Meliskerke gekant tegen nieuwe herindeling Belastingpolitiek en belastingdruk OOST BURG KRIJGT OVERDEKT ZWEMBAD KRIS Kentucky's? best! Douwe Egberts D*E soepel en vers tot de Omschakeling en aanpassing vereist in akkerbouw Woord „onaanvaardbaar' voor raadsleden onaanvaardbaar ZWARE SHAG door Zeeland Burgemeester Drijber over „nieuw" structuurplan Het woord troika heelt een ongunstige klank RAAD GERAAKTE IN HEVIGE IMPASSE Gegriefd Volleybal in Nieuwerkerk 't Is lekker roken van Altijd Ct22zai32r> laatste draod! Staatssecretaris v. d. Berge over: WHITE OWL Wanneer raad goedkeuring verleent Dr. Van Daalen opende Kimpe-expositie Geslaagd Feest voor de Goese ehr. metaalbewerkers Ir. Smeenk op Z.L.M.-vergadering: Zorgenkind Mithvinterdagen op Hedenesse Woensdag 20 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 MELISKERKE De gemeenteraad van Meliskerke geraakte gistermiddag het liep al aardig tegen de avonduren over een voorstel van B. en W. inzake liet gewijzigde ontwerp-wet tot her indeling van de VValcherse gemeenten, volkomen in een impasse. Het voorstel van B. en W. behield een „onaanvaardbaar", niet om dat de gemeente Meliskerke, aldus het voorstel, tegen de opheffing van de gemeente of tegen een eventuele samenvoeging was, maar omdat zij de motivering van de opheffing onbevredigend, ja zelfs niet aanwezig achtte. Het voorstel gaf op scherpe wijze het misnoegen weer van B. en W. over de haar inziens uitermate subjectieve argumenten waar mee de voorgenomen herindeling werd gemotiveerd. Een duidelijk voorbeeld daarvan was, aldus B. en W„ het aanvoeren van het op bescheiden schaal in een gemeente aanwezig zijn van pensiongele genheid en van het rekening houden van de winkelstand met de behoeften van passerende vakantiegangers, als argument voor het samenvoegen van gemeenten. Een dergelijk argument, gaat het voorstel verder, wekt de indruk dat meer rekening wordt gehouden met een zeer beschieden dienstverlening van winkeliers en pension houders aan niet-ingezetenen van Walcheren dan aan de plaatselijke openbare mening, zoals die door de Meliskerkse en andere gemeen teraden bij herhaling naar voren was gebracht. den van een brief zeer beknopt aan G.S., waarin men zich tegen het ontwerp-wet verklaarden. Het woord „onaanvaardbaar" zou worden wegge. Ee nandere mening luidde weer dat de gemeente Mariekerke beter klem van omvang kon zijn. Minderheidsvoorstel Toen voorzitter G. A. A. Adelaar echter het voorstel van b. en w. in stemming bracht om een brief aan G.S. te zenden, die in inhoud eniger mate overeenkwam met het voorstel zelf, stemde de heer Provoost tegen en direct daarna wethouder J. de Korte (S.G.P.). Het voorstel zegt voorts opnieuw een concrete aanduiding van de noodzake lijkheid van de opheffing van Melisker ke in de toelichting va nde minister te missen. Verder zeggen B. en W. in het voorstel zich te kunnen verenigen met het gestelde over het uitgesproken agra risch middengedeelte van Walcheren, dat geen ingrijpende structuurwijzigin gen staat te wachten en dat de ge meenten daarin tot gemeenschappelijke taak hebben de agrarische belangen te behartigen en een verantwoord verzor gingsniveau voor de bewoners ie waar* borgen. Het gemeentebestuur voelde z.cn ech ter gegriefd over de motivering van opheffing en samenvoeging, die twee en een halve regel in beslag nam en luid de: ,,deze taak zal uiteraard beter tot haar recht kunnen komen in een door samenvoeging te vormen nieuwe ge meente dan in de huidige wel zeer kleine gemeenten afzonderlijk." B. en w. komen hier tegenin omdat men van mening was dat de ideële waarde van de gemeentelijke zelfstandigheid en de belangrijke plaats van de gemeente in het staatsbestel niet duldden dat deze zonder meer werden opgeofferd op het altaar van de vermeende doelmatig heid. Het voorstel resumeerde in een „on aanvaardbaar" en stipte voorts aan dat het verbazing wekte dat geen wijziging Avas gebracht in de grens tussen Ma riekerke en Valkenisse voorzover het het agrarische buurtschap Krommen- hoeke betrof. Het bleek echter dat' 'er enigè raads leden waren, die -tijdens de vergade ring de opmerking maakten, dat het woord onaanvaardbaar langzamerhand terzijde moest worden gelegd. Men ging over het algemeen accoord over de in het voorstel genoemde bezwaren, maar men verschilde hevig van me ning over de redactie van het schrij ven dat aan G.S. over deze materie moest worden gericht. De heer J. Koene (c.h.) was niet van mening dat ondanks de wens tot zelfstandigheid, steeds hierop moest worden gehamerd. De heer A. Pro voost (S.G.P.) vond het laatste van de vier herindelingsplannen de eerste dateerde van 1949 het nog meest sympathieke. De heer P. Sinke (a.r.) zei dat de te vormen gemeente Marie kerke zo groot mogelijk moest worden. De raadsleden hoorden daarbij niet al leen de naam Krommenhoek, maar ook Serooskerke en St. Janskerke, alle maal overwegend agrarische dorpen laten. Daarna, toen bleek dat de raad het met dit voorstel eens was, infor meerde de voorzitter naar de per soonlijke meningen van de raadsleden over het plan. Het bleek dat vier plan tot herindeling, ofschoon men het eens was met de zelfstandigheid van Souburg en de toevoeging van Sint Laurens aan Middelburg en dat drie raadsleden sympathie voelden voor het nieuwe plan. Men was het met elkaar eens over de kwestie Krommenhoeke en dat dit agrarische buurtschap bij de gemeente Mariekerke in wording moest komen. Een situatie die de voorzitter in ver legenheid bracht omdat het meerder- legenheid bracht omdat het meerder- heidsvoorstel van b. en \v. ineens een minderheidsvoorstel Avas geworden. Hij moest daarom de vergadering schorsen, waarna b. en w. zich terugtrokken om tot een nieuAV voorstel te komen. Een klein halfuur daarna Averd de verga dering heropend en deelde de voorzit ter mee dat het voorstel was ingetrok ken. Het nieuwe voorstel, dat b. en w. daarna indienden, omvatte het verzen-' NIEUWERKERK. De Sportcombi- natie Niewerkerk gaat na de derde ron de van de damesvolleybal-eompetitie op Duiveland thans stevig aan de kop met 16 punten na de deze week gespeelde derde ronde. Zij wist deze voorsprong te behalen door 6 punten toe te voegen aan haar score uit de vorige ronden. Het Bruse Kwiek, dat wat spelers betreft toch eigenlijk aan bloedarmoede blijkt te lij den en dat zo uitstekend begon, is nog tweede, met in totaal 10 punten, het wordt op de hielen gezeten door Mevo, dat thans 8 punten heeft. Kwiek wist in deze ronde slechts 2 punten te vero veren tegen Mevo 4. De Plattelandsvrouwen dragen met 2 punten de rode lantaarn, maar het élan dat ze iedere keer weer weten op te brengen, bij het spelen der partijen, strekt de anderen tot voorbeeld. De uitslag van de in de derde ronde gespeelde partijen is: SK.NwkPl.Vr. (2—0), MevoKwiek (2—0), Pl.Vr. Mevo (02), Sk. Nwk.Kwiek I (2—0), Mevo—Sk. Nwk. (0—2), Pl.Vr. Kwiek (0—2). (Ingezonden mededeling) ar 1 Uil <3 (Ingezonden mededeling) MIDDELBURG. De vele aan wezige leden van de Z.L.M. heb ben in de maandagmiddag gehou den algemene vergadering in het Schuttershof uitvoerige voorlich ting gekregen ovjgr het onderwerp: „Belastingdruk en belastingpoli tiek". De staatssecretaris van fi nanciën, dr. W. H. van den Berge, was naar Middelburg gekomen om dit onderwerp te behandelen. Na zijn betoog werden er vele vragen afgevuurd, maar de Z.L.M.-boeren slaagden er in niet de staatssecre taris enkele toezeggingen te ont futselen. Op zijn beurt zal de Staatssecretaris bepaald niet met de gedachte naar Den Haag zijn gegaan, dat nu alle vragen, die in Zeeland leven, zijn beantwoord en opgelost. In het begin van zijn breedvoerige re de stipte de Staatssecretaris de rege ringsverklaring aan, -die dit kabinet bij zijn optreden in mei 1959 in de Staten- Generaal heeft afgelegd. Dè fiscale passage uit deze verklaring komt hier op neer, dat op het terrein van de -be lastingen dit kabinet zich ten doel heeft gesteld tot een verlaging van de -belas tingdruk te komen en wel in de eerste plaats door belastingverlichtingen op die punten, waar de fiscale lasten on evenredig drukken. Als eerste uitvloeisel van dit beleid kwam een belastingverlaging voor de vrijgezellen uit de bus. UNION 22 ct SENORITAS 14 ct UILTJE voor de kenners Hoge lasten ..ledereen weet, dat de fiscale las ten, die op de individuele burgers drukken, tegenwoordig hoog -zijn. Maar ook weet iedereen, dat na de oorlog de staat een veel omvangrijker taak heeft zowel op sociaal als op econo misch gebied, aldus dr. Van den Ber ge. Practised liggen de zaken zo, dat men zich aan een hoge belastingdruk zal moeten gewennen. De vraag is dan ook niet zozeer of de belasting druk hoog is, maar of zij te hoog is, en daaraan behoeft niemand te wen nen". In vergelijking met het buitenland, hetgeen de Staatssecretaris met enige cijfers toelichtte, ligt de totale druk van de belastingen in ons land iets boven het ge-middelde, maar ook niet het hoogst. Onze totale belastingdruk is niet te hoog, concludeerde dr. Van den Berge eveneens aan de hand van cij fers uit het buitenland. Waarom wordt in ons land de belas tingdruk zo zwaar gevoeld? Dr. Van den Berge meende, dat dit vooral komt door de sterke nadruk in Nederland op OOSTBURG Het gemeentebestuur van Oostburg heeft in een nota aan de raad medegedeeld dat het plan is gerijpt om in Oost burg een overdekt zwembad te bouwen. De uitvoerbaarheid van een overdekt zwembad ligt binnen het bereikbare aldus B. en W. Met douches en kleedruimte zal een dergelijk bad ongeveer 300.000,kosten. Verwacht wordt dat een subsidie van 75 procent ter beschikking zal komen zodat ten laste van de gemeente 87.500 gulden komt. Dit bedrag is op te brengen volgens B. en W. mits de raad bereidt is de straat- en rioolbelasting te verhogen. Deze verhoging brengt per jaar 7500 gulden op. B. en W. zullen tijdens de raadsvergadering die vanavond wordt gehouden de raad vragen de Ned. Heide Mij. opdracht te geven het ontwerp bestedingsklaar te maken. de directe belastingen. In het alge meen wordt immers de druk van de directe belastingen als zwaarder erva ren dan van de indirecte. Het zijn vooral de inkomsten- en loonbelasting, die zwaar drukken. „Het is menselijk, dat zware belas tingen in het algemeen niet met gro te vreugde worden betaald; enige wre vel daarover moet men niet al te zwaar nemen. Dat hoort er zo bij" zeide de Staatssecretaris laconiek. Als oorzaak van de zware druk van de inkomsten en loonbelasting noemde Zijne Excellen tie het feit, dat na de oorlog de inkom stenbelasting nimmer voldoende is verlaagd. De heffing van deze belasting begint thans bij een veel te laag minimum (voor vriigezellen 1-500 gulden, voor ge huwden 2100 gulden), terwijl verder de tariefsprogressie voor de lagere en middeninkomens een zeer steil verloop vertoont. Verlaging MIDDELBURG. In de kunstzaal van Benthem en Jutting heeft de direc teur van het Zeeuws Museum, dr. P. K. van Daalen, gistermiddag de tentoon stelling van kleinere schilderijen en te keningen uit verschillende perioden van van de Middelburgse kunstenaar Rei- mond Kimpe geopend. Dr. Van Daalen zei in het bijzonder geïmponeerd te zijn door de vooroorlogse kunst van Kimpe. In strakke stijl schilderde hij toen de Zeeuwse boeren en boerinnen. Helaas, aldus dr. Van Daalen, is een gedeelte van de werken van Kimpe bij het bom bardement van Rotterdam verloren ge gaan. Ook de Vlaamse fase van Kimpe is boeiend. Ondubbelzinnig blijkt uit die tijd dat Reimond Kimpes' artistieke wortel in de Leye-groep lag. Dr. Van Da-alen besloot met de opmerking dat de Vlaamse kunstenaars veel hebben bijgedragen tot de verheffing van de scheppende cultuur in dit gewest. Op de expositie zelf komen wij nog nader terug. Zij is geopend tot en met 13 januari 1962. De toegang is vrij. De regeringsverklaring geeft de rich ting aan voor een verlaging: de stij ging van de overheidsuitgaven op lan gere termijn dient achter te blijven bij de groei van het nationale inkomen. Daarna ging dr. Van den Berge uitvoe rig in op de maatregelen die zijn geno men om te komen tot een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. De Staatssecretaris noemde ook de argu menten, die van regeringszijde zijn aangevoerd om deze verlaging nu reeds wettelijk vast te leggen (zoals bekend zal de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting ingaan op 1 juli 1962). Vooral de betekenis van het conjune- tuurargument werd duidelijk aan de orde gesteld. Naar het oordeel van de Staatsse cretaris eist een evenwichtige conjunc- tuurpolitiek dat daarbij niet eenzijdig het gewicht gelegd wordt op belas tingmaatregelen, maar dat ook maat regelen wan niet fiscale aard worden aangewend. Zo pleit bij de beide belastingverla gingen het aspect van de rechtvaar diging voor een ogenblikkelijke invoe ring, het conjuncturele argument daarentegen voor een uitstel voor de gehele duur van de hoogconjunctuur. Een evenwichtige afweging leidt er da toe de invoering van de belastingver lagingen slechts voor een beperkte pe riode uit te stellen. Binnen die beperkte periode kan een invoeringsdatum worden gekozen, die conjunctureel het meest gunstig is. Mocht na de invoering van de belas ting-verlaging de conjunctuursituatie nog een afremming eisen, dan zal dit met andere maatregelen moeten ge schieden. Volgens de Staatssecretaris is de regering met beide belastingver lagingen goed door de conjuncturele mist heengekomen. HANSWEERT. De heer J. Zoete- wey, ploegbaas bij de Nederlandse Spoorwegen met standplaats Kruiningen, slaagde dezer dagen voor het te Utrecht gehouden examen assistent wegonder houd, Maandagavond vond ten stadhuize te Axel de installatie van Jeugdcommis sie van de Anti Honger Aktie 10 x 10 plaats, door de edelachtbare heer bur gemeester van Axel M. K. van Dijke. De commissie bestaat uit: A. J. Poot - voorzitter, L. de Klerk - secretaresse, J. Roose - penningmeesteresse en voorts een achttal leden n.I. C. van Harn, M. de Pooter, K. Rinn, S. van Hilten, C. Naeije. J. Bakker, M. Meesen en J. de Feijter. Op tweede Kerstdag zal des mid dags om half drie in de Nederlands Hervormde Kerk te Sint-Annaland een Kerstzangdienst gehouden worden, waar aan medewerking zal worden verleend door het Hervormd Kerkkoor „V.Z.O.S." o.l.v. de heer A. Geluk uit Sint-Maar tensdijk en door het meisjeskoor onder leiding van mejuffrouw J. de Rooij. De leiding berust bij ds. L. G. Zwanenburg te Stavenisse. GOES. Vanavond belegt de afde ling Goes van de Christelijke Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en Elek trotechnische Industrie (C.M.B.) een feestelijke bijeenkomst in de Prins van Oranje. Naast de vertoning van de kleu renfilm „Avontuur in de Pacific" zal de heer J. J. A. van Stapele een propa gandistisch Avoord spreken. In Goes Avordt het 60-jarig bestaan van de Chris telijke MetaalbeAverkers, dat op 5 en 6 juni jl. Averd herdacht, nog enigszins „nagevierd". HoeAvel de afdeling Goes pas veertien jaar bestaat zal de bijeen komst toch een feestelijk accent dra gen, Avant kort geleden kon het hon- derste lid Avorden ingeschreven. De afdeling Goes werd 14 jaar gele den als correspondentschap opgericht, door de toenmalige districtsbestuurder, de heer B. Roolvink, thans staatssecre taris van sociale zaken. De afdeling tel de toen drie actieve leden.... In Goes heeft het werk van de C.M.B. helaas niet veel ingang gevonden het aantal leden groeide zeer langzaam en van een definitief bestuur kon geen sprake zijn. Na de komst van de dis trictsbestuurder, de heer D. Lodder, groeide het ledental tot 20 a 30. De heer Verhage was net manusje van alles: voorzitter, secretaris en penningmees ter. In 1955 werd opnieuw een diepte punt bereikt, ondanks het feit, dat de heer Verhage in touw bleef. In 1958 werd de afdeling' werd nieuw leven in geblazen, wat toen wonderwel gelukte. Er kwam een volledig bestuur. Hoewel de toestand nog niet rooskleu rig is, mag thans gesproken worden van een bloeiende afdeling. Met het oog op de industriële vestigingen in Goes is het ledental beslist voor uitbreiding vatbaar. Het bestuur werkt actief en pp de vergaderingen worden een keur van. sociale problemen van de bedrijven, waar de leden werken, worden bespro ken en ook de scholing wordt niet ver geten. Met het aantrekken van de ver spreide leden verloopt het goed. En het bestuur heeft de stille hoop, dat binnen kort het 150ste lid 'ingeschreven kan worden. „Wankele welvaart" GAPINGE. De a.r.-kiesvereniging hield onder voorzitterschap van de heer W. Louwerse haar eerste vergadering van. het seizoen. Drs. G. M. Kerkhof uit Middelburg sprak over Wankele welvaart". Verder werd bij stemming de kandidatenlijst voor Provinciale Sta ten opgemaakt. MIDDELBURG. Burgemeester mr. J. Drijber was tijdens de behandeling van de Gemeente-begroting' het eerste lid van het college dat het beleid van het dagelijks bestuur verdedigde. De heer Drijber deelde mee, dat het vertrouwen van het kollege in de toekomst van Middelburg versterkt was door de goedkeuring bij koninklijk besluit van de onteigening van gronden ten behoeve van de eerste fase voor het industrieterrein. De inhoud van het gewijzigde ontwerp van wet gemeentelijke herindeling voor Walcheren vormt echter een tegen slag voor Zeelands hoofdstad. Het woord troika" had bij de raadsvoorzitter een ongunstige klank. Hij meende dat samenwerking in de zen tussen meer dan twee gemeenten tot grote moeilijkheden kan leiden. Een gecoördineerd daadkrachtig beleid, dat gepaard moet gaan met snelle be slissingen is dan nauwelijks te verwach ten. Het kan slagen met betrekking tot zeer concrete taken, maar wanneer een van een veelomvattende on' twikk :eling is Verzwaring Ook noemde dr. Van den Berge nog het wegvallen van de Amerikaanse hulp voor de defensie, waardoor de overheidsuitgaven verhoogd moesten worden. Daar moest een verhoging van belastingmiddelen tegenover staan. De ze belastingverzwaring is gelijkelijk verdeeld over de sector van de directe en indirecte belastingen. De belasting van minerale oliën zal nauwelijks tot een prijsstijging leiden. De oliën wer den verder tot dusverre in ons land fis caal ontzien. Voorts sprak de minister over de belastingverlichting voor de gehuwde vrouw, het wetsvoorstel tot opheffing van fiscale belemmeringen bij öisies van besloten N.V.'s en een gedifferen tieerd tarief voor de vennootschapsbe lasting. Staatssecretaris Van den Berge was er tot slot van overtuigd, dat de thans gevolgde methode veel betere kansen heeft dan de vroeger gevolgde werkwij ze. O Vrijdag 15 december vergaderde de afdeling Axel van het G.P.V. Spreker was de heer D. J. Oggel, met als on derwerp „Vierhonderd jaar Reformatie in het Land van Axel". MIDDELBURG. De secretaris van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap, ir. H. H. Smeenk heeft in zijn rede over ak- kerbouwaangelegenheden, gister morgen uitgesproken tijdens de al gemene vergadering van de Z.L.M. betoogd, dat de akkerbouw door de export van agrarische produk- ten mede de basis heeft gelegd voor de heersende welvaart. De landbouw heeft daarom recht op bescherming. Maar in de eerste plaats js het doel van de land bouwpolitiek een zo groot moge lijke bijdrage te leveren in het na tionale geheel. Dat vraagt van de boer een omschakeling en een aan passing. Daarom dient hij zich te bezinnen op de toekomst, want de boer blijft zelf ondernemer, zo zei ir. Smeenk. In het begin van zijn duidelijk betoog schetste ir Smeenk de betekenis van de r'ikerbouw. Voor een bedrag van ander half miljard gulden brengen de akker- bouv.'produkten op. Daarnaast komt nog de bewerking, waardoor die betekenis nog groter wordt. De akkerbouw levert dan ook een belangrijk aandeel in de Nederlandse economie. „Daar kan de boer trots op zijn". Onrust Toch zijn er enige factoren, die on rust teweeg brengen. Ir Smeenk noemde er enkele. De landbouw wordt gecon fronteerd met geheel veranderde omstan digheden, waardoor aanpassing noodza kelijk is. De omschakeling naar een kapitaals- intensief bedrijf is daarnaast nodig, het geen echter enorme investeringen vraagt Maar de prijzen van de produkten zijn laag. Ook dat is een factor voor on rust. In de derde plaats brengen de ver wikkelingen rond de E.E.G. bepaald geen rust, al zag ir. Smeenk wel enig perspectief in dezen. Bij al deze factoren stelde de spreker voorop, dat de Nederlandse landbouw van nature een sterke positie inneemt. Hij brengt een produkt voort tegen lage produktiekosten, van uitstekende kwa- gene. liteit en tegelijk is er allerwegen veel vraag naar het produkt van de Neder landse boer. Maar die positie komt niet tot uiting, zo meende ir Smeenk. Er is n.I. geen vrije markt. Het Ne derlandse akkerbouwprodukt is in feite te goedkoop om te concurreren. Maar de landbouw wordt geconfronteerd met een uitbreidende produktie (overschot ten) en met de dumping, die doelbewust wordt toegepast. Prestatie En toch heeft de Nederlandse land bouw een belangrijke prestatie geleverd door grote hoeveelheden te exporteren. Juist door die export heeft de landbouw mede de basis gelegd voor de welvaart. De landbouw moet daarom beschermd worden, hetgeen ook in andere bedrijfs takken geschiedt. In de eerste plaats is echter het doel van de landbouwpolitiek een zo groot mogelijke bijdrage te leveren aan het n..„onale geheel en daarna komt pas de bescherming. Sprekend over het prijsbeleid meende ir Smeenk. dat het aanbeveling verdient de garantiebasis te verbreden, onder meer voor koolzaad en vlas. Zoals be kend gelden de garantieprijzen thans voor enkele produkten. Overigens maan de ir Smeenk zijn gehoor tot voorzich tigheid bij de uitbreiding van de vlas teelt en de teelt van suikerbieten. Als sloteonclussie verklaarde ir Smeenk nogmaals, dat de Nederlandse akker bouw zal moeten omschakelen naar een kapltaalsintenxief bedrijf en zich ook zal moeten aanpassen aan de gewijzig de omstandigheden. Voor de boer in de eerste plaats vraagt dit een bezinning op de toekomst. Na deze rede volgde nog een geani meerde gedachtenwisseling. Bestuur stichting Rusthuizen MIDDELBURG. Tot leden van het Algemeen Bestuur der Stichting Bestuur der Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", werden ingaande 1 januari 1962 herbenoemd: Mej. dr. A. H. A. Bakker te Middel burg en de heren J. v.d. Meulen te Vlis- singen; W. J. Dominicus te Goes; F. G. Sprenger te Oostkapelle. In de vakature ontstaan door het af treden van de heer J. van Halst werd tot lid van het algemeen bestuur be noemd: de heer A. A. Schuit te Kort- BURGEMEESTER DRIJBER liever twee dan drie het niet gewenst, dat het structuurplan, dat Middelburg en Vlissingen destijds opstelden, ook nog door een derde ge meente zal moeten worden verwezen lijkt. „Het kollege blijft bij de mening dat een aan elkaar grenzende dubbel stad de beste oplossing is. We zullen ons uiterste best blijven doen om die oplossing te bewerkstelligen". Burge meester Drijber zei zelf niet zoveel be zwaren tegen de kermis te hebben, maar hij had wel gemerk dat in Mid delburg veel kritiek op dit verschijnsel van vermaak bestond. De raadsvoorzit ter deelde mee dat het kollege zal na gaan of een verbetering van de kermis mogelijk is voordat eventueel beslist zal worden over al of niet continuering ervan. Wat de door jhr. Schorer voor gestelde public-relations-officier aangaat zei mr. Drijber, „dat daaraan nog geen behoefte bestond". Wel vond hij het noodzakelijk, vooral met het oog op de voorbereidin gvan grote projek- ten, dat de secretarie versterking kreeg. De heer Drijber erkende dat de sta- tionsbrug voor de gemeente een groot zorgenkind is. Het kollege is in kon- takt geweest met Rijkswaterstaat om een aantal mogelijke verbeteringen on der de loep te nemen. Gesproken werd o.m. over verbrede opritten tot de brug, voetpaden buiten de brug, tweerich tingsverkeer te water en beperking van de doorvaarttijd voor de scheepvaart. Mr. Drijber verklaarde dat tweerich- t' .gsverkeer te water evenwel op gro te moeilijkheden stuit omdat de twee de vaarbaan te smal en te ondiep is. Over de opritten en verkeerstechnische verbeteringen zal advies gevraagd wor den van de ANWB, waarna dit advies een punt van overieg zal vormen met de commissaris van politie te Middel burg en Rijkswaterstaat. De burge meester erkende dat hierdoor slechts CADZANDHEDENES3E. De tra ditie van de midwinterdagen zal ook dit jaar in ere worden gehouden. De dagen zullen vallen tussen Kerstfeest en Nieuwjaar, t.w. van donderdagmiddag tot oudejaarsdag één uur. Het thema zal luiden „van feest tot feest". Een aantal jongeren vanaf zeventien jaar wordt verwacht voor het vieren van de midwinterdagen met muziek, bijbelstudie, film en gezelligheid. Een groot aantal intekeningen is op Heden esse reeds binnen, maar er is nog steeds plaats. De in de Ned. Herv. Kerk te Brui- nisse gehouden collecte voor de Inwen dige zending bracht 256 gulden op. een provisorische oplossing zou Avorden bereikt. Een meer bevredigende situatie zal ontstaan wanneer de weg Nieuwland- Vlissingen gereed zal zijn. En naar zijn oordeel ook als het saneringsplan en het wegenplan van de grond zijn geko men. Hij zei verder dat het kollege op zeer korte termijn met grote kracht zal aandringen op de totstandkoming van de provinciale weg tussen Nieuwland en het Sloegebied. Het plan-Zuid, deelde mr. Drijber mee, zal in 1962 aan de raad worden voor gelegd. Het verkeert in een vergevor derd stadium wan voorbereiding. Het plan-Griffioen II zal waarschijnlijk eveneens in 1962 de raad bereiken. Met de provincie is het gesprek reeds ver gevorderd. Het ligt in de bedoeling dat in Griffioen II goede eengezinswoningen zullen komen. EXPORT EN INDUSTRIEVEILING GOES, 19 december. Cox's Orange Pip pin KL.I 75-80: 109. 70-75: 119, II D 38—39. KL.II 75-80: 109, 70-75: 114, 75-70: 106—109, 60—65: 85—87, 55-60: 57—63. Goudreinette KL. I 95-105: 64, 85-95: 63. 75-85: 66—73. 65-75: 61—68. KL.II 95-105: 67. 85-95: 58—61, 75-8: 58—62, 65-75: 55—8. II D 51—52. Jonathan KL.I 80-85: 63, 75-80: 70—75, 70-75: 73—80, 65-70: 65, 60-65: 54. II D 41—45. KL.II 80-85: 63—65, 75-80: 65—67, 70-75: 63—68, 65-70: 58 —63, 60-65: 51—55. Golden Delicious KL.I 85 -90: 70, 80-85: 73—75, 75-80! 75—79, 70-75: 74 —79, 65-70: 73, 60-65: 65. II D 41—51. KL. n 85-90: 69—73, 80-65: 71—74, 75-80: 68—76, 70-75 65—76, 65-70 66—71. 60-65 45—63. Zoete Ermgaard KL.I 65-75 60—71, 55-65 51—60, II D 33. Glorie van Holland KL. II 75-85: 5152. Pomme d'Orange KL.I 65-75: 78, 55-65: 65—68. Lombarts Calville KL.I 80 -90; 54—60, 70-80: 68. 60-70: 59. KL.II 70-80: 56, 60-70: 50. Winston KL.I 75-85: 62—71, 65 -75: 62—69, 55-65: 48—53. KL.II 75-85: 59— 67, 65—75 58—65, 55—65, 43—49. Doyenne Cornice KL.I 85—90 97—101, 80-85: 101—108. 101, II D 81—91. KL.II 85-90: 87—95. 80-85: 95—101, 75-80: 100—106, 70-75: 101—104, 65- 70 91—97. Legipont KL.I 55-65: 36. KL.II 75-85: 46, 65-75: 41—42, 55-65: 31, II D 18. Gieser Wildeman KL.II 60-70 62. 50-60 52 —56. Saint Remy KL.II 75-85: 41—42, 65-75: 40—43, II D 40—41. Conference II D 34—36. Div. appels kroet 40. GEWONE VEILING Cox's Orange Pippin grof 7176. fijn 45 —48, kroet 42. Goudreinette grof 55—59, fijn 5053, kroet 3844, stek 25. Jonathan grof 4760, fijn 4149. Golden Delicious grof 47 —64, fijn 40—58, kroet 3846. Lombarts Cal ville grof 49, fijn 42. Winston grof 4751. fijn 4142. Doyenne du Cornice grof 7176, fijn 63—77. Legipont grof 23—25, fijn 18—19. Conference grof 53—57, fijn 35—36. Gieser Wildeman fijn 30. Saint Remy grof 4142, fijn 37—39. GOES, 19 december. Beurs: Granen en peulvruchten. Tarwe, basis 17 pet., boeren- schoon af boerderij 2830,65 per 100 kg; Haver, idem 2223,50: Kleine groene erwten, 2630,50; Schokkers, 26—28,50; Bruine bonen, 4061. Aardappelen. Bintje, 35 mm. opw., binnenlandse sortering 10 per 100 kg. Bintje 35 mm. opw., export sortering 10 idem. Al pha, 35 mm. opw., export sortering 88,50 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voe der aardappelen noteerden 2,25—3,25 p. 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst af bedrijf 110—115 per ton, Weidehooi idem 82,50—90. Graszaad- hooi: Veldbeemd 42,5045, Roodzwenk 27,50 32,50. Stro. Gerstestro 58—60 per ton, af be drijf'^ Tarwestro 58—60 idem: grote balen 6065 per ton, af bedrijf; Erwtenstro 55—60 idem; Schokkerstro 50—55 idem. Uien. De prijs van uien bedroeg 16—19 per 100 kg on- afgestaart en geleverd aan de sorteeriniuch- ting. Vlas. Ongerepeld vlas 19—25 cent per kg, gerepeld vlas 22—30 cent per kg. Eieren. 1,731,77 per kg. KRABBENDIJKE, 19 dec. Golden De licious I 85-90 71, 80-85 71—74, 75-80 75—77, 70-75 74—75, 65-70 69, 60-65 63. II 85-90 68—69. 80-85 69—73, 75-80 69—74, 70-75 69—73. 65-70 62—67, 60-65 53—58, IID 42—48, III Gr 50—66, III F 34—66, kr 25—41. Winston I 80-85 57. 75-80 59—63, 70-75 62—67. 65-70 60—63. 60-65 48—52, 55-60 39—43. II 80-85 56. 75-80 50—58. 70-75 52—60, 65-70 49—57, 60-65 43—46, III Gr 37—45, III F 30—31. kr 24—29. Cox's O. Pip pin I 75-80 109, 70-75 118, 65-70 112 60-65 89, 55-60 62, II 70-75 103. 65-70 100, 60-65 83, 55-60 60, III Gr 71, Jonathan II 80-85 62, 75-80 65. 70-75 66. 6570 62, 60-65 55. IID 42— 46, III Gr 54—55. III F 47—50, kr 33—41, Doyenne du Cornice I 85-90 88. 80-85 92. 75- 80 112, 70-75 106—108, 65-70 97. II 80-85 86. 75-80 89, 70-75 90, 65-70 86. IID 66, Confe rence I 65-75 81, 55-65 70, II 65-75 73, 55-65 65, IID 36—40. III Gr 52, III F 32—36. Goud reinette II 85-95 55—58, 75-85 58—60, 65-75 56, IID 48, III Gr 53—54, F 48—50, kr 37—42. Verpakt fruit: Goudreinette 90-95 60. 85-90 64, 80-85 65, 75-80 61. 70-75 59, 65-70 55. Jo nathan I 80-85 68, 75-80 73, 70-75 76. 65-70 72, 60-65 57. MIDDELBURG, 19 dec. Appelen. Gol den Delicious: 75-80 71—78, 70-75 70—78, 65- 70 68—72, 60—65 58—71. Ill Grof 49—64; Jo nathan: 80-85 62—76, 75-80 58—79, 65-70 62— 75, III Grof 4262. Peren. Gieser Wildeman: 60-70 61. 50-60 54. Groenten. Bloemkool 4 p k 77, 6 p k 31—69, 8 p k 22—52; andijvie 4369; prei 3036; witlof 6794; spruiten ongesch. 15—67; gesch 41—85; rode kool 7—15: Sav. 715; boere 515; witte 312. SINT MAARTENSDIJK, 19 dec. Middel- uien 40-55 28,34, idem 55-70 24.13; bonken 24.01; drielingen 27.95; picklers 31.75: «tek 4.80; aanvoer 65 ton: aardappelen Furore 9.97-10.71; aanvoer 17 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7