Volgend jaar bonw van nieuw verpleeghuis in Goes Raad Grijpskerke niet akkoord met nieuwe herindeling Belangrijk initiatief Raad betuigt instemming met beleid van B. en W. Serooskerke hoort bij middengemeenten FILMS Nieuwjaarsadvertentie Zeeuwsch Dagblad Uit de kerken GIGANTISCH PROJECT IN Erkende inrichting voor ziekenfonds Uitbreiding inwonertal Nw. en St. Joosland AGRARISCH GEHEEL WORDT VERSNIPPERD Dramatisch Begrotingsvergadering 's Heer Arendskerke Woningtoeivijzing Woensdag 20 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES. Op de lioek Valckeslotlaan-Louise De Colignylaan zal volgend jaar worden begonnen met de bouw van een verpleegtehuis van de 6tichting verpleeg- en rusthuizen „midden-Zeeland". In januari of februari wordt de rijksgoedkeuring verwacht voor dit gigantische project. Dit verpleeg huis voor langdurige chronische zieken bevat een capaciteit van 141 bedden. De bouw- en inrichtings kosten worden begroot op rond vier miljoen gulden. Architect P. J. 't Hooft uit Goes maakte een fraai ontwerp van dit complex. Zijn ontwerp diende zelfs als modelstudie voor de federatie van verpleeg inrichtingen. Het stichtingsbestuur heeft met het aanpakken van dit project een belangrijk initiatief genomen. De verwachting is gewettigd, dat dit nieuwe verpleeghuis straks in een grote behoefte zal voor zien. Een verpleeghuis is in wezen een ziekenhuis, voor een be paalde categorie patiënten, meestal langdurige zieken. Het verpleeghuiswezen verkeert in een groeiproces. Er is weinig eenheid in de plannen. Veelal worden afgedankte ziekenhuizen of buitenplaatsen geschikt gemaakt voor verpleeghuis. Het verpleeg huis in Goes is in feite het eerste in den lande, dat als zodanig tot stand komt. Het nieuwe verpleeghuis zal straks te boek staan als een erkende zieken fondsinrichting, hetgeen voor de patiën ten van uitermate groot belang is. Dit betekent o.m. dat de medische zorg niet belemmerd wordt. De verpleegprijs voor het nieuwe complex zal niet veel afwijken van het bedrag, zoals dat bijv. in ,,Der Boede" geldt. Zoals bekend wordt dit tehuis met ,,Ter Poorte" en ,,Ter Hooge" eveneens beheerd door de stichting rust- en verpleeghuizen midden-Zeeland. Als een gelukkige om standigheid geldt <bï>vendied, dat het verpleeghuis Goes?gebouwd wordt vlak bij het nieuwe christelijke streekzieken huis, dat thans in aanbouw is. Het plan van architect 't Hooft is doelmatig opgezet. In feite bestaat het complex, dat een oppervlakte beslaat "an ruim één hectare, uit drie vleu gels. De grootste vleugel wordt ge vormd door het beddenhuis met een capaciteit van 141 bedden. Beddenhuis Het beddenhuis bestaat uit drie woon lagen, die allen gelijk zijn. Op elke woonlaag bevinden zich 47 bedden, verdeeld over zes kamers met zes bed den; één mét vier; twee met twee. Dit maakt een totaal van 141 bedden. Bo vendien treffen wij op elke woonlaag eetzalen en dagverblijven aan. Voorts zijn in het beddenhuis geprojecteerd badkamers, spoel- en verdeelkeukens, onderzoekkamers, wasboxen en uiter aard toiletten. Op de gang van het beddenhuis kun nen verder enkele gezellige zitjes ge creëerd worden. Het geheel ziet er dus zeer aantrekkelijk en efficiënt uit. Als verlengstuk van het beddenhuis is in een bouwlaag een ruime centrale keuken ontworpen. Behandelafdeling Haaks op het beddenhuis vinden wij de vleugel, waarin de behandelafdelin gen en de kamers voor het personeel zijn ondergebracht. Deze vleugel be staat uit niet minder dan zeven woon lagen. Om te beginnen is er de kelder. Via de begane grond, waar dus de be handelafdelingen (zoals apotheek, labo ratorium. onderzoekkamer, röntgenka- mer en donkere kamer) zijn te vinden komen wij met de trap of de lift te recht in de vijf woonlagen, waar de verpleegsters hun kamers hebben. Er zijn niet minder dan 65 vertrekken. Dat is eigenlijk nog te weinig, want men gaat er van uit. dat voor twee patiën ten een verpleegster beschikbaar is. De kamers voor de verpleegsters beloven erg gezellig te worden. De eerste ver pleegsters hebben de beschikking over een eigen douche en eigen toilet en bo vendien heeft elke kamer een apart balcon. In deze vleugel zijn verder geprojec teerd een recreatiezaal en een ruimte voor de bibliotheek. De bibliotheekruim te kan verschillende functies „bekle den". Zo is o.m. uit de proefstudie voortgekomen het idee om deze ruimte ook te kunnen inrichten ais feestzaal voor eventuele jubilea van de patiënten. Het flatje voor de directrice ont breekt al evenmin. Ook is er nog een kamer voor de arbéidstherapie. Het is overigens niet de bedoeling, dat de eigenlijke arbeidstherapie bedreven wordt, want dat gebeurt in de oefen- zaai. Deze kamer kan o.m. gebruikt worden om de lege tijd van de mensen op te vangen. Derde vleugel Die oefenzaal vinden wij in de der de vleugel, die weer haaks staat op de vleugel van de behandelafdeling. Daar treffen wij aan de afdeling psy chische therapie, hetgeen met het oog op de revaludatie van groot belang is. De revalidatie zal in dit verpleeghuis n.l. een belangrijke rol vervullen. Van daar de oefenzaal, en verder de oefen keuken, de massageboxen met rustka mers, de loopschool (lange gang met allerlei instrumenten), de natte thera pie (vlinderbaden, losse arm- en vinger- baden). Onvermeld mag ook niet blijven de royale ruime hall bij de hoofdingang. Deze ruimte kan uitstekend dienen voor recreatiedoeleinden. Bij de gehele opzet is doelbewust gestreefd naar het betrekken van de patiënten in het ver keer van het verpleeghuis. Ook de dag- vertrekken zijn daarvan een voorbeeld. Dit voorkomt, dat de patiënten dag in- dag uit op hun eigen kamers moeten vertoeven. Op de gangen zijn nog en kele „garages" voor het opbergen van 'de instrumenten, die de patiënten bij het lopen plegen te gebruiken. Bij elk bed kan verder een radio gezet wor den, zoals ook in de ziekenhuizen. Id elk raamkozijn is vrijwel onzichtbaar een ventilatiesysteem aangebracht. Het gehele project is zo opgezet, dat vrijwel alle kamers op de zonzijde zijn gelegen. Geheel los van de vleugels komt er nog een gebouw(tje) voor fiet senberging e.d. Ook de rouwkamer be vindt zich daar. Een waar nu nog de stenen noodwoningen staan zal in de toekomst de tuin worden aangelegd. Plannen Tijdens een persconferentie, gister morgen in hotel „De Korenbeurs" on der leiding van de voorzitter van het stichtings-bestuur burgemeester A. Schipper van Kruiningen, werden ons deze gegevens verstrekt door architect 't Hooft. De directeur van de stichting, de heer M. L. Almekinders, vertelde ons het een en ander over de totstandkoming van de plannen. In het voorjaar van 1957 kwam een verzoek van de Vereniging Van Bur gerlijke Armbesturen op de Bevelan- den tot de stichting om te komen tot een verpleeghuis in Goes. Het bestuur stond welwillend tegenover dit verzoek. De naam van de stichting werd veran derd in de stichting verpleeg- en rust huizen „Midden-Zeeland" en het be stuur toog aan het werk. Een uitgebrei de bouw- en advies-commissie werd in het leven geroepen, die begon met de peiling van de behoefte. Uit deze be hoefte kwam uiteindelijk de capaciteit van 141 bedden te voorschijn. Voorjaar 1958 gaf de minister van sociale zaken en volksgezondheid in beginsel toestem ming, hetzelfde jaar werd een schets- plan ingediend, dat eveneens de goed keuring verwierf van het departement. Grote medewerking werd ondervon den van het gemeentebestuur van Goes. Het gemeentebestuur was bereid zich garant te stellen voor de aan te gan>e geldleningen. Tevoren was onderzocht of het gasthuis te Goes geschikt zou zijn na verbouwing voor verpleeghuis, maar dit plan kou geen doorgang vin den. Het ligt in het voornemen om in het verpleeghuis een opleidingscentrum voor zlekenverzorgsters te vestigen. En zo is dan het fraaie ont werp van architect 't Hooft, die vanaf de aanvang bij de plannen was betrokken en nog al eens zijn inzichten heeft moeten wijzigen, uit de bus gekomen. Het vele werk zal ongetwijfeld met succes worden bekroond. In de eerste plaats zullen de patiën ten, die voor opname in het ver pleeghuis in aanmerking komen, een goede verzorging in een mo derne en doelmatige omgeving krijgen. En Goes krijgt er in de toekomst opnieuw een bouwwerk bij, waarop men trots kan zijn. NIEUW en ST. JOOSLAND. Nu de minister de gemeente wenst te hand haven als zelfstandige forensengemeen te werden in de raadsvergadering geen bezwaren tegen het ontwerp naar vo ren gebracht. Wel zullen bij fort Ram- mekens en bij Arnemuiden landbouw gronden verloren gaan, maar daar staat tegenover dat gronden aan de Nieuw- landse weg, de Zaagmolendijk en ge deelten van Welzinge bij Njeuwiand zul len worden gevoegd, waardoor het in wonertal aanmerkelijk zal worden ver groot. Het voorstel van de herindeling, zoals thans door de minister voorge steld werd met algemene stemmen aan genomen. De raad stelde een nieuwe verorde ning vast op de heffing van hondenbe lasting. Met ingang van 1 januari 1962 zal voor loslopende honden 15 gulden per jaar betaald moeten worden en voor waakhonden 4,50. Vanwege de Stichting Orgelcentrum zal donderdagavond een kerstconcert op orgel worden gegeven in de Grote Kerk te Tholen. Organist is Wim V. d. Panne, die een groot aantal kerstwerken ten gehore zal brengen. De Chr. School aan de Riemenstraat te Zaamslag hield in gebouw „De Poort" aldaar haar jaarlijkse ouder avond. Spreker was het hoofd der school de heer Heida met als onderwerp „Ge zin en Gemeenschap". GRIJPSKERKE Uitvoerig is in de raadsvergadering gedis cussieerd over het nieuwe ontwerp van wet handelende over de gemeentelijke herindeling van Walcheren. Het preadvies van B. en W. aan de raad behelsde een niet-akkoord gaan met het plan tot samenvoeging der gemeenten voor wat het onderdeel Marie- kerke betrof en het uitspreken van de mening dat dit voor de gemeente onaanvaardbaar was. Zij stelde de raad voor met de meeste aandrang te verzoeken het vorige plan tot uitvoering te brengen althans wat betrekking had op de nieuw te vormen ge meente Mariekerke, waardoor de gemeente Serooskerke tot de middengemeente zou komen te behoren. „De welhaast dramatisch geworden zaak van de herindeling der Walcherse gemeenten," aldus het advies van B. en W. „blijft ons zeer onsympathiek en door het steeds maar uitblijven van een definitieve beslissing in deze wordt dat gevoel er niet minder op." In het besluit van 9 maart 1959 sprak de raad echter als haar oordeel uit dat wanneer de zaak van de herindeling, ten spijt van alle daartegen aangevoer de motieven, toch moest doorgaan, de instelling van een grote agrarische ge meente in het midden van het eiland, naast de verschillende kustgemeenten, een beste oplossing was. De gemeenten Aagtekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Zorg dat Uw in het staat. U kunt deze opgeven aan onze kantoren en agentschappen. U kunt deze ook telefonisch opgeven door gebruik making van telefoonnummer 01180-2009 Serooskerke en Sint Laurens hebben een uitgesproken agrarisch karakter, be halve het zuidelijk gedeelte van Sint Laurens. Deze genoemde gemeenten vormen duidelijk een structureel ge heel, aldus de raad, die ook van me ning was dat de geaardheid van de bevolking een samenvoeging tot de ge meente Mariekerke niet in de weg stond. Uit het huidige wetsontwerp bleek dat Serooskerke bij de nieuw te vor men gemeente Veere was ingedeeld. De vorige beweegredenen voor de op neming van Serooskerke in Mariekerke schenen dus niet meer te gelden. De motieven die voor de wijziging worden aangevoerd, aldus b. en w. van Grijps kerke, zijn zwak, ja, worden naar hun mening door niets gerechtvaardigd. De raad werd dan geadviseerd met de meeste kiem een ernstig bezwaar bij de minister in te dienen en de vorige indeling onveranderd te handhaven. Dat het gedeelte van Sint Laurens niet bij de agrarische middengemeente wordt gevoegd, betreurt B. en W., maar bil lijken dit nog om begrijpelijke redenen. Aan het vorige plan lag in elk ge val een reële logische gedachtengang ten grondslag. Deze is het bij het huidige wetsontwerp voor wat Marie kerke betreft ver te zoeken en zelfs naar de mening van B. en W. in het geheel niet aanwezig. Dat de bevolking van Serooskerke niet in alle opzichten met de midden gemeenten overeenstemt, vindt b. en w. te sterk uitgedrukt en beaamt dit ook niet. Ook gaat een vergelijking ten aan zien van de structurele binding, zoals die bestaat tussen Vrouwenpolder, Dom burg en Oostkapelle, niet op voor Se rooskerke en Vrouwenpolder. Seroosker ke is evengoed als de andere midden gemeenten een agrarische gemeente en de recreatieve bedrijvigheid, zoals die momenteel op geheel Walcheren voor komt en in de toekomst zal toenemen, zal evengoed een sterke invloed doen gelden in de andere middengemeenten. B. en W. noemen als voorbeeld Aag tekerke en zeggen voorts dat in Grijps kerke zelf kampeerterreinen zouden ontstaan als er -vergunning voor werd verleend. Achterland Het gemeentebestuur van Grijpskerke is van mening dat Aagtekerke en Me liskerke net zo goed ais Serooskerke „achterland" van het kustgebied vor men. Om de bevolking van Seroosker ke in de ontwikkeling van het recrea tiegebied Veere-Vrouwenpolder zeggen schap te verlenen, is ver gezocht. Het preadvies gaat verder met te zeggen dat voorts als reden is aange voerd dat er grotere gemeenten moes ten komen om de bestuurskracht te vergroten. Op deze manier wordt dit doei niet bereikt, aldus het advies, nu een agrarische middengemeente zal ont staan, waarvan het grondgebied aanmer kelijk kleiner zal zijn en daarmee ook het inwonertal. „Bovendien zal het agrarisch geheel hierdoor worden ver snipperd en ten achter worden gesteld." Tijdens de vergadering bleek dat de raadsleden het unaniem eens waren ■met dit advies. De raad besloot voorts tot verbeteren van de straatverlichting over te gaan voor de gemeente. Tota le kosten 4915. Door een tweede be grotingswijziging voor 1962 kon 5000 uit de saldireserve worden getrokken. Het verpleeghuis in Goes wordt een groots complex. Op de tekening ziet u het beddenhuis met het ge zicht op de zuidzijde. Het „hoge gedeelte" vormt de hoofdingang met daarachter de vleugel van zeven woonlagen, waarin de behandel afdelingen en de kamers voor de verpleegsters. „De Saint in actie" Pistoollopen blinken in de film „De Saint in actie" die -thans in het Grand theater te Goes vertoond wordt. Er val len ook schoten. Lawaai genoeg dus Bovendien treden enkele dames aan. Het verihaal heeft weinig te betekenen en het loont de moeite dan ook niet om de gang naar Grand te maken. Subway in the sky Een film vol spanning, moord en han del in verdovende middelen is onder de titel „Subway in the .sky" in het Mid delburgse City-theater te zien. Van Hef- lin speelt een ten onrechte van allerlei kwaads betichte Amerikaanse legerma joor en Hildegarde Kneff een Duitse zangeres die hem onderdak verleent. Zij verbergt Heflin in haar appartement op de tiende verdieping van een luxueus hotel en daar speelt zich voornamelijk dit verhaal van dreiging en vervolging af. - Tankcommando In Electro Middelburg draait tot en met donderdag een film met als onder werp de landing van Amerikaanse solda ten in Italië tegen het einde van de tweede wereldoorlog. Een rolprent die zich van de doorsnee-oorlogsfilms on derscheidt door goed spel en voortreffe lijke opnamen. Het spel van licht en schaduw werd veelvuldig gebruikt om dramatische effecten te bereiken, een opzet die hier en daar wat geforceerd aandoet maar veelal geslaagd mag wor- den genoemd. In de Evang. Luth. Kerk in Middel burg wordt op 24 december 's avonds van 9-10 uur een Kerstnachtdienst -ge houden, waarin het Middelburgs Kamer koor zingt en de Chr. Muziek Ver. „On- d'a" speelt, beide o.l.v. Bart Leijnse. Or gel -de -heer S. Sanders. Het onderwerp van ds. ten Rouwelaar is „Laat ons naar Bethlehem -gaan". 'sHEER ARENDSKERKE. Maandagmiddag heeft de raad van 'sHeer Arendskerke de begroting voor 1962 behandeld. Men was verheugd over de gunstige wending die er in de financiële positie van de gemeente is gekomen. De middelen die op het ogenblik aan de gemeente toevloeien veroorloven het gemeentebestuur enkele urgente kapitaalswerken op het programma te nemen. Algemeen kon er instemming met het beleid van B. en W. gecon stateerd worden. Toch roerden verschillende sprekers nog enkele zaken aan die bij de raads- leden leefden. De heer De Kooning (k.v.-p.) pleitte voor een verbetering van de Stations weg in Lewedorp, die zijns inziens voor al nodig is nu enkele bedrijven zich be hoorlijk uitgebreid hebben. Spreker vro of er ook geen aanleiding is om op deze plaats een industriële bestemming te leggen, misschien voor toekomstige ne- venbedrijven van het Zuid-Sloe-project. De heer De Kooning deed ook een ern stig beroep op B. en W. bij G.S. aan te kloppen voor een ruime woningtoe wijzing, want de situatie vooral in Le wedorp achtte spr. nog bijzonder nij pend. De heer Jac de Schipper (a.r.) was van oordeel dat B. en W. terecht voor staan het verzorgingspeil in de gemeen te te verbeteren. De verlichting is hier bij een zaak van de eerste orde. Ten aanzien van het bouwplan voor een bad huis in Lewedorp toonde spreker zich gereserveerd, gezien de voortdurende terugloop van het aantal baden in de an dere badhuizen. Voor gemeentewerken achtte spreker het noodzakelijk da-t er een voorman wordt aangesteld en dat werkclassificatie wordt overwogen. De heer Lindenbergh (v.v.d.) vroeg B. en W. het toekomstig beleid te rich ten naar een aantal doeleinden die hij als volgt opsomde; -betere straatverlich ting, riolering, vergaderaccomodatie, re creatiemogelijkheden en service-verle ning door overheidsdiensten. Spreker Raad komt bijeen RETRANCHEMENT. De raad komt vandaag a.s. bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten; voorstel van B. en W. om te besluiten tot het doen aanbrengen van nieuwe vloeren en ra men met bijkomende werken in de beide leslokalen van de openbare lagere school; voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot het verlenen van medewerking aan de aanleg van een duinwandelpad met duinovergangen en bijkomende werken. In de kosten van aanleg van genoemde werken wordt door de ministeries van Economische Zaken en van Sociale Zaken een subsidie ver leend; voorstel van B. en W. om voor 1962 een bijdrage van 150.- toe te ken nen t.b.v. de plaatselijke V.V.V.; voor stel van B. en W. om een bijdrage van 155.- (max) toe te kennen aan de plaatselijke V.V.V. in de ten laste van die vereniging komende kosten van een nieuwe streekïolder voor W.Z. VI.; vast stelling van de gem. begroting voor de dienst 1962. drong op spoed aan bij de realisering van uitbreidingsplannen. De beraadslaging over de wenselijk heid van een badhuis in de kom Lewe dorp leidde er tenslotte toe dat B. en W. hun voorstel hiertoe terugnamen. Algemeen was er een tegenstand te con stateren bij de raadsleden om in deze tijd nog een badhuis in exploitatie te nemen nu vele woningen reeds van dou ches voorzien zijn. Wel werd de sugges tie ondersteund in Lewedorp een ver enigingsgebouw te .stichten, waarin de plaatselijke verenigingen onderdak kun nen krijgen. De heer Meijaard (arb.) stelde voor hierin dan nog enkele dou che-cellen te maken. B. en W. zegden toe deze kwestie in studie te nemen. Tot leden van de instelling voor maatschap pelijke zorg te 's Heer Arendskerke Arendskerke werden herbenoemd de he ren Jacs. P. Lindenbergh, P. Meulbroek en C. Verdonk. Tot lid van de instelling te 's Heer Hendrikskinderen werd her kozen de heer W. A. Smit te 's Heer Hendrikskinderen. In de vacature F. de Jonge werd tot lid benoemd van de in stelling te 's Heer Arendskerke de heer A. H. Mol. De commissie woonruimte- wet werd in zijn geheel herbenoemd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zaandam (toez.): K. H. Reerds te Kuinre. Bedankt voor Wierden: J. v. d. Heuvel te Ede. Beroepbaarstelling: Th. de Haart (voormalig pre-d. Prot. Kerk te Djakar ta) Frans van Mierisstraat 19 te Gro ningen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Katwijk aan Zee (vae. E. I. F. Nawijn); P. H. de Kleer te Seheve- ningen en E. H. Nagel te Brussel. Beroepen te Rhoon bij accl. (vac. H. H. van Kapel): J. Vlaardingerbroek te Grijpskerke (Zld.). Aangenomen als miss. pred. naar Bra zilië: K. Kuiper, kand. te Daarle. Benoemd tot hulppred. te Voorburg: E. Zijlstra, woonachtig te Aerdenhout. Beroepen te Vineland (Ont. Can. Free Christ. Reformed Church): J. P. Geels te Haarlem-C, die bedankte voor Woer den. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Beroepen te Meliskerke: A. Hofman te Zeist. Aangenomen naar Genemuiden: P. van -der Bijl te Barneveld, die bedankte voor Rotterdam, Zuidwijk, Pendrecht, Lombardijen en Krabbendijke. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Amsterdam (vac. G. Favier): A. Jense te Gouda. GEREF. GEM. IN NED. Tweetal 'e Rotterdam-W: F. Mallan te Veenendaal en dr. C. Steenblok te Gouda, waarvan eerstgenoemde beroe pen is. „Kleurenfotografie" MIDDELBURG. Voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap hield de heer J. Leusden uit Driebergen in het Schuttershof te Middelburg een le zing over „Kleurenfotografie". De eis dat de kleuren van de foto of dia ge lijk moeten zijn aan die van de voor werpen of landschappen is niet realiseer baar, daar hier dan twee kleuren verge leken worden, die niet van dezelfde oorsprong zijn. Voor de amateur is de kleurennegatief- film belangrijk. Het is niet alleen mo gelijk de film zelf te ontwikkelen, waar bij men zich streng aan de voorschrif ten moet houden, maar men kan ook zwart-wit afdrukken en vergrotingen maken. Zelfs is mogelijk op speciaal vergrotingspapier alle kleuren in over eenstemmende grijswaarden om te zet ten. Bij het onkeerprocédé wordt de eveneens uit drie lagen bestaande om- keerfilm eerst zwart-wit ontwikkeld, waarmee in elk der drie gevoelige kleur lagen een zwart-wit beeld ontstaat, dat respectievelijk overeenstemt met de ontvangen blauwe, groene en rode stra len. Na een herbelichting en daarop vol gende kieurontwikkeling ontstaat het uit eindelijk positief kleurenbeeld. Met een serie dia's in kleuren illus treerde spreker zijn voordracht. M

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5