NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE De heer Swaters Ridder in Orde Nederlandse Leeuw Binnenkort besprekingen over Sloe en Oosterscheldebrug Stuwadoorsbedrijf Goes start op 1 januari Jr. J. G. Snip vindt Zeeland zeer boeiend Raad Zierikzee verheugd over sluitende begroting Rust in mosselwereld nog ver te zoeken 3£rió kraö door eeland Nieuwe directeur Prov. Waterstaat Medaille van verdienste voor mejuffrouw v. d. Linde Laatste heipaal hervormde kerk op 't Zand Begroting 1962 van Meliskerke niet sluitend Kerstconcert in kerk Vrouwenpolder Overeenstemming bereikt Kerstavond van Jeugd en muziek BON Rijkssubsidie voor chr. m.m.s. Middelburg Reconstructie Dorps plein Koudekerke Biggekerke blijft bij standpunt herindeling Raad Kapelle bij een „Algemeen vissersbelang" bijeen OESTEREXPORT Woningbouw Woensdag 20 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. I (Ingezonden mededeling) N.E.N HARTELIJKE HULDIGING BIJ AFSCHEID MIDDELBURG. Voor 15 januari 1962 zal het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland met enkele ministers een bespreking hebben over de plannen van de provincie met betrekking tot de bouw van een brug over de Oosterschelde. Het is nog niet bekendwelke ministers aan deze bespreking zullen deelnemen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft twee weken geleden het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht een datum vast te stellen voor een bespreking tussen het Zeeuwse college met vertegen- ivoordigers van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Financiën, Eco nomische Zaken en Verkeer en Waterstaat. Dit gesprek zal gaan over het scheppen van een orgaan, dat het beheer over het Sloe zal hebben. Deze mededelingen deed de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in de dinsdagmorgen gehouden vergadering van Provinciale Staten van Zeeland. De commissaris zei zeer verheugd te zijn dat nu ein delijk zowel ten aanzien van het Sloe als met betrekking tot het plan voor de brug uit Den Haag reacties zijn ontvangen. „Beter laat dan nooit", al dus de commissaris. De voorzitter van de socialistische fractie was weliswaar blij dat thans besprekingen zullen plaats vinden, maar hij was er niet helemaal zeker van, dat de besprekingen niet langdu rig zullen zijn en moeizaam zullen verlopen. Hij voelde zich gedrongen van deze ongerustheid blijkt te geven. Welkom en waardering In deze statenvergadering werd de heer G. P. Leendertse toegelaten en beëdigd als lid. Hij volgt de heer A. H. S. Stemerding, die Zeeland heeft verlaten op als lid van de christelijk- historische fractie. De commissaris heette de heer Leendertse, die al eer der deel heeft uitgemaakt van Provin ciale Staten, welkom en sprak waarde rende woorden over het optreden van de heer Stemerding in de Staten. De algemene beschouwingen van de heer Stemerding getuigden van een grondi ge kennis der problemen. Hij kon zijn gedachten voortreffelijk naar voren brengen en was bekwaam, ijverig en toegewijd, aldus de commissaris. Met betrekking tot de plannen voor de brug en voor de beheersvorm van het Sloe verklaarde de commissaris nog dat het huidige college van Gedepu teerde Staten er zeer ernstig na streeft streeft nog tijdens de zittingsperiode van dit college tot beslissingen over beide zaken te komen. Zoals men weet keert een deel van het college niet te rug na de a.s. statenverkiezingen. Prov. Waterstaat In deze statenvergadering: werd de heer ir. H. D. J. Swaters wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol dntslag verleend als hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat met dank voor de be wezen diensten. Met veertig van de 41 stemmen werd in de vacature voorzien door de benoeming van ir. J. G. Snip, thans hoofdingenieur voor bijzondere dien sten, hoofd van het bureau bijzondere werken van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, De door het vertrek van de heer Stemerding in de Raad van Bestuur Rode Krui» Her gen op Zoom- BERGEN OP ZOOM Namens het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, is in het afdelingsgebouw te Bergen op Zoom, door de voorzitter, de heer C. Lodders, in tegenwoordigheid van haar ouders, leden van het bestuur en alle leden van de transportcolonne, de me daille van verdienste in zilver, van het Ned. Roode Kruis uitgereikt aan mej. J. v. d. Linde uit Bergen op Zoom, wegens belangrijke diensten aan het Roode Kruis bewezen. Tijdens de oorlogsdagen en de waters noodramp in Zeeland, heeft zij zich verschillende malen, met gevaar voor eigen leven, ingezet. Mejuffrouw v. d. Linde was heel trots op deze onder scheiding hoewel zij als alle leden niet om uiterlijk vertoon geeft. „We deden ons werk voor de mens heid," zei ze, „en daar zijn we voor." „Toen de damesafdeling in december 1936 te Bergen op Zoom werd opge richt, trad ik ook toe als lid van de da mescolonne," vertelde ze. „Ik doe nog steeds actief dienst. Ik ben nu nog de enige van de meisjes, die nog lid is, die er bij de oprichting bij kwamen." van de P.Z.E.M. ontstane vacature zal worden vervuld door de heer C. F. van der Peijl van de fractie der C.H.U. De Staten besloten tot overdracht van de steiger te Zijpe aan rijkswater staat en tot verkoop van het motor schip „Zuidvliet" aan de heer C. Noord hoek. MIDDELBURG. Zaterdag 23 de cember des morgens om elf i.ur zal aan de Oosterscheldestraat in de Stromen- wijk de laatste heipaal de grond worden ingedreven voor de bouw van het nieu we kerkcentrum van de hervormde ge meente 't Zand. De kerkvoogdij heeft gemeend aan deze gebeurtenis een of ficieel karakter te moeten geven gelet op de belangrijke mijlpaal die hiermee voorde kerkelijke gemeente van 't Zand bereikt wordt. Na het slaan van de paal volgt een ontvangst in het Vereni gingsgebouw aan de Kerksteeg. Tekort van ruim f 14,000 MELISKERKE. De nieuwe finan- cilëe verhoudingswet tussen rijk en ge meente heeft niet altijd gunstig gewerkt. Dat bleek uit het tekort dat de gemeen tebegroting van Meliskerke vertoonde van 14.568,98. Deze niet sluitende be groting vertoonde bij de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 256.225,67. Er was een post on voorzien van 750. De kapitaaldienst had aan inkomsten 664.584,57 en aan >uitgavgu 753.615,82 met een nadelig saldo Tain 89.031,25. De raad kreeg de begroting tijdens een vergadering aan geboden. Een voorstel om afwijzend te beschik ken over een verzoek van subsidie-ver hoging van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk van vijf tot acht cent per inwoner, vyerd met vier tegen drie stemmen aangenomen. De heren W. de Buck en P. Sinke Ca.r.) en J. Koene (c.h.) stemden tegen. Voor zitter G. A. A. Adelaar zei huiverig te zijn voor de nadruk die in de toekomst op sport en cultuur kon worden gelegd en merkte voorts op dat de overheid geen trekpaard moest worden voor kar retjes vol individuele verlangens. Voorzitter Adelaar herdacht met en kele woorden de pas overleden oud-wet houder, de heer Clarisse. Verder deelde hij nog mede dat e-m extra uitkering door het ministerie van financinë zou worden gedaan voor het herstel van zoutschade aan het gemeentehuis en dat er 20.000 vooruitbetaald was van de subsidie voor de restauratie van de to ren. VROUWENPOLDER Donderdag 21 december zal in de gereformeerde kerk te Vrouwenpolder een advents- en kerst concert gegeven worden door de beken de organist Dirk Jansz. Zwart en de sopraan Trees Oosterheerd. De orga nist brengt o.a. werken van Jan Zwart en van Bach ten gehore; Trees Oos terheerd zingt o.m. liederen van Mo zart en Cornelius. Mr. J. Kosters overhandigde na mens de tweede afdeling van de ■provinciale griffie een enveloppe met inhoud aan ir. H. D. J. Swaters. MIDDELBURG De hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters, die in de dinsdagmorgen gehouden verga dering van Provinciale Staten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag ontving met dankbetui ging voor de bewezen diensten, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit deelde de Commissaris der Ko ningin mede tijdens de bijeen komst, waarin de leden van Pro vinciale Staten afscheid namen van de heer Swaters, die zich in Breda zal vestigen. Voor de commissaris de heer Swa ters de versierselen, behorend bij de hoge onderscheiding, op de borst speld- GOES Naar wij vernemen is er tussen het college van B. en W. van Goes en een zevental geïnte resseerden bij het wel en wee van de haven in grote lijnen overeen stemming bereikt over een nieu we vorm van havenbeheer. Slechts enkele detailpunten vragen nog om een oplossing. Als de gemeen teraad goedkeuring verleent staat het in ieder geval vast, dat de N.V. Stuwadoorsbedrijf Goes, zo als de nieuwe naam luidt, op 1 januari a.s. met de werkzaam heden zal beginnen. Binnenkort zullen de raad voorstellen dien aangaande bereiken. Zoals bekend had de gemeente de laatste tijd enige losse havenarbeiders in dienst. De havenploeg werd per 1 ja nuari a.s. ontslag aangezegd vanwege een op handen zijnde reorganisatie. De ze reorganisatie zal nu gerealiseerd kunnen worden. Het ziet er naar uit, dat de havenploeg in dienst zal treden van de nieuwe n.v.. Daarom ook wordt MIDDELBURG De Walcherse af deling van Jeugd en Muziek hield gis teren een zeer druk bezochte Kerst avond, waaraan door koren van de rijks- en chr. kweekschool in Middel burg en diverse instrumentalisten werd meegewerkt. Koorleiders Cor Schrijve en Jan Rijn betrokken vaak de jonge ren in de zaal in de samenzang met het koor. Uiteraard was aan het Kerst en religieuze lied op deze avond een grote plaats ingeruimd. Dick Boon, Ruit, Li$sbeth Binkhorst, viool, Henk Mennes, spinet, Ad de Hooge, cello speelden een triosonate van Telemann en een sonate van Loeillet. Een jeugd- ensemble. bestaande uit Agnes van Gelder, blokfluit, Cora van Lierop, viool, Henk Flierman, dwarsfluit en Bennie Weber, piano speelden drie deel tjes uit een suite van Witt. Solistische zangmedewerkingen verleenden de jon gedames Annie Pairroux, Paula van de Broeke en Loes van Strien. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg lk wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts 1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent*) per maand a 2.43*) per kwartaal a 7. Naam straat Woonplaats Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. KAMERLID VRAAGT Den Haag. Het tweede Kamerlid J. A. van Bennekom (ar) heeft giste ren nogmaals aangedrongen op rijks subsidie voor de christelijke middelba re meisjes school, verbonden aan de christelijke h.b.s. te Middelburg. Staatssecretaris Stubenrouch had te gen het verzoek om subsidie aangevoerd dat het aantal leerlingen onvoldoende was om in aanmerking te komen voor subsidie. Bovendien was er, zo meende hij, een soortgelijke school in de buürt. De heer Van Bennekom repliceerde, dat scholen met minder leerlingen dan de christelijke m.m.s. in Middelburg soms wel subsidie krijgen. De m.m.s. verbonden aan het christelijk lyceum te Goes, is niet in de buurt, zo merkte hij op. Goes ligt een vijf en twintig kilome ter van Middelburg. Het zou vreëmd zijn, zo zei de heer Van Bennekom, als een school in Den Haag geen subsidie zou krijgen omdat er een soortgelijke school in Rotterdam is. De afstand is ongeveer hetzelfde, en bovendien zijn de verkeersmiddelen hier beter dan tussen Middelburg en Goes KOUDEKERKE. Aansluitend op een besluit van 22 september 1961 be treffende de voltooiing van cfre riolering van de bebouwde kom, heeft de raad gistermiddag besloten dit werk te com bineren met een reconstructie van het Dorpsplein en. de Noordstraat en een herbestrating van de Kerkhoflaan. De kapitaalslasten van de rioleringswerken zijn reeds iru de begroting 1961 ver- werkt. Voor de kosten van de overige i werken, in totaal 92,600 gulden, biedt 1 de begroting van het dienstjaar 1962 ruimte. De raad besloot voorts tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteige ning van een perceel grond ter grootte van 30 ca, ten behoeve van de bouw van een woning bij de nieuw te bou wen school voor bijzonder lager onder wijs. Met de betreffende eigenaar was reeds twee keer overeenstemming bereikt, maar steeds onttrok de betrokkene zich bij nader inzien aan de gemaakte af spraak. De gemeente zal thans een ont eigeningsprocedure aanhangig maken, hoewel B. en W., op aandringen van de raad een laatste poging zullen onderne men tot een schikking te komen. Het is n.l. niet gebruikelijk voor zulk een miniem stukje grond een hele ont eigeningsprocedure te voeren. Eveneens werd voorlopig goedgekeurd een plan tot onteigening van een drietal percelen in het plan „Dishoek 1959". Gesprekskring Schore SCHORE De gesprekskring van de hervormde gemeente van Schore en Vlake kwam bijeen onder leiding van ds A. J. Mooy. Ter sprake kwamen de voor- en nadelen van het zogenaamde ..groot huisbezoek", de werkwijze van de provinciale en generale visitatie, de commissies voor bezwaren en geschil len, de commissies voor opzicht en tucht in de ned. herv. kerk. met kracht gestreefd om op 1 januari a.s. te kunnen beginnen, teneinde het hiaat in dezen te kunnen opvangen. De nieuwe n.v. wordt een particulier ibedrijf, waarin een zevental geïnteres seerden en de gemeente samen het maatschappelijke kapitaal zullen op brengen. Dit zevental wordt gevormd door Pilaar bouwmaterialen, kunstmest handel S. v.d. Weele, betonfabriek J. Haringman, betonfabriek A. Smit, Van Dijk en co. Kalkfabriek C. Faasse, zand en grind en tot slot de firma Kooman. Het ligt. voorts in de bedoeling, dat de havenmeester voorlopig mede met de leiding" zal worden belast van het werk van de nieuwe n.v. BIGGEKERKE. De gemeentelijke herindeling vormde in de gistermor gen gehouden raadsvergadering van de gemeente Biggekerke geen onderwerp van discussie: de raad handhaafde het reeds ingenomen standpunt met be trekking tot de herindeling in een schrijven aan Gedeputeerde staten. Het beroepsschrift van J. van Rooijen te Vlissingen, werd door de raad op advies van B. en W. ongegrond ver klaard. De heer van Rooijen, eigenaar van een pand te Biggekerke, dat mo menteel bewoond wordt door een ge zin van veertien personen, is aange schreven het privaat van waterspoeling te voorzien en dit aan te sluiten op de riolering. Het bezwaar van de heer van Rooijen betrof de plaatsing van septictank. Op advies van B. en W. willigde de raad het verzoek van de zo juist opge richte bejaardensociëteit in, betreffen de huur van een lokaliteit voor bij eenkomsten, daar Biggekerke geen verenigingsgebouw rijk is. Burgemees ter J. L. Dregmans juichte de oprich ting van deze sociëteit ten zeerste toe. Het schrijven van de gemeenteraad van Hilvarenbeek tot het beschikbaar stellen van presentiegelden van één raadsvergadering ten bate van de anti- hongeraktie werd voor kennisgeving aangenomen. KAPELLE De gemeenteraad komt vanmiddag om half drie in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. aankoop van perceeltjes grond in verband met verbreding van de Kitskinderseweg, vaststelling bijzon dere rooilijn in de Weststraat (noord zijde), verzoeken om premie voor wo ningverbetering en bespreking doorvoe ring uitbreidingsplan. BRUINISSE De rust in de mosselwereld, na de vorig jaar van de zijde van de handel onder nomen plannen, om het leverings systeem voor mosselen te veran deren of liever het gehele tot dus ver gevolgde stelsel aan de kant te zetten, is nog niet terugge keerd. Dat bleek duidelijk tijdens een vergadering van de mosselkwe- kersvereniging „Algemeen vis- sersbelang" waar het oordeel uitgesproken moest worden over een nieuw voorstel om de kwali teit van een partij mosselen vast te stellen, en de levering van mos selen aan de handel in de toe komst. Tot nu toe is de regeling van de af- zet van mosselen zo, dat aan de hand van de bestellingen van de handelaren, zoveel mogelijk wordt getracht opdrach ten aan de mosselkwekers te geven in verhouding tot de standaardcapaciteits- cijfers. Dit betekent, dat de standaard- capaciteitscijfers in hoge mate de volg orde van leveren door een kweker be palen. Voor zover de kweker dan ook de be- MIDDELBURG. „Een mooi land dat Zeeland, ik zou er niet meer weg willen". Dat zegt ir. J. G. Snip, die gisteren door Provinciale Staten be noemd is tot hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in de plaats van ir. H. F. J. Swaters, die deze functie neerlegde wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ir. Snip is zelf geen Zeeuw van geboorte. Hij kwam ter wereld in Alkmaar op 26 mei 1907, maar ver huisde al spoedig naar Helmond, waar hij de middelbare school bezocht en ook zijn vrouw leerde kennen. In 1930 studeerde de heer Snip als ingenieur af te Delft waarna hij voor korte tijd in militaire dienst ging. „Ik dacht dat toen de wereld voor mij openstond, maar ik had buiten de crisis gerekend. Niettemin kreeg ik een baan bij Rijkswaterstaat en werd inge schakeld bij de aanleg van het Am sterdam-Rijnkanaal. Ook mocht ik nog meehelpen aan de afwerking van de Noordersluizen te IJmuiden, toendertijd de grootste ter wereld. Mooie projecten voor een ingenieur". In 1937 vestigde ir. Snip zich als ad viserend ingenieur. „Ze komen echter niet direkt bij je en daarom werd ik Ieraar in de waterbouwkunde aan de M.T.S. in Utrecht. Toen de mobilisatie afgekondigd werd moest ik opnieuw on der de wapenen. Als reserve-officier deed ik dienst bij de genie". Vrij snel na de oorlog kreeg de heer Snip een betrekking bij de Rijks waterstaat, waar hij toen onder lei ding kwam te staan van ir. J. P. Jo- sephus Jitta. „Ik kwam bij de afde- ling sluizen en stuwen en werd belast met het herstel van een groot aantal sluizen die in de oorlog vernield wa ren. Daarbij waren o.a. de sluizen in Vlissingen, Hansweert en Veere. Voor al de restauratie van de sluis was een boeiende bezigheid voor een inge nieur". Ook na de inundatie in 1944 vertoef de ir. Snip in Zeeland. In 1951 kwam hij definitief naar Neerlands rijkste water provincie (als ingenieur bij de Rijkswaterstaat). In 1956 werd hij het hoofd van het bureau bijzondere wer ken van de Provinciale Waterstaat, waar hij dus te maken kreeg met al lerlei waterbouwkundige zaken die de provincie raakten. Ir. Snip kreeg later ook zitting in de werkgroep Deltazaken Zeeland. „Hoe ik mijn werk zie bij de Provin ciale Waterstaat? Laat ik voorlopig be ginnen met een fundering te leggen bij mezelf...." 0 Maandag vond in de voormalige kleuterschool aan de Nieuwstraat te Axel een evangeliesatiesamenkomst plaats. Spreker was ds. Van der Molen. 0 Donderdagavond 21 december houdt de afdeling Axel van de Ned. Chris telijke Vrouwenbond haar jaarlijkse Kerstavond. De avond wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Kerk- dreef. schikking heeft over mosselen, welke aan de minimumeisen van een soort voldoen, is deze kweker ervan verze kerd dat hij procentueel evenveel mag leveren als andere kwekers, die over be tere kwaliteiten beschikken in dezelfde soort. Drs. D. J. van Dijk heeft een rege ling uitgewerkt, waardoor mosselen van de beste kwaliteit ook altijd het eerst geleverd worden. De vereniging Zevibel, heeft op de voorstellen van drs. Van Dijk enige amendementen Ingediend, waarvan de vergadering wel met belangstelling ken nis nam, maar die toch niet. konden ver hinderen, dat men de nu voorgestelde regeling te ingewikkeld achtte. Het oude stelsel heeft ongetwijfeld fouten, maar unaniem wenste men deze oude rege ling gehandhaafd te zien, zij het dan dat men iedere oude kweker een mini mum zou willen toekennen van 3000 ton nen. Ook zou een levering óp toerbeurt ge creëerd kunnen worden, wanneer de af levering 100 procent van het stee. zou hebben bereikt. De kwekers toonden zich ontstemd over het feit dat men van >de hande laarszijde blijft aandringen op een an dere regeling, terwijl de praktijk uit wijst, dat met de huidige regeling uit stekend zaken kunnen worden gedaan. De export ondervindt geen enkele be lemmering omdat men een mindere kwaliteit zou moeten accepteren. Ook de inleggerijen floreren. Alleen het feit, dat de handelaren onder elkaar een rigoureuze concurrentiestrijd voe ren, vormt een bron van onrust, maar de kwekers mogen niet. de dupe worden van wat de handelaren onder eikaar verknoeien, zo werd opgemerkt. Gelukkig schijnen ook de hogere in stanties te gaan inzien, dat het niet de kwekers zijn, die de oorzaak zijn van onrust in de mosselkwekerswereld, ter wijl geen enkele doeltreffende maatre gel zal of kan worden getroffen, wa neer de mosselhandel blijft concurreren zonder zich in die concurrentie te beper ken. Bij de besprekingen, die naar aan leiding van de maatregelen door drs. Van Dijk voorgesteld ontstonden, wees men erop dat een goed perceel, waarop men een goede kwaliteit mosselen kan kweken van meer belang is, dan een hoog stee. De voorzitter zeide verder, het te be treuren. dat bij de uitgifte van nieuwe gedeelten van de Waddenzee voor de mosselcultuur de mosselkwekerij eigen lijk niet wordt betrokken. Het zijn de garnalenvissers die hier beslissen, iets wat door de voorzitter en met hem door de gehele vergadering als onjuist werd gezien. YERSÉKE De oesterexport is dit jaar ten opzichte van het vorige sei zoen ongeveer 10 pet ten achter geble ven. Verleden jaar gingen ongeveer 31 miljoen oesters weg. De verwachting is, dat het aantal dit jaar beneden de 30 miljoen zal blijven. De drukste week voor de „oesterboeren" is de week voor kerstfeest. Vandaag en morgen zullen topdagen zijn. Strenge vorst kan daar bij niet gebruikt worden, want dat zou de expeditie verhinderen. In de vacature ontstaan door het bedanken voor de benoeming van de heer Joh. de Waal-Otte, werd als ouder ling in de Gereformeerde Kerk te Brui- nisse gekozen de heer L. S. Abrahamse. 0 Mevrouw Van Vossen-van der Kloos ter uit de Zuidstraat te Sint-Annaland heeft een lid aangebracht voor de N.C.R.V. Zij was de 650ste aanbreng' ster, waarvoor zij een prijs in ontvangst mocht nemen. de, hield hij een geestige toespraak, waarin hij opmerkte dat de heer Swa ters in de provincie voortreffelijk werk heeft verricht. Hij trad op 1 mei 1927 in dienst van de provincie als ingeni eur op Schouwen-Duiveland. In de oor log was hij op dit eiland commandant van de Binnenlandse strijdkrachten. Hij ontving een Engelse onderscheiding en werd na de bevrijding met toestem ming van Ged. Staten lid van de noodgemeenteraad van Zierikzee. Een van de belangrijkste momenten in mijn leven was, aldus de commissaris, het ogenblik na de bevrijding, toen ik de heer Swaters weer ontmoette. Ik meen de namelijk, dat hij in een concentra tiekamp verbleef. En het eerste, wat ik toen zei, merk te naderhand de heer Swaters op, dat was „Hebt u een sigaret voor me. Ik had in geen jaren een echte sigaret ge rookt". Op 1 december 1945 werd de heer Swaters hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat. Hij was voorts lid van een groot aantal commis sies. Onder het aantal adviseurs van het Provinciaal Bestuur was hij ech ter beslist geen „ja-knikker", vertelde de commissaris. Burgemeester mr. Drijver van Mid delburg dankte de heer Swaters namens het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad voor de ook in het belang van Middelburg ontplooide activiteiten en hij greep deze kans aan om tevens het provinciaal bestuur enkele Middel burgse verlangens voor te leggen. Tot de heer Swaters zei burgemeester Drij- ber: ,.U was een leeuw, die worstelde met het water en telkens weer boven kwam". In zijn dankwoord zei de heer Swaters erkentelijk te zijn voor de goede sa menwerking met de provinciale over heid en tal van ambtelijke instanties. In 1927 telde Provinciale Waterstaat achttien ambtenaren en veertien kan- tonniers. Thans zijn er 86 technische en administratieve ambtenaren en 55 kan- tonniers. Mevrouw Swaters deelde in de hul de, die haar man ten deel viel. Ir. H. D. J. Swaters heeft tijdens een afscheidsreceptie in de Statenzaal vele handen moeten drukken. Mevrouw Swa ters stond haar man daarbij trouw ter zijde. Een onafzienbare rij personen bewoog zich door het gangetje, dat de hall van de Statenzaal scheldt. Uit al lerlei kringen, niet In het minst uit die van de overheidssektor, waren vertegen woordigers gekomen om officieel van ir. en mevr. Swaters afscheid te ne men. Names „allen die met het water te maken haddsn" („wij vormen met ei kaar een bloed") richtte de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge woorden van afscheid tot ir. Swaters. Hij zei de scheidende hoofdingenieur-directeur bij zonder erkentelijk te moeten zijn voor de prettige samenwerking altijd onder vonden. De heer Dekker schetste ir. Swaters als een formeel, maar streng zakelijk iemand, die op rustige wijze zijn standpunt kon te berde brengen. Ook in andere organen en commissies heeft ir. Swaters met name steeds de belangen van de waterschappen in het oog gehouden. „De heer Swaters °had een brede opvatting van zijn taak", aldus de heer Dekker, die nog opmerkte dat de thans pensioengerechtigde heeft meegewerkt om in Zeeland sterke wa terschappen te krijgen, die financieel krachtig staan. Daarnaast had ir. Swaters -ook grote waardering, voor de kleine waterschappen die doed functioneerden. De heer Dekker over handigde ir. Swaters tenslotte enige speelplaatbonnen, onder welke een voor „La Mer" van Debussy. In zijn dankwoord liet ir. Swaters zijn res pect voor het werk van de water schappen nog eens tot uitdrukking ko- Voor de grote receptie had ir. Swa ters in intieme kring afscheid genomen van het personeel van de provinciale Waterstaat. Ir. Snip fungeerde daarbij als ceremoniemeester. Na een inleidend woord v.an de commissaris van de Ko- ninging in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak ir. C. Koning, hoofd ingenieur van algemene zaken. Hij over handigde ir. Swaters een stereofonische pick-up. Namens het technisch perso neel voerde het woord de heer J. P. Overbeeke, namens de kantonniers de heer J. Vermeulen en namens het ad ministratief personeel de chef van het bureau van de hoofdingenieur-directeur de heer D. Hanse. ZIERIKZEE. De raad van Zierikzee heeft gisteravond de Zierikzeese begro ting 1962 in enkele algemene beschouwin gen onder de loupe genomen. Alle spre kers toonden zich er verheugd over dat het eerst sinds 1957 weer mogelijk was de begroting sluitend te maken, hoewel de heer M. C. Doeleman (v.v.d.) het in twijfel trok of dit in de toekomst, met het oog op de nieuwe wet regelend de verhouding rijk-gemeenten wel de juiste weg zal zyn. Als eerste spreker voerde de heer J. W. v. d. Doel het woord namens de <prot. chr. federatie, de k.v.p. en aïg. belang. De heer v. d. Doel wees er op dat naast de vreugde over de sluitende begroting er toch ook bezorgdheid is over hoe het in de toekomst nu zal moeten gaan, wan neer de subjectieve uitkering uit het ge meentefonds verloren zal gaan. Wat betreft de volkshuisvesting deelde spreker mede het nodig te vinden dat er in afwijking van de bestaande curveprijs wordt gebouwd. Dit zeker wanneer men verdere uitbreiding van de industrie daadwerkelijk wil steunen, omdat dan De Middenstandsvereniging te Hoe- dekenskerke kan op een geslaagde St. Nikolaas aktie terugzien. Er wérd in de afgelopen veertien dagen voor ƒ31.501.- omgezet, wat gezien het kleine aantal middenstanders goed is te noemen. 0 Voor de vrouwenorganisaties te We meldinge heeft de heer Pilaar uit Goes een causerie gehouden over zelfbescher ming bij een atoombomaanval. Een film verduidelijkte het gesprokene. 0 De muziekvereniging te Hansweert gaf een geslaagde uitvoering. Zeven nummers werden o.l.v. mevr. Beenak ker ten beste gegeven. Verder trad het muziekgezelschap „Moonlight Stars" op en na de pauze werd een klucht opge voerd. In de pauze sprak burgemees ter Schipper, die gewaagde van de waardering van het gemeentebestuur. Onder leiding van de heer G. P. Nieuwenhuijze hield de Gereformeerde Oudervereniging van Nieuwdorp een jaarvergadering. Door leiders werd het werk van de jeugdclubs besproken en de heer M. Blankenburgh sprak over „Leiding geven of geleid worden". 0 De afdeling Middelburg van de CBC hield een jaarlijks kinderfeest, die door voorzitter Joziasse werd geopend. Het programma omvatte de vertoning van films en het consumeren van lek kers. Bij de gehouden Kerkeraadsverkiezin- gen in de Zeeuwse Evang. Luth. Gemeen ten is in Middelburg herkozen de heer J. C. d'e Hooge, in Vlissingen is herkozen Mej. W. J. van Kesselen en is gekozen de Heer J. L. van den Berge. In Groede is herkozen Mevr. C. E. Haak-van Roo. De Kerstavond van de N.C.V.B. in Middelburg werd gehouden onder leiding van mevr. Paauwe-Langebeeke. eerst woningen zuilen kunnen worden toegewezen. De heer v. d. Doel wijdde enkele woor den aan de straatverlichting. De lichtmasten voor het uitbrei dingsplan moeten tijdig worden be steld opdat de toestand, dat de hui zen worden betrokken terwijl de no dige straatverlichting ontbreek, zich niet kan herhalen. Spreker vond het wenselijk dat in het belang van de volksgezondheid een centrale slacht plaats wordt gesticht. Wat betreft de gang van zaken ten aanzien van de brug over de Oosterschelde was hij van mening dat Zierikzee hier volle dig achter moet staan. Hij brak ver der een lans voor een hogere subsidie aan de VVV. De volgende spreker, de heer mr. K. A. Keuning (P.v.d.A.) gaf een beeld van de groei en ontwik keling van het eiland en van Zierik zee. Hij wees er op dat men zich zal moeten voorbereiden op een toekomst met een vaste verbinding met de Randstad Holland. „In het verleden zijn door kortzichtigheid vele kansen gemist", aldus spreker. Zo stipte hij aan dat het niet bestuurlijk tot een geheel maken van het eiland en de plannen om met Flakkee tot stichting van een bijzonder lyceum te komen van een dergelijk soort kortzichtig heid getuigen. Het woonruimtebeleid vond hij tot nu toe niet gelukkig. De heer Keuning voerde verder een plei dooi voor de bouw van een sporthal en beklemtoonde dat de technische school uit zijn jas is gegroeid en dat de noodoplossing hiervoor door een definitieve behoort te worden vervan gende heer M. C. Doeleman (VVD) merkte in zijn beschouwing op dat hij gaarne zou zien dat B. en W. de plaatselijke aannemers zouden aan sporen om een Zierikzeese aanne merscombinatie te vormen. Tenslotte gmg de voorzitter in zijn antwoord op verschillende facetten van de al gemene beschouwingen in. Hij gaf toe dat de woningbouw rem mend had gewerkt op de industrieves tiging. Wat betreft de bouw van een centraal slachthuis merkte hij op dat met alle slagers hiervoor zijn. Bur gemeester Dijckmeester kon verder vertellen dat in een van de eerstvol gende raadsvergaderingen iets over het saneringsplan uit de doeken zal worden gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3