Sociaal - culturele ontwikkeling mag niet achterblijven bij industrie Gunstig perspectief voor fruitteelt in Euromarkt N.V.V. AANVAARDT LOONPOLITIEK RAAD HULST BIJ DE KROON IN BEROEP Begrotingsraad Terneuzen SALAN TRACHT GUY MOLLET TE LIJMEN Subsidies van de provincie Flinke belangstelling voor Axelse najaarsveemarkt Soepeler systeem nodig VLOOTBEZOEK ROTTERDAM e ontmoeting Amerikaanse marine Nieuwjaarsadvertersfie Zeeuwsch Dagblad Competitie K.N.K.B. Echtpaar uit Renesse gewond bij botsing N.F.O. vergadering in Haamstede Protest Wolf aartsdijk vergat jubileum arts niet Geslaagd voor melk- detailhandelaar Groenten- en fruitinvoer Zwitserland TIEN MAANDEN VOOR MESSTEEK Ziekenfondspremie voor bejaarden verhoogd Oosterlandse koren molen weer in actie Fruitteeltcursus in Oosterland gestaakt Korfballers krijgen wintervakantie Felle discussie over aankoop pand Z.V.U. Schoolconcert Dubbelkwartet van Daan Manneke concerteert Rilland-Bath Spoedig goedkeuring voor nieuw gebouw Raad 's Heer Arendskerke Vijf schepen gestrand in Het Keeten Raad Nieuwland bij een Raad Kruiningen Jonge Kerk Goes bijeen Vrijdag 15 december 1961 ZEEUWSf H DAGBLAD Pag. 5 TERNEUZEN In de algeme ne beschouwingen begroting 1962 die de leiders van de diverse frac ties tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond hielden kwam vaak tot uitdrukking dat bij de raad de vraag leeft oE bij de snel le industriële expansie van Ter- neuzen, de ontwikkeling van de woningbouw en de cultureel-socia- le sektor wel gelijke tred kunnen houden. Ook kreeg de kwestie van de bestuursvorm van de ha ven, een van de meest vitale on derdelen van het bedrijfsleven, ruimschoots de aandacht. Al lang worden hierover besprekingen ge voerd, zonder bevredigend resul taat, wat de bedrijvigheid stag neert, zoals de heer S. W. Henry opmerkte namens de p. v. d. a.~ fractie, daarbij gesteund door vrijwel alle fractieleiders. De heer Henry kon het niet eens zijn met het college van B. en W. waar het zijn houding betrof ten opzich te van de vrije veren, vaste-oever- verbinding over de Westerschelde en de veerienst Terneuzen-Hoede- kenskerke. Uit het antwoord van burgemeester mr. H. Rijpstra bleek dat op een vas- te-oeververbinding niet valt te reke nen, maar dat over de kwestie van de veren nog besprekingen gaande zijn Wethouder H. A. M. A. de Meijer merk te in dit verband op dat een verbete ring van de veerhaven va nPerkpolder een einde zou maken aan veel moeilijk heden. De heer Henry vroeg zich in zijn rede af waarop het optimisme van B. en W. was gefundeerd ten aanzien van de begroting, met het oog op het tekort van ruim 130.000 gulden. Volgens hem zou het bij de voortgaande uitbrei ding, de toekomst er financieel niet zo rooskleurig uitzien wanneer over vijf jaar de garantie-uitkering van het rijk in het kader van de financiële verhou dingswet stopt. Het antwoord van burgemeester en de wethouder van financien kon bij de heer Henry deze onzekerheid niet weg nemen. Hij wees voorts op het feit dat het met 410 gevallen. In het tijdvak 1 okto ber 196030 september 1961 werde n485 personen ingeschreven. Door de kanaal plannen worden velen gedwongen een nieuw onderkomen te zoeken, waarbij zij voorrang hebben boven de gewone woningzoekenden. Hij vroeg het college er bij daartoe bevoegde zijde sterk op aan te dringen op een behoorlijk con tingent woningen. De andere fractieleiders brachten al- waarbij tevens extra aandacht werd ge vraagd voor bejaarden- en industriewo ningen. De heer Henry vroeg eveneens naar en wanneer aan het nieuwe poli tiebureau zou kunnen worden begon nen. In zij atwoord deelde de burge meester mee dat het i de bedoelling ligt dit gebouw naast het rijkskantorenge- bouw aan de Rozengracht op te trekken. De fractieleider informeerde tevens naar de gang van zaken betreffende de bouw van een nieuw gemeentehuis, de stichting van een cultureel centrum en onderdak voor de openbare leeszaal en muziekschool. Een punt dat bij alle algemene be schouwingen steeds weer terugkwam wash et saneringsplan van de oude binnenstad. Daar bekend was, dat het oorspronkelijke plan gewijzigd zou worden, vragen vele inwoners van Ou Terneuzen zich af waar zij aan toe zijn. Hierop kon echter geen definitief antwoord worden gegeven. Er bestond in de raad eveneens eenstemmigheid over het losmaken van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht en gemeentewerken van. de Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeen ten waarmee tot nu" toe werd samen gewerkt. Volgens burgemeester Rijp stra zijn hierover al onderhandelingen gaande. De heer C. J. Compiet (kvp) toonde zich zeer verheugd over de gang van zaken in Sluiskil. Hij wilde graag wat meer aandacht voor de middelgrote en klein-industrilëe onderneminge. De heer J. A. de Feyter (chu) meende dat de onteigening en aankoop van landbou gronden ten behoeve van industrie en wo- oplevere wanneer de gedupeerdeneen zodanige prijs zouden krijgen dat zij zonder moeite ergens ander zouden kun nen beginnen. Het college van B. en W. was het hiermee niet eens daar de grondprijzen weer zouden worden verdis conteerd in de woning- en huurprijzen en het voor de gedupeerden toch heel moeilijk is direct een ander bedrijf te kopen ook al hebben zij geld. De heer R. Vrieling (vvd) wees even als de andere spreker op de noodzakelij ke uitbreiding van het politiekorps en het materieel. Door de schaarste In het gehele land is hier echter moeilijk verbetering in te brengen. De heer M. vn Langevelde van de ar- fractie deed de suggestie een uitbrei dingsplan tot Driewegen vast te stel len ten behoeve van de woningbouw, dit in verband met de stagnering van de bouw in de Serlippenspolder. Uit het antwoord hierop bleek dat in deze rich ting wel gedacht is, doch dat een uit breiding tot Driewegen niet mogelijk is, ondermeer door de tegenkantingen van de zijde van het landbouwschap. Burgemeester Rijpstra sprak zijn spijt uit over het feit dat in 1961 de woningbouw teleurstel lend was, voor 1962 zijn de voor uitzichten echter beter. Wethou der De Meijer deelde in antwoord op vragen in de financiële sektor mee dat hij voor alles de haven- GOES. In Masse 3a, district Zuid- Holland, van de landelijke competitie's is het wedstrijdprogramma voor het a.s. weekeinde zeer beperkt. Slechts twee wedstrijden staan op het program ma en hierbij is het Zeeuwse Tjoba niet betrokken. Koploper Phoenix zal zich gemakkelijk kunnen handhaven te gen Morskwartier en bij Gymnasiasten DKC is van krachtsverschil bijna geen sprake. In klasse 2b, in welke klasse Swift 1 uit Middelburg is ingedeeld. staat slechts één wedstrijd op het program ma: OlympiaanOns Eibernest 3. Wij achter in deze ontmoeting de bezoekers goed voor de volle winst. kwestie geregeld wilde zien een verbetering van de accommo datie voor grote schepen zolang het kanaal en de zeesluizen nog niet klaar zijn. Hij wenste meer activiteit in de horeca-sektor, daar hij vreesde dat anders de Belgen de kansen op dit terrein zouden waarnemen. Van onze correspondent PARIJS. Ex-generaal Salan is als hoofd van de O.A.S. bezig van koers te veranderen. In een brief, die hij aan Guy Mollet, de secre taris-generaal van de socialistische partij, heeft geschreven, zegt hij, dat de moord op Levy, een van de hoogste socialistische functionaris sen te Algiers, gepleegd moet zijn door de extremisten in zijn organi satie. Hij heeft nu order gegeven onmiddellijk en voorgoed alle per soonlijke acties te staken tegen po litici en journalisten. Sprekend over de moord Op Levy zegt hij te vermoeden, dat de op dracht daartoe uit Parijs was ge komen, van een groep extremisten die min of meer op de hoogte was van zijn besluit, om met de socia listen in contact te treden. De socialisten hebben deze brief vol verontwaardiging van de hand gewezen en gezegd, dat zij nooit iets met Salan en zijn benden te maken willen hebben. Hun enige doel is Salan en de zijnen aan de justitie over te leveren. Bovendien bewijst juist deze brief het lang be staande vermoeden, dat er een split sing is opgetreden in de O.A.S. en dat Salan zijn troepen niet meer in handen heeft. MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten stellen Provinciale Staten voor het proefstation voor de fruitteelt te Goes jaarlijks een subsidie te verlenen van vijfduizend gulden. De keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. heeft de provincie gevraagd een jaarlijkse subsidie van 2500 gulden te mogen ontvangen ter tegemoetkoming in de exploitatiekosten van het land- bouwproefbedrijf Zeeland, gelegen in de Noordoostpolder. Ged. Staten stellen voor dit subsidiebedrag te verlenen. Ged. Staten hebben echter afwijzend beschikt op een subsidieverzoek t.b.v. het proefbedrijf ,,De Scheldemonden" te Bruinisse. Er zijn, meent het college, mogelijkheden om dit bedrijf te finan cieren. Er is nog een reserve en een kapitaal van samen ongeveer 180.000 gulden. Ged. Staten stellen voor aan de r.k. stichting voor geestelijke volksgezond heid te Terneuzen over 1962 2500 gul den meer subsidie te verlenen en over de volgende jaren 5000 gulden meer. De subsidie bedraagt op het ogenblik maximum 16.000 gulden per jaar. Ged. Staten menen dat leden van Provinciale Staten voortaan voor het ge bruik van een eigen auto twintig cent per kilometer vergoed moeten hebben en dat de leden van Ged. Staten, die hun eigen auto in dienst van de pro vincie gebruiken hiervoor een vaste vergoeding van 950 gulden per jaar, vermeerderd met dertien cent per afge legde kilometer dienen te ontvangen. KERKWERVE. De heer J. B. uit Renesse is samen met zijn echtgenote naar het Rode Kruisziekenhuis in Zie- rikzee gebracht, omdat zij beiden ver wondingen hadden opgelopen bij een botsing van hun auto. Deze botsing ge beurde op de kruising Provincialeweg— Verseputseweg. De personenauto kwam hardhandig in aanraking met een land- bouwtractor, van de heer C. v.d. H. uit Kerkwerve. De trekker-chauffeur liep geen verwondingen op. De personen auto werd totaal vernield. EERSTE KENNISMAKING De pas benoemde burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, heeft gistermorgen met zijn echtgenote een informeel bezoek aan zijn nieuwe ge meente gebracht. Ongedwongen on derhield hij zich in het stadhuis met de Goese wethouders om tot een ge- dachtenwisseling te komen over de komende samenwerking in het be lang van de gemeente. Op de foto, van links naar rechts: de wethouder van onderwijs, me vrouw Griep-Duinker, mevrouw Hu ber en de gemeentesecretaris de heer Tailly. 0 Een tweetal roeiboten .werd deze week als strandgoed aangebracht name lijk een in de gemeente Bruinisse, op gevist in het Zijpe en thans afgemeerd in in de Vluchthaven en een afgemeerd in de haven te Vianen aangebracht bij de burgemeester van Duiveland, gevist in het Keeten. HAAMSTEDE. De heer ir. C. Groot, directeur van de N.F.O.heeft voor de afdeling Schouwen van de N.F.O. dinsdagavond in Hotel Bom ge zegd dat er voor de Nederlandse fruit teelt perspectieven zijn in de Euro- markt. Wanneer er geen contingente- ring meer zal zijn, komt Nederland te midden van een enorm afzetgebied te liggen. Vooral het gunstige assortiment van ons land zal „vruchten" af kunnen werpen. De Cox is een Nederlandse aangele genheid, terwijl ook de Golden Del en de Jonathan het hier goed doen. Spre ker wijdde verder veel aandacht aan de fruitproduktie van de Europese lan den. De heer Groot betreurde het dat de perenteelt in Nederland elk jaar met 2 a 3 procent afneemt. Dit in het bij zonder omdat er een goed afzetgebied voor deze vruchten is. In deze verga dering werd op verzoek van de voor zitter, de heer J. P. C. Boot, de pas overleden oud-voorzitter van de afde ling, staande herdacht. Op verzoek van de heer Sol uit Re nesse, zegde het bestuur toe mede werking te zullen verlenen aan het in dienen van protesten bij G.S. tegen de De heer F. Veerhoek com. tit. bij 's Rijks belastingen te Hansweert is met ingang van 1 januari 1962 overge plaatst van Hansweert naar Oss. AXEL. Gisteren werd in Axel de fokvee le en 2e prijs: H. traditionele najaarsveemarkt gehouden. Reeds vroeg in de morgen heerste er een grote bedrijvigheid in de stad en met name op het marktplein, waar in de ochtenduren zonder ophouden vee werd aangevoerd. De belangstelling van opkopers was evenmin gering, zelfs kwamen er velen van hen uit de omge ving van Rotterdam. Om elf uur 's morgens vond de offi ciële opening plaats door de voorzitter van de jaarmarktcommissie, de heer W. Koster te Axel, die in het bijzonder welkom heette de beide wethouders de heren C. de Putter en M. L. M. Yse- baert en gemeente-secretaris P. G. v. d. Bosse. De heer Koster merkte op dat het weidaseizoen 1961 zo goed als afgeslo ten is en als markering hiervan past de jaarmarkt bijzonder goed. Deze markt vormt als het ware het hoogtepunt van de periode die gebruikt wordt om tot zo goed mogelijke resul taten te komen. De jaarmarkt is tot een evenement uitgegroeid dat het land van Axel niet gaarne meer zou willen missen. De heer Koster bracht ten slotte on der meer nog dank aan de gemeente lijke overheid voor de financiële steun en aan de dienst gemeentewerken voor de voortreffelijke verzorging van het marktterrein, evenals aan de keurings veearts de heer Jansen. De uitslagen waren: Eenjarige runderen: le tot 3e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe; grote graskalveren: le tot 3e prijs: H. en E. Picavet; kleine graskalveren: le en 2e prijs H. en E. Picavet; 3e prijs: fa. v. d. Veke, Stoppeldijk; stieren met twee tanden en meer: le prijs J. Pieters, St. Jansteen; sfe ren Tsönder tanden: le prijs H. en E. Picavet; 2e en 3e -prijst J. Pieters; schoonste groep WOLFAARTSDIJK. Gisteren was het 25 jaar geleden dat dokter A. I. Vos, zijn loopbaan als geneesheer be gon. Helaas moest deze sympathieke arts uit Wolfaartsdijk dit jubileum on der minder gunstige omstandigheden herdenken. Sinds enige tijd wordt hij nl. verpleegd' in het sanatorium De Klokkenberg te Breda. Dit laatste was evenwel voor de burgerij van het Zuidbevelandse dorp allerminst aanleiding om het jubileum te vergeten. Een comité uit de bevol king deed niet zonder resultaat een be roep op de bewoners voor een bijdrage teneinde dokter Vos een tastbaar resul taat van zijn waardering te kunnen aan bieden. Een deputatie uit de gemeente bestaande uit de gemeentesecretaris de heer J. P. J. Ruisaard e nwethouder J. Cnuit begaf zich gistermiddag naar Breda om dokter Vos persoonlijk na mens de gehele burgerij geluk te wen sen. Dat bij de woorden die daarbij ge sproken werden de hoop op een spoedig herstel en terugkeer naar Wolfaartsdijk de boventoon voerden, spreekt voor zich zelf. Als geschenk kreeg de arts een kofferschrijfmachine aangeboden en het interieur van het doktershuis zal verrijkt worden met een fraaie boekenkast. Dok ter Vos toonde zich over het bezoek en de geschenken uiterst dankbaar. GOES. - Voor het onlangs door de Stich?» ting Vakopleiding Melk- en Zuiveldetailhan- del gehouden examen zijn geslaagd voor de afdeling melkdetailhandel: mevrouw P. B. van Acker-van Horck te Sluis. F. de Bruijn, Middelburg; F. Dhaenens, Oostburg; A. Fie- man, Kats; J. van Hanegem. Schore; C. Karreman, Souburg; J. Luteijn, Krabbendij- ke; mevrouw Bostelaar-Osté, Souburg; P. C. Paauwe, Wemeldinge: J. J. Stroo, Vlis- singen; J. H. de Witte, Koudekerke; J. van Dij'ke, Haamstede: J. van der Sluis, Kerk werve; mevrouw A. Hamelink-Leijs. Terneu zen; J. J. M.de Scrhijver, Lanswaarde; me juffrouw M. J. Uijl, Poortvliet; J. A. van Dijke, Poortvliet; H. Vader. St. Laurens. Voor de afdeling zuiveldetailhandel is ge slaagd: de heer L. Wouters, Meliskerke. GOES De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de invoer van peren met ingang van 11 december in beperkte mate is toegestaan terwijl dit met de invoer van witlof met ingang van 19 december het geval is. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Een terugkeer naar de geleide loonpolitiek is volgens de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., politiek onmogelijk en niet meer te verwerkelijken. Het N.V.V. wil in ieder geval een veel soepeler systeem dan het tegen woordige en wel een systeem dat het vertrouwen in de vakbeweging minder ondermijnt. De heer Roemers, die sprak op het congres van de Algemene Nederlandse Agrarische BedWjfsbond (A.N.A.B.), ging er van uit dat iedereen die dage lijks met de loonpolitiek heeft te ma ken, er van overtuigd is dat men met de „produktiviteitsspelregels" op den duur volkomen in het slop geraakt. Hij noemde het voorts een ernstig feit, dat de regering bij de loonbe- sprekingen in Wassenaar niet is inge gaan op een programma van conjunc- tuurbeheersing. Het loonakkoora' van Wassenaar achtte hij overigens, ge zien de tegenwoordige loonpolitiek, aan vaardbaar. Het N.V.V. heeft er daarom de medeverantwoordelijkheid voor aan vaard. Wij blijven er echter van over tuigd, aldus de heer Roemers, dat de regering niet kan blijven stilstaan bij Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Voor het steken van zijn vrouw heeft de Groningse recht bank de 33-jarige papiermaker P. R. uit Winschoten gisteren tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Daarvan heeft de rechtbank, zo als de verdediger had gevraagd, een deel vier maanden voorwaardelijk opgelegd, met drie jaar proeftijd. De eis was een jaar geweest. De man. had zijn vrouw met een mes een niet ernstige wond toegebracht tij dens een hooglopende ruzie over ontrouw die zij zou hebben gepleegd. Hij was zelf zo geschrokken van zijn daad dat hij d'e dokter de politie had laten waar schuwen. de loonpolitiek, als zij werkelijk iets wil dben aan de beheersing van de conjunctuur. Landarbeiders De voorzitter van de A.N.A.B., de heer D. Tiggelaar, zei dat de sociale positie van de werknemers in de agra rische sector een niet onbelangrijke achterstand vertoont. Er is een te laag loonpeil en de werktijden zijn te lang. Het was volgens hem mogelijk geweest om een beroep te doen op de uitvoerende looninstanties teneinde de landbouw toe te staan iets op de achter stand in te lopen. Dat er niets is gedaan wreekt zich thans in een zoda nige mate dat het vraagstuk van de grijze en de zwarte lonen een bijzon dere omvang heeft aangenomen. De vakbeweging komt daardoor, aldus d'e heer Tiggelaar, in een onmogelijke positie te verkeren. Zuigkracht Het bedrijfsleven, zo zei hij verder, oefent een sterke zuigkracht uit op de agrarische sector. In een betrek kelijk kort tijdbestek is de agrarische beroepsbevolking met bijna de helft teruggelopen. Deze ontwikkeling heeft onder meer tot gevolg dat de A.N.A.B. de laatste jaren meer dan duizend leden per jaar naar andere bij het N.V.V. aangesloten bonden moest over schrijven. In verband hiermee merkte de voorzitter van het N.V.V., de heer Roemers, later op dat in 1947 nog negentien procent van d'e beroepsbe volking in de landbouw werkzaam was tegen thans nog slechts elf pro cent. De „verborgen werkloosheid" on der de medewerkende gezinsleden is hierdoor aanzienlijk teruggelopen. En dat is volgens hem toch een verheu gend verschijnsel. E. Picavet; kampioenfokvee meer dan twee keer ge kalfd: H. en E. Picavet; kalfvaarzen met vier tanden: twee le en een tweede prijs; H. en E. Picavet; kalfvaarzen. met twee tan den: le prijs H. en E. Picavet; vette runde ren met vier tanden: le prijs B. Plasschaert en zn., Graauw; 2e prijs C. Pyferoen, Ede; 3e prijs J. den Hamer, Zaamslag; vette run deren twee tanden: le en 3e prijs W. Ver- craeye, Aardenburg; 2e prijs H. en E. Pica vet; ossen met zes tanden: le prijs R. Blan- kert, Axel; idem vier tanden le prijs C. Py feroen, Ede; 2e prijs P. Coene en zn., Koe wacht; 3e prijs fa. Lensen, Middelburg; os sen zonder tanden: le en 2e prijs W. Ver- er aeye; vette koeien le prijs L. v. Dorsse- laar, St. Jansteen; 2e prijs wed. N. de Regt, Terneuzen; 3e prijs R. Blankert; vette schot ten 3e prijs L. v. Dorsselaar; jong vee be stemd voor mesting le en 2e prijs H. en E. Picavet; schoonste groep vet vee C. Pyfe roen; kampioen vet vee P. Plasschaert, Graauw; kampioen os: C. Pyferoen; paar den 30-maandersle prijs Jac. v. Hoeve, Zaamslag; 4- en 5-jarigen: le prijs P. Suy, St. Jansteen; 6-jarigen: le prijs P. Suy, St. Jansteen; 10-jarigen en ouder le prijs Jac. Hoeve, Zaamslag; kampioen; P. Suy; geit; le prijs Martens, Axel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij Koninklijk Be sluit is vastgesteld dat met ingang van 1 januari de premie voor de speciale ziekenfondsverzekering voor bejaarden 1,01 gulden per week zal bedragen voor verzekerden met een inkomen tot 2190 gulden per jaar en 2,02 gulden per week voor verzekerden met een inkomen tot 3800 gulden per jaar. Dit betekent voor de eerste catego rie een verhoging van vier en voor de tweede een van acht cent per week. De ziekenfondsverzekering voor bejaarden kent alleen deze, naar de inkomens grens gerekende, groepen. Zij is een verzekering voor gezinshoofden en maakt geen onderscheid tussen gehuw den en ongehuwden, zoals wij gisteren per abuis meldden. OOSTERLAND. Voor de reeds eni ge jaren op non-actief staande windko- renmolen is weer een huurder gevon den. De heer Geuze, graan- en meelhan delaar te Nieuwerkerk, wiens molen in Nieuwerkerk in staat van verval begint te komen, heeft de Oosterlandse molen gehuurd. Bij voldoende wind zal hier worden gemalen. Wanneer het windstil is wordt te Nieuwerkerk de electrische installatie gebruikt. OOSTERLAND. De onlangs opge richte tuinbouw- en fruitteeltcursus heeft een ontijdig einde gevonden. Omdat er drie avonden in de week mee gemoeid waren konden verschillende deelnemers de lessen niet regelmatig volgen. Ten slotte was men genoodzaakt de cursus, die hoofdzakelijk de overgang van land- op tuinbouw en fruitteelt zou behande len, te beëindigen. Zaterdag 16 december zal te Sint- Annaland een oliebollenactie worden ge houden ten bate van de speeltuinvereni ging Vrij en Blij. De Sint-Annalanders zullen olieboüenetend een goed doel kun nen steunen. Op dinsdag 19 december a.s. zal in het dorpshuis te Sint-Annaland een kerstmiddag gehouden worden ten be hoeve van de bejaarden. Deze middag zal worden verzorgd door de afdeling St.-Annaland van de plattelandsvrouwen. De voetbalvereniging „Nieuwland" gaf een uitvoering in café ,,De Roode Leeuw". De voorzitter der vereniging. M. I. de Vos, opende deze avond met een welkomstwoord. De heer A. P. van Luijk, onderwij zer aan de Chr. Lagere school te Axel is per medio januari benoemd tot le raar aan de Chr. ULO te Eindhoven. 0 De heer J. Melse. onderwijzer aan de Chr. Lagere school te Axel, is per 1 februari 1962 benoemd tot onderwij zer aan de Gereformeerde lagere school te Berkel en Rodenrijs. O Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De ontmoeting tussen de Amerikaanse marine en de Rotterdamse burgerij belooft een feest te worden. Zo men weet zullen negen grote oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot Rotterdam aandoen om daar de Kerstdagen door te brengen. Het is het omvangrijkste vlootbezoek dat ooit aan Nederland is ge bracht.: het omvat bijna vijfduizend marinemensen. Een goed deel van hen zal het kennismakingsfeest met de burgerij kunnen bijwonen. De Koninklijke Marine en het Al gemeen Dagblad hebben voor dat feest beslag gelegd op de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp. De hal zal met toepasselijke attributen in Kerst sfeer worden gebracht. Aan het feest zullen zevenhonderd vertegenwoordigers uit de Rotter damse burgerij kunnen meedoen. Daarbij wordt niet uitsluitend, maar toch wel in de eerste plaats gedacht aan jonge, charmante burgeressen. Men zou hen kunnen zien als afge vaardigden van gezinnen, die bereid zijn jongemannen lange tijd van huis re feestdagen in huiselijke kring te laten vieren. Het wordt vrijdag 22 december een dag na aankomst van de vloot) s avonds van negen tot één uur na- uurlijk een avondje uit. De grote ansband van de Marinierskapel der koninklijke Marine zal weinig moei- e hebben de danslustigen naar de ladd<- vloer te lokken. Er worden voorbereidingen getroffen om deze verpozing te onderbreken met enkele attracties. Hoe nu kan de burgerij van Rot terdam (en eventueel naaste om geving) van de uitnodiging tot deze ontmoeting gebruik maken? Gegadigden kunnen dat particulier doen. Het kan ook in groepsverband worden gedaan. Wij denken in het laatste geval aan grote bedrijven, kantoren, ziekenhuizen en andere in stellingen, wellicht ook bepaalde onderwijsinstellingen. De toegang is gratis. Elke kaart geldt voor één persoon. Kaarten kunnen van maandag 18 december af worden afgehaald bij de V.V.V. aan het Stadhuisplein 19. Het kantoor is dagelijks geopend van negen uur 's ochtends af. Alleen voor groepen bestaat ge legenheid telefonisch (nummer 13.60.00) kaarten te reserveren. Toegang wordt uitsluitend ver leend op vertoon van door de V.V.V. uitgegeven uitnodigingskaarten. Competitie Z.K.B. Het korfbalprogramma, dat door de competitieleider van de Z.K.B. voor a.s. zaterdag is vastgesteld betekent voor lopig de laatste in deze competitie. Voor de zaterdagen 23 en 30 decem ber zullen n.l. geen wedstrijden worden vastgesteld. Aangezien het doorgaan van de microcompetitie's in de nieuwe Goese veüinghal vrijwel zeker is, ziet het er naar uit, dat de veldcompetitie's eerst in maart van het volgend jaar hervat zullen worden. Gezien de gesteldheid van de terrei nen lijkt het doorgaan van het program' ma voor zaterdag reeds nu vrij onze ker. Dit programma met onze verwach tingen uitgedrukt in cijfers luidt als volgt: le klasse: Vios 1—Animo 1 (2); Swift 2— Tjoba 2 (1). 2e klasse a: Stormvogels 1AKC (2); 2e klasse b: VitesseVolharding (2); OlympiaVios 2 01). 3e klasse a: Vedo 2 Vedo 3 (1); Animo 3Swift 3 (3). 3e klasse; b: Luctor 2—Togo 4 (2); Vopo—Togo 3 (2); Elto 2Tjoba 3 (1). Adspirantenprogramma: A: Animo aSwift to; B: Swift snelOndo a; C: Zuidwesters toSwift kwiek; E: Volhar ding—Togo b. HULST. Met negen stemmen voor en één stem tegen heeft de raad van Hulst gisteravond beslo ten bij de Kroon in beroep te gaan tegen de onthouding der goedkeu ring van Gedeputeerde Staten in zake het destijds genomen raads besluit tot aankoop van het pand van H. Metsers aan het Godsplein. Heftige discussies gingn aan dit be sluit vooraf. Vooral de heren F. de Meurichy en J. Martens roerden zich nogal fel. Beiden leken van oordeel dat het college van B. en W. jegens de raad was tekortgeschoten in zijn inlichtingen met betrekking tot het desbetreffende schrijven van Ges. Staten dat de datum 30 november droeg. Ter volledige informatie moge dienen dat destijds alleen de beide wethouders zich tegen de aankoop van het pand hebben verzet. De heer Martens bleek nu van mening dat in het B. en W. ant woord aan Ged. Staten deze zienswijze te sterk was benadrukt. Ook de heer J. Stolten was niet te spreken over de tijd- rekkende manier waarop B. en W. de raadsleden met dit schrijven van Ged. Staten confronteerden. Burgemeester A. L. S. Lockefeer be streed de aan het adres van B. en W. gelanceerde aantijgingen met de opmer king dat de raad tijdig (binnen een week) in het bezit was van de stand van zaken. De belde wethouders wens ten in deze aangelegenheid geen enkele verantwoordelijkheid te aanvaarden. Ter vergadering werd verder besloten een vaste geldlening aan te gaan van 300.000 voor de aanleg van wegen en riolering. AXEL. In „Het Centrum" te Axel vond een jeugdschoolconcert plaats uit gaande van de Z.V.U. in samenwerking met de Stichting Schoolconcerten. De Axelse scholieren konden genieten van de muzikale kwaliteiten van Thea van der Pas sopraan, Henk Meijer tenor. Peter de Vos bariton en Tho mBollen piano. Voorlichtingsbijeenkomst zelfbescherming AXEL. In het Axelse stadhuis vond voor de derde maal een bijeenkomst plaats in het kader van de individuele zelfbescherming, uitgaande van de Ne derlandse Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening. Het doel van deze bijeenkomsten ts twintig procent van de Nederlandse vrouwen zodanig voor te lichten dat zij in staat zijn hun omgeving te instrueren op het gebied van individuele zelfbescherming. Deze bijeenkomst gold als de laatste in een serie van drie. De dames moesten uiting .geven van hun kennis door het afleggen van een examen. m RILLAND-BATH. Het Zuid-Beve- Iands Dubbelkwartet van Daan Manne ke uit Kruiningen geeft zaterdag a een concert in de Gereformeerde kerk van Rilland-Bath. Medewerkenden zijn Jaap Wisse, Bergen op Zoom, fluit; Flip Fey, Vlissingen, hobo; Toon den Hollan der, orgel; koorleider Daan Mannke. Het programma is als volgt: 1. Orgel Pastorale, D. Zipoli; 2. Dubbel kwartet: Oude Kerstliederen: a. Een twijgje groen en teder, M. Praetorius; b. Nu sijt wellecome bew. A. Kousemaker; c. Een kind is ons geboren mei. Daan Manneke; 3. Or gel Noël étranger Cl. 'd Aquin; 4. Dubbel kwartet, orgel, fluit en hobo: In dulci jubilo, D. Buxtehude; 5. Orgel Vom Himmelhoch, J. S. Bach; Fantasie in C J. S. Bach; 6. Dub belkwartet: Aanbidding, Palestrina; Alzo lief heeft God de wereld gehad, Palestrina; Glo ria in Excelsis, Daan Manneke; 7. Orgel Lo be den Herren H. Micheelsen; 8. Dubbelkwar tet: Vom Himmelhoch H. Distier; Kleine Can tate voor de Kerstnacht, Daan Manneke. WRAKKE SCHOOL IN WELL DEN HAAG. Voor de bouw van een school die het wrakke gebouw moet vervangen waarin de jongensschool van Well (L) is gehuisvest, zal het rijk „op zeer korte termijn" goedkeuring geven. Dat antwoordt staatssecretaris Stuben- rouch in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Tans. Het is volgens de bewindsman niet waar dat de inspecteur voor het lager onderwijs het gebouw van de jongens school heeft dqen sluiten. Alleen op 16. 17 en 18 november is de school dicht geweest, voor het repareren van de schoorsteen. Als er strenge vorst invalt zal het oude schoolgebouw wel weer moeten worden verlaten. De onderwijzers zullen hun lessen dan volgens een rouleersysteem in schoolgebouwen in de buurt moeten geven. 0 De heer S. J. C. Pateer uit Honte- nisse is in Utrecht beëdigd als rent meester. BIETENCAMPAGNE BIJNA TEN EINDE BRUINISSE. Dinsdag zijn de laat ste bieten bestemd voor Dinteloord van de haven van Bruinisse, in het motor schip Schouwen van schipper J. C. van der Doe uit Zierikzee gereden. Enkele vrachtauto's uit Scharenddijke completeerden de vracht. Het is de be doeling dat zaterdag ook de bieten voor Puttershoek geruimd zullen zijn, maar of dit inderdaad zal lukken staat nog te bezien. Wel zijn er nu volop .schepen en de auto's rijden af en aan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Intussen betekent dit dat de bieten campagne ruim veertien dagen vroeger is afgelopen dan vorig jaar. Raad Biggekerke bijeen BIGGEKERKE. De gemeenteraad komt dinsdag 19 december om elf uur 's morgens in een vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. een voorstel tot handhaving van het ingenomen standpunt betreffende de gemeentelijke herindeling van Walcheren, de vaststel ling van een uitbreidingsplan voor de ko-m, de duinstreek alsmede een plan in hoofdzaak, medewerking te verlenen voor de aanschaf van schoolmeubelen voor de OTO-school en een begrotings wijziging 1962. hogere lasten opgelegd door het Water schap Schouwen-Duiveland aan de fru"" gebieden die veel overlast van het water hebben geleden. Het bestuur werd verder gemachtigd na te gaan wat er gedaan kan worden tegen de uitbrei ding van het waterwingebied van de Waterleidingmaatschappij Schouwen- Duiveland. De maatschappij gaat in de duinen rond het pompstation nl. een achttal nieuwe bronnen aanboren. Ten slotte werd aandacht gevraagd voor een binnenkort aan te vangen snoeicursus. •s-HEER ARENDSKERKE. Aan staande maandagmiddag zal de raad van 's-Heer Arendskerke in openbare vergadering bijeenkomen om o.m. de begroting voor 1962 te behandelen. Daarnaast bevat de agenda voor deze vergadering nog enkele punten waarop een raadsbeslissing wordt gevraagd. Burgemeester en wethouders stellen voor om het voormalig kantoor van de C. D. B„ in de wandeling genoemd het Witte Huis, te 's-Heer Arendskerke te verkopen aan de heer D. M. van den Berg te 's-Heer Arendskerke voor de getaxeerde waarde. De raad is voorts in de gelegenheid gesteld beschouwin gen te wijden aan de voorgestelde her indeling van het gemeentelijk gebied van het Zuid-Sloe. Burgemeester en wethouders stellen voor de reeds eer der kenbaar gemaakte bezwaren on verkort te handhaven. Aan het eind van het jaar dienen de gebruikelijke benoe mingen weer plaats te hebben. Voor gesteld wordt de zittende leden van de woonruimtecommissie te herbenoemen. Eenzelfde voorstel wordt gedaan voor de aftredende leden van de instellingen voor maatschappelijke zorg de heren J. P. Lindenbergh, P. Meulbroek, C. Verdonk en W. A. Smit. In de vacature ontstaan door verplichte aftreding van de heer F. de Jonge wordt voorgedra gen 1. A. H. Mol en 2. J. Otte. De be grotingen van de beide instellingen van maatschappelijke zorg voor 1962 zullen deze vergadering eveneens aan de orde komen. De raad zal zich tenslotte uit spreken over een wijziging van de wed- deregeling voor de gemeente-werklieden en een herziening van de kindertoeslag. B. en W. stellen de raad voor aan de heer A. Joosse op diens verzoek eer vol ontslag te verlenen als schoonmaker van het gemeentelijk verenigingsge bouw te 's-Heer Arendskerke (dorp). Teneinde de verkeerssituatie in de zui delijke bocht van de Achterweg te Nieuwdorp te verbeteren wordt voorge steld 10 m2 grond aan te kopen van de heer M. de Jager, voor de som van 100. OUWERKERK. Woensdagmiddag zijn in het vaarwater Het Keeten ter hoogte van Vianen vijf vaartuigen ge strand. De sleepboot Temi 1, die bij de berging van de „Carolina" was, voer ter assistentie uit en heeft het 400 ton metende met stortsteen geladen motor schip Tetan vlot gesleept. De vier an dere schepen, onder welke de tanksche- pen „Dordrecht" en „Groot Ammers", verlangden geen assistentie. Zij wisten later op de avond op eigen kracht vlot te komen en hun reis voort te zetten. NIEUWLAND. De gemeenteraad hoopt in openbare vergadering bijeen te komen maandag 18 december om acht uur. Ter sprake zal komen de ge meentelijke herindeling van Walcheren, nieuwe verordening op de heffing van hondenbelasting en benoeming lid der commissie tot wering van schoolver zuim. B. en W. stellen voor hiervoor te benoemen de heer J. Sonke, hoofd van de christelijke school. KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen komt dinsdag, 19 de cember a.s. in openbare vergadering bijeen. Het college zal beraadslagen, eventueel beslissen over het vaststel len van bet crediet in rekening-courant bij de bank voor Nederlandse gemeen ten voor 1962, het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten van het open baar lager onderwijs voor 1962, verho ging van de kinderbijslag en de kinder toelage, het verhuren van tuingrond, het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw L. W. van Breemen-JQager als onderwijzeres aan de openbare school te Hansweert, het benoemen van een gemachtigde naar de vergaderin gen van de waterleidingmij. Zuid-Beve land, het verlenen van premie voor het verbeteren van een woning te Hans weert en voor het vervangen van een houten privaat door een watercloset in een woning te Kruiningen. GOES. De Jonge Kerk van de Ned. Hervormde gemeente heeft woens dagavond in ,,'t Soephuus" een geani meerde bijeenkomst gehouden waar de vragen „wat betekent advent voor ons persoonlijk" en „wat betekent advent voor ons in jonge-kerkverband" bespro ken werden. Na de pauze werd een voordracht „gesprek in kerstnacht" van Thijs Booy met toelichting, ge bracht. ST. MAARTENSDIJK, 14 dec. "Uien bon ken 20.49, 55-70 20.10—20.12, 40-55 19.42—19.58, drielingen 24.70, picklers 30.19, stek 2.97, aanvoer 70 ton. Aardappelen bintje 11.1910.83, bonken 12.80, drielingen 4.96, voer 3.69, eigenheimers 16, aanvoer 20 ton. Tarwe 2931, gerst 2528, haver 2325, kleine erwten 24.30, schokkers 2428, bruine bonen 4060, blauw maanzaad 5564. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 14 dec. Ex portgarnalen 220 kg 1.57, schar 3 kg, bot 29 kg, wijting 107 kg, kabeljauw 21 kg, sprot 563 kg, ongesorteerdè vis 5 kg. Zorg dat Uw in het staat. U kunt deze opgeven aan onze kantoren en agentschappen. U kunt deze ook telefonisch opgeven door gebruik making van telefoonnummer 01180-2009

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5