„Schelde" bouwt grootste stoomketel van Nederland MINISTER WEET NOG VAN NIETS KEURINGEN IN GOES Binnenkort begin aanleg werkhaven Den Osse Stoker veerboot brak geldkistje open Raad gaat maandag voor zelfstandigheid pleiten De heer Hupkes: Spijt over niet-opheffing Souburg Installatie van mr. Huber op 11 januari v Accent verleggen naar reparatie Verdonk Zeeuwsch Dagblad Stichting Zeeland I Stichting Zeeland (II) V oorlichtingsavond uienteelt Scheepvaart Automobielbedrijf „De Toekomst" te Middelburg geopend Moedig Zierikzees meisje kreeg geschenk Carnegie Heldenfonds Lintjesregen voor oudgedienden Scheldefabriek Als voorbereidende werkzaamheid voor dichting Brouwershavense Gat POLITIERECHTER MIDDELBURG Scherpenisse nog verontrust Mysterie rondom aandelen R.T.M. Echtpaar Doeselaar 65 jaar getrouwd Merries klasse apart Raad Tholen keurde begroting goed Koudekerke blijft verlies agrarische gronden betreuren Studieclub glastuinders opgericht in Kapelle BON Vrijdag 15 december 1961 Pag. 3 Protestants-Christelijk 1~)E Stichting: Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk heeft het Provinciaal Bestuur van Zeeland verzocht voor het jaar 1962 een sub sidie te mogen ontvangen van 17.500 gulden. Gedeputeerde Staten hebben aan Provinciale Staten voorgesteld het i subsidiebedrag te bepalen op 12.500 gulden, dat is dus 5000 gulden minder dan de stichting had gevraagd. Zoals uit het enkele dagen geleden door ons gepubliceerde excerpt uit de toelichting op de begroting en uit het halfjaarlijks verslag van de direc teur der stichti I is gebleken, konden diverse noodzakelijke taken niet wor den uitgevoerd in verband met een nijpend tekort aan personeel bij de Stichting Zeeland. Het bestuur van het provinciaal op- bouworgaan worstelt nu al tal van jaren met ernstige financiële proble men. De inkomsten zijn te gering om het apparaat naar behoren te doen functioneren. Deze gang van zaken vervult ons met zorg. Er wordt gelukkig in onze provincie veel gedaan voor de verbetering van de economische posi tie. Het Provinciaal Bestuur spant zich tot het uiterste in, het Economisch Technologisch Instituut doet voortref felijk werk en de meeste gemeente besturen proberen in dit opzicht een vooruitstrevende politiek te voeren. De economische positie van ons ge west is, vergeleken bijv. met tien jaar geleden, zeer aanzienlijk verbeterd en het laat zich aanzien dat de opwaart se lijn zal worden voortgezet. Met deze economische lijn moet echter, wil men op den duur ongewens te spanningen voorkomen, een maat schappelijke sociale en culturele lijn parallel lopen. Is dat niet het geval, dan is het ge vaar groot, dat Zeeland op den duur gekenmerkt wordt door te grote wrij vingen en spanningen. het maatschappelijk en cultureel werk kan heel moeilijk tastbare resultaten laten zien. Men kan wijzen op jeugdgebouwen, dorpshuizen en muziekverenigingen, maar daarmede is de opsomming allerminst compleet. De resultaten van het werk moeten ook voor een zeer belangrijk deel niet in het concrete vlak liggen, want het geen men ziet, het tastbare resultaat, lijkt ons in het maatschappelijk en cultureel werk het meest oppervlak kige, het oppervlakkig waarneem bare, waarmede men zich in geen ge val tevreden mag stellen en die men in eerste instantie niet als resultaat mag aandragen. Het maatschappelijke, het cultu rele en het sociale werk moet zijn weerslag vinden, in het meestal niet direct waarneembare, het moet blijken uit een aanwezig zijn van een zo har monieus mogelijke samenleving. En een evenwichtige samenleving ont staat uit harmonie in het leven van de enkelingen, die samen de grotere verbanden vormen. Het gaat bij de toekomstige ontwik keling van Zeeland niet alleen om het scheppen van werkgelegenheid, het gaat ook om het aanwezig doen zijn van een klimaat, waarin de werkende mens arbeidsvreugde en levensvreugde kan genieten. Een mens kan niet al leen leven bij een goed gevuld loon zakje en goede financiële perspec tieven, er is meer nodig. Want een mens is (gelukkig) meer dan een arbeidskracht, hij is een schepsel Gods en arbeid is niet in de eerste plaats en niet uitsluitend een bezigheid ten dienste van het levens onderhoud, nog minder een noodzake lijk kwaad, maar een Goddelijke op dracht en die arbeid moet een deel zijn van het zich ontplooiiende schepsel. Wij menen dat men deze zaak het medewerken aan het scheppen van een klimaat waarin een mens (en niet klimaat als de belangrijkste taak van de Stichting Zeeland moet be schouwen. Die opgaaf is enorm zwaar, maar niettemin moet aan de Stichting Zee land toch deze eis worden gesteld. Uiteraard moeten dan ook de moge lijkheden worden geschapen, die het redelijk maken dit verlangen aan be stuur en medewerkers der stichting voor te leggen. Het wil ons voorkomen dat de Zeeuwse Staten de verantwoordelijk heid in dit opzicht zwaar moet wegen. MIDDELBURG. - De Rijksland- bouw voorlichtingsdienst organiseerde gisteravond in restaurant ..De Een dracht" voor de Walcherse landbou wers een voorlichtingsavond over uien- teelt. De heer J. L. Koert, hoofdassis tent A bij de Stichting Ned. Federatie behandelde in het bijzonder de teelt van het plantuitje, in verband met het veel vuldig voorkomen van witrot en sten gelaaltjes op dit soort met het oog waar op men naar nieuwe teeltmogelijkheden uitziet. VLISSINGEN. De traditionele rede, die de president directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, ir. J. W. Hupkes, elk jaar pleegt te houden tijdens een feestavond, waarin d% jubilarissen worden gehuldigd, bevatte ook deze maal vele aspecten. Ten eerste was daar het harde nieuwtje, dat ir. Hupkes zijn medewerkers meedeelde. Een zeer kort geleden verstrekte opdracht van de Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmij voor het bouwen van de grootste stoomketel, die in ons land ooit in opdracht werd gegeven en uiteraard ook de grootste die De Schelde zal bouwen. De stoomketel van 220 megawatt heeft een vermogen van 660 ton stoom per uur. Naast dit nieuwselement vermengde ir. Hupkes in zijn toe spraak, die hij bescheiden een „praatje" noemde, optimisme en pessiipisme. Eerst sprak hij het grote leedwezen uit van de Schelde- directie over de min of meer definitieve grenswijzigingen van Walcheren. Hij zei het te betreuren dat de samenvoeging van Vlissingen en Souburg geen doorgang had gevonden en zei deze opmerking te maken met het oog op het Sloeplan, dat niet alleen een groot project is wat de afmetingen betrof, maar ook voor De Schelde zeer grote inspanningen meebracht dit plan te ver wezenlijken. „En als men in ogenschouw neemt dat De Schelde zelf een heel klein stuk je van het gehele gebied zal krijgen, kan men begrijpen dat het hanteren van het Sloeproject ook op grote schaal gebeurt." De heer Hupkes zei dat een bij Vlis singen gevoegd Souburg een omgeving zou vormen die een gedeelte van de grote inspanningen had kunnen opvan gen. De heer Hupkes zei dat een dubbel stad, waarin niet twee maar drie part ners krachten zouden bundelen (Vlissin gen, Middelburg en Souburg) de Sloe- plannen gemakkelijker had kunnen rea liseren. De heer Hupkes, die daarna het eigen bedrijf in ogenschouw nam, zei het he laas te moeten constateren dat Jiet in de scheepvaartwereld niet goed, ging. De kleine stijging van de vrachtprijzen van de laatste tijd zette zich voort en opnieuw moest worden vastgesteld dat e Van onze adverteerders JVJIDDELBURG. Met het ontluis- terenvan een soort rode Kaa- ba", en het drukken op een knop, waardoor een hefbrug met een auto erop omhoogging, heeft de wethouder van Gemeentewerken, de heer A. J. Kaland, gistermiddag het nieuwe au tomobielbedrijf „De ToekomstN:V. aan het Seisplein te Middelburg offi cieel geopend. Voordat de heer Ka- land de wagen de lucht liet ingaan feliciteerde hij directie en commissa rissen van de N.V. met de totstand koming van het bedrijf Inhakend op hetgeen de eerste spre ker, de heer W. Pannekoek, directeur van ,,De Toekomst", had gezegd over de toekomstverwachtingen ten opzichte van het autoverkeer in Nederland, zei de wethouder dat de toekomst (zonder hoofdletter) een verborgen zaak is. Niet alleen zal het aantal personenau to's toenemen, ook het vrachtvervoer zal een steeds grotere plaats in onze sa menleving gaan opeisen. Waar mogelijk, aldus de heer Ka- tand, zal de overheid ondernemingen die kansen zien steunen. Daarnaast zal de overheid moeten zorgen dat het we gennet gelijke tred houdt met de ont wikkeling van het verkeer. In een oud stadje als Middelburg, ging de wethouder verder, is het bijzon der moeilijk het steeds intensievere ver keer in goede banen te houden. Er zijn mensen die met rimpels in het voor hoofd vaak teveel waken voor het be houd van het oude stedeschoon. Dit is niet altijd mogelijk, zei de heer Ka- land. Wij moeten het oog op de toe komst gericht houden. Het zou van kortzichtigheid getuigen indien het ge meentebestuur alleen maar belangstel ling had voor het nog historisch be staande. ,,U bent een van de eerste bedrijven die zich in de dubbelstad Middelburg- Vlissingen vestigt. De mogelijkheid daartoe bestond vooral door het ombou wen van bestaande gebouwen, maar te recht zegt u wanneer u een modern be drijf wilt opzetten dat u -de ruimte daaromheen ook nodig hebt. Een afge broken pand op het Seisplein was niet voldoende, omdat met de sloop van het huis ook het belendende pand gevaar liep. Met het oog op de uitbouw van het bedrijf zal nu volgend jaar ook dit tweede pand afgebroken worden. Het aanzien van de stad zal mede daar door verbeterd worden. Wij zijn u erkentelijk voor uw initia tief. U neemt hiermee een stukie stads- sanering van de gemeente over", aldus de heer Kaland De heer W. Pannekoek had in zijn welkomstwoord gewezen op de steeds drukkere wegen. In 1970, merkte hij op, zal het aantal auto's in Nederland on geveer tweemaal zoveel zijn als nu. Omdat wij in Middelburg iets zagen na men wij een bedrijf hier over en hou den thans maar, onze naam zegt het al het oog gericht op de toekomst. Wanneer de ministeriële bouwvergun ning binnenkomt kunnen wij onze plan nen aan het Seisplein (showroom, was- olaats. enz.) verwezenlijken, zei de heer Pannekoek. Nog enkele andere sprekers voerden ten slotte het woord, waarna men nog- imaals de gelegenheid kreeg het bedrijf I te bezichtigen. malaise nog steeds net voorbij was. Uiteraard vragen de reders minder naar het bouwen van nieuwe schepen. ,,Deze situatie," aldus de heer Hup kes, ,,is in de hele wereld hetzelfde. In vele landen is de scheepsbouwcapaciteit aanzienlijk en uiteraard kunnen dan heel moeilijke situaties ontstaan. Bedrijven, die ernstige verliezen lijden, zijn dan oo geen uitzondering. De meeste Nederlandse scheepswer ven hebben besloten opdrachten echter te aanvaarden en ook De Schelde heeft die politiek geolgd, al moet ik zeggen, dat de opdrachten, die dit jaar in por tefeuille werden genomen, voor het be drijf economisch geen goede waren. Maar wij hebben ze toch aangenomen. Weliswaar was deze, voor de scheeps bouw moeilijke, situatie over de wereld hetzelfde, maar de uitwerking heel. ver schillende. Deze lange en scherpe kri- sis, die al vier jaar voortduurt, aldus ir. Hupkes, heeft het ergst huisgehou den in de lahden die zich het minst op d moeilijkheden hadden voorbereid. De Scheldedirecteur noemde Engeland en Frankrijk, waarin de krisis een enorme druk op de landelijke overheid veroor zaakte en waarbij soms subsidies wer den gegeven, die vijftig procent bedroe gen van de bouwkosten van een schip. (Ingezonden mededeling) Eigen boontjes In Nederland is de tendens: De in dustrieën moeten zelf hun eigen boon tjes doppen. Daarom, aldus de heer Hupkes, was er reden tot ernstige verontrusting, ofschoon het hem ver heugde dat De Schelde niet alleen af hankelijk was van de scheepsbouw. Voorlopig moest het besluit worden genomen de sterkte van de perso neelsbezetting niet te vergroten en ZIER1KZEE. Op het stadhuis reikte burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee gistermiddag een ballpoint met inscriptie uit aan de ll-jarige Cora Legemaate. De ball point werd ter beschikking gesteld door het Carnegie Heldenfonds omdat Cora op 29 augustus jl. de 5-jarige Le- ni Willemse uit de Nieuwe Haven had gered. Zonder aarzelen was Co- ra Legemaate in het water gedoken en had het meisje op het droge ge bracht. Bij de uitreiking waren behalve de ouders van Cora ook aanwezig de jeug dige drenkelinge met haar ouders en de klas van de openbare school waar in Cora zit met de onderwijzer en de zeer doelbewust het accent van het bedrijf te verleggen naar de repara tie. Door toename van het energiever bruik was ook de produktie van de stoomketels een voor de toekomst gro te geruststelling voor het bedrijf en ten slotte stipte de heer Hupkes nog de goe de markt van het- ogenblik voor de lichtmetaalbouw. De heer Hupkes be gon zijn rede met een blik op de we reld, waarbij hij de politiek en de drin gende behoefte aan samenwerking onder de loep nam. Hij nam, het afgelopen jaar, wat ons land zelf betrof, in ogenschouw en merkte op dat het een bijzonder jaar was, omdat het zich door revaluatie en de plotselinge instelling van de vijfdaag se werkweek onderscheidde van voor gaande jaren. Revaluatie De revaluatie noemde de heer Hup kes een zware en ernstige tegenvaller voor de Nederlandse exportbedrijven. De vijfdaagse werkweek had het nood zakelijk gemaakt vele maatregelen in het bedrijf te nemen, ma rade presi dent-directeur achtte de vrije zaterdag een kostbaar bezit voor hardwerkende mensen. Voorts stipte de heer Hupkes m zijn toespraak nog punten aan als de hoogconjunctuur, de vrouwenarbeid, beheersing bij de lonen en extra in spanningen voor de produktiviteitsstij- ging. VLISSINGEN. Een ware lintjesre gen daalde gisteravond in het Schelde- kwartier neer op een grote groep oud gedienden van de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Burgemeester mr. B. Kolff, die tot de sprekers behoorde, koppelde aan zijn gelukwensen aan de vele jubilarissen de mededeling vast dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd eremedailles in zilver, goud, zilver en brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, tóe te kennen aan diverse jubilarissen en aan enige oud- staat van dienst door pensionering of een andere reden niet meer aan het be- De burgemeester reikte de .onder scheidingen uit aan de heer C. van der Graaf (gouden medaille). Zilveren me dailles kregen de heren W. H. Beum, G. Dingemanse, P. Huisbregtse, P. Josias- se, J. de Nooier, J. Parent, W. Paauwe, C. Vader, F» Verijzer, a. de Visser, en J. van de Woestijne. Brons: W. Brasser, P. Clarisse, J. Daane, A. Goedhart, F. F. Krop, J. de Nooier, P. de Nooijre ,J.Pul,C..Pia M. de Rijke, J. C. Rijkse, A. Schout, B. Schreurs, J. J. Tip, A. Tissink en J. van de Velde. Hij deelde voorts mede dat de heer M. A. van der Putte, wethouder van Souburg, eerder op de dag reeds op het gemeentehuis aldaar een gouden eremedaille in ontvangst had kunnen nemen en dat de heer W. Bos, raadslid van Domburg, eveneens in eigen ge meente een zilveren medaille had ge kregen. De heer v. d. Graaf sprak na mens de gedecoreerden een dankwoord. GOES. De nieuwe burgemees ter van Goes, mr. F. G. A. Huber, zal donderdag 11 januari, 's mid dags om twee uur, worden geïn stalleerd. Dit is vast komen te staan na kennismaking en een oriënterend gesprek van de burge meester met de wethouders van Goes. Gistermorgen omstreeks half elf zijn de heer Huber en diens echtgenote door het gemeentebestuur op het stad huis ontvangen. Hoogstwaarschijnlijk zal na de officiële raadszitting, waarin de burgemeester zal worden geïnstal leerd, een recepte worden gehouden in de Korenbeurs. Er is nog geen woon huis ter beschikking van mr. Huber ge steld. Voorlopig wordt naar een tijde lijke oplossing ten aanzien hiervan ge zocht. BROUWERSHAVEN. Binnen afzienbare tijd zal een aanvang gemaakt worden met de afdam ming van het zeegat tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Dat wil zeggen, dat men dan begint met de aanleg van een primaire en het dichtst bij de zee gelegen dam tussen de .beide eilanden. Zoals bekend wordt van Bruinisse naar Oude Tonge reeds de Grevelingen- dam aangelegd, welke in 1964 gereed zal komen. De primaire dam die van Scharendijke naar Ouddorp zal lopen, moet volgens de plannen in 1970 ge stalte gekregen hebben. Daarmee zal dan het Brouwershavense gat zijn afge sloten. Het Brouwershavense Gat be staat in feite uit twee hoofdgeulen: het eigenlijke gat van Brouwershaven langs de oever van Schouwen en het Sprin- gersdiep langs de zuidelijke oever van de kop van Goeree. Als voorbereiding van deze werkzaam heden zal in 1962 begonnen worden, zo meldt het driemaandelijks bericht van de Deltawerken, met de aanleg van een werkhaven nabij het buurtschap Den Osse op een plaats die ongeveer vijf kilometer verwijderd ligt zowel van het ontworpen sluitgat in het Brouwersha vense Gat als van het sluitgat in het Springersdiep. Er zijn voor de keuze van de plaats van deze eerste werkhaven verschillen de mogelijkheden overwogen. Men ging na of een verbetering van de bestaan de haven van Scharendijke tot een praktische oplossing zou kunnen leiden. Dit bleek niet doenlijk. Dat men de keus op Den Osse heeft laten vallen kwam door de aanwezigheid van een instulping in de kustlijn bij dit gehucht. Hier kan met behulp van weinig kost bare hoofden een voldoende groot ha venbassin gevormd worden. Met het oog op het tijdelijk karakter zal de inrichting van de haven zo een voudig mogelijk worden. MIDDELBURG. De stoker M. J. uit Stad aan het Haringvliet was deze zomer, na een dertienjarig dienstver band, nog in dienst bij de RT.M. Hij deed dïenst op een veer boot die tussen Anna Jacobapolder en Zijpe voer. Op 16 juni ging de boot naar de Veerhaven in Bruinisse en stoker J. bleef die nacht aan boord. In het holst van de nacht haalde hij de scharnieren uit de (dichte) pantrydeur en haalde een geldkistje weg, dat hij met een schroevendraaier openbrak. De inhoud, 100.eigende liij zich toe. Gistermiddag stond J. welwillend te glimlachen- en ja te knikken op elke be schuldiging die hij bij de Middelburgse politierechter te horen kreeg. De offi cier van justitie, mr. J. L. Andreae, veronderstelde dan ook dat de ver dachte de ernst van zijn misstap niet inzag. Hij wees er voorts op dat J. al drie maal voor diefstallen was veroor deeld, maar dat het laatste vonnis van bijna twintig jaar geleden dateerde. ,,Ik herinner er mij niets meer van," zei L. „Ja, maar wij wel," antwoordde de politierechter, mr. B. S. Sieperda, die L. conform de eis tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeelde met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. Onder invloed Onder invloed op een fiets bevond zich de Middelburgse los arbeider J. S. op 19 augustus. Hij maakte een val op de Dam. Omdat de officier, mr. A. W. Rosingh, recidive in aanmerking nam, eiste hij drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toe zichtstelling van het Zeeuws consultatie bureau voor alcoholisme. Het vonnis be haalde zich op twee weken voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, onder toe zichtstelling van het consultatiebureau en 80.boete of zestien dagen. De Vlissinger J. F. K. was op 5 ok tober in Middelburg in een café ge weest en niet helemaal nuchter besteeg hij zijn bromfiets om naar huis te gaan. In Souburg werd hij door de po litie aangehouden. De eis was 50. of tien dagen en twee maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Het vonnis verminderde de ontzegging tot een maand. Onder invloed beschadigde de Vlissin ger L. de J. met zijn auto een lan taarnpaal. De officier eiste een week onvoorwaardelijk en zes maanden ont zegging, het vonnis luidde twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, 80.of zestien dagen en vier maan den ontzegging. Van een onzer verslaggevers SCHERPENISSE. B. en W. van Scherpenisse beleggen maandag om drie uur 's middags een openbare raadsvergadering waarin, als voornaamste agendapunt, het ontwerp-voorstel van G.S. tot samenvoeging van St. Maartensdijk en Scherpenisse zal worden besproken. Dit is besloten in een vergadering van B. en W. die gister middag is gehouden. Hoewel deze bijeenkomst achter ge sloten deuren plaats vond. kan in het algemeen worden gezegd dat het ge meentebestuur van Scherpenisse nog hoofdonderwijzer, de heer G. M. C. v. steeds de overtuiging is toegedaan dat d. Akker. De laatste sprak een dank woord, waarna de kinderen limonade kregen aangeboden. een samengaan van de twee gemeenten het oplossen van de zelfstandigheid van de gemeente betekent ten voordele van St. Maartensdijk. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. De Neder- landsche Spoorwegen hebben nog nimmer de minister van verkeer en waterstaat ge vraagd, aandelen van de Rot- terdamsche Tramweg Maat schappij te mogen overnemen. Dit deelt ons het ministerie van verkeer en waterstaat mee. Door deze verklaring wordt de mede deling van de Rotterdamse wethouder voor economische aangelegenheden, de heer J. U. Sehilthuis, wel in een bij zonder vreemd daglicht gesteld. De wethouder had maandag de raad mee gedeeld, dat het de bedoeling was dat de Nederlandsche Spoorwegen tachtig procent van de aandelen R.T.M., die de gemeente via een bod van vijfhon derd procent in handen had gekregen, zal overnemen. VIJF MILJOEN De Rotterdamse raad had indertijd een bedrag van vijf miljoen gulden ge voteerd voor de aankoop van het aan delenkapitaal van een miljoen gulden van de R.T.M. De gemeente heeft via dit bod alle aandelen in handen gekre gen. Uit de mededeling van wethouder Sehilthuis van maandag kon men af leiden dat de meerderheid van het ka pitaal van de R.T.M. zou worden over gedragen aan de Nederlandsche Spoor wegen. Tegen welke koers de spoorwe gen de aandelen zouden overnemen, is niet bekendgemaakt. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft zich geheel en al ge distantieerd van de mededeling van wethouder Sehilthuis. Zelfs wilde de di rectie van de spoorwegen niet meede len of zij al een aanvraag tot aankoop van de aandelen bij de minister bad in gediend. VERTRAGING Het begint er thans op te lijken, dat B. en W. van Rotterdam de minister het pistool op de borst wilden zetten opdat hij een beslissing over de aan koop door de spoorwegen van tachtig proeent van het aandelenkapitaal nu maar goed zou keuren. Een andere mogelijkheid is dat er in het contact tussen N.S. en het ministerie van ver keer en waterstaat een vertraging is ontstaan. B. en W. van Rotterdam hebben in dertijd de raad reeds voor een voldon gen feit gesteld door achteraf goedkeu ring te vragen voor het bod van vijf honderd procent nadat dit bod al was uitgebracht. Zouden B. en W. door de mededeling nu ook de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de mi nister van verkeer en waterstaat heb ben willen dwingen een transactie goed te keuren, die in feite nog niet tot stand is gekomen? Het ziet er naar uit dat het ballonnetje dat B. en W. hebben op gelaten wel op een bijzonder ongelukkig tijdstip is gelanceerd. Tegenover de beschuldiging van bur gemeester D. C. Bouwense, voorzitter van de raden van beide gemeenten, dat de raad van Scherpenisse zaterdag jl. zonder hem zou hebben vergaderd, ver weert men zich met vast te stellen dat het hier formeel geen raadsvergadering betrof, maar slechts een bijeenkomst waarin de meningen werden gepolst. De gemeentesecretaris was hierbij zelfs niet tegenwoordig. Intussen wacht de bevolking van Scherpenisse, die gezien haar houding weinig .geporteerd is voor het opgaan van de gemeente in een gro ter geheel, vol spanning af hoe de raad maandagmiddag de zelfstandigheid van Scherpenisse zal verdedigen. (Ingezonden mededeling) Pottenmarkt 13 Middelburg Tel. (01 180) 23 64 In Terneuzen TERNEUZENHet echtpaar Doe selaar-Oppeneer te Terneuzen gedenkt zaterdag het 65-jarig huwelijksfeest. „Wij hebben ons hele leven lang moe ten ploeteren om aan de kost te ko men", vertelde ons mevrouw Doese laar in haar eenvoudig huisje aan de Dekkerstraat, „maar we zijn zo tevre den en dankbaar dat we dit mogen be leven samen en dat we door de maan delijkse A.O.W. nog niets te kort ko men ook." Vijfenzestig jaar getrouwd zijn de 92- jarige F. Doeselaar en de 87-jarige J. Oppeneer. De heer Doeselaar sprak over het nieuwe kanaal dat men nu be zig is te graven. Zonder bril las hij nog steeds de berichten daarover in de krant. Niet zonder trots zette hij uiteen dat hij nog had meeegholpen om het tegen woordige kanaal van Terneuzen naar Gent tot stand te brengen. Dat was rond de eeuwwisseling, elf jaar lang voor een karig loontje (negen gulden in de week). Ook in Antwerpen en zelfs in Duits land zocht de heer Doeselaar werk, maar honger dreef hem weer terug naar Nederland. Als huisbewaarder verdiende hij met zijn vrouw bij een notaris toen tertijd vijf gulden in de week. „Maar och", zei hij, „we hadden toen niet veel nodig, want eten, vuur eri licht hadden we voor niets." De verdiensten later op de cokesfa- briek en daarna als Isowerkman werden toch iets beter en door er krom voor te liggen spaarde het echtpaar Doese laar zelfs een eigen woninkje bij elkaar. De beide oudjes hadden maar een doch ter en een kleinkind. De heer Doese laar gaat nog geregeld wandelen, maar moeder de vrouw moet thuis blijven, „want de benen willen niet meer en ook de ogen zijn versleten". GOES. De hengst Carlo van 't Broek van Iz. de Buck uit Grijpskerke en de merrie Germihneke v. d. Gast huishoeve van de stallen Brooijmans uit St. Annaland Öud-Vossemeer zijn tij dens op de Grote Markt gehouden keu ringen van anderhalfjarige hengsten en merries, uitgeroepen tot kampioe nen. De bekers werden uitgereikt door de heer J. A. Stols, algemeen voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlands Trekpaard" en de heer J. S. Visscher, loco-burgemeester van Goes. De keuringen werden georganiseerd door de samenwerkende bonden van paardenfokkers boven de Westerschel- de. De jury, bestaande uit de heren A. J, E. Temmerman uit Hoofdplaat en Al. Serrarens uit Ossenisse, was zeer te vreden over de kwaliteit en de kwanti teit. Vooral de merries, en met name de kopnummers, vormden een klasse apart. Uitslagen De uitslagen waren als volgt: hengsten, ge- horen in I960, kleine maat 1: Carlo van 't Broek, 2 Bruno van Juliana, hoeve, stallen Brooijmans, merries, geboren in 1960, kleine maat: la Germinneke, stallen Brooijmans, lb: Annie v. d. Lange Pacht, Jac. Vos, Koudekerke, 2a: Cindy van Monnikenhof, fa D, A. Timmerman, Kattendijke, 2b: Cora van de Grote Geere, P. van Liere, Oostkapelle, 2c: Gerda van Duinerve, I. Verhage, Koude-, kerke, 3a: Conny v. d. Boschhoeve, stallen Brooijmans, 3b: Annie van Duinerve, Ver hage, 3c: Paul van 't Hoog, stallen Brooij mans, 3d: Bea van 't Neerland, fa J. W. Reijnierse en Zn, Biggekerke, 3e: Sabina van Overhof, W. Aarnoutse, Kloetinge. Merries, geboren in 1960, middenmaat: la: Savora, P. Duvekot, Grijpskerke, lb: Ina van Toren- zicht, L. Francke, Grijpskerke, 2a: Ruda van Bleijendaal, stallen Brooijmans, 2b: An ja van onder de Lindeboom, A. Zandee, Wemeldin- ge, 3a: Clara v. d. Karnemelksput, P. H. Jan- se, Goes, 3b: Irene van Larenberg, A. Jan- se, Koudekerke, 3c: Margaret, J. Poppe, Ritthem, 3d: Wies van Welgelegen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, merries, geboren in 1960, grote maat: la: Isabella, van Hoek stee, A. Maljaars, Vrouwenpolder, lb: Arlet- se, stallen Brooijmans, lc: Ingrid van Dool- man, C. J. de Waal, Heinkenszand, 2a: Willy van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, 2b: Barbara, J. A. Koster, Vrouwenpolder, 2c: Elza van Weizicht, P. C. Dieleman, Ritthem, 3a: Ir ma, L. Verhage, Koudekerke, 3b: Sarina van Abtskerke, L. Barentsen, Middelburg. Hengsten met afstammelingen: 1: Gambo v. d. Liter, W. de Buck en Zn, Meliskerke, 2 Nico van Hoosterhof, J. Q. C. Lenshoek. THOLEN. De raad der gemeente Tholen heeft de ontwerpbegroting 1962 vastgesteld. De heer C. Boender (sgp) wenste aantekening dat hij tegen de subsidie aan de eilandelijke vvv was. De begroting vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 473.964,31 met een post onvoorzien van 5525,51 en met een tekort van 20.000 gulden. De kapitaaldienst geeft aan ontvangsten aan 3.116.479,54 en aan uitgaven 3.696.956,98 met een nadelig saldo van 580.474,44. De heer Boender verklaarde naar aanleiding van de toelichting van B. en W. op de begroting dat hij een subsidie aan de eilandelijke VW niet nodig vond. Hij meende dat de particuliere sektor meer kon opbrengen. Ook was de heer Boender het niet eens met de grillige vorm van de nieuwe rioollei ding van de Oudelandsepolder naar de Plantagestraat. Hij meende dat een rechtstreekse leiding via de sloot en de tuin van de heer C. Bierens voorde liger was geweest. Dan zou men geen schade aan de plantage aangebracht hebben. De voorzitter, mr. A. J. v. d. Hoeven, antwoordde dat de nieuwe lei ding niet anders gelegd kon worden. Anders zou men eerst grond moeten ko pen van de heer Bierens. Naar aanlei ding van een beslissing van de pen sioenvereniging werd aan mej. C. de Wilde m.i.v. 1 december 1961 eervol ontslag verleend als onderwijzeres. Vastgesteld werd de nieuwe gastarie- venverordening en de nieuwe gasveror- men, zal de officiële opening pas het dening. Dit besluit houdt geen verho- volgend jaar plaats vinden. Dit in ver ging van de tarieven in. Iband met de restauratie van het orgel. KOUDEKERKE. B. en W. zullen de raad in de op dinsdag 19 december te houden raadsvergadering aanvang vier uur 's middags voorstellen G. S. te berichten dat de houding van de gemeente ten aanzien van de gemeente lijke herindeling van Walcheren onver anderd is. Dit standpunt houdt een vereniging in hoofdzaak in met de herindeling maar de raad .heeft bij schrijven van 27 september het be treurt dat het agrarisch gedeelte rond- om >>Ter Hooge" naar Middelburg en dat hij het buurtschap „Lammeren- burg" naar Vlissingen zal overgaan. De raad zal voorts in behandeling ne men een kapitaalsverstrekking aan de Stichting Vebenabos van 50.500, een garantie van een krediet van 25.000 in rekening-courant ten bate van de plaatselijke VW en herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen ,.Paau- wenforug". Voorts zullen verscheidene openbare werken worden uitgevoerd. De raad voteerde een krediet van 100.000 voor de voltooiing van de riolering in de bebouwde dorpskom. Een nader plan is uitgewerkt en de kos ten van dit werk, gecombineerd met een afdoende verbetering (reconstruc tie) van het Dorpsplein en de Noord straat bedragen 204.400. In s-Gravenpolder Pas volgend jaar officiële opening Ned. Hervormde kerk 's-GRAVENPOLDER. Ofschoon de nieuwe Hervormde kerk aanstaande zondag officieus in gebruik wordt geno- KAPELLE. Tijdens een bijeen komst in de kantine van het veilingge bouw in Kapelle-Biezelinge hebben don derdagmiddag de glastuinders uit het rayon van de veiling „Kapelle-Biezelin ge en oihgeving" een studiegroep opge richt welke zich zal bezig houden met de teelttechnisehe en afzetvragen, ver band houdende met de glastuinbouw die in Kapelle en omgeving is begonnen en van steeds grotere betekenis wordt. Het is nog maar twee jaar geleden dat de uitbreiding van de glastuinbouw rondom Kapelle begon en op het ogen blik is er reeds een hectare glastuin bouw in dit gebied. Verschillende tuin ders hebben nog plannen om in deze richting hun bedrijf te intensiveren. Met name de tuinders met een kleinbedrijf en die zijn er veel in Kapelle en om geving, zien hierin mogelijkheden. De leiding van de vergadering berustte bij de hee- J. Ruissen, assistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Er was een flinke opkomst en er bleek grote animo te bestaan om te komen tot een studiegroep die nauw wil samen werken met de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en de veiling „Kapelle-Bie zelinge en omgeving", alsook met de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Er werd ook een bestuur gekozen. Hierin werden benoemd de heren J. Mol, Hans- weert, J. Hermes en A. J. Berman, Kapelle en J. Beenakker en J. Hengs- dijk te Biezelinge. Op geregelde tijden zullen er bijeenkomsten worden belegd. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts 1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent*) per maand a 2.43*) per kwartaal a 7. Naam Straat Woonplaats Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. paradiso 22ct SALVATORE' 17 ct CAPRINO 31 ct doosjes van 5 en 10 stuks

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3