OUDE KAPPER REKENDE AF MET ZIJN WANHOOP ER ZIJN ZOVEEL VAN DIE ARME BLANKEN... Kamerdebat over aak vd. Putten z WETSONTWERP VOOR ONTBINDING O.A.S. DERDE MAN IN HET SPEL IANERIKAANS REISJOURNA Dit jaar geen debat over Nieuw-Guinea „Iedere dag zal ik bidden om de dood" VREDE BLEEF UIT Eenheid in Amerikaanse vakbeweging in gevaar Koningin Elizabeth uit Afrika terug DC-8 SCHOOT VAN DE BAAN Khayat draagt zijn kruis door Den Haag Verlangen naar rust dreef vermoeide 72-jarige man tot de uitvoering van reeds lang gerijpte gedachte: moord op vrouw en zoon Amsterdam De oude In het graf Overal bloed Te laat Nieuw onderzoek Belofte vervolg van pag 1 NOOIT GEEN GRIJZE HAREN MEER Vervolg van pag. 1 Beroep Schijn vermijden Geen twijfel Alle rechten Frankrijk neemt maatregelen: Donderdag 7 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Van onze rechtbankverslaggever kapper van de gracht laat het nu aan de heren over. Hij heeft zijn vrouw en zijn debiele zoon van 41 ge dood, hij heeft zijn eigen leven willen nemen, dat is niet gelukt. Nu moeten de heren het maar zeggen of er nog eens een psychiater naar hem moet kij ken, of dat hij zó wel veroor deeld kan worden; het is hem om het even. Want zijn leven eindigde al maanden geleden, toen hij afrekende met zijn wan hoop. Wat er gisteren in de Am sterdamse rechtzaal gebeurde ging aan hem voorbij. Hij was het wèl tot wie de rechters spraken, over wie een dokter allerlei dingen zei en tegen wie de officier van jus titie vijftien jaar gevangenis straf eiste wegens dubbele, moord. Maar hij was het ook niét een restje van zichzelf hooguit, armzalig, 72 jaren oud, alles achter zich vernietigend, met vóór zich niets dan ver driet, in geen enkel opzicht meer gelijkend op de spraak zame man, bij wie de heren van de bank zich altijd zo graag lieten scheren, ómdat hij het zo gezellig maakte en toch goed zijn plaats wist. OP 24 MAART was het allemaal ge beurd. Hij had er maanden over gedacht hoe het zou zijn, maar dat het zo plotseling kon komen, had hij niet geweten. ,,Wij stonden tegenover elkaar, Georgine en ik", vertelde hij gisteren zijn rechters. ,,Ik had haar bij de keel. Het was gelukkig vlug afgelopen." Zij had die morgen gezeurd en ge mopperd, Georgine, omdat hij niet mee wilde om chocola tekopen. Hij vond het te guur, en wist bovendien dat in al haar kasten dozen vol choco la stonden opgetast. Het was niet no dig om nog iets te kopen, ook al was Pasen in aantocht Zij zette haar zin door, zoals zij al tijd haar zin had doorgezet. „Dan ga ik alleen", zei zij, en ze ging naar de gang. Toen dacht de oude kapper: „Nu moet het maar gebeuren." HIJ HAD HET eigenlijk anders wil len doen. 's Nachts had hij eerst Georgine in haar slaap willen wurgen, daarna zijn zoon Gerard en ten slotte had hij dan zelf voor het gas willen gaan zitten. Weken, maanden lang had hij er niet van kunnen slapen. Steeds als hij op het punt stond om het te doen, dUTfde hij niet. Dan was hij, als de ochtend aanbrak, blij dat het niet was gebeurd. Toch moest het. De debiele Gerard werd steeds lastiger, de jongen kon niet voor zichzelf zorgen. Wat moest er van hem terecht komen als zijn vader er niet meer was? Het geld, dat de verkoop van zijn zaak vier jaar ge leden had opgebracht, was bijna op. Er waren nog maar vijfhonderd gulden over van de tienduizend. En zijn vrouw bleef maar chocola kopen. De nazorg voor debielen was nooit eens komen kijken. Waarom zouden zij zich iets van Gerard aantrekken als zijn vader er niet meer was? Hij moést wel doorleven, het kon niet an ders. MAAR DE OUDE kapper wilde niet meer, hij verlangde naar de dood, zoals een vermoeide wandelaar ver langt naar de slaap. Langzaam aan rijpte in heim het plan. Hij zou ze mee nemen in het graf, dat was de oplos sing. Hij schreef het die 24ste maart in de afscheidsbrief aan zijn zuster en zijn getrouwde kinderen: „Leg ons alle drie maar in één kuil, laat niemand onze stoet volgen, alles moet zo stil en zo goedkoop mogelijk." Zo leek het hem het beste. Hij tekende zijn brief aan zijn zuster uit naam van hun drie- en: Georgine, Gerard junior, Gerard. Aan zijn kinderen tekende hij: moe der, broer, vader. „Ik heb zo juist", zo begon die brief, „je moeder vermoord en straks als hij thuis komt hoop ik hetzelfde met Gerard te kunnen doen. En dan mij zelf. Waarom ik het doe, dat neem ik mee in het graf." Dat alles schreef hij, rustig aan de tafel in de huiskamer zittend, terwijl Georgine dood in de gang lag. Toen hij klaar was, ging hij naar de keuken om nog de pan van de erwtensoep schoon te maken en de vuile onder kleren van Gerard te wassen en te drogen te hangen. „Ik wilde de kroon op het hoofd van mijn vrouw laten", vertelde hij giste ren de rechters. Zij was altijd een goede vrouw voor hem geweest. Dat kon niets ter wereld te niet doen, ook niet hun onenigheid over wat er met Gerard moest gebeuren. Hij wilde de jongen in een inrichting doen, dat was beter voor hem. Zij had dat nooit ge wild. Ze had zelfs niet kunnen accep teren dat de jongen niet normaal was. rEN ALLES die 24ste maart in het huis op orde was en hij zijn laat ste vijfhonderd in een plastic zakje voor zijn kinderen had klaar gelegd, ging de oude kapper de deur uit om zijn brieven te posten. Bij zijn terug komst zag hij weer het lichaam van zijn vrouw. Hij dacht: Gerard mag dat niet zien als hij straks thuis komt. Hij sleepte haar de slaapkamer in. Hij tilde haar op het bed, want dat hoorde zo. Toen ging hij in de huiskamer zitten en hij dacht, uren achtereen. Wat er alle maal in zijn hoofd had gespookt, wist hij gisteren niet meer zo precies en de rechters drongen ook niet erg aan. Laat in de middag kwam Gerard thuis. Zijn vader stond op en ging naar de keuken om thee te zetten. De jongen kreeg altijd thee van zijn va der. Waarom dan nu niet? Gerard ging mee naar de keuken. Daar greep zijn vader hem plotse ling beet, precies zoals hij dat 's och tends bij zijn vrouw had gedaan. Maar de jongen was niet gewillig, hij ver weerde zich, hij was sterk. Het werd een gevecht. De vader vond een hamer en hij sloeg radeloos naar het hoofd van zijn zoon. Een maal, twee maal, harder en harder, tot achttien keer toe. De jon gen viel neer. Het bloed was overal, op zijn gezicht, zijn kleren, de muren van de gang. Toen greep zijn vader hem bij de keel en hij wurgde hem. TAE OUDE KAPPER ging weer naar U de keuken. Hij had 's middags al het fornuis ontkoppeld enook twee ex tra muntjes in de gasmeter gestopt. Nu deed hij de kraan open en ging op zijn hurken voor de monding van de leiding zitten. Hij ademde diep met grote langzame teugen. Plotseling rinkelde er glas, er stap ten mensen binnen. De oude kapper vloekte. „Nu ben ik toch te laat", zei hij. Hij was niet te laat geweest, maar de gasleiding was verstopt geweest. Dat rapporteerde later het gemeente lijk gasbedrijf. De psychiater, dr. Habekotté, die hem had onderzocht, zei gisteren dat hij de kapper volledig toerekenbaar achtte. Toen de president, mr. Van Waerden, twijfelend wilde weten of wat de oude man had gedaan eigenlijk geen abnormale reactie was geweest op de gerezen moeilijkheden, sprak de arts zich nog duidelijker uit: „Men kan uit het feit zelf nooit ontoereke ningsvatbaarheid afleiden." De rechters bleven peinzend kijken en ook bij de officier van justitie, mr. baron Van Dedem, wilde dat oordeel er niet helemaal in: „Ik bespeur toch iets ziekelijks", zei hij. „Daarom vraag ik geen levenslange gevangenis straf, maar vijftien jaar." De VERDEDIGER, mr. Van Apel doorn, kritiseerde de psychiater vriendelijk maar beslist. „Er is te weinig gespeurd naar de samenhang tussen de drang tot zelfvernietiging en de begane moorden. Het rapport van dr. Habekotté gaat bij zijn benadering van wat te last is gelegd te veel uit van de agressie alleen." De raadsman vroeg de rechtbank om een nieuw psychiatrisch onderzoek, het liefst op universitair niveau, in een kliniek. Er was te veel onver klaard gebleven. Hoe kon de man in de verdachtenbank nu dezelfde zijn als de kapper met zijn oude, deftige salon op de Hérengracht, waar 45 jaar lang de vaste scheer-cliëntèle sociëteit had ge houden. Dat raadsel was te groot om zo maar te worden afgedaan. De raadsman vroeg de psychiater of hij had gezocht in de richting van een melancholische depressie. Ja, zei dr. Habekotté, maar hij had niets gevon den. Alleen kilte en ongevoeligheid. JA", ZEI de raadsman en hij diepte een publikatie uit 1939 op, „dat zijn nu juist de kenmerken van me lancholici, die na een daad te hebben gesteld over hun dieptepunt heen zijn." Mr. Van Apeldoorn las nog een paar karakteristieken voor: zij sloegen alle maal op de oude kapper, zoals hij daar zat en zich had doen kennen. De president vroeg het hem: „Wat denkt u van een nieuw onderzoek?" De oude man zei zachtjes: „Misschien, als dat beter is. Ik laat het aan de heren over." Hij huilde en keek om naar de zaal, waar de agent zat die hem het eerst had verhoord. Aan hem had hij be loofd dat hij niet meer zou proberen zich van het leven te beroven „maar iedere dag zal ik bidden om de dood". (Advertentie) DEN HAAG. De Libanees Ed- mond Khayat, die de wereld door trekt om vrede op aarde te beplei ten, zal morgenmiddag zijn kruis door Den Haag dragen, zoals hij dat op 30 okt. in Genève deed toen hij met zijn vredesactie begon. In Den Haag zal hij naar het Internationale hof van justitie in het Vredespaleis gaan. Khayat is in tal van landen geweest om te pleiten voor wereldvrede en over al biedt deze vredesapostel zijn plan aan: een programma van veertien fo liovellen. Dit vredesplan noemt hij „een andere weg om de vrede te be reiken dan door vijftig megaton". Waar Khayat demonstreert, gaat hij gebukt onder een houten kruis dat veer tig kilo weegt en vijf meter lang is. Hij droeg zijn kruis reeds door de stra ten van Genève, Lausanne, Bern, Zü- rich, Belgrado, Berlijn (langs de ,muur" en de Brandenburger poort), Oslo, Stockholm, Kopenhagen en Brus sel. NAAR VNO In Den Haag zal hij zijn kruis dra gen van zijn hotel aan de Hoefkade tot het Vredespaleis. Daar zal de Libanees aan het Internationale hof van justitie zijn plan overhandigen en een op schrift gestelde mededeling dat men er verstandig aan zou doen het hof zo snel mogelijk te ontbinden. Volgende week hoopt hij naar New York te vertrekken waar hij bij de Uno wil demonstreren. Hij is van mening dat de Uno de mensheid niet langer kan vertegenwoordigen, omdat de volkeren organisatie haar plicht heeft verzaakt door niet te zorgen voor het welzijn van de mensheid. Daarom is zijns inziens ook het internationale hof niet meer re presentatief. Khayat wil dat de wereld beseft wat zijn actie inhoudt: vrede met een hoofd letter voor ieder mens. Hij vraagt geen hulp, geen financiële steun. Hij betaalt alles zelf, van de opbrengst van zijn filmverhuurkantoor in Noord-Afrika. Wat hij na zijn verblijf In New York gaat doen, weet hij nog niet. (Advertentie) De regenval van de laatste weken dreef alle politiehonden bovendien op een dwaalspoor. De politie stuitte al leen op een gedeeltelijk verbrande en begraven stapel paperassen die van een diefstal afkomstig bleek te zijn. De daders van die diefstal waren al gepakt. De hoofdinspecteur van de Amster damse recherche T. C. J. Sanders en een hoofdagent van de Amstelveense politie die het Amsterdamse bos op zijn duimpje kent zijn gisteren even op en neer naar Parijs geweest. Zij wilden van Squazzardi meer bijzonderheden te weten zien te komen over de plaats van het lijk. Volgens de bekentenis moet het lijk ergens aan de rand van de Bosbaan liggen, maar dat is een lengte van ruim een kilometer. Het onderhoud van gisteren lijkt echter ge noeg bijzonderheden te hebben opge leverd om vandaag verder te zoeken. Behalve de twee gearresteerde Ita lianen zou er nog een derde man in het spel zijn geweest, ene Renato. De politie in Rome zoekt hem. Volgens de Amsterdamse recherche is echter de rol die hij in de zaak kan hebben gespeeld niet belangrijk genoeg om zijn uitlevering te vragen. De Amsterdamse politie wachtte gis teravond op de vertaling van de be kentenis van Squazzardi. Zij wist ech ter al zeker dat de revolver waaruit het dodelijke schot is gelost, zijn eigendom was. Het wapen is van het kaliber 7.65 en dat klopt met de in de Alfa Romeo gevonden kogel. Na de moord heeft Squazzardi het wapen in een café verkocht. Inmiddels heeft de politie al de overtuiging gekregen dat Squazzardi als een beroepsmisdadiger moet wor den beschouwd. Voordat de moord op Colombo werd gepleegd, had Squazzar di al een ander moordplan voorbe reid. Evenals bij Colombo was roof het motief geweest. Van dit plan is echter tijdig afgestapt. De student Prisco zou ook hierin betrokken zijn geweest. Üf De politiehond Sies heeft een paar keer aangeslagen op een spoor, dat bij het pompstation in het Amster damse Bos naar het lijk van de ver moorde Italiaan Bruno Colombo leek te leiden. Het was telkens vals alarm. Niettemin heeft de politie de hele verdachte omtrek doorzocht en omgewoeld, voor twee politieman nen opnieuw naar Parijs gingen om de verdachte Sergio Squazzardi weer te verhoren. (Advertentie van onze speciole versloggever MOUND BAYOU (Miss.) De delta van „old man river Missis sippi" is een schier eindeloze, bijna boomloze vlakte. Het land is dofbruin, met miljoenen witte spikkels; het is november, de katoenoogst begint. Zonder verf, zonder spoeling, zonder kleursel, dankzij een uitwendige weten schappelijke behandeling zullen uw haren In hun natuurlijke kleur hergroeien en deze behouden. Ontelbare dankbetuigingen. Serieuze waarborgen. Vraagt (ongeacht leeftijd) gratis discrete inlichtingen zonder enige verplichting door eenvoudig een briefkaart met uw naam en adres en de vermelding van de letter „C" te richten aan „C.H.P.B.", 70, Hervormingsstraat, Brussel. Van onze correspondent NEW YORK. De tweejaarlijkse conventie van de Amerikaanse vak bondcentrale AFL-CIO, die van daag in Miami Beach bijeenkomt, staat voor zware beslissingen. De eenheid in de Amerikaanse vak beweging staat op het spel. De te genstellingen tussen de industriële bonden en dc vakverenigingen, die op de grondslag van bepaalde vak ken zijn opgebouwd, hebben zo'n omvang aangenomen dat thans een open breuk dreigt tussen de beide groepen, die zes jaar geleden beslo ten om in één enkele overkoepe lingsorganisatie samen op te trek ken. Van deze fusie over de gehele linie verwachtte men versterking van de po sitie der vakbonden en het inluiden van een permanente vrede tussen de twee machtige Amerikaanse vakor ganisaties, die elkaar zo lang hadden bestreden. Die vrede deze versterking is uit gebleven. Op het tijdstip van de sa menvoeging telden de American Fede ration of Labor en het Congress of In dustrial Organisations tezamen onge veer vijftien miljoen leden. De uit banning van de bond van vervoersper- soneel en enkele kleinere bonden, waar in corrupte elementen het voor het zeg gen hadden en die weigerden schoon schip te maken, kostte de federatie an derhalf miljoen leden. Doch terwijl se dertdien het aantal arbeiders in de Verenigde Staten met ongeveer ZVz mil joen is toegenomen, is het ledental van de federatie nog met een extra miljoen gedaald. Dit was niet het gevolg van de werkloosheid, want de meeste bon den handhaven het lidmaatschap van hun werkloze leden, ook wanneer deze hun contributie niet kunnen doorbeta len. Al waren dan de economische malaise en de automatisering in belangrijke bedrijfstakken ongunstige faktoren, het blijft een feit dat met het organiseren der arbeiders geen voort gang is gemaakt. Het natuurlijke groei proces is door afbrokkeling ondermijnd. Deze verzwakking van hun positie trachten verschillende bonden te stui ten door elkaar leden af te snoepen. De bonden in de metaalnijverheid be vechten de bond van arbeiders in de automobielindustrie. De twee bonden voor zeelieden voeren een verbitterde oorlog. De dodelijke vete tussen de bond van arbeiders in de staalnijverheid en de „plaatijzer-werkers" wordt zelfs voortgezet in fabrieken waar een dier bonden een staking heeft afgekondigd. Een der scherpste conflicten is ontstaan tussen de bond van arbeiders in de bouw- en constructiebedrijven en de bond van automobielarbeiders en die der bankwerkers. Chaotische toestan den zijn hierdoor ontstaan in de nieuwe industrieën voor de ruimtevaart. De voorzitter van de bond van arbei ders in de auto-industrie, Walter P. Reuther, heeft de sombere waarschu wing geuit dat, wanneer deze interne strijd niet wordt bijgelegd, de federa tie binnen twee jaar uiteen zal vallen. Zijn voorstellen om dergelijke conflic ten over jurisprudentie aan een scheids rechterlijke beslissing te onderwerpen zijn schamper afgewezen door het hoofd van de afdeling bouwvakken van de AFL-CIO, C. J. Haggerty, die zelfs zo ver is gegaan Reuther van samenspan ning met de fabrikanten te beschuldi gen. Lapvrede Ongetwijfeld zal de federatievoorzit ter, George Meany, gedurende de con ventie traohten als vredestichter op te treden. Waarschijnlijk zal het op z'n best een lapvrede zij-n. Of dit alles niet reeds genoeg zorgen baart staan ook andere ernstige pro blemen te wachten. De negers zijn in opstand gekomen tegen de discrimina tiepraktijken, die nog in vele vakbon den, vooral in het Zuiden, worden ge huldigd. En als een aasgier staat aan De communist Bakker vond dat alle feiten en gegevens aan parlement en volk bekendgemaakt moesten worden. De pacifist Lankhorst vroeg zich af of er recht gedaan was aan Van der Put ten en of de minister wel juist had ge handeld. Volgens hem ging het gerucht dat het ontslag al klaar lag voordat Van der Putten zijn rapport bij de minister had ingediend. Overigens wilde de af gevaardigde Lankhorst het antwoord van de minister op de vragen van prof. Oud afwachten. Volgens de c.h.-fractieleider dr. Tila- nus raakt de zaak Van der Putten het beleid van de minister op een klein onderdeel. Deze zaak is door geschrijf in de emotionele sfeer gekomen, maar dr. Tilanus begon met vertrouwen te stellen in die bewindslieden die de stukken kennen. Zelf kende dr. Tilanus slechts het rapport van de commissie- Zaayer en een brief van de advocaat mr. N. J. Geleijnse, die gisteren door 'de Kamer was ontvangen. De vraag is volgens dr. Tilanus of het op de weg van de Tweede Kamer ligt zich in deze zaak te mengen, daar voor een ambtenaar de weg openstaat om beroep aan te tekenen tegen zijn ontslag bij het ambtenarengerecht. Daar de zaak veel onrust te weeg heeft gebracht, kon dr. Tilanus zich wel ver enigen met het verzoek van prof. Oud om de Kamer door middel van een nota in te lichten. Dan kan de Kamer zien wat haar te doen staat. De emotie in deze zaak zal dr. Tilanus, zo zei hij, niet beletten de minister in zijn beleid te blijven steunen. Namens de a.r.-fractie vroeg de af gevaardigde Kieft een bijzondere ka mer commissie, die de hele affaire Van der Putten zou moeten onderzoeken met uitzondering van het ontslag. Dit onderzoek zou dan zin moeten krijgen door de volledige medewerking van de minister. De a.r.-fractie acht het on juist, aldus de heer Kieft, dat alleen van regeringswege opening van zaken wordt gegeven. Zelfs de schijn moet worden vermeden dat slechts één par tij wordt gehoord. Het is noodzakelijk dat het Nederlandse volk wordt gerust gesteld, maar ook dat er duidelijkheid komt over de gedane beschuldigingen, dit ondanks het feit dat de rechter zich ook over het ontslag zal kunnen uitspreken. De fractie van de K.V.P., zo bleek uit de opmerkingen van de afgevaar digde Moorman, had geen behoefte aan volledige opening van zaken in de affaireVan der Putten. De fractie van de K.V.P. wilde een nota zoals prof. Oud had gevraagd niet in de weg staan de buitenkant Jimmy Hoffa, die de vangarmen van zijn bond van vervoer personeel steeds verder uitstrekt en onder de overkapping van zijn organi satie de ontevredenen van de federatie poogt af te troggelen. Aan alle kanten wordt de federatie belaagd; zij staat voor de meest in grijpende krachtproef in haar bestaan. Bij het voederen van het vee is de 79-jarige heer H. Nieuwland in Bram men van de zolder van zijn boerderij gevallen. Hij was op slag dood. Een Portugese vissersboot is gisteren op de rotsen van het eiland Peceguei- ro, op vijf kilometer van de Portuge se kust ten zuiden van Lissabon, gesla- maar zij achtte het ogenblik nog niet aangebroken om volledige opening te vragen van alle beleidsaspecten van de zaakVan der Putten, ook van het door de voorgangers van deze bewindsman gevoerde beleid. De afgevaardigde Moorman wilde geen enkele twijfel laten bestaan over het vertrouwen in het beleid van minister Visser. Hij meende dat dit trouwens ook niet in de bedoeling van prof. Oud had gelegen. De socialist Blom, die zich niet uit sprak over het al of niet instellen van een onderzoek of een enquête, eiste dat ook Van der Putten alle rechten die hem toekomen zou moeten krijgen, ais minister Visser in de suggestie van prof. Oud zou treden. Deze socialistische woordvoerder bleek geen behoefte te hebben aan een onderzoek door de Kamer, hoewel zijn eis, dat ook aan Van der Putten alle reoht zou moeten wedervaren, weer wel in deze richting zou kunnen wij zen. De suggestie van prof. Oud immers ging niet verder dan het verstrekken van een nota aan de Tweede Kamer. Zij werken in de velden, de lange, lange rijen negers. Mannen, vrouwen, jongens, meisjes, een lange, witte baai- zak aan de schouder die achter hen over de grond sleept, en maar plukken, plukken. Soms ziet men grote machines, maar het mechanisch katoenplukken is hier nog niet erg ontwikkeld. Waarom ook? zegt Wesley Liddel. De neger hier is een goedkope kracht, zijn loon in de katoenoogst is drie dol lar per dag. Hij zegt het zonder boosheid, bijna berustend. Toch is Liddel geen berus tend man, maar wij staan nog wat on wennig tegenover elkander, we kennen elkaar pas enkele uren. Hij is garage houder en tevens burgemeester van het vreemdste dorp waarin ik ooit leefde: Mound Bayou, een gemeenschap van 1400 negers, een der weinige zelfstan dige negergemeenschappen in dit land. Drie dollar per dag? Kan men daarvan leven? Wat noem je „leven"? Je weet toch wat een arbeider in Chicago ver dient? En is die soms rijk? Ik weet het: die man in Chicago komt al gauw aan 25 dollar per dag. Daar van kan men redelijk bestaan. Ik zal je wat woonhuizen van landarbeiders laten zien, zegt Liddel. HET zijn weerzinwekkende krotten. Houten keetjes, verspreid in het katoenland. Daken van platgeslagen benzineblikken. Het toilet is de katoen akker achter het huis. KROTTEN Toch: naast vele krotten staat een auto. Op heel wat krottendaken staat een televisiemast. Die auto is onontbeerlijk, zegt Liddel. Het zijn oude beestjes, soms zesdehands, maar wie in de katoen werkt moet soms uren rijden naar een baas. Die televisietoestellen? Dat is Sint Krediet. Wie werkt, heeft krediet. En een televisietoestel is sneller bereikt dan een goed huis(Het is een uit leg die me bepaald niet bevredigt, maar een andere hoorde ik niet.) Hem heb ik gevraagd wat ik zo vele negers en blanken in dit zuiden heb gevraagd: Waarom is het aantal communisten onder de zuidelijke negers nagenoeg nihil? Er is, zou ik zeggen, een gevaar lijke voedingsbodem voor. armoede, on wetendheid, opstandige gevoelens. DEZELFDE Alle antwoorden die ik daarop kreeg, komen uit op ongeveer dezelfde over wegingen: 1 Zelfs in streken waar de neger nog 1 volkomen verschoppeling is de staten Mississippi, Louisiana, Tennes- LONDEN (Reuter). Koningin Eli zabeth is in Londen teruggekeerd n.a een bezoek van een maand aan Afrika. Het is moeilijk in te zien in hoeverre Zij en de hertog van Edinburg waren daarbij aan Van der Putten rechten achtereenvolgens de gasten van Ghana, zouden moeten worden gegeven. Een Sierra Leone, Gambia en Liberia, nota is namelijk sleohts een zaak tus- Prins Philip is in Afrika gebleven. Hij sen de minister en de Kamer. gaat alvorens naar Londen terug te ke- Minister Visser zal vanmiddag om ren naar Tanganjika om de onafhanke- één uur antwoorden. lijkheidsfeesten bij te kunnen wonen. Van onze correspondent pARIJS In de nacht van dinsdag op woensdag is in geheel Frank rijk een grote actie tegen de OAS begonnen, waaraan tachtigduizend politieagenten van wie twintig duizend alleen in Parijs deelne men en die tenminste tien dagen zal duren. Zo lang de actie aan de gang is, zullen er geen mededelingen worden gedaan over de resultaten. Bovendien wordt een wetsontwerp voorbereid, waarbij de OAS ontbonden zal worden verklaard. Door deze maat regel zal het mogelijk zijn om haar leden en sympathisanten de straffen toe te dienen van een wet uit 1936, die betrekking heeft op het heroprichten van ontbonden staatsgevaarlijke orga nisaties. Hierdoor zal het mogelijk zijn sneller en doeltreffender op te treden tegen de kleinste schakels van deze or ganisaties, zoals verspreiders van vlug schriften, schrijvers van dreigbrieven en geldinzamelaars. Hardhandig Verder zal de regering hardhandig gaan optoeden tegen iedereen, parle mentsleden en journalisten inbegrepen, die meewerken aan de verheerlijking van de OAS. Zij zullen beschouwd wor den als propagandisten of sympathisan ten van een staatsgevaarlijke beweging en worden bedreigd met internering. Deze internering zal van kracht blijven tot aan het einde van de oorlog in Al gerije. Ex-commissaris van politie Di- des, is reeds door deze maatregel ge troffen. Hoezeer deze verscherping van de feit dat gisteren uit de gevangenis te Böne (Algerije) niet minder dan zes tien gearresteerde leden van de OAS met de hulp van sympathisanten bin nen de gevangenis zijn ontvlucht. Verder zijn gisternacht m Nice vijf plasticbommen ontploft, die ernstige schade hebben aangericht aan gebou wen van diegenen die geweigerd heb ben hun bijdrage voor de OAS te be talen. Gistermiddag is een bom ontploft voor de redactiezaal van het Parijse blad France Soir, als gevolg waarvan twee journalisten werden gewond. Tenslotte hebben de rechters van de rechtbank te Rion, waar voor de eerste maal plegers van bomaanslagen te recht staan, dreigbrieven van de OAS gekregen, waarin deze organisatie vrij spraak voor de beklaagden eist. Als ze worden veroordeeld, dan zullen de rechters bezoek ontvangen van speci ale secties van de OAS. LISSABON. De Orviile Wright, een DC-8 van de KLM, is gisternacht op weg naar Curacao in Lissabon naast de landingsbaan terecht gekomen als volg van een obstakel op de baa hoofdlandingsgestel werd bij de gen. Van de 21 opvarenden kwamen er strijd tegen de OAS, zowel in Frankrijk 17 om het leven. 1 als in Algerije nodig is blijkt uit het noeuvre, die de passagiers een hevige schrik bezorgde licht beschadigd. Gistermiddag is de DC-8 Sir Isaac Newton met een paar technici naar Lis sabon vertrokken. De machine zou van daar de 57 passagiers van het gestran de toestel naar Curacao brengen, maar strandde in Madrid. Het vliegveld van Lissabon zat dioht door de mist. see voelt de neger zich in de aller eerste plaats Amerikaan. 2 De neger heeft nooit gestreefd naar een maatschappelijke omwenteling waarbij hij macht zou krijgen. Het is altijd zijn begeerte geweest, gelijkwaar dig aan de blanke te zijn, hij heeft al tijd de blanke willen imiteren, hij wil geen fundamenteel andere samenleving, begeert alleen een gelijkwaardige plaats binnen de bestaande maatschappij. o De neger is over het algemeen diep- religieus en dat maakt het hem on mogelijk het communisme te aanvaar den. a t)e materiële welstand van miljoe- nen negers is heus niet slecht. Ja, de landarbeiders in Mississippi en Ten nessee, die zijn straatarm. Maar in de steden hebben de neger-arbeiders een redelijk bestaan, en die groep vormt de grote meerderheid. Het negerprobleem is niet in de eerste plaats een probleem van armoede, maar van de wens om gelijke rechten als de blanke te heb ben. TROOSTELOOS De krotwoningen van de negers in Mississippi zijn gruwelijk. De twee klei ne, primitieve ziekenhuisjes van Mound Bayou door de negers zelf betaald; door hun eigen bijdragen in stand ge houden zijn troosteloos: te weinig, ett overwerkte artsen en verpleegsters, te weinig bedden, een operatiekamer met alleen de allereenvoudigste, chirurgische instrumenten. De middelbare school voor negers in een bouwval, het aanital leermiddelen en boeken voor 450 jonge lui beschamend laag. Bijna aandoenlijk is, daartegenover, de toewijding, de inspanning van die artsen, verpleegsters en leraren. Zij ma ken eindeloos-lange dagen en hebben zich als het ware gedwongen weinig te denken aan vandaag, en te bouwen op morgen. Je vindt dit alles triest, zegt me een van de leraren, en ik kan me dait voor stellen, ik heb zelf in Chicago gestu deerd en weet dus dart het ook anders kan. Maar voor de mensen hier is dit al veel meer dan zij dertig jaar geleden hadden. Er is vooruitgang. En altijd weer draait het gesprek weg van de moeilijke economische omstan digheden, van de armoede en de primi tiviteit, naar het kernprobleem: de wens tot gelijkberechtigdheid. (Al zei me een der negers: Ons land geeft mil jarden dollars uit voor hulp aan onder ontwikkelde gebiedenbuiten de Verenigde Staten. Er zouden een paar miljoen profijtelijk hier te besteden zijn „ANDERE WET" Toch is dat niet de hoofdzaak in het denken van de ontwikkelde negers. Veel en veel erger dan dit is de rechteloosheid waaronder wij leven. Hier in Mississippi de staat waar de segregatie voor de blanken voor hon derd procent wordt gehandhaafd is de wet bij daglicht ,een andere dan de wet des nachts. Er zijn dorpen en ste den waar bijna geen negers zich laten registreren als kiezer. Zij voldoen aan de voorwaarden die de wet stelt men moet kunnen lezen en schrijven en de kiesbelasting van vier dollar kunnen betalen maar zij durven zich niet te laten inschrijven omdat zij het risico lopen dan des avonds te worden neer- geknuppeld. Hoe hoger het percentage negers in een stad, hoe geringer het aantal negerkiezers dat die registratie aandurft. Clevelands bevolking bestaat voor 70 procent uit negers. Er zit er één in de gemeenteraad van achttien man. DE DAG KDMT Juist toen ik terugkeerde in Neder land zond de Nederlandse televisie een journaalfilmpje uit van een vechtpartij tussen negers en blanken in Mississippi. Vijf negers die overeenkomstig de bepalingen van de federale wet in een „blanke" wachtkamer van een bus station waren gaan zitten, werden door een horde blanken mishandeld. Mishandelingen komen hier zeer veel voor, aan de lopende band bijna, zei me een neger. Ik weet dat het al tijd weer de arme, en de minst ontwik kelde blanken z(ln die daaraan deelne men. Maar daarvan zijn er zo veel Desondanks is aan ons de toekomst, er komt een dag dat men ons de gelijke rechten die ons in de grondwet zijn ge garandeerd. niet meer kan ontzeggen. In Tweede Kamer: DEN HAAG Het is onwaarschijnlijk dat het Tweede-Kamerdebat over Nieuw- Guinea nog dit jaar gehouden kan wor den. De begroting van buitenlandse zaken komt op 2 en 3 januari in open bare behandeling. Voor die tijd is minister Luns niet beschikbaar. De Kamer zal nog beslissen, zo is gis teren komen vast te staan, of bij buiten landse zaken meteen hert probleem- Nieuw-Guinea aan de orde zal komen. In het ordedebatje dat de Tweede Kamer daarover gisteren hield, zei de socialistische fractieleider, mr. Burger, dat hij in de New York Times van enkele dagen geleden had gelezen, dat op korte termijn het Nieuw-Guinea- debat niet zou zijn te verwachten, om dat de grootste regeringspartij dat niet wil. Deze opmerking lokte de K.V.P. echter niet uit haar tent. Voorzitter dr. Korten- horst zei slechts dat minister Luns 21 december weer in het land zou zijn en dat er dan dus weer met hem overleg zou kunnen worden gepleegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7