G.S. maar achter plannen van dringen op spoed Goes aan Diefstal van geldkistje beboet met celstraf fVerdonk Stropende Belg kreeg gevangenisstraf Voor stichting sporthal samenwerking sport- gemeente noodzakelijk Jubilarissen gehuldigd Cokesfabriek Sluiskil KRIS 36™ Raad aanvaardde voorstellen Medewerking raad Goes aan Taptoe-Delft door Zeeland Zeeuwsch Dagblad Brug Uitvoerige debatten over infrastructuurplannen Geen noordelijk tracé De heer Q. v. d. Vrie te Biezelinge overleden Politierechter Middelburg Uit de kerken Zeeuwse baptisten houden hun eerste samenkomst Trap-na voor burgemeester Voorstellen aan Prov. Staten DE PLANNEN POLITIERECHTER MIDDELBURG DE HEER S. VAN GELDEREN: Contributieniveau Opgaande lijn in bedrijvigheid minder sterk is te laag Vijf ton Veer Kruiningen- Perkpolder lag drie uur stil Contributie Het Zeeuwsche Landschap tegen Eurotel Biervliet stelde begroting 1962 vast Negenjarige jongen bij botsing ernstig gewond Overdracht rectoraat T. H. Kampen üiiJLU n ouii Protestants-Christelijk GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND hebben in de geleide- brief bij de ontwerp-begroting voor 1962 van de provincie Zeeland o.a. medegedeeld dat het gedeputeerden ernst is met het plan voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. Het college heeft ten bewijze daarvan aan de Zeeuwse Staten voorgesteld een bedrag op de begroting te plaat sen voor risico-reserve in de exploita tiekosten van de brug. Provinciale Staten zullen nadat lij reeds in principe akkoord zijn ge gaan met het plan voor de brug nu ongetwijfeld gedeputeerden ook willen volgen in het voorstel een risicobe drag op de begroting te plaatsen. Een woord van waardering voor de wijze, waarop van de zijde van Gede puteerde Staten van Zeeland gepoogd wordt het plan dichter bij het tijdstip van realisering te brengen mag niet achterwege blijven. Na veel geharrewar over verkeers- prognoses hebben Gedeputeerde Sta ten nu, teneinde de zaak opnieuw op gang te brengen, de cijfers van rijks waterstaat aangehouden. Over de technische kant van het plan is over eenstemming bereikt. Gedeputeerde Staten doen al het mogelijke om vertraging te voorkomen. In feite is het wachten nu nog slechts op de beslissing van de minis ter van Financiën, want gedeputeer den hebben de barrière rijkswaterstaat met succes genomen. Het ziet er naar uit, gelet op de ex- ploitatiecijfers, die zijn geproduceerd en het voorstel betreffende het risico, dat is gedaan, dat de kans op een gunstige beslissing van de minister van Financiën op het ogenblik niet gering is. Het rijk loopt immers geen enkel risico en het provinciaal be stuur van Zeeland Iaat een gezonde financiële opzet zien. GOES. Gedeputeerde Staten staan in prin cipe volledig achter de plannen van Goes met betrekking tot de infrastrictuur, maar dringen tevens in een brief aan het College van B. en W. op spoed aan bij de realisering van deze plannen, ten einde te voorkomen dat ,Goes voor 1962 buiten de subsidies zal vallen. Deze brief heeft het college gistermorgen ontvangen en gisteravond heeft de gemeenteraad van Goes alvorens de zes plannen in discussie kwamen kennis kunnen nemen van deze brief. Gedeputeerde Staten blij ken enigszins bezorgd te zijn over de industriële ontwikkeling van Goes. „Wij hebben steun van Gedeputeerde Staten, als de raad het ernst is welnu aanvaard dan de voorstellen", merkte de loco-burgemeester, de heer J. S. Vis ser, met kracht op. De raad verstond deze opmerking. Want na een discussie van 2 yz uur werden de plannen, vervat in een uitvoerig voorstel van B. en W. aanvaard. Voor de uitvoering van deze plannen is een bedrag geraamd van ruim vijf miljoen gulden. De heer Visser kon voorts meedelen, dat uit een bespreking met Gedeputeer de Staten op 31 december was gebleken, dat de voorstellen van B. en W. als de meest praktische en de juiste oplossing wordt beschouwd. Dus geen noordelijk tracee voor weg en spoorlijn, welk plan niet haalbaar is en dat door enkele raadsleden toch met klem naar voren werd gebracht, maar een westelijk tracee. Het plan voor het noordelijke tracee was tijdens die bespreking zelfs heilloos genoemd. Alleen de „westelijke" zijn haalbaar en uitsluitend om die reden wordt daarom aan deze plannen de GOES Het is overdreven te beweren dat de gemeenteraad van Goes gisteravond in mars tempo het voorstel van B. en W. inzake de medewerking aan het houden van de Tapto-Delft in Goes heeft aanvaard. De loftrom pet werd soms gestoken en tege lijk werd stevig de trom geroerd. De roffels zullen de leden van B. en W. bepaald niet als taptoemu- ziek in deoren hebben geklonken, al waren de opmerkingen niet verontrustend. Maar de finale kwam toch met schet terende fanfares, want geen van de raadsleden wenste zijn medewerking te onthouden aan dit belangrijke evenement. Het gemeentebestuur zal de Markt be schikbaar stellen voor de taptoe, de ge meente zal voor de verlichting en het ge luid zorgen, de gemeente zal verder ga rant zijn voor vijfduizend gulden van wege de kosten ten behoeve van de stich ting Taptoe-Delft en ten slotte zal de afdeling Goes van de V.V.V. een bijdrage krijgen in het eventuele tekort van de organisatiekosten. Zoals bekend zal ook de Z.L.M. finan ciële medewerking verstrekken. Het ziet ernaar uit dat geen enkel beletsel, althans niet in de gemeentelijke sfeer meer aan wezig is voor de Taptie-Delft in Goes, waarvoor als data worden genoemd 26 mei of 2 juni 1962. De heer D. Leupen (soc.) vond het BIEZELINGE. In de ouderdom van 82 jaar is te Biezelinge overleden de heer Q. v. d. Vrie. In zijn leven heeft de heer v. d. Vrie een belangrijke plaats ingenomen in het kerkelijk leven. De laatste jaren had hij zich teruggetrok ken uit het verenigingsleven. Hij is ve le jaren lid geweest van de kerkeraad van de ned. herv. kerk van Biezelinge. Daarnaast was hij een reeks van jaren zondagschoolleider. Aan zijn lessen be waren de kinderen van die tijd nog steeds aangename herinneringen. Ook heeft de heer Van de Vrie enkele ja ren deel uitgemaakt van de gemeente raad voor de CHU. Met het overlijden van de heer v. d. Vrie is een oprecht christen heengegaan, die zich niet schaamde voor zijn overtuiging uit te komen. 9 Dinsdag 12 december organiseert de vereniging van Paardenfokkers in West Zeeuws Vlaanderen ,,RUST ROEST" in IJzendijke haar vijfentwintigste na- jaarskeyring van anderhalfjarige paar den. hengst- en merrieveulens en heng gen. De keuring vangt aan om half twaalf. Advertentie vreemd dat de evenementencommissie niet was ingelicht. Leeft deze commissie niet meer? „Ik heb de indruk dat de com missie door V.V.V. op dood spoor is ge bracht". De entreeprijs van vijf gulden vond de heer Leupen aan de hoge kant. Ook mevrouw J. C. van Willegen- Everse (c.h.) en de heer C. W. Vervest (kath.) wezen eveneens op het passe ren van de evenementencommissie. De heer Vervest vroeg aandacht te schenken aan die categorie mensen, die financieel niet in staat zijn de taptoe bij te wonen. Verder zag hij graag, dat het eventuele overschot ten goede kwam aan de socia le zorg. De heer J. Bookelaar (kath.) vond het streven loffelijk en vroeg naar een middag- en avondvoorstelling. De heer J. H. Roose (kath.) wees op de eventuele financiële gevolgen en deed de suggestie een regenverzekering afte- sluiten. In zijn antwoord deelde loco-burge meester J. S. Visscher mee, dat de. vaste verzekering aanwezig is, dat de garantie van de andere vijfduizend gulden van derden komt. De evenmentencommissie is nog niet ingeschakeld, maar dat zal op kort termijn gebeuren, zo bleek uit de woorden van de heer Visscher. Overgens had geen enkel raadslid bezwaar tegen het houden van een Tap toe-Delft in Goes. voorkeur gegeven, aldus de heer Visser, die daarmee tevens enkele opmerkingen van de financiële commissie be antwoordde. W eloverwogen Met deze wetenschap begon de raad aan de uitvoerige debatten. Het was de heer C. W. Vervest (kath.) die het sper vuur van vragen en opmerkingen open de. Hij sprak van gedurfde en welover wogen plannen. De heren P, Haverhoek (soc.) en F. P. J. Polderman (c.h.u.) wa ren kort met hun commentaar: Wij steu nen volledig de plannen van B. en W. Mr. J. G. v, d. Burst (a.r.) was uitvoe riger. Hij was dankbaar voor de wijize waarop het college mot grote openheid de plannen heeft ontvouwd. „Wij zijn ons bewust van de enorme grote risico's maar als raad kunnen wij niet anders dan de plannen goedkeuren. Het zyn juist deze plannen, die het voor Goes mogelijk maken een basis te leg gen voor een evenwichtige industriële ontwikkeling. Mr. v. d. Burgt lanceerde ten slotte enkele vragen over de hoge post voor beveiliging van de westelijke spoorweg aansluiting en de goedkeuring van Ge deputeerde Statten inzake de zwaaikom. Hij hoopte dat voor 1963 een subsidie komt voor de oostelijke ontsluitingsweg. Deze weg heeft volgens de a.r. woord voerder verschillende functies: goede verbinding met de haven, een deel van het verkeer dat nu door de stad gaat kan er omheen en tevens kan deze rond weg een deel van de rijksweg ontlasten. Mevrouw J. C. van Willigen-E verse (c.h.u.) opperde enkele bezwaren tegen de westelijke weg en spoorlijn en vroeg om cijfers voor het noordelijk tracee. Dam In een breed betoog sprak de heer N. E. van Santé (V.V.D.) als een van zijn wensen uit om de westelijke weg uit te laten monden op de provinciale weg naar Noord-Beveland met het oog op de na tuurlijke uitbreiding vain de Goesse pol der. Volgens provinciale waterstaat stuit dit op onoverkomelijke bezwaren, zo bleek later uit het antwoord van loco burgemeester Visser. De heer Van Santé opperde voorts de mogelijkheid om in plaats van een brug over het kanaal een dam te leggen, een rechts van de ge projecteerde plaats van de brug. Ook de heer J. H. Roose (KVP) kwam met een uitvoerig betoog. Met een keur van ar gumenten voerde hij een krachtig plei dooi voor een noordelijk tracee (ten noorden van de algemene begraafplaats en de televisietoren). Hij meende, dat de tegenstand van dit tracee om „haal baar te doen zijn" minder groot zou zijn dan gedacht wordt, hetgeen de heer Visser ten stelligste ontkende. De heer Roose was voorts erkentelijk dat de pro blemen, die het college had aangesne den nu werkelijk als probleem worden erkend. De bezwaren van het oostelijk tracee waren voor de heer Roose haast onoverkomelijk. Om er enkele te noemen: de sport terreinen van het openbaar lyceum en van de vakschool voor meisjes worden ernstig beschadigd en het zwembaditer- rein wordt verminkt. De plaats van de brug over het kanal vond de heer Roose verder onjuist. Hij was voorts weinig enthousiast over het tracee van de wes telijke ontsluitingsweg. Hij meende, dat deze weg van weinig belang zou zijn. De heer Van Santé had zich eveneens in die geest uitgelaten. Onderzoek Ten slotte meende de heer Roose dat een gedegen onderzoek naar een noor delijk traject gerechtvaardigd is. In twee de en zelfs in derde instantie borduurde de heer Roose voort op dit patroon. Dit raadslid vroeg met klem om op korte termy'n een onderzoek in te stellen nadat hij had uitgerekend, dat het plan zelfs goedkoper zou zijn. Het college van B. en W. bleek echter niet bereid deze suggestie over te nemen. Ook de heer J. F. Bookelaar (KVP) noemde het tracee van de westelijke weg bepaald ongelukkig. Waarom geen tracee achter de begraafplaats en televisietoren Of over de oude spoordijk Laat de huidige plannen varen om deze twee mogelijkheden te onderzoeken. De heer A. G. Heijboer pleitte als laatste spreker voor een berekening van het noordelijk tracee. Feleeitatie Loco-burgemeester Visser begon zjjn beantwoording met een feleeitatie aan de raad. „De gemeente Goes mag zich gelukkig prijzen dat een groot aantal raadsleden zo deskundig is". Sprekend over de plannen zei hij dat er wel altijd bezwaren zullen blijven. Het zwaarst weegt de snelle ontplooiing van het havenindustrieterrein. Daarom gaat de spoorlijn boven alles. Het noordelijk tracee is niet te verwezenlijken, zo zei de heer Visser nogmaals. Moet dan het college er nog meer geld tegen aangooien MIDDELBURG. De Middelburgse havenarbeider L. W. was op 9 juli in Hulst werkzaam en ontvreemde bij zijn werkgever een geldkistje met 100, en enig Belgisch geld. Hij zag het kist je in een kast staan «en maakte van de afwezigheid van de vrouw des huizes gebruik om het kistje mee te nemen. Hij maakte het later open, nam het peld er uit en erstopte het kistje. We gens diefstal stond hij nu bij de politie rechter terecht en hoorde vier maan den gevangenisstraf eisen, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. Het vonnis was conform. De Sluise mevrouw E. M. de K.-D, „vond" een gouden polshorloge dat toe behoorde aan haar werkgeefster en nam het mee -aar huis. De verdachte ver klaarde: „Het horloge lag buiten de deur op straat en ik wilde het terugge ven". ..Hoe lang hebt u het gehouden?" wilde officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, weten. „Veertien dagen", al dus de verdachte, die toen wegens dief stal een maand voorwaardelijke gevan genisstraf hoorde eisen met twee jaar proeftijd en 50, —boete of tien dagen. Het vonnis was conform. Twee jongelui hadden zich aart joy riding schuldig gemaakt. De loodgieter AiA fj ckan/wt I PoHenm.rkt 13 - Mldd.lburg l -Telefoon (01180) 2364 NED. HERV. KERK Bedankt voor St. Annaland: E. J. Schimmel te Oud-Beijerland; voor We- meldinge (toez.): L. Boer te Haamste de; voor de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Odijk: H. Mondt, a.s. em. pred. te Haren (Gr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwolda: P. Gilhuis, kand. te Amsterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Krabbendijke: P. van der Bijl te Barneveld. Bedankt voor Dordrecht: K. de Gier te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Wageningen: B. van Zuijlekom te Wetsingezouwe. In Vlissingen VLISSINGEN.— Voor het eerst tre den de enkele baptisten die Zeeland reeds rijk is, in de openbaarheid. De baptistengemeenten in ons land vinden hun bakermat en belangrijkste versprei- dig in het noorden van het land. Door migratie en evangelisatiearbeid in het westen vindt men ook daar bloeiende baptistengemeenten. Reeds hebben zich verscheidene bap tisten in Zeeland gevestigd, die gastle- den waren van de gemeente in Rotter dam. Men belegde tot nu toe huissa menkomsten éénmaal per maand. In overleg tussen de Rotterdamse baptistengemeente en de secretaris van de evangelisatiecommissie der Unie van Baptistengemeenten, ds. W. Harkema in Den Haag, is thans besloten tot het houden van een openbare samenkomst van de Baptistengemeenten, die op zon dag 10 december wordt gehouden om acht uur 's avonds in het Maarten Lu- therhuis te Vlissingen. Voorganger in deze dienst is ds. G. Vegter uit Rotter dam. G. J. de P. uit Schore wilde op 20 mei naar een relatie in Zierikzee, maar zag in Kats de boot voor zijn neus weg gaan. Hij nam toen plaats in een vrachtauto, die aan een ander toebe hoorde en reed Zuid-Beveland rond. In Hansweert liet hij de vrachtwagen staan. „Deze verdachte heeft enige lei ding van buitenaf nodig", vond de offi cier, die twee weken voorwaardelijk eiste met twee jaar proeftijd, toezicht van de reclassering en 50,of tien dagen. De politierechter, mr. C. E Coester, verhoogde de voorwaardelijke celstraf tot een maand en vonniste ver der conform, Sloot De andere jonge praalrijder was de ijzerwerker W. J. de K. uit Eede, die op 12 juni met een vrachtwagen uit rij den ging, die van een ander was. Op een gegeven moment wilde de auto niet meer en toen poogde De K. met een tractor van een ander! de vracht wagen weg te slepen, waarbij hij nog in een sloot belandde. Drank had een rol in deze affaire en conform de eis kreeg De K. een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, 50,of tien dagen. Op 28 augustus zag de havenarbeider J. N. V. een paar jongens vechten en dat een zekere S. hen stond op te hit sen. V. sprak vermanende woorden, S. repliceerde grof en toen vielen er klap pen, waardoor V. gisteren wegens mis handeling terecht stond. De officier weet de schuld gedeeltelijk aan S. en eiste 75,— of vijftien dagen. Het von nis was ƒ60,of twaalf dagen. Kritiek op raadslid J. H. Roose GOES Aan het begin van de dis cussie, die in <te gLsteren gehouden ge meenteraadsvergadering is gehouden naar aanleiding van de voorstellen inzake de plannen voor de infrastructuur, kreeg de heer J. H. Roose (k.v.p.) van ver schillende raadsleden zware kritiek te verduren. Tidens de bijeenkomst van de financiële commissie zou de heer Roose beweerd hebben dat op 15 oktober de sug gestie van een noordelijk tracé reeds door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan burge meester dr. j. W. Note boom was mee gedeeld en dtat de burgemeester dit waar schijnlijk niet aan het college zou heb ben doorgegeven. De heer C. W. Vervest (kath.) sprak van een pijnlijke zaak en noemde de beweringen van de heer Roose een insinuatie. De heer Ph. Haverhoek (soc.) noemde de houding van de heer Roose een, trap nageven aan de burge meester. Hij heeft dat niet verdiend. Ik vind het ergerlijk. Ten slotte sloot mr. J. G. van dier Burgt (a.r.) zich bij deze kritiek aan. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten hebben Provinciale Staten voorge steld aan de vereniging „De Hollandsche Molen" met ingang van het jaar 1962 een subsidie toe te kennen van 1.500 gulden, als bijdrage in de kosten van het in dienst nemen van een tweede technisch adviseur. Ged. Staten stellen verder voor met ingang van 1961 jaarlijks aan het school fonds van de Zeeuwsche Visserijschool een subsidie toe te kennen tot een be drag, gelijk aan het exploitatietekort, met een maximum van 700 gulden. GOES In het kort komen de plannen op het volgende neer: 1. aanleg van een westelijke ontsluitingsweg vanaf de rijksweg naar de nieuwe brug over het kanaal, 600.000; 2. aanleg van het ontmoetings punt van de rijksweg ter hoogte van de zg. Tiendenschuur en de nieuwe ontsluitingsweg; ruim ƒ300.000. 3. aanleg van een oostelijke ontsluitingsweg vanaf de Palijn- weg naar de nieuwe brug over het kanaal, ruim 1.000.000; 4. aanleg van een westelijke spoorlijn vanaf een kopspoor op het spoorwegemplacement ten westen van de spoorwegovergang bij Poelweg 1 naar het haven industrieterrein, ruim ƒ1.000.000; 5. het bouwen van een beweeg bare brug over het havenkanaal ter hoogte van de houthandel Van Riesen, ƒ840.000; 6. uitbreiding van het zwaaikom- project met het maken van een nieuwe damwand ter hoogte van het meest noordelijk gelegen ge bouw van de n.v. Duvekots graan handel, ruim 100.000; Met deze zes plannen is een be drag gemoeid van ruim vijf mil joen gulden. In de raadsvergadering van 8 augustus 1961 werden ook reeds drie infrastructuurplannen vast gesteld: 1. het uitvoeren van baggerwerk in het kanaal van Goes tot een be drag van ƒ300.000, het aanleggen van haven I tot een bedrag van ƒ253.000 en het aanleggen van een zwaaikom tot een bedrag van 126.000 en ten slotte de vast stelling van het zwembadplan tot een bedrag van ruim 700.000. Deze vier plannen tot een totaal van ruim een miljoen gulden. nu wij vooruit weten, dat de plannen niet goedgekeurd worden. Voor de wes telijke ontsluiting zal in 1962 subsidie worden verkregen, de laatste komt in 1963. Voor de meer technische vragen had de heer Visser de hulp ingeroepen van enkele deskundigen die de raads vergadering bijwoonden. De heer Roose bleef pleiten voor het noordelijk tracee. Het hielp echter niets. Wij hebben geen tijd te verliezen zo werd opgemerkt van de zijde van B. en W. De voorstellen werden uiteindelijk aan vaard met de stemmen van de heren Roose en Bookelaar tegen. MIDDELBURG. De Belg C. C. C P. uit Sint-Margriet hoorde gistermid dag tijdens de zitting van de politie rechter twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich uitspreken met bevel tot onmiddelijke gevangenne ming wegens gevaar voor vlucht. Hij had met twee Zeeuwsvlamingen, E. en B., op 2 september in Zaamslag in de Eendrachtpolder op wild gejaagd 's avonds laat. Polderbewoners, die scho ten hoorden, waarschuwden de politie, waarna deze de auto met stropers te genkwam. Een der politiemannen gaf met een rode lantaarn het stopteken, waarna de stropersauto plotseling stop te, achteruitreed en een zijweg insloeg. Later vond de politie de wagen, die zich vastgereden had in de modder bij een boerderij-inrit, terug. Er zat toen slechts de verdachte in de auto. De andere twee hadden de benen genomen. De Belg gaf tegen de politie toe dat hij de wagen had bestuurd, ter zitting zei hij, dat een der anderen, een zekere J. J. E„ de chauffeur was geweest. De derde inzittende, de landbouwer W. B. uit Groede, was als getuige aan wezig en verklaarde dat P, wel dege lijk de bestuurder was. Onderweg had P. een haas zien lopen, was de wagen uitgestapt en had geschoten maar mis te. De Belg stapte weer in en reed weg. Minderwaardig De officier van justitie, mr. A. W. Ro singh, vond dat het in Zeeland nogal ge wilde stropen met auto's een minder waardig bedrijf was. „Het wild krijgt zodoende weinig kans", aldus de offi cier. Hij zei voorts dat hij de schuld van P. bewezen vond omdat deze tot driemaal toe tegenover de politie had verklaard dat hij de bestuurder was. Mr. Rosingh wees er verder op dat P. in eigen land als een berucht wildstro- per werd beschouwd en dat hij hiervoor herhaaldelijk met de politie in aanra king was geweest. Hij achtte geen cle mentie aanwezig en eiste drie weken onvoorwaardelijk met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman wees er op dat het drietal na cafébezoek op de stropersjacht waren gegaan en dat het heel best mogelijk was dat men probeerde de schuld op elkaar af te schuiven. Hij zei verder dat de Belg de weg in Zaamslag niet kende, maar dat de bestuurder van die avond heel goed wist hoe hij de politie in eerste instan tie om de tuin kon leiden. Nadat de wa gen was vastgelopen, was hij natuurlijk bij zijn eigendom gebleven. Mr. Adri aanse wees er op dat -de politie niet had kunnen constateren wie achter het stuur Advertentie Geniet van! 4' PARADISO 22ct TalVATORE act CARR1NO 31ct MIDDELBURG De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen steeg in Ne derland gedurende november 1961 van 22.996 naar 27.091. Het aantal openstaan de aanvragen voor mannen daalde in de zelfde periode van 81.692 naar 76.176. Te gen de achtergrond van deze cijfers zou men kunnen zeggen dat de opgaande lijn in de bedrijvigheid niet meer zo sterk is als vorig jaar, met name bij de conjunc tuurgevoelige bedrijven. De vraag neemt iets af en het aanbod iets toe. Tengevolge van de zware storm die de laatste dagen heeft gewoed, zijn van een aantal gebouwen in Axel, dakpan nen e.d. afgewaaid. Beschadigd zijn de volgende gebouwen: het stadhuis. de R.K. kerk en de gemeentewoningen in de Julianastraat. VLISSINGEN Wil men in Vlissingen tot de stichting van een sporthal komen dan moeten de krachten worden samengebun deld. De sportgemeenschap in de Scheldestad zal in samenwerking met de gemeentelijke overheid het gestelde doel moeten zien te bereiken. Daarbij zal de sport- beweging niet de fout mogen maken „aan te leunen" tegen die overheid, die nog even afgezien van de kostenverdeling het eenvoudig niet kan stellen zonder medewerking van de Vlissingse sportorganisaties. Dit vertelde de heer S. van Gelderen uit Den Haag gisteravond in het club huis van „Zeeland Sport" voor de Ad viesraad Stichting Sportbelangen Vlis singen. De heer Van Gelderen is hoofd ambtenaar bij de Vereniging voor Ned. Gemeenten en belast met het doen uit brengen van adviezen betreffende de bouw en het exploiteren van sportaccom modaties. Gisteren heeft hij gesproken met vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen van Middelburg en Vlissin gen. Met name in Vlissingen ging het gesprek o.m. over een sporthal. SLUISKIL. In het casino werden 9 jubilarissen van de Compagnie Neer- landaise de l'Azote gehuldigd. De directeur-generaal, ir. J. P. M. van Waes,. overhandigde hen het insig ne, het diploma en de enveloppe met inhoud. Hij dankte hen voor hun ar beid en hun medewerking bij de we deropbouw en de uitbreiding van de fabriek, vooral na de oorlog. De heer Van Waes deelde o.m. mee, dat er verschillende verbeteringen en uitbreidingen van de fabriek in studie zijn. Als voorzitter van de vereniging van jubilarissen sprak de onderdirec teur, ir. V. Gena, zijn gelukwensen uit en de heer E. Maas namens de onder nemingsraad. De volgende heren werden gehuldigd: Van Passel uit Strodorpe, beambte op het loon- bureau; J. M. de Maree uit Terneuzen, smid in de gasscheiding; P. Erpelinck uit Axel, voorman op de watergasfabriek; J. J. Doorns uit Terneuzen, voorwerker-electri- cien; S. C. Sol uit Axel, surveillant bij de nitrate; L. J. Dieleman uit Hoek, voorman zwavelzuurfabriek; T. C. van Opdorp uit Sluiskil, voorman gasscheiding; A. van de Wege uit Axel, eerste monsternemer labo ratorium en R. J. de Caluwe uit Strodorpe, voorwerker-timmerman op de zwavelzuur- fabriek. Bij de plechtigheid waren aanwezig de hoofddirectie uit Brussel en de di rectie uit Sluiskil, de hoofden der tech nische en administratieve diensten en de ondernemingsraad. De heer Van Gelderen waarschuwde zijn sportief gehoor dat het zich de kon- sekwenties van bepaalde verlangens op sportgebied goed moet realiseren. De Vlissingse Sportgemeenschap zal bij zichzelf te rade moeten hoe de volg orde van die verlangens moet zyn. Schuift men een sporthal naar voren, dan komt een overdekte zweminrich ting weer op de achtergrond. En boven dien mag men nooit uit het oog verlie zen dat het gymnastiekonderwijs op de scholen de basis vormt van de sport beoefening. Een gemeente kan niet onmiddellijk aan alle verlangens en die zijn er ook buiten de sportsector voldoen, zelfs niet op vrij lange termijn. Zich beper kend tot de sporthal, waarvoor zoals be- PERKPOLDER Door een defect aan het mechanisme van de draaideur heeft de veerboot tussen Kruiningen en Perk- polder van ongeveer kwart voor negen tot kwart voor twaalf gisteravond niet kun nen varen. Met man en macht werd ge werkt om het defect te maken wat tegen het middernachtelijk uur lukte. Toen heeft de boot enige tjjd heen en weer ge varen om alle „klanten" aan beide zijden van de Westerschelde over te zetten. Van morgen was de boot weer normaal in de vaart. eend in Vlissingen een actie wordt ge voerd, zei de heer Van. Gelderen dat de bouwkosten daarvan rond de vijf ton komen te liggen. Hij zei te willen aan nemen dat uit de toto een bepaald be drag kan komen. Daarnaast zou het be drijfsleven voor een flinke som kunnen zorgen, terwijl de gemeente een behoor lijke subsidie op tafel zou kunnen leg gen. Er blijft dan voor de sportgemeen schap echter nog een aardig duitje over. In dit verband wees de heer Van Gel deren op een landelijk verschijnsel, waar van hij de aanwezigheid betreurde, na melijk een te laag contribntieniveau. Te laag ten opzichte van voor de oorlog en ook te laag in vergelijking met andere genoegens waarvoor men betalen moet. Tijdens de discussie ging de heer Van Gelderen nog nader in op de zaalhuur die men voor het gebruiken van de sport hal zou moeten betalen. Zelfs wanneer de niet-sportwereld de helft van de sport hal voor haar rekening neemt zal men toch nog een uurhuur van tien gulden moeten betalen. In Roermond betalen de verenigingen zelfs vijftien gulden per uur en daar legt de gemeente er nog een heleboel geld op toe De heer Van Gelderen betoogde dit niet te zeggen om een schrikbeeld te vormen, maar om de sportorganisaties met de beide benen op de grond te doen staan. Uit het jaarverslag van de Adviesraad diepen we nog op, dat de verontreini ging van het kanaalwater door de slui ting van het Veerse Gat voor het be stuur aanleiding was het stichtingsbe stuur te verzoeken onverwijld kontakt op te nemen met het gemeentebestuur teneinde voor deze urgente kwestie zo snel mogelijk een oplossing te vinden. Met medewerking van een aannemers bedrijf. enkele particulieren, leden van de Vlissingse Sportverenigingen en het personeel van de Stichting is naast het clubgebouw van „Zeeland Sport" een kleedigebouw in aanbouw, waarvan het hoogste punt reeds bereikt is. Mej. M. S. Scheele te Axel, ter ge meentesecretarie is per 1 februari be noemd tot typiste a bij Rijkswaterstaat te Terneuzen. Tengevolge van de aanhoudende re gen van de laatste weken is het water rondom Axel hoog gestegen. Vooral de omgeving van de Kleine Kreek heeft van het water te lijden, het Zwembad, ho tel „Zomerlust" en het aangeplante bos. De opening van de nieuwe kleuter school te Zoutelande hangt zoals ver meld, niet af van de rijksgoedkeuring maar van de aankomst van de zending schoolmeubilair. Als openingsdag is aangenomen 2 januari 1962. D? hervormde mannenvereniging •■In dienst der kerk" houdt zater dag 16 december een kringbijeenkomst m de Bogardzaai te Middelburg, tijdens welke ds. W. Glashouder zal spreken over „de kerk en de pinksterbeweging". De zesde klas van de openbare la gere school in Biervliet heeft de tiende Pfijs gewonnen bij de verkoop van de kinderpostzegels. Deze mededeling door onderwijzer Bax gedaan, werd met ge juich ontvangen. De prijs bestaat uit een schoolreis van een dag in een ex tra trein van de NS. had gezeten. Hij vond de eis verder te zwaar. De politierechter, mr. C. E. Coester legde twee weken onvoorwaarde. lijk op. Smokkelaar Een der andere inzittenden, E., stond even later op de middag bij verstek te recht voor eenzelfde feit. Hij had op 7 september in Terneuzen met zijn auto geen gevolg gegeven aan een door de politie gegeven stopteken. Zijn auto reed om de agent heen en ging er van door. De officier wees er op dat E. een bekende smokkelaar was en eiste 75 of vijftien dagen. Het vonnis was con form. Door onoplettendheid van de Vlis singse kellner A. W. van der P. ont stond op 27 mei in Aagtekerke een ver keersongeluk. Van der P. reed met on verminderde snelheid een kruispunt op en reed een van rechts komende auto aan, waarvan de bestuurder zwaar lichamelijk letsel bekwam. Conform de eis kreeg hij 200 boete of veertig da gen en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. In Vrouwenpolderse duinen MIDDELBURG De secre taris van de Stichting Het Zeeuwsche Landschap, mr. T. Lebret, zegt aan het begin van zijn jaarverslag over 1960, dat het zo late verschijnen ervan een ge volg van het streven van het be stuur was de jaarvergadering uit te stellen tot er zekerheid was omtrent de afloop van enige on derhandelingen. Ondanks dit zegt het jaarverslag dat er toch tus sen 6 mei 1960 tot 13 november 1961 enige niet onbelangrijke ge biedsuitbreidingen kunnen wor den gememoreerd. Het verslag zegt verder dat tal vaü aantasting-en van natuur- en landschap- schoon weer een zorg; voor het bestuuf waren. Een geval wordt met name ge noemd: het streven om in de duinen in Vrouwenpolder een Eurotel, ,,een fraaie naam voor een ons inziens daar in hoge mate detonerende hotelflat", te bouwen. Mr. Lebret keerde zich teg-en dit plan in de adviescommissie voor de recreatie van de Provinciale Planolo gische Dienst en richtte een schrijven aan de vaste commissie van deze dienst. Het dagelijks bestuur maakte zijn bezwaren kenbaar in een schrijven aan Gedep, Staten. Het verslag houdt zich voorts in hoofdzaak bezig met het aanstippen van nieuwe aanwinsten, zoals de aankoop van een zestal vliedbergen op Walche ren en wel in Koudekerke, Souburg, Grijpskerke, Meliskerke en twee in Souburg. Bijzonder waardevol noemt het verslag de aanwinst van de Ver dronken Zwarte Polder onder Nïeuw- vliet en als derde aankoop wordt de Kaloot aangestipt, welke de stichting nu volledig in beheer krijgt. BIERVLIET Onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense stelde de raad gisteravond de begroting 1962 vast. De post onvoorzien bedraagt 13.644,80 en de kapitaalsdienst heeft een nadelig saldo van 259.612,77. Tegelijker tijd werd een eerste begrotingswijziging goedgekeurd in verband met kapitaals- werken die niet in de primitieve begro ting waren opgenomen. Omdat, zo rede neerden B. en W. en ook de raadsleden, een bespoedigde goedkeuring van de wer ken door Gedep. Staten hier het resultaat van kon zijn. Ais belangrijke werken werden genoemd de verbetering van de Weststraat en de Gentsestraat voor een totaal bedrag van 131.000; de aanleg van een brandput voor ƒ70.650 en de realisatie van het. uit breidingsplan aan de zg. Lage Weide en Stadsweide voor ƒ146.951. Een begro tingswijziging '61 had tot gevolg dat de post onvoorzien kon worden verhoogd van 3.250,28 tot 4627,79. De nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en gemeente bood Biervliet trouwens de nodige per spectieven, aldus B. en W. Tevens werden tijdens de vergadering de presentiegelden van de raadsleden op 10 en 15 gebracht voor resp. dag- en avondvergaderingen. De aanleg van een brandput was aanbesteed en gegund aan de fa. Ruijsscher te Biervliet voor ƒ64.350. 5*;^ale kosten bedroegen ƒ70.844. De DACW verleende 75 procent subsidie of wel: een bedrag van 52.987,50. TERNEUZEN. Een vrij ernstige aanrijding vond gistermiddag plaats op het kruispunt Markt-De Jongestraat en Kersstraat, waarbij het negenjarige jongetje J\ P. de Vlieger ernstig werd gewond. De jongen wilde op de fiets in een grote bocht naar rechts de De Jon- gestraat inrijden, waarbij hij waar schijnlijk de bestelauto, bestuurd door 5r; ,A- ?.e K. uit Terneuzen, niet zag. j'3 ?r°te ,snelheid reed de jongen tegen de linkerkant van de auto, waar door hij tegen het wegdek werd gesme ten. Hij raakte bewusteloos door de klap en bloedde zo ernstig uit mond en hoofdwonden, dat hij per ambulance auto naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. ~Hog§chool°dear Je" meerde Kerken m Nederland (Synodaal) is door prof. dr. A. D. R. Polman overgedragen aan prof. dr. J. L. Koo ien. Prof. Polman hield ter gelegenheid hiervan een rectorale oratie over het on derwerp Beschouwingen over de Augus- PredTfstmatieleer in de laat- J^„•|aalV ,Ultvoerig ging de hoogle- Z ZZ °P v??\ Pnblikaties van r.k. ^2 Pr°'®stantse zijde. Met name werden Nvgfen n956)n a ,.Lu.t!,eraan Gotthard i xf (1956) en de dissertatie van de r.k. theoloog Wladimir Boublik (1959) scherp gecritiseerd. uaaa'

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3