Negen jaar geleden stond Goes op een keerpunt Eerste kennismaking Praten omgezet in in daden Zeeuws rundvee vrij van abortus-bang Strandpastoraat Wester- schouwen tevreden over het afgelopen jaar Arts bemachtigde door valse recepten verdovende middelen FILMS „Ik heb een stormachtige ontwikkeling Zaterdag 16 december 1961 ZEEUW SOI DAGBLAD Pag. 5 Gesprek met scheidende directeur Gemeentewerken Tonnen Verslag gezondheidsdienst dieren „Helmschepper" Woningen Verlichting Kentering Vijfentwintig jaar varkensverzekering in Baarland RECHTBANK MIDDELBURG Diefstal Chr. sportvereniging opgericht in Kloetinge Afscheid bij dienst gemeentewerken Zorglijke stemming bij kring Hulst van de Z.L.M. Afscheidsreceptie J. Oranje Première speelfilm over het jeugdwerk van „Het Honk DE ontwikkeling van Goes heeft in de afgelopen jaren zowel verbazing als bewondering opge wekt. Verbazing vanwege het feit, dat het voorzieningspe.il in deze gemeente met de regelmaat van de. klok verder ging in opwaartse lijn, dat de middenstand zich bijzonder gunstig ontplooide, de industriële bedrijvigheid toenam en de betekenis van Goes in de rij der Zeeuwse gemeenten steeds groter tverd. Deze verbazing werd onmiddellijk gevolgd door bewondering. Men presteerde het in Goes een storm achtige ontwikkeling te ontketenen, ondanks de vele. moeilijkheden, waarmee men ook hier had te ivor- stelen. In Goes werden echter de problemen niet alleen besproken, maar ook overwonnen. Welisivaar ontstonden er dan wel eens nieuwe moei lijkheden, maar die kwant men eveneens te boven. Wie twijfelt vandaag nog aan de mogelijkheid van een gunstige ontwikkeling van Goes in de toekomst? Dit is een recht, dat slechts grote pessimisten zich willen voorbehouden. Vijftien jaar geleden was het anders. Toen spraken de bestuurders van de gemeente Goes ook wel over gunstige mogelijkheden, die zouden bestaan voor deze centrumgemeente van de Bevelan- den, maar men bleef over dit interessante onderwerp praten, hetgeen voor het eigen gevoel wel heel pret tig moet zijn geweest, maar waardoor het in de sfeer van het sprookje bleef. Een sprookje, dat was voor veel Goesenaren onge veer vijftien jaar geleden het toekomstbeeld, dat men af en toe vernam uit de mond van vooruitziende raadsleden, planologen, sociologen en economen. Boeiend om te horen vertellen, maar niet om in te geloven. Maar in 1952 is dat veranderd, zei ons de heer J. Oranje, directeur van de gemeentelverken in Goes. In dat jaar namelijk is er een merkwaardige veran dering ontstaan in het denken van een groot aanbal Goesenaren. Van 1952 af werd het praten over de toekomst gevolgd door dtulen. meerite van de Bevelanden, maar daar bleef het dikwijls ook bij.- Ik had dik wijls het gevoel, dat er vele idealen waren, maar dat de hoop op verwezen lijking van die wensen niet groot was. In de dertiger jaren had het ge meentebestuur weinig gedaan of kun nen doen om het woon- en leefklimaat omhoog te brengen. Daarna kwamen de oorlogsjaren, waarin weinig of niets kon worden gedaan en daardoor was er na de oorlog in Goes een aanzien lijke achterstand. De directeur van Gemeente werken te Goes, de heer J. Oran je, is met ingang van 1 januari 1962 benoemd als rayon-direc teur voor Gelderland van Aan nemingsbedrijf Erven Jansen N.V. Dit bedrijf houdt zich in hoofd zaak bezig met de bouw van grote objecten. De heer Oranje kwam, na in Nieuwer-Amstel hoofd van de woningdienst te zijn geweest, in 1949 naar Goes, waar hij op 33- jttrige leeftijd directeur van Ge meentewerken werd. Een onzer redacteuren had over de ontwikkeling van Goes, waarbij de directeur van Ge meentewerken zeer nauw was betrokken, een gesprek met de heer Oranje. riolering was Goes ging geloven in de toekomst. Goes .ging enthousiast bouwen aan de •toekomst. De pessimisten bleken weldra in de minderheid te zijn. Mannen en vrou wen met energie, durf en doorzettings vermogen traden, nu eens in de over heidssector, dan weer op particulier gebied, naar voren en van dat jaar af gingen de Goesenaren in hoog tem po werken aan de ontwikkeling van hun stad. Dat zegt de heer Oranje, die over enkele dagen de gemeente, waarin hij van 1949 af heeft gewerkt als directeur van Gemeentewerken, gaat verlaten, DE HEER J. ORANJE en nu grijpt Goes de kansen omdat hij een benoeming als rayon-di- recteur voor Gelderland van een aan nemingsbedrijf heeft aangenomen. Hij heeft veel lief en leed ondervon den in deze gemeente, maar het ver trouwen in een goede toekomst voor Goes heeft niemand hem kunnen ont nemen. Toen ik hier in 1949 kwam praat te men wel over de toekomst en over de functie van- Goes als centrumge- GOES. Blijkens het jaarverslag 196(1-1961 van de stichting „Gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland" is in het afgelopen boekjaar de bestrijding van de abortus bang onder de rundvee stapel in Zeeland zover gevorderd, dat met de nazorg kon worden begonnen. Per 1 juli 1961 waren in Zeeland geen besmette runderen meer aanwezig. In het lijvige jaarverslag wordt ver der opgemerkt, dat inzake de tubercu losebestrijding 46.861 runderen werden onderzocht op een totaal van 90.940 run deren. die er in Zeeland rondlopen. De uitslag was als volgt: 46.364 runderen negatief, 492 onbeslist en 5 positief. Verder werd voortgezet het onderzoek naar een doelmatige bestrijding van aviaire-t.b.c. In het verslagjaar werden voorts geen gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Op 126 bedrijven met 1761 runderen werden de dieren niet inge ënt. In het jaarverslag wordt laconiek opgemerkt: „De eigenaren zijn ge moedsbezwaarden". Zij zijn in hoofd zaak afkomstig van Walcheren. Ook het paard had de voortdurende belangstelling van de Gezondheidsdienst. Het onderzoek naar een doelmatige be strijding werd voortgezet. En verder zijn onderzoeken ingesteld naar de vruchtbaarheid van dekhengsten, naar de drachtigheid van merries, naar de invloed, van het licht op de vruchtbaar heid van het paard. In het jaarverslag wordt voorts de conclusie getrokken, dat een georga niseerde bestrijding van schapenziekten op vrijwillige basis in Zeeland wense lijk moet worden geacht. De Gezond heidsdienst houdt zich de laatste jaren intens bezig met de schapenziekten. De Gezondheidsdienst heeft het plan om met deze georganiseerde bestrijding een aanvang te maken. Met vreugde wordt in het jaarver slag gewag gemaakt van de groei van het Centraal Stierenstation. Het aantal geïnsemineerde dieren steeg van 11.865 tot 12.108. Het jaarverslag vermeldt tenslotte een schat van gegevens, ver- Van een behoorlijke geen sprake. Toen ik hier in 1949 kwam, aldus de heer Oranje, werd mij te kennen gege ven dat het tot een van mijn taken behoorde te zorgen dat elke week in dertienhonderd gezinnen in Goes een andere ton werd gezet, want een der de deel van de stedelingen zou zonder periodiek van een leg-e ton te worden voorzien in een weinig benijdenswaar dige toestand komen. Daar heeft de heer Oranje toen voor gezorgd, maar hij heeft zich tevens tot het uiterste ingespannen voor aanleg en verbetering van de riolering en de bouw van een zuiveringsinstallatie. Het lozen van afvalwater e.d. op de vesten en de sloten ging toen tot het verleden behoren. De stad werd er schoner en ook welriekender van en de ratten gingen zich minder in hun ele ment voelen. Men kan het zich nu nauwelijks voor stellen dat dertien jaar gelden het gras op de wallen in het centrum van de stad maar drie keer per jaar werd gemaaid en dat mannen van de dienst gemeentewerken met een aan een stok bevestigde oude Duitse helm de uit de Goese huizen naar de vesten afgevoer de fecaliën opschepten. Die tijd is voor bij. In 1949 haalde men in Goes het vuil nis op in een open vrachtauto. Niet elk gezin echter gaf zijn afval mee; velen wisten zichzelf van hun vuilnis te ontdoen. Er waren dan ook zelfs in be'angrijke straten van de stad tradi tionele vuilnisbelten. Er is veel gemoderniseerd in dertien jaar. Toch werken er nu bij de reini gingsdienst niet meer mensen dan in 1949. Over de woningbouw zou de heer Oranje urenlang kunnen praten. Wij volstaan met het geven van een paar cijfers. Van 1945 tot op heden zijn in Goes ongeveer zestienhonderd woningen gebouwd, dat is ongeveer veertig pro cent van het aantal, dat hier na het einde van de oorlog stond. De aanleg van straten houdt met de woningbouw -nauw verband. Welnu, de bestrate oppervlakte in Goes is van 1949 tot heden met ongeveer veertig procent toegenomen. De woningbouw heeft van de direc teur van gemeentewerken steeds veel gevergd. Een voorbeeld-. Enkele jaren geleden kreeg het gemeentebestuur de tip, dat Goes nog 28 woningen zou kun nen bouwen, mits binnen twee of drie dagen de bestektekeningen werden in gezonden. We hebben die woningen bin nengehaald, zegt de heer Oranje. Ik ben 's avonds op kantoor gebleven en heb in een koortsachtig tempo ge werkt aan het tekenen van 28 wonin gen. Het was stil op kantoor -en nie mand .stoorde mij. Toen het de andere morgen licht begon te worden, waren de tekeningen klaar. Ik ben de men sen, die mij voor de oorlog hebben ge leerd snel te werken, buitengewoon dankbaar geweest en.... G^es kreeg de huizen! Natuurlijk is er in de afgelopen ja ren ook heel wat gebeurd aan de straatverlichting. Toen ik hier kwam, vertelde de heer Oranje, waren er wel enkele elektrische lampen, maar de straatverlichting was praktisch geheel op gas aangewezen. Het gemeentebe stuur van Goes heeft echter met een besluit radicaal de straatverlichting verbeterd. Een psychologisch zeer belangrijk jaar was 1952. Toen werd de grote ver keersweg, die nu nagenoeg dwars door Goes loopt verbeterd. Het was met deze weg niet best gesteld. Terecht stonden er bordjes met het opschrift „Gevaar lijke bestrating". In 1952 werd deze weg echter geheel vernieuwd en daarna door de Commis saris der Koningin geopend. Het was. alsof in dat jaar een kentering optrad in Goes. Men ging meer oog krijgen gebied en mén ging woorden omzetten in daden. In dat jaar werd begonnen met het in gereedheid brengen van het indus trieterrein aan de spoorlijn. Een jaar later was een grote oppervlakte wei land herschapen in een modern indus trieterrein. Er werden juist toen men hier de gevolgen voelde van de strijd in Korea! industriehallen ge bouwd. Men ging immers geloven dat industrievestiging in Goe-s mogelijk was. Van dat jaar af is met groot elan ge werkt aan de verbetering van het woon- en leefklimaat. De scheidende directeur van gemeen tewerken heeft buiten gewoon grote waardering voor. de wijze, waarop de bevolking van Goes reageerde. Er is, zegt de -heer Oranje, heel veel over hoop gehaald. Weken- en maandenlang hebben dikwijls straten opengelegen in verband met het leggen van riole ring en verbetering van het wegdek. De bevolking het bedrijfsleven en de huismoeders in het bijzonder heeft daar veel ongerief van ge had, maar denk niet dat er werd -ge mopperd. Bijna niemand klaagde, want men was zicli ervan bewust dat deze werken moesten worden uitge voerd. De heer Oranje is nog steeds dankbaar voor het vele begrip, dat hij heeft ondervonden van. zakenmen sen en huismoeders. Vier nieuwe scholen werden gebouwd, de hervormde school kreeg een gym nastieklokaal, een brandweerkazerne verrees en wij doen maar een greep er kwam een nieuwe werk plaats voor gehandicapte arbeidskrach ten en het Landbouwcentrum kon wor den gebouwd. Met nog tal van andere voorbeelden kan -de directeur van gemeentewerken aantonen dat de gemeente Goes zich in de- afgelopen jaren buitengewoon gun stig heeft ontwikkeld. Hij wil niet de eer voor zich opeisen, alleen deze ontwikkeling te hebben .ge stimuleerd. Ingewijden weten echter wel dat mede dank zij de grote ar- beidslust, de brede visie en de durf en het doorzettingsvermogen van de heer Oranje er in Goes veel ten goede is veranderd. Bestuurders en ambtena ren vormden een hecht team, dat met bezieling werkte. Het is jammer, dat er in 1960 moei lijkheden zijn ontstaan. Wij zullen de geschiedenis niet oprakelen. De heer Oranje zegt er dit van: „Het was bit ter dat er tussen een deel van het colle ge van B. en W. en mij een botsing ontstond". Het is beter nu niet meer op de oorzaak daarvan in te gaan. Ve len in Goes hebben in de laatste an derhalf jaar slapeloze nachten gehad. De rechtbank heeft de heer Oranje vrij gesproken van medewerking aan onge oorloofde verschrijvingen en de ge meenteraad heeft het eervol ontslag vergezeld laten gaa-n van waarderende woorden voor het door de heer Oranje in het belang van Goes verrichte werk. En iedereen in deze stad is ervan overtuigd -dat de heer Oranje een enorme arbeidskracht en buitenge woon veel initiatief heeft ontwikkeld. Het heeft dan ook geen verbazing ge wekt, dat een particulier bedrijf hem benaderde en een plaats in de directie aanbood. Ongeveer een jaar geleden zei een wethouder van een vooraanstaan de Nederlandse plaats ons: „Het is bui- tengewoon jammer, dat bij ons de functie van directeur Gemeentewerken niet vacant is; wij zouden nu mis schien kans hebben de heer Oranje uit Goes weg te halen..." BAARLAND. De Vereniging Var- kensverzekering „Onderling Hulpbe toon" te Baarland hield woensdagavond in het verenigingsgebouw te Baarland een ledenvergadering met een feestelijk karakter, dit in verband met het 25-ja- rig jubileum van de vereniging. De voorzitter, de heer J. Melio, heet te de aanwezige leden en hun echtge noten hartelijk welkom, evenals de ge nodigden, waaronder het college van burgemeester en wethouders van Baar land. Hierna verkreeg de secretaris, de heer C. J. de Mol, het woord voor het uitbrengen van zijn jubileum-verslag. Destijds werd d-e wenselijkheid gevoeld te komen tot een vereniging om elkaar te steunen in geval van ziekte, sterfte, enz. van een varken. Een zestal bur gers staken de koppen bijeen op 12 juni 1936, waar-bij men het er over eens werd dat de vereniging er moest ko men en er werden ook meteen spijkers met koppen geslagen, want vier dagen later, op 16 juni 1936 werd opnieuw ver gaderd in café J. Traas Bzn te Baar land en werd de vereniging opgericht met tien leden. De heer Mol wijdde vervolgens nog veel aandacht aan hoogtepunten uit het bestaan van de vereniging, waarna dia's werden ver toond. Inmiddels werd aangezeten aan een gemeenschappelijke brood, en kof fiemaaltijd. Wethouder H. de Vriend dank-te na mens het gemeentebestuur voor de ont vangen uitnodiging en deelde mede dat de 'burgemeester later zou komen in verband met een vergadering in Oude- lande. Onder de leden werd een speen varken verloot, dit werd gewonnen door de heer H. Beulens. Met het jubi leum van de vereniging viel ook sa men het 25-jarig penningmeesterschap van de heer B. P. Tramper. Hij werd bedacht met een boekenbon. Burge mees-ter van Liere vond het erg pret tig dat bij de vertoning van dia's er ook twee werden getoond waarop de uitrei king van de Koninklijke onderscheiding aan de heer B. P. Tramper welis waar in andere functie, doch mede i.v.m. de werkzaamheden voor de vereniging in beeld was gebracht. Aan het eind van de zo in alle opzich ten geslaagde avond sprak burgemees ter Van Liere een woord van dank. WESTERSCHOUWEN Uit het eer ste jaarverslag van het Convent voor Strandpastoraat blijkt dat het werk een vaste basis begint te krijgen en een ver blijdend stuk interkerkelijk werk is ont staan. Het dagelijks bestuur heelt wat betreft het zomerwerk 1961 de handen vol gehad. Materiaalbeheerder en per soneelsfunctionaris hebben uitstekend werk verricht voor de voorzieningen die getroffen moesten worden. Dit jaar wer den als arbeidsterrein uitgekozen Wes- tenschouwen en Renesse. In Westen- schouwen was de kiosk geplaatst op het kampeerterrein. „Kuria" voldeed weer als ontmoetingsplaats. Speurtochten, wandeltochten, sport en spel, instuif, muziekavonden, lampionop tochten enz. werden door de teams ge organiseerd. Het team te Renesse heeft zich ook bezig gehouden met een socio logische steekproef naar aard van de kampeerders op de terreinen in de naas te omgeving. De vaste avonden werden dit jaar door de predikanten verzorgd. Gebleken is dat op de woensdagavonden vooral mensen komen met een culturele be langstelling. Ook dat de gespreksavon- den slagen, indien men ze doet volgen door een filmavond, waarover dan ge sproken wordt. Eenmaal Werd het zelfs een diepgaande discussie met een aan tal jongeren (50 pet. R.K.) over de Rooms-Katholieke en Protestantse op vattingen. De avondwijdingen in „Kuria", aangekondigd als jeugddien sten, maar wellicht beter als kampdien sten te organiseren, bleken zeer te vol doen. Elke keer was het gebouwtje ge heel bezet. Alle werk, groots opgezet, (lampionoptocht met 250 deelnemers) of in klein verband (gespreksavond met 5 deelnemers) heeft iets gedaan. Contac ten werden gelegd, die wellicht elders niet meer mogelijk waren. Dit jaar was in de Westhoek een Duits predikant als „Kurprediger" ge stationeerd. Gezien het enorme aantal Duitse gasten (40 pet. op bepaalde ter reinen) is het aanbevelenswaard het vol gend jaar in de teams twee Duitse jon- MIDDELBURG. De arts H. de V., thans woonachtig In Amsterdam, stond gistermorgen bij de Middelburgse recht bank terecht omdat hij zich op vier ver schillende tijdstippen in Goes en Mid delburg door het schrijven en aanbieden van valse recepten onrechtmatig verdo vende middelen in zijn bezit had gekre gen. De recepten stonden op naam van wel of niet bestaande patiënten. In Mid delburg tenslotte liep de arts tegen de lamp en na een onderzoek bleek dat hij een grote hoeveelheid verdovende mid delen, in de vorm van morfine- en ande re tabletten in zijn bezit had. De president, mr. P. van Empel, maakte de opmerking dat de verdachte telken male een door hem met grote krachtsinspanning opgebouwde praktijk te niet deed door toe te geven aan zijn kwaal, waar hij blijkbaar niet tegen op kon. De officier van justitie, mr. A. W. Ro- singh, voegde daaraan toe dat in 1957 dr. De V. zich aan dezelfde feiten in Leeuwarden had schuldig gemaakt. Een vervolging werd toen niet ingesteld maar men trachtte door een verpleging in een inrichting de arts weer op het goede pad te helpen. „Wat mislukte want de verdachte is weer in zijn oude fout vervallen en het is daarom zo'n ernstig geval omdat hij uit hoofde van zijn beroep makkelijker aan de midde len kan komen dan een ander." Mr. Ro- singh wees er voorts op dat na een korte opname de verdachte weer in de maat schappij was teruggekeerd en hij nu een administratieve functie in Amsterdam vervulde, waarbij toekomstige „misstap pen" uitgesloten waren. De officier vond dat de verdachte nog een kans moest worden gegeven en eiste zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proef tijd, toezicht van het Medisch Consul tatiebureau voor alcoholisme in Am sterdam en 500 boete. Uitspraak 22 december 10 uur 's morgens. De Vlissingse magazijnbediende G. R. stond wegens diefstal c.q. verduistering, meermalen gepleegd, terecht. Hij had in een tijdsbestek van drie jaar kruide nierswaren, toebehorend aan zijn werk gever. ontvreemd. De president vond het een slepende kwaal. De verdachte was bakker geweest en had een tijdje over een bloeiende zaak beschikt. Het bekende bakkersexceem stopte zijn mooie verwachtingen, waarna een perio de van loondienst bij een kruideniers winkel begon, die voor R. een tijd van verbittering inluidde. Het bedrijf betaal de namelijk niet veel en ook niet vlot en R. kwam tenslotte tot de voor hem rampzalige beslissing „ik ga zelf een beetje bijbetalen" en de sprong naar de diefstal was gewaagd. Omdat het nogal een slordige boel ln de winkel was werd de verduistering niet opgemerkt, dat gebeurde pas toen een ander en nauwkeuriger iemand de zaak overnam. Het gebeurde tenslotte dat R. op heterdaad werd betrapt bij het meenemen van een doosje sui kerklontjes en daarna bracht een onder zoek bij hem aan huis aan het licht dat hij reeds een geruime tijd verduisterin gen pleegde. De officier eiste negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De raadsman, mr. F. W. Adriaanse, wees er op dat de onrust in het bedrijf, die zich ook tot de boekhouding uit strekte, de bittere stemming bij de ver dachte had gekweekt. Hij vond de ge- eiste straf voor de 57-jarige R. te hoog. Uitspraak 22 december. KLOETINGE. Dezer dagen is een christelijke sportvereniging opgericht. Op donderdag 30 november werd een ledenvergadering gehouden in de foyer van het verenigingsgebouw „Amicitia", te Kloetinge. Er werd een voltallig be stuur gekozen en besloten zich als lid aan te melden bij het Koninklijk Neder land Christelijk Gymnastiekverbon-d (K.N.G.G.V.) In een bestuursvergade ring van 7 december werden de func ties verdeeld en het bestuur is thans als volgt samengesteld: Presidente: Me vrouw A. de Looze-Sinke, „Zomerlust", Kloetinge, tel. 6885, Secretaresse: Me vrouw M. Sijbrandij-Bouwers, Lewe- str. 17 Kloetinge, tel. 6379, 2e Secreta resse; mevrouw J. de Dreu-Ruissen, sGravenp. weg 82, Goes tel. 5180, Pen- ningmeesteres.se: mevrouw L. Marinus- sen-Koole, Kon. Wilhelminastr. 29 Kloetinge, tel. 5231, Alg. Adjunct: L. W. Franck-e, Prins Bernhardstr. 41, Kloetinge, tel. 7908. De technische lei ding berust bij mej. A. Cremer, Schel- destr. Goes en de heer J. Reynhoudt, Marijkes-tr. Go-es. 'geren op te nemen. Besprekingen hier over zijn reeds aan de gang. Indien de Duitse kerken hier ook achter willen staan zullen de financiën wel gevonden worden om dit te realiseren. Uitbouwen? Dat is de grote vraag. Hier zitten personeel en financiële con sequenties aan vast. Een gesprek had plaats met de leiding der Hervormde Jeugdraad over mogelijkheden van kom paswerkers in de teams. Het was een gesprek op voorstel van hen zelf. Kamp werk zonder meer wordt door hen als steriel gevoeld. Mogelijk ligt hier een gelegenheid in om een stuk samenwer king tot stand te brengen waardoor de gewenste uitbouw mogelijk wordt. Zeker is, dat een tweede materiaalcommissa ris nodig zal zijn voor het beheer der nu reeds aanwezige outillage. Uitbrei ding van speelmateriaal, filmmateriaal, keukeninventaris enz. dient ook gereali seerd te worden. GOES. De jaarlijks weerkerende bijeenkomst van het personeel van de dienst gemeentewerken stond ditmaal ln het teken van het afscheid van de heer J. Welleman, die meer dan 20 jaar tekenaar is geweest en thans met pensioen gaat, en van de leden van de havenploeg, die met ingang van 1 ja nuari ontslag werden aangezegd in ver band met een op handen zijnde reorga nisatie. In het Schuttershof heeft de directie van gemeentewerken de heer J. Oranje, gistermiddag de heer Welleman hulde en waardering gebracht voor zijn ar- beid. „U was een bescheiden figuur, die het werk in alle stilte voortreffelijk deed. U heeft een voorbeeld gegeven, da-t navolging verdient". Ook sprak de heer Oranje woorden van afscheid tot de leden van de ge meentelijke havenploeg, van wie er en kelen aanwezig waren. Zij hebben circa drie jaar hun beste krachten aan het havenwerk gegeven. De loco-burgemeester, de heer J. S. Visscher, die vergezeld was van de wet houder van onderwijs, mevr. C. A. Griep-Duinker, noemde in zijn toe spraak de heer Welleman een goed, eer lijk en betrouwbaar ambtenaar. Ook tot de haven-ploeg uitte de heer Visscher waarderende woorden. ,,U heeft altijd hard gewerkt. Het is pijnlijk, dat het zo is gelopen, maar het kon niet an ders", aldus de heer Visscher, die na mens het gemeentebestuur de verzeke ring gaf, dat de rechten zoveel mogelijk -nagekomen zullen worden en dat B. en W. zullen streven om ook het pensioen van die drie jaar in de rechten te be trekken. KLOOSTERZANDE. In Klooster- zande hield de kring Hulst van de Z.L.M. een vergadering waarin voorzit- ter J. W. Scheele vele belangstellenden verwelkomen kon, maar nadien al spoe dig een mineurtoon aansloeg toen hij gewaagdevan de zorgelijke stemming in landbouwkringen, ondanks de goede opbrengsten, die tegelijkertijd grote overschotten betekenen. De prijzen voor de produkten noem de de heer Scheele uitgesproken slecht en hij vroeg zich dan ook publiekelijk af of de landbouwsektor nog wel reden van bestaan heeft. „We zitten welis waar nog niet aan de grond maar geen enkele boer weet precies waar hij aan toe is", aldus de kringvoorzitter. Ter sprake kwamen verder o.a. de vooruitzichten voor 1962 (iets hogere basisprijzen, het structuurverval van de gronden en de nog altijd wat deni grerende houding van het Nederlandse volk jegens de agrarische stand). In dit verband werd met name een bete re voorlichting gesuggereerd. Mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris van de Z.L.M.stelde in een causerie vast dat de belangstelling van de gemeenschap voor boerenbelangen toeneemt naarmate de produkten schaarser en derhalve duurder worden. Deze spreker wijdde daarna nog aan dacht aan o.a. de grote uittocht van agrarische werkers met een gemiddel de van 5000 gulden per jaar en de Eu- romarkt. Nog andere woordvoerders hebben tijdens deze bijeenkomst de hui dige sociale en economische aspekten van de boerenstand op nogal kille wij ze onder de warme dekmantels van daan gehaald. vat in grafieken, tabellen en uitslagen voor de mogelijkheden op economisch (Ingezonden mededeling) In Cadzand werd een ouderavond gehouden van de openbare lagere school. Na de opening deed het hoofd der school, de heer P. A. Vermeulen, ver schillende mededelingen over de school en het onderwijs. WOENSDAG door de Heer 20 DECEMBER a.s. 's middags van 46 uur wordt DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN GOES een afscheidsreceptie gehouden in de kantine van het Landbouw centrum Zeeland, Westsingel 58, Goes. Enige kennisgeving. 0 De pas benoemde burgemeester van Goes, Mr. F. G. A. Huber, heeft met zijn echtgenote een informeel bezoek aan zijn nieuwe gemeente gebracht. In het stadhuis onderhield hij zich met de wethouders. Op de foto: Links (op voorgrond) de wethouder van onderwijs, mevrouw Griep Duinker, mevrouw Iluber, Mr. Huber, en rechts op voorgrond de gemeentesecretaris, de heer Tailly, Alles draait om Conny Het teenager-idool Conny Froboess kweelt in het Grandtheater te Goes in de populaire film „Junge leute brauchen liebe" of jyel in de vertaling „Alles draait om Conny". En kleurig verhaal met een romantische inhoud, gezellige liedjes en nog een happy end. Caethago in vlammen De Franse filmindustrie verwerkte een der vele veldslagen die in vervloten tij den om het roemruchte Carthago gele verd werden tot een groots opgezet en heldhaftig filmverhaal. Dit Superprodukt werd een kleurrijk doch geforceerd aan doend geheel waarin de romance tussen een Carthagese banneling en een senti mentele schone verweven is met ener- burg. Schlagerrakete Voor liefhebbers misscpien een accep tabele film. Een waterval van zoete liedjes die we niet best kunnen waar deren. GOES Amateur-cineast J. C. L. Yssel (oom Jan) heeft vrijdagavond in het Slot Osrende te Goes voor de eerste i maal in het openbaar de door hem ver vaardigde speelfilm „De muur" ver toond. De heer Yssel heeft met de ver- lvaardiging van deze film een voortref felijke prestatie geleverd. Op indringen de wijze en filmisch zeer verantwoord geeft hij in deze film, waarvoor de heer A. PCornet te Goes het scenario schreef, een beeld over de bedoeling die de Hervormde Jeugdraad te Goes heeft met de sociale jeugdzorg en de manier waarop deze tot stand komt. De vervaardigde film is uniek voor Neder land. In ons blad van maandag komen wij nader op deze film terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5