Titel Jaegers niet in gevaar FRANKRIJK SCHOOT TE KORT TEGEN BULGAREN Benelux nooit een hu weiijl wel een vennootschap top ittït est FINALE TURNKAMPIOENSCHAPPEN HEREN SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Willy Scheer en en Irene Jansen de succesrijkste combinaties Rimpeltjes in de zeilwereld Tennisser Fraser moest opgeven PRACHTIGE PAARDESPORT IN APPINGEDAM EIGEN KARAKTER VAN DE PARTNERS MAAKT EENHEID IN ECONOMIE IMPOPULAIR Maandag 18 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Johan Bontekoe won in haven van Marseille Van onze turnmedewerker TN de gisteren in het Krelagehuis te Haarlem gehouden finale van de turnkampioenschappen der heren van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond (K.N.G.V.) heeft de Limburger Willy Jaegers weer bewezen, dat hij de beste keurturner van Ne derland is. Wij hebben zelfs gezien dat hij na de voorwedstrijden op 1 oktober en 12 november beter en zekerder is geworden. Toen hij op 1 oktober in de wedstrijd met verplichte oefeningen als vierde eindigde meende men reeds naar een andere kampioen te moeten uitzien. Op 12 november veranderde hij in de wedstrijd met keuze-oefenstof zijn achterstand in een voorsprong. Gisteren dan stevende hij zelfverzekerd, zonder een ogenblik in gevaar geweest te zijn, op de kampioenstitel af. Op elk van de zes onderdelen wist hij zich als eerste te plaatsen. Daar kwam geen Van der Sande of Blits aan te pas. ACHT FINALISTEN VERWOEDE STRIJD VERGELIJKING VOORUITGANG Uitslagen Turnkampioenschappen Wereldkampioenschap voetbal 1962 DOORZICHTIG NIET GEVAARLIJK Bosbaan moet breder Gewichthefploeg klopte Luxemburg met 4-3 Niet „supra' Nooit huwelijk Eigen karakter Willy Jaegers, militair sportin- structeur in Limburg, heeft er geen twijfel over laten bestaan wie op dit moment de sterkste keurturner in Nederland is. Tijdens de finales om de indi viduele titel in het Krelagehuis te Haarlem was zijn werk op alle onderdelen zo goed dat zijn titel door Van der Sande noch door Blits bedreigd kon worden. MARSEILLE (ANP). De inter nationale Kerstprijs, een zwemwed strijd in de haven van Marseille, die gisteren voor de tiende maal is gehou den, eindigde in een verrassende maar duidelijke zege voor de Nederlandse kampioen Johan Bontekoe van H P C (Heemstede). De wedstrijd werd gehouden bij re genachtig weer en een watertempera tuur van dertien graden. De race ging over 180 meter. Bontekoe legde deze afstand af in 2 min 48,8 sec, vóór de Europese rug- slagkampioen Ohristophe (Fr) die 2.49, 6 nodig had. Derde werd de Brit Mil ton in 2.49.9. De uitslag was verder: 4. Moine (Fr), 5. Bert Sitters (Y Amsterdam), 6. Alex Jany (Fr), 7. Canavese (Fr), 8, Riberra (Sp). De heer Chr. E. v. d. Ploeg, voor zitter van de Nederlandse Roeibond, is benoemd tot lid van de technische com missie van de internationale roeifederatie. Men zou dus van een eentonige strijd kunnen spreken, ware het niet dat er tussen verschillende andere turners een verwoede kamp is geleverd om hun in de voorwedstrijden verkregen positie te verbeteren. Door het uitvallen van Valkenburg en Den Broeder, die door blessures wa ren verhinderd en Schoenmakers, die in het buitenland vertoeft, waren voor de finale slechts acht turners beschik baar, die ook hadden deelgenomen aan de voorwedstrijden. Bedroevend weinig, zodat besloten werd, dat De Groot uit Amsterdam, die op 12 november niet had kunnen deelnemen, nu bij de fina listen mocht uitkomen. Verder konden Praamstra en Ruder, die in de morgen wedstrijd bij de jeugd resp. kampioen en tweede waren geworden, tonen hoe hun krachten lagen ten opzichte van de gro'en der keurturners. In dit kleine gezelschap was de kop groep, gevormd door Jaegers, Van der Sande en Blits, die met resp. 111,45, 110,60 en 109,15 punten de wedstrijd ingingen, door de anderen natuurlijk niet te benaderen. Pruys, die als vierde stond genoteerd had in de voorwed strijden slechts 102,45 bijeen geturnd en Sallé als vijfde 101,05, op de voet gevolgd door Kaaks met 100,90. Hoewel Blits voor zijn ringoefening en zijn paardsprong elk 9,30 punten kreeg te genover Van der Sande 9,en 9,20 heeft de eerste het na deze onderdelen laten afweten. Blits, die niet bepaald in goede vorm was, kon het tegen de goed turnende Van der Sande niet bolwerken. Op elk der resterende vier onderdelen paard, brug, vrije oefening en rek verloor hij verder terrein, zodat Van der Sande als goede tweede eindigde. Deze liet dan ook vooral bij het paard-, brug- en rekturnen uitstekend werk zien, op welke toestellen hij zijn oefe ningen met vaart en goede houding braoht. Achter hen werd een verwoede strijd geleverd door Sallé en Pruys om de vierde en vijfde plaats. Langzaam, maar zeker werkte Sallé zijn achter stand van 1,40 punten op Pruys weg. Behalve aan brug, waar beiden negen punten behaalden, wist Sallé, die uit stekend op dreef was, Pruys op alle onderdelen de baas te blijven. Hij kon hem echter pas bij het laatste toestel, het rek, verslaan. En juist dat zal hem de grootste voldoening hebben geschon ken, omdat hij na een val, enkele ja ren geleden, bang was geworden voor het rekturnen. Die angst heeft hij ge heel kunnen overwinnen, waardoor hij ook op de andere toestellen rustiger en vooral zekerder is gaan turnen. Met het kleine verschil van eentiende punt kon hij zich met trots vierde noemen. Kaaks, van wie wij grotere ver wachtingen hadden gekoesterd, zal nog heel hard moeten trainen om zich naar voren te kunnen werken. Hoewel hij bij het begin van de wedstrijd maar een achterstand op Sallé had van 0,15 punt, eindigde hij met een verschil van 1,95. Wel een bewijs, dat hij als jongere turner nog veel moet leren. Vermeersch en Ten Bos zijn zwaar tegengevallen. Wij geloven niet. dat zij zich, wanneer de jeugd over een jaar zijn intrede bij de heren zal doen, zich nog zullen kunnen handhaven. Dit zal ook het geval zijn met De Groot. Met cijfers tussen zeven en acht, zoals op het lijstje van deze drie turners voor komen, komt men er niet. Het was dan ook prettig, dat de bei de jeugdturners Praamstra en Ruder bij het herenkampioenschap waren in geschakeld. zodat een vergelijking kon worden getroffen. En die viel zeker ten gunste van hun uit. Nadat zij een zware ochtendwedstrijd om- het kam pioenschap der jeugdturners hadden gestreden, wisten zij zich er bij de gro ten uitstekend door te slaan. Zij wisten in deze wedstrijd hogere cijfers te sco ren dan De Groot. Ten Bos en Ver meersch. terwijl zij slechts iets minder behaalden dan Kaaks. Het eigenaardige deed zich hierbij voor, dat Praamstra, die 's-morgens In een cyclocross te Krefeld (Did.) is Wim Dieperink als tweede geëindigd achter de Duitser Warner Beeker. Heu- sinkveld werd vijfde. jeugdkampioen was geworden met een totaal van 106,50 punten tegen Ruder 105,70 in de middagwedstrijd het onder spit tegen Ruder moest delven en wel met een verschil van 0 15 punt. Het was jammer, dat de Rotterdammer Van den Berge niet in de middagwedstrijd was opgesteld. In de jeugdwedstrijd eindigde hij als prima derde met 105,50. Wan neer wij de punten uit de eerste wed strijd in Amersfoort niet meetellen, zou hij zelfs jeugdkampioen zijn ge worden. Hij behaalde gisteren 53,te gen Praamstra 51,95 en Ruder 52,70. Over het algemeen kunnen wij zeg gen, dat het jeugdturnen een vooruit gang te zien geeft, welke vooruitgang zich nog wel in stijgende lijn zal be wegen als leider van het jeugdkeur- korps de oud-kampioen Klaas Boot is aangetrokken. Gezien de goede resultaten van Den Broeder en Schoenmakers in de voor wedstrijden zullen deze beide veelbe lovende turners aan het herenkeur korps worden toegevoegd. 11a 14 fin rin paard- paard- vr. en 14 fin gen spr. voltige brug oef. rek totaal 1. Willy Jaegers 111.45 9.55 9.45 9.35 9.55 9.30 9.55 168.20 2. Jaap v. d. Sande 110.60 9.00 9.20 9.20 9.25 9.10 9.25 165.60 3. Joost Blits 109.15 9.30 9.30 8.70 8.65 8.80 8.80 162.70 4. Gerard Salle 101.05 9.10 9.10 8.50 9.00 9.15 8.90 154.80 5. Kees Pruys 102.45 8.90 9.00 8.10 9.00 8.65 8.60 154.70 6. Henk Kaaks 100.90 8.90 9.30 8.35 8.00 ■8.50 8.90 152.85 7. P. Vermeersch 91.25 8.25 8.70 8.00 7.90 8.20 7.55 139.85 8. Gerrit ten Bos 87.45 8.70 8.70 8.60 8.30 8.00 7.65 137.40 9. Henk de Groot 50.55 8.50 8.90 7.15 8.75 8.40 7.75 100.00 Niet in Australische ploeg? Van een onzer verslaggevers SYDNEY. De kans dat Fraser zal uitkomen in de Australische ten- nisploeg voor de eindstrijd om de Davis-beker tegen Italië op 2628 de cember is heel wat kleiner geworden. Ditmaal niet wegens terugkerende moeilijkheden met de geopereerde knie, doch wegens een plotselinge ziekte-aanval. In de halve eindstrijd om de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales tegen Emerson, moest hij opgeven bij de stand 36, 14. Het bleek nodig hem naar een zie kenhuis te vervoeren. Men vreesde een voedselvergiftiging, doch dit bleek niet juist. Hij kon terug naar huis, waar hij nader in observatie blijft voor een veronderstelde blinde darmontsteking. Mede hierdoor zullen waarschijnlijk de enkelspelen in de eindstrijd ge speeld worden door Laver en Emerson. Deze kwamen tegen elkaar in de finale van het tornooi te Sydney. Laver won voor de derde achtereenvolgende maal na een zware strijd (86, 63, 36, 46, 64). Mocht Fraser in het geheel niet kunnen spelen dan blijft de samen stelling van het dubbelspel een puzzel voor aanvoerder Hopman, aangezien Laver-Shepherd nog te „nieuw" zijn en Hewitt-Stolle niet opgesteld kunnen worden omdat Hewitt voorlopig is ge schorst. In het damesenkelspel van het tor nooi bleek opnieuw dat Margaret Smith in uitstekende vorm is. Voor de vierde achtereenvolgende maal versloeg zij de Amerikaanse kampioene Darlene Hard: 62, 61. In het damesdubbelspel had zij eveneens succes. Ook hier haar vier de overwinning in een eindstrijd (met de jeugdige Robin Ebbern), ditmaal niet op Hard-Ramriez, doch op de Australische dames Reitano en Haw- ton: 62, 6—-3. MILAAN, (ANP) Bulgarije heeft zich als zestiende en laatste land geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1962 door te Milaan de beslissingswedstrijd te gen Frankrijk met 10 te winnen. De enige treffer werd twee minu ten na de rust gescoord door links buiten Yakimov. De ontmoeting was noodzakelijk geworden omdat Frankrijk en Bul garije in hun groep met een gelijk aantal punten waren geëindigd. Frankrijk heeft het volkomen aan eigen tekortkomingen te danken, dat het er zaterdag niet in slaagde zich voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal te kwalifice ren. De Franse supporters, die verre weg het grootste deel van de 25.000 toeschouwers vormden, zagen met stijgende ergernis, hoe hun favorieten tegen de toch heus niet zo sterke Bul garen bleven volharden in kort, te kort, spel. Bovendien waren de aanvallen zo doorzichtig opgezet, dat zij meestal van te voren al tot mislukking waren gedoemd, temeer daar de Bulgaren zodra zij in de verdediging gedrongen werden een soort niet-dan-over-mijn- lijk taktiek huldigden. De stemming in het veld was dan ook niet bepaald prettig, maar door een andere strijd wijze hadden de Fransen vele persoon lijke duels kunnen vermijden. Na een kort Bulgaars openingsoffen sief had Frankrijk gedurende vrijwel de hele eerste helft een veldoverwicht, maar in de voorhoede mochten Wis- nieski, Muller en Heutte nog zoveel werk verzetten, het falen van midden voor Skiba en linksbuiten Van Sam konden zij niet compenseren. De beste kans was voor Van Sam, doch deze kopte van enkele meters precies in de handen van doelman Naidenov die zich voordien enkele malen ver buiten zijn strafschopgebied had begeven om een Franse aanval te onderbreken. Bulgarije was ook al niet gevaarlijk en daarom was het verrassend, dat dit land twee minuten na de rust de eerste en naar later bleek beslis sende treffer scoorde. Linksbuiten Yakimov zag, meters buiten het straf schopgebied in het bezit van de bal gekomen, geen enkele medespeler vrij staan, schoot toen maar zelf en zag, waarschijnlijk tot zijn grote verbazing, hoe de toch heus niet onhoudbare schuiver onder de vallende Bernard door via de paal in het doel belandde: 0—1. Frankrijk heeft daarna van alles ge probeerd om deze achterstand onge daan te maken, doch de veel te ver doorgevoerde combinaties leverden -lechts zelden gevaarlijke situaties op. De béste kans was nog voor de Bulgaren, die in Diev en Kolev uitste kende aanvallers hadden, maar de doorgebroken Diev werd door Ber nard met moeite gestuit. Van onze redacteur economie BRUSSEL/LUXEMBURG. In alle drie Benelux- landen kan men dezelfde klacht horen: „Voor de gewone man is Benelux schijnbaar abstract, iets dat weinig concreet schijnt, dat men niet grijpen kan". In Luxemburg zei ons een jonge Belgische advocaat, wiens werk ook op Benelux-gebied ligt: „We moeten iets doen dat spreekt. Een Benelux-voetbalelftal met vijf Belgen, vijf Nederlanders en een Luxemburger laten spelen tegen Real Madrid. Of een Benelux-voet- balcompetitie instellen." In Antwerpen fantaseerde een directeur van de Gevaertfabrieken: „Waarom niet één munteenheid voor alle drie landen? De gouden frank of de vrije gulden? Dan is een eenheid op monetair gebied bereikt, die van ontzaglijk grote psychologische invloed zal blijken te zijn." .Hij was er overigens zelf snel bij om de thans nog niet te beantwoorden vragen op te werpen, wie dan wel president van de Benelux-centrale bank moest worden, waar deze bank haar zetel zou moeten hebben, hoe dan „even snel" een centrale begroting moest wor den opgesteld Er bleek ons in eik geval uit dat men in België op dit ogenblik zeker de behoefte gevoelt om Benelux in een voor de gewone burger begrijpelijke, directe, con crete vorm uit te drukken. Want ondanks de fraaie economische samenwerking, die sedert het begin in september 1944 bereikt is, „ziet" men Benelux niet. De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelqk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht u niet alle afwijkingen terecht kunnen brengen, kjjk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. AMSTERDAM. Het bestuur var de Nederlandse roeibond heeft bij het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam een request inge diend waarin gevraagd wordt om ver breding van de Bosbaan, nieuwe aan plant kort na de startplaats en verbe tering van de accommodaties langs de baan. De bond heeft dit verzoek gedaan in verband met de nieuwe eisen die de internationale roeifederatie gaat stellen aan banen waarop wereld- en Europe se kampioenschappen worden gehou den. De Bosbaan voldoet in zijn huidi ge staat namelijk niet aan deze voor waarden. Italië heeft definitief besloten uit te komen in het Europese voetbaltoernooi voor landenteams, waarvoor ook Neder land heeft ingeschreven. Italië zal ook deelnemen aan het jeugdtoernooi dat in 1962 in Roemenië wordt gehouden. LEIDEN (ANP). Een Nederlandse gewichthefploeg heeft in Leiden het Luxemburgse team met 4—3 geklopt. Deze overwinning is vooral te danken aan vechtjas Herman Slaats. Hij slaag de erin, na aanvankelijk met vijf kilo te hebben achter gestaan, met een totaal van 310 tegen 305 kilo Quintus te ver slaan. De overige winnaars waren Karei Urgert, Arie van der Toorn en Joe van Dorp. Extra vedergewicht Urgert (56 kg lichaamsgewicht) kwam met een to taal van 245 kg goed voor de dag. De beste heffer was de 27-jarige Van Dorp. Hij vergaarde bij het drukken 105, trekken 110 en stoten 140 kg. Dit betekende het hoogste totaal tijdens de ze landenwedsitrijd. (Ingezonden mededeling) 't helpt en RED BAND 't is lekker - ROOSENDAAL Eigen nieuwsdienst APPINGEDAM. Willy Scheeren en Jacques Dasque zijn zaterdag als de winnaars tevoorschijn getreden uit het indoor concours-hippique in Appingedam. De ruiter uit Vught won op prachtige wijze de finale van de de nationale springconcoursen, de Fransman legde beslag op de eerste prijs in de internationale eindstrijd, die een waardig sluitstuk vormde van drie dagen prachtige paardesport. in voor een bijzonder moeilijke taak. Mevrouw Lalonde en Patrick Moizard trokken hun paarden terug, zodat al leen Dasque de Franse kleuren moest verdedigen. Hij deed dat met Krakatoa voortreffelijk. De Italiaan Castellini met Master was zijn sterkste concur rent. Achter de Italiaan Ravano be zette Maathuis met Troongravin Anna een goede vijfde plaats. Willy Scheeren verdiende de prijs voor de beste nationale combinatie in de finale van de nationale concoursen. Hij bleef met Mirabelle foutloos, ook in de barrage. T. P. van Dijk evenaar- Naast Willy Scheeren moet stellig Irene Jansen genoemd worden. Vrij dagavond bracht zij de volledig be zette Eendrachthal tot een ovatie na een schitterende zege in het Puissance springconcours. Met Kairouan bereikte Irene een hoogte van 1.90 m en nie mand kon haar daarin volgen. Ook in de finale van de internatio nale concoursen liet Irene Jansen haar klasse zien. Zij was met Donnerhall de bestgeplaatste van de Nederlandse equippe, die het tot een derde plaats bracht. De Franse ruiter r ,u «i-nd hier- de met Kabilla deze prestaties, maar in een iets slechtere tijd. Ook Brug man bleef met Phaffy foutloos, het geen hem een derde plaats opleverde. Verrassend De wedstrijd voor landelijke ruiters NederlandDuitsland leverde een ver rassende grote Nederlandse overwin ning op. De nationale equipe Rade makers. mej. Stuart, Vrieze, Mellema, Van der Wal en Brouwer legden in de eerste manche de basis voor de zege met een voorsprong van 40% fout tegen 50(4 fout; in de tweede manche werd het Nederlandse totaal met slechts vier fouten verhoogd, terwijl de Duitsers nog twintig strafpunten opliepen. In het individuele klassement wer den de Duitsers Akkermann en Kar- sten het hoogst geklasseerd voor Vrieze en mej. Stuart. Er is sedert 1944 welzeker veel bereikt. Dr. C. D. A. baron van Lynden, Ne- derlands secre taris-generaal op het secretariaat- generaal van de Benelux-Economi- sche Unie te Brussel, heeft ons dit duidelijk gemaakt. Op 1 januari 1948 trad de douane-unie tussen de drie landen in werking, waarbij zij één gemeenschappelijk douaneta rief kregen. Op 3 februari 1958 werd het verdrag tot instelling van de Be- nelux-Economische Unie getekend, waarvan het doel is het verkeer van personen, goederen, kapitaal en dien sten tussen de drie landen vrij te ma ken; op economisch, financieel en so ciaal gebied een gecoördineerd be leid te voeren, en een gemeenschap pelijke handelspolitiek te gaan vol gen. Binnen vijf jaar na 1958 moeten de beperkingen in het handelsverkeer tussen de drie landen opgeheven zijn. Het landbouwbeleid in de drie landen moet binnen zeven jaar een gelijke strekking hebben gekregen. Naar buiten toe tegenover landen buiten Benelux dus treedt Benelux zo veel mogelijk als één handelspart ner op. De handel van de drie landen met het buitenland is onderworpen aan één gemeenschappelijk regime van in- en uitvoer; binnen Benelux bestaat één reële gemeenschappelijke markt, op enkele procenten na die samenhangen met de landbouw- moeilijkhed^n. Wat bereikt is, is waarachtig veel! Er is een markt van twintig miljoen mensen. Er is een soort eenheid die geldt als de vierde handelsmogend- heid ter wereld, na Amerika, Enge land en West-Duitsland. Er is veel sa mengevoegd: grensposten hier en daar, voorschriften voor voertuigen, sociale voorzieningen. Er wordt druk onderling overlegd: over industrie en handel, volksge zondheid en belastingen. Men kan zich voorts op de borst slaan, dat in Benelux dan toch maar het machtig ste havencomplex ter wereld ligt! Men ontkent overigens niet dat er een aantal wensen zijn overgebleven. In de landbouwsector is nog geen vrij handelsverkeer. De fiscale eenmaking is nog lang niet verwerkelijkt tenge volge van verschillen bij de directe en de indirecte belasting (in Neder land is de verhouding 60-40, in België 40-60; men wil naar elkaar toe groei en) en inzake accijnsrechten op alco holische dranken, bier, suiker, ta bak etc. Ook de eenmaking van de omzetbe lasting is uitgebleven. Het kapitaal, verkeer is voorts nóg niet geheel vrij waar het het buitenlands kapitaal aangaat. Er zijn dus verschillende tegenstel- lingen blijven bestaan. Maar de eco nomische unie is binnen ons bereik. Buren in Benelux (slot) Méér ligt er echter voorlopig niet in het verschiet! Er is namelijk geen behoefte gebleken aan een suprana tionaal een boven de nationale re geringen staand organisme. Baron van Lynden zei: „De drie landen staan geestelijk en geografisch zo dicht bij elkaar dat zich in feite gemeenschappelijke organen hebben gevormd waarin zonder formele ver plichtingen in onderling overleg ge meenschappelijke Beneluxbeslissingen worden genomen. Wij willen naar binnen toe de belemmeringen ophef fen, naar buiten toe als een eenheid optreden. In de E.E.G., waar we met grote landen te maken hebben, zijn we samen iets waard en kunnen we elkaar de bal toewerpen." Hij erkende volmondig dat het fis cale probleem fundamenteel is: „Het is voor Benelux, als idee voor de ge. wone mensen, zeer belangrijk als er niets meer gebeurt aan de grenzen tussen de landen: geen heffingen, geen enkele vorm van controle". Zo is Benelux méér dan men denkt, maar het is in feite geen werkelijke, alles omvattende eenheid, eerder een vorm van rechtstreekse samenwer king tussen drie regeringen (en par lementen). Men is er steeds weer van uitgegaan dat men praktisch moest werken, dat men niet voor vele jaren in de toekomst een gedetailleerde politiek moet uitstippelen die toch niet grijpbaar zou zijn. Men is daar bij toch ook over het economische heen gegaan: culturele zaken als on derwijs, ook militaire zaken, de mees te juridische zaken en het buitenland se beleid zijn er bij betrokken. Dat alles houdt in dat Benelux nim mer een huwelijk zal worden, wel een vennootschap tussen drie elkaar eer biedigende partners, die ieder voor zich het recht opeisen op zijn tijd uit de band te mogen springen. Zo kan het kleine Luxemburg er nu ten aan zien van de Franse plannen voor een Europese politieke unie, een ander standpunt op nahouden dan Neder- land en België. Van Luxemburgse zijde zegt men dan: „Is het niet ver heugend, dat de kleinste Benelux- partner uit de band kan springen?" Maar vanwege de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en. Staalge meenschap, gevestigd te Luxemburg, beoordeelt men dit „uit de band sprin gen" en de band met de Benelux be paald anders en zegt men: „Nonsens, Luxemburg doet nu maar weer eens loyaal tegen Fankrijk. Als het maar de zetel van de Hoge Autoriteit zal behouden! Wat wil men met een staat met 320.000 inwoners?" In kringen van de Hoge Autoriteit hoorden we ook scherpe kritiek op het Nederlandse en het Benelux-standpunt inzake de Franse plannen: „Den Haag volgt een onvoldoende tactiek. Nederland isoleert zich steeds meer. Ons land laat zich door instinct en niet door tactische inzichten leiden. Daar door ook, is er nimmer sprake ge weest van een echt Benelux-standpunt in de E.G.K.S. Wij doen als Nederlan ders altijd erg supranationaal, maar we zijn het niet". Toont dit niet duidelijk aan dat Be nelux als politieke eenheid in feite niet bestaat, als economische eenheid ove rigens wel degelijk vormt begint te krijgen ondanks fiscale en land- bouwmoeilijkheden? Als men dan te rugkeert tot de in het begin gestelde vraag: „Kan men van Benelux nu niet eens iets maken dat voor de gewone man concreet aandoet, dan zal men waarschijnlijk ontkennend moeten ant woorden. Een munteenheid zit er voorlopig niet in; Benelux-voetbalelftallen en voetbalcompetities scheppen tijdelijke geestdrift, niet meer. De werkelijke eenwording, met politieke effecten, is niet te halen. Eén Beneluxregering met twee koningshuizen is in feite niet mogelijk en niet wenselijk. Zoals baron Van Lynden het heelt gezegd: „Het is duidelijk dat geen Westeuropees land bereid is om zijn zelfstandigheid prijs te geven. Het eigenaardige van Europa is voorts juist de grote verscheidenheid in ka rakter, zelfs tussen de dicht bij elkaar gelegen gebieden. De oplossingen voor de eenwordingsproblemen dienen daarom zo te worden gezocht, dat zij de gelegenheid scheppen tot het be houd van het eigen karakter van' de verschillende Europese landen." Dat geldt zeker voor België, Neder land en Luxemburg drie landen die al zeventien jaar „samen doen", maar stuk voor stuk „anders" zijn, en ook anders dan de partners willen blijven. De prijs voor deze wil om het eigen karakter te behouden, is impopulari teit.... Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Zaterdag is in het nieuwe R.A.I.-gebouw de jaarlijkse algemene vergadering van de Kon. verbonden Nederlandse watersport verenigingen (K.V.N.W.V.) gehouden. In het begin van de vergadering hul digde als gebruikelijk de voorzitter, de heer J. Dragt, de kampioenen 1961, waarbij hij vooral de gebroe ders Kraan in het zonnetje zette. Te vens vond de huldiging plaats van de opvarenden van het jacht De Zwer ver voor het winnen van de Fastnet Cup. De vergadering begon in een ietwat ge laden stemming. Een voorstel van de Sneker zeilclub tot wijziging van het kampioenschapsreglement, en wel zodanig dat er weer toegestaan zou worden, dat een reserve bemannigs- lid kon worden aangewezen, werd on danks een afwijzend advies van het bestuur na stemming door de verga dering aangenomen. STEMMENLA WINE De vergadering kwam in een heel an der stadium, toen een voorstel van de watersportvereniging Het Witte Huis ter sprake kwam. Dit voorstel beoogde, dat de algemene vergade ring uit haar midden oen commissie ad hoe zou benoemen, die tot taak zou krijgen de algemene vergadering te rapporteren of er mogelijk wijzi ging zal moeten komen in het aantal stemmen, dat door de aangesloten verenigingen ter vergadering wordt uitgebracht. In de toelichting op dit voorstel stelde Het Witte Huis, dat er ontevredenheid was onder de zeilers naar aanleiding van de stemmenla- wine, die van achter de bestuurstafel werd uitgebracht. De mening in de vergadering was, dat het bestuur een loyale houding tegen dit voorstel aan nam. Toen echter de vertegenwoordiger van de watersportvereniging Elfhoeven in zijn kwaliteit als kascommissielid een betoog hield, waarbij hij aantoonde dat er geen sprake was dat grote ver enigingen over een stemmenmeerder- heid beschikten, sloeg de mening Van vele afgevaardigden om en na ampe le discussie werd het voorstel van het Witte Huis afgewezen. NIEUWE KLASSEN Daarna werd de vergadering in een vrij snel tempo doorgezet, omdat het element van spanning verdwenen was. De Flying Junior klasse werd als a- tionale eenheidsklasse aanvaard. Te vens stelde het bestuur voor twee nieuwe klassen in te stellen en -vel een 5.75 m familie midzwaardjacht en een 6V2 meter lang kielmidden- zwaardjacht. Bij de vaststelling van het zomerpro- gramma bleek dat De Kaag en De Braassemermeer elkaar in het vaar water zaten, want zowel de Braassem week als de Kaagweek waren op de zelfde datum aangevraagd. Na enige discussie werd de Braassemweek vóór de aangevraagde datum van de Kaag geplaatst, dus in de tweede week van

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7