook telefonisch opgeven door gebruik making van telefoonnummer 01180-2009 Er is op dit terrein ook wel wat ge beurd want volgens gegevens van het Centraal Bureau van veilingen is van 1946 tot 1961 het aantal coöperatieve veilingen gedaald van 166 tot 125. In die jaren is de geldomzet van de veilingen gestegen van 307 tot 687 miljoen gulden, wat dus wil zeggen dat de gemiddelde omzet per veiling is verdrievoudigd en de gemiddelde aanvoer in deze periode verdubbeld. In de nota van het KNLC wordt gezegd dat naar de mening van deze commissie het proces van de concentratie van veilingen veel te lang zaam verloopt. Daarbij heeft men voor ogen gehouden, dat het veiling wezen wordt geconfronteerd met andere afzetomstandigheden en koopgewoon ten, waaraan een zo goed 'mogelijke aanpassing zal moeten worden gevon den. De afdeling tuinbouw van het KNLC is van mening dat in de toe komst slechts grotere en efficiënt wer kende eenheden een rol van betekenis kunnen spelen. Het KNLC acht het bij uitstek een taak van de standsorganisatie zich met dit vraagstuk bezig te houden. Wij kunnen de op zichzelf wel interes sante. hoewel op sommige punten aan vechtbare nota over deze zaak hier niet volledig opnemen. Wij lezen er o.m. in. dat beneden een omzet van twee en een half miljoen gulden per jaar een veiling onvoldoende service kan verlenen, terwijl boven een gemid delde jaaromzet van zeven en een half miljoen gulden de serviceverlening niet op een noemenswaardig hoger peil komt te liggen. Verder wordt als voordeel van concentratie van veilin gen genoemd het feit door vergroting van de efficiency de kosten lager kun nen worden, terwijl grotere partijen een betere prijsvorming ondervinden. Een ruimer aanbod betekent ook meer dif ferentiatie voor de afnemer. Bij jaar omzetten van tien miljoen gulden is er eerst sprake van een zelfstandige prijs vorming. t Als nadeel van de concentratie wordt o.m. genoemd het feit dat de transport kosten voor de teler meestal hoger wor den, terwijl de veilingorganisatie en het veilingapparaat moeilijker te overzien zijn door de telers. Zij zien bovendien minder van de produkten van hun colle ga's. Commentaar Het Centraal Bureau van veilingen heeft op deze nota reeds enig commen taar gegeven. Er wordt o.m. een over zicht gegeven van de concentratie die reeds heeft plaats gevonden en daaruit blijkt dat dit toch wel van betekenis is. Verder zegt de nota van het KNLC dat concentratie wenselijk is in ver band met de komende verwezenlijking van de Euromarkt. Toen er echter nog geen sprake was van de E.E.G., heeft het Centraal Bureau van veilingen reeds gewezen op de noodzaak van concentra tie en daarvoor geijverd. Het zegt verder dat het thans de ge woonte geworden is om de E.E.G. tot sluitstuk van elke redenering te maken, maar voegte r aan toe dat het hun ervaring is bij besprekingen over con centratie dat andere argeumenten no dig zijn. Er wordt in de toelichting van het Centraal Bureau nog veel meer ge zegd, maar wij willen ons alleen nog afvragen welke mogelijkheden er voor Zeeland schuilen in deze zaak. De belangrijkste Zeeuwse veilingen liggen op Zuid-Beveland. Goes, Kapelle en Krabbendijke zijn alle drie levens krachtige veilingen met een hecht fundament, gebaseerd op de betekenis van hun werkgebied voor de tuinbouw. Samenwerking tussen deze drie veilin gen is van zeer groot belang voor de afzet van de tuinbouwprodukten uit dit gebied. We mogen aannemen dat de be sturen van de veilingen hiervan ook wel doordrongen zullen zijn en er naar zul len handelen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er geen moeilijkheden. Er is één veiling in dit gebied die van grote betekenis kan zijn voor de afzet van de produkten uit die streek en de tuinders zullen die vei ling ook hun volledige steun moeten ge ven. Op Walcheren is er ook één vei ling die van steeds meer betekenis wordt. Wij weten dat bestuur en di- rektie van deze veiling doen wat moge lijk is om de hoogste prijzen voor de produkten van hun leden te krijgen en daardoor ook wel op andere veilingen bepaalde produkten durven aanbieden als de prijsvorming daarmee is gediend. Tenslotte hebben wij dan het gebied van Tholen waar dicht bij elkaar vier kleine veilingen zijn. Dc situatie daar geeft aanleiding om te streven naar veranderingen. Tholen zal steeds meer betekenis krijgen als tuinbouwgebied. Ook ten aanzien van de afzet zullen er dan evenwel maatregelen moeten wor den genomen. Wij achten dit zelfs een belang van de eerste orde voor deze streek. Wij willen niets afdoen aan de be langrijke taak die de verschillende Thoolse veilingen vervullen voor de af zet van uien en aardappelen maar voor de afzet van groenten en fruit komt er meer kijken. Dat zal op één plaats moe ten worden geconcentreerd en waar schijnlijk zal het aanbeveling verdienen voor de begintijd de hulp in te roepen van een grotere zusterveiling die erva ring heeft op dat gebied. Daartoe zal nodig zijn dat alle betrokken besturen gezamenlijk rond de tafel gaan zitten om tot een gesprek te komen over deze zaken en zien een oplossing te distilleren. licht had gereden kreeg een boete van veertig gulden of acht dagen. De officier van justitie mr. T. H. Lebret eiste vijftig gulden of tien dagen. De heer J. d. J. maga zijnbediende te Goes hoorde een boete van vijftig gulden of tien dagen tegen zich uitspreken, we gens zonder licht rijden met een bromfiets. De eis was zestig gul den of twaalf dagen. De heer de J. had in een dikke mist dij avond geen licht op zijn bromfiets en was hierdoor in botsing gekomen met de heer B. die een ernstige verwon ding aan zijn voet opliep. De achttienjarige J. H. die eveneens terecht, stond omdat hij ervan werd verdacht met een tractor met twee aan hangwagens te hebben gereden zonder dat deze van een deugdelijke verlich ting was voorzien, zal op 2 januari nog maals voorkomen, omdat de kanton rechter nog geen uitspraak deed. De heer J. V., landarbeider in Bier vliet kwam met een tractor met twee aanhangwagens van de richting Philip pine en stopte onverwacht te Driekwart waardoor een auto die achter hem reed m botsing kwam met hem. Hoewel de heer V„ zich met de beschuldiging niet kon verenigen, eiste de officier van ju stitie veertig gulden of acht dagen. Het vonnis luidde dertig gulden of zes da gen. De landbouwer M. J. H. uit IJzendij- ke had op 26 september te Sas van Gent geen voorrang verleend aan een personenauto op de kruising Westkade- Zandstraat. De officier vond dit een ernstige overtreding waarvoor hij vijf tig gulden of tien dagen eiste. Voor het feit dat de spiegel op de tractor niet deugdelijk was ingesteld, eiste hij tien gulden of twee dagen. De kantonrechter vonniste resp. .veertig gulden of acht dagen, tien gulden of twee dagen, vijf gulden of 1 dag hechtenis. De fabrieks- arbeider-chauffeur-melkslijter J. J hoorde een geldboete van 25 gulden subs. 5 dagen tegen zich uitspreken, we gens het overtreden van de vuurwapen- wet. De heer J. verklaarde het geweer, dat zo oud was dat er waarschijnlijk niet meer mee kon worden geschoten, te hebben gevonden in een oude sloop auto. Hoewel de officier het er wel mee eens was dat het geweer waar schijnlijk niet meer voor gebruik ge schikt was, meende hij toch dat de vuurwapenwet was overtreden en eiste 25 gld. subs, vijf dagen. gen 42.000 aan achterstallige inkom sten, terwijl voor de verhoging van het dijkgeschot 76.050 en voor de verhoging van het heffingspercentage voor het gebouwd 9210, dus in totaal 85.260, van het resterende nadelig slot kan worden afgetrokken. Het uit eindelijke tekort van 132.986,41 wil men goedmaken door het gereserveer de batig slot van de gewone dienst 1960 voor genoemd bedrag aan te spreken. De begroting 1962 sluit voor wat de gewone dienst betreft aan inkomsten en uitgaven op 3.030.175,64, waarbij rekening is gehouden met een post onvoorzien van 40.000. De kapitaal- dienst sluit met een batig slot van 601.229,75. De afdeling betreffende de inkomsten en uitgaven voor dc opge heven polders en waterschappen ver toont een nadelig slot van 51.500. Wegenplan Het algemeen bestuur vindt het jam mer dat het heeft moeten besluiten de algemene vergadering voor te stellen het wegenplan 1962 met een minder aantal kilometers (namelijk 19 km) aan te nemen. Het wegenplan 1962 vergt een uitgave van 824.000. In totaal wil men in 1962 aan de wegen ten koste leggen 1.119.998,38. Ook de waterbeheersing neemt een grote hap uit de beschikbare middelen van het waterschap. Dit onderdeel gaat met een bedrag van een half miljoen „schuiven". Alle uitgaven met betrekking tot de deltawerken welke ten laste van het Vrije van Sluis zullen komen heeft me» pro memorie geraamd. Aan de algemene vergadering wor den verder voorstellen gedaan over de aankoop van diverse percelen grond, welke nodig zijn voor uitvoering van werken aan wegen en verbetering van waterleidingen. Andere percelen grond welke voor het waterschap van weinig betekenis zijn en die men zou willen afstoten zou het algemeen bestuur wil len verkopen aan met name genoem de gegadigden. Teneinde de beschikking te krij'gen over de benodigde gronden bij de uit voering van de deltawerken aan het dijkvak Breskens-Nummer Eén stelt het bestuur voor zo nodig tot onteige ning van deze gronden over te gaan indien aankoop in der misse niet zou kunnen slagen. Het algemeen bestuur vraagt het fiat van de algemene vergadering inzake het inschakelen van de Nederlandse Heidemaatschappij bij het nader uit werken en voorbereiden van het voor het gebied van het Waterschap 't Vrije van Sluis vast te stellen water- bebeersingsplan. Ook vraagt het mach tiging tot het doen maken van ont werpen voor het stichten van een ge maal te Nleuwesluis en Cadzand-Ha- ven, welke beide gemalen ingepast worden in het waterbeheersingsplan. 74 KAMPERLAND. Het muziekgezel schap „Ons Genoegen" zal eerste kerst dag 's avonds een kerstconcert geven in de Gereformeerde kerk. Ook het Noord- Bevelands Mannenkoor zal medewerking verlenen. KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen besloot in zijn verga dering van dinsdagavond het bedrag per leerling van de kosten van het openbaar lager onderwijs vast te stel len op ƒ49,18, en dat voor het ulo op 59,52. Naar aanleiding van een vraag van de heer Z. J. Jansen (K.V.P.) werd hierover tegen de verwachting in enige tijd uitvoerig gediscussieerd. De heer Jansen had n.l. uitgerekend, dat van het Rijk een uitkering ontvangen wordt die neerkomt op een bedrag van plm. 75 per leerling. Wordt door de .gemeente niet een te grote zuinigheid betracht, zo vroeg spreker. Een groot aantal perceeltjes grond werden als tuingrond verhuurd. Het per ceel bij de Boomdijk te Hansweert werd niet meer verpapht, in verband met de verwachten aanvang van de rioleringswerkzaamheden te Hansweert in het a.s. voorjaar. Een onbillijke be paling in de voorwaarden werd door de raad gewijzigd. Bij tussentijdse be ëindiging van de pachtovereenkomst in het tijdvak van 1 maart31 mei zal de gemeente de pachtsom terugbetalen plus een vergoeding gelijk aan eenmaal de pachtsom. Bij beëindiging in het tijdvak van 1 juni15 september zal de pachtsom plus tweemaal dit bedrag aan schadevergoeding worden terugbetaald. Op haar verzoek werd aan mevrouw L. W. van Breemen-Klaver eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hansweert zulks met ingang van 1 februari 1962. Omdat burgemeester A. Schipper on langs is benoemd tot lid van de raad van toezicht werd nu als gemachtig de naar de vergaderingen van aan deelhouders der N.V. Waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland benoemd, wet houder P. H. A. Polderman. Premies werden toegekend voor de verbetering van twee woningen te Hansweert en voor de vervanging van een houten pri vaat door een watercloset in een wo ning te Kruiningen. In verband met een vraag van de heer Jansen, deelde de voorzitter mede. dat binnenkort weer een vergadering zal worden gehouden van de commis sie ter voorbereiding van Kanaalplan nen door de KWYK-gemeenten. De stagnatie is hier ontstaan door de ziek te van de secretaris dier commissie, de heer Groffen. Of dit de enige re den is moet echter ernstig worden be twijfeld. Het is n.l. onderhand ook wel duidelijk geworden, dat de gemeente Yerseke niet erg enthousiast is voor deze plannen. Dit bleek onlangs wel erg duidelijk, toen deze gemeente zich niet bereid toonde te participeren in de kosten van een advertentie in „Econo mische Statistische Berichten". De opbrengst van de bij de leden geplaatste N.V.V.-t.b.c. busjes heeft in het laatste halfjaar 1961 opgebracht: Breskens ƒ61,39, Cadzand ƒ55,56. Drie wegen 21,60, Groede 42,55, Oostburg 68, Schoondijke 35,90. #SDO uit Anna Jacobapolder speel de een wedstrijd tegen De Kievieten uit Fijnaart te Fijnaart. De uitslag was 44. Deze keer hebben de S.D.O. spe- lers zich van hun goede kant laten zien aangezien zij de thuiswedstrijd ver loren met 183. Op 2 januari a.s. zal een jaarvergadering worden gehouden op welke vergadering een bestuursver kiezing voor een algemeen adjunkt zal worden gehouden. Het kinderkoor „Jonge Stemmen" te Oostkapelle gaf een zeer geslaagde uit voering in het verenigingsgebouw De dirigent, de heer W. Gast, bracht met zijn jeugdige zangers een tiental liedjes en voerde met veel sukses de kinder operette „Merelbaard". Er bestond flinke belangstelling vonr deze zorgvut dig voorbereide uitvoering. In Veere werd een actiecomité „tien maal tien" opgericht, bestaande uit de heren A. J. van de Broeke, J. de Nood P. Maljars en J. K. Kastelijn en de dames J. de Nood en N. Hogedeu- re. Het comité zal in januari te bate van de antLhongeractie een quiz- en competitieavond organiseren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5