B. en Serooskerke zowel recreatief als agrarisch Vervoer van 60 kg boter aanloop tot smokkel Nieuw R K centrum in plan Zuid Terneuzen Recreatiesector moet volle aandacht de krijgen „Boulevardloop" volgend jaar op zaterdag Uit de kerken Nieuwjaarsadvertentie Zeeuwsch Dagblad Eerste huwelijk in vernieuwde kerk van 's-Gra Marathon Vlissingen houdt rekening met vrije zaterdag en confessionele bezwaren SUGGESTIE BEBOUWDE KOM SINT EAURENS BIJ VEERE Leden stembureaus 's H. Arendskerke ECONOMISCHE POLITIERECHTER Veere gelost Subsidie voor de Prov. Gezondheids dienst voor dieren „Actuele landbouw zaken" in Burgh Kookcursus voor heren in Goes Zeeuwsche Confectie niet veel veranderd dividend GEBOUW SIERAAD VOOR HET DORP Gemeenteraad Oostkapelle Engels vrachtschip bij Westkapelle op een zandbank Plaatsing lichtmasten in Wissenkerke Woensdag 13 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Schedels van burgemeester LdCltSte Meteil ill op tentoonstelling ten SEROOSKERKE (W.) Het verlies van de zelfstandigheid gaat burgemeester en wethouders der gemeente Serooskerke (W.) aan het hart. Aldus blijkt uit een toe lichting aan de raad betreffende het door Gedeputeerde Staten toe gezonden gezonden gewijzigd ont werp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren. B. en W. menen echter, dat het geen zin zal hebben om verder te pleiten voor zelfstandigheid der gemeente. Zoals gemeld wil de minister Serooskerke voegen bij de nieuw te vormen gemeente Veere (waar in ook Vrouwenpolder is opge nomen) De minister, zo schrijven B. en W„ heeft dus kennelijk in aansluiting op hetgeen destijds door de raad naar vo ren gebracht is over de samenvoeging van Serooskerke en Vrouwenpolder, een ingrijpende wijziging van het plan in deze richting verantwoord geacht. Het komt B. en W. echter wel wat ge zocht voor, dat Serooskerke bij de re creatiegemeenten gevoegd wordt, om dat de gemeente ook reeds op beschei den schaal aan de recratie deelneemt. Zwak motief Hetzelfde kan volgens B. en W. ook fezegd worden van Grijpskerke en Aag- tekerke, zodat het motief huns inziens zeer zwak is. Dit temeer omdat in de loop der jaren Walcheren in zijn ge heel meer en meer in de recreatie-sfeer betrokken wordt, een ontwikkeling die dermate stormachig is dat het veron derstelde onderscheid tussen agrarische en recreatie-gemeenten hoe langer hoe meer verdwijnt en slechts een gradueel verschil in de „ontspannende" functie zal overblyven. Op grond van de vroeger gedane sug gesties van de Serooskerkse raad sa mengaan van Vrouwenpolder en Seroos kerke verdient de voorkeur boven het samengaan van de middengemeenten menen B. en W. evenwel dat tegen het onderhavige plan geen bezwaren van overwegende aard aangevoerd kunnen worden, ondanks het feit dat ook Veere thans in deze combinatie is betrokken. De medezeggenschap van Serooskerke in het bestuur van de nieuwe gemeen te Veere zal nog meer tot uitdrukking komen dan in de vroeger geprojecteer de middengemeente Mariekerke (waar in aanvankelijk ook opgenomen) Wat het beloop van de grenzen be treft hadden B. en "W, graag op bepaal de punten een betere oplossing gezien, o.a. voor de Rijnsburgseweg die thans geheel naar de gemeente Domburg zal overgaan, terwijl de zuidgrens van Veere tot tegen de oude kom van Sint Laurens en zelfs nog even achter de kom is getrokken. B. en W. zijn van oordeel dat de ge meentegrenzen niet tot tegen de woon kern van een andere gemeente behoren 's HEER ARENDSKERKE. Tot le den van het hoofdstembureau voor de aanstaande verkiezingen, zijn benoemd de heren D. M. yermet, voorzitter, J. Hommes, M. Schipper A. C. de Kooning en J. P. Lindenbergh tot leden. Als plaatsvervangende leden zijn aangewe zen de heren C. P. Meijaard, A. Zonne veld en Jac. de Schipper. Het stembureau 's Heer Arendskerke (dorp) is als volgt samengesteld: de heer D. M. Vermet, burgemeester, voor zitter. de heren A. Zonneveld en Jacs, P. Lindenbergh leden. Plaatsvervangende leden zijn de he ren M. van Oosten en J. Allemekinders. In het stembureau 's Heer Hendriks- kinderen zijn benoemd de heren M. Schipper (voorzitter), Jac. de Schipper en A. Janse. Als plaatsvervangende leden zijn aan gewezen de heren Jac. de Schipper Sr en A. Boone. Het stembureau Lewedorp is als volgt samengesteld: de heer A. C. de Koning, voorzitter, de heren C. P. Meijaard en C. Verdonk leden. Als plaatsvervangen de leden zijn benoemd de heren A. Pie- ters en M. Fraanje. In het stembureau Nieuwdorp zjjn be noemd de heer J. Hommes als viwrzit- ter en als leden de heren K. Fraanje en C. Goedegebure. Als plaatsvervangende leden zijn be noemd de heren W. J. de Vlieger en M, Blankenburgh. Persoonlijk kampioenschap dammen Zeeland VLISSINGEN. Een mooie winst partij speelde Heydra tegen Lere in de achtste ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland. Voor het persoonlijk kampioenschap van Zee land, te Vlissingen gespeeld, was er het volgende resultaat: Hoofdklasse: W. Heydra—Jan Blom 1- Iz. Op 't Hof—J. J. Kaan 0—2. J. Louwer- se—M. J. Walraven '1—1. W. Heydra—Joh. Lere 2—0. A. Krijger—F Blaas 1—1, Jan Blom—C. van Rijswijk 1—1. De verrassing in deze ronde was wel de nederlaag van Lere tegen Heydra, die met een vermeende zwakke linker vleugel toch op de rechtervleugel van Lere tot de damlijn wist door te drin gen met het gevolg dat Lere onder ster ke druk kwam te staan, waardoor hij een zeer slechte voortzetting deed en de partij onmiddellijk verloor. Na het spelen van deze ronde is thans de officiële stand: F. Blaas 11 punten uit acht wedstrijden, Jan Blom 10 uit 7, W. Hey dra 8 uit 7, Joh. Lere. J. Louwerse en M. J. Walraven respectievelijk 8 uit 6. 8 uit 'i en 8 uit 6, J. J. Kaan, A. Krijger en C. van Rijswijk e!k 7 uit 7. E. A. Sehuitema 5 uit 7. J. Blaas 2 uit 6 en Iz. Op t Hof sluit de rij met 0 punten uit 7 partijen. Ie klas ..Groep Walcheren". M. MarijsF Grevinga 02, L. van SoelenM. Bronke 1—1. O. Hellinga—B. J. Parinussa 0—2 C Nijssen—A. A. van der Mark 0—2. H. de Vlieger—E. L. Verschoor 20. Ook in deze klasse is de spanmn-g zeer groot, omdat door de nederlagen in deze ronde van Marijs. Hellinga en Nijssen een dusdanige verandering in de stand is gekomen, dat op De Vlie ger na nog vijf gegadigden in aanmer king kunnen komen voor de drie plaat sen in de finale. Aan de negende, tevens laatste voor ronde. zaterdag 1 december in Vlissm- gen. zal het aan spanning met ontbre- De stand luidt als volgt: H. óe Vlieger 13 punten uit 8 partijen, Grevinga 10 uit 8. v d Mark, Marijs, Nijssen en Parinussa elk 9 uit 8, Hellinga en Van Soelen 7 uit 8. Bronke 6 uit 8 en Verschoor 1 uit 8. Dammen Anna Jacoba- Serooskerke was Zuidelijker te raken omdat hieruit gemakkelijk ver wikkelingen kunnen voortkomen, zoals in de praktijk ook al gebleken is met de grenzen van Oostkapelle en Aagte- kerke. die aan de woonkern van Dom burg komen en de grenzen van Sint Laurens die aan de dorpskom van Grijpskerke raken. In dit geval was het ook beter ge weest, volgens B. en W., de grens nog verder naar het zuiden te verleggen, voorbij de dorpskom, zoals in het oor spronkelijke plan ook was geprojec teerd. B. en W. stellen de raad voor in te stemmen met het ontwerp van wet be houdens enkele geringe redactiewijzi gingen, en de aandacht te vestigen op het volgens hen ondoelmatige beloop van de zuidgrens langs de kom Sint Laurens. bate anti-hongeractie ST. LAURENs. lil het kader van landelijke jeugdactie tegen de honger .,10 x 10" is ook in Sint Laurens een plaatselijk comité opgericht, samenge steld uit vertegenwoordigers van alle verenigingen. Het secretariaat wordt vervuld door Rob van Helleman. Het plan bestaat geld in te zamelen door middel van kaarten (het tien we ken lang afstaan van 10 pet. zakgeld door de jeugd tussen zeventien en vijf entwintig jaar), een oud-papieractie en het organiseren van een tentoonstelling, waar de hobby's en verzamelingen van inwoners der gemeente voor publiek te bezichtigen zijn. Van de burgemees ter, de edelachtbare heer W. Baas, is reeds de toezegging ontvangen wat be treft zijn verzameling schedels. VEERE. De heer M. Brouwer te Middelburg bracht als laatste leveran cier van dit seizoen zijn bieten naar de kade te Veere om gelost te worden. Vermoedelijk is met deze partij ook de laatste voorraad bieten aangevoerd die in de kom van Veere in andere handen is overgegaan. Er bestaan namelijk plannen om het bieten lossen niet meer in Veere zelf te doen plaats vinden, maar de losplaats ,,over te brengen" near de nieuwe werkhaven' ten westen In de reeds geruime tijd bestaande vakature is tot ouderling van de Her vormde gemeente te 's-GravenpoIder benoemd de heer L. Lokerse. Zorg dat Uw in het staat. MIDDELBURG. De Dordtse ex- agenturenhandelaar J. de R. en de han delaar G. A. M. uit Cltage stonden gis termorgen bij de economische politie rechter terecht omdat zij een partij van zestig kg roomboter hadden ver voerd, die voor de clandestiene uitvoer naar België was bestemd. De R. had de boter aangevoerd, M. nam het van hem over en met een auto, waarin een ge heime bergplaats de boter bevatte, werd de boter naar een stille piek in de pol der gebracht ter verdere expediëring. Zover kwam het echter niet: de kom miezen waren er eerder bij. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, wees er op dat De R. al eerder in kwalijke zaakjes was betrokken ge weest en zei dat de auto, die hij had gebruikt, van zijn schoonvader had „geleend." Ook de economische politierechter zag de toekomst van De R. weinig hoopvol in. De eis van twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, 150 boete of dertig dagen en verbeurdverklaring van de boter, werd echter wat de proeftijd betrof verzacht tot twee jaar en de boete werd ver minderd tot 75 of vijftien dagen. Tegen M. werd 500 of vijftig dagen geëist, maar na een pleidooi van de raadsman, mr. H. C. M. van Son, werd het vonnis 200 of veertig dagen. Hoge geldboetes Een zeer hoge geldboete kreeg de Vlissingse radiohandelaar K. J. M. conform de eis: duizend gulden of drie maanden (eis honderd dagen). M. had niet de de bij de wet ver plicht gestelde eerste aanbetaling van geleverde toestellen aanvaard. Twee gevallen waren hem ten laste gelegd en yooral de zaak, waarin M. zich een geheel weduwenpension minus een klein bedrag liet overmaken, nam de politierechter hem bijzonder kwa lijk. De officier wees er voorts nog op dat M. recidivist was. In strijd met de vestigingsvoorschrif ten had de bakker en caféhouder J. H. in St. Annaland een café gedreven of schoon hij er niet de benodigde papieren voor bezat. Zowel officier als politie rechter richtten hun verwijten aan de brouwerij, die de zaak in eigendom had. Sluiting Enige tijd geleden was een would-be- caféhouder uit de zaak gezet door dejus- titie en ,,nu hebben zij weer eena nder polder ANNA JACOBAPOLDER. In ..Ons Dorpshuis" speelde de plaatselijke damvereniging D.O.S. een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een damclub tut Zierikzee. De laatste won met 18—b. De uitslag was als volgt: I. Boher—F. Harthoorn 0-2, J v d Velde-J. P. ge- leHns-e 11. L. v. d. Velde—W. Stoutjes- dijk 20, J. BolierJ. P- Willemse 0—2, J. Quist—J. M. Kostense 2—0. G. v. Herk—F. Roggeband 1—1. C. Moerland -H Kouijner 02. M. Nelisse—J. C. Koster 0—2, A. Ver- hageJ Huigens 0-2. A. Goudzwaard—W. Stoutjesdijk Jr 0—2, C. Overbeeke— A Knuist 0—2, Ph. Quist—P. Coppoolse 0—2. MIDDELBURG. Het bestuur van de Stichting Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland te Goes, heeft tot provinciale staten het verzoek gericht om de stichting een subsidie te verstrekken van 10.000 gulden per jaar ter medefinanciering van de georgani seerde ziektebestrijding onder land- bouwhuishouddieren en pluimvee in Zee land. Ged. Staten hebben advies inge wonnen van de voorzitter van het Col lege van consulenten en daarna is het subsidie-verzoek behandeld in de Agra rische Adviescommissie. De Zeeuwse veehouders moeten met ingang van 1 mei 1961 140.000 extra opbrengen wegens het vervallen van de jaarlijkse bijdrage uit het Nationaal Fonds Rundertuberculosebestrijding 70.000 gulden en wegens toekenning van slachtvergoedingen aan houders van met Abortus Bang besmet rundvee f 70.000. Daar het aantal runderen in Zeeland rond 90.000 bedraagt, betekent d" dat door iedere veehouder een extra bijdrage van 1.50 per rund zal wor den betaald moeten worden. Inwilliging van het verzoek zou dus voor de vee houders een ontlasting betekenen van 11 cent per rund. Een dergelijke gerin ge ontlasting maakt voor de veehou ders weinig uit. Zou de provincie de veehouders inderdaad een beduidende tegemoetkoming willen verlenen dan zou dit óf de financiële draagkracht van de provincie te boven gaan óf moe- te gaan ten koste van andere belan gen, waarin de provincie dient te voor zien. De commissie wil daarom in dit geval de nadruk leggen op de grote be tekenis van het werk van de Provincia le Gezondheidsdienst in het algemeen. Unaniem is de commissie van mening, dat een redelijke subsidiëring van de Gezondheidsdienst voor Dieren verant woord is en geven De Staten in over weging een subsidie te verstrekken van 5000 gulden. Uit de toelichting van Ged. Staten blijkt, dat dit college zich geheel schaart achter de gedachtengang van de commissie. Als blijk van waarde ring en sympathie voor dit werk en ter stimulering daarvan stellen Ged. Staten voor een subsidie van 2500 gulden te verlenen. Dammen in Aagtekerke AAGTEKERKE. Aagtekerke 2 speelde een competitiewedstrijd tegen Seherpenisse. waarvan de uitslag is als volgt. A. Maliaars J v Houdt 1»-1. A Francke L de Wilde 02. A Trleller A. Dijke 0—2. G Sturm H. Keur 02, L de Visser J Vroegnp 11, Chr Coomans Gvd Werf 0—2. J Houmes H v Houte 0—2. K Houmes A RUstenbil 2—0, A Kodde J Uijl 2—0. J Blaas A Deurloo 2 0, Seherpenisse won deze wedstrijd met 12 8 punten. Groep A III: Terneuzen A II—HVV '24 I 1 10: Hontenisse A I—Terneuzen A I 2—5. Groep B IX: Axel B I—Corn Boys B I 5—0 Tern Boys B I—Hulst B I 0—4: Terneuzen B I—Ria W B I 14—0. Groep B X: Steen B I—Hontenisse B I 3o Groep B XI: Conr Boys B III— AZVV B II 1—2 toegelaten, die in gebreke is", aldus de officier. Hij zei begrip te hebben voor de moeilijke situatie, waarin de jeugdige verdachte verkeerde en eiste 10 of tweed agen met daarnaaste en onvoor waardelijke sluiting van het bedrijf van vier maanden. Het vonnis was conform. Niet Ingeschreven voor eigen vervoer was de Vlissingse melkhandelaar A. G„ toen hij op 6 november melk vervoerde. Het kostteh em conform de eis 6 of twee dagen. De politierechter legde er echter in de zaak tegen de niet versche nen Oudelandse expediteur C. II. nog een schepje bovenop. Hem werd hetzelf de verweten en de geiëste straf van 50 of tien dagen werd in het vonnis verhoogd tot 150 of dertig dagen. BURGH. Op de in hotel Bakker te Burgh gehouden vergadering van de Landbouwvereniging hield de Adj.-Secr. van de Z.L.M. Ir. J. Prins een belangrij ke inleiding over „Actuele Landbouwza ken". Ir. Prins besprak allereerst de alge mene toestand in de landbouw, zoals die momenteel in Zeeland en over het gehele land tot uiting komt. Over de E.E.G. zeide spreker dat de 1ste etappe van 3 etappes van elk 4 jaar groot, nu verstreken is en over de landbouw is nog niet gesproken. In deze maand valt in Brussel de beslis sing of de Euromarkt doorgaat of niet. Er wordt nog koortsachtig gewerkt aan basisbeslissing voor de zuivel, die zeer belangrijk is voor Nederland even als de kwestie over de broodtarwe, waarin ons land tekort heeft. Daar 40 pet. van de E.E.G.-bevolking binnen een straal van 500 km. van ons vandaan ligt, komt voor de tuinbouw een mach tig afzetgebied, mits hoogwaardige kwa liteiten geleverd worden. De grootste concurrent blijft op dit gebied Italië. Bij de afzet en de verwerking van de producten zijn we bezig „om lelijk de boot te missen", aldus Ir. Prins. De zelfstandigheid en de aardigheid is er voor de boeren een eind af. Om een voorbeeld te geven noemde hij de boe ren „varkenshoeders" inplaats van „houders". De coöp. afzet en het vei- lingssysteem moeten nog meer naar vo ren komen. Tot slot was spreker, over de melk prijs niet ontevreden, terwijl ovér de akkerbouwproducten-prijzen, de onder handelingen nog gaande zijn, met ge bruikmaking van het L.E.I., een insti tuut waar de gehele Westerse wereld jaloers op is. Ir. Prins beantwoordde nog enige vragen. Tevoren besprak de voorzitter, de heer P. L. Vis, de aspecten over het afgelopen jaar in de vereniging. Nestor geref. predikanten vrijgemaakt overleden ROUVEEN. Gistermiddag werd de nestor van <ie gereformeerde predikan ten vrijgemaakt, die op 93-jarige leef tijd in Wezep overleed, in Rouveen ter aarde besteld, ds. B. J. Lambers. Hij werd op 14 februari 1868 in Hasselt ge boren, waar hij gedurende zijn jongste jaren in de landbouw werkzaam was. Op de Theologische Hogeschool in Kampen liep hij college, waarna hij in 1895 candidaat werd. Op 8 december van dat jaar werd hij in Sleen in het predikantschap bevestigd. Hij had als gemeenten Onstwedde, Enumatil, Aver- eest, Loppersum en Rouveen, waar hij 29 jaar verbleef. U kunt deze opgeven aan onze kantoren en agentschappen. U kunt deze ook telefonisch opgeven door gebruik making van telefoonnummer 01180-2209. GOES. Ook de mannen in Goes kunnen nu via een cursus de kookkunst machtig worden, [n de vakschool voor meisjes zal namelijk, te beginnen op vrijdag 12 januarieen kookcursus voor heren starten. Mevr. Specht-Kei zer uit Goes, een bij uitstek des kundige op dat terrein, is bereid gevonden deze cursus voor de heren te geven. De cursus be staat uit zes lessen en zal des vrijdagavonds worden gegeven van zeven uur tot half tien. Naar aanleiding ^jan enkele ver zoeken dienaangaande heeft de directrice van de vakschool, mej, H. J. Ybes, het initiatief geno men tot het houden van een kookcursus voor heren. Tot haar kunnen de verzoeken voor deel name aan deze cursus, hetzij schriftelijk of telefonisch, ge- MIDDELBURG. De resultaten van de Zeeuwsche Confectiefabrieken over de eerste elf maanden van dit jaar zijn niet ongunstig geweest, zo deelt de directie mee. Verwacht mag worden dat het dividendvoorstel over 1961 gelijk zal zijn aan dat over 1960. Toen werd 15 procent uitgekeerd plus 2'A procent uit de dividendreserve. Uit het buitenland is een onverflauw de belangstelling voor de produkten van de onderneming. De orderportefeuille is normaal gevuld. Verwacht wordt dat het eindcijfer niet in belangrijke mate zal afwijken van dat over 1960. Tot en met april 1962 is het bedrijf van vol doende orders voorzien. simpel van lijn. Met de bouw zal direct worden begonnen zodra de Rijksgoed keuring binnen is. De plannen voor het bejaardentehuis zijn nog in een beginstadium, doch de TERNEUZEN Op het terrein bij de invalsweg naar Axel komt een geheel nieuw Katholiek cen trum, dat eeen hulpkerk zal om- __w vatten, met daaromheen gegroe-'opzet is een modern centrum, met een accommodatie van tachtig bedden, met daarbij drie rijen van acht bejaarden woningen. De behoefte aan een R.K. bejaarden centrum is zeer groot, wat o.m. blijkt uit het aantal aanvragen dat nu al binnenkomt voor het nog te bouwen centrum. Doch omdat het ontwerp nog door diverse instanties moet worden goedgekeurd zal de bouw nog wel op zich laten wachten. peerd een bejaardencentrum en enkele rijen bejaardenwoningen. Vlak daarbij ligt de kleuterschool, die ook zal worden uitgebreid met een lokaal, zodat het geheel een behoorlijk complex zal vormen, dat zeer mooi gelegen is bij de vijver. Voor de kerk zijn de plannen reeds in een vergevorderd sta dium, zodat het wachten nog slechts is op de Rijksgoedkeuring, die mogelijk deze week nog bin nen kan zijn. De bouw van de kerk, die de naam Triniteitskerk zal krijgen, werd zeer noodzakelijk omdat het oude gedeelte van Terneuzen steeds meer ontvolkt. Het zwaar tepunt van de bevolking komr in de nieuwe wijken te liggen, zodat de oude kerk aan de Korte Kerk straat uit het centrum gelegen is. Ook de industriële ontwikkeling brengt een parochiale uitbreiding teweeg, die in de komende jaren waarschijnlijk nog zal toenemen, zodat een hulpkerk geen luxe is. Het is zaak de kerk klaar te hebben, wanneer de behoefte voelbaar wordt aldus pastoor Van Mechelen. De plan nen voor de bouw gaan uit van het kerkbestuur St. Willibrordus. Het ont werp is van het architectenbureau ir. A. Siebens en W. v. Dael uit Breda in sa menwerking met het bureau van T. v. Zantbeek en Schonnen uit Sas van Gent. Deze laatsten zullen ook het ontwerp verzorgen voor het bejaardencentrum Van de S(. Willibrordusstichting dat tussen de kerk en vijver komt te lig gen. De kerk zal vierkant worden met een koepeldak en een kleine klokketoren aan de achterzijde, die tevens de schoorsteen zal maskeren. De accom modatie zal 550 zitplaatsen omvatten. Het ontwerp is modern van opzet, en Vele werknemers in de landbouw uit Nieuwdorp en Lewedorp hebben een excursie gemaakt naar de suikerfabriek Dinteloord. Deze reis werd gratis aan geboden door de werkgevers onder lei ding van de heer W. J. de Vlieger. Er namen ongeveer 65 personen, die de geste van hun werkgevers zeer op prijs stelden, aan de excursie deel. 'S-GRAVENPOLDER. De ge restaureerde kerk en toren van 's-Gravenpolder zijn in aanwezig heid van alle belanghebbenden opgeleverd. Na een periode van OOSTKAPELLE. De gemeenteraad van Oostkapelle heeft gisteravond de gemeente-begroting 1962 z.h.s. aange nomen en vastgesteld. De inkomsten en uitgaven op de gewone dienst tonen een bedrag van 592.176,80 met een post on voorziene uitgaven van 29.206,88. De heer A. Coppoolse (ar) was de eerste die een algemene beschouwing hield. Hij konstateerde met waardering en dankbaarheid dat Oostkapelle aan zijn toekomst bouwt. Er ontplooit zich een steeds krachtiger bestuursbeleid. De heer Coppoolse had wel enige kri tiek ten opzichte van nieuwe uitbrei dingsplannen waar goede cultuurgrond mee gemoeid is. Het zomer-woningenter- rein is haast vol, maar doortrekking van de Duinweg via de Dreef van Huis ter Duiïie naar de Duinkbeekseweg is zeer wel mogelijk. Er kunnen hier vele zomerwoninkjes gebouwd worden, aldus het AR-raadsIid. „Een harde muur zal echter doorbro ken moeten worden, maar wat er bij mij niet in wil is, dat wél steeds goede grond onteigend wordt van de boer, maar niet van „meneer De heer J. de Visser (sgp) had even eens waardering voor de sluitende be groting. Hij vroeg blijvende aandacht voor de bouw van bejaardenwoningen. ,,Meer en meer worden wij recreatiege bied, maar het blijft een taak van de VLISSINGEN Naar wij uit „Marathon-Nieuws", het kontakt- orgaan van de Vlissingse Sport vereniging „Marathon" vernemen zal volgend jaar de Internationale Boulevardloop op zaterdag wor den georganiseerd. Deze loop zoals bekend wordt deze al jaren ris G. ter Meulen. „kan men steeds va ker artikelen lezen waarbij de goede 'gemeente de zondagsrust en zondagshei liging te bevorderen". Het socialistische raadslid A. Don splitste zijn glaemene beschouwing in twee stukken. Het eerste betrof het beleid van het gemeentebestuur, het tweede de begroting. Naar aanleiding van de toelichting van B. en W. op de begroting merkte hij op dat B. en W. bet wel goed bedoelden, maar teveel van de hak op de tak sprongen. „Waar het aan schort", aldus de heer Don, „is aan een urgentieplan.." Hij drong er op aan dat de gemeente alles in het werk stelt om de bouw in de recreatie sector te bevorderen. De heer Don juich te afschaffing van de vermakelijkheids belasting toe, doch verwonderde zich erover dat zulks een jaar geleden op zijn voorstel niet mogelijk bleek. De heer Don achtte voorts verhoging van de straatbelasting noodzakelijk en drong er bij het college op aan taai vol te houden om extra bouwvolume voor sa nering en krotopruiming te krijgen. De socialistische afgevaardigde vroeg zich verder af of de functie van de ge meente-arts in verband met de salaris- post op de begroting (2500 gulden), ove rigens met alle waardering voor het werk van de arts, in deze tijd nog wei gehandhaafd kon worden. Wethouder W. K. van Nieuwenhuijzen merkte op dat de heer Don er dan ook de functie van hoofd van de vleeskeuringsdienst bij moest betrekken. Dc heer Don ant woordde dat het bedrag dat ten laste van de gemeente komt zeer klein is Burgemeester F. G. Sprenger verklaar de dat bij ontslag van de gemeente-arts de wachtgeldregeling intreedt. Hij acht- te het verstandiger in dezen de samen- voeging van gemeenten af tc wachten. In de rondvraag zei de wethouder Van Nieuwenhuijzen zich te verheugen in de belangstelling van de gehele Ar- jos-afdeling op de publieke tribune. Inmiddels weer vlot WESTKAPELLE. Gistermorgen omstreeks zeven uur liep het Engelse 7130 ton metende vrachtschip „Strat- J4ED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (wijkgem. II) B. K. W. Dijkstra te Baanbrugge; te Vroomshoop: G. Jonkers te Tietjerk (Fr.). Aangenomen naar Rinsumageest: J. Kronenburg, kand. te Zeist die bedank te voor Surhuizem. Benoemd tot predikant voor de jeugd- observatiehuizen te Amersfoort en Zeist: W. Willemse te Hilversum. Beroepbaarstelling karid. E. J. C. Hamminga, vic. Leidseweg 165, Voor schoten en kand. H. Kwakkelstein, vic. Randweg 60, Rotterdam-25. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Schildwolde: P. Gilhuis, kand. te Amsterdam en G. den Heeten kand. te Rotterdam, van wie eerst genoemde beroepen werd: te Ermelo (vac. J. van Herksen): N. H. Heiner te Heinkenszand en J. Vlaardingenbroek te Grijpskerke. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (vac. E. Pijlman): J. Ytsma te Middel burg; te Bruinisse: G. den Heeten, kand te Rotterdam. Te Ameide in combina tie met Lexmond: G. J. van der Burgh, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Lemmer: J. de Lange te Haarlemmermeer (Oostzijde). Bedankt voor Laar (Duitsland): A. Segger te Zoutkamp; voor Vinkeveen: G. J. van der Burgh te Lexmond; voor Vianen: H. Boswijk, kand. te 't Harde. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Tweetal te Apeldoorn-Z.T. Brienen te Mussel en A. Rebel te Emmeloord; te Gorinchem: M. van Klis te Zierikzee en H. W. Eerland te Amersfoort. Bedankt voor Leeuwarden: M. W, Nieuwenhuijze te Amsterdam-W. CHRIST. GEREF. GEMEENTE IN NED. Bedankt voor Hoofddorp: J. G. van Minnen te Delft. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Zaandam: H. Annema te Gorredijk. ruim, vier jaar is het dan zover dat deze gebouwen gereed zijn geko men. Voor de hervormde gemeente wordt daarmee het tijdvak van kerken in het houten noodgebouw aan de Ambachtsstraat afgesloten. Donderdag a.s. zal het eerste huwe lijk in de gerestaureerde kerk worden ingezegend, waarna de plaatselijke predikant, ds. J. H. Kluiver, de eerstvolgende zondag morgen met een bijzondere predi katie de eerste dienst zal houden. In deze diensten zal het kerkorgel nog niet te horen zijn. Door allerlei omstandigheden kon dit nog niet ge plaatst worden. Aan de ene kant is het jammer, dat it niet tege lijk met het gebouw in gebruik kan worden genomen, doch aan de andere kant is het niet zo erg, want het is wel zo goed, dat eerst het bouwvocht uit de kerk gestookt wordt. Dit vocht js namelijk een geduchte vijand van het orgel. Het droogstoken gebeurt door middel van een warmeluchtverwarming, die werkt op een door huisbrandolie ge stookte ketel onder de vloer van het koor. Verwacht wordt, dat deze ver warming goed zal voldoen. De gemeentezang zal voorlopig met een huisorgel worden begeleid. Wat dit betreft wordt dus de in de noodkerk gebezigde begeleiding voortgezet. Beide gebouwen zijn niet meer met hun voorgangers te vergelijken. Zowel toren als kerk zijn waarlijk als fraai aan te merken. De toren, ontworpen door ir. 't Hooft te Goes, naar een oude tekening van Bachiene, is mis schien iets smal ten opzichte van het kerkgebouw, doch harmonieert daar goed mee. Vooral het inwendige van de kerk is niet meer terug te kennen. De in kleur uitgebeelde wapens van de ambachtsheren van 's-Gravenpolder, Van Citters, Ockersse, Hayman en van Hoeken, voorkomende in het raam van het zuidelijk transept, komen bijzonder goed uit. Laatstgenoemde is de tegen woordige ambachtsheer, die naast deze glazen ook nog de wapens van de pro vincie Zeeland en de gemeente 's-Gra- venpolder, die eveneens in dit raam voorkomen, heeft geschonken. De preek stoel en de herenbank, alsmede het ruime koor zijn wel waard bezichtigd te worden. Voor deze bezichtiging wordt iedereen a.s, zaterdagmiddag tussen 3 en 5 uur de gelegenheid gegeven. Het terrein rond de kerk is met een laag muurtje en een nieuw trottoir van de burgerlijke gemeente van de rijweg afgescheiden. De ingang van de kerk is thans aan de Bosseweide en niet meer aan de Dorpsstraat. Voor het terrein rond de kerk zal een tuinarchi tect een beplantingsplan ontwerpen. De bedoeling is in het komende voorjaar een beplanting te laten aanleggen. Ongetwijfeld mag gezegd worden, dat na algehele voltooiing van restauratie en de beplanting het geheel een sieraad voor het dorp 's-Gravenpolder zal zijn. naam van een m wezen amateuristische jiam Hill", dat met stukgoed geladen on- ®P°r^..a^s de «Rletiek wordt besmeurd. der weg was van Leningrad naar Cuba, J.1?,11 er, 7ai? overtuigd dat deze 0p Noorderhoofd, anderhalve mijl praktijken fataal werken op de animo Ujft de kust bij Westkapelle, aan de voor de jaarlijkse internationale Boule- grond. Direct daarna voeren ter assis- vardloop. tentie uit Vlissingen de zeesleepboot N.i vnnr velen «Ie vriie mterrla^ ver- ScaIdis en het bergingsvaartuig Dolfijn tc ïilirt ui* «f™?,!alsmede uit Hoek van Holland de zee- wezenlijkt is lijkt het de vereniging R|ftnp,r ^eie Zee. „Marathon" nuttig wederom een proef op zondag gehouden baart de te' nemen liet grootste Zeeuwse atletiek- technische commissie atletiek van de vereniging zorgen. Elk jaar wordt het moeilijker grote groepen deelnemers te behouden, alsook het peil te handhaven of nog hoger op te voeren. Naar de mening van de t.c. speelt de veranderde mentaliteit onder de sport beoefenaren hierin een grote rol. Schijnbaar wijzigt zich steeds meer het idealistisch idee in de sport en krijgt het materialisme de overhand. „Als te leurgesteld idealist", zegt t.c.-secreta- evenement op zaterdag te plannen. Pogingen hiertoe zullen in de nabije toekomst worden ondernomen, temeer ook om aan de bezwaren van confessio- r aard tegemoet te komen. Vooral van de zijde der atleten hoopt „Marathon" de volle medewerking te verkrijgen. „Een Boulevardloop moet een soort pronkstuk zijn voor de atle tiek. Zelden komt het voor dat atletiek door duizenden paren ogen wordt aan schouwd. Daarom kan deze unieke loop zulk een enorme propaganda zijn voor de mooie atletieksport en een stimule rend voorbeeld voor de jeugd". sleper Gele Zee, Gistermiddag werd een poging gedaan het schip eigendom van de Londen- se rederij Counties Ship Management Co. weer vlot te krijgen. Omstreeks half drie bij hoogwater gelukte dit, waarna de „Stratham Hill" achter de zeesleepboten naar de haven van Vlis singen werd gebracht voor een nader onderzoek en voor het treffen van na dere voorzieningen. In een te Terneuzen gehouden bij eenkomst van het G.P.V. werd de lijst met de namen der kandidaten voor de komende verkiezingen vastgesteld. Bo venaan de lijst staat de naam van de heer D. J. Oggel te Axel. ter plaatse fractieleider van het G.P.V. KRABBENDUKE. 12 dec Golden De- licious I 85-90 72—73, 80-85 74—75, 75-80 74— 76. 70-75 74—75, 65-70 69—70, 60-65 60—61. II 85-90 69—71, 80-85 71—73, 75-80 73—74, 70-75 73—74, 65-70 62—70, 60-65 55—60. II D 50. III Gr 56—65, III F 47—54, Kr. 27—45. Jonathan II 80-85 57, 75-80 60—63. 70-75 59—66, 65-70 56—60, 60—65 52—54, ft D 45. Ill G" 50—60, III F 41—47, Kr 37. Cox's Orange Pippin I 75-80 102, 70-75 109. 65-70 98. 60-65 93. 55-60 63, II 65-70 80. 60-65 81. 55-60 "BI. Ellison Orange II 75-85 53—57, 65-75 47—49, 55-65 41, 50-55 29. Ill Gr 42—45, III F 42, Kr 28. Lom- bart Calville II 80-90 53. 70-80 58. 60-70 47. II D 31, XII Gr 47. III F 29. Kr 30 v. Holland II 75-85 59, 65-75 54—55. III Gr 40, III F 31—4,5 Kr 37. St Remy II 85-95 86. 75-85 39, 65-75 39. Comtesse de Paris I 65-75 32. III F 23. Winston I 75-80 59, 70-75 65, 65-70 67. 60-65 55, 55-60 44. II 80-85 59 ,75-80 61. 70-75 64, 65-70, 57, 60-65 49, 55-60 41. Ill Gr 48, III F 31. Kr 25. Conference I 65-70 85, 55-65 79, II 65-75 76, 55-6 571, II D 42. II'. Gr 57, III F 43. Kr 20—24. Br A Lucas II 85-95 59. 75-85 66—68. 65-75 65, II D 34. III Gr 3035, III F 252.8 Doyenné du Cornice I 85-90 99. 80-85 109, 75-80 113, 70-75 110. II 80-85 96, III GR 72. Verpakt fruit: Jonathan I b0-85 67. 57-80 71, 70-75 75, 65-70 72. 60-6 562. Br. Alex Luxas 1 85-90 66. 80-85 70, 75-80 74, 70-75 ,3. 65-70 63. Doyenné du Comice OO 85-90 93, 80-85 108, 75-80 112, 70-75 107, 65-70 103. MIDDELBURG. 13 dec. Goudreinetten 85-op 59, IID 56, golden Delicious 80-op 76, 75-80 76, 70-75 71—75, 65-70 60—75, 60-65 59— 73. II D 53—57, III grof 60—65, III fijn 33— 95, Jonathan 75-80 75. 70-75 5981. 65-70 65 73, 60-65 57—71, III grof 40—61. III fijn 33— 54, Appels kroet 2849, St. Remy 75-op 45, 65-75 43, II D 39, III grof 4344, Peren kroet 1034, Tomaten A 1,27. Bloemkool 4 st p k 6171, 6 st p kist 4150, 8 st p kist 2634, sla 6—20, andijvie gals 31—64, rode kool 107 16, savoyekool 1022, boerenkool 612, wit te kool 610, prei 1022, waspeen 4050, veldsl glas 1,96—2,30. witlof 7194, spruiten ongesch. 25—48. geschoond 56—71. GOES, 12 december. Export en Indus- trieveiling: Cox's orange pippin I 75-80: 109, 70-75: 114—117, 65-70: 108—109, 60-65: 80—86, 55-60: 6264; goudreinette I 95-105: 64, 85-95: 63—68. 75-85: 67—71. 65-75: 59 -62. II D 59—58 jonathan I 80-85: 62—63, 75-80: 69—71, 70-75: 71—72, 65-70: 64—65, 60-65: 56. II D 43—47: golden delicious I 85-90: 73, 80-85: 7377. 75- 80: 74—79, 70-75. 76—79. 65-70: 69—71, 60-65: 64. II D 47—52, II 85-90. 72, 80-85: 70—74. 75-80: 70—75, 70-75: 68—76, 65-70: 61-68, 60- 65: 5465; zoete ermgaard I 65-75: 59—68, 55-65: 51—55, II D 36—38; Winston I 75-80: 61—71, 65-70: 60—62. 55-65: 50. II 75-80 :55— 60, 65-70: 51, 55-65: 4950; lombarts calville I 80-90: 57—60, 70-80: 56—67, 60-70: 51—60; doyenne du comice I 80-85: 110, 75-80: 112 116, 70-75: 106—107, 65-70: 103—104, II D 79— 86. II 85-90: 93, 80-85: 100—102, 57-80: 104 105, 70-75: 104108, 65-70: 9798; gieser wil deman I 60-70: 63—67, 50-60,: 52—54, II D 29— 37; saint remy I 75-85: 41—44, 65-75: 42—43. II D__38—39. Op monster: Conference I 65-75: 85, 55-65: 81, II 65-75: 80, 55-65: 74; legipont I 55-65: 4451, 65-75: 65, II 55*65: 47; saint remy I 6 mm en op 42 Gewone veiling: Cox's orange pippin grof 74—76, fijn 55—58, stek 19—39; goudreinette grof 52—60. fijn 47 55, kroet 4346; jonathan grof 4858, fijn 3847. kroet 48; golden delicious grof 4968 fijn 44—-57, kroet 4353: zoete ermgaard gr 49, fijn 33—35; conference II D 43—45, grof 5464, fijn 4244; doyenne du comice grof 82—86, fijn 61—74; legipont grof 38. fijn 27: gieser wildeman grof 43—47. fijn 31—3.6; sain remy grof 37. fijn 36; lombarts calville grof 46—51, fijn 38—42; winston grof 48—50, fijn 4142; div. appels kroet 42. SINT MAARTENSDIJK. 12 dec. Uien. bonken 20.61. idem 55—70, 21.06—20.50, idem 4055, 19.2319.30; drielingen 22 71; picklers 30.50; stek 2.81; aanvoer 60 ton. WISSENKERKE. De raad der ge meente Wissenkerke kwam zoals giste ren reeds gemeld bijeen onder voorzit terschap van waarnemend burgemees ter J. v. Halst. Aan de heer Van Halst werd met ingang van 1 januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als ambtenaar van de burgerlij ke stand. Vastgesteld werd een erfpachtverorde ning voor uitgifte van grond op de Ha ven van Kamperland voor plaatsing van loodsen. De heren G. P. Leendertse en P. G. A. de Lange (beiden CHU) pleit ten voor een verdere verbetering van het havenplein. De heer I. Stokman (Ar beid) sprak zijn voldoening uit over de nieuwe haven. In de rondvraag zei de voorzitter ver heugd te zijn over de mededeling van de heer J. M. Filius (AR) dat de licht masten gearriveerd waren. Zij zullen zo spoedig mogelijk geplaatst worden. Omtrent aansluiting op het electrisch net van onrendabele gebieden is met de PZEM nog geen overeenstemming be reikt. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 12 dec. Ex portgarnalen 513 kg 2.08—2.23; schar 10 kg. bot 74 kg: wijting 31 kg; kabeljcuw 14 kg; wulk 10 kg; sprot 2725 kg; ongesorteerde vis 39 kg. BEURSBERICHT GOES, 12 december. Granen en Peul vruchten: Tarwe, basis 17 pet, boerenschoon af boerderij (f) 2830,50 per 100 kg: Haver, 2223,50; Kleine groene erwten, 2630,50; Schokkers 2628,50; Bruine bonen 40—60. Aardappelen: Bintje. 35 mm. opw., binnen landse sortering 9—9,50 per 100 kg: Bintje, export sortering 9—9,50: Alpha, export sorte ring 8—8,50; Levering aan de sorleerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van kopec. Voederaardappelen, noteerden 2,253,25 per 100 kg. Hooi: Lucernehooi, geperst af bedrijf 119 —115 per ton; Weide hooi idem_ 82,50—90; GraszaadhooiVeldbeemd 42,5045; Rood- zwenk 27,5032,50. Stro: Gerstestro 5860 per ton, af bedrijf; Tarwestro 58—60 per ton. af bedrijf; grote b len 60—65 per ton, af bedrijf; Erwtenstro 55 —60. per ton. af bedrijf; Schokkerstro 59—55, per ton, af bedrijf. Uien: De prijs van uien bedroeg 1517 ,per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sor teer inrichting. Vlas: Ongerepeld vlas 19—25 cent per kg, gerepeld vlas 22—30 cent per kg. Eieren: 1,78 per kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4