Bezwaren op Zuid-Beveland tegen wegtracee Zuid-Sloe Kansen voor jongeren in nieuwe IJselmeerpolders „Zeeuwse prijs" voor de kunstenaar Van Schagen Gereformeerde predikant ridder Orde Oranje-Nassau Jongeren betrekken bij meningsvorming m ARP Rijksgoedkeuring voor de bouw b.l.o.-school Goes Eigen plan van betrokkenen „Help u zeiven" recipieerde „Wij leven op een vulkaan" Samenvoeging St. Maartensdijk Scherpenisse is noodzakelijk Tracee langs Groeneweg Filmavond Youth for Christ Request aan leden ProvStaten Voorlichtingsbijeenkomst L.J.G. te Goes Radio-kerkdienst uit Zierikzee De mens Expositie duiven SUGGESTIE VOORZITTER ARJOS: Mening van college van B. en W.: Geen rijbewijstwee ernstig gewonden Maandag 11 december 1961 JJZEEUWSUH DAGBLAD Pag. 3 Nieuw plan De betrokkenen hebben het Technisch Bureau van de Unie van Water schapsbonden een nieuw plan laten ver vaardigen. Dit plan zou voor het ,,oude land" aanmerkelijk minder nadeel be tekenen. Het Landbouwschap heeft zich inmiddels aan de hand van dit ontwerp opnieuw gewend tot het college van Ged. Staten. Bij deze bespreking is echter door dit college vastgehouden aan de eerdervermelde punten, zonder af weging van de pro's en contra's van het later alternatief. In het request worden de leden van Prov. Staten gevraagd te willen bevor deren, dat het nieuwe tracee van weg en spoorlijn, alsnog zal worden onder worpen aan een grondig onderzoek. Volgens de plannen van de provincie zal de Zuid-Kraayertpolder geheel doorsneden worden, terwijl uit de plan nen van de Unie van Waterschapsbon den blijkt, dat een tracee wordt ge volgd langs de Groeneweg. Werkende Jeugd in actie voor Nieuw-Guinea MIDDELBURG. De afdeling Mid delburg van de Werkende Jeugd zal evenals de afdeling Arnemuiden inha ken op de landelijke actie van het C.N.V. ten bate van het Lectuurfonds Nieuw- Guinea. Het is de bedoeling de Papoea bevolking een sociale handleiding uit te reiken. Het bestuur van de Middelburgse Wer kende Jeugd heeft besloten volgend jaar een bazar te organiseren. Deze zal 23 en 24 februari worden gehouden in de Bogardzaal. Dit tracee is gebaseerd op de volgen de uitgangspunten: 1. de afsluiting en het profiel van de in aanbouw zijnde afsluitdijk van het Zuid-Sloe is als vaststaand gegeven be schouwd. 2. de spoorlijn en weg worden op de afsluitdijk op de buitenberm aangelegd. 3. de nieuw aan te leggen spoorlijn zal bij het station te Nieuwdorp op de bestaande lokaalspoorlijn aansluiten. Voordelen Wordt het tracee van het nieuw plan gevolgd dan zullen onherstelbare scha- GOES. Twaalf eigenaren en gebruikers van gronden, die vallen in het tracee van de weg naar het Zuid-Sloe op Zuid- Bevelend hebben een request gestuurd aan de Jeden van de Provinciale Staten, waarin bezwaren worden geopperd tegen het geprojecteerde tracee. De nieuwe weg is geprojecteerd dwars door de Zuid-Kraayerpolder te Nieuwdorp. Met name in de omgeving van Nieuw dorp moeten een groot aantal perceels snijdingen toegepast worden, die voor de betrokkenen zeer schadelijk kunnen zijn. Naar de mening van Ged. Staten is er geen alternatief tracee mogelijk, omdat aan twee punten vast gehouden moet worden: het aanhechtingspunt van de afsluiting aan het „oude land" en het station van Nieuwdorp in ver band met de aansluiting van een naast deze weg geprojecteerde spoorlijn op de bestaande „ringlijn". Betrokkenen zien echter het eerstge noemde punt niet als vanzelfsprekend, omdat in de tot heden gevoerde bespre kingen geen onweerlegbare technische of financiële argumenten werden aan gevoerd, op grond waarvan een ande re mogelijkheid niet te verwezenlijken zou zijn. Zij voelen het als een onjuistheid aan, dat de Staat in zijn hoedanigheid van eigenaar-bedijker van schorgron- den door een keuze van een haar passend plan van bedijking een be slissing oplegt voor het tracee van een werk op het „oude land", terwijl dit geen rechtstreeks verband heeft met de inpoldering en de verantwoor delijkheid daarvoor op provinciaal ni veau ligt. De twaalf eigenaren-grondgebruikers merken voorts in het request op, dat het als een algemeen landbouwbelang moet worden gezien, dat juist in deze tijd van voortschrijdende mechanisatie en rationalisatie de perceelsvorm zo min mogelijk wordt geschonden. desnijdingen in het oude land worden vermeden. Tussen de bestaande zeedijk van de Zuid-Kraayertpolder en de Paardendijk kan het tracee van de be staande Groeneweg geheel worden ge volgd, terwijl in het traject tussen de Paardendijk en het station zeer be perkte schadesnijdingen ontstaan. Dit betekent tevens, dat voor de belangheb benden blijvend ongerief wordt voorko men en dat de overheid de kostbare onteigeningen en schadevergoedingen kunnen worden bespaard. Bovendien kan de uitvoering van om vangrijke grondwerken door het ma ken van een lange oprit in het oude land worden ontgaan. De oprit komt immers grotendeels in het hoger gelegen nieuwe land te lig gen. Hierdoor wordt voorts voorkomen, de afsluiting van de Schelpkreekweg en de aanleg van een parallelweg. En als laatste punt ten gunste van het nieuwe plan wordt genoemd dat de lengte van de rij- en spoorweg bij de keuze van het tracee langs de Groene weg 375 meter korter is dan volgens het plan van de provincie. Ten aanzien van de kosten heeft het Technisch Bu reau de indruk, dat ook in dit opzicht het nieuwe tracee langs de Groeneweg gunstiger zal blijken. GOES. Dat de Landbouwjongeren Gemeenschap in Zeeland in samenwer king met de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij zaterdagmiddag in de roos ge schoten had met de organisatie van een oriënterings- en voorlichtingsbijeen komst over de vestigings- en andere mo gelijkheden in de nieuwe IJselmeerpol- ders bleek duidelijk uit de enorme be langstelling, die de jonge agrariërs voor deze middag aan de dag legden. Na de verwelkoming door de vice-voor- zitter van de L.J.G., de heer A. van Arenthals te Kortgene, luisterde de tot op de laatste plaats bezette zaal naar de voorlichting van een drietal inlei ders over het leven in de nieuwe pol ders en de kansen om in dit nieuwe land een toekomst op te bouwen. Het was vooral de heer J. Buteijn te Emmeloord, voorzitter van de Land- bouwmaatschappij IJselmeerpolders, die de aanwezigen een duidelijke uiteenzet ting van de kansen gaf. De rede van de heer Buteijn, getiteld: „Welke toe komstmogelijkheden liggen er voor de „werkers" bevatte een objectieve voor lichting voor de L.J.G.-ers. „Grond"-patroon De heer Buteijn begon met een ,,grond"-patroon te geven van de nieuwe polder Oostelijk-Flevoland, die thans in cultuur wordt gebracht. Bijna 87 pet. van deze polder is bestemd voor de akkerbouw. In deze polder zijn vier dorpen .geprojecteerd met elk 2000 inwoners en 1000, inwoners om deze woonkernen heen.' Uiteinde lijk zullen in Oost-Flevoland 23 tot 25.000 mensen een plaats kunnen vin den. De arbeiderswoningen, waarvan er voor elke 15 ha, die de polder groot is, één gebouwd zal worden, komen niet bij de boerderijen te staan maar in de dorpen. De landbouwers in de nieuwe polder zullen hierdoor hun ar beiders moeten voorzien van een brom fiets, zo oordeelde de heer Buteijn. Sprekend over het uitgifteplan deelde hij mede, dat er gedeelte in erfpacht en in gewone pacht uitgegeven zal worden. De heer Buteijn was het niet geheel eens met de toekomstige bedrijfs- grootte in de polder. Naast de voorge stelde grootte van 30 ha per bedrijf moeten er zii. ook mogelijkheden geischa- HULDIGING IN MIDDELBURGS STADHUIS MIDDELBURG. Tijdens een bijeenkomst zaterdagmiddag in de trouwzaal van het Middel burgs stadhuis is de heer J. C. J. van Schagen, de Dom- burgse dichter-schrijver-kunst- schilder, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag op grootse wijze gehuldigd. De heer Van Schagen, die 's morgens de versierselen van het ridderschap in de Orde van Oranje-NassaUj kreeg opgespeld, ontving tijdens de huldiging de „Zeeuwse Prijs", die voor de tweede maal werd uitgereikt. De prijs wordt uitge reikt aan Zeeuwen die zich op cultureel of ander gebied hebben onderscheiden, een prijs die aldus de heer Van Schagen „Ik eigen lijk zelf heb verzonnen." „Ik voel me als een stout jongetje dat spijbelt in plaats van naar school te gaan, en „achter de hagen" is gaan bellen blazen: dat nu plotseling voor het schoolbestuur moet verschijnen om daar te horen dat hij zo prachtig heeft bel len geblazen. Aldus de heer v. Schagen in zijn dankwoord. „Dit is een bewijs hoe overrompeld ik door deze huldiging ben, als men mijn dicht- en schilderwer ken als geblazen bellen beschouwt". Burgemeester J. Drijber opende de rij van sprekers met een welkomswoord waarbij hij werd gevolgd door de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A F. C. de Casembroot, die in het bijzonder de werken van de heer van Schagen roemde waarin het Zeeuwse landschap en zijn bewoners in poezie, proza en schilderwerken worden bezon gen Jhr De Casembroot overhandigde de heer van Schagen de Zeeuwse prijs en een eerste exemplaar van de ,de- cemberuitgave van het, „Zeeuws tijd schrift", dat voornamelijk is gewijd aan de Domburgse kunstenaar. De heer F P. Verburg. namens het Huldigingsco mité. vermeldde nogmaals de ver- diensten op cultureel gebied: de heer van Schagen werkte mee aan de sa menstelling van het „Zeeuws woorden boek" en riep onder meer de Kultu- rele adviesraad in het leven. Als laat ste spreker trad de heer F. van Rijs wijk naar voren, die lange tijd met de heer van Schagen samenwerkte in diens „Rotterdamse periode". Na afloop van de huldiging bestond gelegenheid de expositie van schilder stukken, gedichten en enkele boekwer ken van de heer van Schagen te be zoeken, die daartoe speciaal in de hall van het stadhuis was ingericht. De commissaris der Koningin over handigt de heer Van Schagen de Zeeuwse prijs". pen worden voor kleinere, zgn. familie bedrijven. Ook financieel is dit belang rijk omdat er voor een bedrijf van 30 ha liefst ƒ60.000 op tafel moet komen. Over de vraag aan wie de kavels in het nieuwe vruchtbare land zullen wor den uitgegeven verwees spreker naar het rapport van de commissie Prof. Hofstee: 75 pet. is bestemd voor de sa nering van het oude land en 25 pet. voor de „werkers" en overigen in de vrije sector. Het is dus zaak, aldus de heer Buteijn, voor Zeeland om snel de sane ringsplannen te verwezenlijken omdat nu nog vervangende gronden in de nieu we polder beschikbaar zijn. De heer Buteijn besprak voorts de kan sen voor de fruitteelt, belichtte de gel delijke consequenties, verbonden aan vestiging in de polder en voorspelde dat bij verkoop van de gronden de minister op de koopmansstoel zou gaan zitten. Over de eisen waaraan de „werkers" moeten voldoen om in het bezit te ko men van een bedrijf zei spreker, dat men vooral van huis uit het vak moet kennen en dat men genegen is om mee te bouwen aan de nieuwe gemeenschap. De heer Buteijn besloot zijn rade met zijn eigen ervaringen als landbouwer in de Noord-Oostpolder waarbij hij op merkte, dat het klimaat er .slechter is dan in Zeeland en dat de kwaliteit van de grond vergeleken kan worden met de beste landbouwgronden in onze provin cie. Nadeel De heer C. A. Adaimse te Kampen, oud voorzitter van de L.J.G.-Zeeland, gaf op deze voorlichtingsbijeenkomst een uiteenzetting over de eisen welke wor den gesteld en over de ervaringen van een jongere in Oostelijk Flevoland. Hij noemde het een nadeel, dat de werkers in Oost Flevoland niet zeker zijn van de vraag of zij later een bedrijf zullen krijgen. Bij de uitgifte in de Noord-Oost polder was dit wel het geval. Mevrouw Fr. Kostense-Kraak te Luttelgeest sprak over het leven en werken van de jonge vrouw in de nieuwe polders. Zij noemde de vesti ging in een nieuwe polder een emigra tie in het klein en was van mening, dat er vooral van de vrouwen veel •wilskracht en energie gevraagd wordt om de polder „leefbaar" te maken. De vrouw in de polder moet een groot deel van de maatschappelijke en so ciale opbouw voor haar rekening ne men. Op daartoe gestelde vragen aan het eind van de bijeenkomst deelde de heer Buteijn nog mede, dat het geimiddelde netto resultaat in de N.O.Polder tot nu toe 300 tot 400 per ha bedraagt en dat de kansen in de nieuwe polders, vooral voor zgn. loonbedrijven zeer goed zijn. ZIERIZKEE Op eerste kerstdag zal de kerkdienst in de Ned. herv. kerk wor den uitgezonden via de radio. Ds. J. B. Assendorp zal in deze dienst voorgaan. Aan deze speciale dienst werken mee het kerkkoor en het jeugdorkest van de Zie- rikzeese muziekschool. GOES. Een ieder, die maar enigszins te maken heeft met de wo ningbouwcorporatie was zaterdagmid dag naar hotel „De Korenbeurs" geko men. Daar hield het bestuur van de bouwvereniging „Help U zeiven" een drukbezochte receptie ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan. Er waren tal van vertegenwoordigers van diverse Zeeuwse woningbouwverenigingen, een deputatie van oude bewoners (er zijn mensen, die meer dan 50 jaar in een „Help U zeiven" woning gehuisvest zijn). Daarnaast was ook het Goese ge meentebestuur present, vertegenwoor digd door de loco-burgemeester, de heer J. S. Visscher en de wethouders mevrouw C. A. Griep-Duinker en drs. J. Dijkgraaf. De inspecteur van de buitendienst van de Nationale Woningraad, de heer C. J. de Kreek uit Arnhem, hield als eerste een korte toespraak. Hij vertel de, dat er maar één woningbouwvereni ging in Nederland is, die „Helpt U zei ven" heet. Overigens een toepasselijke naam, want de vereniging moest bij de oprichting de steun, van particulieren en overheid ontberen. Zij moest de eigen boontjes doppen: help u zeiven. Hij bracht enkele facetten uit de historie van de vereniging in herinnering en kwam daarbij tot de conclusie, dat de problemen van toen ook nu nog spelen. „In honderd jaar is er eigenlijk niets, veranderd. De oprichters moeten daar om het nodige idealisme en doorzettings vermogen gehad hebben". Hij wees er verder op, dat de zelfstandigheid van de vereniging altijd groot is geweest. Nieuwe plannen zijn in de maak en daarom hoopte de 'heer De Kreek, dat de oude vereniging nog lang werkzaam mag zijn in, het belang van de volks huisvesting in Goes. Ook loco-burgemeester Visscher sprak deze hoop uit. Namens het ge meentebestuur sprak hij zijn grote waardering uit voor de arbeid van de vereniging. De heer Visscher wenste, dat het gezin van de 95-jarige spoedig uitgebreid zal worden, want de taak van de vereniging is nog niet afgelo pen. „U loopt echt nog niet op uw laat ste benen. Een goede toekomst is weg gelegd", daarbij wijzend op de nieuwe stichting gemeenschappelijk woningbe- heer in Goes. De loco-burgemeester zeg de voor de toekomst alle mogelijke steun toe. Namens de afdeling Zeeland van de Nat. Woningraad sprak de heer W. C. de Ruyter uit Middelburg. Hij memo reerde, dat in 1898 de eerste geluiden werden vernomen over een woningwet. Toen pas werd de overheid wakker ge schud. Na de eerste wereldoorlog kwam de grote bloei van de woningbouwvere nigingen. Tenslotte was het de heer P. J. Jans- sens, die als voorzitter van de jubile rende vereniging een dankwoord sprak. Hij zag niets liever dan dat 'bij het 100- jarig bestaan het bezit met 50 wonin gen zou zijn uitgebreid. Plannen zijn er, maar financieel zit het nog niet rond. Sprekend over de Goese woningfedera tie zei hij, dat ook een bouwvereniging het algemeen belang heeft te dienen. Daarna heeft het bestuur vele handen mogen drukken. Staatssecretaris Roolvink UTRECHT. „Wij leven op een vulkaan, maar 't is een goed leven". Die zei de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, zaterdagmiddag in Utrecht tij dens een vergadering van de nationale organisatie van Anti-Revolutionaire Jon geren Studieclubs (Arjos). „Wij behoe ven alleen maar de voorpagina's van de kranten te bekijken," zo zei de staatssecretaris, „om te beseffen dat wij op een vuicaan leven". „Een groot deel van het nieuws heeft betrekking op onrust in de wereld, on rust die welbewust, ik zo uhaast zeg gen volgens een bepaald systeem gaan de wordt gehouden. Onze wereld is op drift. Nationaal valt dit nog wel mee, maar internationaal gezien beslist niet", aldus de heer Roolvink. Hij zei dat de politieke partijen in Nederland dichter bij elkaar zijn komen te staan. Dit moet ons echter niet doen terugverlan gen naar de tijd waarin de tegenstel lingen tussen de politieke partijen dui delijker waren. Integendeel, wij dienen hier dankbaar voor te zijn. In een samenleving, waarin oude te genstellingen verdwijnen, zo vervolgde hij, kan men met de oude doelstellin gen en grondslagen wel eens lelijk jn de knoei komen. Het gaat in ons chris- telijk-politiek handelen niet om beuzela rijen maar om de vraag in welke rich ting de samenleving zich ontwikkelt: of het mogelijk zal zijn mens te blijven. Juist in deze wereld liggen enorme mo gelijkheden; aan de ene kant een totale vernietiging van het mensdom, ander zijds een wijds perspectief in sociaal economisch opzicht. Naast alle militaire weerbaarheid heb ben wij, zo besloot de staatssecretar. s, een stuk bezieling nodig, een stuk ge loof in onze roeping: onze medemens te 'helpen zijn bestemming te vinden. KAPELLE Duivenliefhebbers uit Brabant hebben zaterdag een bezoek gebracht aan hotel de Zwaan in Kapel- Ie. Aldaar werd door de vereniging van postduivenhouders „O.W.T.B." een ten toonstelling van duiven gehouden. Prachtig materiaal was er te zien op deze expositie. In totaal waren 350 vo gels ingezonden. De jury, bestaande uit de heren A. A. de Rijk uit Roosendaal en L. A. Stroop uit Terheyden stond voor een zware taak. De prijs voor de mooiste doffer werd toegekend aan de gebroeders Houtekamer te Wolfaarts- dijk, terwijl de heer W. Krijnsen uit Waarde de prijs voor de mooiste duivin kreeg. Vele prijzen waren door de in zenders beschikbaar gesteld. De volledi ge prijzenlijst publiceren wij in ons blad van dinsdag. Ds. Pontier herdacht 50-jarig ambtsjubileum Zondag zijn in de Hervormde kerk te Kapelle voor de eerste keer de nieuwe psalm- en gezangenborden ge bruikt. De aanschaf is mogelijk ge maakt door het verjaardagfonds. UTRECHT. In de zaterdag gehou den algemene vergadering van de natio nale organisatie van Anti-Revolutionaire Jongerenstudieclubs heeft de voorzitter, de heer C. Balkenende uit Kapelle ver klaard zich bijzonder te verheugen over het pleidooi van prof. Van Niftrik voor een samengaan van de C.H.-Unie en de A.R.-Partij. De Christelijke politieke or ganisaties mogen in deze tijd van voort gaande ontkerstening niet voorbijgaan aan de vraag of hun gescheiden optrek ken de doelstellingen van de christelijke staatkunde geen, niet goed te praten, afbreuk doet, merkte de heer Balken ende op. M entaliteitsverandering Hij verklaarde voorts dat naar zijn mening beide partijen .dienen te streven naar een mentaliteitsverandering bij hun leden. Het steeds weer met nadruk naar voren brengen van verschillen en moeilijkheden, die een samengaan in de weg zouden staan, is iets anders dan een daadwerkelijk streven naar menta liteitsverandering, meende de voorzitter. De twee grote protestantse partijen dienen te zoeken naar wat hun samen bindt. De gedachte van prof. Romme, dat de jongerenorganisaties van de drie grote christen-democratische partijen zouden moeten nagaan of er een mogelijkheid bestaat om te komen tot een gemeen schappelijk werkprogram, noemde de heer Balkenende sympathiek, maar hij stelde wel de vraag of dit wel in de eerste plaats de taak van een jongeren organisatie is. Een dergelijk onderzoek en het op stellen van een proef van een christe- lijk-democratiseh werkprogram gaat, aldus de voorzitter, de krachten van een jongerenorganisatie ver te boven. In zijn openingswoord zei de heer Bal kenende dat aan de daling van het leden tal van de Arjos een eind is gekomen. Met nadruk wees hij op het belang van studie der a.r.-beginselen. Waarnemers Met de A.R.-Partij onderhoudt de Ar jos een zeer prettig contact. De jonge ren willen echter wel meer bij de prak tische politiek worden betrokken en daar om zou het nuttig zijn, meende de voor zitter, na te gaan of er mogelijkheden zijn Arjos-leden als waarnemers bij al- De oudercommissie van de Kleu terschool aan de Zuidstraat te Dom burg organiseerde voor haar kinderen een geslaagd Sint Nicolaasfeest, waar bij de kleuters vergezeld van hun ouders konden genieten van Ali ben Lux's poppentheater, die vooral met het sprookje van „Het verdwaalde prinses.e" veel succes had. Ook St.- Nieolaas bracht natuurlijk met zijn de kleintjes een bezoek. lerlei commissies, die de meningsvor ming stimuleren, toe te laten om deze leden zo een beter inzicht te laten ver krijgen in de praktische politieke vraag stukken en de toepassing van de a.r.-be ginselen in de politieke praktijk. Spr. dacht bijv. aan waarnemers in de commissies van het College van Advies der A.R.P. VLISSINGEN. Aan de voor avond van de dag waarop ds. G. J. Pontier, evangelisatie-predikant van de classis Middelburg van de Gereformeerde kerk, het feit her dacht, dat hij vijftig jaar predikant was, werd hij zaterdagavond in zijn woning aan de Badhuisstraat ge huldigd. Burgemeester mr. B. Kolff deelde de jubilerende predikant mee, dat hij was benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester Kolff schetste het leven van de predikant, waar in twee perioden bijzonder opvie len. In de eerste plaats het werk van ds. Pontier in Heerlen, waar hij van 19151949 stond. Hier ves tigden zich veel mensen van buiten de provincie die in de mijnen kwamen werken en van de kerk dreigden te vervreemden. De bur gemeester noemde de jubilerende predikant de rondreizende domi nee. In geheel Zuid-Limburg zocht hij de gereformeerden op. Reizende dominee Toen ds. Pontier in 1915 in Limburg kwam, waren er twee gereformeerde kerken met twee predikanten, bij zijn vertrek in 1949 waren er zeven kerken met negen predikanten. De heer Kolff noemde dit voor een groot gedeelte het werk van ds. Pontier. De laatste twee jaar van zijn Limburgse tijd (van 1947 SINT MAARTENSDIJK. Het college van B. en W. van de ge meente Sint Maartensdijk is van oordeel, dat de samenvoeging van de gemeenten Sint Maartens dijk en Scherpenisse een feit be hoort te worden. „Weliswaar ver liezen beide gemeenten hun zelf standigheid, maar naar onze mening zal dit verlies genomen moeten worden, aangezien de be langen van de bewoners der beide gemeenten, en in feite ook van de gehele gemeenschap op het eiland Tholen, met de samen voeging zullen zijn gediend. In dezelfde geest van samenwerking zal een gezond bestuur van de nieuw te vormen gemeente ook Bejaardenavond Kloetinge KLOETINGE. De Bond van bejaar den, afdeling Kloetinge hield haar eer ste feestavond. De opkomst was groot. De avond werd geopend door voorzit ter S. Goerree die o.m. meedeelde dat de afdeling thans reeds negentig leden telde. Verder wees hij op de medewer king van de plaatselijke middenstand bij het tot standkomen van de avond. Nadat aan mevr. N. Reijnhoudt-v. d. Hage bloemen waren aangeboden in verband met de vele werkzaamheden die zij had verricht tijdens de organi satie voor deze bijeenkomst, sprak de heer F. Leenhouts uit Souburg, lid van het hoofdbestuur. Verder sprak de heer A. Kerkhove uit Goes namens het provinciaal bestuur. De avond werd na de pauze gevuld met voordrachten en sketches. GOES. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koningin Wilhelminaschool te Goes (b.l.o.-onderwijs) de rijksgoedkeuring ont vangen voor de bouw van een nieuwe b.l.o.-school. Dit bericht bracht bij bestuur en leerkrachten grote blijdschap teweeg, want de huis vesting van het b.l.o.-onderwijs in Goes is al vele jaren heneden de maat. Thans wordt les gegeven in een gebouw aan de Vlasmarkt. Zoals bekend is het nieuwe schoolgebouw geprojecteerd op de hoek M. A. de RuyterlaanParallelweg. in de toekomst mogelijk blijken", zo schrijven B. en W. aan de raad, die in de vergadering van woensdag, des morgens om half tien, deze materie zal behandelen. Zoals bekend hebben Ged. Staten voorgesteld de samenvoeging van beide gemeente te bevorderen. Als punten, die voor samenvoeging pleiten, noemen Ged. Staten o.m.: met de indijking van de Pluimpot zal een belangrijk recrea tiegebied voor het recreatie-arme eiland Tholen worden verkregen, de gemeente St. Maartensdijk is als kerngemeente aangewezen en dërhalve is versterking van de gemeente in verband met de verwachte ontwikkeling wenselijk. Door samenvoeging wordt die versterking verkregen. De godsdienstige- en de po litieke gezindheid van de inwoners van beide gemeenten vertoont wel enige ver schillen, maar niet zodanig, dat deze een samenvoeging in de weg zouden behoe ven te staan. De beide gemeenten heb ben tenslotte dezelfde burgemeester. Geen annexatie Blijkens de toelichting aan de raad, voorziet het college de mogelijkheid, dat men dit voorstel in Scherpenisse zal op vatten als een voorstel tot annexatie van Scherpenisse bij St. Maartensdijk. Deze zienswijze is volgens B. en W. ten enemale onjuist. Tot nu toe hebben de beide gemeen ten op zeer prettige wijze kunnen sa menwerken en is met deze samenwerking ook veel bereikt. Naar de mening van B. en W. behoort een samenvoeging van beide gemeenten dan ook slechts te worden gezien als een verdere stap, waardoor in het vervolg niet enkele, maar alle onderwerpen samen zullen worden behartigd. Voorts is herhaaldelijk gebleken, dat het voor een kleine gemêente zeer moeilijk is om bepaalde werken uitge voerd te krijgen. Het komt het college voor, dat bij samenvoeging de mogelijk heden hiertoe groter worden. Ook menen B. en W., dat aanwijzing tot kerngemeente van St. Maartensdijk heeft plaats gevonden in het belang van het gehele eiland Tholen. Toch valt niet te ontkennen, dat hiermee ook een di rect belang is gemoeid voor de ge meente St. Maartensdijk. Door de sa menvoeging zullen de voordelen van de ze kernaanwijzing direct een groter deel van het eiland Tholen bestrijken. B. en W. zouden er evenmin bezwa ren tegen hebben aan de nieuw te vor men gemeente een geheel nieuwe naam te geven, waarbij St. Maartensdijk en Scherpenisse alleen zouden blijven be staan als namen van de bestaande dorpskernen. Ook voor de recreatieve mogelijkhe den menen B. en W. dat samenvoeging gewenst is. Ds. G. J. Pontier met zijn echtgenote. tot 1949) had ds. Pontier een speciale opdracht als evangelisatie-predikant. „De tweede periode, die opviel was die tijdens de tweede wereldoorlog toen u joodse families en in het bijzonder joodse kinderen onderdak verschafte", aldus de heer Kolff. De jubilerende pre dikant heeft voor zijn illegaal werk nog een half jaar gevangenisstraf moeten ondergaan. „U heeft uw ambt vervuld met veel toewijding en liefde en op een wijze die bewondering afdwingt". Hier na speldde burgemeester Kolff hem de onderscheiding op de borst. Namens de classis Middelburg sprak ds. G. D. L. Brederveld uit Souburg. In 1949 werd ds. Pontier predikant voor de gemeenten Domburg-Westkapelle en in 1954 kreeg hij een speciale opdracht van de classis als evangelisatiepredi kant, waarbij hij tevens dienst deed als ziekenhuispredikant in Bethesda te Vlissingen. Ds. Brederveld dankte de evangelisatiepredikant voor de wijze waarop hij de opdracht van de classis had vervuld. Hij betrok ook mevrouw Pontier in de hulde. Namens de gereformeerde kerk van Vlissingen voerde d.s. A. Verschoor het woord. „U heeft met taaie volharding en grote trouw uw werk gedaan en bent veel mensen tot zegen geweest". De voorzitter van Bethesda, de heer J. Moll zei o.m. „U werkt in Bethesda uitgaande van het standpunt: de kerk is de wereld". Hij dankte ds. Pontier voor het werk dat hij hier wekelijks verrichtte. Namens het evangelisatie- comité van de Gereformeerde kerk te Middelburg bracht de heer J. Duyvekot de jubilaris een gelukwens. Leed In zijn dankwoord zei ds. Pontier „Het doet wel eens leed dat in de kerken niet een grote bewogenheid is met diegenen die de rijkdom van het evangelie nog niet kennen. Het Js mijn wens en bede dat er liefde en ijver zal zijn voor het thuisfront even als deze er al is voor de zending". Hij bracht dank aan God die hem vijftig jaar de kracht had gegeven en nog gaf om dit werk te doen. Zondag heeft de 79-jarige jubilerende predikant drie kerkdiensten, achtereen volgens in Westkapelle, Domburg en Vlissingen, geleid. Volgende -week zon dag zal hij een dienst leiden in Heerlen en met Kerstmis in Waardhuizen, zijn eerste gemeente waar hij op 10 decem ber van het jaar 1911 werd bevestigd. MIDDELBURG. Het Youth for Christ-eomité Walcheren heeft de jubi leumactie ter gelegenheid van het vijf tienjarig bestaan van de Y.F.C.. zater dag afgesloten met een filmrally in het Schuttershof in Middelburg waarvoor grote belangstelling bestond. Voor een geheel gevulde zaal vertoonde de Y.F.C. de film „Zielen in conflict". Deze film met als achtergrond de Billy Graham- campagne in Londen Iaat de kijkers zien hoe verschillende mensen voor de keus worden gesteld te kiezen voor of tegen Jezus Christus. Dit verhaal, dat in werkelijkheid is gebeurd, is een groot getuigenis voor Jezus Christus, het Licht der wereld. Aan deze rally werd medewerking verleend door het Zeeuwse team. De zingende zusjes Faassen uit Vlaardingen zongen op aangrijpende en indringende wijze en kele geestelijke liederen. De algehele leiding van deze avond was in handen van Jaap Zijlstra. BERGEN OP ZOOM. In de Wijn gaardstraat te Bergen oji Zoom vond zaterdagmorgen een ernstige aanrijding plaats. In een bocht stond een motor carrier gepaarkcerd. Hiervoor moest de bestuurder van een vrachtauto, P. S. uit Bergen op Zoom. uitwijken. Daarbij reed hij met het linkerachterwïel van zijn voertuig over het voor hem links gelegen trottoir waarop twee meisjes stonden. Een van de meisjes, de acht jarige M., werd door de vrachtauto klem gereden tussen een huisgevel en de auto. Zeer ernstig verwond moest hel kind naar het ziekenhuis overgebracht worden. Bij onderzoek door de politie bleek bestuurder S. niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Hij had zon der opdracht van zijn baas achter het stuur plaats genomen. Een soortgelijk voorval deed zich za terdagmiddag voor op de Huybergse- baan. Uit de richting van de Cort Heij- ligerskazerne kwam een auto, bestuurd door H. K. uit Bergen op Zoom. Op een gegeven moment verloor de chauf feur de' macht over het stuur en reed tegen een langs de weg staande boom. De auto werd daarbij totaal vernield. K. liep ernstige verwondingen aan het hoofd op. Per ziekenauto is hij naar het Algemeen Burger Gasthuis ver voerd. Ook deze bestuurder bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3