LAATSTE WOORD NOG NIET GESPROKEN Plicht van de overheid om topmensen vast te houden DUPONT Wat een ontdekking Aandringen op spoedige behandeling Mammoetwet Martinez MOEIZAAM VERKEER OP GLADDE WEGEN Weinig bezwaren in Senaat Salarisvoor stel mr. Toxopeus lokt slechts tivee van de vijf partners aan Dodental van circusbrand nog stijgende Indonesische maatregelen bemoeilijken oplossing feevfaUfiei*! Franse advocaten vrijgesproken PUROL in huis Z Woensdag 20 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD CENTRALE HOGERE AMBTENAREN: Document onbetrouwbaar COGNAC Centraal Bureau iets lagere omzet Geestenbezweerder kladde weer Gold Star 'n bijzonder goede King Size Amerikaan. Negentig cent! Elke sigaret een prettige ervaring. Wie GOLD SYnR rookt heeft Diplomaat als gedwongen mijnwerker Vele busdiensten staakten |ln het kort vandaag vandaag 1 Razende rit achter gestolen auto FISCALE VOORZIENINGEN VOOR WERKENDE VROUW Pag. 9 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft met zijn salaris- voorstellen voor de ambtenaren alom opzien verwekt. Ook van de kant van de drie organisaties, aangesloten bij de vakcentrales, zijn die plannen als „zeer vérgaand" geken schetst, zij het, volgens de bonden, in een verkeerde richting. In ieder geval is het laatste woord nog niet gesproken, want de begro ting van binnenlandse zaken moet nog door de Tweede Kamer worden behandeld en dat is een goede gele genheid om over de ambtenarensala rissen te spreken. De begroting zal waarschijnlijk in januari ojf de agen da van de Kamer komen. VERGELIJKING Het ambtenarencentrum, een van de vijf partners in het georganiseerd over leg, heeft de voorstellen met grote vol doening begroet. Sinds enige jaren ha mert dit centrum erop, dat de achter stand, die de ambtenaren in het peil van hun salarissen hebben moet wor den weggewerkt. De organisatie bere kende die achterstand door een koop krachtvergelijking van de rangen in de jaren 19281938 en 1960 te maken. Hieruit bleek dat de percentages waarmee het salaris van de volgende rangen verhoogd zou moeten worden om respectievelijk de koopkracht van 1938 en 1928 te halen, bedroegen voor: de schrijver a: 4,7 en 1,1; de adjunct commies: 10,5 en 7,1; de commies: 16,8 en 13,5; de hoofdcommies: 21,1 en 18 de referendaris: 18 en 14,8; de administrateur: 21,5 en 18,2. Voor deze cijfers heeft het Ambte narencentrum in het georganiseerd overleg nooit enige steun kunnen krij gen van de Algemene Bond van Ambte naren, de Rooms-Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel. De vijfde partner in het overleg, de Centrale van hogere ambtenaren, stond wel belangstellend tegenover dit uitgangspunt. ACHTEROP Deze centrale vindt het overduide lijk dat de hogere ambtenaren achter op komen. Na de oorlog, toen er een uitdeling van de armoe plaats had, was het niet anders dan onvermijdelijk dat de hogere ambtenaren meer dan even redig in die armoe moesten delen, zo zegt zij. De daaruit ontstane nivelle ring in salarissen was een logisch ge volg. Maar nu, in de tijd van voor spoed, moet daar een einde aan komen, want anders is het voor de overheid niet meer mogelijk, haar hoger perso neel vast te houden. In vergelijking met het bedrijfsleven is de overheid, wat de bezetting van de topplaatsen betreft, een heel eind achterop, zo zei een zegsman van de centrale. Er komen steeds meer knel punten. Wij vinden de vier jaar, waar over de minister het optrekken van de salarissen wil verdelen, eigenlijk nog te lang. Wil de overheid jonge acade mici aan zich binden, dan zou zij waar schijnlijk wel iets meer moeten doen. Maar dat is blijkbaar niet haalbaar en we moeten nu zien hoe de nieuwe re geling uitpakt „REDDER" Zo hebben dan twee van de vijf partners in het overleg de voorstellen gunstig ontvangen. Het Ambtenaren- centrum is het meest geestdriftig. Toxopeus is de naam van een be kende Nederlandse mensenredder. Mi nister Toxopeus draagt zijn naam met ere: hij redt de ambtenaren uit het inflatiemoeras, zo was hun commen taar. De salarisvoorstellen van de minis ter vallen in twee delen uiteen. De rijkswerklieden zullen een verhoging van 5,16 procent ontvangen en niets meer. Hierbij dient aangetekend, dat de invoering van de prestatiebeloning voor de rijkswerklieden heeft geleid tot een gemiddelde loonsverbetering van acht procent In sommige gevallen verdienen de arbeiders meer dan hun opzichter, die een zgn. schaalloner is. Deze schaalloners krijgen ook 5,16 procent, plus verschillende percentages loonsverhoging, verdeeld over de ko mende vier jaar. Voorbeelden hiervan geeft het onderstaande lijstje: Schrijvers; schrijvers a en adj. commiezen: 8 pet. Commiezen: 9 pet. Commiezen a: 10 pet. Hoofdcommiezen: 12 pet. Hoofdcommiezen a:14 pet. Referendarissen: 15 pet. Administrateurs: 16 pet. Hoofdadministrateurs, raad adviseurs: 22 pet. Directeuren, hoogleraren en raadadviseurs in algemene dienst tot 30 pet. Secr.-generaal, directeuren- generaal: 40 pet. (Het is belangwekkend dit lijstje te bezien aan de hanc. van de koopkracht vergelijking van het Ambtenarencen trum. Een duidelijke illustratie dat dit centrum met zijn actie succes heeft gehad.) NIET BEVROREN De voorstellen van de minister bete kenden bovendien niet, dat hiermee de salarissen „bevroren" zouden zijn tot 1965. Als er in de loop van het jaar redenen waren bijvoorbeeld de loon ontwikkeling in het vrije bedrijf om opnieuw over de salarissen te spreken, dan kon dit gebeuren. De drie ambtenarenorganisaties, aan gesloten bij de vakcentrales, hebben hiertegen het „sociaal onaanvaardbaar" laten horen. Zij baseren dat speciaal op de-nivellering, waarbij de hogere ambtenaar meer krijgt dan zijn lagere collega's, terwijl huns inziens juist die groep een grotere achterstand heeft. Van hun kant bepleitten zij o.m. een voor allen gelijke salarisverhoging, een uitkering ineens over 1961 en invoering van prestatiebeloning voor de lagere en middelbare ambtenaren. Toen het georganiseerd overleg maan dagmiddag vastliep, zouden de drie zuilen-organisaties de minister hebben gezegd dat zij zich nu weer vrij voelden om andere voorstellen te doen. Dat recht behoud ik mij dan óók voor, antwoordde de bewindsman. Het valt evenwel aan te nemen, dat hij zijn plannen (voor de verwezenlijking waar van hij binnen het kabinet hard heeft moeten vechten) niet zal wijzigen. Van onze correspondent PARIJS. De zes Franse advocaten die bekend zijn geworden door hun ja renlange verdediging van Algerijnse verzetsstrijders en die enige tijd gele den verdacht van activiteiten tegen de veiligheid van de staat moesten terecht staan, zijn allen vrijgesproken. Hoeksteen van het strafgeding tegen hen was een document dat in het huis van de Amsterdamse stenograaf Sal S. zou zijn gevonden. Sal, S. heeft kort geleden nog onder ede, steeds uit drukkelijk verklaard dat hij het stuk niet kent en dat het nooit bij hem kan zijn aangetroffen. De rechtbank van Parijs is, onder meer op grond van verklaringen van Sal S., tot de conclusie gekomen dat het ..Nederlandse" document geen betrouw baar bewijsmiddel is. Ook besteedt de rechtbank aandacht aan de merkwaar, dige omstandigheid dat indertijd door de Nederlandse justitie verschillende da ta zijn genoemd waarop het stuk zou zijn gevonden. 'De rechtbank overweegt dat de her komst van het dokument niet duidelijk is en voorts dat men het heeft moeten stellen met een kopie van het origineel. (Indertijd hebben wij uitvoerige aan dacht aan het hier genoemde stuk be steed. Wij kwamen, op grond van wat in het uitleveringsverdrag tussen Frank rijk en Nederland is bepaald, tot de conclusie dat de Nederlandse justitie het nooit had mogen uitleveren. Het was namelijk een document .van_ zuiver politieke inhoud. Kort geleden zijn over deze zaak aan de minister van justitie vragen gesteld. Het antwoord is nog niet gegeven. Red. A.D.) De vader van de Amerikaanse pre sident, de 75-jarige Joseph Kennedy, werd gisteren in Florida getroffen door een hartaanval. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. Zijn toestand schijnt ernstig te zijn. Ingezonden mededeling) IMPORTEURS: WENNEKER SCHIEDAM NITEROI (AP) Volgens de gouver neur van Niteroi, Calros Pencanha, zal het dodental van de circusbrand van zondag de vijfhonderd bereiken. Vele slachtoffers die nu in de zieken huizen liggen zijn zo deerlijk verbrand dat zij niet in leven zullen blijven. On geveer tachtig zijn er zelfs zo ernstig aan toe dat zij ieder ogenblik kunnen sterven, zo deelde de gouverneur mee. De tientallen doden zijn gisteren be graven op een groot stuk land dat aan een kerkhof grenst. Dit stuk land zal bij het kerkhof worden getrokken. Intussen is men nog steeds bezig met de identificatie van de lijken. Van on geveer honderd heeft men de identiteit nog niet kunnen vaststellen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De Nationale Co- operatieve Aan- en Verkoopsvereniging voor de landbouw Centraal Bureau G.A. in Rotterdam boekte over het jaar 1960- 61 een omzet ter waarde van ruim 454 miljoen (vorig jaar 489 mil joen). Van de diverse afdelingen gaven alleen de grootste twee meststoffen en voerartikelen een omzetdaling te zien. De omzet in bestrijdingsmiddelen bleef vrijwel gelijk; die in kolen, zaai zaad, pootgoed, aardolieprodukten en landbouwwerktuigen was aanzienlijk ho ger dan in het vorig boekjaar. Voor uitkering aan de leden-coöpera ties komt volgens het voorstel van het bestuur aan de algemene vergadering een bedrag van ruim 673.000 beschik baar. De reserve kon, na aftrek van de verschuldigde vennootschapsbelasting, met 1,7 miljoen worden versterkt. Als nieuwe deelneming vermeldt het verslag een belang bij de Transnational Oil Producers Inc. in New York, die zich tezamen met andere olieprodupen- ten de winning van ruwe olie in Libye ten doel stelt. AMSTERDAM. De theeproduktie in Argentinië van de Cultuur Maatschap pij Transatlantica bedroeg in novem ber 57.600 kg tegen 10.312 kg in dezelfde maand van 1960. De produktie in het oogstjaar 1961-'62 bedraagt daardoor tot nu toe 108.149 (v.j. 14.408) kg. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft als commentaar op de rede van presi dent Soekarno een verklaring uit gegeven, waarin op voorzichtige wijze mogelijkheden worden gefor muleerd voor een vreedzame oplos sing van het geschil om Nieuw- Guinea. De verklaring luidt: „Hoewel de Nederlandse regering nog niet beschikt over de volledige tekst van de rede van president Soekarno, heeft ze wel terstond aandacht besteed aan radioberichten, volgens welke pre sident Soekarno een opvoering van de paraatheid van de Indonesische strijd krachten zou hebben aangekondigd. Geen aanleiding Naar de mening van de regering be staat voor een dergelijke maatregel geen enkele aanbieding. Nederland heelt niet alleen onlangs in de Ver enigde Naties ver-strekkende voorstel len gedaan voor internationalisatie van de kwestie Nieuw-Guinea via de Ver enigde Naties, maar is ook, nadat het door Nederland aanvaarde compromis voorstel wel een gewone meerderheid, doch niet de vereiste tweederde meer derheid in de £lgemene Vergadering kon verwerven, actief voortgegaan met het zoeken naar andere mogelijkheden om tot een constructieve regeling voor de toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea te geraken. De regering is van mening, dat in de procedure om tot een dergelijke op lossing te geraken zeer waarschijnlijk een onderhandelingsfase zal moeten voor komen. Zoals reeds meegedeeld in de brief, die de minister-president 8 december gericht heeft tot de voor zitter van de Tweede Kamer, wordt onder meer onderzocht, in hoeverre de onlangs door de Verenigde Naties in het leven geroepen „commissie van ze ventien" hiertoe zou kunnen worden ingeschakeld. Voorts zijn besprekingen gevoerd met de Verenigde Staten en met de president van de Algemene Vergadering. Maatregelen als die welke, volgens de hierboven bedoelde radioberichten, door president Soekarno zouden zijn aangekondigd, kunnen uiteraard po gingen om tot een vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te ge raken, slechts bemoeilijken. De Neder landse regering blijft hopen, dat de re gering van Indonesië haar verplichtin gen als lid van de Verenigde Naties zal naleven en bereid zal blijven om alle middelen te onderzoeken, die tot een vreedzame regeling zouden kunnen lei den". Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de jongeman gearresteerd die zich tot taak heeft gesteld alle re- clamebiljetten voor rookartikelen te be kladden met leuzen, waarin op het kan kergevaar wordt gewezen. Vrijdag had. de president van de Am sterdamse rechtbank op vordering van een reclamebureau in kort geding be paald dat zijn actie onrechtmatig was. De president had de rook-protestant verboden door te gaan, op straffe van zestig dagen gijzeling per overtreding. De jongeman trok zich daarvan niets aan, zodat hij nu is gearresteerd en aan de deurwaarder is overgeleverd voor het uitzitten van zijn gijzeling. Hij noemt zichzelf geestenbezweer der; naar zijn zeggen heeft hij reizen naar Afrika gemaakt. De kladderij, op grond waarvan hij gisteren is aange houden, verrichte hij aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal. (Ingezonden mededeling) DüSSELDORF (A.P.) „Praat niet zoveel man, neem die houweel en ga aan je werk." Iets in die trant moet de hooggeplaatste Afri kaanse diplomaat die zich giste ren voor een onderhoud met de di rectie van een kalkfabriek bij de Westduitse plaats Verlbert ver voegde, te horen hebben gekregen van een kort aangebonden voor man. De diplomaat, die het Duits niet bijster machtig was en een aanmel dingsbord verkeerd had begrepen, was terecht gekomen bij de afde ling waar nieuwe werkkrachten zich konden melden. De voorman die het Afrikaanse koeterwaals niet verstond, loste alle taalproblemen resoluut op door de verbouwereer de neger een helm op het hoofd te planten en een houweel in handen te drukken, waarmee hij hem in een stoffige lift plaatste die diep in de kalksteengroeve leidde. Enkele uren later kreeg de direc tie de melding uit de schacht dat een van de nieuwelingen weigerde verder te werken voordat hij met de directie had mogen spreken. De wit bestoven man werd opgehaald, afgeborsteld tot hy weer zwart zag en vervolgens in een wachtkamer tje toegelaten. Daaruit kwam even later een bulderend gelach toen de negerdiplomaat de toestand ont vouwd had en hij er zichzelf slechts kostelijk mee geamuseerd bleek te hebben. Naar verluidt zijn de besprekingen over hulp voor het Afrikaanse land bij de kalk- winning verder bijzonder geani meerd verlopen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Cals wil de Mammoetwet vóór de verkiezin gen van 1963 in het Staatsblad zien. Verscheidene afgevaardigden dron gen gisteren in de Tweede Kamer aan op een spoedige behandeling van dat wetsontwerp. Minister Klompé, minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen ad in terim, deelde mee dat de nota van wijzigingen binnenkort gereed zal zijn. Minister.Cals zal de eindredactie zelf verzorgen. Hij is zover hersteld dat hij vóór de kerstdagen thuis zal zijn. Voor nieuwjaar zullen de artsen Desluiten wanneer de minister weer kap werken. De wijzigingen op de Mammoetwet zullen overigens geen verrassingen bie den, zei minister Klompé. De streefda- (Ingezonden mededeling) voor rokers met smaak! 22 cf turn voor het instellen van juridische faculteiten aan de economische hoge scholen is september 1962. De derde T.H. in Enschede zal hopelijk reeds voor de cursus 1963/'64 de eerste studenten kunnen inschrijven. In het komende jaar zal met de bouw van de T.H. moe ten worden begonnen. Ook de adminis tratieve voorbereidingen voor het eerste cursusjaar moeten het volgende jaar beginnen. Op de begroting is daarvoor 425.000 gulden uitgetrokken. Staatssecretaris Stu-benrouch stelde vast dat verlenging van de leerplicht nu niet meer stuit op een tekort aan leerkrachten maar op ruimtegebrek, terwijl ook de nodige geldmiddelen moeten worden gevonden. De staats secretaris zei dat het definitieve stand punt van de regering daarover bij de volgende begroting bekend zal worden gemaakt. Het socialistische Kamerlid mevrouw Heroma-Meilink vond dat te lang duren. Zij vroeg een nota over die kwestie omstreeks Pasen. Naar de salariëring van de onderwij zers zal een nader onderzoek worden ingesteld, waarbij de rapporten van de Anof de volle belangstelling zullen krijgen. Enkele salarisregelingen voor wetenschappelijke medewerkers van de Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Nederlandse wegen zijn gisteren als gevolg van ijzel in berijdbare ijsbanen, veran derd. Het noorden van het land kreeg de eerste golf onderkoelde regen; 's nachts glibberde ook het verkeer naar het zuiden over de Moerdijkbrug en rondom de roton de bij Breda. Het ergste was de situatie benoorden de lijn Rotter dam-Arnhem. Te water Er kwamen weinig ernstige verkeers ongelukken voor: bij Musselkanaal slip te een bus van de Gado eerst tegen een boom en daarna tegen een licht mast. Een personenauto reed van de weg het kanaal in, maar de chauffeur kon er op tijd uitkomen. Geen bussen In stad en provincie Groningen leg den de bussen deels bet loodje: er werd nog wel gereden maar met grote ver tragingen. De Marnedienst gaf de strijd tegen de kronkelende wegen in haar gebied helemaal op en in de Noord- oosthoek van Friesland Het ook de Gado het afweten. Ook Drente kwam zonder bussen. Op schaatsen Naarmate de ijzel naar het zuiden oprukte werd het verkeer daar ook moeizamer. Een bediende van een pompstation onder Ermelo heeft een automobilist, die zonder benzine in de berm was gegleden, niet anders kun nen helpen dan door schaatsen onder te binden en naar hem toe te rijden. Pas toen een pekelwagen van Rijks waterstaat was gepasseerd werd de weg ook zonder schaatsen begaanbaar. Voorzover er op de Zuiderzeestraatweg botsingen voorkwamen, bleef het bij blikschade door de geringe snelheid van de auto's. Schiphol De Noord-Zuidhollandse vervoer maatschappij kon haar diensten met grote vertragingen in stand houden. Alleien de treinen reden normaal, hoe wel de N.S. wel last van de gladheid hadden op de perrons en voor haar busdienst Den HaagAmsterdam, die gestaakt moest worden. Moeilijker had de NACO het, die vooral de kop van Noordholland bedient: er was gister avond vrijwel geen busvervoer meer benoorden Haarlem. Schiphol raakte daardoor geïsoleerd en de machine voor Biak vertrok met twee uur vertraging. Geen taxi's In Den Haag was gisteravond alleen een taxi te krijgen, als er een wagen onbezet was; telefonische bestellingen werden niet aangenomen. programma's DONDERDAG 21 DECMBER RADIO HILVERSUM 1. 402 M. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje; 11.15 Gram; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Uit het be drijsleven, lezing; 12.43 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Pianorecital; 14.30 V d vrouw; 15.06 Dieren in en rondom het huis, klankb; 15.45 Gram; 16.00 Van vier tot vijf, gevar progr; 17.00 Gram; 17.30 V d jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Gram; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Ac tie Appèl; 20.00 Nws; 20.05 Radio-Fi'lharm ork en soliste (Om 21.00*21.25 In gesprek met Simon Vestdijk, interview.) 22.30 Nws en meded; 22.40 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Nwe gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Kerkorgel. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middag klok - noodklok; 12.04 Gram; 12.25 Wij van het land, lezing; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Amus muz; 13.40 Gevar progr (herh)- NCRV: 14.00 Amus muz; 14.30 Gram; 15.20 Kamermuz; 16.00 Kerstdienst v d zie ken; 16.45 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Metropole ork; 18.15 Sport kroniek; 18.30 Gram; 18.50 Sociaal per spectief, lezing; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Volks kerstzang; 21.30 Nes Ammim, een intern Christelijke nederzetting in Israël, rep; 22.00 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Gram; 23.30 Komen wij uit met het berijmde psal ter?, muzik lezing; 23.55-24.00 Nws. I TELEVISIE I NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws; 20.35 Film: 21.00 Liebelei, spel. BELGIË FRANS 18.30 V d kind; 19.00 V d vrouw; 19.30 Godsd progr; 20.00 Nws; 20.30 Quiz 21.30 Filmprogr; 22.20 Nws. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd; 19.30 Taalles; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Pol debat; 21.00 Filmkron; 22.35 Volksliederen; 22.55 Nws. televisie 1 WOENSDAG Na journaal en weekoverzicht (8 uur) volgt eerst de rubriek Memo (8.20). In pas geperst stelt Pi Scheffer u weer enkele ster ren van de grammofoonplaat voor (8.30). In „Huiselijk verkeer" wordt een bezoek gebracht aan Marten Toonder (8.55). Daarna muziek, zang, dans en cabaret uit de twintiger jaren, met o.a. Conny Stuart, Adèle Bloe- mendaal en Donald Jones (9.25). Voor de dagsluiting (10.35) is er nog een aflevering van Churchills verfilmde mémoires te zien (10.05). België Vlaams: Na een uitzending van „Schipper naast Mathilde" (8.30) worden de kijkers rondgeleid in het huis van en geconfronteerd met de Vlaamse dichter-schrijver Achilles Mussche (9.10). België Frans: Met „De geest en mrs Muir" belooft het een spannen de avond te worden. Het is een film van Joseph Mankiewiez met in de hoofdrollen Rex Harrison en Gene Tierney (8.30). De choreograaf Mau rice Béjart ontwierp een ballet „De schepper" dat vanavond om 10 uur zal worden uitgevoerd. radio WOENSDAG. Het Theaterorkest en -koor onder leiding van Jan Cor- duwener zorgt om 8.05 via Hilver sum 1 voor muzikale Pennies from heaven". De solisten zijn Aukje Kar- semeyer, David Hollestelle en Jan van der Most. Om 11.10 speelt, via dezelfde zen der, Boy's Big Band, gevolgd door opnamen van Nat „King" Cole's trio, waaronder Route 66 en Straighten up and fly right. Kerstmuziek wordt gespeeld door het Concertorkest van de B.B.C. on der leiding van Vilem Tausky en ge zongen door de Bowman-Hyde sin gers onder leiding van Eric Wilson- Hyde. Light programma, 10.31. Een interessante kennismaking voor de operaliefhebbers biedt het programmadat vanavond om 8.50 over Hilversum 1 wordt uitgezon den. Uitgevoerd worden fragmen ten uit onbekende opera's van Tsjaikofski. Hilversum 2 wijdt om 10.55 een uitzending aan een cantate van Heinrich Schütz, waarin het koór en instrumentalisten van de West- faalse cantorei optreden. (Ingezonden mededeling) Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie auto's van de Rotterdamse politie hebben gisteravond snelheden tot 145 kilometer per uur moe ten rijden om een jongen uit Gouda te pakken te krijgen, die achter het stuur van een gestolen wagen zat. Toen de dief ten slotte tot stoppen was gedwon gen kon %ien de jongen grijpen. Het was de zeventienjarige J. J. K. Ook hield de politie een mede-inzittende aan, de vijftienjarige scholier K. J. M. S„ eveneens uit Gouda. Twee andere jeug dige passagiers wisten in het donker te ontsnappen. J. J. K. zou de wagen, een Renault Floride, zaterdag hebben gestolen in Den Haag. Gisteren werd hij met zijn drie vrienden gesignaleerd in de Karei Doormanstraat in Rotterdam. De poli tie zette de achtervolging in over rijks weg 3, richting Gouda. Pas bij Nieuwer- kerk wist men de wagen klem te rij den. Vandaag zullen de jongens worden instellingen voor hoger onderwijs zijn overgegeven aan de kinderpolitie in Den in voorbereiding. iHaag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren weinig bezwaren tegen de fiscale voorzieningen voor de ge huwde werkende vrouw ingebracht. Wel hebben de e.h. H. C. Kranenburg in zijn eerste optreden in de senaat en de socialistische mej. mr. J. Zeelenberg voor de toekomst een ver hoging van het minimum van de be lastingaftrek van vijfhonderd tot dui zend gulden gevraagd. Mej. Zeelenberg hoopte dat destaats- secretaris de halsstarrigheid waarmee hij dezelfde wens in de Tweede Kamer had afgewezen bij een toekomstige ge legenheid (de algemene belastingher ziening) zou laten varen. Overigens was zij, zowel als de heer Kranen burg met het wetsontwerp wel tevre den. Mej. Zeelenberg kon niet helemaal geloven dat de krappe arbeidsmarkt op de indiening van het ontwerp geen enkele invloed had gehad, zoals staats secretaris Van den Berge had gesteld, maar voor haar was het voldoende dat het om een blijvende regeling ging. Zij hoopte dat deze eerste stap zij sprak vooralsnog van een „noodverband" door verdere zal worden gevolgd. TEGENSTAND Werkelijke tegenstand tegen het ont werp kwam uit de hoek van de K.V.P. Het ontwerp houdt volgens mr. Ph. C. M. van Campen een duidelijke begun stiging van de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw in. Hij had liever ge zien dat de werkelijke onkosten als ge volg van het werken buitensbuis zou den kunnen worden afgetrokken en dat daarnaast de extra arbeid van man en vrouw op gelijke wijze zou zijn behandeld en gestimuleerd door een zekere matiging in de belasting heffing. Een deel van zijn fractie zal echter niet tegenstemmen als het ont werp vporuitloopt op een meer alge mene regeling, die op niet te lange termijn tot stand moet komen. Bo vendien wilde de K.V.P. zich door een eventueel voorstemmen nu, in de toekomst niet gebonden zijn aan de principiële grondslag van dit ontwerp. (Ingezonden mededeling) Krachtige Kost voor het Kind! j

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9