Nieuwe oud-kameraden Zijn weer bij elkaar z KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN HAAGSE BOEKHANDEL ALS CENTRUM CRefarine .4" wmmmm wuÊÊm Woensdag 13 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 DE TWEE VUREN BRANDEN NOG NIET Fraude ten koste van kleuterzorg 4-voudige combinatie inderdaad \tcd beter! 1 W/itoucL, 1 BcMPKoyeLê DE TINTELS Jack Dunkley OERM i Johnny m m Hart u iiiiiiiiiiiiiiiiiii De opzienbarende §1 experimenten Bi van student Tijloos IIIIIIIIIIIIIMIIllllllllll door Louis Sinner IN Den Haag Vleerstraat 46 is een boekwinkel gevestigd. Ogenschijnlijk een gewone boekhandel, maar de veertigjarige eigenaar van de zaak heet Paul van Tienen. Paul van Tienen trad 22 jaar geleden, op acht tienjarige leeftijd, in dienst van de S.S., waar hij al spoedig officier werd. In Nederland hebben helaas duizenden jongemannen dat twintig jaar geleden gedaan. Een aantal van hen heeft het avontuur moeten bekopen met de dood in Rusland. Anderen kwamen terug, werden soms voor een tribunaal gedaagd, kregen straf en Wat is er feitelijk ver- der met hen gebeurd? In de boekwinkel van Paul van Tienen kan men op deze vraag een gedeeltelijk ant woord krijgen. Toen Paul van Tienen uit Rusland terugkwam, werd hij door een Neder lands tribunaal tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar voortijdig vrijgelaten. Toen is hij weer in de politiek ge gaan. Zoals eens Hitiers leu ze „Met Duitsland voor een vrij Europa" de Eu ropese lucht verontrei nigde, zo kon men als men wilde luisteren al spoedig de Europese leuzen van Paul van Tie nen horen. (Ingezonden mededeling) De Haagse boekhande laar wilde opnieuw een sterk, verenigd Europa „met Duitsland" staat er nu nog niet bij om tegen Rusland te kunnen vechten. Ogenschijnlijk past de kreet dus wel in de politiek van het na-oorlogse Europa. Paul van Tienen ontdekte, dat zijn leuzen veel weerklank vonden bij „oud kameraden" en ging een politieke partij- oprichten, compleet met eigen blad. Toen kwam hij in aanraking met de rechter. In 1953 werd hij veroordeeld, omdat de Nederlandse wet het stichten van nazi- of neo-nazipartijen verbiedt Na dat vonnis werd de partij ont bonden en alles leek gezond. Paul van Tienen liet zich echter niet afschrikken. Er kwamen jeugd bewegingen, die ontbonden werden en onder een nieuwe naam weer wer den opgericht. Thans heet de jeugd beweging ..Eurodivisie" en vele on tevreden jongeren zijn er lid van. Mom Alle activiteiten van Paul van Tie nen gaan schuil achter een mom van sportiviteit of liefdadigheid. Een on schuldig lijkend uitstapje voor invali den eind september van dit jaar, bleek een reünie van oud-S.S.'ers en andere nazi-trawanten te zijn uit Ne derland, België en Duitsland. De po litie kon nog net op tijd het buiten café Oud Valkeveen bij Naarden eigenaars twee oud-n.s.b.'ers slui ten. 11 Nu kan men menen, dat dergelijke activiteiten die nu schuil gaan ach ter de verenigingsnaam Hinag niet meer betekenis hebben dan wat mok kend nakaarten van verliezers. Volgens een der hoplieden van de organisatie moeten bij de Hinag meer dan veertigduizend leden zijn aange sloten. Dat cijfer laat de jeugdbe weging buiten beschouwing. Laat de helft bluf zijn, dan zijn het er nog twintigduizend te veel. Hitier begon met een groepje van twintig. Propaganda De propagandadienst van Paul van Tienen is uitstekend verzorgd in de boekwinkel aan de Vleerstraat. Daar zijn bladen te krijgen als „Der Frei- williger", een van de vele neo-nazi- bladen uit West-Duitsland. Voorts kan men bij Paul van Tienen boeken krijgen over „raszuiverheid", „bo demverbondenheid" en brochuretjes, die met statistieken! aantonen, dat er onmogelijk zes miljoen joden kunnen zijn vergast. Ten hoogste, al dus deze „informaties", zijn er een paar honderd zieken gestorven, nu en die waren buiten de kampen ook wel dood gegaan. Enkele jaren geleden was het Paul van Tienen bijna gelukt met zijn „Boekenclub Scharnhorst" in het Ne derlandse leger te penetreren! Offi cieren konden op een boekenserie in tekenen, die een aantal waardevolle militaire werken bevatte; automatisch dreigden echter als delen van de se rie ook enkele nazi-werken van de dikste modder bij de officieren te ko men. „Keus" Ook jongemensen buiten het leger genieten grote belangstelling van de PAUL VAN TIENEN propaganda-afdeling. De jeugd wordt voor de keus gesteld zich te scha ren in de rijen van een sterk, moe dig, gezond ras, dat vervuld van ka meraadschap tegen het communisme gaat strijden. Het alternatief zijn de loodmijnen van Siberië. Is men het met de idealen van de Hinag niet eens, dan is men automatisch com munist. Een ander deel van Hitiers erfenis is ook door de Hinag overgenomen: de brutaliteit. Enkele maanden geleden is in Am sterdam een man, die openlijk van zijn afkeer voor de Hinag had doen blijken, in het donfcer door een aan tal mannen die in een auto kwamen aanrijden, tot bloedens toe afgeran seld. Toen het dagblad Trouw een ar tikel over Dachau publiceerde, kwam er een ingezonden brief, waarin werd geprotesteerd tegen de vermelding, dat er in Dachau gaskamers waren geweest. Toen ons blad het bericht plaatste, dat de vereniging Verenigd Verzet" had gevraagd de Hinag buiten de wet te plaatsen, kwam er prompt een brief uit Rotterdam, waarin ons haar fijn werd uitgelegd, dat de Hinag met toestemming van het ministerie van justitie is opgericht en dat „Verenigd Verzet" een vuige mantelorganisatie van het communisme j.s. Alsof de briefschrijver er zelf aan had mee gewerkt, werd ons meegedeeld, wel ke instructies de „rode propagandis ten" krijgen. Sterke banden De Hinag 'zal in een tijd van hoogconjunctuur niet zo erg veel kans maken. Mogelijk krijgt zij behal ve de ex-nazi's een aantal onte vreden pubers achter haar vaan. Maar de Hinag heeft sterke banden met de Duitse neo-nazipartijen en het wachten is misschien op een toene mende druk van Rusland om „De Dag" te laten aanbreken. Als West-Duitsland een crisis be leeft, behoeft er niet zo heel veel te gebeuren of de ex-nazi's kunnen de teugels weer overnemen; velen kun nen gewoon op hun plaats blijven zit ten en alleen een ander kostuum aan trekken. Het psychologisch juiste mo ment zou zijn, wanneer West-Europa hetzij een economische crisis zou be leven, hetzij afgemat zou zijn van angst voor een derde oorlog. Dan zou men tussen twee vuren zitten: nazisme en communisme. Een onmenselijke keuze dus. Paul van Tienen is een mannetje dat publiciteit wil, desnoods via de gevangenis. Hitler is ook ooit zo'n mannetje geweest, in een bierkelder en met zo'n gebral, dat niemand hem ernstig wilde nemen. Het is onverstandig een gevaar, dat zo'n verschrikkelijke werkelijkheid is geweest, te bagatelliseren. We behoeven het gevaar niet te overdrijven, maar uiterste waakzaam heid is wel geboden. „Verenigd Verzet 19401945" is geboren uit weer stand tegen de Hinag. Daarvan geeft deze organisatie luide blijk door een stroom brochures en andere pu- blikaties. De Hinag is een verkapte neo-nazistische vereniging. Niet zo heel erg verkapt, want de publikaties, die door de organisatoren van deze vereniging allen oud- S.S.-ers of oud-n.s.b.-ers worden uitgegeven, vertel len in duidelijke taal, dat nazi-Duitsland een goede strijd heeft gestreden en de de rassenwet een gezonde theorie was. „Wij waren vervroegde Korea-strijders", is een van de leuzen. „Verenigd Verzet 19401945" is van communistische huize. Bevindt de goedwillende mens, die in vrijheid wenst te leven zich dus tussen twee vuren? Het gevaar is nu niet zo actueel. De communisten in Nederland hebben een zeer geringe aanhang en hoe hoger de conjunctuur stijgt des te kleiner zal hun aan hang worden. De Hinag zoekt vooral zijn aanhang bij oud-nazi's en bij rebellerende jongeren, die „eens wat anders willen. Zo kan men dus beide organisaties, die de democratie pogen te ondermijnen, als onbedui dend negeren. Omdat men zich echter in goede tijden dient voor te bereiden op de gevaren in een onverhoopt ongunstiger tijd, dient men nu te voorkomen dat men straks tussen twee vuren komt te zitten. Geduld In 1924 leek de nazipartij in Duitsland na Hitiers putsch in Mün- :hen ten ondergang gedoemd, maar een klein groepje ging onverdro ten voort op het gekozen pad. Het geduld van dit groepje werd be loond toen in 1929 de grote econo- mische crisis uitbrak. Vier jaar la ter was Hitier via de grond wet aan de macht gekomen. Hitier trad voor het eerst als nazi in de openbaarheid voor een ver gadering van zeven mensen. Der tien jaar later had hij bijna veer tig procent van het Duitse volk achter zich. In 1920 leek Hitier een belachelijke grootschreeuwer en even belachelijk lijkt in het Neder land van 1961 Paul van Tienen met zijn trawanten. Nu alles zo belachelijk schijnt, moet Nederland voorkomen dat het ooit weer verschrikkelijk kan wor den. Bepaalde gebeurtenissen en toestanden in West-Duitsland zijn niet bepaald een geruststelling, dat de waanzin zo zij een goede kans krijgt nooit meer over ons zal losbreken. programma's ln het kort televisie vandaag 1 DONDERDAG 14 DECEMBER RADIO HILVERSUM I 402 M AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleu ters 11.00 Kookpraatje 11.15 Gram 11.45 Onze medemens, lezing 12.00 Dansork 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 Lichte muz 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Beurs- ber 13.30 Lichte muz 14.00 Mezzo-sopr, en piano 14.30 V d vrouw 15.05 Metropole ork 15.30 Voordr 15.50 Kamermuz 16.20 Gram 17.05 Gram 17.30 V d jeugd 18.00 Nws 18.15 Act 18.20 Lichte muz 18.35 Sportpraatje 18.40 Gesproken brief 18.45 Lichte muz 19.00 V d kind 19.05 Liedjes en: Het Vogel kwartier. hoorsp 20.00 Nws 20.05 Radiofil- harm ork en solist 21.00 De grote droom, hoorsp 22.30 Nws en meded 22.40 Act 23.00 Sportact 23.10 Nwe gram 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvr 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO:11.00 V d zieken 11.45 Ge wijde muz 12.00 Middagklok- noodklok 12.04 Gram 12.25 V d boeren 12.35 Land- en tuinb. meded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Gram 13.40 Gevar programma. Gram 15.30 Lichte muz 16.00 Bijbelover- NCRV: 14.00 Promenade-ork en solist 14.45 denking 16.20 Strijkkwart 16.50 Gram 17.00 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Lichte muz 18.15 Sportrubriek 18.30 Jid- disje volksliederen 18.50 Sociaal perspec tief. lezing 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Gram 19.30 Radio krant 19.50 Pol lezing 20.00 Gevar progr 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr 23.00 Kamermuz 23.30 Moderne evolutionistische stromingen en hun religi- gieuze achtergrond, lezing 23.55-24.00 Nws TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Act 20.30 Filmbespr 20.50 Gevaarlijk tussenspel. TV-spel 22.20 Dagsluiting. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd 19.30 Sportkron 20.00 Nws 20.25 Het manneke 20.30 Speelfilm 22.15 Wetensch progr 23.00 Nws BELGIË FRANS 18.30 V d kind 19.00 V d vrouw 19.30 Pol lezing 20.00 Nws 20.30 Documentair progr 21.30 Filmkron 22.45 Nws. WOENSDAG. „Donkere dagen in de stad" is de titel van een gevarieerd programma van Jan Moraal, dat om 9 uur op het scherm wordt gebracht door o.a. Fientje Berghegge, Connie van den Bosch, Piet Kamerman en de Hi Five. Er aan vooraf gaan jour naal en weeroverzicht (8 uur), de ru briek Televizier (8.20) en Sportpano- rama (8.30). Om 9.40 is er een nieu we aflevering van „Mijn zuster Ei- leen" en de avond eindigt met een bezoek aan „De kring" (10.10). België Vlaams: Vanavond wordt de Nationale luchthaven te Zaventem in het licht der tv-lampen gezet. Paul van de Velde, Jef Boschmans en Jan Smets presenteren een documentair filmverslag (8.30). Na een nieuwe af levering van het befaamde feuilleton „Bonanza" (9.15) wordt het tweede deel van een reportage over „Marok ko" gebracht door Omar Grawet en de cineast Gaby J. Felix (10.00). Met „Poëzie in 625 lijnen" neemt de Vlaamse tv afscheid van de kijkers (10.30). België Frans: Voor de Waalse kij kers vanavond een film van Henri Decoin „Onbekenden in de tuin" (8.30) Om 9.55 uur volgt nog een bal letprogramma. Duitsland: Opnieuw wordt onder de titel „Rückblende" ruim een uur sprankelend cabaret gepresenteerd (8.20). Honoré de Balzac is het onder werp van een biografische filmrepor tage (9.05). Vanavond start een film feuilleton „De oude fiets" (9.20). Drie jaar geëist: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tegen de 47-jarige ad ministrateur L. P. M. J. van O. is giste ren voor de Haagse rechtbank drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De had beheerd. De administ 45.000 gulden te zijn verdwenen. Personeelsleden van het Juliana-kin- derziekenhuis waar hij als administra. teur werkte had hij aangebode de vereniging kleuterzorg gestort. „U wilde dus de ene benadeelde deloos stellen door een nieuwe benade ling te kweken", merkte de pre, van de rechtbank op. Fransoise Sagan heeft twee i sons gedicht. Connie Francis gai binnenkort voor de plaat zingen. Ingezonden mededeling Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep! Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 radio vandaag WOENSDAG „Houdt u ook zo van december?" is een kerstpro gramma dat de N.C.R.V. om 8.10 via Hilversum 2 presenteert. Onder de medewerkenden treffen wij aan Wim Kan, het orkest van Frans Mijts en luitenant-kolonel mejuf frouw M. E. Crok van het Leger des Heils. Het hoorspel „Sammy Millers kas boek" van Kenneth Hayles, waar over Draadloos zaterdag 25 novem ber verslag uitbracht, wordt tussen 8.50 en 10.05 uitgezonden via Hilver sum 1. Om 11.25 presenteert Michiel de Ruyter zijn twee-wekelijkse Jazz- magazine, eveneens via Hilversum 1. Nog meer jazz: Brussel Frans 6.30 en B.B.C. Derde programma 7.30. Het Radio Filharmonisch Orkest speelt vanavond onder leiding van Tibor Paul een programma, dat be gint met de ouverture Benvenuto Cel lini van Berlioz en eindigt met het Capriccio Italien van Tsjaikofski. Het pièce de resistance wordt gevormd door het Pianoconcert in G van Sa- vel. De uitzending begint om 9.10 over Hilversum 2. DEN HAAG (A.N.P.). De Hoge Raad heeft het verkeersbord op rijks weg 1 in Naarden, waarop staat dat in de gemeente Naarden de toege stane maximumsnelheid zeventig kilo meter is, rechtsgeldig verklaard. De rechtsgeldigheid was bestreden omdat het bord buiten de bebouwde kom zou staan en geen gebod of verbod zou behelzen. De Hoge Raad was ook van mening dat, op grond van de feitelijke situatie op de weg, was aan te nemen dat het geen door het bord kenbaar werd ge maakt, gold voor de weg of het weg gedeelte binnen een bebouwde kom. 66 „Ik kan u de verzekering geven dat ik nooit iemand vermoord heb," zei Pierre. „De monnik Isambart schrijft me eveneens dat ge onschuldig zijt aan het ten laste gelegde." „Hij heeft me deze brief voor u gegeven, heer," zei Pierre en over handigde zijn introductiebrief aan Coeur, die hem haastig doorlas. „Dit komt in hoofdzaak overeen met wat hij me in een latere missi ve heeft meegedeeld. Isambart is de koning bekend; deze heeft hem on langs deskundig advies gevraagd in zake de terechtstelling van Jeanne d'Arc." „Bovendien," ging Coeur voort, een ander perkament opnemend, „dit hier is een brief van broeder John van de Kathedrale School van Rou- aan. Die man is een groot leraar. Ik heb herhaaldelijk geprobeerd hem weg te lokken van zijn provincie- school. Hij zou een aanwinst zijn voor de universiteit hier in Mont- pellier, waar grote behoefte bestaat aan wiskundig onderwijs, vooral zo als hij het geeft, met voortdurende verwijzingen naar de handel. Ik heb geen succes gehad. Hij prijst uw vaardigheid in de wiskunde, Pierre, en hij voegt er aan toe dat ge de ge woonte hebt studenten, die betrapt worden op het stelen van perkament, op de tenen te gaan staan." „Dat is waar, heer, ik heb het hem zelf zien doen," zei William. „Ik moet zeggen, dat u goed bent ingelicht." „Dat moet ik wel zijn," antwoord de Coeur. „Maar deze brieven heeft men mij ongevraagd toegezonden." Hij wendde zich tot Pierre. „Aange zien brave mannen u verdedigen, jongeman, zal ik mijn woord geven in de plaats van dat van uw vriend. Ik zou er aan toe kunnen voegen," merkte hij met een glimlach op, „dat uw keuze van wapens onder gewoon temisdadigers niet gebruikelijk is." Pierre blikte rouwmoedig naar zijn grote handen. Jacques strekte de hand uit naar een gong. En eer het geluid wegstierf, wipte Bernard de Coucy de kamer binnen als een weldoorvoede kat. „Ja, heer Minister?" En vervolgens bleef hij als aan de grond genageld staan en staarde on gelovig naar Pierre. „Wel, De Coucy, wat is er aan de hand?" vroeg Coeur, terwijl hij hem scherp aanzag. „Ik dacht een ogenblik dat ik deze jongeman herkende", zei Bernard. „Dit is Pierre", zei de minister. „Schrijf zijn naam in het boek der klerken, als ge zo vriendelijk wilt zijn. Niet dat der leerlingen, dunkt me. En dit is William, Lord Strange and Blackmere. Heren. Bernard de Coucy, mijn secretaris." De Coucy zei: ,,Dan is het toch dezelfde. Herinnert ge u mij, Pier- re?" ,,Ik herinner me u uitstekend, heer." ,,Hij deed een nobel ding tijdens de pest-epidemie in Parijs, heer", zei De Coucy. Aangezien hij zag dat Pierre blijkbaar bij zijn meester in de gunst stond, besloot hij grootmoe dig te zijn omtrent het incident, dat hij eertijds gekleineerd had. „Hij sleepte mijn nicht van een stapel brandende lijken, genas haar van de pest en voerde haar terug in de armen van haar moeder. Heer Robert schonk hem een paard daar voor!" „Ik heb inderdaad haar gezicht gewassen", zei Pierre. „Ach, ben je op die manier aan je paard gekomen", zei William. „Wilt ge daarmee zeggen dat hij u dat nooit verteld heeft?" vroeg de minister onmiddellijk. „Alleen dat een Frans edelman hem een geschenk had gegeven. Het is een goed paard. Pierre reed het van Rouaan hierheen." „Dat is belangwekkend", zei Coeur. „Wel', Pierre, nu heb je er weer een getuige inzake je karakter bij. Hij zal je onderrichten in je werk, terwijl ik weg ben. Ik moet onmiddellijk vertrekken naar Arras. Zal ik vertellen van onze nieuwe koopman, Bernard, als ik Heer Ro bert mocht zien?" „Zeer gaarne, heer", antwoordde Bernard op hoffelijke, maar volko men uitdrukkingloze toon, zoals een goed dienaar betaamde. De Coucy zei altijd het juiste woord en Coeur was zo gewend aan zijn rituele res ponsies, dat hij ze niet eens meer hoorde. Bernard had op die toon straffeloos kunnen zeggen: „U gelieve uw vinger in uw oog 'te steken, heer." Coeurs financiële organisatie bezat niets primitiefs. Vele vernuftige commerciële praktijken bestonden reeds ten tijde der Romeinen. Ve netië en Genua bezaten reeds twee eeuwen lang een zeer geavanceerd bankwezen. Het was het genie van Jacques Coeur, dat deze kennis in Frankrijk uitbreidde en populariseer de in een tijd dat de Renaissance nog in de kinderschoenen stond. Bernard de Coucy's kennis van zaken was uitgebreid. Pierre leerde al gauw bewondering koesteren voor de nauwkeurigheid en het gemak waarmee deze geletterde edelman het land van oorsprong noemde van de producten die Jacques Coeur in Frankrijk invoerde, alsmede van hun kostprijs in de Oriënt en de verkoopsprijs in het Westen: zijden stoffen, fijner dan degene waarvan de Romeinse keizer eens zijn vrouw het dragen verbood; maliënkolders, voor de vervaardiging waarvan de westerse handwerklieden het geduld ontbrak; Turkse .zwaarden en dol ken, Perzische peper en specerijen waarnaar Europa sinds de Eerste Kruistocht vroeg; juwelen van een grootte als de westerse mijnen niet opleverden, en van een glans als de westerse slijperijen niet konden eve naren; nuttige dingen, zoals ivoor; zeer dwaze dingen, zoals apen; veel onzinnige oosterse drogerijen, een paar echte geneesmiddelen, zoals al ruin en opium; een enorme hoevee}-' heid zilver en goud; een aantal hei dense slaven, niet om op het veld te werken, aangezien de boeren goedkoper en sterker waren, maar om luister bij te zetten aan de huis houdelijke dienst van hoge edelen. HOOR'ES PAUL,IKMOETSTRAKS M">N KERSTINKOPEN DOEN ALS IK LAAT BEN-ZET IK WEL WAT ETEN KLAAR I apcrr VOOR dB 1 door m door gllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>llllllll>UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIlllllllll!lllllllllllllllllllllll!ll| 5. „Als ze voor een zeehond een heel schip huren, moet het zeker wel een bijzonder beestje zijn", zei de meester. „Dat zou ik menen", beaamde Kap- pie. „Minnie is de ster van een cir cus, dat in Florida gaat optreden. Ze moet zo verstandig zijn als een mens en kan zelfs met haar flappers een beet je op een harpje spelen, net als een zeemeermin. Maar alla, genoeg ge praat. Stook de vuren op. Siep. dan gaan Tjeerd en ik even die staartster ophalen". De maat bewaarde een bedrukt stil zwijgen, terwijl hij met Kappie de wal op ging. Maar toen hij daar een oud zeiljacht zag, dat op het droge was ge trokken, om opgekalefaterd te worden, bleef nij opeens stokstijf staan. „Wat heb je?" vroeg kappie, „wat sta je daar te staarogen als een uitgedroog de makreel?!" „Dit is nu al het derde voorteken," fluisterde de maat, „dat kan geen toe val meer zijn!" „Waar heb je het over?" vroeg Kap pie verbaasd, ,.wat is dit ja nu weer voor rare klontenpraat?!" De maat wees op het vermolmde boegbeeld, dat een zeemeermin voor stelde, verstard in een eeuwige deining op een houten golf. ..De meermin," zei de maat, „zij..." Verder kwam hij niet, want op dat moment viel de harp uit haar wormste kige hand en kwam met een doffe dreun op het hoofd van de stuurman te recht. In het dorpshuis te Nisse organi seerde de „commissie uniformfonds" een ontspanningsavond, waarvan de op brengst bestemd is voor voornoemd fonds van de muziekvereniging „Ons Genoegen". Tijdens deze avond werden door „Romantiek en Ritme" uit 's-Gra- venpolder enige sketches op de planken gebracht. Tijdens een door de heer W. C. van Nieuwènhuizen georganiseerde drijf jacht werden 104 hazen geschoten. St. Philipsland. De C.J.C. te Hoedckenskerke hield haar jaarfeest in het Verenigingsgebouw waarbij verschillende toneelstukjes op de planken werden gebracht. Tijdens de ze avond werden ook de bekers uitge reikt van de gehouden voetbal-, tafel tennis- en sjoelcompetitie. O De afdeling Veere van de NCVB kwam bijeen om zich voor te bereiden op het naderende Kerstfeest. Mevrouw J. N. J. Verkerke-Timmermans uit Dordrecht declameerde enkele schetsen en gedichten. De volgende vergadering vindt plaats op 16 januari a.s. Een wagen van de gemeente reini ging kwam gisteren te Hulst in botsing met een leswagen bestuurd door de heer S. nabij de dubbele poort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de Coöp. Weegbrug „De Een dracht" te Kamperland werd in de bie tencampagne totaal 27.854.902 kg suiker bieten gewogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2