VOOR IEDER KANS OM MEE TE DOEN DE GRUYTER WIJNEN FEEST-AANRIEDINGEN KERSTKOFFIE THEE Bezitsvorming zonder herverdeling: OBLIGATIELENING VAN VERENIGDE NATIES FORSE AANSLAG OP VEESTAPEL Speciale Donderdag 21 december 1961 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag, f4 DRS. SCHMELZER WAARSCHUWT VOOR KLEINEREN EXTRAATJE GEGEVEN: FABRIKANTEN BEBOET REGELING VOOR REVALUATIE GEVRAAGD Gesmokkelde biggen verantwoordelijk voor epidemie van mond- en klauwzeer Om feestelijk te bakken Om te presenteren bij koffie en thee Hartigheidjes voor bij borrel en wijn Voor kerstboom en -tafel Voor na tafel Zuidvruchten, jongste pluk Kijk eens wat U buiten de 10°/o) in deze dure feestdagen bij De Gruyter nog allemaal extra besparen kunt! voor halve prijs samen 75 ct. goedkoper samen voor f 2.50 tube mayonaise 25 ct. goedkoper 10 cent goedkoper: Van onze Haagse redactie HAAG. De bezitsvorming is geen zuiver politieke kwestie meer. Zij behoort dat ook niet te zijn, want wanneer zij tè politiek wordt getint, komen haar mogelijkheden in gevaar. Bezitsvor ming is een algemene, maatschappelijke zaak, die gedragen dient te worden door een brede laag van de bevolking. Anders lukt het niet. Zo drukt de energieke staatsse cretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer zich uit. Hij is de man achter het beleid en wan neer hij over de politiek in de be zitsvorming praat, denkt hij waar schijnlijk terug aan de langdurige kabinetscrisis van 1956, waaruit na lange, politieke strubbelingen voor het eerst de bezitsvorming als een positief stuk regeringsbeleid te voorschijn kwam. Met succes heeft de staatssecretaris dit beleid tot nu toe in de Staten-Generaal verde digd, al zag hij zijn voorstellen nog wel eens gekleineerd. Ik wil voor dat Weineren waar schuwen, niet voor de eerste keer trouwens. Als men de verschillende maatregelen, die zijn of worden ge troffen, afdoet met: nou ja, wij zijn er niet tegen," maar wat betekent het nu eigenlijk? dan schept men een ver keerd klimaat. De mensen gaan dan denken, dat een regering die bezits vorming propageert, „straks" dan wel met de grote maatregelen zal ko men. Wie denkt dat revolutionaire maatregelen op dit gebied mogelijk zijn of menselijk zijn vergist zich.... maar door het bagatelliseren van wat er wel is, wordt ontevreden heid en wrevel opgewekt, omdat er verwachtingen zijn voorgespiegeld. Waar gaat het nu, heel in het kort gezegd, om? De statistiek leert ons dat de bezitters van grotere vermo gens (van vijftigduizend gulden en meer) er steeds meer bij krijgen. Het aantal bezitters van kleinere ver mogens (tussen de tien- en dertigdui zend gulden) groeit niet overeenkom stig mee. Die tendens zet zich nu al meer dan tien jaar voort en het is duidelijk dat wij met de verdeling van de vermogens de verkeerde kant op gaan. Wie een redelijk bezit heeft, krijgt er steeds meer bij, terwijl de kleine vermogens achter blijven. De top wordt hoger, aan de voet groeit het bezit maar langzaam. Is hier een ver gelijking te trekken met het interna tionale vraagstuk van ontwikkelde en onderontwikkelde landen, in welks verhouding de spanning steeds toe neemt omdat de eerste groep voortdu rend rijker wordt en de tweede rela tief steeds verder achterblijft? Grote zaak Ik durf die vergelijking wel aan, zegt de staatssecretaris. En gaat het hier nu niet om een grote zaak? voegt hij er aan toe. De bezitsvorming wil juist aan die voet nieuw vermogen laten vormen. In tien of twintig jaar kan hierdoor een andere vermogensverhouding tot stand komen, die een betere spreiding geeft, meer harmonie en stabiliteit. De bewindsman kan het ook huise lijker zeggen. Wie eenmaal wat heeft, blijkt er bij te krijgen. Geef nu de man die niets bezit, gelegenheid ook in die boot te stappen.... Wat wordt nu beoogd met bezitsvor ming? Niet alleen het sparen in geld, aldus de heer Schmelzer, dat is feitelijk alleen middel en geen doel. Maar het staat aan het begin van iedere bezitsvorming en is dus de eerste grondvorm. Niet de enige. Het verkrijgen van het eigen huis, effec ten, een levensverzekering of lijfrente zijn de andere. In het komende wets ontwerp van een algemene premie spaarregeling hoop ik ze alle vier op te nemen, wat betekent dat de over heid dan premie kan geven in die vier grondvormen: op het spaarbe- drag in geld, op aflossingen voor het eigen huis of aanschaf van effecten en op premiebetalingen op verzekerin gen. In de ambtenarenspaarregeling en de bedrijfsspaarregelingen is de overheid nog iets verder gegaan en geeft zij ook premie op andere vor men van bezitsverkrijging, zoals o.m. studiekosten. Kennis is ook duurzaam bezit. Gewoonte De jeugdspaarwet, die voor de deel nemers immers een tijdelijk karakter heeft, kent alleen de premie op ge- GRONINGEN (A.N.P.). Negentien confectie-fabrikanten uit de provincie Groningen zijn gisteren tot boetes ver oordeeld variërend van 2100 tot 80. Zij stonden terecht wegens het uitbeta len van een extra-uitkering van zes procent over het loon in het eerste kwartaal van dit jaar zonder toestem ming van het College van rijksbemidde laars. De economische politierechter ver wierp het verweer der fabrikanten die zeiden dat er sprake was geweest van het geven van een voorschot. Hij b toogde dat de verdachten geen voor schot hadden mogen verlenen omdat nog niet vaststond of een extra twee procent, waarvoor toestemming was ge vraagd en die in het voorschot was verrekend zou mogen worden uitge keerd. Overigens hield hij rekening met het feit dat de fabrikanten in een moeilijke situatie waren gebracht door een sta kingsdreiging. spaard geld. Maar de bedoeling is met dit geld, aldus de staatssecreta ris, iets duurzaams aan te schaffen: een huwelijksuitzet, gereedschap e.d. Zij wil daarbij de jongeren de spaar- gewoonte bijbrengen. De verschillende vormen van sparen, waarvoor de overheid premie kan geven, maken de controle op de regelingen wel wat ingewikkeld, zegt de heer Schmelzer. Want als wij pre mie en fiscale faciliteiten uit over heidsgeld geven, dient er toch ook een zeker toezicht te zijn. Die admi nistratie wordt wel de „achilleshiel" van de bezitsvorming genoemd. De ervaring heeft geleerd dat het wel en wee valt met die kwetsbaarheid. Wij zijn nu bezig met de uitvoerende instanties te overleggen, hoe de ad ministratie van de algemene spaarre geling met zo min mogelijk romp slomp zal kunnen geschieden. Discriminaties Het spreekt vanzelf, zo geeft de staatssecretaris toe, dat als wij in de bezitsvorming alleen de eerste grond vorm, het sparen in geld, zouden ken nen, de controle en administratie veel gemakkelijker zouden zijn. Maar dit zou de mogelijkheden verkleinen en bovendien leiden tot zekere discrimi naties. Als de overheid alleen premie zou geven op het sparen in geld, dan zou dit niet rechtvaardig zijn tegen over degene die met aflossingen de financiële last op zich neemt een eigen huis te verkrijgen. Hetzelfde geldt voor effectenbezit. Schakel ik b.v. bij het sparen de handelsbanken uit, dan zouden die dit als onrecht vaardig voelen in hun positie tegen over de spaarbanken. Breed opgezet, ieder gelegenheid geven mee te doen, de zelfwerkzaam heid van de burgerij activeren, een overheidsbeleid van lange adem: dit is de grondslag van de bezitsvorming. En het ontzien van de eigen vrij heid van iedere burger, voegt de heer Schmelzer eraan toe. Men werpt mij wel tegen dat het sparen, met animo begonnen, eindigt in ontsparen omdat de man op een gegeven ogen blik de verleiding niet kan weerstaan zijn geld uit te geven. Dat is niet te voorkomen en dat willen wij ook niet verhinderen: ieder heeft het recht zijn geld te besteden zoals hij wil. Maar het is geen reden anderen te weerhouden, die wel de langere weg naar het vormen van duurzaam bezit willen afleggen. Is er straks, als de algemene pre miespaarregeling er zal zijn, een ein de gekomen aan het regeringspro gramma tot bezitsvorming? De staats secretaris denkt van niet. Hij noemt drie dingen op, die al de aandacht hebben getrokken: 1. Een punt van discussie is wat er zou kunnen gebeuren met de door bedrijven ingehouden winsten, de vor ming dus van de „naamloze" vermo gens. Het gesprek op welke wijze hier de bezitsvorming mee kan spelen, is pas op gang; dit is in de eerste plaats een zaak van het bedrijfsleven. 2. In welke vorm de afstoting van staatsbezit (waartoe de regering in be ginsel heeft besloten) bij kan dragen aan de bezitsvorming, is in studie. In Oostenrijk en West-Duitsland hebben belangwekkende voorbeelden laten zien hoe dit zou kunnen gebeuren, wat overigens niet betekent dat dit in ons land op dezelfde manier zou hoeven te gaan. 3. Het zou te overwegen zijn in de toekomst, als de bezitsvorming voor velen resultaten heeft opgeleverd, op brengsten uit kleine vermogens vrij te stellen van inkomstenbelasting. Hierbij valt te denken aan vrijstelling van belasting voor b.v. driehonderd gulden opbrengst van vermogen per jaar (uit rente, dividend, huur, pacht, e.d.) voor hen, die niet in de vermo gensbelasting vallen. Wij zijn al een eind op streek en de bezitsvorming staat in een ver heugende belangstelling. Bij de jeugd, de ambtenaren, de werkgevers en de vakcentrales. Staatssecretaris Schmel zer zegt: wij moeten voortdurend ac tief blijven, in samenwerking met het maatschappelijk leven begrip blijven wekken voor deze zaak die, ik wil dat graag nog eens zeggen, voor ons land een grote zaak kan zijn. DEN HAAG.De Anti-Revolutio naire Partij en de Katholieke Volks partij hebben gisteravond in het debat van de Tweede Kamer over de begro ting van financiën aangedrongen op een wettelijke regeling van de be voegdheid om tot revaluatie te be sluiten. Drs. W. J. G. Peters (kafh.v.) legde er de nadruk op dat hoewel revaluatie plotseling moet kunnen gaan, om specu latie te vermijden de verantwoordelijk heid voor een dergelijke onherroepelijke beslissing een te aware last is voor één man. De heer G. A. Kieft (a.r.) vond dat de minister in elk geval advies van de centrale bank zou moeten vragen, alvo rens tot revaluatie te besluiten. Dezelfde afgevaardigde drong met klem aan op herziening van de omzet belasting op culturele manifestaties. „Ne derland is het enige land dat gesubsidi eerde culturele manifestaties op één lijn stelt met lollige bierfuiven", zo meen de hij. NEW YORK, (Reuter, AP). De reldorganisatie uit haar huidig# finan- begrotingscommissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met 45 tegen elf stemmen en 21 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin machtiging wordt verleend tot de uitgifte van een obligatielening ten laste van de volkerenorganisatie. De lening, die tweehonderd miljoen dollar groot zal zijn, twee procent ren te per ja-, zal dragen en een looptijd van 25 jaar zal hebben, moet de we- Drs. Peters vroeg een accountants onderzoek naar de rentabiliteit van het bioscoopbedrijf om eventueel tot wijziging van de vermakelijkheidsbelasting te komen. Over het afstoten van het aandeel van de staat in ondernemingen, merkte mr. H. F. van Leeuwen (lib.) nog op dat hij het een goede praktijk vond als de staat uit een onderneming stapt zodra zij er rijp voor is. ciële moeilijkheden helpen. De enige te genstemmers waren Frankrijk en het communistische blok. Nederland behoor de tot de negen landen, die het voor stel hadden ingediend. De lening zal worden aangeboden un de leden van de Verenigde Natie». De waarna mend secretaris-generaal, Oe Thant, is gemachtigd ook instellingen er aan te laten deelnemen. Deze mogen e- enwel iet het maken van winst op het oog hebben. Voor particulieren staat de inschrijving niet open. Oe Thant had maatregelen voor een financiering op lange termijn gevraagd, omdat het tekort van de volkerenorga nisatie tegen eind van het jaar 107 mil joen dollar zal bedragen en op 30 juni tot 170 miljoen dollar zal zijn opgelo pen. President Kennedy zal het Congres vragen een aanzienlijk bedrag aan de obligaties te mogen kopen. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG. Een hevige epidemie van mond- en klauwzeer heeft de afgelopen dagen duizenden stuks vee het leven gekost. In ruim een week tijds moesten vijf geiten, 109 schapen, 460 runderen en vierduizend varkens worden afgemaakt. 460 varkens afgemaakt. Daarbij waren er 130 die op de vuilnisbelt van Bus- sum hadden gelopen. De boeren krijgen een schadevergoe ding voor de varkens die zijn geslacht, 75 procent van de waarde voor be smette dieren en honderd procent voor dieren die nog gezond waren. Er zijn frappante staaltjes bekend van de besmettelijkheid van de ziekte. Een boer, die even bij de zieke varkens van zijn buurman was geweest, moest een paar dagen lateT zijn eigen varkens laten afmaken. Een bjggenhandelaar, die de ziekte had verzwegen, heeft op zijn eentje tal van boerderijen geïnfec teerd. De epidemie heeft het hardst toege slagen in de buurt van Rijssen, de streek om Venlo en in de omtrek van Weesperkarspel. De gevreesde ziekte heeft zich vanuit Rijssen uitgebreid. De veeartsenijkundige dienst in Den Haag neemt aan, dat besmette biggen, die uit Duitsland zijn gesmokkeld, het virus hebben overgebracht. Het is het zogenaamde C-virus, het gevaarlijkste van de mond- en klauw- zeervirussen. In Nederland kwam het tot nog toe zeer sporadisch voor. IS iet herkend In de buurt van Rijssen zijn de be drijven van tien boeren getroffen. In het slachthuis in Holten zijn al hun varkens samen 370 en een aantal kalveren afgemaakt. Vooral in het begin heeft de ziekte zich in Twente sterk kunnen uitbrei den, doordat zij niet werd herkend. Het laatste geval van mond- en klauw zeer was daar jaren geleden geconsta- teerd. In het abattoir in Venlo zijn 463 var kens afgemaakt. De dieren waren eigendom van één boer. Ander virus In 't Gooi is ook mond- en klauwzeer uitgebroken. De ziekte kan daar niets met gesmokkelde biggen te maken heb ben. Zij werd door een ander virus veroorzaakt. Op de slachtplaats in Hilversum zijn Op de bedrijven waar de ziekte was geconstateerd, werden alle varkens af gemaakt en het andere vee voorzover het niet was geënt veelal ook. De minister van landbouw heeft vo rige week het vervoer van varkens verboden. Daarmee werd de groei van de epidemie sterk afgeremd. Jack Kramer zal in 1962 roet zijn beroepstennisspelers geen toernee door de Verenigde Staten maken. Afgelopen jaar heeft hij tijdens twee trips door de VS 275.000 gulden moeten bijleggen. Zweden heeft in Oslo het Noorse ijs- hockeyteam met 30 verslagen, de doel punten werden over de drie speelhelften verdeeld. VOOR DE GEZELLIGSTE UREN VAN T |AAR Sneeuwwitte bloem, luchtig bak meel, geurig cakemeel dat recepten zo goed doet slagen en door alle 'zelfbaksters' wordt geprezen. Zie ook de speciale jeestaanbiedingen Patentbloem 500 gr. pak Tarwebloem extra 500 gr. pak Zelfrijzend bakmeel extra pak Cake-mix (voor pondscake) pak Cakemeel Bakpoeder Bigarreaux Sukade Supermargarine Slaolie Roodmerk pak zakje 100 gr. potje 100 gr. potje 250 gr. pak 37 ct. 32 ct. 46 ct. 82 ct. 49 ct. 10 ct. 75 ct. 69 ct. 44 ct. Chocolade oublies 200 gr. doos 175 ct. Chocolade pastilles, melk en puur 700 gr. zakjes 62 ct. Tablettines, melk,puur tablet 100 gr. 65 ct. Kattetongen,melk,puur 100 gr. doosje 80 ct. Napolitain- assortiment doosje 75 ct. Luxe bonbons 200 gr. doos 160 ct. fles 176-100 ct. Zoute stengels Kaaswafeltjes Kaasbolletjes Zoute pinda's Cocktailworstjes Borrelworstjes pakje pakje pakje zakje pot (16 stuks) 25 ct. 75 ct. 75 ct. 42 ct. 98 ct. blik (14 stuks) 115 ct. Chocolade kransjes, melk en puur Chocolade kransjes met musket Fondantkransjes Gesuikerde kransjes Amandelkransjes 100 gr. doosje 65 ct. 100 gr. doosje 200 gr. doosje rol rol Dessertpepermunt Tafel-amandelen Gemengde noten Ongepelde walnoten 100 gr. zakje 100 gr. zakje zak 250 gr. zak 250 gr. Hele poularde in gelei Klppevlees in bouillon Natuurlijk gedroogde zuidvruchten .Uit gezochte kwaliteiten met alle aroma, smaak, geur en vitaminen! Goudgele Calif. rozijnen250 gr. zakje 75 ct. Blauwe Calif, rozijnen 250 gr. zakje 52 ct. Blanke Sultana-rozijnen 250 gr. zakje 67 ct, Sultanarozljnen 250 gr. zakje 59 ct. Krenten 250 gr. zakje 52 ct. Stemgember pot 140 ct. Gesneden stemgember pot 89 ct. Zie ook de speciale jeestaanbiedingen! Kenners staan soms stomverbaasd over de kwaliteit van De Gruyter's wijnen. Zo vreemd is dat niet. De Gruyter koopt, met enorme orders, uitsluitend eersteklas wijnen bij beroemde huizen. Ze laat ze rustig tot ontwikkeling komen in de De Gruyter wijnkelders in Den Bosch (opslagcapaciteit meer dan 500.000 liter!). Dat is 't hele geheim van zó'n kwaliteit voor zulk 'n prijs. Onvoor waardelijk aanbevolen! Zie ook de speciale jeestaanbiedingen! Rode Bordeauxwijn CrO Coutin A.C.'59 f3.50 Chateau Landeron A.C. '51 f3.25 Witte Bordeauxwijn Premières Cótes de Bordeaux A.C. Haut Cadillac f 3.25 Craves Superieures A.C. f3.25 Rode Bourgognewijn Beaujolais A.C. '59 f3.25 Rode Zoete wijnen - Ca stellon f2.50 Rode Portugese wijn f2.85 Landwijnei Paurelle (wit) Parison (rood) f 1.85 f 1.85 Witte Zoete Wijnen Samos f 2.80 Griekse Muskaatwijn f2.35 Vruchtenwijnen Vermouth Vermetto Rood en Wit (1 Itr.) f 2.75 Risetti Witte Vruchtenwijn f 1.40 Rosetti Rode Vruchtenwijn fl.40 Advokaat en Likeur Advokaat f 3.65 Verlofschilletje f 3.50 Aperitiefs Finest Old Douro Port, Rood en Wit f5.40 Sherry Dry Old Pino, Wisdom Warter f5.60 Sherry Amontillado f4.50 Vermouth Tino. Rood en Wit (1 Itr.) f5.25 Moezelwijnen Zeiler Schwarze "Katz '60 f 3.50 Riesling Perlant '59 f3.25 'Wormeldinger Moselwein Riesling X Sylvaner- f 2.50 Rijnwijn Liebfraumilch '60 Roséwijn Rose d'Anjou A.C. demi sec geldig tot en met 30.december 1961 Elk tweede pak Zelfrijzend Bak meel extra, Cake-mix of Cakemeel 3 Flessen wijn (ook gesorteerd) uitgezonderd Rosetti en Risetti) 2 Flessen Rosetti of Risetti Groot blik fruit-cocktail van f 1.98 voor f 1.75 Blik fruit-cocktail van f 1.35 voor f 1.25 Bij aankoop van een grote fles Roodmerkslaolie Elk 2e pakje toast 10ct. goedkoper Canadese zalm Red Cohoe van 210 voor 200 Canadese zalm Fancy Pink van 145- voor 135 Zalm Fancy Pink van 122 voor 112 Tonijn van 110 voor 100 Tonijn van 83 voor 73 Schelvislever van' 68 voor 58 Sardines Superieures van 95 voor 85 Cocktailworstjes van .98 voor 88 ^^Bor rel worstjes van 115 voor 105 •-JsSOWener knakworst van 125 voor 115 /nir 9. kiib,. coo voor 79 Elk 2e blikje Champignons 10 ct. goedkoper (T Elk 2e blikje Soepasperges ven 89 Elke tweede honderd gram vleeswaren tien cent goedkoper, soort naar keuze f3.50 %i §gjli f2.75 BIJ AANKOOP VAN 6 FLESSEN WIJN 3\, BIJ AANKOOP VAN 12 FLESSEN WIJN 5" CVTDA kORTING! CAI HM KORTING! 611220' Speciaal voor de feestdagen zult U een extra lekker kopje koffie willen hebben. De bekende opleggers van De Gruyter hebben vele extra ritten gemaakt om de geurige melange nog brandwarm in de aroma-beschermende winkel-silo's te doen zijn. Nergens kunt U koffie verser kopen. Elk boontje is 'n kraakvers schatkistje: barstens vol geur en smaak Goudmerkkoffie 250 gr. 180 ct. Roodmerkkoffie 250gr. 148 ct. Gemalen Superkoffie 250 gr. 220 ct. Koffiemelk blik fles 95-75 ct. Extra fijne thee, met extra zorg geïêl dat wordt een hoogtepunt van de gezel ligheid. Iedereen is thuis, het is warm en gezelligEr is thee. Goudmerkthee WO gr. 108 ct. Korrelthee 700 gr. 98 cc. Chinathee 700 gr. 96 ct. Zilverroodmerkthee 700 gr. 90 ct. Supertheezakjes doosje 20 stuks 98 ct.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4