„HET IS MET U GEBEURD IK BEN UW MOORDENAAR" Amerika steunt volledig operaties in Katanga Legerleiding in toekomst jonger Debiele jongeman doodde taxichauffeur EIS VAN ACHTTIEN JAAR EN NIEUW ONDERZOEK programma's Zaterdag 9 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 MET KRUIS V WK VREDESPALEIS J. DE SLEGTE OVERLEDEN EIS TEGEN C.B.R. OOK DOOR HOGE RAAD AFGEWEZEN Commissaris Müller in Groningen verwelkomd Dean Rusk voor vertrek naar Parijs: Haagse actie voor „geleid" verbranden van kerstbomen MEER SPAARGELD VOOR MILITAIREN IN HET KORT Rotterdam overweegt verlaging belasting voor bioscopen Rijksweg 13 is weer overdwars uitgehold Gechanteerde zou hebben geschoten SLAGBOMEN BIJ BERLIJNSE MUUR Van ome rechtbankverslaggever TTTRECHT Het komt de U-1 laatste tijd nogal eens voor dat psychiatrische rappor ten in belangrijke strafzaken voorwerp zijn van ernstige kritiek. De bedenkingen komen niet van de kant van het open baar ministerie, zoals men zou kunnen denken, maar van de zijde van de verdediging, van de partij dus die volgens de spraakmakende gemeente al tijd zoveel garen spint bij de psychiatrische expertises. Zo was het ook gisteren in Utrecht, waar een 21-jarige jongeman, Rut- ger v. d. V. uit Bunschoten, terecht stond omdat hij verantwoordelijk moet worden geacht voor de dood van de 28-jarige Amersfoortse taxi chauffeur Willem van Veenendaal. Hij wurgde hem in de vroege och tenduren van 19 juni op de stille Eemdijk van Bunschoten met een touw, gooide hem vervolgens uit zijn taxi, en maakte het verdere gedeel te van de dag een onbestemde rit door West-Nederland totdat de benzine op was. Hij werd de vol gende dag na een escapade met een huurauto in Barneveld gearres teerd. Permissie Ruteer was de vrijdag vóór hij de wurging pleegde uit de inrichting Bos- oord te Vledder ontsnapt. Daar was hij nog maar heel kort ingekwartierd geweest, als gevolg van een arrest van het Arnhemse hof, dat hem ter be schikking van de regering had gesteld. De directie van Bosoord had hem per missie gegeven om met een avond vierdaagse mee te doen. Op de laatste avond keerde hij niet terug. Rutger moest dus worden beschouwd als een patiënt. De rapporten die sinds zijn vijftiende jaar toen maakte hij voor het eerst kennis met de justitie waren uitgebracht logen er niet om. Zijn aanvankelijke motivering van de wurging van de taxichauffeeur ook al niet' ,Ik wilde per se iemand doden om het publiek te waarschuwen hoe waardeloos het is in psychiatrische in richtingen." Daar voegde hij dan later aan toe dat hij ook van plan was geweest de bekende Groningse psychiater prof. Baan te vermoorden en ook had hij het alle hoofdcommissarissen van Neder land lastig willen maken. Redenen te over dus om hem vanwege zijn laatste misdrijf nog eens nauwkeurig te on derzoeken. Maar dat was, zo zei Rutgers ver dediger mr. Keulen gisteren, niet ge beurd. De Utrechtse psychiater dr. Van der Does de Willebois had een rapport gemaakt vol leemten. De arts had bijv. niet nagegaan in hoeverre Rutger, wiens intelligentie quotiënt heel laag mocht worden genoemd, wel in staat tot kalm beraad en overleg mocht worden geacht er was hem immers moord (voorbedachte raad!) te last gelegd? Debiel Vroegere onderzoeken hadden uitge wezen dat Rutger moest worden inge deeld bij de debielen en ook dat had dr. Van der Does Willebois genegeerd. Toch waren, gaf de raadsman toe, de kwalificaties van Rutgers pathologi sche trekken niet mals. Daar stond dan volgens mr. Keulen weer de onbegrij pelijke conclusie tegenover, dat Rutger slechts enigszins verminderd toereke ningsvatbaar moest worden geacht. De raadsman vond dat een derge lijke, na korte bezoeken aan het huis van bewaring tot stand gekomen ex pertise, nimmer een bouwsteen mocht zijn voor de oordeelsvelling over de jongen. Hij vroeg een nieuw; psychia trisch onderzoek, het liefst in de ob servatiekliniek van de universiteit van Utrecht. De officier van justitie, mr. Van Dijken, die achttien jaar gevan genisstraf had geëist wegens moord, had tegen dat verzoek geen bezwaar. Maar wat heeft Rutger dan eigenlijk gedaan? Op vrijdag 16 juni, zo hebben wij gezien, keerde hij niet terug naar de inrichting waar hij moest verblijven. Hij liftte naar Kampen, logeerde daar bij een vriend, praatte van hem geld los en vertrok vervolgens naar Amers foort. Daar ontmoette hij op zondag avond een meisje uit Scherpenzeel, met wie hij verder optrok en die hij naar de laatste trein bracht. Op het stationsplein van Amersfoort kreeg hij. zo zei hij gisteren, de in val om een taxichauffeur te beroven. Hij had geld nodig. Er stond één taxi op de standplaats en hij besloot het daarmee te proberen. Eerst ging hij op zoek naar een stuk ijzer of hout. dat hij als wapen wilde ge bruiken. Toen. zei hij gisteren tegen de rechters, besloot ik om maar een gevecht met de blote vuist te riskeren. Die verklaring week af van de eer der gedane mededelingen, bij politie en rechter-commissaris. Daar had hij verteld dat hij op zijn speurtocht naar een slagwapen in een halletje van het station een touw had weggenomen uit een kluwen, waarmee de pakken met kranten bijeen gehouden worden. De officier hechtte aan dat verhaal meer waarde dan aan het nieuwe van gisteren, en hij meende dat toen Rut ger aan het zoeken was en het touw vond, het overleg dat noodzakelijk is voor moord reeds begonnen was; Rutger hield gisteren echter voet bij stuk. Hij ontkende, eveneens in te genstelling tot vroeger, dat hij de op zet had gehad om de taxichauffeur te doden. „Het is niet te geloven", vond de president, en hij riep de verklaring in herinnering waarin Rutger had ge zegd dat hy had willen moorden om een waarschuwing aan het publiek te geven. „Ik heb zoveel gezegd", zei de jongen. Hu hield vol: „Ik vond het touw later in de taxi en toen pas kwam ik op de gedachte om het te gebruiken". Rutger had, zo vertelde hij, met chauffeur Van Veenendaal een be drag van 17(4 gulden afgemaakt voor een rit naar Bunschoten. Hij was ach ter de chauffeursplaats gaan zitten. In Bunschoten liet hij de taxi stoppen op de doodstille Eemdijk. Het was diep in de nacht en er was geen mens te bekennen. De chauffeur liet zijn wagen vaart minderen en toen sloeg Rutger hem plotseling het touw om de hals. Hij sleurde het hard aan, en daarmee brak hij ieder verzet in zijn slachtoffer. Diens hoofd werd achterover getrokken en Rutger maak te het wurgende koord vast aan een riem aan de achterkant van de chauf feursplaats. Toen stapte hij uit. Hij opende het voorste portier en zag bij het licht van het binnenlampje dat het gezicht van Van Veenendaal blauw was. „Ik schrok", zegt hij nu. „Ik keek naar zijn lippen. Die bewogen. Ik heb ook aan zijn hart gevoeld. Het klopte nog." De president viel uit: „Moeten wij dat geloven". Het ontbreekt er nog maar aan dat u ons komt vertellen dat u kunstmatige ademhaling hebt toegepast!" Het was een luguber stukje humor, maar het brak de spanning in de rechtszaal een beetje en er werd onderdrukt gelachen. „U lacht om mij", verweet Rutger de president. Zijn verhaal behelsde verder dat hij de handen van zijn stervende slachtoffer had moeten losmaken van het stuur. Toen had hij, zei hij, hem buiten neergelegd. „Neergelegd?" vroeg weer de pre sident, „zegt u maar rustig neerge gooid. Het gezicht zat vol beschadi gingen van de val." „Toch heb ik hem neergelegd", zei Rutger. „En ik dacht dat hij nog leefde. De. tooh al wat aarzelachtige zelfver zekerdheid van de jongen stortte echter in, toen adjudant Nederhand van de rijkspolitie te Bunschoten naast hem kwam staan. De politieman moest de rechtbank vertellen hoe de eerste be kentenis van Rutger in zijn werk was gegaan. Die was gekomen nadat een speurhond hem had aangewezen. „Laat hem maar aan mij over", had de adjudant tegen de officier van justi tie en de andere hoge functionarissen gezegd: „Ik ken hem." Hij was Rutgers cel binnengegaan en daar had de jon gen het toegegeven: „Ik heb een man vermoord, ik heb een man gewurgd." De adjudant herinnerde zich dat Rutger hem had verteld dat hij bij het plegen van de moord tegen Willem van Veenendaal had geroepen: „Het is met u gebeurd, ik ben uw moordenaar!" Fantasie Opgezweepte fantasie om aan inner lijke spanning lucht te geven? Zo noemde Rutgers verdediger het. Of werkelijkheid? Daarop hield de officier van justitie het. Had niet psy chiater Van der Does de Willebois ge constateerd dat Rutger grote belang stelling had voor alles wat over mis daden in kranten werd geschreven? Rutger zelf boog snikkend voorover terwijl de adjudant aan het woord was. Ja, gaf hij toe, hij had toen bekend. Maar neen, zoals de adjudant het alle maal vertelde, zo kon het niet gebeurd zijn. Aldus veranderde hij gisteren steeds van stemming en inzicht. Het ene ogen blik klaagde hij gebelgd dat hem bij zijn arrestatie niet was gezegd waar voor hij werd aangehouden, het volgen de mompelde hij geslagen over „een droom", over „ontwaken". Dan weer voegde hij de president, die zijn aanval op de taxichauffeur vergeleek met een aanranding met een levensgevaarlijk mes, verontwaardigd toe, dat er in deze zaak helemaal geen sprake was van een mes. Hij kan geen afstand nemen, zeiden de rapporten, hij leeft van uur tot uur. V ergaarbakken De verdediger vroeg: „Is zo'n jongen, die jaren heeft gezworven van gesticht tot gesticht, eerder vergaarbakken dan instellingen voor psychiatrische zorg, in staat een moord uit te denken?" Aan het einde van het pleidooi vroeg de president Rutger of hij nog iets als laatste woord wilde zeggen. De jongen schudde het diep gebogen hoofd: „Ik weet het niet, ik weet het niet", zei hij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De boekhandelaar J. de Slegte is op 62-jarige leeftijd in Den Haag overleden. De naam De Slegte is een begrip voor allen die het boek liefde toe dragen. Zijn grote winkels in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Haarlem zijn voor hen een belang rijke plaats. Immers is ,,De Slegte" zoals zijn winkels in de wandeling heten, niet alleen befaamd om de uitgeversres tanten die er worden verkocht, maar ook om de grote reeksen belangrijke boeken die tweedehands worden aan geboden en de antiquarische boeken. Boekhandel De Slegte is begonnen als een kleine uitleenbibliotheek annex tweedehands boekwinkel in de Een- drachtstraat te Rotterdam. In de loop der jaren heeft de heer De Slegte zijn bedrijf uitgebreid tot een boekhandel die een bijzondere (en grote) plaats in de wereld der lezers inneemt. De winkel in de oorspronkelijke stad van vestiging heeft kortgeleden op de Coolsingel een nieuw modern pand be trokken. Enige tijd geleden is in Baarn een centraal magazijn gekocht, van waar uit de winkels worden bevoorraad. De begrafenis van de heer De Sleg te is in stilte in Den Haag geschied. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Ook van de Ho ge Raad heeft de Centrale Bond van Autorijschoolhouders ongelijk gekregen in het proces dat de bond had aangespannen tegen het Cen traal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. Volgens de bond was het onrechtmatig en in strijd met de vrijheid van on derwijs dat het C.B.R. alleen aan rijschoolhouders met het Vamordi- ploma toestaat het examen van hun leerlingen mee te maken. De president van de rechtbank en het gerechtshof hadden deze redenering al verworpen. „Het bijwonen van een examen is niet. essentieel voor een goede be drijfsvoering", overwoog de Hoge Raad in het arrest waarbij het cassa tieberoep van de bond werd afgewe zen. „Het C.B.R. heeft door het ver lenen van de faciliteit niets onrecht matigs begaan en het staat het C.B.R. vrij aan rijschoolhouders met bepaal de bekwaamheden faciliteiten te ver lenen", aldus het arrest. De vrijheid van onderwijs is vol gens de Hoge Raad niet bedoeld om iedereen die onderwijs geeft, onge acht zijn bekwaamheid, gelijke kan sen te geven. Zelfs als het C.B.R. met zijn regeling .sanering wil, is dat ge oorloofd. Evenmin is er sprake van ongeoorloofde discriminatie, want de bijkomende concurrentie tussen rij schoolhouders met en zonder Vamor- diploma vond de Hoge Raad niet ab normaal. Van onze correspondent GRONINGEN. Een deputatie van vijftien Rotterdamse politiemensen heeft gisteren haar collega, commissaris K. J. Müller van de verkeerspolitie, afge leverd ih de raadszaal van het Groning se stadhuis. De heer Müller is benoemd tot hoofdcommissaris van politie in Gro ningen. De Rotterdamse hoofdcommissaris, de heer A. Wolters, sprak een „afduwre- de", zoals hij het uitdrukte. Hij wenste de heer Müller een goede reis als hoofd commissaris in Groningen. In zijn installatierede zei burgemeester J. Tuin van Groningen over de nieuwe hoofdcommissaris: „Een van de beste verkeersdeskundigen in ons land". Mr. J. Koerts, commissaris van politie in Groningen verwelkomde de nieuwe chef namens het Groningse politiekorps. De nieuwe hoofdcommissaris zei ten slotte zich gesteund te voelen door zijn Rotterdamse vrienden, die hem op zo'n prettige wijze kwamen uitluiden. WASHINGTON (Reuter, A.P.) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die vandaag naar Parijs vertrekt voor de bijwoning van de ministerraad van de Navo, verklaarde gisteren dat de Berlijnse kwestie het be langrijkste onderwerp van gesprek zal zijn. „Het gaat in deze kwestie om een meningsverschil tussen Moskou en het Westen en niet om meningsverschillen onder de geallieerden zelf. Er bestaat weliswaar verschil van inzicht over de houding die tegenover de Russen moet worden aangenomen, maar over de kern van de zaak zijn we het eens", aldus Rusk. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of Amerika alleen met de Russen zal gaan onderhandelen als de bondgenoten het niet eens worden. Over de strijd in Congo merkte Rusk op dat er een burgeroorlog zal uitbreken als Katanga niet bij de rest van het land wordt geïntegreerd. ,,De operatie in Katanga wordt volle dig door ons gesteund en moet sla gen", zo zei hij. Rusk zei verder dat Amerika de DEN HAAG. In Den Haag worden maatregelen getroffen om ernstige relletjes tijdens jaarlijkse kerstboomverbrandingen te voorko men. Vorig jaar kreeg deze actie een noodlottig slot, toen bij een botsing tussen publiek en politie de jeugdige Wim Scholte met een sabel werd doodgestoken. Na dit ernstige incident lieten ver scheidene wijkverenigingen weten, dat op hun medewerking aan de jaarlijk se kerstboomverbrandingen niet lan ger hoefde te worden gerekend. De Haagse Jeugdaetie en het Algemeen Haagse Comité hebben besloten de zaken anders aan te pakken. Er zullen geen optochten meer naar de verzamelplaatsen worden gehou den. De Hagenaars zal worden ge vraagd kerstbomen binnenshuis te houden tot 2 januari, de dag van de verbrandingen. Op die dag kunnen zij, tussen vier uur en kwart over zeven, de bomen inleveren op een van de dertien plaatsen waar de verbrandin gen worden gehouden. Op elke plaats zullen tien ordecom missarissen met hulp van de politie voor de goede orde zorgen. Getracht zal worden het aantal „wilde kerst boombrandjes" te beperken. DEN HAAG. De spaarregeling voor dienstplichtigen zal wat ruimer worden. De schatkist zal met ingang van 1 januari 1962 aan de militairen die een dubbeltje per dag terzijde laten leggen een bedrag bijpassen zodat zij tweehonderd gulden uitbetaald krijgen, als zij afzwaaien. Als de twee maan den extra diensttijd er af gaan wordt dit bedrag 180 gulden. Deze uitbreiding van de spaarrege ling beloofde minister Visser gisteren aan de Tweede Kamer, die daarmee geheel haar zin kreeg. In maart van dit jaar was de motie-Van Vliet aangeno men die uitging van een tientje per maand, voor de hele eerste diensttijd dus tweehonderd of 180 gulden. De re geling die op grond daarvan aanvanke lijk door defensie was opgesteld kwam echter niet verder dan een bedrag dat ongeveer 35 gulden lager lag. Het was er om begonnen de dienst plichtigen met een kledingtoelage naar huis te laten gaan, maar minister Vis eer wilde van bestedingsdwang niets weten. De spaarzin bevorderen vond hij belangrijker. De jongelui mogen wat mij betreft met het geld doen wat zij willen, zo zei hij, al kopen zij er een verlovingsring van of gaan zij ervan met vakantie. Khayat naar New York, de Verenigde Naties. Zijn kruis schroeft hij uit el kaar. In drie pakketten neemt hij het mee. Van onze Haagse redactie TVEN HAAG Gebogen onder een veertig kilo zwaar eikenhouten kruis is de Libanees Edmond Khayat gisteren het Vredespaleis in Den Haag binnengegaan. Hij overhandigde aan de griffier van het Internationale hof van justitie, Garnier Coignet, zijn plan voor de vrede, veertien foliovellen lang en de aanbeveling het Hof zo spoedig mogelijk te ontbinden. Khayat heeft in verscheidene Euro pese steden zijn kruis, dat vijf meter lang is, rondgedragen om te pleiten voor de vrede. In Den Haag voerde zijn tocht langs het Binnenhof en Plein 1813 naar het Vredespaleis. De kleine, donkere man in zijn verschoten over jas werd gevolgd door enkele tientallen belangstellenden. De Libanees meent, dat het vertrou wen van de mensen in hun regeringen is verbroken. Daardoor is het Hof niet meer representatief. Het nieuw in te stellen Hof, zegt hij, moet de regerin gen enerzijds en de bevolking ander zijds dagvaarden om de regeringen zo nodig op het rechte pad te brengen. Uit Den Haag vertrekt Edmond (Advertentie) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Staatssecretaris Calmeyer heeft gisteren aan de Tweede Kamer uitgelegd hoe het zit met het ontslag van legerofficieren op 55-jarige leeftijd. Het ontslag on langs van twaalf officieren tegelijk had sterk de aandacht van de Ka mer getrokken. Dit ontslag is met bijzondere zorgen omkleed, aldus de staatssecretaris. Een zware commissie heeft alles mi nutieus bekeken. Het is gebeurd op grond van een bepaling uit de Bevor- deringswet van 1902, waarvan na de oorlog herhaalde malen gebruik is ge maakt om officieren met overigens goede kwaliteiten, maar die geleidelijk „inzakken" en niet meer voor hun fünctie geschikt zijn, te ontslaan. Een aantal bleek niet meer tegen de hun opgedragen taak opgewassen. De bedoeling is om het officiers korps wat te verjongen en bovendien de bevorderingen wat vlotter te ma ken. Een moderne krijgsmacht heeft volgens de staatssecretaris nu een maal geschikte krachten nodig. Officieren die niet meer voor hun functie geschikt zijn, behoren zijns in ziens niet in lagere functies in dienst gehouden te worden. Schrijnende ge vallen beloofde de staatssecretaris in het oog te zullen houden. Mag u ook alleen maar uw radio of tv aanzetten als uw zuil in de aether is of behoort u tot de kritische minderheid die meent zelf te kunnen kiezen wat de moeite waard is, gezien of gehoord te worden? Verzeker u dan van onpartijdige voor lichting over het beste wat dagelijks door radio en tv wordt geboden abonneer u op VRIJE GELUIDEN het programma blad van de VPRO met zijn obiektieve duidelijke en volledige weergave van binnen- en buitenlandse uitzendingen. Vraag 'n proefnummer of abonneer u direkt. De prijs? 3.25 kwartaal. Het adres? VPRO HILVERSUM (postbus 11) ZONDAG 10 DECEMBER RADIO HILVERSUM I. 402 M. VARA: 8.00 Nws; 8.18 Aubade door trombone kwart; 8.25 Voor het platteland; 8.35 Gevar progr; 9.45 Geestelijk leven, toespr; 10.00 Kamerork; 10.30 Gevar pro- gr. AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.30 Sport- ber; 12.32 Koperork; 13.00 Nws; 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 13.17 Meded of gram; 13.20 Progr voor alle weggebrui kers; 14.00 Liederen en canzonetten; 14.30 Boekbespr; 14.40 Gram; 15.10 Ingmar Bergman, lezing; 15.20 Kamerork; 16.00 Dansork; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar progr; 17.30 V d jeugd; 17.50 Nws, sportuitsl en sportjourn. VPRO: 18.30 Ned Herv kerkd. IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De open deur: veertiendaagse rubriek. AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.50 De vrouw in het wit, hoorsp; 21.25 Intern volksliederen; 21.45 In het voetspoor der wetenschap, klankb; 22.00 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Act; 22.55 Meded en sportuitsl; 23.00 Lichte muz; 23.40 Zang- en ham mondorgel; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 M. KRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws en weerber; 9.45 Vocaal ens. IKOR: 10.00 Muz v d zondag; 10.15 Remonstr kerkd; 11.30 Vraag en ant woord; 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl comm; 12.25 Metropole ork en so liste; 12.55 De hand aan de ploeg, lezing; 13.00 Nws; 13.05 Licht progr; 13.30 V d kind; 14.00 De luister van uw huis, klankb over de liturgie; 14.30 Cello en piano; 15.00 De Vliegende Hollandeer, praatje; 15.10 Koorzang; 15.30 Muzikale lezing; 16.00 Sport; 16.30 Vespers CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereform kerkd NCRV: 18.30 Oude muz; 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Samenzang; 19.30 Door een geopende deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws: 20.00 Testbemanning, hoorsp; 20.35 Nederl muz; 21.10 Kampvuren langs de evenaar, lezing; 21.30 Gram; 22.00 Licht progr; 22.20 22.25 Boekbesprek; 22.30 Nws; 22.40 In het land van de dich ter, literaire lezing; 33.00 Avondgebed: 23.15 Promenade-ork en solist; 23.5524.00 Nws. radio MAANDAG 11 DECEMBER RADIO TELEVISIE HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Garm; 8.35 Van de voor pagina, praatje; 8.40 Gram; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram; VPRO: 10.00 Aan de kant of aan kant?: overdenking; VARA: 10.20 12.000 minuten voor boven de zestig; 11.20 Voordr; 11.35 Volksliedjes; 12.00 Politiekapel; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Hammondorgelspel; 13.45 Wikken en wegen, praatje; 14.00 Pianotrio; 14.30 V. d. jeugd; 15.15 Promenade ork., koor en sol; 15.45 Gitaarrecital; 15.55 Oude liedjes; 16.10 Muziek-revue; 16.50 Streekuitz; 17.10 Lichte muz; 17.25 Roemeens ork; 17.50 Mi- lit. comm; 18.00 Nws. en comm; 18.20 Act; 18.30 Lichte muz; 19.00 Pari. overz; 19.15 Regeringsuitz; 19.30 Lichte muz; 20.00 Nws; 20.05 Cabaret; 20.35 Quiz: 21.25 Lichte muz; 21.55 Actueel progr; 22.30 Nws; 22.40 Symf. ork., koor en sol; 23.10 Muzik. dis cussie; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber; 7.10 Gram; 7.13 Idem; 7.20 Sportuitsl; 7.30 Ge wijde muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V. d. zieken; 9.35 Gram; 9.40 V. d. vrouw; 10.10 Gram; 10.20 Theologische etherleergang; 11.05 Gram; 12.00 Idem; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.30 Land-en tuinb.meded; 12.33 Koor zang; 12.53 Gram. of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.30 Gevar. progr; 15.30 Gram; 16.00 Bij beloverdenking; 16.30 Bas en piano; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 V. d. jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 Orgelspel; 18.30 Gram; 18.50 Open baar Kunstbezit; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram: 19.30 Radiokrant; 19.50 Musette-muz; 20.20 Droom en droesem, hoorsp; 21.15 Instr septet; 21.35 Koorzang; 22.00 Parlementair comm; 22.15 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.05 Lichte muz; 23.55 Gram; 23.55-24.00 Nws ZATERDAG In de toneelmati nee van de Vara (Hilversum I, 3.30) wordt een opvoering gegeven van het stuk ,,'n Tik van de zonvan N. C. Hunter in de vertaling van Then Lammertse. Willem van Ca- pellen voert de regie. De lichte muziek komt 's middags aan hod met Cees Slingers Diamond Five (1.50), Italiaanse melodieën op de grammofoonplaat (3.05), via Hilversum I en met De springplank (5.40) via Hilversum II. 's Avonds zijn er de amusements programma's „Smaken verschillen3 en „Tierelantijnen" (resp. Hilv.I, 8.05 en HilvII, 9 uur). Vanmorgen om 10.15 kan men over Hilversum II naar de lucide muziek van Eric Satie luisteren. Het pro gramma bevat onder andere de Vijf Nocturnes voor piano en Portrait de Socrate. De uitvoerenden zijn het Ka merorkest van de Franse Radio, de pianist Jean Wiener en vocale solis ten. Het programma „Populaire klas sieken" vanavond om 7.55 over Hil versum II biedt onder andere een ver tolking van het Derde Pianoconcert van Raehmaninof door Moura Lym- pany met het New Symphony Or chestra onder leiding van Anthony Collins. Te middernacht begint over de zen ders van de WDR en de vierde lijn van de draadomroep een strijkkwar tetprogramma door het Vegh Quar- radio morgen NTS: 14.0015.00 Documentair progr; 15.3017.30 Badminton; 19.30 Weekjourn; 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 School voor volwassenen, TV-spel; 21.15 Amster dams Kunstmaandork en solist; 21.55 TV- film; 22.20 Epiloog. DUITSLAND 11.00 Documentair progr; 11.30 Week journ; 12.00 Intern borreluurtje; 12.50 Pro- gr-overz; 13.10 Regionaal weekjourn; 14.30 V d kind; 14.55 Filmrep; 15.25 TV-spel; 16.05 Documentair progr; 16.55 Speelfilm; 18.15 Boekbespr; 19.00 Aan deze en gene zijde van de zonegrens; 19.30 Sportjourn; 20.00 Nws; 20.10 Adventsprogr; 20.20 Volks dansen; 21.25 TV-spel; 21.45 Die Chinesin- nen, opera; 22.35 Nws; 22.40 Uitreiking Nobelprijs. BELGIË VLAAMS 16.00 Kinderen en boeken; 16.10 Ballet film; 16.30—16.50 V d kleuters; 18.00 V d jeugd; 19.15 Eurovisie: IJshockeywedstr; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Ge var progr; 21.45 Sportact; 22.10 Korte films; 22.45 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz; NCRV: 20.20 Act: 20.30 De vier dochters Bennet, feulll, (deel 2); NTS: 21.10 Documentaire film: NCRV: 21.40 Parlementair forum DUITSLAND 17.00-18.25 V. d. kind: (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr. overz; 18.25 Die Nord- schau: WDR: 18.40 Hier und Heute: 19.15 Met zevenmijlslaarzen; 19.25 Moeder is de allerbeste.); 20.00 Journ; 20.20 Reportage: 20.50 Documentair progr: 21.45 Pol. gespr: 22.25 Filmrep: 22.55 Laatste nws. BELGIË FRANS 18.30 V. d. kind; 19.00 Sport; 19.40 En gelse les; 20.00 Nws; 20.30 Zang; 21.30 Do cumentair progr; 22.15 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 V. d jeugd; 19.30 Filmrep; 19.45 Cult, act; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Speelfilm; 22.00 Toneelkron; 22.30 Nieuws. ZONDAG Aan het gevarieerde ochtendprogramma „Strijk en zet" werken deze keer mee de New Or leans Syneopators en Annie Pal. ien met het Notenshoworkest van Jan Corduwener (Hilversum I, 10.30). Op de grammofoonplaat zijn Victor Sil vester en zijn Silver Strings 's mid dags tussen 2.40 en 3.10 te beluiste ren. Aansluitend daarop spreekt Hans Reijzer over de Zweedse cineast Ing mar Bergman. Eveneens via Hilver sum I. De wekelijkse Ted Heath show is te horen om 8.35 in Light programme van de B.B.C. Jazzmuziek: Brussel Frans, 11 uur. Vanmiddag om 2.30 speelt de nieuw benoemde solocellist van het Concertgebouworkest, Jean Decroos. met zijn echtgenote, de pianiste Da nielle Dechenne, de Sonate opus 119 van Serge Prokojieff. militaire en economische hulp aan de regering van Zuid-Vietnam zal uit breiden. Hij drong er bij andere ge allieerde en bevriende landen op aan eveneens hulp te verlenen. Het besluit van Engeland om de verkoop van vliegtuigen aan commu nistisch China toe te staan, achtte hij niet gelukkig. Hij voegde er echter aan toe dat het hier een transactie van commerciële aard betreft waar over elke regering voor zich moet be slissen. Op de conferentie van de volgende week zal ook gesproken worden over de vorming van een geallieerde strijdmacht uitgerust met kernwa pens. (Advertentie) MET GRATIS CHOCOLADE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Rotterdam overweegt de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen met vijf procent te verla gen. Met deze mededeling besloot me juffrouw mr. J. Zeelenberg in de gis termiddag voortgezette begrotings vergadering van de gemeenteraad het goed-gedocumenteerde betoog waar mee zij haar beleid als wethouder van financiën verdedigde. Met de vermakelijkheidsbelasting verkeren de bioscopen ook na de ta riefverlaging van februari 1954 nog al tijd in een uitzonderingspositie. Voor de bioscopen geldt een tarief van 25 procent van de toegangsprijs; voor al le andere openbare vermakelijkheden behoeft slechts twintig procent te wor den betaald. Bij een sluitende begroting en een nieuwe rijksregeling die nogal mee valt, achtte zij het billijk dat thans wordt overwogen het tariefverschU van vijf procent, dat velen onrecht vaardig vinden, op te heffen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Langs de kort ge leden geheel verbeterde rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag) zijn op enkele punten weer borden verschenen die waarschuwen voor de beruchte „uit holling overdwars". Een jaar of wat geleden bezorgden deze uithollingen de weg zijn bijnaam „rijksroetsjbaan" Van de kant van verkeer en water staat wordt erop gewezen dat de weg de drukste van Nederland wel onlangs werd verbouwd, maar dat daarbij de ondergrond niet is veran derd. Verzakkingen in de slappe bo dem zullen blijven voorkomen, vooral op die plaatsen waar vroeger grep pels liepen. De weg zal regelmafig moeten worden bijgehouden. De nieuwe rijksweg 4a (Ypenburg- Burgerveen) lijdt ook aan dit euvel. Gisteren werd het werk voltooid aan een 1500 meter lang stuk van de weg kort voor Leiderdorp. Daar zijn verzwakte betonplaten omhoogge- pompt door er zand onder te spuiten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de chantagezaak die zich heeft afgespeeld in de Haagse Scheldestraat, is gisteren ook de man die werd gechanteerd, de 45-jarige koop man J. E. gearresteerd. De gebroeders H., die hadden geprobeerd E. tiendui zend gulden afhandig te maken, hebben tegen hem een klacht ingediend wegens poging tot doodslag. Ook is de veertigjarige schilder M. v. M. aangehouden. Hij zou betrokken zijn geweest bij het gooien van een Molotof- cocktail m het huis van E. Na langdurig verhoor van de broers H. werd donder dag een 31-jarige slager aangehouden. Hij werd verhoord en bracht de nacht in de cel door. Gisteren werd hij echter weer vrijgelaten. In zijn plaats draaide toen M. v. M. de cel in. Inmiddels was gebeleken dat dinsdag in de Scheldestraat reeds was geschoten. De broers beweren nu dat E. de schutter is geweest en dat hij op hen heeft gevuurd. Op die beschuldiging is E. aangehouden. Vuurwapens zijn nog niet gevonden. BONN. Aan de zeven opengelaten grensovergangen tussen West en Oost- Berlijn (vier voor Westberlijners, twee voor Westduitsers en één voor buiten landers) heeft de Oostduitse overheid gisteren slagbomen opgericht. Volgens een bepaling van het Oostduitse minis terie van binnenlandse zaken moeten burgers zich legitimeren, militairen in uniform kunnen gewoon passeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6