PROTEST LIEP TE PLETTER OP RING VAN VERDEDIGERS KENT KENT KENT KENT Afronding overleg vóór 1 januari oc MIJN PLAATS IS BIJ MIJN VOLK Vandaag hervatting proces - Eichmann SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN IAMERIKAANOEISJ0URNA4L STEEDS NIEUW EN STEEDS ANDERS DE GAULLE OOK VOOR ADENAUER ONVERMURWBAAR Drie gevangenen één nacht vrij OOSTENRIJKER BIJ BERLIJNSE GRENS NEERGESCHOTEN Gedecimeerd comité van honderd bereikte Engelse vliegvelden niet witte tanden drop Maandag 11 december 1961 ZEEUW? f'H DAGBLAD Pag. 5 Doornat ARKA EIST IN LOONCONGRES: Lijk van Bruno Colombo naar Italië gebracht VERONTWAARDIGING UITWISSEN In Ghana REGERING: OPPOSITIE WILDE SAMENZWEREN Eerst onrust Beschuldiging HAAST, HAAST, HAAST.... Dr. W. P. H. v. Oorschot voorzitter G.A.T.T. Speurtocht naar vermiste zeelieden gestaakt Zoeloeleider na hulde in Oslo: TERMIJN LOOPT AF POSTHUME PRIJS Socialistische winst in Australië GIFTIGE GRAP DE RODE KNOP PARADOX Radio-actieve wolk na Amerikaanse proef Van onze correspondent LONDEN. De burgerlijk ongehoorzame jongelieden van het zg. comité van honderd hebben zaterdagmiddag de kous op de kop gekregen. Van hun plan om enkele vliegvelden die als bases dienen voor de Ameri kaanse luchtmacht in Engeland, tijdelijk te bezetten, is niets terechtgekomen dank zij een uitstekend wer kende verdedigingsorganisatie van de R.A.F. en de politie, compleet met prikkeldraadversperringen. Geen enkel „commando" van het co mité van honderd durfde het aan, de verdedigingsgordels, die om de vliegvel den waren gelegd, te doorbreken, om, zoals het plan was, voor de Ameri kaanse bommenwerpers op de grond te gaan zitten of hetzelfde te doen voor de opslagplaatsen van kernbommen, het hoofddoel van de demonstratie. Lord Russell, de bejaarde filosoof, voorzitter van het comité van honderd, vergeleek deze week de vliegvelden in Engeland, die aan de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking zijn gesteld voor gebruik door bommenwerpers met kernwapens, met concentratiekampen als Buchenwald en Auschwitz. NEGENHONDERD Bijna negenhonderd demonstranten werden gearresteerd de meesten op de bekende manier: van de grond opge tild, waar zij waren gaan zitten. Dat was in de meeste gevallen het natte gras of het koude plaveisel buiten de drie vliegvelden waar het om ging: Wetherfield in Essex, Brize Norton in Oxfordshire en vooral Ruislip bij Lon den, het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Engeland. Ook ditmaal volgde er een snelle be rechting van de deelnemers aan deze actie van de militantste tegenstanders van kernwapens in Groot-Britannië. In scholen en andere gebouwen in de buurt van de vliegvelden hielden politierech ters zitting.'Aan de lopende band wer den de overtreders voorgeleid en ge- boetes van twee tot drie pond tot ge vonnist. De vonnissen liepen uiteen van vangenisstraffen van één week tot twee maanden. GIGANTISCH Verschillende factoren maakten het zeer onaantrekkelijk voor de betogers te proberen op de vliegvelden te komen, zoals zij al weken tevoren met veel tamtam hadden aangekondigd te zul len proberen. De bewaking was gigan tisch alleen al rond Wetherfield wa- Advertentie) P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/hA. J. Blok Van onze correspondent GRONINGEN. Drie gevange nen die vrijdag tegen de avond uit de gevangenis in Groningen waren ontvlucht zaten zaterdagochtend weer in de cel. Eén van hen was vrijdagavond al gearresteerd, de anderen werden zaterdag gegrepen. De drie allen inbrekers, afkoms tig uit Amsterdam, Rotterdam en Hendrik-Ido-Ambacht waren vrij dagmiddag aan het werk op het om muurde terrein van de gevangenis. Op een gegeven ogenblik renden zij naar de muur en kropen er ondanks het schieten van een bewaker overheen. 's Avonds werden zij bij de Simons- kerk aan de Korreweg in Groningen gesignaleerd. Wat later op .de avond werd de Amsterdammer gepakt. De twee anderen wisten te ontkomen. Zij sjouwden de hele nacht door en kropen tegen de ochtend verkleumd en doornat in een schaftlokaal van de vei ling in Uithuizen. Daar werden ze om half acht ontdekt door een personeels lid van de veiling. Opnieuw vluchtten de inbrekers, maar in de loop van de ochtend kreeg de rijkspolitie van Kantens ze te pak ken. De Rotterdammer had gepro beerd zich in een strobult te verstop pen; zijn maat was in een vervallen, leegstaand huis gekropen. ren zevenduizend man samengetrokken, vijfduizend bewakingsmanschappen van de Britse luchtmacht met twaalf hon den en twee helikopters en vele honder den politieagenten uit Essex en Londen het weer werkte tegen, het was re genachtig en mistig. Bovenal werkten de strenge straffen, die op betreding van de vliegvelden Staan, preventief. Een zeer grote handicap was het ook voor het comité van honderd, dat de maatschappij die had toegezegd de be togers naar Wetherfield te vervoeren, op het laatste moment liet afweten. Daarmee verspeelden de tegenstanders van de kernwapens twintig autobussen. Van de zevenduizend demonstranten op wie men op Wetherfield rekende, kwa men er nauwelijks driehonderd. SCHRIK Waarschijnlijk heeft ook de arrestatie van enkele bestuursleden van het comi té van honderd, enkele dagen voor de demonstratie, er de schrik ingebracht. Zij zullen binnenkort terecht moeten staan wegens het aanzetten tot overtre dingen van de wet op de staatsgehei men. Julian Amery, de Britse onderminis ter voor de luchtvaart die de giganti sche beveiligingsactie rond de vliegvel den zaterdag meemaakte, noemde de demonstratie van het comité van hon derd een grote mislukking. Het comité zelf sprak van een geweldig succes. Het repte evenwel met geen woord meer van het oorspronkelijke plan om de vliegvelden tijdelijk buiten gebruik te stellen. Ook in Bristol, Cardiff, Manchester en York waren er zaterdag sit. down demonstraties door het comité van hon derd georganiseerd. Behalve in York werden alle zitters door de politie weg gedragen. De hoofdcommissaris van po litie in die stad zei: „Zij kunnen net zo lang blijven zitten en koude zitvlakken krijgen als zij zelf willen". AMSTERDAM. Het lijk van de Ita liaanse vertegenwoordiger Bruno Co- lombo, die enkele weken geleden in Ne- derland werd vermoord, is zaterdag van Amsterdam naar zijn ouderlijk huis in Parabiago in de buurt van Milaan gebracht. De lijkkist werd van Schiphol naar het vliegveld Forlanini gevlogen. Daar stond een rouwauto vol bloemen, die de kist naar Parabiago bracht. Italo Colombo, een broer van de ver moorde vertegenwoordiger, maakte de reis mee. Zondag is het slachtoffer in Milaan begraven. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Ruim tweedui zend leden van de Algemene Rooms- Katholiek Ambtenarenvereniging (Arka) hebben zaterdag in de Ex- pohal in Hilversum deelgenomen aan een looncongres, dat was be doeld als een demonstratie tegen het loonbeleid voor overheidspersoneel. In een resolutie werd de door de regering gehanteerde trend als maat staf voor de ambtenarensalarissen ver worpen. Verder werd in de resolutie gezegd dat de achterstanden die tijdens het tot nu toe gevoerde-beleid zijn ont staan, in het bijzonder voor de lagere en middelbare ambtenaren, tegen 1 januari moeten worden weggenomen. Ook moet een eind komen aan de ver starring in de promotiemogelijkheden bij de belastingdienst. Met de grootste klem werd bij de regering aangerdrongen op voltooiing van het lopende overleg vóór 1 januari. Minister mr. E. H. Toxopeus en staats secretaris B. Roolvink woonden het coh- gres bij. Een golf van verontwaardiging ging door de zaal toen de vertegenwoordiger van de Arka uit Alkmaar meedeelde, dat minister Zijlstra in het orgaan van de Arka grote hulde en dank had ge bracht aan de ambtenaren van zijn dienst. „Deze loftuitingen, gesteld in woorden waarvan men tranen in de ogen kreeg, zijn tegen de achtergrond van de saralispositie van de ambte naren schrijnend en misplaatst", zo zei deze spreker. De algemeen voorzitter van de Arka. mr. G. A. A. M. Boot, kwam tot de conclusie, dat de gemiddelde salarisver hoging voor werknemers in het parti culiere bedrijfsleven niet als maatstaf voor een verhoging van de ambtenaren salarissen mag worden aangenomen. Dit is volgens mr. Boot een nivelleren de maatregel, die ervan uitgaat dat ook de meest toegewijde, meest bekwame en meest produktieve overheidsdienaar niet meer dan een gemiddelde presta tie levert. Bij een vergelijking met het particu liere bedrijfsleven moet volgens mr. Boot de meest representatieve bedrijfs tak als maatstaf worden genomen; een bedrijfstak, die in zijn kenmerken de overheidsdienst het meest benadert. De voorzitter zei dat de schande van het overleg over de salariëring van het belastingpersoneel zo spoedig mogelijk dient te worden uitgewist. Hij pleitte voor een doeltreffende reorganisatie van het centraal overleg in ambtenaren zaken en herinnerde eraan dat een enkel sein van de Arka in de zomer voldoende zou zijn geweest voor grote groepen ambtenaren om een stiptheids actie te beginnen. Het woord is thans aan de overheid, zei hij. ACCRA (Reuter). De Ghanese re gering heeft de leiders van de opposi tiepartij en sommige leden van de re gerende partij beschuldigd van een samenzwering. Het doei ervan zou geweest zijn president Nkroeraah te vermoorden om dan door middel van een staatsgreep de macht in handen te krijgen. De beschuldigingen van de Ghanese regering worden uitgespro ken in een witboek dat vandaag wordt gepubliceerd. Volgens de regering werd er aan de samenzwering deelgenomen door een bonte schakering van de bevolking, van marktvrouwen tot vooraanstaande politici. Ook de president van het na burige Togo zou er in betrokken zijn geweest. De samenzweerders zouden volgens het witboek van plan zijn geweest eerst onrust en verwarring in Ghana te zaaien door stakingen en bomaan slagen. De staatsgreep en de moord op de president en een aantal hoge ambtenaren hadden later moeten vol gen. Het complot kwam half oktober aan het licht. Er werden toen vele lei ders van de oppositiepartij gearres teerd. Volgens het witboek heeft dr. Busia, de man die een tijdlang aan Nederlandse universiteiten colleges heeft gegeven, daarna in Lome, de hoofdstad van Togo, bijeenkomsten van een groep rebellen met de pre sident van Togo en een aantal leden van diens kabinet georganiseerd. Op die vergaderingen zou een terreur- campagne zijn voorbereid. De recen te golf van stakingen en bomaansla gen in Ghana wordt als een onder deel van deze campagne beschouwd. Van onze correspondent BONN. De twintigjarige Oosten rijkse student Dieter Wohlfahrt is za terdag door de Oostberlijnse politie doodgeschoten toen hij probeerde de moeder van een vriendin op haar vlucht naar West-Berlijn te helpen. De Oostenrijker was met twee vrienden en hun meisjes naar de prikkeldraadversperring gegaan om de vrouw de weg te wijzen. Toen op de sommering van de Oostduitse politie om te blijven staan geen ge volg werd gegeven, vuurde de politie op de jongelui, waarbij Wohlfahrt werd getroffen. Hij werd door het prikkeldraad naar Oostduits gebied getrokken. De anderen konden vluchten. Volgens de Oostduitse lezing zou den de jongens hebben getracht het prikkeldraad door te knippen. Zij zouden verder, toen de Oostduitse politie verscheen, het vuur hebben geopend, waardoor een officier van de Oostduitse politie ernstig werd ge wond. Daarop heeft ook de Oost duitse politie geschoten. Op Wohl fahrt zou men een revolver hebben gevonden, een plastic bom en ver scheidene werktuigen. De Westberlijnse politie, die door de schoten was gealarmeerd, werd door de Oostberlijnse politie toege roepen; Betreedt u niet Oostduits ge bied, wij schieten meteen. De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zfjn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moe ten komen. Mocht u niet alle afwij kingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. van onze speciale verslaggever iOK dit is Amerika. De eindeloze prairie van Arizona; grauw, weerbarstig gras op arme zandgrond, en soms wat lage, schamele bomen en metershoge cac tussen, de kleine, rode vlam van hun ene bloem maakt het dode grijs van hun stoffige blad nog doder. Kudden rundvee op de prairie, honderden, duizenden stuks. Een Cadillac stopt, ergens op de rech te streep asfalt die door de prairie naar de verre einder voert. Twee mannen stappen uit, cowboys; hun laarzen met hoge hakken klakken op de weg, de grote, breedgerande hoeden trekken zij naar voren om de felle ogen te be schutten tegen de fellere zon. Berijden zij niet meer de vurige mustangs onzer jeugdjaren? Zeker, de paarden staan daarginds. Een stal, naast de weg, aan een bijna droge kreek. Zonder paarden ben je machteloos in de vlakte. Maar wij wonen hier twee uur met de auto vandaan. Zij waden door het bruine gras, de handen steken zij onder de brede, met zilver beslagen koppelriem. Even later galopperen zij de vlakte over, naar het vee. Tom Mix, maar met geen andere ro mantiek dap die van het grootse land schap. Ook dit is Amerika. De acht miljoen gejaagden, gehaasten van New York, één oog op de klok, één oog op de dollar. Kreunend en blazend werkt éfè "horde zich op het spitsuur in de subway; aan elke halte bestormt een nieuwe ploeg één schouder in duwhouding vooruit, zwijgend, met grimmig gelaat de al uitpuilende wagons. Aan het einde van de lijn wacht hun auto, op een van die immen se parkeerterreinen, waar straks dui zenden knorrende beesten zullen weg- GENEVE (A.P.). Dr. W. P. H. van Oorschot, directeur^generaal van de buitenlandse economische betrekkin gen van het ministerie van economische zaken, is zaterdag gekozen tot voorzit ter van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (de G.A.T.T.). De heer Van Oorschot bekleedde in de jaren 1960 en in dit jaar reeds het vice-voorzitterschap van deze belangrij ke wereldorganisatie. Tot de G.A.T.T. zijn zaterdag als lid toegelaten Israël en Portugal, waardoor het aantal leden van deze organisatie is gestegen tot 42. SINGAPORE (Reuter). De naspo ringen naar de 29 vermiste bemannings leden van de Panamese vrachtvaarder Combine (1700 ton) die vrijdag in een wervelstorm is vergaan, zijn gisteren gestaakt. Schepen van tenminste zeven landen hebben aan de speurtocht deel genomen. De verongelukte vrachtvaarder een bemanning van 34 koppen. had Van onze correspondent PARIJS. Hoewel men niet mag zeggen dat de reis van kanselier Adenauer naar Parijs vergeefs is geweest, kan men gevoeglijk aannemen, dat ook de bondskanselier er niet in is geslaagd tijdens de besprekingen van zaterdag de Gaulle tot andere gedachten te brengen over mogelijke onderhandelingen met Rusland over Berlijn. Deze indruk krijgt men, als men de belangrijkste passage leest van het com muniqué, dat gisteren na het vertrek van Adenauer in Parijs is gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat na diepgaan de besprekingen over het Berlijnse probleem overeenstemming bestaat over de te bereiken doelen en over de noodzakelijkheid om de solidariteit tus sen de geallieerden te handhaven. Nooit heeft iemand betwijfeld, dat er over de doelstellingen en over de nood zaak van solidariteit eenstemmigheid heerste. Wel is er verschil van mening over de middelen, die moeten worden aangewend om tot een oplossing van het Berlijnse conflict te komen. Daar over spreekt het communiqué met geen woord. Van onze correspondent OSLO. Nadat de 63-jarige Zuid- afrikaanse zoeloe-leider Albert Loe- toeli reeds bij zijn aankomst vorige week in de Noorse hoofdstad het middelpunt van hartelijke demon straties was geweest en door koning Olaf in persoonlijke audiëntie was ontvangen, had hij gisteren zijn grote dag toen hij in de aula van de de Oslose universiteit de Nobelprijs voor de vrede 1960 in ontvangst kon nemen. Loetoeli is de eerste Afrikaan die JERUZALEM (Reuter). Van morgen wordt in Jeruzalem het pro ces tegen de voormalige kolonel van de SS, Adolf Eichmann, hervat. Het werd vier maanden geleden ge schorst. De drie rechters hebben sinds dien overlegd over hun uitspraak. Zij zijn het daar nu over eens geworden. Vandaag begint de voorlezing daar van. Die is zeer uitgebreid gemotiveerd. Waarschijnlijk zal het voorlezen twee dagen duren. De aanklacht tegen Eichmann be staat uit vijftien punten. Op twaalf er van kan de doodstraf staan. Als de rechters Eichmann in hun uitspraak aan een van deze twaalf punten van de aanklacht schuldig bevinden, dan zal de aanklager, Gideon Hausner, naar alle waarschijnlijkheid inderdaad de doodstraf eisen. In de loop van zijn proces heeft Eichmann al verklaard dat hij zich moreel mede verantwoordelijk voelt voor het systematisch uitmoorden van de joden. Op zuiver juridische gronden echter ontkent hij echter elke schuld aan wat hij nu „een van de grootste misdaden in de geschiedenis van de mensheid" noemt. De laatste vier maanden is Eich mann koortsachtig bezig geweest met het schrijven van wat een driedelig boek moet worden. Over de inhoud er van heeft hij niets willen zeggen. zich in de rij van de dragers van de vredesprijs voegt, welke werd geopend in 1901 met de stichter van het Rode Kruis, Dunant. De president van het Nobel-comité, Gunnar Jahn, zei in zijn huldigingsrede ó'at de strijd van Loe toeli een voorbeeld was voor iedereen die vecht voor de rechten van de mens. Loetoeli dankte in een aangrijpende rede, waarin hij zijn wil om recht voor zijn volk te krijgen door te strijden met vreedzame midd'elen onderstreepte. Zou het echter toch tot bloedige oor log komen in Zuid-Afrika, zo zei hij, dan is het niet mijn schuld. Donderdag loopt de termijn af die hem door de Zuidafrikaanse machtheb bers voor zijn verblijf in het buitenland is toegestaan. Dit verlof werd' hem slechts met tegenzin en onder druk van de wereldopinie gegeven. Natuur lijk kan Loetoeli er de voorkeur aan geven in vrijheid te leven en.niet terug te keren, hetgeen dr. Verwoerd mis schien het liefst zou zien. „Mijn plaats is bij mijn eigen volk", zei hij echter, „en daar moet ik overwinnen of ster ven". De Zweedse ambassadeur in Oslo, Rolf Edberg, heeft de vredesprijs voor 1961 in ontvangst genomen ö'ie post- huum was toegekend aan Dag Ham- merskjöld. De ambassadeur zei dat het geld zal worden gebruikt voor de vorming van een fonds ,,voor een doel dat de secretaris-generaal ter harte ging". Te zijner nagedachtenis werden twee minuten stilte in acht genomen. In het concertgebouw van Stockholm zijn gistermiddag in tegenwoordigheid van koning Gustaaf VI Adolf en konin gin Louise de Nobelprijzen voor na tuurkunde, scheikunde, geneeskunde en letterkunde uitgereikt. Advertentie Op dit punt is de onenigheid blijven bestaan althans voor het ogenblik. Adenauer heeft getracht bij de Gaulle de opvatting van Kennedy ingang te doen vinden: een voorstel aan Rusland om uitsluitend over Berlijn te onder handelen. Hoewel Adenauer voor zijn reis naar Amerika daarvan zelf geen voorstander was, is Kennedy erin ge slaagd hem er toch toe over te halen. De Gaulle, de enige van de westelijke Grote drie, die daarvan niets wilde weten, is blijven staan op zijn eigen standpunt. Dat houdt in dat er voor het probleem-Berlijn alleen een oplossing kan worden gevonden, indien men de gehele Duitse kwestie onder handen neemt, maar zonder dreigementen van de kant van de Russen. Bovendien moeten de Russen bereid zijn de Duit sers zelf over hun toekomst te laten beslissen Bondskanselier Adenauer en zijn mi nister van buitenlandse zaken Schroder, hebben hun standpunt eerder met han digheid dan met overtuiging bepleit en verdedigd. „Gij kunt niet afzijdig blijven", moe ten zij gezegd hebben, „wanneer de Amerikanen en Engelsen over Berlijn gaan onderhandelen. De toekomst van Duitsland staat op het spel en Duitsland zelf kan bij dergelijke onderhandelingen niet aanwezig zijn. Het is dus noodza kelijk dat gij er bij zijt, omdat gij alleen de belangen van Europa op deze confe rentie kunt behartigen". Men neemt aan dat de Gaulle voor deze argumenten niet is gezwicht, vooral niet, omdat hij de onverwachte steun kreeg van Kroesjtsjef zelf. De Russische nremier verklaarde tijdens het (communistische) wereldvakver- bondcongres te Moskou bij een ont vangst van Duitse en Franse delegaties, dat Rusland zich verzet tegen de po gingen van het Westen om de onder handelingen te beperken tot verbetering van het bezettingsstatuut van "West- Berlijn. Vermoedelijk om het pijnlijke échec van Adenauers reis te verzachten wijst men er van Franse zijde op, dat de ont moeting van zaterdag slechts een on derdeel is van het complex van bespre kingen dat deze week te Parijs wordt gehouden tussen de Westelijke gealli eerden. Dat overleg wordt vandaag en mor gen voortgezet tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote drie met hun Duitse collega en woensdag, donderdag en vrijdag be sloten met de ministerraad van de Navo. Daarna kan men een duidelijker over zicht krijgen van de standpunten. Wel hebben de besprekingen tussen de Gaulle eh Adenauer gevolgd' door een gesprek met de verschillende experts, enige vooruitgang gebracht wat betreft de problemen van de gezamenlijke landbouwpolitiek in de Euromarkt. In de loop van deze week zullen de minis ters van landbouw van de Europese zes trachten deze vooruitgang om te zetten in een overeenkomst. SYDNEY (Reuter). Uit de tot dus ver bekende uitslagen van de zaterdag in Australië gehouden algemene verkie zingen blijkt dat de socialistische oppo sitie een winst van zes procent heeft be- haald ten koste van de Liberale partij van premier Menzies en de Boerenpar tij, die al twaalf jaar met de Liberale partij een coalitie vormt. De winst van de Labourpartij is ech ter niet voldoende om de meerderheid van 32 zetels, die de twee partijen in het parlement hadden, te breken. Deze zal echter wel aanzienlijk vermoede lijk tot 14 zetels worden terugge bracht. EINDHOVEN. In de Woenselse- straat in Eindhoven is gistermiddag de tienjarige Barbara Groenen door een personenauto aangereden. Het meisje stierf onderweg naar het ziekenhuis. Het kind was onverwachts de rijweg opge lopen. glijden; de nacht in, naar Long Island, naar Laurelton, naar Mamaroneck, naar die krans van woonsteden waar een mens anderhalf uur enkele reis van zijn kantoor woont. Nog twee maanden, zegt de slanke man in het oor van een collega, dan ben ik eraf. Dan ga ik forensen per vliegtuig, het is maar een uur naar mijn nieuwe huis in Connecticut. Zo veleu doen dat al. Als eb en vloed spoelt de mensen stroom door Manhattan, om negen uur des morgens komt het tij opzetten, om- vijf uur vloeit het terug, om acht uur des avonds ruist het weer binnen, langs de watervallen van lichtreclames op Broadway, langs de schittering van bioscoopgevels in de 42ste straat. Klatergoud, herrie, beweging, haast. Haast, haast, om te leven, te werken, te eten, geamuseerd te worden Maar ook de prachtigste toneelvoor stellingen, weken te voren uitverkocht, de mooiste boekwinkels ter wereld, ver rukkelijke musea, en de rijkste biblio theken die ik ooit zag. Ook dit is Amerika. De maan hangt als een koude, zil veren dollar hoog boven het vliegtuig. Onder ons glijdt Nevada's zandwoes tijn voorbij, blikkerend in het grelle licht. Een tragisch erosielandsehap, on aandoenlijk, onmenselijk-groots. Leeg. leeg, honderden kilometers. Hier woont 0.9 mens per vierkante mijl. De warme, lage stem van de ste wardess naast me; "Wat een mooie wereldAmeri ka is zo groot en mooi. Ben jij bang voor oorlog? Voor mij praten twee mannen met lage bromstem over het nut van het bouwen van je eigen schuilkelder. Dan begint het vliegtuig zijn landing boven kolkende fonteinen van licht, straten van klaterende lichtwaterval- len: Las Vegas, gokkersparadijs mid den in de zandwoestijn waar duizenden mensen met harde gezichten, dag aan dag, nacht aan nacht, van heinde en ver uit dit grote land komen om bac carat te spelen. Poker, roulette, fruit machines, rad van avontuur, dice de stad waar alles mag, 24 uur per et maal alles mag, een stad als een grote, giftige, klatergouden grap. Ook dit is Amerika. Het rustige, aristocratische Washing ton waar meer dan driehonderdduizend ambtenaren dit land helpen besturen volgens richtlijnen, ontworpen door die ene man in het lieflijke Witte Huis met zijn staf van adviseurs, en goedgekeurd door die honderden mannen in het sta tige Capitol. Daar, in dat Witte Huis, staat dat verschrikkelijke telefoontoestel met de rode knop; als de president die knop indrukt wordt onmiddellijk de eerste atoombom gegooid. Onder het raam van de kamer met dat toestel stoeien eekhoorns op het gazon. Dit is alles Amerika. En nog zo veel meer. Twee maanden reisde uw verslaggever door dat land dat een werelddeel is, samengesteld uit 51 onderling totaal verschillende staten. En toch een natie. Sterk en zelfbewust. De afstand New YorkSan Francisco is groter dan die van Den Haag naar Moskou, van Chicago naar New Orleans is verdér dan van Kaap Skagen tot Kaap Gibraltar. Telkens als men denkt: „Nu begrijp ik iets van dit land", ontglipt het beeld je weer, wordt het verdrongen door nieuwe: het is steeds anders. Het is een onvoorstelbaar rijk land, waar ook miljoenen arme mensen wo nen. Het is een land waar de mensen kerk ser zijn dan waar ook in Europa, maar waar alle soorten pornografie schaamte lozer, onverhullender dan waar ook wordt aangeboden. Het is een land waar de strijd om het bestaan hard is, de jacht op de dollar meedogenloos maar ook een land waar offervaardigheid, medelijden, mildda digheid voor de misdeelde medemens de natuurlijkste zaken in het leven zijn. Het is een land waar blank en zwart een voortdurende, bittere strijd voeren, het is ook een land waar miljarden dol lars worden uitgegeven om negers, In dianen, Puerto Ricanen aan een mens waardig bestaan te helpen. Het is het land van de slagzin: Leef vandaag, betaal morgen. Het is ook het land waar miljoenen niet durven leven, Waar de dagdroomsofa's der psychiaters permanent bezet zijn en waar in een café of tijdens een cocktailpartij wild vreemde mannen en vrouwen tégen je beginnen te praten over hun neurosen en angsten. Dit is Amerika: een samenleving van mensen en dus een paradox. Een com plex van tegenstrijdigheden zoals ook de Europese samenleving. Een enorm vat onder hoge druk waarin alles gist, borrelt, kookt. Maar ook de broze stilte van de rode bergen in New Mexico, en het weemoedige gezang van oogsten de negers in de eenzame leegte der ka- toenvelden van Mississippi. Het is een verrukkelijk en verschrik kelijk, een lieflijk en bitter, een koes terend en afstotend, maar altijd, altijd een boeiend, inspirerend land. CARLSBAD (A.P.Een Ameri kaanse proef met een kernbom heeft tot gevolg gehad dat er een wolk van radio-actief stof in de dampkring is gekomen. De bom werd gisteren 375 meter on der de grond tot ontploffing gebracht in de buurt van Carlsbad, in het prai riegebied in het zuidoosten van de staat Nieuw Mexico. Het was een kern bom van vijf kiloton, dat is een kwart van de kracht van de bom die Hiro shima verwoestte. De Amerikaanse deskundigen die de bom tot ontploffing lieten brengen, waren vol vertrouwen dat er geen radio-actief stof in de dampkring zou komen. Kort na de ontploffing bleek dat zij te optimistisch waren geweest. De radio-actieve wolk beweegt zich nu m noordwestelijke richting. De schok van de ontploffing werd in een waamemerspost op zeven en een halve kilometer afstand nog duidelijk gevoeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5