SCHOUWEN - DUIVELAND van morgen in spectaculaire schets HOOFDMOOT RECREATIE Infrastructuur en economie In Goes 95 jaar „Helpt u zeiven" Ontwerp - streekplan aan raden toegezonden Oostburg heeft sluitende begroting 1962 Omzet van vijf Landbouwbelang miljoen Breskens Vermeerdering Inwonertal Besprekingen over nieuwe c.v.o.-school in Souburg d. de ontwikkeling van Zierikzee tot een levenskrachtige en veelzij dige streekkern. Werkgelegenheid Accomodatie Planologie Westhoek Motorsloep aangespoeld Géén boulevard Landbouw Industrie Visserij Consolidatie kernen Afsluitdammen en Dienstensector Oevergebieden Geslaagde winkelweek in Bruinisse POST ONVOORZIEN ONVOLDOENDE ZKB-competitie Leiderspositie van ONDO in gevaar Eerste huizen Kritiek De oudste B. en W. willen uitbreiding begraafplaats SwiftnaarDordt; Tjoba naar Leiden Franse grens voor uien goedkoper MAKKTBERlCIITliN £jEiJCilJ V» OL.fl UAllULi/lU rag. Van een onzer redacteuren QOES. Het ontwerp-streekplan Schouwen-Duiveland, ontworpen door de Provinciale Pla nologische Dienst, geeft een spectaculaire schets van toekomstig Schouwen-Duiveland. Met veel allure is een heeld gegeven van de te verwachten ontwikkeling en met name wat betreft de recreatie, wordt een gedurfde visie te berde gebracht. De situatie van het Schouwen-Duiveland van morgen wordt vol gens het rapport beheerst door: a. de aanleg van vaste oeververbindingen: 1. Grevelingendam-Haringvlietbrug 1964 2. Brug Zierikzee-Kats 1964 3. Dam Brouwershavense Gat 1971 4. Dam Oosterschelde 1978 b. in de Westhoek: een toenemende ontsluiting van duin en strand; een toename van het grondgebruik ten dienste van accommoda tie voor het toerisme en een eventuele forensenbewoning. c. in de agrarische gebieden: consolidatie van de bestaande ruimte lijke toestand. e. de oevers van de Zeeuwse Stromen: ontwikkeling van recrea tieve voorzieningen. Gedeputeerde Staten hebben het ontwerp-streekplan - dat wtj reeds in ons blad belichtten naar aanleiding van het jaarverslag van Provinciale Planologische Dienst dat 2 november j.l. werd uitgebracht - aan de gemeen teraden van het eiland toegezonden. Vóór X februari a.s. kunnen opmer kingen worden ingediend. De Provinciale Planologische Dienst geeft in het streekplan een volgende analyse van de te verwachten ontwikke ling van het inwonertal en de werkge legenheid tot 1980. De minimumraming van de wijziging van het aantal inwo ners houdt in een vermeerdering van 25.000 personen en de maximumraming een vermeerdering van 28.000 personen. De betekenis hiervan is dat Schouwen- Duiveland in het kader van de maxi mum-verwachting niet langer het karak ter van een expulsiegebied zal dragen. Deze geschatte uitbreiding heeft echter uisluitend betrekking op de op het ei land wonende en werkende eigen bevol king. Een vermeerdering van het be volkingscijfer van Schouwen-Duive land is nog mogelijk door een uitbrei ding van de woonfunctie van de West hoek door vestiging van b.v. forensen. Bovendieni s door vestiging van bepaal de toeleveringsbedrijven - wanneer door ingebruikneming van de weg over de Grevelingendam de afstand Zierikzee Rotterdam nog slechts 60 kilometer zal bedragen - ook een eventuele uitbreiding van de bevolking te verwachten. Bij een uitbreiding van het inwoner tal tot 25.000 personen zal het aantal nieuwe arbeidsplaatsen dienen te wor den uitgebreid met ruim 1300 en bij een bevolkingscijfer van 28.000 met meer dan 2200. Indien er namelijk, tengevol ge van de beëindiging van de cultuur technische- en waterbouwkundige wer ken, de afstoting van arbeidskrachten uit de landbouw, en de eventuele ver dwijning van visserij e.d., geen nieuwe arbeidsplaatsen zullen worden gescha pen, zal de structurele werkloosheid toe nemen tot 860 personen. Grote aandacht wordt besteed aan de recreatie. Gelet op de enorme capaci teit, die alleen reeds het droge strand in de Westhoek bezit en die tenminste op 100.000 kan worden gesteld, wordt feconstateerd dat de Westhoek van chouwen-Duiveland een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot de op lossing van de problemen voortvloeiend uit de voortdurend toenemende behoef te aan recreatiegebieden. Geraamd wordt het totaal aantal verblijfstoeris- ten dat in 1980 de Westhoek zal kunnen bezoeken ongeveer 80.000 (maximum 100.000) zal kunnen bedragen. In 1955 bedroeg het aantal slaapplaatsen in de Westhoek ruim 5400 en het aantal va kantiegangers ongeveer 22.000 personen. In het streekplan wordt gezegd dat deze accomodatie voor 1980 dient te worden vermeerderd met 12.000 tot 16.000 slaap plaatsen tot een totaal van 17.500 tot 21.500 slaapplaatsen. Van de totale ac comodatie zal dan 20 pet. worden ge vormd door zomerwoningen, 30 pet. door de oude en 50 pet. door de nieuwe ac- comodatievormen. De ontwikkeling van de Westhoek le vert op dit ogenblik de meeste spannin gen op in verband met de toenemende vakantie- en dagrecreatie. De planolo gie voor dit gebied gaat uit van de vol gende hoofdelementen: 1. Een strookvormig verbiijfsge- bled met als zwaartepunten Westen- schouwen, Burgh, kom Haamstede en OOSTKAPEL/LE. Gistermorgen werd op het strand bij Oostkapelle een houten motorsloep gevonden, die bleek te zijn aangespoeld. Na een onderzoek van de strandvonders bleek de sloep af komstig te zijn van de loodsboot „Anta- res". Door zware grondzeeën was de sloep weggeslagen. Met behulp van zwa re tractoren werd het vaartuig door de duinen naar de Duinweg gesleept. Het loodswezen zal voor verdere berging zorgdragen. Bejaardensoos Terneuzen TERNEUZEN. In het jeugd gebouw hield de bejaardensociëteit een bijzonde re bijeenkomst, waarbij behalve een extra tractatie, prijskaarten en domino spelen op het programma stonden. Na een uren durende wedstrijd werd mevr. Moes winnares en bii het kaartspelen de heer Wieland, 2. J. Dieleman, 3. J. Klij- zen, 4. de heer Witte en 5. de heer Ger naert. de bebouwing bij de Jonge Jan Boey- esweg. 2. Een tweede verblljfsgebied ten oosten van de vuurtoren van Haam stede. 3. Een verblijfsgebied rondom de dorpskern van Renesse. De natuurgebieden zijn te verdelen in de volgende groeperingen: 4. Het aaneengesloten gebied van de Zeepe en de waterleidingduinen. 5. Het aaneengesloten gebied van de Verkllkkerdulnen met de achter liggende natuurgebieden tot aan de Provinciale weg Renesse-Haamstede. De opzet van het streekplan is zo danig dat bovengenoemde vijf een heden zoveel mogelijk, ook in de toe komst, als gave elementen naast el kaar blijven bestaan. De grote stroom Van het dagbezoek zal deze eenheden niet in het wezenlijke van de functie mogen aantasten. In het streekplan is gèèn gelegenheid geboden voor een boulevardontwikkeling langs de kust. Het is bekend, dat er van de zijde van de bezoeker zeer grote belangstel ling bestaat voor hotels en restaurants met uitzicht op zee. Daar staat tegen over, dat, uit een oogpunt van een na tuurlijke elastische kustverdediging met strand en duin, de buitenste duinenrij niet kan worden bebouwd. Bovendien - kan worden gesteld, dat dit toch altijd betrekkelijk kleine duin en strandgebied het beste zijn rol speelt bij de nationale en internationale recre atie-behoeften door het handhaven van zijn „natuurj^ijke" karakter. Na het gereedkomen van de Delta- dammen kan desgewenst de situatie op nieuw onder ogen worden gezien. Het is denkbaar, dat dan behoefte wordt ge voeld bij het entree van het eiland, zo wel aan de noordzijde als aan de zuid zijde; een min of meer spectaculaire boulevard-ontwikkeling te bevorderen. De natuurlijke gegevens zijn hiertoe aanwezig; technisch is het goed moge lijk. Beide punten kunnen een positie ve taak vervullen bij het opvangen van de grote stroom dagbezoekers. Dit „afromen" van het stootvormig optredende dagbezoek is van veel bete kenis. Het overige kustgebied van Schouwen is in de eerste plaats geschikt voor het verblijfstoerisme. Het aanbrengen van voldoende accommodatie voor de slechts enkele dagen per jaar optreden de piekbelasting van het dagtoerisme vereist zeer hoge investeringen, welke waarschijnlijk niet verantwoord zijn, In tegenstelling tot Scheveningen en GOES. In het streekplan worden over de economische ontwikkeling en de infrastructuur van Schouwen-Duiveland belangrijke beschouwingen gegeven die we beknopt als volgt weergeven. In 1930 was 54 pet van de manne lijke beroepsbevolking werkzaam in de landbouw, in 1958: 40.7 pet. Deze afne ming vond in versnelde mate plaats na de watersnoodramp in 1953 en werd voornamelijk veroorzaakt door werk zaamheden in de cultuurtechnische sec tor, de deltawerken, de mechanisatie etc. De te verwachten ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw zal in hoofdzaak kunnen worden bepaald door wijzigingen in de bedrijfsgrootte (een voortgaande afneming van het aantal kleine bedrijven), in het grondgebruik (een belangrijke toeneming van de tuinbouw) en door mechanisatie en ra tionalisatie. Als gevolg hiervan kan de arbeidsbe- zetting in de landbouw tussen 1958 en 1980 afnemen inet rond 200 personen (mannen). Door de geïsoleerde ligging, de ge ringe bevolkingsdichtheid en de aard van de door het eiland voortgebrachte producten, onderging de industriële werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland sinds 1930 vrijwel geen wijziging. De bestaande industrieën behoren bijna uitsluitend tot de kleinere en veelal zelfs tot de kleinste bedrijven. De nij verheid draagt dan ook een in hoofd zaak ambachtelijk verzorgend karakter. In 1950 was de nijverheid, naar de per- soneelsstrekte, voor 40 pet. geconcen treerd te Zierikzee. Drie factoren kunnen de industriële ontwikkeling op Schouwen-Duiveland de komende jaren in gunstige zin beïn vloeden: de totstandkoming van een vaste oeververbinding met de Randstad- Holland, de aanwijzing van Zierikzee tot ontwikkelingskern en de kwantitatief (relatief) niet ongunstige arbeidsmarkt. Een raming van de te verwachten ontwikkeling van de werkgelegenheid in de visserij is afhankelijk van: 1. De uitkomsten van de proefnemin gen welke momenteel in het visserij- laboratorium te Wemeldinge worden ge daan (en deze bieden gunstige vooruit zichten), alsmede van die welke (hope lijk) in aansluiting daarop in het Veerse Gat zullen worden verricht. 2. De bereidheid van de Rijksover heid om bij het welslagen van deze proefnemingen gelden te investeren, waardoor voortzetting van de oester- en mosselcultuur in het Brouwershavense Gat en de Grevelingen, ook na realise ring van het Deltaplan, zal zijn gewaar borgd. Indien als gevolg van een negatieve uitkomst van deze factoren de visserij op Schouwen-Duiveland niet meer kan worden uitgeoefend, betekent dit, dat ca. 110 arbeidskrachten in een andere tak van het productie-proces dienen te worden opgenomen. Een analyse van de ontwikkeling van het bevolkingscijfer in het gebied gelegen tussen de Westhoek en de Cor ridor tussen 1947 en 1960 leert, dat het inwonertal van het platteland en de kleine kernen is afgenomen en slechts dat van de grootste kernen is vermeer derd. Op grond van deze en andere over wegingen dient aan de bestaande uit- breidings- en wederopbouwplannen van deze kernen, behoudens Scharendijke, Kerkwerve en Serooskerke (recreatie bebouwing), geen verdere uitbreiding te worden gegeven. Voor Duiveland geldt dit alleen voor Sirjansland. Het bestaande (wederop bouw) plan dient geen verdere uitbrei ding te ondergaan. Van zeer grote betekenis zijn de afsluitdammen, hun aansluitingen op het eiland en hun onderlinge verbin ding. Rekening is gehouden met de meest waarschijnlijke mogelijkheid, dat de dam door het Brouwershavensegat zal aansluiten onmiddellijk ten westen van Burghsluis. Aangenomen wordt, dat de ongeveer 10 km lange weg, welke de dammen verbindt, niet meer dan een drietal aan sluitingen op het regionale wegennet zal krijgen. Hiervoor komen in aanmer king: 1 een aansluiting op de Provin ciale weg Zierikzee-Haamstede; 2 een aansluiting bij de zuidelijke entree van het eiland; 3 een aansluiting bij de noordelijke entree van het eiland. Van dit laatste aansluitpunt zal men de weg Scharendijke-Moriaanshoofd of de weg Scharendijke-Kerkwerve-Zierik- zee kunnen gebruiken om Zierikzee en de brug over de Oosterschelde te be reiken. Daar de aansluitpunten van de dam men nog niet geheel vaststaan is het tracé van de verbindingsweg tussen de ze dammen nog niet als zodanig op het streekplan aangegeven. Thans en nog in veel sterkere ma te na het gereedkomen van de verbin dingen over de Grevelingendam vormt de weg (Zijpe)-Bruinisse-Zierikzee- Haamstede de belangrijkste verkeersa der. Deze weg zal, met name in het toe ristenseizoen veel en snel verkeer moe ten opnemen. Evenwijdig aan deze oost- westweg loopt de toeristische route Bruinisse, Dijkwater, Dreischor, Brou wershaven, Scharendijke, Renesse. Men kan hier beter spreken van een duidelijk aan te geven en in zijn voorzieningen nader uit te werken „route" dan van een doorgaande verkeersweg. Ook de route Val. Zierikzee, Brouwershaven kan als een belangrijke toeristische weg worden genoemd. De economische diensten worden vrijwel uitsluitend gevormd door han del en verkeer, de sociale diensten in belangrijke mate door de vrije beroe pen en de overheids- en huishoudelijke diensten. In 1959 was ruim 26 pet. van de mannelijke beroepsbevolking werk zaam in de dienstensector. Op grond van de ontwikkeling in het verleden, de achterstand welke Schou wen-Duiveland heeft ten opzichte van de provincie en het Rijk (ca. 39 pet.), alsmede de te verwachten uitbreiding van de recreatie wordt verwacht, dat dit cijfer zal kunnen toenemen tot on geveer 33 pet. in 1980. Nrd-Bevelandse N.C.L.B. over arbeids- en rusttijd GEERSDIJK. Onder leiding van de heer J. M. Filius vergaderde het dis trict Noord-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Ondermeer werd ge sproken over de arbeids- en rusttijden in de komende winter. De hoofdbestuur der, de heer M. D. den Hollander deel de nog mede, dat op 20 december de - lgende vergadering wordt gehouden, waar het onderwerp: Plattelandse sa menleving in ontwikkeling" aan de or de komt. Ook de komende toogavond werd nog besproken. De toneelclub van het C-N.V. uit Goes zal op die avond het stuk „Betje regeert" opvoeren. Zandvoort ontbreekt hiertoe de basis Van een aangrenzende millioenen agglo meratie. Een boulevard met hotels, restaurants, flats en grote parkeerterreinen op een zeer spectaculair punt zou, na het ge reedkomen van de Deltadammen, mis schien voldoende een „attractiepunt" vormen om een bredere basis te vor men dan de enkele weken van het hoog seizoen. In het streekplan wordt, ter verho ging van het woonklimaat, ter verste viging van de economische basis van het eiland en met het oog op een sprei ding van het bezoek op topdagen, aanbe volen recreatieve voorzieningen langs de oevers van de Zeeuwse wateren aan te -brengen. De oevergebieden die in de eerste plaats voor deze ontwikkeling in aanmerking kunnen komen zijn: 1. De Schelphoek bij Serooskerke. 2. Het krekengebied bij Ouwerkerk 3. De omgeving van het Dijkwater 4. De omgeving van Brouwershaven 5. De omgeving van Scharendijke Deze gebieden combineren de aanwe zigheid van landschappelijke attractie- punten met de nabijheid van de verzor gende kern. Na afdamming van de Zeeuwse stromen ontstaan voorts bui tendijks plaatselijk nieuwe gebieden, die o.m. door eventuele bebossing tot recre atieve mogelijkheden van de Schouwse oevers veel kunnen bijdragen. BRUINISSE. De Bruinisser Mid denstand kan, ondanks het minder gun stige weer, toch op een geslaagde Win kelweek terug zien. De algemene indruk is, dat de Win kelweek beter geslaagd is dan vorig jaar. Wat de op te lossen prijsvragen betreft, spand» de oplossing van de Slagzin weer de kroon met niet min der dan 165 inzendingen. De beide an dere attracties hadden wat de deelname betreft zeker te lijden van, het slechte weer. Het publiek kocht grif de enveloppen ad 5 cent per stuk, die aan het Poli fonds ten goede kwamen, zodat ook dit fonds wanneer de bijdrage van de Win keliers zelf, daarbij wordt gevoegd ze ker tevreden zal zijn over de gevoerde aktie. OOSTBURG. De gemeenteraad werd woensdag door voorzitter J. L. van Leeuwen, na een openingswoord, de be groting voor 1962 aangeboden. Bij de gewone dienst was er aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 911.142 met een post onvoorzien van 2.200. Bij de kapitaalsdienst was er aan inkomsten 5.050.331 en aan uitgaven f 5.277.422 met een nadelig saldo van 21.791. In een toelichting van B. en W. werd de opmerking gemaakt dat voor het eerst sedert jaren de gemeente een sluitende begroting had' maar dat deze toch over een post onvoorzien beschikte die voor een gemeente als Oostburg onvoldoen de moest worden genoemd. Een belangrijk element in het sluiten van de begroting was uiteraard de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeente geweest. B. en W. hadden nog wel wat op hun verlang lijstje staan, maar daa-r konden, aldus de toelichting, bezwaarlijk nieuwe dek kingen voor worden gezocht. Op de ka pitaalsdienst waren ramingen voor nieu we kapitaals werken opgenomen. Maar voor diverse van die werken had den B. en W. een urgentielijst gemaakt. Allereest was er de verbetering van de bestrating van de Zuidzandstraat met geraamd aan kosten 67.000. Voor dit werk was een principiële subsidie regeling in DACW-verband gedaan maar B. en W. knoopten daaraan vast dat zonder de subsidie de jaarlijkse kosten vlug rond de 5.000 zouden lig gen. Ook de aanleg van de bestrating van de Baljuwveltersweg had een DACW-subsidietoezegging verkregen. Zonder deze bijdragen zouden deze kos ten jaarlijks ƒ8.000 bedragen. Totale aanlegkosten voor dit werk waren 85.000 en de noodzaak van het kar wei behoefde het college de raad nau welijks aan te duiden. Als derde en grootste werk wezen B. en W. op de aanleg van het zwembad. Kosten ƒ300.000 a ƒ350.000. Het college kon geen uitspraak doen over de vorm of wijze van realisatie van dit werk. Er moest met jaarlijkse kosten van 30.000 35.000 rekening worden ge- GOES Wind en weder dienende gaan de Z.K.B.-korbaIsters en korfbal lers zaterdagmiddag proberen wat voortgang te maken met de competitie. Alhoewel het seniorenprogramma slechts acht wedstrijden telt zijn er en kele ontmoetingen bij waarvan het re sultaat met belangstelling tegemoet, wordt gezien. Zo krijgt Zuidwesters 1 leider Togo 1 op bezoek. Een overwin ning zou voor de Souburgers een uitste kende prestatie zijn maar wij zijn van mening, dat de Goesenaars het niet zo ver zullen laten komen. Van de twaalftallen die dit'jaar voor het eerst in de eerste klasse Z.K.B. uitkomen doet Zeelandia 1 het tot nu toe lang niet slecht, zodat wij ze voor de match tegen Top in Arnemuiden als winnaars tippen. In 2a zal leider Ondo 1 met angst en vreze de strijd gaan aanbinden met To go 2. Dit Goese reserveteam, waarin nu enkele spelers staan opgesteld die hun sporen in vroeger jaren in het eer ste twaalftal hebben verdiend, speelt momenteel zeer sterk en wij geven de twaalf uit St. Laurens dan ook weinig 'kans, waardoor Togo 2 de leiding over neemt in deze klasse. Animo 2 moet thuis van Stormvogels 1 kunnen win nen. In 2b mag WKV in Terneuzen gaan proberen om Luctor 1 van haar onge slagen record af te helpen. Na het re sultaat dat Vitesse tegen Luctor 1 wist te behalen zijn we geneigd deze ploeg in de ontmoeting tegen Vios 2 als favo riet te bestempelen. Animo 3 bereikt hetzelfde aantal winstpunten als lijst aanvoerder Swift 3 indien het zaterdag -van Ondo 3 weet te winnen waartoe al le kansen aanwezig zijn. Swift 5 zal zich tegen Vedo 2 vast niet in de kaart laten kijken. Bij de wedstrijd in 3b tussen Togo 4 en Tjoba 3 liggen de kansen voor bei den wel ongeveer gelijk Bij de adspiranten wordt gespeeld: A: Swift aAnimo a; Vedo aZuidw. a; B: KVLNoad; C: Swift Kwiek- An:mo c; D: LuctorTogo a: E: Togo bVios en Volharding—Blauw Wit b. houden. Dit werk, aldus voorzitter Van Leeuwen, is voor een gemeente als Oostburg alleen uitvoerbaar indien op een of andere wijze een subsidie wordt verleend in de dekking van de stich- tingskosten. Deze drie werken hadden B. en W. gaarne in de primitieve begroting zien opgenomen maar zij knoopten daaraan vast dat de benodigde dekkingsmidde len eventueel tevoorschijn konden ko men uit een verhoging van de riool- en straatbelasting en de vuilophaaldienst. Indien deze tot het maximum zouden worden opgevoerd, zou de gemeente jaarlijks aan inkomsten 20.000 meer hebben. Verder noemde voorzitter Van Leeu wen nog als uit te voeren kapitaals- werken de ontsluiting van het industrie terrein, de verbetering van de straat verlichting en de afrastering van Het Vestje. [[ET zal omstreeks 17 decem ber 1866 zijn geweest, toen enige inwoners van Goes het besluit namen een bouwvereni ging op te richten. Aanleiding hiertoe was een lezing van mr. M. J. de Witt Hamer te Goes. Het was e enrevolutionair be sluit, omdat toen slechts en kelen zich met de zeer slechte woontoestanden bezig hielden. De oprichters stonden volko men alleen met hun idealen. Het was dan ook geen wonder, dat de naam „Help U zeiven" werd gekozen. Bouwvereni ging „Help U zeiven" door en voor arbeiders, zo luidde de 95 jaar ,flelp U zeiven" en dat is voor het huidige bestuur aanleiding om zaterdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te recipiëren. Het was voor het eerste bestuur erg moeilijk het gestelde doel te bereiken: de leden goede en goed kope huisvesting te verschaffen uit Joor hem bijeengebrachte gelden. Er waren dan ook vijf jaar verstre ken, toen de nodige gelden voor de bouw van de eerste woningen bij elkaar waren. Uit de beginperiode dateert ook het besluit om de le den, die de vergaderingen niet bij wonen, een boete van vijf cent te laten betalen. 1872 deelde OP 27 januari 1872 deelde het bestuur de leden mee: „Het bestuur is overgegaan om den heer J. G. van der Weel, gemeen- te-opzigter, alhier, te belasten tot het maken van een ontwerpteeke- ning van 4 woningen, om te die nen voor den gemeenteraad ten einde grond te erlangen in erf pacht". Tevens vroeg het bestuur „matiging om met genoemden op- zigter een accoord te sluiten om gedurende de bouw der woningen het opzigt te houden, teneinde zoo veel mogelijk alle knoeierij tegen te gaan". De eerste woningen zijn er geko men. De heer C. Hootsman bouw de het viertal voor 3.914,55. De grootste woningen „deden" acht zomermaanden van 35 weken 1,80 en vier wintermaanden van 17 we ken 1,65 per week, de kleinere resp. 1,50 des zomers en 1,20 des winters. In 1875 werd opnieuw grond aan gekocht. Aanvankelijk wenste man een „lapje bouwgrond" aan de Westsingel van J. Vleugel te ko pen, maar deze wilde „zijne vrij heid en zijn boomgaard niet mis sen". Het bestuur slaagde er ten slotte in grond te bemachtigen van de heer Kakebeeke voor 650 gul den in de Zevenkoten. De presi dent der vereniging, de heer A. de Beste kreeg opdracht tekeningen en bestek te vervaardigen van vier woningen. Dit alles voor 1,5 pet. van de bouwsom, materialen wer den zelf geleverd en het „daggeld" werd uitbesteed. In dat jaar telde de vereniging 70 leden met een kapitaalinleg van ruim 4000 gulden. Van de gemeen teraad werd echter nog steeds heel weinig medewerking ondervonden, zo staat er in de oude archieven te lezen. DE LEDEN hadden trouwens ook veel kritiek op het bestuur. Be grijpelijk overigens, want alle le den wilden een betere woning heb ben. Het tempo van vier woningen per drie jaar lag dan ook wel zeer laag. Langzaam breidde het werk van de vereniging zich uit. In de Nieuwstraat werden drie bestaande woningen overgenomen en later stelde het gemeentebestuur grond in erfpacht ter beschikking voor vijf woningen aan de L. P. v. d. Spiegelstraat. In 1884 bestond het bezit uit 15 woningen en het kapitaal der ver eniging was ruim 12.000 gulden, terwijl er een reservefonds was van 1000 gulden voor onderhoud enz. In 1898 werd besloten 11 arbeids- woningen te bouwen aan het Berg pad. De contributie bedroeg in die tijd 50 cent per week. De „beproefde" bestuursleden A. de Beste, voorzitter en M. J. van Houten, secretaris waren afgetre den. De politiek deed haar intrede. Het oude bestuur werd verweten „Help U zeiven" te maken tot een club van „kapitalisten". In 1900 komt de heer Van Houten weer te rug, waarmee ook de rust in de vereniging terug komt. Toen waren er reeds 120 leden. In 1911 werden opnieuw 10 wonin gen aan het Bergpad, de tegen woordige Heernisseweg, gebouwd. „HELP U zei ven" behoort met haar huidige bezit van 43 wo ningen zeker niet tot de grootste corporaties in Nederland, maar wel tot de alleroudste. Het idee van „Help IJ zelven'* is altijd verankerd gebleven in deze vereniging. Zo zelfs, dat men ge weigerd heeft woningwetwoningen te bouwen, omdat daardoor een be roep gedaan moest worden op de financiële steun van de overheid. De afgelopen jaren is men evenwel doende de structuur van de vereni ging t>e wijzigen. Het is bovendien een gelukkige omstandigheid, dat het bestuur onder leiding van de heer P. J. Janssens naast eventue le woningwetbouw ook plannen in voorbereiding heeft voor de bouw van een aantal woningen in de pre mie of vrije sector. Een bewijs, dat de 95-jarige nog geen last heeft van ouderdomsgebreken. Een 95-jarige, die in feite drie generatie-perioden heeft gekend: van 1886 tot 1897 De Beste en Van Houten, van 1900 tot 1933 Nonnekes en Bartelse en het huidige bestuur, waarvan de meeste leden al van voor de tweede wereldoorlog deel uitmaken. SOUBURG. De ontwerp-begroting 1962 voor de gemeente Souburg is slui tend gemaakt kunnen worden. Zij ver toont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 2.926.959,25 gulden. Kapi taalsuitgaven zijn er niet geraamd. Zo dra echter plannen gereed zijn om in de raad behandeld te worden, zullen B. en W. met een desbetreffend voor stel komen. In een toelichting zeggen B. en W. dat het plan dat voor uitbreiding van de gehele straatverlichting door de PZEM opgemaakt, nog niet geheel kon worden verwezenlijkt, maar voor B. en W. een richtsnoer voor verbetering van die verlichting vormt. Intussen is het wel mogelijk geweest om de voornaamste straten van betere verlichting te kunnen voorzien. B. en W. hopen in het vol gend jaar de verlichting in de Becius- straat, de Beatrixstraat en de Emma- straat te kunnen verbeteren. Hiervoor is een bedrag in de begroting geraamd. In de loop van 1962 hoopt de gemeen- MIDDELBURG-GOES Wanneer de regen deze week niet al te overvloedig is gaat Swift zaterdag naar Dordt om met Deetos 2 de strijd aan te binden. Oppassen is de boodschap voor de Mid delburgers. De Dordtenaren staan er niet best voor, maar men mag wel aannemen dat zij zich alsnog in veilig heid willen stellen. Swlft gaat dus als een gewaarschuwde ploeg naar Dor drecht. Niettemin is de kans op een Zeeuwse zege zeer groot. Sperwers 2 gaat bij Ons Huis op be zoek en rekent bijvoorbaat op een be nauwde tweemaal drie-kwartier. Noch tans kunnen de korfballers van het Overmase hun tegenstanders van Zes tienhoven beide punten afnemen. Hou Stand zal op Actief een moeizame over winning behalen en Olympiaan zal moe ten pogen Zuiderkwartier te 'kloppen. Of dit lukken zal? Destijds werd deze wedstrijd bij de .stand 24 voor Zuider kwartier gestaakt. Mogelijk dat de Lei- denaren nu definitief aan het langste eind trekken. Programma: ActiefHou Stand, Dee tos 2Swift, OlympiaanZuiderkwar tier, Ons HuisSperwers 2. In de derde klasse A van het district Zuid-Holland staat ei voor Tjoba 1 een verre reis op het programma. De Zeeu wen gaan een bezoek brengen aan het Leidse Morskwartier. De thuiswedstrijd tegen deze ploeg eindigde in een klin kende 12—3 zege voor Tjoba en wan neer de wagenziekte bij enkele Tjoba- spelers een niet al te grote rol speelt kunnen beide punten mee teruggebracht worden. Het ziet er overigens niet naar uit, dat er in de kopploeg veel zal veran deren. Phoenix—Spartaan betekent voor de Hagenaars een zekere overwinning. Meer last zal Danaïden ondervinden in de thuiswedstrijd tegen DKC. Een ge lijkspel behoort hier zeker niet tot de onmogelijkheden. Velox kan zich door te winnen van Gymnasiasten een plaats je veroveren in de middenmoot. Schie dam gaat thuis tegen ALO een zekere nederlaag tegemoet waardoor zich ook onderaan de ranglijst geen wijzigingen zullen voordoen. te Souburg een eigen schooltandverzor- gingsdienst in het leven te roepen. Niet omdat men ontevreden zou zijn over de behandeling van de dienst in Vlissin- gen, maar het vervoer van de school kinderen daarheen neemt zoveel tijd van de lesuren af en -geeft zoveel stag natie in de lessen op school, dat een eigen dienst bijzonder wenselijk is. De dienst kan in het Gezondheidscentrum ondergebracht worden. Aan de Ned. Heidemaatschappij is verzocht een plan te maken tot uitbrei ding van de begraafplaats. De huidige biedt, wat de huurgraven betreft, nog slechts ruimte voor het begraven in drie jaren. Het ligt in de bedoeling te vens een eenvoudige aula te doen bou wen. Verder werd besprekingen .gevoerd over de oprichting van een nieuwe la gere school in Oost-Souburg voor de Ver. voor CVO. Voornamelijk doordat de Ambormese kinderen op de Juliana- school gaan. komt deze school drie lo kalen tekort. In -voorbereiding zijn voorts de oprichting van een r.k. kleu terschool en een r.k. lagere school. Met de -schoolbesturen is in principe over eenstemming bereikt over de plaats waar de scholen gebouwd zullen wor den. Over de bouw van een tweede open bare kleuterschool, waarvoor reeds grond beschikbaar is, worden voortdu rend besprekingen gevoerd. De grootste moeilijkheid is echter een urgentiever klaring daarvoor te verkrijgen. Kapelse mannenvereniging KAPELLE. Onder voorzitterschap van de heer I. J. de Groote hield d» Herv. mannenvereniging haar maande lijkse vergadering. Spreker was deze avond het hoofd van de Chr. Nationale school, de heer L. de Jager, die vertel de over de reis deze zomer naar Cana da en dan speciaal het gebied van No va Seotia. Tal van kleurendia's had de heer De Jager hiervan gemaakt welke door hem werden vertoond en op on derhoudende en boeiende wijze wist hij de aanwezigen bij te brengen hoe het leven daar is. De avond werd besloten met een dagsluiting door de heer C. M. Hoogesteger. Uit de Fata Academica bleek dat bij de aanvang van de cursus 76 bullen werden gerecenseerd, terwijl 10 studen ten werden ingeschreven; 12 propaedeu- tisehe examens en 10 kandidaatsexa mens zijn afgelegd. Bij de Johannes Calvijn Academie, waar 40 studenten zijn ingeschreven werden 5 doctorale examens afgenomen, en vond één pro motie plaats. GOES. In verband met een verho ging van de minimumprijs voor uien in Frankrijk, is thans de grens van dit land gesloten voor de invoer van uien uit de E.E.G.-landen. Ook vanuit ons land mogen er dus geen uien meer naar Frankrijk worden verladen. Regel matig werden er de laatste tijd vanuit ons land verzonden naar Frankrijk. De vraag naar uien is ook in andere lan den wat teruggelopen en hierdoor is de prijs gedaald. In het midden van deze week kwam de export geschikte mid delkwaliteit niet hoger dan twintig cent per kg. Enige tijd geleden werd hier voor nog 25 cent per kg. betaald. OOSTBURG. De Coöperatieve Aan koopvereniging „Landbouwbelang van West-Zeeuws-Vlaanderen" te Breskens bereikte over het jaar 1 juni I96031 mei 1961 een omzet van 5.424.827.67 gulden. De cijfers stemmen volgens het jaarverslag tot voldoening. In kilogrammen werd een recordomzet behaald (18.862.042 kg), terwijl de geldomzet praktisch gelijk was aan die van het vorig boekjaar, niettegen staande de lage prijzen die in dit boek jaar voor produkten werden gemaakt. Ook de financiële resultaten waren be hoorlijk. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer H. van Iwaarden, het overleden lid van de Commissie van Toe zicht J. F. Scheele. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen. De heer Van Iwaarden deelde mede, dat de opslagruimte goeddeels voltooid is. Deze zomer is reeds, zij het met kunst en vliegwerk van de extra mogelijkheid gebruik gemaakt. Over de granen heeft men geen zorgen meer, over de erwten wel. De heer Van Iwaarden wees verder op de noodzaak van samenbundeling van krachten. Eveneens over samenbundeling, maar dan van een bijzonder karakter, sprak de heer B. van der Heide, directeur van de Coöperatieve Melk Centrale te Den Haag. Hij behandelde de concentratie en de sa menwerking tussen coöperaties en parti culiere ondernemingen. De heer Van der Heide poogde zijn talrijke gehoor ervan te overtuigen dat concentratie leidt tot kostenverlaging. De gehele situatie op de arbeidsmarkt is «en prikkel om te komen tot concentratie, aldus de spreker, die daarna de voordelen van deze economi sche samenballing aangaf. Coöperatie is de eerste stap geweest op de weg naar concentratie van bedrijven. In een aantal gevallen is het volgens de ?T ^'an der Heide echter bij die stap gebleven. Plaatselijk chauvinisme stond het algemeen belang van de boerenstand in de weg. SINT-MAARTENSDIJK, 7 dec. Middel uien 55-70 20.81, 40-55 20.50. bonken 20.60, drielingen 21.92—21,06, picklers 32,52, stek 3,09, aanvoer 30 ton. BEURSBERICHT SINT-MAARTENSDIJK, 7 dec. Tarwe 28—31, gerst 25—27. haver 23—24, kleine erwten 2431, schokkers 2428, bruine bo nen 45—60, blauw maanzaad 6065. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exporfcgar- nalen 2301 kg, f 2.082,88. schar 27 kg, bot 206 kg, wijting 126 kg. kabeljauw 40 kg, walk 7 kg, paling 1 kg rog 3 kg, gprot 992 kg, ongesorteerde vis 37 kg. k

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4