Restauratie stadhuis twee jaar duren kan 1102: Stichting Zeeland gehandicapt door tekort aan personeel Weinig voor animo in Zeeland marswedstrijden Schip rond dreef stuurloos als een spook Besluiten niet uitgevoerd Geen melkverkoop meer op zondag in Wissekerke Noordbevelanders beraadden zich over ruilverkaveling KRIS 36 door Zeeland Zeventien jaar „in het had" Geen subsidie toegekend Humanistisch Thuisfront aan Kranten in brand gestoken om aandacht te trekken Dinsdag 12 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Dreigende achterstand op sociaal-cultureel gebied Activiteiten Groene Kruis Middelburg Koor uit Goes zingt voor Deltawerkers Begin van bran cl Jaarverslag harmonie en fanfare Bouw vier ivoningen in Kamperland Middelburgse vroede vaderen hoorden Herindelings vergadering zal plaats hebben op 2 januari O Duivententoonstelling Rilland-Bath Twee jaar Dilettantentoneel met vlot Frans stuk Axel is slecht bij de tijd Duivententoonstelling in Kapelle 40 JAAR MUZIEK- VER. ZOLTELANDE Uit de kerken MIDDELBURG. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk (provinciaal op- bouworgaan) heeft een te geringe personeelsbezetting om de te ver richten taken naar behoren te kunnen vervullen. Uit het verslag over het eerste halfjaar van 1961 blijkt, dat diverse belangrijke be sluiten niet konden worden uitge voerd als gevolg van het te geringe aantal personeelsleden. De Stichting Zeeland neemt tussen de elf provinciale opbouworganen in Ne derland een bijzondere positie in. In de eerste plaats door het feit, dat in Zee land geen afsplitsing plaats vond van een jeugdraad en een culturele raad zo als elders wel het geval is geweest. Hoe wel, schrijft het bestuur in de toelich ting op de begroting 1961, de structuur van de stichting op dit ogenblik nog niet is aangepast aan nieuwe verhoudingen, mag, gezien de lopende besprekingen daarover worden verwacht, dat in Zee land binnenkort een modus wordt ge vonden waardoor een uiteenvallen van het opbouworgaan in een aantal los van elkaar staande rechtspersonen kan wor den voorkomen. Een tweede opmerke lijk punt is het bestaan van de Zeeuwse Sportraad, een uniek verschijnsel voor Nederland, eveneens functionerend bin nen het ene verband van de Stichting Zeeland. Deze situatie is in Zeeland niet alleen historisch gegroeid, zij wordt ook op prijs gesteld en toegejuicht door par ticuliere personen en organisaties en door de overheid, omdat men inziet, dati op deze wijze aanzienlijk goedkoper kan worden gewerkt dan elders en dat met het behoud van eigen verantwoordelijk heid en zelfstandigheid in diverse sec toren, toch een gemakkelijke vorm voor overleg en samenwerking mogelijk is. Wanverhouding Daar staan, aldus d'e toelichting op de begroting, twee dingen tegenover. In de eerste plaats het feit, dat de bureaube zetting van het provinciaal opbouwor gaan in Zeeland, bij een veelvoud van taken, vergeleken dus met de andere provincies, gelijk aan of lager is dan el ders. Er bestaat in Zeeland een wan verhouding tussen taken en mogelijkhe den bij de huidige bezetting. Op deze wijze kan de Stichting Zeeland onmoge lijk in staat worden geacht haar func tie naar behoren uit te oefenen en te doen wat toch blijkbaar telkens weer van haar wordt verwacht. Hier dringt zich, aldus de toelichting, het bekende gezegde „kiewn of delen" weer op. Aangezien redelijkerwijs veronder steld mag worden, dat het niet in de be doeling ligt de Stichting Zeeland te dwingen haar werkzaamheden, waar van terecht verwacht wordt dat ze ge daan en goed gedaan worden, drastisch te beperken, moet, volgens het bestuur, de eindconclusie luiden, dat de midde len beschikbaar moeten komen om aan deze veronderstelling te kunnen blijven voldoen. In de toelichting wordt voorts opge merkt dat het inhalen van een achter stand op economisch gebied onvolledig en heilloos is, wanneer niet tegelijker tijd ook in sociaal- cultureel opzicht de bakens worden Verzet. Het is absoluut noodzakelijk telkens weer te wijzen op de samenhang der vraagstukken. De samenleving is nu eenmaal een ge heel, waarin men niet straffeloos in de ene sector miljoenen kan spuiten zonder daarmee voor dat geheel span ningen te veroorzaken en in andere sectoren zelf en opnieuw een relatie ve achterstand te scheppen. Juist in Zeeland, waar reeds nu en in de komende jaren, de ontwikkeling van bijv. industrialisatie en recreatie terecht met alle kracht wordt nagestreefd, be staat het gevaar, dat de toch reeds aan wezige relatieve achterstand in sociaal- cultureel opzicht zal worden vergroot in dien niet tijdig de situatie wordt onder kend, daaruit de consequenties worden getrokken en het beleid daarop wordt afgestemd. Het is de taak van de Stich ting Zeeland voortdurend op dit aam beeld te hameren en haar werkzaamhe den daarop te richten. Maar daartoe moet zij ook in staat wórden gesteld, aldus het bestuur. Cijfers Vergeleken met de herziene begroting 1961 is voor 1962 een stijging der uitga ven geraamd van rond 34.000 gulden. Niet van de provincie of van het rijk wordt echter 9000 gulden meer aan in komsten verwacht. In 1962 wordt van het rijk 13.700 gulden meer subsidie ont vangen en voor het resterende bedrag (17.500 gulden) wordt een beroep op de provincie gedaan. De stijging der uitgaven houdt ver band met verhoging van personeelslas ten, huisvestingskosten en met een be drag van 4700 gulden voor het aantrek ken van nieuwe medewerkers. Het be treft drie medewerkers, waarvoor het ministerie van Maatschappelijk Werk een subsidie van 75 procent heeft toege zegd. Er is behoefte aan een assistent voor cultureel werk. Het is van belang deze assistent te benoemen, omdat het ministerie subsidie wil verlenen voor een zelfstandige Cul turele Raad in Zeeland. De provincie Zeeland zou dan, in afwachting van het rijkssubsidie, een voorschot kunnen ver strekken. Op de begroting is 5000 gulden meer subsidie van de Zeeuwse gemeenten ge raamd. Structuur Uj' het halfjaarlijks overzicht van de Stichting Zeeland blijkt dat in het da- gelijks bestuur regelmatig is gesproken over een herziening van de huidige V1n ,de stichting. In principe besloten te koersen naar een herzie ne structuur, waarin o.m. recht zal wor den gedaan aan het verlangen naar autonomie der daarvoor in aanmerking komende secties, echter met behoud van een verband binnen de Stichting Zee lm,,; ,?i 2® sa™en?.te.ll'ng van het he men wijziging dienen te ko- Besloten werd een commissie op te richten die de situatie betreffende de ruimtelijke accomodate op sociaal-cul tureel gebied (dorpshuizen, clubhuizen e.d.) nader onder ogen zou moeten zien en zo mogelijk een plan voor de gehele provincie zou moeten opstellen en in voorkomende gevallen van advies zou moeten dienen. De personeelsbezetting was oorzaak, dat aan dit besluit geen uitvoering kon worden gegeven. Even eens als gevolg van te weinig perso neel moest een besluit om een commis sie in het leven te roepen voor sociale aspecten recreatie en toerisme voorlo pig terzijde worden gelegd. Gebrek aan personeel was er voorts de oorzaak van dat de Provinciale Zeeuwse Jeugdraad nagenoeg geen ac tiviteiten ontplooide. Besloten werd tot instelling van een contactcommissie van de vier provincia le levensbeschouwelijke samenwerkings organen voor het maatschappelijk werk. Het dagelijks bestuur besloot voorts een werkgroep te stichten die zich zal bezig houden met de vorming van de bedrijfsjeugd, i.v.m. de voortgaande in dustrialisatie. Platteland Het bestuur sprak zich uit voor de noodzaak van een gericht provinciaal beleid met het oog op de sociale as pecten van de huidige en toekomstige plattelandsontwikkeling. Het besloot daartoe op afzienbare termijn een werk groep in te stellen. Gedeputeerde Sta ten juichten dit initiatief toe, maar spra ken er zich tevens voor uit hier een ver binding te leggen naar het provinciaal bestuur. Oriënterende besprekingen werden gehouden omtrent bejaardenonder- zoek in Vlissingen en op Tholen. Er was een voorlopig contact omtrent de sociaal-culturele situatie in Terneuzen en een begin werd gemaakt met het ver zamelen van gegevens omtrent de sub sidiëring door de gemeenten in secto ren van sport, cultuur, jeugd, maat schappelijk werk e.d. Gezien de perso- neelssituatie is, aldus het bestuur, voor lopig terughoudendheid geboden t.a.v. het accepteren van onderzoekopdrachten op kortere termijn. De Stichting Zeeland was voorts nauw betrokken bij voorbereidende besprekin gen omtrent een eventuele oprichting van een stichting voor bevolkingsonder zoek in het deltagebied. Filosoferen en De directeur schrijft dat men niet moet denken dat het opbouworgaan misschien „te duur" zal worden, want „een maatschappij, die leeft, filosofeert niet alleen over haar toekomst, maar werkt daar ook aan". De huidige staf kan de vele taken kwantitatief niet aan, Hierdoor wordt soms de indruk gewekt, dat de Stichting Zeeland onvoldoende presteert. MIDDELBURG. De wijkverpleeg ster van het Groene Kruis in Middel burg brachten in 1960 9128 bezoeken aan 175 patiënten en verrichtten 8725 handelingen, aldus blijkt uit het jaar verslag. Voor de prenatale zorg wer den 67 huisbezoeken afgelegd, voor zuige lingenzorg 295. Op de consultatiebureaus waren 535 zuigelingen en 274 kleuters in zorg. Het aantal verleende consul ten bedroeg 1675 reps. 347. Voor reu mabestrijding waren 47 patiënten in behandeling. Voor kankerbestrijding wer den aan 13 patiënten 242 bezoeken ge bracht. Het aantal visites aan t.b.c.- patiënten bedroeg 200. De rekening van lasten en baten ver toonde een batig saldo van 401,91. Het aantal leden per 31 december be droeg 2717. De muziekvereniging ..Agatha" in Aagtekerke hield haar jaarlijkse uit WILLEMSTAD. Het koor van de stichting Katholieke Zeeuwse koorschool te Goes zal woensdag 20 december in gebouw Irene te Willemstad een kerst concert geven voor de arbeiders van dé Volkerakwerken. Ook de bevolking van Willemstad is welkom. Onder leiding van de dirigent van het koor, de heer E. Heyblok, zal een aantal kerstliede ren uit verschillende landen ten geho re gebracht worden. BERGEN OP ZOOM. Maandag morgen omstreeks half acht ontstond brand in een houten schuurtje achter de woning van A. G. aan de Wouwse- straatweg te Bergen op Zoom. De wind had de vlam van een petroleumstel te gen de houten wand van het schuurtje geslagen. De brandweer rukte direct ivt ULCLU uaai jacii. nj'voc uw - voering onder leiding van directeur Si- rnet een motorspuit uit, maar inmiddels monse. Het programma, bestaande uit'was met eigen middelen de brand ge- een negental muzieknummers, werdblust, op vlotte wijze uitgevoerd. Na de pauze trad de toneelvereniging „Biggekerke" Te 's Gravenhage slaagde voor het onder leiding van de heer Tange op1 examen derde stuurman bij de grote met het vrolijke toneelspel ,,d Won- j handelsvaart A. J. van Arenthals te derdokter". Zaamslag. WISSENKERKE. De raad van VVissenkerke heeft de winkeisluitings- verordening Zeenwse Melkfederatie be treffende de verkoop van melk op zon dag ingetrokken, met mgang van 1 ja nuari 1962 zullen alle melkhandelaren in de gemeente op zondag geen melk meer verkopen en hun wineksl gesloten zijn. Aan de beide plaatselijke muziekver enigingen die een verzoek om verho ging van subsidie indienden werd een verhoging van 200 gulden per jaar toe gekend .De subsidie voor het pijper korps werd met honderd gulden ver hoogd. De heer J. M. Bustraan vond de subsidies niet verantwoord. Hij zag geen gemeentebelang en kon zijn stem dan ook niet aan het voorstel geven. De heer J. M. Filius zag wel degelijk een gemeentebelang en meende dat de gemeente tot taak had het culturele le ven te stimuleren. Met een stem tegen werd het voorstel aanvaard. Een adhesiebetuiging van de gemeen teraad van Peize werd goedgevonden. Er werd hierin over een motie gespro ken betreffende de verhoging van de curveprijs voor de bouw van woning wetwoningen de gemeente Wissenkerke heeft dezelfde moeilijkheden ondervon den. Daar het bouwvolume van 2 tot 4 woningwetwoningen is verhoogd stel den B. en W. de raad voor de vier woningen in Kamperland te doen bou wen en de benodigde rijksvoorschot- ten en rijksbijdragen aan te vragen. Op een vraagvan de heer C. J. de Smit of er geen mogelijkheid bestond twee woningen in Wissenkerke en twee in Kamperland te bouwen ant- 1 - V MIDDELBURG. Het Humanistisch Thuisfront kan zich niet verheugen in een subsidie van de Middelburgse raad ten behoeve van zijn militaire tehuizen. Tot voor kort zou over een verzoék van deze instelling nauwelijks gediscussieerd zijn, omdat B. en W: doorgaans voorstelden geen subsidie te verlenen. Dit keer echter lieten B. en W. de beslissing volkomen aan de raad over. Toen echter nadat de heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) daarom gevraagd had het voorstel in stemming werd gebracht, bleek dat alleen de socialisten tegen het meerderheidsvoorstel waren. Het Humanistische Thuisfront had op nieuw een subsidieverzoek ingediend, nu voor het jaar 1962. Twee leden van het college van B. en W. waren van mening dat alle instellingen die militaire tehui zen exploiteren in principe voor subsi- de in aanmerking komen, omdat ingeze tenen uit de gemeente Middelburg er TERNEUZEN. De badmeester mogelijk gebruik van maken. De drie van de gemeentelijke bad inrichting andere leden huldigden de opvatting dat de heer van Kouteren, gaat 13 decern- alleen subsidie behoort te worden ver- ber met pensioen. Niet minder dan 1,^"/ ilUal? tehuis in stand houden. 17 jciar is hij aan de badinrichting jn ^eze geest besloot ook de raad op verbonden. Hij heeft jongens en meis- 29 februari I960. Aan verschillende in- jes zien komen, die nu zelf alweer stellingen wordt momenteel een jaar met hun kinderen een bad komen ne-lijks subsidie van 250 verleend, men. Maar zoals bleek hadden zij hun oude badmeester niet vergeten, ,,Geen politiek want van vele zijden kwam men met cadeaus aandragen. De heer van Kou teren kon steeds bijzonder goed op schieten met de jeugd. Hoewel hij noordat (tij badmeester werd ueïe pro fessies had gehad, blijkt uit zijn car rière dat het water hem toch steeds is blijven trekken. Voordat hij bij de badinrichting ging werken voer hij namelijk op de rijnvaart op een mo- torspits. die zelfs nog grint heeft aan- gevoerd voor de bouw van de metro in Parijs. Na bij enkele bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen te hebben ge werkt, o.a. bij l'Azote werd hij vond dat de heer Hubregtse een politiek aangesteld als wachtman op het dis- debatje wilde uitlokken. „Het gaat hier trïbuüekantoor in Terneuzen en hield echter niet om politiek, maar om een toezicht bij het baden vanrnmtairen ^^en h^maMsHsch miliUir tehuis in 1944. In 1945 werd hl] badmeester en ^en ^„3 voorstel van en sindsdien is hij de Terneuzense r en \y. over te nemen. Ofschoon ik badinrichting trouw gebleven. Ogen- persoonlijk heel sympathiek tegenover schijnlijk lijkt het er met de hygiene het Humanistisch Thuisfront sta". van de Terneuzenaars niet op vooruit >pegen het meerderheidsvoorstel stem- te zijn gegaan, want aan het begin r]er) ^en s]0he de dames Van Loo-van Loo van zijn aanstelling werden ongeveer en ue Vlieger-de Vlieger en de heren Zou de Middelburgse raad het stand punt van de minderheid van het kolle ge gedeeld hebben en aan het Huma nistisch Thuisfront een subsidie van f 250 toekennen, dan dienden in het te zijner tijd vast te stellen ontwerp-begro- ting 1962 middelen gevonden te worden. De heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) meende nu er een nieuwe burgemees ter was en de VVD geleidelijk aan lan delijk een gewijzigd standpunt inneemt dat over een subsidie aan het Huma nistisch Thuisfront te praten zon zijn. Hij wilde in elk geval hoofdelijke stern- avonds om ach! uur. De begrotingsver rning. De heer B. A. Hesselink 'VVD) gadering begint maandag a.s. niet om De heer A. J. Schot (SGP) wilde lie ver geen bijdrage uit de saldi-reserve halen. Ook was de heer Schot bang dat een bedrag aan de post onderhoud van straten en pleinen onttrokken zou wor den. Wethouder A. J. Kaland stelde hem gerust. De toegangswegen tot de Looierssingel, de Baanstraat en het Ar- meniaans Schuitvlot, staan boven aan het .stratenlijstje voor 1962. Er komt geen verlaging van het beschikbare be drag, slechts een verschuiving op de stratenlijst. Wethoudern J. S. Hoek zei „altijd lie vig geporteerd te zijn voor reserves in de begroting. Er is in de laatste jaren een saldi-reserve ontstaan (nu f 470.000) uit bedragen die op de gewone dienst voor kapitaalswerken bestemd waren, werken echter die niet auijd uitge voerd zijn. Daardoor ontstond een over schot op de gewone dienst, welk over schot in de saldi-reserve gestort werd. In dit geval, zei de heer Hoek, meen den wij van de gang van zaken te moe ten afwijken, omdat het in latere ja ren zou kunnen voorkomen dat wij op de gewone dienst de rente moeten dra gen van kapitaalswerken. In de rondvraag deelde de raadsvoor zitter, mr. J. Dnjber, mee dat de be spreking door de raad van de brief van Gedeputeerde Staten betreffende de ge meentelijke herindeling van Walcneien niet maandag a.s., zoals aanvankelijk gepland was, zal kunnen plaatsvinden. ..Hoewel er niet zo heel veel over te zeggen valt," aldus de burgemeester, heett het overleg toch langer geduurd dan verwacht werd. Het is dan ook niet mogelijk het pre-advies tijdig gereed te hebben. De raadsvergadering welke aan de herindeling wordt gewijd zal nu plaatsvinden op dinsdag 2 januari des bouw in de Stromenwijk. (Interruptie van jhr. Schorer: „De naam zegt liet al!".) Wethouder Kaland kon gee-n middel opnoemen dat afdoende zou zijn. Hij merkte op dat er nu gedraineerd werd nadat het bouwwerk klaar was woordde de voorzitter dat dit nog on voordeliger zou zijn. De heer A. C. van Ree uit Kamperland is bereid gevonden de woningen tegen de toege stane prijs van 53.868 gulden te bou wen. De aanbesteding zal onderhadns geschieden. Met algemene stemmen ging de raad met het voorstel akkoord. In de rondvraag vroeg de heer J. G. Markusse of er al iets over de plannen van het Veerse meer verteld kon wor den. De voorzitter zei dat de buiten dijkse gronden nog niet vastgelegd wa ren. Dit gebied is 300 ha, waarvan 70 tot 80 ha bestemd zijn voor de oester- proef. de rest is recreatiegebied. GOES. De muziekverenigin gen, aangesloten bij de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland, tonen over het alge meen weinig belangstelling voor het houden van marswedstrijden. Hoewel de plannen aanwezig zijn, is het nog steeds niet tot een mars- wedstrijd kunnen komen vanwege de te geringe deelname. Dit blijkt uit het jaarverslag van de ze vereniging, waarin dan tegelijk de vraag aan de orde gesteld wordt: „Hoe komt het toch, dat er voor een mars- wedstrijd geen belangstelling is? Cor rect macheren is het visitekaartje van de vereniging en hieraan ontbreekt bij vele korpsen nog het een en ander", zo staat er te lezen. Zaterdagmiddag wordt in de Prins van Oranje de alge mene vergadering gehouden van de ver eniging. Blijkens dit jaarverslag bleef het aan tal aangesloten verenigingen gehand haafd op 35. Ook het ledental bleef sta biel. De secretaris, de heer J. J. La- roes heeft bedankt. De tweede secreta ris, de heer J. den Toonder te Kloetin- ge neemt thans deze functie waar. In het jaarverslag wordt voorts her innerd aan het zaalconcours, dat vorig jaar in Middelburg werd gehouden en waarvoor van de zijde der vereniging niet veel belangstelling werd getoond en aan het geslaagde Fmksterconcours in Rilland. Op de algemene vergadering van zaterdag komen enkele belangwekken de punten aan de orde. Een aanvrage is binnengekomen van de Kon. Har monie E.M.M. uit Kortgene om tiet pinksterconcours in 1962 te organise ren. De verenigingen Mozart" te Yer- seke en „Crescendo" te Oostkapelle stellen voor om het jaarlijkse con cours "onriaan op een zaterdag te hou den. Het bestuur staat er weliswaar HANSWEERT. Na eerst maandag niet afwijzend tegenover, maar meent ecu concours op zaterdag zeer moei lijk is. Wellicht biedt de Hemelvaarts dag een oplossing. Het bestuur stelt verder voor in 1962 weer een zaalconcours te organiseren en wel in de maand november. Tenslot te staat op de agenda een voorstel van „Arne's" Genoegen om op het pink sterconcours de afdelingen in een wil lekeurige volgorde te laten optreden, zo dat niet steeds de laagste afdelingen het eerst aan de beurt om technische redenen kan dit niet, zegt het bestuur in de toelichting. RILL AND-B ATH. Iri Rilland, orga niseerde de duivenvereniging ..De Luchtpost" een geslaagde tentoonstel ling, waarvoor een goede belangstelling bestond. De keurmeesters, de heren J. Hoogers uit Hoeven en C. Th. Rigters uit Schiedam hadden in totaal 345 dui ven te keuren. De uitslagen waren: Klasse 1. Oude dof fers. 1 C. Coremans, Rilland. 2 C. de Mees ter, Rilland. 3 A. van Daalen. Oud-Vosse- meer, 4 Gebr. Van Stel, Wemeldinge, 5 F. D. Hillebrand, Rilland. Klasse 2. Oude dui- vinr.en. 1 J. van Oeveren, Yerseke, 2 J. Bal. Kwadendamme, 3 J. van der Weyde, Goes, 4 M. Harthoorn, Krabbendijke, 5 De Witte, Balvers. Klasse 3. Jarige doffers. 1 C. Co remans, Rilland, 2 A. van Eysden, Den Briel, 3 W. van Stel, Wemeldinge, 4 J. van Stel Rilland, 5 A. van Daalen. Oud-Vossemeer.. Klasse 4. Jarige duivinnen. 1 A. van Daa len, Oud-Vossemeer, 2 A. van Iwaarden. Rilland, 3 en 4 K. Staal, Krabbendijke, 5 A. van Daalen, Oud-Vossemeer. Klasse V. Jonge doffers. 1 A. van Daalen, Oud-Vosse meer, 2 K. Staal, Krabbendijke, 3 J. van Stel, Rilland, 4 en 5 J. van Oever, Yerse ke. Klasse VI. 1 M. van der Maas, Waar de, 2 J. Moerland, Krabbendijke, 3 A. Geerts, Rilland. 4 C. de Bruine, Rilland, 5 J. G. van Hemert. VLISSINGEN. - Voor de competite van de Zeeuwse Dambond werden de volgende wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luidden als volgt: Hoofdklasse: Gespeeld te Yerseke tussen Yerseke en Kapelle. R. Rijk- se—A. v. d. Schraaf 1—1, J. Louwerse—Iz. Op 't Hof 1—1, J. de Bel—J. J. Ganseman 20, M. HuissoonC. van Liere 02, C. de Rooij Jr.—H. v. d. Vrie 1—1, E. Minnaard Chr. Korstanje 0—2, E. Janse.J C. van Liere 20, J. Gunter—C. v. d. Schraaf 0—2, C. de Rooij Sr.—J. Op 't Hof 20, J. Rid derhof—C. v. d. Vliet 2—0. Na een gelijk op gaande strijd wist tenslotte Ierseke te win nen met '119. Ie klas: Gespeeld te Goes tussen Goes III en Sint Laurens. J. Loeve—Lw. Davidse 0—2, Ph. HavertroekLn. Adriaanse 02, W. Ver- naarP. de Kam 11, J. de JongeP. Sin- ke 0—2. J. LegemateFl. Kodde 1—1, M. de Klerk—P. van Keulen 1—1, A. Jansen— n.o.g. 20, B. J. Nonnekensn.o.g. 20. De borden 9 en 10 door beider overleg remise verklaard. Het incomplete tiental van Sint Laurens kon nog net op het nippertje met 11—9 deze wedstrijd winnen. bekend is geworden bleek de motor sleepboot ,,Turc", vrijdagmiddag o drie uur uit Antwerpen vertrokken met als aanhang drie lege vaartuigen, voor een merkwaardig avontuur te hebben gezorgd. Op de Westerschelde bij Baai- hoek kwam in de duisternis het laatste van de drie aanhangschepen, de Hen ry Conscience", in aanvaring met een gasboei, waardoor de sleepdraad brak en het vaartuig van de sleep verloren. Na enige tijd verder gevaren te zijn miste de sleepbootkapitein plotseling het derde vaartuig. Hij maakte rechtsom keert om het verloren schip op te zoe ken, maar slaagde daarin niet. Daarna voer hij met de twee overige schepen naar Hansweert en na deze afgemeerd te hebben ging hij in een café een par tje biljarten. Een politieman die toeval lig in het café kwam hoorde het ver haal van het .schip en hij bewoog de ka- nitein van de ,,Turc" terug te varen en het schip op te moeken. De „Turc" voer uit en eveneens het bergingsvaartuig „Inktvis". De „Turc" keerde echter on- verrichterzake terug, maar de „Inktvis^" vond zaterdagmorgen het vermiste bedrijfsvoering ligt op Noord-Beveland aanmerkelijk hoog, aldus spreker. Ook de bedrijfsgrootte, zoals die momenteel bedrijfseconomisch het gunstigst wordt geacht, speelt voor Noord-Beveland een grote rol. Ten aanzien van de waterbeheersing merkte hij op dat momenteel 1200 ha te lijden 'heeft van waterovelrlast en De voorzitter van de voorbcreidings- 3000 ha van een matige overlast. Bo- commissie, de heer S. J. van Lange- vendien moet twee percent van het raad te Kamperland, kon een behoorlijk areaal als verdrogend worden geken- aantal belanghebbenden verwelkomen merkt en acht procent als droogtege en af een uiteenzetting van het werk KORTGENE. De gezichten van de Noordbevelandse landbouwers die maan dagavond in Kortgene in de korenbeurs aanwezig waren op de eerste van een die deze week met betrekking tot de ruilverkaveling op dit voormalige eiland gehouden zullen worden, vertoonden die pe rimpels. schip ter hoogte van walsoorden. Hij bracht het vaartuig dat door de aanva ring met de gasboei lek geworden was in de haven van Hansweert. De schipper van de Henri Conscien ce" heeft een angstige nacht doorge maakt. Nadat het schip van de sleep was losgeraakt heeft hij door roepen ge poogd aandacht te trekken. Doch toen dit niet hielp probeerde hij het anker te laten vallen, maar het maakte geen grond. Zo werd de Henry Conscience" met de ebstroom door het zeemansvaar water tot terhoogte van Hansweert ge dreven. Daar kenterde het tij en het schip dreef wéér terug. Middenin het vaarwa ter werd de „Henry Conscience" aange varen door de Zweed'se zeeboot „Rana". Daarbij werd het achterschip van het aanhangvaartuig beschadigd, maar wat erger was: bij de botsing was de grote lantaarn overboord geslagen, zodat het lantaarn overboord geslagen, zodat het schip in volledige duisternis als een spook op de wateren rondwaarde. Om niet overvaren te worden heeft de schipper bij het naderen van zeeboten met het in 'brand steken van kranten ge poogd de aandacht te trekken. Ten slot te slaagde de „Inktvis erin de ..Henry Conscience" in het vizier te krijgen. der voorbereidingscommissie. Zij zal ondermeer antwoord moeten geven over de vraag waarom door de stands organisaties op Noord-Beveland een aanvraag tot ruilverkaveling is inge diend. De heer J. Markusse, te Goes, adjunct voorlichtin.gsdeskundige van de R.L.V.D. gaf voorlichting over de landbouwkundige aspecten van de ver kaveling. Op het eigen bedrijf, begon spreker, is de Noordbevelandse boer een individualist, die zo goed mogeljk de natuur, zijn kracht en zijn kapitaal voelig. Bij de uitvoering van het ..aan passingsplan drieeilandenplan" zijn te dien aanzien reeds verbeteringen aange bracht doch de „achter''liggende gebie den ziin hierbij niet aan bod gekomen. Dr. ir. W. G. Ubbink. secretaris van de voorbereidingscommissie, zei dat voor de vraag hoe de verkaveling moet gebeuren een wisselwerking nodig is tussen belanghebbenden en commissie en uiteindelijk geeft een stemming de beslissing. De verkaveling gaat door in dien meer dan de helft der eigenaren voor stemt of zodra de voorstemmers meer dan de helft van de betrokken gronden in eigendom blijken te hebben. Vanochtend vindt inh et Centrum in Axel een jeugdconcert plaats, uit gaande van de ZVU in samenwerking met de stichting schoolconcerten. Mede werking verlenen: Thea van der Pas. Henk Meijer. Peter de Vos en Thom Bollen. De CBTB, CPB. CJBTB en CPM avond in Axel. De avond werd ge- hielden een dezer dagen een familie- opend door de heer P. van Hoeve, voor zitter van de CBTB. De heer D. van der Meulen te Gorsel sprak over „Is raël gezien uit Arabisch land" en na de pauze volgden enige toneelstukken. Op het stadhuis in Axel wordt van daag voorlichting gegeven in het kader van de individuele zelfbescherming on der het motto „Voor vrouwen door vrouwen". De organisatie is in handen van de WH. duizend baden in de week genomen. Maar dit aantal is teruggelopen tot 450. Dit zal echter wel liggen aan het feit dat in vele huizen douches en badkamers aangebracht zijn. Aan de badinrichting is in die tijd niet veel veranderd, maar wel aan het publiek tegenwoordig komen ook ouden van dagen onder leiding van een zuster een wekelijks bad nemen. Ree.ds ve- jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. M. A. L. Hubregtse. A. J. Berenpas, P. H. Geers, allen Partij van de Arbeid. Wethouder drs. Th. J. Westerhout was afwezig. De raad besloot voorts een krediet van 138.000 gulden te verstrekken voor de aanleg van riolering en bestrating aan de Looierssingel en als dekkingsmidde len van het nadelig saldo aan te wij zen: voor een gedeelte van 33.800 gul den een bijdrage uit de saldi-reserve en voor het restant van 34.200 gulden de le blijken van belangstelling mocht onderhoud van straten en pleinen de heer pan Kouteren in onttiangst zoals die is geraamd in het ontwerp-bc- nemen. I groting 1962. tien uur 's morgens, maar om half- twee 's middags. De heer B. A. Hesselink (VVD) in formeerde in de rondvraag verder naar de stand van de restauratiewerkzaam heden aan het stadhuis. „Er zit zo wei nig beweging in de steigers" merkte hij op. Wethouder Kaland antwoordde, dat het nog wel twee jaar kan duren voor dat de steigers weg zijn. „Er valt op het ogenblik weinig over te zeggen. De restauratie is in hoofdzaak een aan gelegenheid van Monumentenzorg. De heer Hesselink zei daarna een grote aannemer te weten die het werk in veel korter tijd kon uitvoeren, waarop de heer Kaland toezegde „deze zaak eens op te nemen met architect en aanne mer". tracht te combineren om tot een goed mogeljk bedrijfsvoering te komen. De kosten van de voorbereiding, al- Op het stuk van ruilverkaveling is ech- dus de heer Ubbink, zijn geheel voor ter een gezamenlijke aanpak vereist. rekening van het rijk en op de kosten De Noordbevelandse boer staat be kend als een goede boer en als land bouwgebied staat het vroegere eiland hoog genoteerd. Waar andere gebieden door verkaveling worden gemoderni seerd is het noodzakelijk dat ook Noord- Beveland zich over de herverkaveling gaat beraden. Het percentage van het aantal ka vels met eenongunstige vorm voor de Voor de afdeling Sint-Annaland van de Staatkundig Gereformeerde Partij hoopt vrijdag 15 december a.s. des avonds om 7 uur in het Dorpshuis ds. A. J. Wijnmalen, Nederlands Hervormd Predikant te Maartensdijk (Utrecht)) een tijdrede te houden. Gedurende de maand november liepen niet minder dan vijftien schepen de nieuwe haven van Sint-Annaland binnen. Dertien schepen kwamen hier goederen inladen, terwijl er een twee tal kustvaarders uien innamen met be stemming Engeland. Er werden 3168 ton goederen geladen, terwijl er 242 ton goederen werden gelost. De te Sint-Annaland gehouden col lecte ten bate van de Gereformeerde Zendingsbond leverde een bedrag op van 266,60. Dete Zaamslag gehouden kollekte De heer C. A. Kammeraad (WD) voor het 50-jarig jubileum van de plaat had klachten vernomen uit de bouwwe- selijkc afdeling van het Groene Kruis reld over de overlast van water bij de bracht op 2172,43. van de uitvoering verleent het een sub' sidie van 60 tot 70 pet. De rest komt voor rekening van de eigenaars en wordt berekend naarmate hun gronden nut hebben van de verkaveling. MIDDELBURG. Het Middelburgse dilettanten-toneel gaf gisterenavond de oremière van het Franse blijspel van Merc Gilbert Sauvajon „De kinderen Eduard". De Middelburgse toneelama teurs bewezen hiermee dat ze heel wat in hun mars hebben, want weliswaar lijkt het spel van Sauvajon makkelijk, de moeilijkheden zijn er, ondanks de dik bovenop het verhaal liggende pre tentieloosheid, voor spelers en regisseur wel degelijk. Na een wat moeilijk begin viel er na onvoldoende te genieten van het zeer onwaarschijnlijke en licht te verteren gebak, dat Sayvajon naar een Franse wijze hier en daar met (bescheiden) pi kanterieën had gekruid. De intrige in het verhaal is niet bijzonder en Sauva jon zocht het dan ook. vooral in de pit tige dialogen en gekke typeringen. Mevrouw A. A. Scheltens-Koops excel, leerde in de rol van de moeder van de kinderen van Eduard en van de ande ren moeten vooral de drie uitbeelders van de vaders genoemd worden, H. Bo- lier, Adriaans en Ad Constandse. De regie was in handen van J. B. van Verre-Hangard. Er was een behoorlijke belangstelling en het applaus warm en avond wordt de voorstelling herhaald. AXEL. De wijzerplaten van de klok van het Axelse stadhuis werden enige tijd geleden ver licht, zodat de inwoners uan de gemeente zich zelfs 's nachts van de juiste tijd konden .over tuigen. Momenteel is echter bij daglicht zelfs moeilijk uit te ma ken hoe laat het eigenlijk is. Herhaaldelijk komt het voor dat de klok stil staat of achteruit loopt en dan is hetzelfde toneel tje weer te aanschouioen: enkele terzake kundige personen die zich naar de top van het stad huis spoedden om met olie en poetslappen het uurwerk weer het juiste tempo te doen aanne men. Oorzaak van de moeilijkhe den zijrfniet bekend, maar men acht het niet uitgesloten dat het uurwerk dezelfde „ziektever- schiinselen" vertoont als dat van de R.K.-kerk in Axel, want de wijzers van die klok geven tien dagen lang onafgebroken vijf uur aan! GOES, lil december, Groenten- Per stuk: Bloemkool Bil 50—62, afw 28—50 Knolselderij 10—16. Per kg: Witlof AI 86—89, All 75—81. All 75-81, Bil 53-75. Spruiten AI 52-55, All 31. Groene sav. kool 16—25. Bode kool 11—>18. Witte kool 12—16 Boerenkool 12—16. Andijvie II 20—39. Prei i 21—30, afw. 17. Uien 15. Spinazie 73. Was- peen II 1121. Bintjes afw. 7. BERGEN OP, ZOOM. 11 dec. Spruiten 47 1.33. witte kool 6—9, rode kool 510. breekpeen 9—14, uien 8—14, kroten 11—20. 7~28' b'ocjnkool 11—67. savoye kooi 25—37. boerenkool 14—24. glas andiivic 49—70, glas sla 12—13, waspeen 10—25. Golden de- krious 49—184, Jonathan 46—53. goudreinetten 47—52. Saint Rem.v 39. KAPELLE. De prijzen van de duiven tentoonstelling, georganiseerd door O.W.T.B. in Kapelle, werden als volgt verdeeld: Oude doffers: 1. Gebr. Houtekamer, Wolfaartsdijk; 2 en 3 J. L, de Jager, Kapelle; 4 G. van Strien, Wolfaartsdijk; 5 J. van Iwaarden, Kruiningen; 6 P. Schrijver, Goes; 7 A. van Driel, Kapelle; 8 J. Nijssen, Kapelle; 9 Gebr. Beenakker, Biezelinge. Oude duivinnen: 1 G. van Strien, Wolfaartsdijk; 2 M. Bruinooge, Kapelle; 3 J. de Schipper. Kapelle; 4 A. Neve, Kruiningen; 5 Gebrt. Houtekameri,Wol faartsdijk; 6 J. de Schipper, Kapelle; 7 J. Nijssen, Kapelle; 8 W. Krijnsen, Waarde. Jarige doffers: I C. Slabbekoorn, Kapelle; 2 W. Krijnsen, Waarde; 3 M. Bruinöoge, Ka pelle; 4 P. Glas, Kapelle; 5 G. de Hond, Goes; 6 Chr. Wijs, Goes; 7 G. van Strien, Wolfaartsdijk; 8 P. Butler, Biezelinge; 9 en 10 P. Schrijver, Goes. Jarige duivinnen'. 1 P. Janssens, Kapelle; 2 J. Nijssen, Kapelle; 3 W. Krijnsen, Waarde; 4 P. Schrijver, Goes; 5 Gebr. Beenakker, Biezelinge; 6 en. 7 P. Schrijver, Goes; 8 Gebr. Houtekamer, Wol faartsdijk. Jonge doffers: il P. Butler, Bie zelinge; 2 P. Glas, Kapelle; 3 C. Zuidweg, Schore; 4 Jac. Schrier, Kapelle; 5 Gebr. Houtekamer, Wolfaartsdijk; 6 W. Hunders- Inarck, Kapelle; 7 A. Hengsdijk, Goes; 8 G. de Hond, Goes; 9 J. Bal, Kwadendamme; 10 A. van Driel, Kapelle; 11 P. Kakebeeke, Krui ningen; 12 R. de Koster, Kwadendamme; 13 Chr. Wijs, Goes; 14 A. Heynsdijk, Goes; 15 Gebr. Beenakker, Biezelinge. Jonge duivin nen: 1 W. Krijnsen, Waarde; 2 J. op 't Hof, Kapelle; 3 W. Krijnsen, Waarde; 4 Jac. Schrier, Kapelle; 5 J. den Toonder, Kloetin- ge; 6 Chr. Wijs, Goes; 7 M. Nijssen, Kapelle; 8 B. Ridderhof, Kapelle; 9 L. Duvekot, Goes; 10 J. Poley, Kapelle; 11 Gebr. Beenakker. Biezelinge; 12 C. Zuidweg, Schore; 13 Gebr. Smallegange, Schore. Late jonge doffers: 1. A. van Hoo-rn, Goes; 2 J. Nijssen, Kapelle; 3 J. op 't Hof, Kapelle; 4 C. Langenberg, Kapelle. Late jonge duivinnen: 1 W. Krijn sen, Waarde; 2 A. Sorber, Goes; 3 L. Duve kot, Goes. ZOUTELANDE. De muziekvereni ging „Luctor et Emergo" vierde zater dagavond haar 40-jarig bestaan, een feit dat met een feestelijke avond werd gevierd. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter P. Maas het vijfhonderdste optreden van de vereniging in het open baar. Onder leiding van de direkteur, de heef A. Joosse. brachten de leden van de vereniging een aantal muziek nummers ten gehore, na de pauze werd de bezoekers een filmvoorstelling aan geboden. De muziekvereniging organiseert mo menteel verschillende akties om tot de aanschaf van nieuwe uniforms en een muziektent te komen. NED. MERV. KERK Beroepen te Lippenhuizen (toez.): P. W. B. Haseloop te Tolbert. Bedankt voor Hasselt: B. Eysinga te Barneveld; voor 's Gravenhage (wijk- gem. 33 in wording): E. L. Ruitenberg te Rotterdam-Kralingen. Benoemd tot predikant voor de jeugd in observatiehuizen te Amersfoort en Zeist: W. Willemse te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-Hille- gersberg J. van Reeven te Utrecht-Z, Beroepen te Kralingen-Rotterdam vak. E. Pijlma: J. Ytsma te Middelburg, te Palmerstone North (Nieuw Zeeland) L Zwaan te Lobith. Bedankt voor Rotterdam-Lombardije: Joh. Heule te Rotterdam-Zuid: voor 4-msterdam (vac. G. R. Visser): Joh. Lever te Vlaardingen: voor Klaziena- veen: J. Wolven té Urk: bedankt voor Vinkeveen G. J. van den Burgh te Lex- mond. Tweetal te Schildwolde P. Gil huis kand. te A'dam en G. den Heeten- te Rotterdam, waarvan de eerstgenoem de beroepen werd. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn-Z: T. Bienen te Mussel en A. Rebel te Emmeloord. Bedankt voor Oud-Beijerland C. Ver- hage te Hilversum, voor Rotterdam W. de Joode te Den Haag-Z. CHR GEREF. KERK IN NED. Bedankt voor Hoofddorp J. G. van Minnen te Delft. GEREFORMEERDE GEM. Tweetal te Rotterdam-Zuid, Pendrecht en Lombardije: P. van der Bijl te Bar neveld en W. C. Lamain te Grand Ra pids Michigan (U.S.A.).

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4