ONNA VOLGB FEUILLETON IJSPRET IN STROMENDE REGEN T.v.-opmerking kost ons 300 mr. Cals leerlingen Top of flop kon beter Gir. boerenkolonies in Canada in overweging bij de C.EC. Professoraal debat over economische politiek Zandschip liep op zandbank Geslaagde poging van Avro vandaag programma's 1 1 |ln het kort f TELEVfsTË~| Twaalfduizend minuten voor boven de zestig Alg. vergadering van Chr. emigratiecentrale Deel Ned. delegatie teruggekeerd De heer J. A. van Bennekom te Utrecht: Jaarvergadering chr. kweekschoolbond Wolfaartsdijk neemt de steigerdam over Fruitinvoer België bekeken Maandag 11 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Feuilletons ontlenen hun aan trekkelijkheid en soms ook hun kracht (afbreken op een hoogte punt) aan de regelmatigheid waarmee de afleveringen in dag- en weekbladen verschijnen. Ditzelfde geldt ook voor televisieseries. De toerbeurten van de televisiesec ties, die het zuilensysteem nu eenmaal met zich brengt, hebben tot nu toe het echte televisie-feuilleton, dat overal MAANDAG Joost Allon, die re gelmatig voor de microfoon van de N.C.R.V. boekbesprekingen houdt, speelt de rol van dr. Heezink in Droom en droesem", een hoorspel van Jaap ter Haar in de serie Mens en maatschappij (Hilversum II, 8.20). Dr. Heezink is in dit spel de radiore censent van het boek „Droom en droe sem" en dat de hoofdpersoon Johan Landeweer de auteur heel wat last bezorgd. Wim Paauw regisseert. Om 7.30 vanavond begint over de zenders van de NDR en de WDR een concert door het Keuls Omroepsym- jonieorkest onder leiding van Geor ge Szell en met solistische mede werking van de nestor der Franse pianisten Robert Casadesus. Om 11.10 kan men over Hilversum I naar de rubriek „Spontane reac ties" luisteren, een discussie tussen twee ervaren musici onder leiding van Rrtger Schoute. MAANDAG Deel 2 van het tele- visiefeuilleton „De vier dochters Ben net" komt om 8.30 op het beeldscherm. Daarna (9.10) volgt een nieuwe afleve ring van Churchills verfilmde mémoi res („Bloed, zweet en tranen") en om 9.40 leidt prof. Diepenhorst een forum in over de rol van het parlement in het dagelijks leven. De avond begint met jourhaal en weeroverzicht (8 uur) en de rubriek Memo (8.20). België Vlaams: Voor de Vlaamse kijkers de Belgische première van de Nederlandse film Makkers staakt uw wild geraas van Fons Radema kers (8.30). De rubriek Toneelmaga zine is voor een groot gedeelte ge wijd aan de schrijver Heinrich von Kleist, ter gelegenheid van de 150ste verjaardag van zijn werk Totestag (10.00). België Frans: In het Franse pro gramma dat wordt overgenomen van de RTF Het hele lied, zingen van avond o a. Colette Rénard, Dario Mo reno, Catherine Sauvage en Jean Fer- rat (8.30). In het programma Gewe tensonderzoek wordt vanavond De plicht onder de loep genomen (9.30) DINSDAG 12 DECEMBER I RADIO I HILVERSUM I. 402 M. 746 AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 V.d. zieken, 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb. me- ■ded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Naaicursus. 15.30 Viool en piano. 16.00 Kri tiek als kunstvorm, lezing. 16.15 Lichte muz. 16.30 V.d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.55 New York calling. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 19.00 V.d. kind. 19-05 Pa ris vous parle. 19.10 Gram. 20.09 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21-00 Literaire quiz. 22.00 Lie deren en canzonetten. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Muzikale lezing. 23.5524.00 NWs. HILVERSUM n. 298 M. KRO: 7-00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d, jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Gram, 10.35 Lichte muz. 11.00 V.d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, praatje. 12.00 Middag klok noodklok. 12.04 Als de dag van gis teren, klankb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12-33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken.16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re geringsuitz. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Koor zang. 18.45 Kamerork. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Muzikale lezing. 20.45 Thomas More, treurspel. 23.00 Nws. 23.10 Gram. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ. 20.20 TV-film. 20.40 Documentaire film. 21.0523.00 Speelfilm. BELGlë FRANS 18.30 Speelfilm. 19.00 Harprecital. 19-30 Filosofie en lekenm-oraal. 20.00 Nws. 20.30 TV-spel. 22.00 Literair progr. 22.45 Nws. BELGlë VLAAMS 19.00 Gastprogr. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke. 20.30 Film. 21.40 TV-spel. 22.05 Gitaarrecital. 22.20 Nws. Joop Admiraal, Lies Franken en Ramses Shaffy in „De vier dochters Bennet". elders in de wereld tot het menu van de week behoort, bij ons onmogelijk gemaakt. De Avro heeft een redelijk geslaagde poging gedaan met d'e detectiveseries van Francis Durbridge („Het is zo ver" en „De andere") door ervoor te zorgen dat de reeks van zes afle veringen in ongeveer zes weken ten einde was. Om dat te bereiken werd het programmaschema aangepast. De NCRV heeft dat ten aanzien van „De vier dochters Bennet" naar de roman „Trots en vooroordeel" van Jane Austen, niet gedaan hetgeen, ook naar d'e reacties van vele kijkers te oordelen, te betreuren valt- De zes af leveringen worden over liefst zes maan den uitgesmeerd met het onvermijde lijke gevolg dat iedere kijker de draad kwijt zal zijn. Het is daarom te hopen dat de pro gr ammaleiding van d'e NCRV alsnog een middel zal weten te vinden om dit feuilleton, waarvan vanavond na bijna zes weken het tweede deel wordt uit gezonden, nu binnen een maand te be ëindigen. Het lijkt ons niet moeilijk dat te realiseren want de hele serie staat kant en klaar op a'e band. Van onze correspondent HILVERSUM. Tussen 10.2C en 11.20 vanochtend zendt de Vara het tweehonderdste programma uit van de serie „Zestig minuten voor boven de zestig", dat samenvalt met de tiende verjaardag van dit radioprogramma. De samenstellers, Henk Meijer en Gé Gouwswaard hebben voor het uit spreken van de feestrede dr. W. Drees uitgenodigd. Verder werken vandaag mee Evert Garretsen en Bert Gart- hoff, die geruime tijd aan „Zestig mi nuten boven de zestig" hebben mee gewerkt, Stella en Henny Fontaine, Albert de Booy, Paul Collin, Herman Tholen, Rita Huyskens en Dick Doorn.- ZATERDAG. De eerste aflevering van de nieuwe rubriek „Top of flop' is geen onverdeeld succes. Het pro gramma stoelt op een -goed idee, maar het staat of valt met de competentie van de jury, de manier waarop zij haar taak vervult en de presentatie. Dat de jury competent was, is aan twijfel onderhevig. Twee der juryleden, Thom Keiling en de platenhandelaar Stibbe, zijn het wel, ofschoon gezegd moet worden dat de heer Stibbe de platen vooral van de commerciële kant bekeek. De twee vrouwelijke juryleden, de actrice Kitty Janssen en het zange resje Ria Valk, lieten zich echter lei den door vaag uitgesproken gevoelens. Ria Valk verwierp het uitstekende Amerikaanse liedje Big Bad John zelfs op grond van het feit dat er teveel in werd gepraat en zij de tekst niet volgen kon. In zulk een geval hebben de mensen die het programma moeten presenteren het bijzonder moeilijk. Er valt met een programma van platen en praten toch al weinig afwisseling te beleven. Men zooht het daarom in de reacties van het jeugdige publiek. Zaterdagavond had den de jongelui in de zaal meestentijds in de gaten dat zy in het beeld waren en dat had grimassen tot gevol-g die in de huiskamer niet leuk waren. Het lijkt wel of na de paar uitzen dingen van „Saint Germain des Prés" zich nu al een zekere vermoeidheid over de shows van Manders heeft uit gespreid. De pit, de voortreffelijke vondsten en Amsterdamse humor die de shows van enkele jaren geleden tot een hoogtepunt in het tv-amusement maakten, zijn geducht aan het tanen. Eén van de oorzaken moet gezocht wor den in de omstandigheid, dat Manders, in tegenstelling tot vroeger toen alles in nauwe samenwerking met Stappers- hoef tot stand kwam, heer en meester is geworden van de produktie en zich zelf zulk een dominerende plaats heeft toegewezen dat andere artiesten van formaat haast niet meer aan bod komen. J. V. Kunstmaandorkest ZONDAG. Op het eerste gezicht oordelend zou men de stelling kunnen poneren dat het optreden van een sym fonie-orkest eerder een zaak voor de radio dan voor de televisie is. Opnieuw is echter gebleken dat de televisie met de uitzendingen van de concerten van het Amsterdamse Kunstmaandorkest een duidelijke voorsprong op de radio heeft. Het pedagogische element is hier het grote winstpunt. De regisseur Ben Mettrop heeft gisteravond weer uitste kend met de camera gemanipuleerd, waardoor de kijkers de verschillende orkestgroepen op d-e juiste momenten aan het werk zagen. Bovendien kon men zijn voordeel doen met de sobere, terzake kundige commentaar van Wou ter Paap. Hoogtepunten waren de twee aria's uit Mozarts Zauberflöte en Die Entführung aus dein Serail. Een van onze grootste zangers, de bas Arnold van Mill, schitterde met zijn sonore stem en prachtige voordracht. Anton Kersjes ging het Kunstmaand orkest voor in vertolkingen van de ouverture De kalief van Bagdad van Boïeldieu en fragmenten uit Griegs Peer Gynt Suite, waarin Nederlands jongste orkest zich opnieuw deed kennen als een uitstekende reagerend ensemble dat met jeugdig elan musi ceert. Eugene Eberle. Van een medewerker UTRECHT. Ondanks het terug lopen sinds 1953 van de emigratie en ook ondanks de vrij sterke neergang in de laatste tijd bespeelde de heer A. Warnaar uit Waddinxveen, voor zitter van de Christelijke Emigratie centrale, zaterdagmiddag hetzelfde motief dat in alle openingswoorden van de CEC sinds 1952 voorkomt: „En toch gaat de Christelijke emigra tiecentrale gewoon door!" De neergang van de emigratie verklaar de de heer Warnaar uit twee factoren. In 1952 vertrokken de laatste mensen die na de oorlog wegwilden, hetzij uit vrees voor de Russen, hetzij omdat ons land hün te klein geworden was. Vijftigduizend is het cijfer dat in dat jaar werd genoteerd; dit jaar is het 15.000 en men mag al heel blij zijn, wil 1962 een emigrantenaantal van 12.500 te zien geven. Een andere factor is de gunstige ont wikkeling van ons land, waartegen over staan de „incidentele recessies", die in de jonge immigratiejanden vol gens de heer Warnaar onvermijdelijk zijn. Volksbelang Ondanks dit alles acht de CEC een ver antwoorde emigratie ook nu nog een gezond volksbelang. Bij alle welvaart ten onzent en tegenslagen elders geeft emigreren prachtige mogelijkheden voor mensen die voor emigratie ge schikt zijn. Het is een belangrijke taak om m die gewichtige beslissingen steun en voor lichting te geven. Terloops zei de heer Warnaar dat deze taak ook subsidie vereist, omdat de blijvende Nederlan ders nu eenmaal ook subsidie krijgen op bijna alles tussen melk en cultuur. Afschaffing van steun aan de emigra tie-organen zou dus discriminatie zijn. Dat de emigratiecentrales dit standpunt huldigen is begrijpelijk, zo stelt men wel,, omdat de leiding daarvan er hun bestuursfunctie of broodwinning in vinden. Maar ook in gezaghebbende kring staat men gunstig ten opzichte van de emigratie. De heer Warnaar gewaagde met vreug de van het advies van de Raad voor de emigratie en het „gezonde geluid dat de onlangs opgetreden minister Veldkamp van sociale zaken heeft doen horen. Aanpassen Allicht past de CEC zich aan de ver- anderde situatie aan. Hoewel de heer Warnaar van oordeel was dat het re- Wereldraad van Kerken SCHIPHOL! Zondagochtend is het grootste deel van de uit bijna 20 leden bestaande Nederlandse delegatie, die in New-Delhi de bij eenkomst van de Wereldraad van Kerken heeft bijgewoond, op Schip hol teruggekeerd. De conferentie van de Wereldraad, die eenmaal in de zes jaar bijeenkomt, is gehouden van 19 november tot 5 december. Dr. J. Blauw uit Hilversum, die de Nederlandse Zendingsraad, waarvan hij de eerste secretaris is, na de assem blee heeft vertegenwoordigd in de nieu we geïntegreerde commissie voor We reldmissie en Evangelisatie, vertelde bij zijn aankomst op Schiphol, dat er op 7 en 8 december was vergaderd. In die twee dagen is er onder de nieuwe groep een werkelijke saamhorigheid ontstaan, zo zei hij. We zijn met een nieuwe start begonnen, waarvan de eer ste stap zich gunstig laat aanzien. Ker ken die tot dusverre weinig missionair bewust of gezind zijn geweest gaan zich dank zij deze integratie bezinnen op de vraag wat het -betekent als -getuigende kerk in de wereld te staan. Dr. Blauw achtte het persoonlijk van belang dat de hele -groep van Oosterse kerken en daarbij doelde hij op de zg. orthodoxe kerken thans ook geconfron teerd worden met de zendingsvragen. Dat kan wel eens een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van deze kerken worden en daarmee van de kerken in de wereld, zo vervolgde hij. Verder moest volgens hem afgewacht worden wat voor gevolg die integratie op den duur zal hebben. „Persoonlijk hoop ik, dat wij ook in Nederland heel ernstig de vraag gaan overwegen wat die inte gratie ons te zeggen heeft in de samen werking' tussen protestantse kerken". Ook in dit opzicht waren er in New Delhi onder de Nederlandse gedelegeer den enkele informele besprekingen ge weest, die naar dr. Blauw hoopte in Nederland zullen worden voortgezet, „zodat wij ook in Nederland iets kunnen laten zien van wat integratie betekent". geringsapparaat zich gemakkelijker laat bezuinigen dan de sober opgezet te maatschappelijke organisaties (de CEC is altijd' al zuinig geweest), zal de CEC als de emigratie nog verder inzakt haar maatregelen blijven ne men. In de algemene vergadering, die in het Gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht grote belangstelling trok, heeft de heer Warnaar aangekon digd dat enkele projecten bijzondere q Xq! leraa-r van de openbare ulo-school aandacht krijjgen. Men overweegt je yjerikzec is benoemd de heer O. Huy- groepsemi,gratie (zoals die naar de boe- tema te Haulerwyfc renkolonisaties in Brazilië heeft plaats- gehad)thans naar Canada, met hoeren Ds. E. J. Schimmel, ned. 'herv pre- die bij elkaar in de buurt willen blijven, dikant te Oud-Beyerland heeft bedankt Verder ziet men mogelijkheden voor voor het beroep van de ned. hervormde emigranten via het programma van de gemeente van Sint Annaland. technische bijstand aan ontwikkelingsge- De jeugdige C. in 't Anker te Schore bieden, waaraan de CEC haar mede- behaalde de Judo groene band en de werking zal blijven verlenen. I tweede graad Judo-Jitsu. UTRECHT Men moet wel een grote optimist zijn om veel te ver wachten van de coördinatie van de internationale economische politiek - het naast elkaar plaatsen in een zin vol verband van de economische politiek der verschillende landen. Wil men een dergelijke coördinatie, dan dient men overigens uit te gaan van een coördinatie van de con- junctuurpolitiek. Daarop komt de kritiek neer, die de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. J. Witteveen, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D., zaterdagmorgen uitte op het pre-advies van de directeur van de Nederlandsche Bank, prof. Posthu- ma, inzake de mogelijkheid van ge- Witteveen is het grote probleem dat de noemde coördinatie. Volgens prof. economische groei in ieder land afzon derlijk uiteen kan lopen; dat kan lei den tot verschillen in de betalingsba lansen. Het betrof hier een onderdeel van een bijzonder uitgebreid en hoogge leerd debat in Utrecht voor de Vereni ging voor de Staathuishoudkunde over pre-adviezen, die onlangs zijn uitge bracht. De vraag luidde oorspronkelijk hoe onderling en interrtationaal het streven der nationale staten naar de volgende kardinale punten van de he dendaagse economische politiek ver enigbaar is: prijsstabiliteit, volledige werkgelegenheid, economische groei en betalingsbalansevenwicht. de Sociaal-Economische Raad, achtte de tijd rijp dat het Internationale Monetaire Fonds de taak van interna tionaal kredie-tinsitrument zal overne men gelijk die eens, in de tijd van de gouden standaard, door Engeland was vervuld. De onder-directeur van de Neder landsche Bank, dr. G. A. Kessler, meende dat geen enkel instrument bij machte is om de prijzen stabiel te houden als de lonen sterker stijgen dan de prod-u-ktiviteit. Hij was. in tegen stelling tot prof. Witteveen, die hem later bestreed, overtuigd van de nood zaak en van de mogelijkheid van een internationale coördinatie van de eco nomische politiek. Opvallend was de mening van prof. dr. H. W. J. Wijnholds uit Pretoria (Zuid-Afrika). In feite, zei hij, gaan we gebut.k onder een inflatiementali teit die ons tot de rand van de afgrond kan brengen. Hij achtte volledige werkgelegenheid en economische groei welzeker verenigbaar, maar dan zal het onvermijdelijk zijn dat de prijs stabiliteit en de constante wisselkoer sen in de knel komen. Noch deze debatten noch de discus sie tussen de drie pre-adviseurs (prof. Posthuma, het Eerste Kamerlid ir. Vos en dr Polak van het Internatio nale Monentaire Fonds), prof. Hartog uit Groningen en de hoge ambtenaren prof. Kymmel en jhr. mr. Van Lennep leidden tot ronde conclusies. Jhr. Van Lennep deed de suggestie aan de hand, daar men met interna tionale coördinatie nog niet ver op weg is, om eerst eens in internatio naal verband te gaan praten over het verloop van de arbeidskosten in de onderscheidene landen. TAAT de nieuwe Amster- darhse kunstijsbaan in een behoefte voorziet is het eerste weekeinde reeds dui delijk gebleken. Ondanks het slechte weer trok de Jaap Eden-baan in twee dagen reeds ongeveer achtduizend schaatsliefhebbers, van wie er tweeduizend alleen al zondagmiddag toen het voortdurend regende ver schenen. Uit alle delen van het land kwamen de bezoe kers met autobussen naar deze baan, waarvan de in stallaties perfect werkten. Hoewel de temperatuur ver boven nul steeg hoefden slechts twee van de vijf aan wezige compressoren in werking te zijn om de ijs vloer in goede conditie te houden. Ook van het regen water had men op de baan weinig last. Het bestuur van de stichting Sport- initiatieven Amsterdam, die de baan met subsidie van de Nederlandse Sportfede ratie en met medewerking van de gemeente Amster dam heeft aangelegd, was gisteravond dan ook best tevreden. Namens het gemeente bestuur kwam zaterdag middag de Amsterdamse wethouder voor Kunst- en Sportzaken, de heer A. C. de Roos, een kijkje op de baan nemen. STAVENISSE. Tijdens de duister nis is vrijdagavond het 365 ton meten de, met zand geladen motorschip „Fe- ruga" ter hoogte van Stavenisse in de witte tonnen Vlije op een zandbank ge lopen en vast blijven zitten. De schipper van de „Feruga" was misleid door de wrakboei die de posi tie van het gezonken motorschip „Ca roline" aangaf. Daardoor voer hij on geveer honderd meter te ver door en kwam buiten het betonde vaarwater waar zijn schip strandde. Bij afgaand water kwam het voor schip van de „Feruga" geheel droog, terwijl het achterschip in diep water bleef. Het gevolg hiervan was dat het vaartuig plooide en ernstige lekkage opliep. Vanuit Wemeldinge voer het pomp- en bergingsvaartuig „Adja" ter assistentie uit. Het slaagde er in het zinkende schip boven water te houden. Zaterdagmorgen heeft de „Adja" de „Feruga" al pompende naar Wemel dinge gesleept, waar de lading zand, bestemd voor een glasfabriek in Frank rijk, is gelost. Nadat dit gebeurd was is de „Feruga" later op de dag op ei gen kracht naar Gent gevaren waar het schip gerepareerd zal worden. Het ligt in de bedoeling, als er geen tegen slagen komen, het wrak van de „Caro line" nabij Stavenisse dinsdag door het bergingsbedrijf van den Akker te la ten lichten. „Arne's Genoegen" gaf uitvoering ARNEMUIDEN. De muziekvereni ging „Arne's Genoegen" te Arnemuiden gaf haar jaarlijkse uitvoering in het ver enigingsgebouw. Voorzitter F. M. Ge luk verwelkomde o.rn. burgemeester A. Hack. ere-voorzitter, en de beide wet houders de heren J. Siereveld en C. van Hemert. Er werd een aantrekkelijk mu zikaal programma gegeven, gevolgd door een optreden van de Juliana-to- neelgroep uit Middelburg onder leiding van de heer H. J. Sch-uwenaar. Op gevoerd werd het blijspel ,,De knappe Ilena". Van een medewerker UTRECHT. In de algemene vergadering van de Bond van christelijke kweekscholen te Utrecht heeft zaterdagmiddag het Zeeuwse Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom felle kritiek ge oefend op enkele opmerkingen die minister Cals zich voor de televisie heeft veroorloofd en die bij het begin van het nieuwe leerjaar zeker driehonderd nieuwe leerlin gen minder hebben opgeleverd dan het jaar daarvoor, terwijl juist dit jaar de na-oorlogse geboorteplek zich in de kweekscholen zou moe ten aankondigen. Minister Cals heeft zich toen bezorgd betoond over het afnemen van het on derwijzerstekort, dat wel eens zou kun nen omslaan in een overschot. Deze op merking die niet is uitgekomen „de prognoses zijn opnieuw niet geheel juist gebleken", zei voorzitter mr. T. A. van Dijken noemde de heer Van Ben nekom fataal. „Door zoiets zeggen de beteren: Naar uw tenten, o Israel; wat deel hebben wij aan de kweekschool?" Juist de beste leerlingen en d»e begaaf de toekomstige onderwijzers, die later het kader zullen moeten vormen, zoe ken (en vinden) door dergelijke opmer kingen hun weg elders. Als er al een beperking van het onder wijzersaantal moet komen, dan moeten de kweekscholen daaraan zelf meewer ken door beter te selecteren, dan nu wel eens gebeurt. Ook de heer L. van der Zweep, oud inspecteur van het lager onderwijs, op wiens causerie 's heren Van Benne- koms opmerkingen een reactie waren, had gezegd dat de selectie veel drasti scher kon: „De gecommitteerden krij gen thans soms de wenk hun vingers te gebruiken om er doorheen te zien" W ellevendheidskunde Een gevolg van de huidige situatie is wel, dat men merkt dat de diploma's van de kweekscholen niet alle gelijk waardig zijn. De heer Van der Zweep (die zich terloops even afvroeg of er op de kweekschool geen verplicht leervak „wellevendheidskunde" op den duur nodig zou zijn) gaf enkele voor vallen en feiten door, die een merk waardige blik geven op de kennis van hen die de kinderen (o.m.) kennis bij brengen. Onderwijzers die sommen uit het rekenboek overslaan omdat ze die zelf met kennen, komen echt voor. Dat er in het voorlopig verslag op de onderwijsbegroting een vraag ge steld is naar de parate kennis van die onderwijzers die van de kweekschool nieuwe stijl komen, achtte de heer Van der Zweep" veelzeggender dan het ant woord dat er vermoedelijk op komen zal". Anderen, onder wie weer de heer Van Bennekom, wezen er op, dat geen hbs- er tegen de tijd van het eindexamen nog feilloos het toelatingsexamen goed zou doen. Al had de heer Van der Zweep het meer merkwaardig gevon- den dat kweekscholieren die kennis straks weer dóór moeten geven centage kan slagen. En nu zovelen be slist een mulo-diploma moeten hebben, betekent dit dat de normen worden aan gepast. Een vriend van het mulo had de heer Van der Zweep eens toevertrouwd, dat wanneer de mulo-examens eens werden afgenomen met de stof en de normen van dertig jaar geleden, het toch al rui me aantal afgewezenen zou verdrievou digen. De heer Van Bennekom noemde de wijzigingen in het mammoet-wetsont werp op dit punt een levensgroot ge vaar voor de kweekschool, meer nog: voor de toekomstige onderwijzer. Over de opzet van het mammoet-ont werp zei de heer Van der Zweep nog: wetgeving zonder uitvoerende Konink lijke besluiten is onmogelijk. Maar het verdient de aandacht hoelang het heeft geduurd voordat de in de kleuter- en de kweekschoolwet aangekondigde algemene maatregelen van bestuur af kwamen. Men zegt dan wel, dat deze regelingen gebaseerd worden op erva ringsgegevens. Maar de heer Van der Zweep zou daar meer fiducie in heb ben, indien (de goeden niet te na ge sproken) de bekwaamheid van de amb tenaren evenredig was aan hun om vang. Mulo-peil gezakt Wat zijn de gevolgen van de mam. man^Tw VC?r de kweekschool? Nie< mand was daarop ert? fpme-f t\/-« fst6heteronrdng r?nP/ergkwgeeerLSchooie S la het °nderwijs dat de leerlingen on v.h.m.o.-niveau brengt; middelbard scholieren stappen na hun e^dexamen dan lol? dea,tw?ed«.l^rkrin?) zal mefr het peil vS, dTt T v gen„krygen' 0ver men niet pvv tl toek?mst'-ge mavo was g ,te sPreken, gezien de re- mulo! Va" 4 huidif?e vergelijkbare normen S]Slt biï df Mul°-examens de normen zo vast dat een bepaald per- WOLFAARTSDIJK. B. en W. stel len de gemeenteraad voor de provin ciale aanlegplaats met toebehoren, als mede de onderhoudsplicht van de veer- dam over te nemen van de provincie. De gemeenteraad zal in de woensdag avond om half acht te houden vergade ring dit voorstel behandelen. Prov. Sta ten hebben indertijd besloten deze ei gendommen over te dragen voor de som van één gulden. In verband met de recreatie rondom het voormalige Wolfaartsdijkse Veer achten B. en W. het van groot belang, dat de gemeente deze eigendommen verwerft. Verder wordt voorgesteld een overeenkomst met de provincie te slui ten, waarbij door Wolfaartsdijk om niet wordt overgenomen het onderhoud van de Veerdam. Andere voorstellen behelzen het in erfpacht nemen van eigendommen van de Staat en van het waterschap de Bre de Watering van Zuid-Beveland, allen gelegen in en om de Zandkreek, bijdra ge te verlenen in de kosten van aanslui ting op het elektrische net van het boer derijtje Kwistenburg 1, waar de toe komstige huurder van het Hoge Huis de heer C. H. van Dam, uit Rotterdam, voorlopig gaat wonen, ontslag dokter J Biel als gemeentelijk lijkschouwer en m verband daarmee benoeming van dokter H. G. Bessem als haar opvol ger, ontslag aan mevr. M. P. Korff- Gunst als onderwijzeres aan 'de ol school Prinses Wilhelmina. Verder zal hf„lfi1?eente7begroting 1962 worden be- en k°mt een lange reeks van subsidie-verzoeken aan de orde. GOES,- Met ingang van 26 decem- „'1 ,in Belëië de invoer van peren uit alle landen weer toegestaan worden. Met ingang van 2 januari mag de in voer van appelen in dit land weer vrij gebeuren. Door deze regelingen komt er voor Nederland geen verandering in de exportmogelijkheden van appels en pe ren naar deze landen, maar wel be staat de kans dat er meer concurrentie van fruit uit andere staten zal komen op de Belgische markt. Wanneer o.a. ook Amerikaans fruit ingevoerd mag worden. De in Axel gehouden kollekte t.b.v. De Hervormde Zondagschoolvere niging heeft opgebracht ƒ450,25. De Unie kollekte heeft in Veere 227,75 opgebracht. De gemeenteraad van Oostkapelle komt dinsdagavond 12 december in een vergadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting 1962. Aanvang half acht. De heer J. Lantsheer te Hoek, werkzaam als opzichter D bij Rijk», waterstaat, werd bevorderd tot opzidk. ter C.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6