IERSE LOF VOOR NEDERLANDS ELAN Cobh zag zo iets in eeuw niet meer RENNIES Verklaring over vrijheid van godsdienst aanvaard (AMERIKAANS REISJOURNA OPKOMST VAN EEN NIEUWE GENERATIE KENT KENT KENT KENT Groot vrachtschip gleed de haai in Piet Verboom: Vriendelijke mensen - soms voel je je gegrepen TWEE JONGENS BIJ BOTSING GEDOOD REGERINGSLEIDERS NIET GEVLUCHT DRIE SINTEN OP SCHOOLDAK Indonesië koopt voor miljoenen aan wapentuig AUTO VIEL VAN VIADUCT Woensdag 6 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Tsjombe: Ik weet precies wat er is gebeurd Wanneer zuurbrand opstijgt als 'n kolom vuur van onder uit de maag tot koog In uw keel Rennies nemen! Philippijnse ambassade krijgt huur opgezegd Vier weken voorwaardelijk voor machinist N.S. HARMONISCH IN SMAAK, AFWERKING EN VERPAKKING DISCRIMINATIE ZELFSTANDIGEN WERELDRAAD VAN KERKEN (ONDERHOUDSBAAS Advertentie Op de Ierse werf van Verolme werken onder de ruim duizend werk lieden ongeveer dertig Nederlanders als leidinggevend en instruerend personeel. Piet Verboom (46) is een van hen. Hij aanvaardde hier twee en een half jaar geleden de functie van onderhoudsbaas. Een jaar geleden kwam zijn vrouw met Hennie (13) en Yvonne (10) over. Van ome speciale verslaggever COBH Op de Ierse werf van Verolme is gistermid dag voor de eerste maal een groot vrachtschip te water gelaten. Het was een eeuw ge leden dat hier zulk een plech tigheid te zien was. De hoogsVen uit den lande waren in bittere koude aanwezig op de hoge tribune, toen de echtgenote van pre sident De Valera de doop en tewa terlating verrichtte. Een groot gejuich steeg op toen de Irish Rowan, een vijftienduizend tons vrachtschip voor Irish Shipping Ltd, statig de baai in gleed. In Nederland had de gedachte ge leefd dat aan het geheel nog meer kleur zou kunnen worden gegeven door een Sint Nicolaas te laten mee spelen. Nederlanders, die de plaatse lijke verhoudingen beter hebben leren kennen gaven evenwel kort en goed te verstaan: „De grappigheid moet niet te ver worden gedreven". Er zouden twee werkelijke bisschop pen, een van de Anglicaanse en een van de rooms-katholieke kerk pre sent zijn. De laatste heeft het schip gezegend. Onder die omstandigheden heeft Sint Nicolaas zich afzijdig ge houden. Overigens bleek het voor hem al een hele onderneming toen hij gister ochtend, geflankeerd door twee pie ten, per vliegtuig uit Rotterdam de reis over Noord- en Ierse Zee aan vaardde. De kauwgum die hem het slikken bij het opstijgen moest Van fiets in het water geslingerd Van onze correspondent HELMOND. Na een ongeluk op de Kanaaldijk onder de gemeen te Aarle-Rixtel nabij Helmond zijn gisteren de dertienjarige Jos van Duppen uit Aarle en de veer tienjarige Martin van Sinten uit Beek en Donk verdronken. De veer tienjarige Eddy van Oosthoek uit Aarle werd ernstig gewond. De jongens reden van school naar huis. Van de andere kant naderde een personenauto die plotseling scherp naar links uitweek voor een vrachtwa gen. Deze zou te veel op de linker weghelft, hebben gereden. De vracht wagen is doorgereden. De personenauto ramde eerst het dijkje langs de Zuidwillemsvaart en reed toen op de jongens in. Jos en Martin werden van hun fiets geslin gerd en kwamen in het water terecht. Een duiker van de brandweer heeft het lijk van Jos gevonden. Naar het stoffelijk overschot van Martin wordt nog gezocht. vergemakkelijken, bleef in zijn baard kleven, toen het toestel eenmaal op kruishoogte was. Sint Nicolaas vond het toen ook maar beter om bij de koffie geen boterletter te eten en daarna ook de lunch aan zijn witbe haarde kin voorbij te laten gaan. Op het nog kleine, nieuwe vlieg veld van het nabij gelegen Cork, met zijn fraaie accommodatie in aan bouw. trof hij geen douane aan die onder de indruk was. „Hoe lang blijft u heren", vroeg strikt de ambtenaar aan het kleurige trio. In het httel was het succes gro ter. Daar kwam het hele vrouwelijke personeel schaterlachend toegelopen. De duizenden belangstellenden op de werf aan de overzijde van de Lee hebben het dus moeten stellen zon der onze beroemde wuivende kinder vriend. Vele honderden van hen kre gen er in de mooie kantine onder de nieuwe helling een hele reeks toespra ken voor in de plaats. ARCHITECT Daarbij heeft het de heer C. Verol me niet aan loftuitingen ontbroken. Zowel de Ierse minister-president als de minister van handel en transport sprak over de betekenis en het elan van de Nederlandse scheepsbouwer. Zij typeerden hem als de „architect van dit bedrijf" en als de „bijzonder dy namische figuur, voor wie de bewon dering steeds stijgt". Tijdens een rondgang over de werf hebben wij kunnen begrijpen dat men versteld staat over de verandering, die zich hier bij dit oude scheepsre- paratiebedrijf heeft voltrokken. Men waant zich op een der Nederlandse werven van Verolme, vol machtige kranen en omvangrijke werkplaatsen. De heer Verolme dacht er hetzelf de van. Hij vertrouwde ons toe: „Mooie werf hier, flinke ruimte". „Nog onvervulde wensen?" „Ik zou niet weten welke en er is werk plenty". Voor hem op dit punt dus geen Sin- terklaaselijke verrassingen. Die waren er 's avonds wel in Cork, waar de meeste werknemers met vrouwelijk gezelschap zestienhon derd mensen tezamen tot diep in de nacht hebben gefeest. „Wij hebben op de begane grond een flat, vertelt Piet Verboom, maar die is zo gelegen dat wij een fantastisch uitzicht hebben over de Lee. De woning was typisch Iers ingericht, maar wij hebben er zo veel mogelijk Nederlandse gezellig heid aan gegeven. Hoewel, wij vin den het reuze om bij het open haardvuur te zitten-" De taal „Mijn vrouw had in het begin nogal moeilijkheden met de taal. Zij sprak geen woord Engels. Maar het winkelen gaat nu veel gemak kelijker. Mijn kinderen spraken na drie maanden de taal al goed en daar heeft mijn vrouw nog al eens gemak van bij het boodschappen doen." „Het valt niet mee om echt Ne derlands te koken. De aardappelen lijken soms bedriegelijk veel op glas en het vlees dat je koopt, is niet uitgebeend. Het lijkt daarom goedkoop, maar er zit meestal een flink been in." Het gezin van P. Verboom, een van de Nederlandse werk nemers van de Ierse werf van Verolme. „Heerlijk, zo om de open haard..." „Ik heb hier een kleine veertig mensen onder me. Allemaal Ieren. In het begin had ik wel eens moei lijkheden, omdat het tempo hier niet zo hoog ligt als bij ons. Dat gaat nu beter. Toch zijn de Ieren wat dit betreft nog al laconiek aan gelegd." In de gunst „De mensen zijn verder wel ple zierig om mee om te gaan. Zij kun nen zo vriendelijk zijn dat je je soms gegrepen voelt. Als ze je met je voornaam gaan aanspreken, val je in de gunst." „Het mooiste van alles hier vind ik de natuur. Afgelopen zondag ben ik al voor de achtste maal de ber gen in geweest. Er lag toen een dik pak sneeuw. Het was wel fris, maar tegelijk prachtig." Van onze correspondent PARIJS. Na aanvankelijk ge weigerd te hebben op de gebeurte nissen te Elisabethstad commen taar te geven, heeft president Tsjombe, die op het ogenblik in Parijs vertoeft, in de loop van gistermiddag de journalisten bij eengeroepen voor het afleggen van een verklaring. Daarin deed hij een beroep op de vrije wereld om een oordeel te vellen over de toe- (Advertentie) Eén of twee van die wonder-lekkere tabletjes verloseen U in een mum van elke zweem van zuurbrand. Dat komt omdat Rennies overtollig maagzuur op slag neutraliseert, en 't zuurbranden wegneemt, bij de eerste aanwijzing. Koop een pak Rennies en steek er steevast een paar bij U. Ze zijn hygiënisch verpakt één voor één en onopvallend in te nemen. tegen brandend maagzuur Van onze correspondenten HILVERSUM. Omdat hij niet meer aan Sinterklaas geloofde, heeft de concierge van de Snellius-ulo in Hilversum gisteren de politie gewaar schuwd toen hij op het dak van de school drie menselijke gedaanten zag Tondlopen. De eveneens ongelovige po litieagenten haalden drie jongens van het dak. veertien, vijftien en zestien jaar oud. De jongens hadden de taak van de goedheiligman willen overnemen. Zij hadden een nieuwe theepot door de schoorsteen of langs andere weg in het huis van de concierge willen laten zakken. Onlangs hadden zij een thee pot van de concierge gebroken. Bloed Het vieren van de verjaardag van Sint Nicolaas in een Geleens café is in een ziekenhuis en op het politiebu reau geëindigd. Toen de mannen in het café een glas hadden gedronken op de gezondheid van de goedheiligman zaten plotseling de vuisten los. Er werd gestompt met bierpullen dat de scherven er af vlo gen. Met bebloede koppen werden zes Sinterklaasvierders naar het zieken huis in Sittard gebracht. Drie mannen werden opgesloten in het politiebureau. stand waarin Katanga zich bevindt „ais gevolg van de nieuwe provo catie" van de Uno. Hij sprak de verklaringen tegen van de vertegenwoordiger van de Uno, waarin deze zei dat de rege ringsleiders gevlucht zouden zijn. „Allen bevinden zich nog te Elisa bethstad", zei Tsjombe „en ik sta met hen via telefoon en telex in voortdurende verbinding. Daarom kan ik u vertellen wat er in Elisa bethstad precies is gebeurd". Daarna gaf Tsjombe een verslag van die gebeurtenissen: Tegen dertien uur (Katangaanse tijd) heeft mijn regering geprobeerd van dg: vertegenwoordigers van de Uno gfedaan te krijgen dat twintig Katangaanse soldaten, die sedert za terdag door de troepen van de Uno gevangen werden gehouden, zouden worden vrijgelaten. Terwijl de onder handelingen nog aan de gang waren, hebben Indische troepen, bewapend met zware wapenen en gesteund door pantserwagens, het vuur ge opend op onze soldaten, die het kruispunt van de Avenue Saio en de Boulevard Baudoin aan de ingang van de stad bezet hielden. Hoewel een van onze soldaten ern stig gewond was, hebben de Katan gaanse troepen een half uur gewacht eer zij van het opperbevel toestem ming kregen het vuur te beantwoor den. Tsjombe voegde hieraan toe dat de bevolking in alarmtoestand was ge bracht en dat de vrijwilligers en de nationale garde gereed stonden om de Katangaanse strijdkrachten te on dersteunen bij het verdedigen van de vrijheid. BEREID „Ik wil u nogmaals met nadruk zeggen", aldus Tsjombe, „dat Katan ga bereid is tot het grootste offer een offer dat niemand een dienst kan bewijzen indien de Uno in haar agressie volhardt." Na de hoop te hebben uitgesproken dat de gevechten spoedig zouden ein digen, besloot hij met te zeggen dat hij het ongetwijfeld eens zal kunnen worden met de regering te Leopold- stad, mits de troepen van de Uno ophouden met hun oorlogsoperaties, die uitsluitend ten doel hebben Katan ga ondergeschikt te maken of te ver woesten. Intussen is de Congolese minister van buitenlandse zaken, Bomboko, uit Brussel in Parijs aangekomen om de conferentie tussen de landen van de Euromarkt en de Afrikaanse staten bij te wonen. Hij heeft geweigerd president Tsjombe te ontmoeten. Hij zei dat hij hiervoor geen op dracht had gekregen. Onderhandelin gen met Tsjombe moeten in Leopold- stad worden gehouden, zei hij, om dat Katanga een Congolese provincie is. DEN HAAG. De Landbank heeft met ingang van 1 maart de Philippijnse ambassade de huur opgezegd. Volgens De Landbank heeft de huurster zich niet gehouden aan de huurvoorwaarden. De onderhandelingen tussen de beide partijen zijn nog gaande. Van onze correspondent UTRECHT De Utrechtse recht bank heeft de Rotterdamse machinist G. de Gr. veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van een jaar en honderd gulden boete. Twee weken geleden had de officier een maand onvoor waardelijk geëist. De machinist De Gr. stond in de avond van 21 november vorig jaar op de locomotief van de trein, die Engelse verlofgangers van Utrecht naar Hoek van Holland moest brengen. Vlak voor Woerden vloog de trein met een snel heid van 85 kilometer uit de rails. De machinist had er wegens veranderin gen aan de baan tot veertig kilometer moeten afremmen. Er vielen twee do den en tien gewonden. De disciplinaire straf die de Spoorwe gen de heer De Gr. hebben opgelegd een jaar terugzetting in de rangeer dienst loopt binnenkort af. WASHINGTON (Reuter/AP) Indonesië heeft in ruim een maand tijds in het Westen voor dertig mil joen dollar aan wapens en militaire uitrusting gekocht. Dat heeft het hoofd van een Indonesische commis sie voor de aankoop van wapens, generaal-majoor Jani, gisteren in Washington meegedeeld. De militaire waar is volgens hem be stemd voor de „reconstructie van het leger in bevrijde gebieden". Van alles Sinds 27 oktober zijn contracten ge tekend voor de aankoop van jeeps, vrachtauto's, bulldozers, baileybruggen, parachutes en houwitsers. Van de laat ste zijn er 105 gekocht. De aankopen zijn verricht in Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, de Verenigde Staten en ook in Zuidslavië. Jani's missie werd in Washington vol bracht met de aankoop van parachutes tot een waarde van een miljoen dollar. De houwitsers worden geleverd door Italië. „Zo krachtig Over Soekarno's dreigende taal met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea zei Jani in Washington: „Wij houden niet van oorlog, maar de gevoelens in Indonesië zijn zo krachtig dat wij niet veel langer kunnen wachten. Wij wach ten al zestien jaar. Het hangt van de Nederlanders af of er over Nieuw-Gui- nea oorlog moet worden gevoerd. Indien president Soekarno ons het bevel geeft, dan moeten wij gaan". Op de vraag of het in het Westen gekochte wapentuig ook kan worden gebruikt in een militaire campagne te gen Nieuw-Guinea zei Jani: „Het kan worden gebruikt voor elke soort missie". Wetsontwerp kinderbijslag Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het gewijzigde ont werp van wet op de algemene kinderbij slagwet is een discriminatie van de zelf standigen. De rechten van de zelfstandi gen wijken er in ongunstige zin af van de rechten der niet-zelfstandigen. Aldus het Nederlandse Verbond van Middenstandsverenigingen in een adres tot de Tweede Kamer over het genoem de wetsontwerp. Het verbond meent voorts dat de voorgestelde regeling voor deze zelfstandigen ten aanzien van de inkomensgroep boven 12.000,in strijd is met het principe van de kinderbijslag- regeling. Immers, Jeze groep moet wel premie betalen, maar heeft geen recht op uitkering, terwijl dit recht wel wordt toegekend aan alle niet-zelfstandigen, on geacht de hoogte var. hun inkomen. Ook op andere punten van het ontwerp heeft het verbond ernstige critiek. NIEUW DELHI. De derde assem blee van de Wereldraad van kerken heeft een verklaring over vrijheid van godsdienst goedgekeurd, waarin gewe tensvrijheid een typisch menselijk recht wordt genoemd, dat alle mensen moe ten kunnen uitoefenen, ongeacht hun geloof. Menselijke pogingen het geloof onder dwang te plaatsen of uit te ban nen zijn schendingen van Gods wegen met de mens, aldus de verklaring. Vrijheid van gedachten, geweten en ge loof vereist vrijheid om via elk medium, ongeacht grenzen, betrouwbare inlichtin gen in te winnen, te ontvangen, en door ;e geven; vrijheid om in het openbaar of binnenshuis, alleen of gezamenlijk met anderen zijn geloof te belijden of daaraan uiting te geven, de leer te verkondigen, of gewoonten of riten na te komen; het voorkeursrecht van ouders om te kiezen welk onderwijs hun kinderen zullen ont vangen; vrijheid om deel te nemen aan het verkiezen van de gewenste regerings vorm door vrije verkiezingen van func tionarissen; vrijheid om het land te ver laten en terug te keren of elders asiel te zoeken. De orthodoxe afgevaardigden uit de Sowjetunie hebben zich zonder tegen spraak bij de verklaring aangesloten. Kernwapens Voorts heeft de vergadering een rap port aangenomen, waarin het gebruik van wapens zonder onderscheid wordt veroordeeld als „een belediging van de Schepper en een negering van de wezen lijke bedoeling der schepping". De christenen moeten staande houden, dat het gebruik van kernwapens of an dere vormen van geweldplegingen tegen bevolkingscentra, in geen enkele omstan digheid verenigbaar is met de eisen van het christelijk Evangelie, zo wordt in het rapport gezegd, dat verklaart dat de christenen moeten weigeren hun vertrou wen in kernwapens te stellen. Gezinsleven Na levendige discussie hebben de af gevaardigden hun goedkeuring gehecht aan een ingrijpend programma ter be vordering van stabiliteit van het moderne gezinsleven met inbegrip van voorlich ting betreffende het huwelijk en verant woord ouderschap. De vergadering verzocht verder om een nieuwe verklaring aangaande theologi sche en ethische standpunten over sek sualiteit, huwelijk en gezinsbetrekkingen. Zij verklaarde, dat de kerken hun hou ding moeten bepalen over kwesties als seksuele betrekkingen voor en in het hu welijk, onwettige geboorten, polygamie en echtscheiding. Voorts werd aangedrongen op maat regelen om vrouwen doeltreffender te doen medewerken aan het kerkelijke le ven, maar de assemblee, met haar grote contingent van orthodoxe christenen en anglikanen, weigerde elke aanbeveling ten gunste van de wijding van vrouwen tot een geestelijk ambt. Meer eenheid De assemblee aanvaardde voorts een rapport van de commissie voor leken- arbeid, waarin wordt gezegd, dat de ker ken opnieuw alle mogelijkheden om tot eenheid te geraken dienen te onderzoeken. De assemblee heeft de steeds nauwe re contacten met rooms-katholieke lei ders toegejuicht. De vergadering heeft eveneens uiting gegeven aan de hoop, dat de nieuwe betrekkingen zich in de toekomst vruchtdragend zullen ontwikke len. De raad sprak zijn voldoening uit over de aanwezigheid van vertegenwoor digers van niet aangesloten kerken en maakte daarbij speciaal gewag van de vijf vertegenwoordigers van het Vati- caan. De vergadering heeft besloten naar de volgende assemblee, over zes jaar, ze venhonderd afgevaardigden te sturen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een personenauto is gisteren van het viaduct bij de ringvaart in de rijksweg Amsterdam- Den Haag op het zeven meter lager liggende rijwielpad terecht gekomen. De bestuurder kwam met de schrik vrij, twee andere inzittenden werden gewond naar een ziekenhuis in Am sterdam gebracht. De auto die uit de richting Den Haag kwam, haalde vlak voor het viaduct een bus van de K.L.M. in, terwijl er ter plaatse een inhaalver- bod gold. Op het viaduct sneed de wagen di bus, die niet rneer kon uit wijken. van onze speciale verslaggever A TVLANTA Het actiecomité der studenten van Atlanta's twee universiteiten een voor blanken, een voor negers was bijeen. Het slanke, roodharige meisje dat me daar had gebracht zei, met iets van ontzag: Zie je die blonde, dikke jongen daar? Dat is Ralph, die heeft pas veertien dagen gezeten wegens ver storing van de openbare orde. En Pete, die daar zit te tikken, knapte een week op. En Katie, daar, met haar arm in het verband? Klap van een gummistok, gebroken. Zij deed mee met de Vrijheidsrijders. Er hing in dat gebouw een sfeer die me gek genoeg soms deed denken aan de sfeer van de illegaliteit in ons land tijdens de Duitse bezetting. Ook toen was er diep respect voor de mensen die door de Duitsers gearresteerd waren geweest, ook toen bij alle vader landsliefde een zekere mate van romantiek. MOEDGEVEND TbAAR HOUDT dan verder natuur- t-t lijk elke vergelijking op; zeker ook wat de risico's betreft die de jongelui negers en blanken door een lopen bij hun acties. Goed, de commissaris van politie van At lanta zegt onomwonden dat hij natuur lijk geen politieman aanneemt als deze voor gelijkheid van de rassen is, maar deze zelfde politieman eer biedigt de beslissingen van „Washing ton" ook onverkort. Als het Hoogge rechtshof beslist dat blank en zwart naar dezelfde scholen mogen, dan zal dat ook gebeuren. Als negers mogen zitten aan tafeltjes of bar, dan zal naar de (juiste) opvatting van deze politieman geen blanke zich daarte gen mogen verzetten of de politie grijpt in. Bij relletjes mag de poli tie dan toevallig veel meer negers dan blanken raken met gummistok of ploertendoder, desondanks is in At lanta de toestand bepaald moedge vend voor de negers. De jonge generatie bijgestaan en aangemoedigd door heel wat meer zuidelijke blanken dan men in Europa gemeenlijk aanneemt heeft in Atlanta veel bereikt. Juist toen ik er was begon men een actie waarbij de aparte ingang voor de bioscoop en de aparte zitplaatsen voor negers daarin zouden moeten worden afgeschaft. Het plan van ac tie is steeds heel eenvoudig: op een bepaalde dag gaan groepen blanke en zwarte studenten, door elkaar, naar alle bioscopen en wensen kaartjes te kopen. Krijgen zij ze niet dan blij ven zij voor de bioscoop staan. Op een andere dag besluiten de gemeng de groepen, plaats te nemen aan ta fels in een restaurant en als zij niet worden bediend blijven zij desnoods een halve dag zitten. RISICO ZIJ WETEN dat de politie hen al tijd kan arresteren wegens versto ring van de openbare orde of be lemmering van het verkeer. Dat ri sico aanvaarden zij. Dr. James A. Moss, een neger, so cioloog van beroep, zegt me; Er is hoop voor de toekomst omdat én de regering in Washington, én steeds meer zuidelijke negers, én vooral steeds meer blanken in het zuiden niet langer proberen de werkelijk heid zoals die was gegroeid te aan vaarden, niet langer proberen het rassenprobleem te verzwijgen en een status quo te handhaven, maar met alle macht pogen er iets aan te doen. Vergeet dat nooit: de moei lijkheden spruiten voort uit de ont wikkeling van de laatste jaren en zijn daardoor onvermijdelijk maar te gelijk hoopgevend. Het is mijn vaste overtuiging dat het aantal starre se- gregationisten afneemt en steeds meer tot de oudere generatie beperkt blijft. En James R. Wood, predikant, naaste medewerker van dr. Martin Luther King: DE GROTE STOOT de „liberale" blanken in het zuiden meest intellectuelen en de pro gressieve negers. Die coalitie is on voorstelbaar hecht geworden, omdat beide groepen beseffen dat zij voor een betere toekomst werken. Voor de arme blanke en daar van zijn er, vooral onder de kleine boeren, miljoenen in de zuidelijke staten is het aanvaarden van de neger als gelijkwaardig mens heel wat moeilijker omdat hij niet alleen zijn instinctieve rasvooroordelen als blanke heeft maar bovendien vrees koestert voor concurrentie op het eco nomische vlak. Het is altijd zo ge weest dat negers het laatst een baas kregen en bij slapte het eerst eruit gingen. Als de neger gelijkwaardig wordt, kan dat niet meer gebeuren en dat veroorzaakt vrees bij de ar me blanke. EEUWIG NADEEL EN OOK het isolement van de zui delijke staten, dat er tot 1940 ze ker was, is nu weg. De verschuiving van de bevolking miljoenen negers trekken naar het noorden, miljoenen blanken naar het zuiden, de eerste groep om in het noorden meer te verdienen, de tweede groep omdat het zuiden een industrialisatiegebied van de toekomst is leidt er even eens toe dat de positie van de echte segregationisten zwakker wordt. En naarmate zij dat voelen, worden zij feller in hun tegenstand. Richard Jones, leraar aan een mid delbare school voor negers, zegt: Bovendien zijn de blanken tegen over ons in eeuwig nadeel en dat is een nadeel dat zij nooit zullen over winnen. Het is dit: Wij kennen de blanke. Sinds eeuwen waren wij knechten, dienstboden, kindermeisjes, in de huizen der blanken en bestu deerden wij onze meesters omdat wij wilden en willen worden zoals zij. De blanken kennen ons echter niet, voor hen waren we altijd een soort rechtopgaand vee. Daarom zijn wij nu in het voordeel. Psychologisch zijn wij beter toegerust voor de strijd. In Atlanta vindt men, onder de zeer brede groep blanken en negers die vechten voor gelijkheid der ras sen, veel hoop, vertrouwen, vastbera denheid. KENNEDY WIJ VOELEN ons sterk gesteund door president Kennedy, zegt me vrouw Maggie Long, zij is lid van de „blanke aristocratie van Georgia", telg uit een geslacht dat eeuwen reeds hier plantages had, maar toch vurig strijdster voor de gelijkheid van de neger. President Kennedy en zijn broer Robert de minister van justitie, zegt zij, hebben in dit eerste jaar van hun regering meer gedaan voor de negers dan Eisenhower in zijn hele ambtsperiode. Daarom, zegt James Moss, voelen steeds meer blanke segregationisten hier dat hun strijd vergeefs is om dat wij, bij de strijd om gelijkheid, het recht én de regering in Was hington aan onze zijde hebben. Het zal lang duren, heel lang, eer we bereikt nebben wat we willen. Ga maar eens naar Mississippi. Daar is de toestand nog vreselijk. Dat deden we. HET RASSENVRAAGSTUK is eigenlijk pas voor de eerste keer wetenschappelijk bestudeerd onder Roosevelts regering. Maar pas de tweede wereldoorlog heeft de negers, vooral als zij soldaat werden, zelf bewust gemaakt. Vandaar de snelle ontwikkeling der laatste jaren. Sol daten die enige jaren lang dagelijks werden geïndoctrineerd met slagzin nen als „Vecht voor het behoud van de democratie" aanvaardden, toen zij na de oorlog thuis kwamen, de on democratische toestanden die zij dan vonden niet meer zoals hun ouders deden. Vergeet niet dat de Verenigde Staten de oorlog tegen de nazi's be schouwden als moreel noodzakelijk, als een katharsis die tot een betere samenleving moest leiden. Dat werd ook aan de negersoldaten geleerd. Daarom gaf die oorlog de grootste stoot aan de integratie. De laatste vijf jaren hebben de geboorte gezien van een heel hechte coalitie tussen (Advertentie) P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V.Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5