BIETENCAMPAGNE VLOT VERLOPEN Saneringsplan in 1962 in raad? KRIS 3 Goes schiep gedrocht" Raad van wanstaltig Café in Oostkapelle gedeeltelijk uitgebrand door Zeeland Volle garantieprijs zal niet uitbetaald kunnen worden Donderdag 14 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Memorie van antwoord van B. en W. Raad Wemeldinge akkoord met ontwerp-begroting GEMORSTE OLIE VATTE VLAM Nieuwe Koningsbrug Middelburg wordt vermoedelijk vaste brug Bad tarieven Bijkomende werken Grevelingendam aanbesteed Lezers grijpen naar de pen Tegenstand „Heilloos" Besparingen Samenvatting Pag. 6 SAS VAN GENT. De bieten campagne 1961 heeft tien en een halve week gedraaid, zo deelde ons de directie van de Eerste Neder landse Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent mee. De „draaitijd van de aanvoer" lag dit jaar tussen 27 september en de nacht van 10 op 11 december. Vorig jaar duurde de bietencampagne dertien en een halve week (van 20 september tot tweede kerst dag). De aanvoer van de C.B.S. bedroeg dit jaar 207.000 ton tegen vorig jaar 240.000. De oorzaak van dit lagere cijfer moet gezocht wor den in de uitzaai die 12 pet. lager was dan vorig jaar, dat een abnor maal hoog bietenjaar was. De bieten wordentthans bij de CBS in Sas van Gent aangevoerd uit heel Zeeland, uit Noord-Brabant en uit de Noord-Oostpolder. Verwacht wordt dat in de toekomst ook de boeren van Oost- Flevoland hun bieten naar Sas van Gent zullen doen transporteren. Het totaal aantal leveranciers was dit jaar 1500. De aanvoer vond in snel tempo plaats, mede door het steeds veelvuldiger toe gepaste mechanisch rooien Vijfenvijf tig procent vande bieten wordt per schip vervoerd, de rest per as. Lange wacht en ligtijden deden zich niet voor. Overigens zal er ook dit jaar weer een overschot zijn. De CBS zal probe ren in samenwerking met de VNS dit overschot te drukken. Maar in elk geval zal de volle garantieprijs niet worden uitbetaald. Gerekend moet worden op een aftrek van vier gulden per ton bie ten ten opzichte van de garantieprijs. Landelijk werden dit jaar 4.500.000 ton bieten aangevoerd met een totale sui keropbrengst van 530.000 ton (v.j. 5.000.000 ton en 650. ton suiker). Het gemiddelde suikergehalte vari de bij de CBS aangevoerde bieten bedroeg 15,6. Zeeland spande de kroon met 16.15. Dat de CBS de aanvoer vlot verwer ken kon, was voor een belangrijk deel te danken aan de plaatsgevonden ver nieuwingen, de automatisering en de ve le wetenschappelijke werkmethoden. Daardoor kon worden bereikt dat 4 pet. van de werkkrachten hetzelfde werk kon doen als 100 pet. vroeger. De CBS was dit jaar als eerste fabriek in Ne derland klaar met het afdraaien. De tweede fase van de vernieuwing is reeds begonnen. Er worden momenteel reeds heipalen in de grond gedreven voor een achterfabriek of suikerhuis. Het werk van deze campagne werd aanzienlijk vergemakkelijkt door de aanschaf van een zgn. bulk, die 15.000 ton bieten ineens kan storten. Dit bete kent een enorme arbeidsbesparing. De directie hoopt nog meer van deze tank wagens aan te schaffen. WEMELDINGE. De burgemeester C. N. F. van Sas van Wemeldinge deel de in de raadsvergadering mede, dat de rioleringwerkzaamheden aan de zui delijke Achterweg en de Hogeweg ge gund waren aan de firma Boone en Be- zuijen te Goes. De gemeentebegroting 1962 werd aangenomen. De heer A. P. Schouwenaar (arb.) merkte in zijn algemene beschouwin gen op, dat het belangrijke probleem voor Wemeldinge het woningvraagstuk was. Hij zou graag zien dat de woning wetwoningen zo eenvoudig mogelijk uit gevoerd werden in verband met de huur prijs. De heer Schouwenaar attendeer de op enige slechte bochten, waarin hij graag verbetering zou zien. Voorts merkte hij naar aanleiding van de ver bouwing van het gymnastieklokaal op, dat dit lokaal toch bedoeld was als turnruimte en niet als vergaderzaal. De ze laatste bewering werd ondersteund door de heer J. A. de Schipper (a.r.), die verder vond, dat het bedrag dat uit getrokken was voor de B.B. aan de lage kant was. De voorzitter gaf te kennen, dat een bedrag voor deze post moeilijk te ramen was, omdat de internationale situatie daarmee samenhangt. Laconiek merkte de heer De Schipper op: „Dan zal gezien het lage bedrag de spanning in 1962 wel verminderd zijn". De heer Schouwenaar zag verder graag, dat de plaatselijke handelaren ingeschakeld werden bij de olieleveranties aan de gemeentelijke instellingen. Er ontstond daarop een levendige discussie en met recht kon men, zeggen, dat de raad ,,in de olie" was. De raad ging akkoord met verhuring van de woning Bierweg 23 aan de heer P. D. Gijssel. OOSTKAPELLE Een felle uitslaande brand heeft gistermid dag het hotel café Internationaal, MIDDELBURG. B. en W. van er echter rekening mee gehouden wor den dat het vooral voor kinderen uit groten gezinnen bezwaarlijk zal worden regelmatig van de inrichting gebruik te maken. Aan het bestuur zal worden ver zocht deze kwestie opnieuw in studie te nemen. Middelburg zullen trachten in 1962 het saneringsplan voor de binnen stad in te dienen. Dit delen zij mede in de Memorie van antwoord op het verslag van de afdelings vergadering van de gemeenteraad betreffende de ontwerpbegroting 1962. Met betrekking tot de Loswal verklaren B. en W., dat de tech nische voorbereiding van dit ob ject voltooid is. De uitvoering is afhankelijk van de arbeidsreserve. In antwoord op opmerkingen van raadsleden zegt het college dat noch de plantsoenen noch de bolwerken zich er toe lenen te worden gebruikt als speel terrein. Een uitzondering is gemaakt voor de Griffioen. De groter ekinderen kunnen spelen op de speelweide Zand- dorp en Toorenvliet; vanuit de Stro- menwijk is' de speelweide Toorenvliet via de Nieuwe Brug over de watergang zeer gemakkelijk te bereiken. Het schep pen van parkeergelegenheden heeft even eens de aandacht van B. en W.in het plan Looiierssingel dat bij de raad in gediend is, zijn drie parkeerplaatsen ge projecteerd. Dit is ook het geval in het plan tot verbetering van de Veerseweg. B. en W. zijn verder van mening dat het pro- jedteren van speelweiden in uitbreidings plannen nodig is. Een plan is voorts in voorbereiding voor een centrale voor melkslijters aan de Walensingen. De (leegstaande) woningen aan de Volderijstraat moeten zo spoedig moge lijk ontruimd worden en afgebroken. Andere bouw moet daar na sanering plaats hebben. B. en W. stellen pogin gen in het werk, daartoe gesteund door de H.I.D. in de provincie, snel een ver vangend contingent woningen te ver krijgen. Wat de functie van de binnen stad betreft 11a de sanering, zeggen B. en W. dat de binnenstad een koop- en bestuurcentrum moet worden. de met de betrokken bedrijven. De mo- Over de Koningsbrug is overleg gaan gelijkheid is niet uitgesloten dat de nieu we brug een vaste brug zal worden. De beweegbare bruggen moeten bediend kunnen worden. Er is een regeling ge troffen die ee nbesparing on de perso neelskosten tot gevolg heeft. Het bestuur van de stichting ,.De Mid delburgse zweminrichting" overweegt een verhoging van de tarieven in ver band met de betere inrichting van het zwembad. In geval van verhoging moet Bij de stichting „Goed Wonen" zijn in beheer gegeven de na-ooriogse ge meentelijke niet-woningwetwonin'gen. Moeilijkheden ten aanzien van de slech te kwaliteit doen zich hij die woningen niet voor. Met betrekking tot de woning- wetbouw kunnen B. en W. niet anders mededelen dan dat deze bouw allerwe- ge is gebonden aan voorschriften in de vorm van curve-prijzen. De gemeente 'wordt hier geen keus gelaten. Er is maar één mogelijkheid en dat is bou wen binnen de gestelde normen. B. en W. hebben niet de indruk dat de kwa liteit van de in Middelburg gebouwde woningen minder goed is dan elders. Een concentratie van het bibliotheek wezen zou het college zeer welkom zijn. Op het ogenblik is overleg gaande met het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek. B. en W. delen voorts mede dat de directie van het staatsgas- bedrijf na vele besprekingen toegezegd heeft dat voor Zeeland de inkoopprijs van het gas gelijk zal zijn aan de kost prijs van het in Zeeland geleverde gas. Voorshans zal de grote gasbel in Gro ningen de prijs van het Zeeuwse gas niet beïnvloeden in verband met de konsekwenties -ten aanzien van het ge hele gasbeleid. BRUINISSE. In Den Haag is on derhands aanbesteed een bijkomend werk behorend bij de aanleg van de Grevelingendam. Het betreft hier het maken van enige aanlegstukken van buitendijks gelegen gronden van am bachtsheerlijkheid Grijsoord op de vaste wal van Overflakkee en aan de plaat van de Oude Tonge. alsmede het gra ven van een kanaalsleuf en het opvullen van die sleuf met zand. alles ter ver betering van de onderlaag waarop straks de dijk komt te liggen. Op de nu te maken stukken zullen ook torens ge- boüwd worden die nodig zijn voor het maken van een kabelbaan en die straks zullen dienst doen bij de noordelijke dichting van de Grevelingen. De laagste inschrijver is de combi natie Willemstad voor ƒ2.593.000. In deze combinatie zitten de baggermaat- schappij Holland, de Amsterdamse bal- lastmaatschappij en twee Belgische maatschappijen. gelegen aan de splitsing van de Oude en de Nieuwe Domburgse weg in Oostkapelle gedeeltelijk in de as gelegd. De eigenaar, de heer A. S. Helmstrijd, was om streeks één uur bezig met het bij vullen van de tank van de olie kachel in de cafézaal, toen een kleine hoeveelheid gemorste olie vlam vatte. De heer H. trachtte snel de zaak te blussen, maar dit mislukte. In korte tijd stond de brandbare zaal in lichte laaie. De ijlings gealarmeerde brandweer verscheen spoedig op het terrein van de brand om met al het beschikbare materieel de strijd tegen het vuur aan te binden. Het gelukte de achter het café gelegen vertrekken te behouden, al kregen de kamers veel waterschade. De fraaie cafézaal brandde uit, waar onder de gehele inventaris (t.v. toestel biljard, buffet, jukebox enz.). De ver trekken boven de cafezaal kregen brand en waterschade. Men mocht van geluk spreken dat het windstil weer was, an ders waren de belendende percelen ze ker in, gevaar gekomen. Burgemeester F. G. Sprenger was bij het blussïr|;s- werk aanwezig. Het pand van de heer Helmstrijd en de inventaris waren tegen brand verzekerd. De heren J. Nieuwenhuize en D. v. Liere zijn in de Ned. Hervormde kerk te Helnkenszand herkozen als ouderling, terwijl als diakenen werden herkozen de heren G. Cappen en D. Hannewijk. De heer J. Nijsse werd herkozen als ouderling-kerkvoogd. Tijdens de vergadering van de afde ling Vrouwenpolder van de CBTB sprak de voorzitter, de heer W. Wouters, over het onderwerp „Vragen betreffende de toekomst". Naar aanleiding van het rap port van het Landbouwschap over de landbouwpolitiek op lange termijn wer den de wijzigingen die zich thans in de landbouw voordoen uitvoerig besproken. Tijdens de eerste adventzangdienst van de Hervormde gemeente te Nisse werd medewerking verleend door het zangkoor onder leiding van mevr. J. Nieuwenhuyse-de Schipper en een koper kwartet van het muziekgezelschap „Ons Genoegen". DE HEER J. H. ROOSE: niet eerder op was gewezen. In dat laatste geval zou de heer Noteboom kennelijk in gebreke zijn gebleven B. en W. van de hem gedane suggesties op de hoogte te brengen. Het was mij voorts bekend, dat één der des kundigen zijn verbazing had uitgesproken over een bespreking, die op 13 juli was ge voerd. De heer Noteboom had deze bespre king onmiddelijk na de opening verlaten en de leiding opgedragen aan de directeur van gemeentewerken, welke herhaaldelijk van zijn verwoede tegenstand tegen de spoorweg plannen had blijk gegeven. De besprekingen hadden geresulteerd in een voorstel voor eer» tracee, dat deze deskundige de beste metho de achtte om de werkelijke uitvoering van de plannen onmogelijk te maken. GOES. De heer J. H. Roose, raadslid (KVP) van Goes schrijft ons: Om onjuiste indrukken te voorko men lijkt het mij gewenst de hoofd zaken omtrent de plannen voor de verbetering van de infra-structuur nog eens duidelijk te stellen. Vóór de gecombineerde commissie vergadering van 13 november hadden de raadsleden de stukken onvolledig ei te laat toegezonden gekregen om een gefundeerd oordeel te kunnen vormen. Eerst in de commissiever gadering van 30 november was een gedegen behandeling mogelijk. De vele ernstige bezwaren tegen de voorgelegde plannen zijn toen uitvoe rig besproken. Vrijwel alle aanwezi ge leden waren met mij van oordeel dat een alternatieve oplossing vol gens het noordelijker tracee deze bezwaren zou voorkomen en dat ook overigens aan deze oplossing vele voordelen waren verbonden. De voorzitter kon zulks niet ont kennen. Hij stelde echter, dat deze betere oplossing niet haalbaar was, het provinciaal bestuur zou zich daar mee niet kunnen verenigen. Boven dien zouden we in tijdnood geraken als het overleg met de verschillende dviseurs zou moeten worden her opend. Ik heb erop gewezen, dat juist van pro vinciale zijde het noordelijke tracee zeer welwillend werd beoordeeld en dat zulks in een onderhoud, waartoe B. en W. voor de volgende dag waren uitgenodigd, ook duide lijk zou blijken. Aangaande de tijdnood wees ik erop dat omstreeks 15 oktober de waar nemend ourgemeester juist van provinciale zijde reeds op de betere oplossing was ge attendeerd. Ik achtte het moeilijk met cl- ka-': te rijmen dat het college op dat mo ment reeds wist dat het noordelijke tracee niet haalbaar zou zijn en tegelijkertijd ef I één vierde gedeelte van de vraagprijs. Of Uw vertrouwde SB stijfsel is totaal vernieuwd mevrouw. SB is nu... zacht microfijn poeder. Om mooier te stijven met minder moeite. Ga het zelf ontdekken. Ook u zult enthousiast zij Bij de bespreking op 1 december in Mid delburg bleek het provinciaal bestuur aan vankelijk inderdaad het noordelijke tracee te prefereren. Van Goese zijde werd fel tegen stand geboden. Men gaf de verzekering, dat de voorgestelde plannen nog slechts de fi nanciële medewerking van de hogere instan ties behoefden en dat overigens niets de uit voering van het voorgestelde tracee in de weg zou staan. Wijziging zou onoverkomenlij- ke vertraging veroorzaken. Op grond van de ze uitdrukkelijke verzekering achtte men het betere de vijand van het mindere en verklaarde het provinciaal bestuur zich be reid dan. ook met zeer veel spoed de uitvoe ring van de voorstellen te bevorderen. Ofschoon van deze ontwikkeling niet op de hoogte, heb ik vóór de raadsvergadering va.i 7 december mij overtuigd, dat de plan nen voor het voorgestelde tracee niet reeds zover waren gevorderd, dat deze door een onderzoek naar de alternatieve oplossing zou den worden doorkruist of zelfs vertraagd. Daarbij kwam vast te staan, dat B. en W. ten aanzien van de grondaankopen een min de. juiste voorstelling van zaken gaven. Van verschillende eigenaren bleek de bereidheid tot medewerking aanzienlijk minder dan door B- en W. werd gesuggereerd. Ofschoon de eigenaar van het belangrijkste obstakel principe wel bereid is tot een minnelijke schikking met de gemeente, blijken de stand' punten zover uit elkaar te liggen, dat over eenstemming uitgesloten meet worden geacht. De biedprijs van de gemeente bedraagt Het micro-fijn poeder van SB lost volkomen glad en gaaf op.'Daardoor dringt het gelijkmatig en diep in het weefsel. Elke textielvezel wordt be hoedzaam en beschermend omhuld door SB fijnstijfsel. SB geeft door zijn mierofijne poeder géén vlekken, maar maakt uw goed prachtig glanzend. voor licht en zwaar stijven SB fijnstijfsel lost ook zeer snel op. Zonder de minste klontvorrning. Géén plakken aan de bout! Dat bespaart u wat ergernis en nodeloze moeite! Weikelijkj iaet SB Jjeat.b veel vlugger klaar f het nu een vrijwillige overeenkoms tof een gedwongen accoord wordt, vast staat dat daar nog heel wat tijd mee gemoeid zal zijn en dat de gemeente tonnen gelds meer zal moeten opbrengen, dan nu aan de raad werd voorgesteld. De raadszitting begon met een uitvoerige uiteenzetting van de loco-burgemeester. Vol gens diens zeggen waren B. en W. aanvan kelijk ook sterk geporteerd voor de alterna tieve oplossing. De deskundige adviseurs had den dat plan echter hevig bestreden, één der adviseurs had het zelfs op 1 december een „heilloos" plan genoemd. B. en W. waren gezwicht en van wege de spoed overgegaan op het voorgestelde tracee. Uit een brief van het provinciaal bestuur bleek dat elders in Zeeland plannen voor infrastructurele werken hadden moeten opschuiven, om de zeer spoedige uitvoering nog in 1962 van de spoorlijn mogelijk te maken. Uit het betoog van de voornaamste des kundige en de belangrijkste adviseur van B. en W. bleek dat deze eerst op 1 decem ber in Middelburg was geattendeerd op de mogelijkheden van het noordelijk tracee. Be zwaren tegen deze oplossing kon hij niet concretiseren, hij moest openlijk toegeven dat er totaal geen aandacht aan was be steed. AI pratende constateerde hij. dat het noordelijk tracee langer zou worden en waarschijnlijk duurder. Later moest hij er kennen dat in het ongunstigste geval deze verlenging een uitgaaf van 200.000.tot 250.000.— zou vergen. Wel kwam hij tot een ander bezwaar n.l. dat dan de brug over het kanaal op een heel andere plaats zou komen te liggen. Toen ik aan de hand van de kaart van het structuurplan, geda teerd 27 oktober 1961, aantoonde dat B. en W. toch van plan zijn op de aangegeven plaats een brug te leggen, werd de toe komstige kan aalverbreding als bezwaar ge noemd. Ik heb daar tegenover gesteld, dat de eventueel meerdere kosten van het noordelij ke tracee niet alleen moesten worden verge leken met toekomstige structurele perspec tieven, maar dat allereerst rekening moest worden gehouden met de besparingen tenge volge van het vermijden van enorme uitga ven. Uit de toelichting van B. en W. en de berekeningen van de deskundigen blijkt, dat het meer dan 120.000.moet kosten om door extra voorzieningen en kunstwerken het aanzicht van de begraafplaats volkomen ka pot te maken. Bij het kanaal zelf, de West* havendijk en de Polderweg wordt meer dan 100.000.bespaard. De beveiliging van de Polderweg zou komen te vervallen, een be drag van enkele tienduizenden guldens. Aan de overzijde van het kanaal, vanaf het ka naal tot aan de Valckeslotlaan kan men de reeds gereed gemaakte aanzet voor de Oos telijke ontsluitingsweg voltooien inplaats van een geheel nieuwe parallelweg met veel verspilling van verkoopbare grond, het ge deelte tussen de Albert Joachimikade en het kanaal kan vervallen, alles bij elkaar een besparing van meer dan 200000 gulden. Voor al echter zou de meest omstreden aankoop en verplaatsing van het bovengenoemde be drijf kunnen worden vermeden, welke be sparing alleen reeds meer dan het dub bele zou opbrengen, dan de kosten van ver lenging maximaal zouden kunnen bedragen. Enkele bijzondere technische mogelijkheden die bij gebleken uitvoerbaarheid nog een extra besparing van enkele honderdduizenden guldens zouden kunnen opleveren geheel buiten beschouwing gelaten kon niemand ontkennen, dat het noordelijke tracee in ieder geval meer dan een half miljoen voordeli ger zou uitkomen. B. en W. gooiden het toen over een ande re boeg en stelden dat de spoorlijn in 1961 moet worden voltooid.De tijd drong ten zeerste o.a. vanwege de noodzakelijke on derhandelingen met 's Heer Arendskerke, op het grondgebied van welke gemeente hel eerste stuk moet worden aangelegd. Ik heb toen gesteld, dat ik er geen enkel bezwaar tegen had met het gevraagde er-2- diet in te stemmen in afwachting van de uitslag van een nader onderzoek. Dan was er voor iedere oplossing genoeg geld oe- schikbaar en de onderhandelingen met 's Heer-Arendskerke konden beginnen. )k moest echter wel het voorbehoud maken, dat B. en W. de aankoopsom voor het be wuste bedrijf hadden ondergebracht bij een project waarvan inmiddels was komen vast te staan, dat het zeker niet voor .1963 in uitvoering zou kunnen komen, zodat het op basis van de ter tafel liggende voorstellen onmogelijk zou blijken dit bedrijf in 1962 te verwerven. Omdat dit terrein de bottle-neck is voor het onderhavige tracee. zouden deze plannen zonder administratieve wijzigingen niet tijdig in uitvoering kunnen komen. Ook deze volkomen onschuldige hint. werd door B. en W. veronachtzaamd. Er bleef on ze fractie niet anders over, dan tegen de voorstellen te stemmen, omdat moet worden aangenomen dat deze niet binnen de zo na drukkelijk en duidelijk gestelde tijdslimiet zullen kunnen worden uitgevoerd'. Wel heb ben wij daaraan de wens toegevoegd, dat B. en W. er in zouden slagen metterdaad de juistheid van hun standpunt aan te to nen. Maar ook dat kon niet helpen om de zeer persoonlijke verbittering van enkele raadsleden te beteugelen. Samenvattend stellen wij vast: dat B. en W. het provinciaal be stuur en de gemeenteraad niet volle dig en ten dele onjuist hebben inge licht; dat uitvoering van deze plannen stedebouwkundig en landschappelijk een bijzonder wanstaltig gedrocht zal opleveren, waaraan o.a. al het fraais van de openbare begraaf- palats wordt opgeofferd; dat deze oplossing meer dan een half miljoen gulden duurder zal uit komen dan een structureel veel aan trekkelijker oplossing dat tengevolge van de geweldige kosten plannen in overig Zeeland moeten worden uitgesteld; dat het argument tijdnood in vele opzichten aan het huidige colle moet worden verweten; dat het zeer twijfelachtig is of dit argument als voornaamste be zwaar tegen het noordelijke tracee in gebracht niet juist het punt zal blijken waarop de thans voorgestel de planntn zullen dreigen te stran den. GOES, J. H, Roose.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6