'Al deze hulde.. Ik had het niet verwacht r Kubala gaat brokken in Spaanse voetbal lijmen Grootmeester Benkö stelde niet teleur TANK ESSO EXTRA Relaas van een wereldkampioen Kryptogram öoor ónton qeesink Van Geet werd door zege op Bisguier held van de dag Kunstijsbaan in Amsterdam Barcelona's voorzitter luidde de noodklok Csso Matthews speelt mee met DWV in erewedstrijd Zwaarder Twaalf jaar Schaaktoernooi in Utrecht Bezorgdheid om algemene crisis Daar staat je nieuwe baas! Afgelaste wedstrijden Zaterdag 9 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 OMS denk ik wel eens: als ik het allemaal tevoren had geweten, was ik geen wereldkampioen geworden. Ik had er werkelijk geen voorstelling van wat dat allemaal inhoudt. In de eerste plaats al die verslaggevers, huldigingen en dergelijke. Ook de telefoon staat geen moment stil. Maar dat alles neemt natuurlijk weer niet weg, dat ik toch wel heel erg blij ben met mijn dat spreekt haast van zelf een hoogtepunt in mijn leven betekent. wereldtitel, dat dit voor mij Vóórdat ik naar Parijs ging waren er een heleboel mensen die zeiden dat ik wel wereldkampioen zou worden, maar in hun achterhoofd wisten ze eigenlijk wel dat het onmo gelijk was. Zelf had ik eerlijk gezegd geen vast omlijnde gedachten omtrent mijn kansen. Ik houd nu eenmaal voornamelijk van partijen ma ken. Alleen had ik mij uiteraard voorgenomen mijn uiterste best te zullen doen. Wat dan die wedstrijden in Parijs betreft moet ik zeggen dat tot mijn verbazing de ontmoe tingen met de Japanners beslist niet de zwaarste waren. Natuur lijk wel lichamelijk, maar men taal waren ze echt niet de moei lijkste. WEEL ZWAARDER had ik het bij- voorbeeld tegen Bourgoin, de Franse kampioen en finalist op de wedstrijden om het Europese kam pioenschap in Milaan. Het was na melijk zo, dat ik als Europees kam pioen geacht werd hem te verslaan. Datzelfde nu hadden de Japanners op hun beurt tegenover mij. Men taal kon ik dan ook rustig tegen over de Japanners gaan staan. Wan neer ik zou verliezen zou dat ten slotte de gewoonste zaak van de wereld' zijn. Door deze omstandigheden heb ik me bij de voorbereidingen voor Parijs op twee typen wedstrijden moeten instellen. Voor de ontmoe ting met Bourgoin en voor de wed strijden tegen de Japanners. Wat me overigens in Parijs het meest verbaasde is, dat ik uit de technieken van de Japanners kon blijven. Vooral tegen Kaminaga trof me dat heel sterk. Kaminaga is nationaal kampioen en grootmeester. Zelfs in Japan is hij een klasse apart. Hij slaagde erin twee maal achter elkaar Japans kampioen te worden en dat is vóór hem nog maar aan één judoka gelukt. 'T'OEN IK eenmaal van hem had gewonnen wist ik in de finale tegen Sone, dat mijn tegenstander bang was geworden. Ik had in Tokio al eens met hem gewerkt. Hij had bij die gelegenheid een schouder blessure opgelopen. Ja, op z'n Hol lands gezegd: hij kneep hem echt wel een beetje. Ik wist verder dat Sone de op dracht had alles vanuit de verdedi ging te doen. Na een minuut of vijf en dat verbaasde me heel erg begon de vermoeidheid zich bij hem al duidelijk af te tekenen. Ik kon gewoon aan hem voelen dat het gevaar was geweken. Dat gevoel bleek juist en nu ben ik wereld kampioen. TK HEB nu twaalf jaar deel uit- 1 gemaakt van de Nederlandse ploeg en gezien de tijd die het aan training en voorbereiding kost om aan de top te blijven en gezien ook het besluit de amateurs en leraren in aparte klassen te plaatsen is voor mij de animo voor de wedstrijd sport er wel af. Voor mijn vrouw is dit wel prettig. Ze mopperde nogal eens, omdat ik enorm vaak van huis was. Niet alleen voor wedstrijden, maar ook wegens de vele voorbereidende werkzaamheden. In feite maakte het daarom voor haar niets uit of ik in mijn woonplaats Utrecht of in Parijs uit moest komen. Dit alles heeft mij nu doen besluiten met het wedstrijd-judo te stoppen. Nu ik niet meer zoveel aan eigen conditie hoef te werken kan ik mij voor de volle honderd procent inzetten voor mijn sportschool die ik vanaf oktober 1957 heb en voor mijn leerlingen. ■u 4 9 Vandaag gaat de Jaap Eden-kunst ijsbaan in Amsterdam-Oost voor het publiek open. Gisteren hebben leden van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats NVBHSkennis mogen maken met de prachtige ijspiste. Naast de rijders de nieuwe egaliseer- machinedie er voor zorgty dat het ijsoppervlak steeds spiegelglad en overal gelijk is. Vanmiddag open voor publiek Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Vanmiddag om twee uur gaat de nieuwe kunstijsbaan ..Jaap Eden" in Amsterdam open voor het publiek. Deze baan, die door Sport- initiatief Amsterdam tot stand kwam, wordt bevroren door vijf compressoren. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Drs. D. D. van Geet werd gisteren tijdens het schaaktoernooi in Utrecht de held van de dag. Hij versloeg op grootse wijze de Amerikaanse groot meester Bisguier. De eerste zet (l.Pc3) trok uiteraard sterk de aandacht; het spel kwam, via verwisseling van zetten, in een Aljechin- verdediging terecht, die beiden zeer on orthodox behandelden. Omstreeks de De taken van een kersverse wereldkampioen judo zijn vele Hier ziet men Geesink assistentie verlenen bfj het slaan van de eer ste paal voor het nieuwe sportinstituut van Tony Wagenaar in Am sterdam. Dat was donderdag. Daarvoor en daarna is Geesink in het middelpunt van de belangstelling gebleven. door H. Kramer TIJDENS de landeirwed- strijd Hongarije-Neder- land, die in 1948 te Boe dapest werd gespeeld overhan digde ik toen aan de twintig jarige Hongaarse schaakmees ter Paul Benkö een exemplaar van het Algemeen Dagblad, waarin hem een veelbelovende toekomst werd voorspeld. Paul Benkö is thans 33 jaar oud. Hij heeft de in hem gestelde verwachtingen niet beschaamd. Tijdens de Hongaarse 'op stand is hij uitgeweken naar de Verenigde Staten, waar hij zich liet naturaliseren. Hij heeft zich via het interzonale toernooi te Portoroz in 1958 geplaatst in het Kandidatentoernooi van 1959. Tegen de Russen bleek hij echter niet opgewassen te zijn. Jongste wapenfeit VIJN jongste wapenfeit is het win- L> nen van het Amerikaanse „open" kampioenschap van de Ver enigde Staten, dat vooral bekend is om de prijzen die er te winnen zijn. Enkele jaren geleden bestond de prijs uit een luxe auto, die gewon nen werd door Rossolimo, vroeger, taxi-chauffeur te Parijs. Hieronder volgt een fraaie prestatie van Benkö (die thans de titel van in ternationaal grootmeester draagt! tegen de beroemde Robert Byrne. Wit: R. Byrne. Zwart: P. Benkö. (San Francisco 1961) Ben-oni verdediging 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. g2g3, c7c5; 4. d4d5, Lf8g7; 5. Pbl—c3, d7—d6; 6. Lfl—g2, a7—a6; 7. Pgl—h3, b7b5!? (Ondernemend gespeeld. Terecht stuurt Benkö aan op taktische verwik kelingen, daar de tegenstander juist op strategisch terrein bijzonder sterk is.) 8. c4xb5, aBxb5; 9. Pc3xb5, Dd8—a5t: 10. Pb5c3, Pf6- e4; 11. Lg2xe4, Lc8xh3 'Zwart kon door 11Lxc3t; 12. bxc3, Dxc3t zijn pion heroveren, maar na 13. Ld2 staat wit met zijn loperpaar overwegend). 12. Lel—d2. 0—0; 13. Tal—cl, Pb8— d7; 14. b2—b3. (Het nadeel van wit is, dat hij niet kan rokeren; hy wil daarom de koning via f2 in veiligheid brengen.) 14Tf8—c8; 15. Pc3—a4, Da5- b5; 16. Le4d3, Db5—b7; 17. f2—f3. (Nu faalt 17Dxd5 op 18. Le4.) 17Pd7—eS; 18. Ld3—bl, c5c4! (Dankzij deze doorbraak komen plot seling alle zwarte stukken tot een koortsachtige aktiviteit.) 19. Ld2—e3. BENKÖ abcdefgh BYRNE 19c4xb3! 20. Telxc8t (Op 20. axb3 wint zwart door 20. Txcl, Txa4! 22. bxa4, Dxbl, maar te proberen was nog 20. Dxb3.) 2 0Lh3xc8! 21. Ddlxb3. (Na 21. axb3 is 21Ta5! zeer sterk, b.v. 22. Le4, f5 en dö is niet te houden.) 21 Ta8xa4! 22. Db3xa4, Db7xblt 23. Kei—d2. (Het eindspel na 23. Ddl, Dxa2 levert zwart geen grote technische moeilijk heden op.) 23Dblxhl; 24. Da4e8f, Lg7—f8; 25. Le3—h6, Pe5—d7! (Men krijgt de indruk dat de wit- speler deze verdediging in zijn voor uitberekening over het hoofd heeft ge zien.) 26. De8xc8, Dhl—bl; 27. Dc8—a8, Dblb2t 28. Kd2—dl, Db2—b8; 29. Da8xb8, Pd7xb8 en zwart won gemak kelijk. BARCELONA Met grote cijfers had het eens zo onweer staanbare Spaanse voetbalteam Barcelona verloren van Valencia, een club van het tweede plan. Even later rinkelde bij Ladislao Kubala de telefoon. Het was de noodbel, geluid door Barcelona's voorzitter. Kubala, de fabuleuze crack, werd naar het stadion ont boden. Een kwartier later was hij benoemd tot trainer, nauwelijks een maand nadat deze Hongaar als een vorst afscheid had ge nomen als speler. Trainer Luis Miro was zonder pardon aan de kant gezet. Dit zeer haastige optreden, dat vo rige maand plaats had, illustreert duidelijk de crisis, waarin Barcelona zich bevindt. De enige troost voor de leiders van deze club is, dat zij niet alleen staan. Over de gehele linie gaat het met het Spaanse voetbal hard bergafwaarts. Dalend bezoekerstal Niemand in Spanje steekt dit onder stoelen of banken en zeker niet de ba zen van de topclubs, die in de eerste maanden van dit seizoen een schrik barende daling in het bezoekersaantal moesten noteren. Voor de wedstrijd in de voorronden van het wereldkampioen schap Spanje—Marokko waren nog geen dertigduizend toeschouwers naar het stadion Santiago Berbafoeu gekomen. Nog minder mensen waren er toen de twee topclubs, Real Madrid en Barce lona, elkaar ontmoetten. Real is nu oppermachtig en gaat met zes punten voorsprong onbetwist aan de kop van de ranglijst. Het nationale team bereikt schamele resultaten, het publiek blijft weg. Het Spaanse voetbal zit met de brokken, die Kubala, eens-de best betaalde voetbal- speler ter wereld, nu moet gaan lijmen. Men gelooft namelijk dat Kubala te zij ner tijd zal worden ingezet als trainer van het nationale elftal. Kubala zelf is niet zo erg gelukkig met zijn nieuwe baan. Als speler heeft hij een fortuin verdiend. Hij heeft dat goed belegd, want hij is eigenaar van een van de grootste confectiezaken in Barcelona en van een fabriek waar voetbaltruien worden gemaakt. Daar naast was hij directeur van de gemeen telijke sportschool en daarmee vond hij het welletjes. Nu staat hij voor een veel zwaardere taak dan hij als speler ooit heeft gehad. (Advertentie) (Advertentie) Dagelijks verlaten heel wat tijgers hu. blauw-witte pomp, want steeds meer auto mobilisten tanken Esso Extra, de benzine met tijgerkracht. Gelijk hebben ze! Esso Extra geeft een auto nieuw leven... kittiger, pittiger, krachtiger.machtiger. Blijf niet bij hen achter: stop een tijger in uw tank! tiende zet scheen het, dat wit enig over wicht had. Hij besloot dit, na een lange roehade, ingeleid door een spectaculair loperoffer. Aanvankelijk reageerde zwart zeer effectief, doch een zwakke zet bood Van Geet de gelegenheid zijn aanval tot windkracht 10 op te voeren. Een zege, die indruk maakte en voor Van Geet de mogelijkheid opent op vier punten te spelen, dat wil zeggen op een meester- resultaat. Minder goed Van den Tol gaat het minder goed. Tegen de Oostenrijkse grootmeester Ro- batsch kwam hij na een al te rustige openingsbehandeling (Konings-Indisch in de voorhand) in een positioneel onge makkelijke stelling. Zwart kon het over wicht omzetten in een aanval, die tot duidelijk materiaal voordeel leidde (twee pionnen)De partij is formeel afgebroken, doch het is de vraag of de Utrechtenaar de wapens nog weer zal opnemen. Matanovic en Bouwmeester leverden een moeilijke strijd. Uit een Löwenthal variant van het Siciliaans ontstond een uitermate gecompliceerde stand, tot de roehade kwam het noch bij wit noch bij zwart tot acties langs de open b- en d- verticalen. Toen de stelling onoverzich telijk werd viel onverwacht het remise- besluit. Perez-Donner was een correcte Caro- Kann; opnieuw had zwart 4P f6 ge speeld. Veel viel er in deze ontmoeting niet te beleven. Overigens klaagt Perez dat hij zich niet lekker voelt. Hij eet maar weinig en slaapt matig, hoewel hij vijftien uur per dag horizontaal door brengt. Rustige opening Langeweg speelde een rustige dame opening tegen O'Kelly. De Belgische grootmeester was met deze gang van zaken niet al te erg ingenomen. Hij wilde kennelijk een combinatoire clinch, doch de voorzichtige Langeweg bood hem hiertoe niet de gelegenheid. Remise, bij een vrijwel leeg bord. De weekeinderonden beginnen in het S.H.V.-gebouw vanmiddag om twee uur. De stand is: 1 O'Kelly en Van Geet Ui, 3 Bouwmeester, Donner en Matanovic 1, 6 Langeweg, Robatsoh en Perez V2 1 algebr., 9 Bisguier li, 10 V. d. Tol 0 1 afg. DEN HAAG (ANP). Alle wedstrij den die voor vandaag in de afdelingen Dordrecht, Friesland. Gouda, Groningen, Leiden, Drente, Twente en Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond waren vastgesteld, zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afge last. Ook de korfbalwedstrijden, die voor vandaag en morgen waren vastgesteld voor het district Noord omvattende de provincies Groningen, Drente en Friesland gaan niet door. De ontmoe tingen, die voor de competities van de regionale bonden in genoemde provincies zouden plaats hebben, zijn eveneens af gelast. Barcelona heeft een verscheurd elftal. Kubala kan nog wel rekenen op enkele topspelers als Evaris-to, Vollaverde, Se- garra en Garay, maar verder moet hij een nieuwe ploeg formeren. En daar is gezien het matige succes va-n de laatste tijd steeds minder geld voor. De ontevredenheid is bepaald niet be perkt gebleven tot Barcelona; men vindt het misnoegen in het hele land. Jarenlang hebben de Spaan-se voetbal leiders de wereld afgezocht naar nieuw talent, waarvoor zij grote bedragen op taf-el wilden leggen. Eenmaal in Spanje bleven die nieuwe aanwinsten in de schaduw staan van de gerenommeerde sterren als Di Stefano, Puskas, Gento, Kubala en Czibor. Zij werden daarom meestal zo snel mogelijk weer overge daan aan andere, minder vooraanstaan de clubs. Nu zijn de oude spelers verwend en vermoeid. Hun ste-r begint te verbleken. Velen van hen zien uit naar een gunstige gelegenheid zich terug te trekken. Talentrijke jongeren uit de topclubs, vrezend dat het Spaanse voetbal verder bergafwaarts gaat, laten zich verleiden door goede aanbiedingen uit het buiten land, zoals Luis Suarez, die zich voor een vermogen beeft laten kopen door Inter Milaan. Ook met betrekking tot het Spaanse elftal is het onweer losgebarsten. De nationale keuzemeester, Pedro Escartin, is ontslagen. Een eommi-ssle zal voor lopig het werk van hem overnemen. Men houdt in het algemeen in Spanje niet van keuze commissies. Men gelooft eerder in de persoonlijke invloed en het talent van één man. Die man heet Kubala. i Niet alleen het .sehaatsminnende pu bliek kan op de nieuwe baan terecht. Zij zal ook worden gebruikt door trai- ningsploegen van de Koninklijke Neder landse Schaatsbond en voor ijshockey en curling. Zc zijn de vooroorlogse Blue Six en Ijsvogels verenigd onder de naam IJs- hockeyvereniging Amsterdam. Er zullen reeds spoedig wedstrijden worden ge speeld tegen de Glasgow Flyers en de Canadian Royal Icehockey Club. De jeugd wordt opgevangen door de Alpi no's. Op 15 december beginnen de cur- lin "wedstrijden. Het publiek kan op de nieuwe baan les nemen in kunst, en hardrijden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De befaamde En gelse voetbalspeler Stanley Matthews komt volgend jaar hoogstwaarschijnlijk een wedstrijd spelen in Nederland. Hij zou dan deel uitmaken van de tweede klasser DWV, die ter gelegenheid van het vijftigjarig hestaan een erewedstrijd tegen de eredivisieclub De Volewijc- kers zal spelen. DWV had aanvankelijk ter gelegen heid van het gouden bestaansfeest drie vermaarde spelers willen opstellen: Len stra, Wilkes en Matthews. De Konink lijke Nederlandse Voetbalbond gaf ech ter geen toestemming voor de opstelling van Wilkes en Lenstra. Tegen mee spelen van Matthews bestond geen. be zwaar. DWV zocht daarop via manager Winterbottom contact met de 42-jarige voetba[virtuoos, die graag bereid bleek op deze wijze zijn eerste wedstrijd in Nederland te speien. Men moet het nu nog eens worden over de financiële as pecten. HORIZONTAAL: I Gooi er met de pet naar, het is lam, maar het kan (6) 4 Een familienaam voor dit deel van de dag? (8) 9 Spoedig de lucht verversen, het riekt naar uien (6) 10 Dit is geen kinderspel, doe er vijf honderd van af (8) 12 Houdt eigen stoep schoon, al doa je het maar voor de grap (5) 13 Pa mint moe: een spel zonder woor den (9) 15 Dansfeest in het lab (3) 16 Wie per se een lans wil breken, neemt dit stootwapen (5) 17 Een sterke vogel 22 Het boekje dat ons steeds e»«nde houdt (6) 24 Een orgie van jewelste (51 27 De maat voor een aal (3) 28 De ambtenaar die nooit wat geeft maar altijd wat krijgt (9) 31 Ook de godin is onmisbaar (5) 32 Een mentor na de goede raad is slechts sieraad (8) 33 Wie dit aankan, is in gedachten op reis naar het land van melk en ho ning (6) 34 Ook het overschot zal men eer bewij zen (8) 35 „Eet kit" stond er op gedrukt (6) VERTICAAL: 1 Het slot past, hoe hinderlijk het be gin is (8) 2 Beul, neem je huisraad mee, riep de vrouw (8) 3 Aan een zeel over de brug, dat is het hulpmiddel (9) 5 In Nepal evengoed als ergens elders 6 Omnia mutantus, alles verandert maar houdt de stemming erin (5) 7 Japans spel op het Lido met neerge slagen blik (6) 8 Wat een dokter wordt met te veel uver (6) II Wie de dichter spelen wil lijdt daar aan (6) 14 Heen en terug een bijwoord (3) <a leder dier °P straat heeft (6) 19 Zrifs een genie baat het niet (9) 20 Uit nood moest hij een winkel begin nen (8) 21 Laat ons zingen, kinderen, maar waar is het broertje van Sien (8) 23 Nee, dat is geen (3) 25 Klaarblijkelijk bezit het nakroost een ton (6) 26 Wie hoog wil vliegen komt tot vreem- de prestaties (6) zoekt (5)*re gaat immer dat zi3 üst: 30 Scheppende kracht is hem eigen (5) OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL ^°ir>;iZ/'ütaaI:,A1, stal' 5 Sraveel; 11 er- 11 krans; 18 oneer; 19 om- 2B h'J i 2 g„oZindC 23 mee: 24 Pad: li J3°e'-?3 neb: 30 ruïneus; 31 5 nadir; 35 leven; 38 N.H.- 40 dra; 41 hui; 43 les; 44 R.I.; 45 uur; 47 poema; 49 mee; 50 switchen; 51 malen- ger; 52 set; 53 keper; 55 ree; 58 in- 57 amp 59 nar; 60 kei; 62 le; 63 greep; 65 wanen; 67 lam; 68 papaver- 69 pen; 71 per; 72 mep; 73 git' 75 gat' 77 onager; 79 wip; 81 genade; 83 tegen: k4en?e8e9UWp:art6 Laren; 87 83 ^ren- 4 Leo Tki. fTlrl 1° ,es; 11 enz.12 reiken; 13 genot; 14 orde; 16 nop; 18 oef; 20 paria- 22 gesel; 25 dur; 26 bul; 29 bad; 31 2es- 32 knussig; 34 drachme; 36 vererem 37 ™ie,r/ei:..39 huwen; 41 honen: 42 im- 40 s! 46- nt; 47 Pek: 48 aar; 49 mgr., 54 pagaaien; 57 arm; 58 peper: 60 karig; 61 iep; 63 garage- 64 nam 65 weg; 66 Negara: 67 lenen; fa) nader'- 71 pots; 72 men; 74 tel; 76 tent; 78 gel- 79 wee; 80 puk; 82 nap; 84 mr.- 85 we'

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11