V.V.Z.F. vierde zijn vijftigjarig bestaan met een premiekeuring TIMMERMAN VERGAT BOUWVERORDENING Bizarre opvatting van Vlissingse parkeertijd NOODVOORZIENINGEN AAN HET STADHUIS Zeeuwse C.B.T.B.: boeren onderling meer samenwerken Zeeuwse burgemeesters bogen in Sint Niklaas voor Sint Nicolaas Kantongerecht Zierihzee Donderdag 7 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Show GROTE BELANGSTELLING IN AXEL Drie schepen op wrak van gezonken Caroline Bestuurscrisis in het Zeeuws Handbalverbond Kantonrechter Middelburg Uitslagen Scheepvaartbeweging kanaal Zd-Beveland Toespraken Nieuw PZEM-gebouw in Hulst geopend Wandeling door Goese begroting Militair met auto tegen boom Veilig Verkeer- examens Axel Lustrum viering Sint Burgervaders Groenbemesters van groot belang Kapellenaar in Bergen op Zoom om het leven gekomen Sinterklaas in Trefpunt Rapport over landbouwpolitiek Protestants-Christelijk L'NKELE weken geleden heeft zich J het volgende voorgedaan: De directeur van een groot bedrijf in het westen van het land vroeg om tien minuten voor twaalf de telefoniste van zijn kantoor een verbinding tot stand te brengen met een relatie in de provincie Zeeland. Maar, zei de directeur, vraag dat nummer nu niet meer aan, maar doe het direct om half twee. Je kunt namelijk Zeeland niet automatisch draaien. Je moet aan vragen bij een telefoonkantoor en het kan soms erg lang duren, voor de ver binding tot stand komt. 't Is daar nog al achterlijk Dat zei de directeur van een groot bedrijf. En de telefoonjuffrouw kirde en waande zich gelukkig, omdat zij in een vooruitstrevender gemeenschap mag leven en werken. Aan dit gebeuren, dat nog maar en kele weken oud is, moesten we den ken, toen wij enkele dagen geleden lazen, dat in een begrotingsvergade ring van de gemeenteraad van Axel door een der raadsleden het college van Burgemeester en Wethouders is verweten dat het te veel „show" zou maken. Nu is ons niet bekend, wat het be trokken raadslid precies bedoelde, toen hij sprak over „show". Hij zou dat naar ons gevoelen nader hebben moeten uiteenzetten en met voorbeel den moeten illustreren. Niettemin willen wij veronderstel len dat het Axelse raadslid o.a. het oog had op het feit dat deze gemeente tn Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste tijd meermalen in de publiciteit is ge weest. De gehouden taptoe bood daar- toe o.a. aanleiding en de radio heeft ook bovendien enkele uitzendingen, o.a. over de recreatie, speciale aan dacht gegeven aan Axel. Men kan dat „show" noemen, maar dan is het naar ons gevoelen toch wel een zeer noodzakelijke show. Het is niet slechts de taak van een gemeentebestuur te zorgen dat er vol doende straatverlichting is, dat de wegen in behoorlijke staat van onder houd zijn en dat wij doen maar een greep onrendabele percelen op het elektriciteitsnet worden aangesloten, maar het is evenzeer de taak van een gemeentebestuur om te zorgen dat over het leven in deze gemeente geen waanvoorstellingen gaan heersen. Daarom is het bijv. toe te juichen dat van tijd tot tijd evenementen van een regionaal karakter worden geor ganiseerd. Men kan dan bewijzen dat in een bepaalde gemeente het beslist mogelijk is deze dingen op touw te zetten en men kan geïnteresseerden van buiten de gemeente op tactische wijze ervan op de hoogte brengen een behoorlijk welvaartspeil te hebben be reikt. In de afgelopen jaren 'is in ver gaderingen van Provinciale Staten van Zeeland meermalen de klacht ge uit dat aan de „public relations" te weinig is gedaan in het verleden. In het „Zeeuws Tijdschrift" schreef de directeur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, enkele maanden ge leden dat men in Zeeland nog veel meer aan „reputatie-behartiging" moet doen. Dat heeft het collge van B. en W. van Axel in het afgelopen jaar gedaan en dat moet het, naar onze mening, in de toekomst blijven .doen. Men moet in Nederland weten dat Axel geen „achteraf gelegen gat" is, maar een plaats met een prettig woon klimaat en een gemeente met goede perspectieven, ook voor bedrijven, die zich hier willen vestigen. Wij zouden Axel zelfs als voorbeeld willen zien voor andere Zeeuwse ge meenten. De tijd is voorbij, dat een gemeente bestuur bij wijze van spreken kan volstaan met zich per advertentie in het programma van de plaatselijke harmonie ter gelegenheid van de jaar lijkse uitvoering minzaam aan te be velen voor industrievestiging. Er moeten nu andere potten op het vuur worden gezet. delijke rijvereniging „Oranjeruiters" en de heer Van 't Westeinde els jurylid. De uitslag was als volgt: Merries geboren, in 1959, kleine maat: 1. Gerrie van Ossen- broek, M. L. M. IJsebaert van der Linden, Axel; 2 Rita van Kapellebrug. D. Souwens, Hontenisse. Merries faeboren in 1959 grote maat: 1. Julia van Puthoeve. Is. de Feijter, De Mul. Axel; 2. Mina van Oudenpolder, E. de Ridder, Zuiddorpe. Hengsten, geboren in I960, kleine maat: 1. Bruno van Elegant, Al. Serrarens. Ossenisse; 2. A. Elegant van de Zwaan, H. M. de Regt-de Kraker, Terneu- zen. Hengsten geboren in I960 grote maat: 1. Gaston, Jac. de Putter, Axel; 2. Tiburce van Coegors, W. J. Dieleman, Sluiskil. Mer ries geboren 1960 kleine maat: 1. Marietje van Tonenhof, Al. Serrarens, Ossenisse; 2a. Gusta van 't Hof, Vloswijk, M. Dieleman, Terneuzen. Merries geboren 1960 midden maat: 1. Prudentia van Baron, J. dè Regt- Dieleman, Zaamslag; 2a. Sonja van Kapelle brug, M. L. M. IJsebaert-van der Linden, Axel. Merries geboren in 1960 grote maat: 1. Sonja van Baron, gebr. R. en J. d'Hert, Zinkend schip drijvende gehouden STAVENISSE. Dinsdagmiddag is het sleepschip Mercurius dat door de sleep boot België werd gesleept, in de Witte Tonnen Vlije nabij Stavenisse, op het wrak van het in de nacht van maandag op dinsdag gezonken motorschip Caroli ne gestoten en heeft ernstige bodemscha- de opgelopen, 's Avonds omstreeks zes uur liep het tweede schip op het Wrak van de Caroline. Het was het geladen mo tortankschip Bourgondia van de rederjj Phs. van Ommeren, maar wonder bo ven wonder liep dit ongeluk zonder scha de af. Minder geluk had het 521 ton me tende en met suikerbieten geladen motor schip Josephine dat gistermorgen als der de op de gezonken Caroline liep. Het vaartuig liep daarbij een zo ernstige lek kage op dat het aldra in zinkende toe stand verkeerde. Het toevallig in de nabijheid verkeren de bergingsvaartuig „Walrus" van Van der Tak's bergingsbedrijf, schoot onmid dellijk te hulp en met de inzet van al haar pompmateriaal slaagde de Walrus er in de Josephine boven water te hou den. Later op de dag werd het zinkende vaartuig door het bergingsvaartuig Zee leeuw overgenomen en al pompende werd het suikerbietenschip naar de fabriek in Dinteloord gevoerd, waar het zal wor den gelost. De positie van het wrak van de Caroline is nog niet door een boei aangegeven. Door de dienst van de Rijks waterstaat is wel met echoloden gezocht naar het gezonken vaartuig maar door de hoge zeegang werd geen juist echo beeld op het scherm verkregen. Gister middag is het schip gelocaliseerd en is een wrakboei aangebracht. GOES De moeilijkheden rondom de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie, die blij kens publikaties aan het begin van deze week bijna geheel waren opgelost, heb ben een verlengstuk gekregen in het be stuur van het Zeeuws Handbalverbond. De voorzitter, de heer J. A. Viergever te Kapelle en de secretaris, de heer A. Heyens te Goes, hebben beiden hun functies ter beschikking gesteld omdat zij zich met de huidige gang van zaken niet langer konden verenigen. Beiden zullen zich tot het eind van dit jaar be lasten met het afwerken van de lopende zaken en zich daarna terugtrekken. MIDDELBURG. Vertegenwoordi ger J M. J. uit Middelburg trok er i3 september op uit om in Vlissingen enige cliënten te bezoeken. Daartoe parkeerde hij zijn auto in de Vlissing se Walstraat waar op bepaalde uren niet langer dan vijftien minuten ge parkeerd mag worden. Gisteren voer de de heer J. (aangehouden zaak) voor de kantonrechter aan dat hij steeds na tien minuten zijn auto enige meters verder de Walstraat had ingereden, teneinde de maximum-wachttijd' niet te overschrijden''. Als getuige werd nu gehoord de verbalisant, een hoofd agent van gemeente-politie Vlissingen, die verklaarde dat verdachte zijn wa gen vijfentwintig minuten achtereen op een en dezelfde plaats geparkeerd had. Hetgeen door verdachte J. ten zeerste bestreden werd. De officier van Justitie, mr. T. L. Lebret, achtte het ten laste gelegde voldoende betoe- zen en vorderde een geldboete van f 6 subs één dag. De heer J. houdt hoger beroep in beraad. In de nacht van 13 november trok E. de V. B. gewapend met een werphengel naar het afwateringskanaal van de PZEM met een heerlijke vismaaltijd in het vooruitzicht. Dit afwateringskanaal is echter een binnenwater waarop een visrecht rust. Aan de sommatie van een agent van politie, die de nachtelijke vis ser in het vizier kreeg, een visvergun ning te tonen kon de heer V. B. niet voldoen. De officier eiste voor de over treding twee boetes van 5 met ver beurdverklaring van de in beslaggeno men werphengel, die tijdens de behan deling van de zaak op de groene tafel pronkte. De kantonrechter, mr J. Moo- lenburgh vonniste twee boetes van 12,50 subs, drie dagen, met teruggave van het vistuig. Landbouwer A. J. T. Kloetinga maak te het op de weg waarlangs hij zijn sui kerbieten vervoerde wat al te glad; het achteropkomende verkeer glibberde over de klei-bonken die de tractor met oplegger van de heer T. op het wegdek achterliet. De verklaringen van land bouwer T. verschilden echter van de feiten opgenomen in het proces-ver baal. De zaak is aangehouden tot 17 januari, wanneer de wachtmeester te Kloetinge als getuige zal worden ge hoord. Op 7 juli vond op de kruising Heren- gracht-Volderijlaagte een botsing plaats tussen twee personenauto's. Als ver dachte verscheen de heer R. N., hoofd onderwijzer te Middelburg, die vanuit de richting Seisstraat geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto. De heer N. had bij de knipper lichten stilgehouden, maar reed weg zonder op het van rechts komende verkeer te letten. De officier vorderde een boete van 35 subs, zeven dagen. De kantonrechter vonniste conform. HANSWEERT. In de maand november passeerden er door het kanaal van Zuid-Be veland 7242 schepen, die een inhoud hadden van 3.752.052 ton. Van deze schepen waren 4948 schepen van 2.628.657 ton geladen en 2294 schepen van 1.123.395 ton waren ledig. Daarvan waren 4527 geladen motorschepen van 2.131.122 ton en 1479 ledige van 787.014 ton en 404 geladen sleepschepen van 490.841 ton en 206 ledige van 319.375 ton. Verder passeerden er 589 sleepboten en 37 coasters waarvan er 17 geladen waren en 20 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 808 geladen motorschepen van 478.618 ton en 70 ledige van 59.717 ton en 201 geladen sleepschepen van 281.773 ton en 5 ledige van 6.808 ton naar België en 1009 geladen motorschepen van 760.391 ton en 75 ledige van 66.525 ton en 75 geladen sleepschepen van 102.173 ton en 1 ledige van 585 ton van België. Er passeerden 2657 geladen motorschepen van 1.263.701 ton en 391 ledige van 212.023 ton en 261 geladen sleepschepen van 326.946 ton en 58 ledige van 54.984 ton naar België en 1870 geladen motorschepen van 867.421 ton en 1088 ledige van 574.991 ton en 143 geladen sleepschepen van 163.895 ton en 148 ledige van 264.391 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in 4379 Nederl., 2036 Belgische, 331 Duitse, 266 Franse, 201 Zwitserse, 14 Luxem burgse, 6 Oostenrijkse, 5 Engelse, 1 Noor en 3 Deense. In de maand november passeerden er 637 schepen van 261.484 ton minder als in oktober. In het dorpshuis te Nisse zal a.s. zaterdag een feestavond worden 'gege ven ten bate van het uniformfonds der muziekvereniging. Het gezelschap „Ro mantiek en ritme" uit 's-Gravenpolder verleent medewerking. Baron, idem. Hengsteveulens geboren in 1960 kleine maat: 1 Monty van Heikant, W. de Putter, Axel; 2a. Rene van Olhoek, Al. Serrarens, Osse nisse. Hengsteveulens geboren in 1961 grote maat: 1. Koos, Al. Serrarens, Ossenisse. 2. Monty van 't Hoogland, idem. Merrieveulens geboren in 1961 kleine maat: 1. Frieda van de Patrijs. C. A. Dees, Zaamslag; 2a. Ma rina van Roversberg, Al. Serrarens, Osse nisse. Merrieveulens geboren in 1961 grote maat: 1. Liza, E. J. Verpoorte, Zaamslag; 2a. Tosca van de Kauter, kinderen Coenen, Nieuw-Namen. Kampioen merrie's geboren in 1959: Gerrie van Ossenbroek, M. L. M. IJsebaert-van der Linden, Axel. Kampioen hengsten geboren in 1960: Gaston, Jac. de Putter, Axel. Kampioene merrie's geboren in 1960: Sonja van Baron, gebr. R. en J. d'Hert, Graauw. Kampioen hengstveulens geboren in 1961Koos, Al. Serrarens, Ossenisse. Kampioen merrieveu- Jens geboren in 1961: Liza, E. J. Verpoorte, Zaamslag. AXEL De premiekeuring van anderhalf jarige hengsten en]graau,w: T™die w, J fa fa I Hengsteveulens geboren in 1 merries ter viering van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging Van Zeeuwse Fokkers (VVZF) werd begunstigd door goed weer. Er was een flinke belangstelling en gezien de grote aanvoer was dit een jubileum waardig. De aanwezigen konden een aantal paarden van zeer goede kwa liteit aanschouwen. Vooral bij de kopnummers van de hengsten en merries. De jury stond dikwijls voor zeer moeilijke beslissingen. Voor het kampioenschap van de merries geboren in 1959 was zelfs arbitrage nodig. Al met al een mooie keuring waarop de jubilerende vereniging met genoegen kan terugzien. Na de keuring was er een maaltijd die aangeboden we^d door de V.V.Z.F. De voorzitter, d«r heer M. A. B- Puijlaert, bracht in zijn openingswoord de geschiedenis van de vereniging in herinnering. Hij heette welkom de bur gemeesters van Axel, Hulst en Zuid dorpe, de algemeen voorzitter en secre taris van de Kon. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", de heren J. A. Stols en C. H. R. J. A. C. Oomen, de voorzitter en secretaris van de afdeling Zeeland van deze vereniging, de heren J. Q. C. Lenshoek en J. J. Cappon, de besturen van de zusterverenigingen, juryleden en commissarissen. Verder werden nog gelukwensen uit gesproken door de burgemeesters van Hulst, Axel en Zuiddorpe, de heren J. A. Stols en Lenshoek, Jos. van Wesemael namens de zustervereniging uit Hulst, Haenen, Rijkslandbouwconsulent in Zeeuws-Vlaanderen, de heer Schieman als voorzitter van de Bond Smeden patroons en als voorzitter van de lan- HULST. De PZEM opende dinsdag haar nieuwe kantoor op het Schutters hof zonder veel officieel vertoon. Wat de grootte betreft is het geen indruk wekkend gebouw maar door de aan trekkelijke moderne architectuur is het een sieraad voor de stad. Als zodanig werd het ook door burgemeester A. L. S. Lockefeer gekenschetst, die bij de plechtigheid aanwezig was. De directeur van de PZEM, ir. T. Michielsen, nam het gebouwtje officieel in gebruik. In zijn openingswoord toon de hij zich verheugd, dat men na lange tijd van voorbereiding dit werk had kunnen realiseren, omdat dit een grote verbetering zal geven voor de distribu tie van electriciteit. In het gebouw zijn ondergebracht twee kantoorruimten, een showroom, transformator- en een berg ruimte. Het kantoorpersoneel werkt al enige tijd in dit nieuwe verblijf maar met de officiële in gebruik neming had men nog even gewacht. Bij de opening spraken ook nog de heren R. A. M. Vis van de PZEM en R. Kunnen, van wie het gebouw een ontwerp was. GOES. Wij hebben een wandeling gemaakt door het bos van kleine en grote bedragen, die zijn vermeld in de begroting 1962 van de gemeente Goes. Tijdens deze wandeling zijn we enkele interes sante punten tegengekomen, die wij U niet willen onthouden. In ons blad van dinsdag 28 november j.l. stipten wij de meest belangrijke punten uit deze begroting aan en schreven toen, dat van een optimis tisch beeld allerminst sprake is. f^OES. Na de zivare en aan- houdende regenval van de laat ste dagen is het Zeeuwse land her schapen in een beeld van modder en water. Dat beeld begint erg veel te lijken op de ernstige wateroverlast van de laatste maanden van het vorig jaar. Toen kwam de regenval vroegerwant de aardappelen en suikerbieten zaten nog in de grond. Dat is nu gelukkig het geval niet meer. Dat wil overigens niet zeggen dat de landbouw geen hinder onder vindt van het vele water. Er moet nog heel wat geploegd worden. De trekkerchauffeur op deze foto heeft het bepaald niet gemakkelijk. Zijn voertuig zit vast in de modder en in het water van de Goese Polder langs de autoweg naar Noord-Beve land. Menige trekkerchauffeur zal ongetwijfeld wel eens met hetzelfde probleem te kampen hebben ZIERIKZEE De timmerman J. v. d. M. uit Serooskerke had in de periode van maart tot juli van dit jaar een zomerwoning verbouwd en was toen na allerlei adviezen van vrienden er toe over gegaan de vertrekken dusdanig te veranderen dat er twee wo ningen ontstonden. Dit echter ge heel in strijd met het bouwplan waarvoor hem vergunning was verleend. Voor het kantongerecht te Zierikzee moest verdachte zich gistermorgen over deze daad ver antwoorden. Hij verweerde zich onder meer met op te merken dat „alles nu veel efficiën ter is geworden". De officier van justi tie mr. J. L. Andreae meende dat in dit geval niet van toepassing was het bou wen in afwijking van de bestaande^ ver gunning, maar van het bouwen zónder vergunning. „Hij is gewoon zijn gang gegaan". Conform de eis van de officier vonniste de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, een boete van 100 gulden, subs. 20 dagen. Geen verlichting De behandeling van de zaak tegen D. R. en A. W. W., aannemers, resp. wo nende te Noordgouwe en Nieuwerkerk, nam veel tijd in beslag Ze werden er van beschuldigd 22 juni bij wegwerk zaamheden te Kerkwerve niet te hebben De gemeente Goes kent reeds jaren het -stadhuisprobleem. Het stadhuis is aan een grondige restauratie toe, de plannen hiervoor worden uitgewerkt. In 1962 zullen echter enkele noodvoorzienin gen getroffen moeten worden. „Alleen die onderhoudswerken zijn geraamd, die als een soort voorbehoeding tegen cala miteiten zijn aan te merken" zo staat in de begroting te lezen. Een bedrag van 2500 gulden is uitgetrokken als kos ten van noodvoorzieningen. Bij onze wandeling springen wij van de hak op de tak. De post geneeskundi ge behandeling controle en keuring van ambtenaren en beambten is voor 1962 veel hoger geraamd dan in 1961 en is gebracht van 25 op 1000 gulden. Dit be drag is uitgetrokken voor doorlichting en keuring van gemeentepersoneel. Voor representatie- en vergaderkos- ten staat een aanzienlijk bedrag geno teerd: 5000 gulden. Uit deze post worden betaald de kosten van officiële ontvang sten. van vergaderingen e.d. Het woonwagenkamp vraagt aan onderhoud een bedrag van 750 gulden. Deze som heeft betrekking op gewoon onderhoud, kosten waterverbruik, perio diek schoonmaken van het terrein en verlichting. De politie heeft kennelijk weinig zorgen omtrent de bewaring van arres tanten. Honderd gulden staat er voor op de begroting. De kosten van verwijde ring van doortrekkende vreemdelingen en verdere kosten van bet transport zijn 400 gulden hoger. Voor de brandweer zullen enige nieu we slangen aangeschaft worden, alsme de kleine blusmiddelen en klein gereed schap. Voor de nieuwe bouwplannen moet de BERGEN OP ZOOM Op Sint Nico- laasavond is op de grote verkeersweg van Tholen naar Poortvliet op de dijk aldaar een auto, bestuurd door J., een militair van de vliegbasis Woensdrecht, in volle vaart tegen een boom gereden. J., die alleen in de auto zat, werd zeer ernstig gewond en overgebracht naar het militaire hospitaal in Bergen op Zoom. De auto werd totaal vernield. AXEL. In Axel vond het examen plaats van de veilig verkeerscursus, die onder leiding stond van opper G. van Suydam. De negentien kandidaten kre gen een twintigtal vragen te beantwoor den. waarmee zij maximaal honderd punten konden behalen. Nadat de vra gen door de veilig verkeers commissie waren nagezien, sprak de voorzitter van de Commissie, dr. Schiltman, enke le woorden tot de kandidaten. Hij be treurde het dat twee kandidaten moes ten worden afgewezen omdat zij niet het minimum aantal punten hadden behaald voor het behalen van het di ploma. Hij verzocht hierna burgemees ter Van Dijke tot de uitreiking van de diploma's te willen overgaan. De bur gemeester feliciteerde de geslaagden met het behaalde succes en reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. Twee prijzen waren beschikbaar ge steld. Eén voor de beste dame, mejuf frouw S. M. van den Bergen, en één voor de beste heer, Chr. Smies. De uitslag was: 1. mej, S. M. van den Eergen 89 punten; 2. Chr. Smies 88; 3. J. de Putter 86. 4. mevr. J. van Rijsbergen 85; 5. A. Deij 83; 6. mevr, E. Verhelst 81; 7. I. Kayser 80; 8. P. Veri.i7.er 79; 9. A. de Bruijne 79; 10. J. van den Bergen 79; 11. R. J. Boeye 79; 12. A. J. Geensen 75; 13. mevr. M. de Smet 73; 14. G. Haak-de Smet 72; 15. W. Robijn 69; 16. W. Vinke 63; 17. J. de Putter 61. voldaan aan de eisen van een afdoende verlichting van de 'bebakening van het werk. Omdat ter plaatse de waarschu wingstekens niet electriseh konden wor den verlicht was er een rode lamp en een wit knipperlicht geplaatst. Volgens de politie en een getuige was het rode licht de bewuste avond van 22 juni dat een auto door de bebakening reed, ech ter niet aanwezig. Verdachte R. vertel de dat alle mogelijke moeite was gedaan om een goede controle uit te oefenen en bovendien verscheidene malen contact was opgenomen met de politie. Vier weken achtereen was de verlich ting trouwens in orde geweest en hij kon dan. ook niet anders verklaren dan dat zij zich volmaakt onschuldig voelden. Wachtmeester W. A. O. uit Kerkwerve vertelde onder ede dat een uur voordat het ongeval gebeurde hij maar een knip perlicht had zien staan. Een uur na het ongeluk was de vermiste rode lamp ech ter teruggevonden. De officier van justi tie meende dat het er niet om ging aan wie het ongeluk precies te wijten was, vendien een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van zes maanden. Dit laatste baseerde mr. Andreae hoofdzakelijk op het feit dat de verdachte niet meer verzekerd was te gen W. A., omdat de verzekeringsmaat schappij de premie had verhoogd van wege de leeftijd (71) van v. D. De raads- man, mr. K. A. Keuning uit Zierikzee. betoogde dat de opmerking van A. R. H. die als getuige optrad, dat hij de brom fietser plotseling zag terwijl hij met zijn vrouw zat te praten en dat hij ondanks een afstand van 32 meter nog in de gracht terechtkwam niet voor de rijvaar digheid pleitte. Verdachte reed al twaalf jaar op zijn solex zonder bekeuringen of aanrijdingen. Hij achtte het niet juist hem de rijbevoegdheid te ontnemen, ook al omdat mensen van deze leeftijd een stuk levensvreugde, nl. „het zich rustig voortbewegen" wordt ontnomen. De kantonrechter achtte de overtreding wel wettig en overtuigend bewezen en sprak als vonnis uit een boete van 30 gulden of zes dagen en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Hij ad- viseerde v. D. voorts de brommer aan de kant te zetten. Op deze zitting werden verder nog enkele verkeersovertredingen behandeld, maar of de weg afdoende was verlicht. „Tenslotte zijn W. en R„ ondanks alle voorzorgsmaatregelen er voor aanspra kelijk wanneer er een lamp uitvalt". Hij eiste 25 gulden boete subs. 5 dagen. De raadsman van verdachte, mr. v. d. Does, zei in zijn pleidooi de enige moge lijkheid van het verdwijnen van het ro de licht kon zijn dat deze met opzet zou zijn uitgedaan. „Bovendien kan men niet verwachten dat iemand er de hele nacht bij blijft zitten". De kantonrechter gaf toe dat er wél geen sprake was van gro ve schuld maar vonniste toch. conform de eis, 25 gulden. Rijbevoegdheid ontnomen H. v. D„ herenkapper te Zierikzee zcfu zich op 7 augustus hebben schuldig gemaakt aan het op de Grachtweg niet duidelijk aangeven van richting bij het links afslaan op zijn brommer, en het niet vrijlaten van de doorgang. Ten gevolge hiervan was de achteropkomen de automobilist A. R. H. uit nood toen de gracht in gereden. De officier eiste 50 gulden boete, subs. 10 dagen voor het niet vrijlaten van de doorgang - en bo- SINT NIKLAAS. Vijf Zeeuw se burgemeesters hebben gisteren in de Belgische stad Sint Niklaas een buiging gemaakt voor St. Ni colaas. Dat gebeurde in de impo nerende trouwzaal van het laat gotische stadhuis aan de kolossale markt, waarop op dit moment tientallen kermistenten zijn ver rezen. De burgervaders waren daar met enkele collega's uit Noord-Brabant bijeengekomen om met elkaar de viering van het lustrum van de vereniging van burgemeesters van Nederlandse gemeenten met Sintnamen te vie ren. Het was de eerste keer dat de raadsvoorzitters zich als ver eniging buiten de landsgrenzen begaven. Gedachtig aan het Benelux idee, hoorde St. Nicolaas geduldig en geïn teresseerd de wensen van de burge meesters aan. St. Nicolaas zou probe ren die wensen in vervulling te bren gen. Dit was voor de voorzitter en gangmaker van de vereniging, burge meester W. Baas van St. Laurens, aan leiding van zijn hart geen moordkuil te maken. Hij maakte de Sint onmiddellijk deel genoot van zijn problemen op gemeen telijk gebied. Gisteren, zei de heer Baas kregen rvij een Sinterklaasca deautje van minister Toxopeus. Het was wel groot, maar allerminst om blij mee te zijn. De minister was nl. bij monde van Gedeputeerde Staten, van plan de gemeente St. Laurens voor het grootste deel bij Middelburg te voegen. Dit laatste verdroot de Sint zeer en hij betoogde zijn invloed te zullen aan wenden bij de minister om de beslis sing van de bewindsman zo mogelijk ongedaan gemaakt te krijgen. Een andere Zeeuwse burgemeester, mr. j. Reuser van St. Jansteen, kwam eveneens met een penibel geval bij de Sint. Hij was getroffen door een arti kel in een Vlaams toeristenblad. Daar in stond dat de Zeeuwsvlamingen „Bel gen" waTen met Nederlandse identi teitsbewijzen. De heer Reuser was diep gekrenkt. Hij vroeg de Sint de Belgen tot andere gedachten te brengen. Bur gemeester Baas wilde St. Nicolaas geen onbezoldigd adviseur doen zijn en schonk hem een schaal Delfts blauw, waarna de Sint, bescheiden als hij is, het kunstwerk op zijn beurt overhan digde aan het gemeentebestuur van Sint Niklaas. De heer Baas, zei geïm poneerd te zijn door de kunstschatten in het plaatselijk museum. Hij had vernomen dat er een zaal aan dit mu seum toegevoegd zal worden, omdat het eigenlijke gebouw de collectie niet meer kan bergen. Een beetje jammer vond hij dit wel, omdat, aldus de heer Baas, in Sint Laurens wel ruimte is om de gehele verzameling een lange reeks van jaren onder te brengen. Burgemeester R. de Vidts van Sint Ni klaas overhandigde voorzitter Baas een fraaie koperen stadsplaquette met in scriptie. De vijf Zeeuwse burgemees ters, de heer Baas, burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk, burgemeester L. J. de Jonge van St. Philipsland, burgemeester mr. Reuser van St. Jansteen en burgemeester J. van den Bos van St. Annaland, ont vingen verder van de Sint nog een ets van het stadhuis. Bijzonder grote belangstelling toon den de leden van de bur-gervadersclub voor het nu ongeveer vier jaar oude zwembad van St. Niklaas, dat tot de modernste overdekte zweminrichtingen van België behoort en het voor Zee land dichtstbijzijnde overdekte bad. Ook uitten de heren hun bewondering voor de vernuftig in elkaar gezette astro nomische Heirmanklok in kasteel Wal burg. „De jongens van Baas" deden voorts nog de plaatselijke vermaarde oliekoe ken en smoutebollen alle eer aan en genoten ten slotte in de schaduw van het standbeeld van Mercator van een welvoorziene dis, afgesloten met ver broederende redevoeringen, gewijd aan de samenwerking tussen België en Ne derland op tal van terreinen. aanduiding van de brandkrane'n uitge breid worden. De brandweer vraagt echter nog meer geld, zoals het onder houd van brandblusmiddelen 3600) en onderhoud van brandweerkazernes en brandspuithuizen 3200). De verlichting van -de gemeente vergt een aanzienlijke uitgave, zo blijkt uit de begroting. Ruim 50.000 gulden is voor het onderhoud der lantaarns en de verlichting geraamd in 1962. Plan-Zuid zal volgend jaar van openbare verlich ting worden voorzien. Het onderhoud van straten en plei nen is begroot op 52.800. Voor het onderhoud van de wegen, voetpaden en rijwielpaden is uitgetrok ken 7000 gulden. De oppervlakte der we gen is 15.700 vierkante meter, -van de rijwielpaden 900 vierkante meter. De ra ming is 1000 gulden hoger dan vorig jaar, omdat verschillende wegen in de Poel zijn overgenomen van het water schap. De subsidie voor het sociaal jeugd- zorgwerk is begroot op 4300 gulden, dat is 2300 gulden meer dan in 1961. Het college van B. en W. heeft een nieuwe regeling voor de subsidiëring van het sociale jeugdzorgwerk ontworpen. Een voortsel daarover is de gemeenteraad toegezegd. De subsidie van verenigingen of instellingen voor gezinszorg is 3500 gulden hoger geraamd en bedraagt voor 1962 19.500. Voor het maatschappelijk werk geldt dit eveneens. In verband met de evenementen in het komende jaar zijn de uitgaven ge raamd op 8000 gulden. Bij raadsbe sluit -van 31 oktober 1960 werd deze post voor het eerst ingesteld. Uit de inkómstenramingen van de gewone dienst blijkt niet, dat in 1962 belangrijk meer zal worden ontvangen dan in 1961. Enkele cijfers publiceerden wij reeds in ons blad van dinsdag 28 november j.l. KRUININGEN. De werkgroep plan ten- en ziektenbestrijding van de Vereni ging voor de Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland heeft gisteren tijdens een praatmiddag in ,,De Korenbeurs" en on der leiding van de heer A. Verschuur-! uit Rilland gesproken over de resultaten van de proeven met de groenbemesters. Deze proeven zijn gehouden op Noord- Beveland. Het was dan ook geen toe val dat de hoofdassistent van de Rijks- landbouwvooriichtingsdienst aldaar, de heer O. Hoekstra het een en ander mee deelde over de resultaten. Hij verklaar de, dat vooral de datum van zaaien van groot belang is. Daarnaast zijn er ver schillen geconstateerd in de soorten kla vers. De rode klaver b.v. groeit lang uit, hetgeen moeilijkheden kan opleve ren tijdens de oogst. En bij de witte klaver is de massa niet zo groot en is bovendien gevoelig voor de chemische onkruidbestrijding. Het probleem van de groenbemesters hangt ten nauwste samen met de structuur van de grond. Het is dan. ook van het grootste belang groenbemesters te blijven telen. Bij een grote zorg bestaat een redelijke kans van slagen. De heer P. Verhage uit Goes, eveneens werkzaam bij de land- bouwvoorlichtingsdienst, besprak de che mische onkruidbestrijding voor de groenbemesters. Hij vertoonde tevens en kele dia's. De voorzitter van de vereni ging, de heer C. van Gorsel uit Rilland maakte ten slotte het -programma voor de komende winter bekend. Op 20 de cember komt aan de orde de contract teelt van de erwten, op 10 januari het onderwerp „Oogst en opslag" en op 21 februari (de jaarvergadering) de af zet en de verwerking van consumptie aardappelen. BERGEN OP ZOOM. Gistermorgen is op het beruchte kruispunt Fianen- straat-Huijbergselaan bij Bergen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd, wat aan de heer J. J. van Koe veringen (47), wonend aan het Molenwater te Kapelle, het leven heeft gekost. Uit de Fianen- straat kwam een taxi gereden bestuurd door M. S. uit Kapelle, waarin waren gezeten de heer en mevrouw Van Koe- veringen en hun dochtertje. Zij waren op weg naar een ziekenhuis in Holland waar mevrouw Van Koe veringen zou worden opgenomen. Voor het beruchte kruispunt stond een auto waarvan de chauffeur, de vee handelaar B. J. uit Krabbendijke. stond te wachten en die vermoedelijk dit kruispunt kende. M. S. reed deze wagen voorbij, waarbij hij geen voorrang ver leende aan een vrachtauto, bestuurd door J. V. uit Ossendrecht, die van de richting Huijbergen kwam gereden. In volle vaart reden beide wagens op el kaar in. De botsing was zo hevig, dat de heer Van Koeveringen die naast de be stuurder zat, uit de wagen werd geslin gerd en zwaar gewond op het wegdek bleef liggen. Direct werd een dokter en een zieken auto van de nabijgelegen vliegbasis ge waarschuwd, die eerste hulp verleenden. Het slachtoffer werd naar het algemeen burgergasthuis in Bergen op Zoom over gebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen overleed. De andere inzittenden bekwamen geen ern stig letsel. De personenauto werd ver nield. MIDDELBURG Gistermiddag be zochten Sinterklaas en zijn knecht ook met Trefpunt. Eerst sprak de Sint goed keurende of vermanende woorden aan het adres van kindieren tussen de leef tijd van drie en acht jaar. Tot vier uur verzorgde leerlingen van de kweek school in Middelburg op voortreffelijke wijze dit Trefpuntprogramma. Zij scho telden de kleintjes een levend poppen spel voor. Sinterklaas was ook getuige van het programma dat de leerlingen van de kweekschool verzorgden voor de wat ouderen, de kinderen tussen negen en twaalf jaar. Er werd een toneelstukje ofwel „Koningsspel" opgevoerd, een pan- tomine vertoond en een quiz gehouden. De wachtmeester der Rijkspolitie te Axel de heer E. Louwerse is met in gang van 1 december benoemd tot wachtmeester 1ste klasse. GOES Het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft het rapport van het Landbouwschap, „Landbouwpolitiek op langere termijn" besproken. Slechts wei nig afdelingen waren in staat ge weest van te voren hun opmer kingen en kritiek in te zenden. Ongetwijfeld stond dit in verband met het feit, dat in een akker bouwgebied als Zeeland vóór 1 dec. het vergader seizoen nog nauwelijks een aanvang heeft ge nomen. Aangezien echter de Nederl, C.B.T.B. deze maand zijn stand punt wil bepalen over het rap port, was het gewenst, dat het Hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. te voren zich een oor deel vormde. Het bestuur had grote waardering voor het rapport. In toenemende mate heeft de landbouw belangstelling voor de toekomstige ontwikkeling en heeft ze oog voor de eigen verantwoordelijk heid. Dit brengt mee, dat een grondige bestudering van het rapport van het grootste belang moet worden geacht. Ongetwijfeld zal op onderdelen kri tiek kunnen worden uitgebracht, zullen leemten kunnen worden aangewezen en zal menigeen tevergeefs naar concrete oplossingen voor bepaalde moeilijkheden zoeken, dit neemt niet weg, dat de ge dachten in een bepaalde richting wor den gestuwd, hetgeen op zichzelf reeds zeer waardevol is. Sij de behandeling van het rapport ontwikkelde zich een discussie over de vraag, of het inkomen van de boer zo danig diende te zijn, dat daaruit bespa ringen zouden kunnen plaats vinden, die aangewend zouden kunnen worden voor de noodzakelijke investeringen. Sommigen stonden op het standpunt, dat dit mogelijk zou moeten zijn, ande- -en, dat de investeringen in de toe komst dermate hoog zouden oplopen, dat deze niet meer uit de inkomsten gefinancierd zullen kunnen worden, maar hiervoor vreemd geld zal moeten worden aangetrokken. In dit verband werd tevens het pleit gevoerd voor gro tere samenwerking tussen de boeren on derling bij de exploitatie van dure werktuigen en een tevens krachtige loonwerkersstand. Besproken werd eveneens de vraag, of de bedrijfsvoe ring van een groep bedrijven nog ver der aan eikaar kan worden aangepast. De meningen hierover liepen uiteen. In ieder geval zal bij elke samenwerking een deel van de zelfstandigheid van de boer verdwijnen, hetgeen echter onder bepaalde omstandigheden noodzakelijk kan worden. Betreurd werd, dat in het rapport met geen enkel woord gerept wordt over de belastingpolitiek en de gemeen teclassificatie en geen concrete afzetmo gelijkheden worden aangegeven. Ook werd de opmerking gemaakt, dat te weinig aandacht is besteed aan de ak kerbouw. De mening werd gehoord, dat men de conservenindustrie zelf ter hand diende te nemen. Hierover was echter geen éénsluidend standpunt. De nadruk werd er tenslotte op ge legd, dat de bedrijfseconomische voor lichting bij de toekomstige ontwikkeling van groot belang is. Het Bestuur was van mening, dat de organisaties hier- 'voor offers zullen moeten brengen. K

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3