TSJOMBE WAARSCHUWDE UNO VOOR LAATSTE KEER Ik ben in Parijs om mijn zoon te zien leiding over publiciteit AMERIKAANS 1ÊISJÜNA4L SCHRIKBEELDEN VAN DE ANGST Geen wapens neutraal Laos naar IK HAD ALLEEN MAAR ADVISERENDE TAAK Wereldraad van kerken aanvaardt gewijzigde basisformule y m Dinsdag 5 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Inbraak bij directeur van Landbank Versterking van Berlij nse muur gereed gekomen Wetsontwerp herindeling Walcheren gewijzigd VUURTJE GESTOOKT Uitspanning De Vink door brand verwoest ..VRIJHEID" VAN MENINGSUITING NIEUW-GUINEA KRITIEK NA T.V.-INTERVIE W VAN ANNEKE BEEKMAN VERSCHUIVING NAAR RECHTS Demonstraties ter bevrijding van Goa VRACHTAUTO TEGEN TREIN: TWEE DODEN INLIJVING N.O.P. BIJ OVERIJSSEL NIET GELUKKIG N D1 Debré dreigt met stakingsverbod Gevaarlijke marmot uit abattoir gestolen Akkoord over vier punten PARIJS President Tsjombe heeft gisterochtend te Parijs zelf de sluier over zijn geheimzinnige reis naar Europa geheel opgelicht. „Ik ben naar Parijs gegaan om mijn zeven tienjarige zoon te zien. Hij arriveert binnenkort uit België in Parijs en zal hier voor een blinde-darmontsteking geopereerd worden". Tevens heeft hij laten weten dat hij na ruggespraak met zijn regering en na een dringend telegram van de president van Brazilië dinsdagavond zijn reis naar Rio de Janeiro hoopt voort te zetten om daar het wereld congres van de morele herbewapening bij te wonen. Voorzichtig voegde hij daar evenwel aan toe, dat hij niet meer dan zijn uiterste best kan doen om de honderden gedelegeerden die op zijn aanwezigheid in Rio de Janeiro rekenen, niet teleur te stellen. De Katangaanse president maakte van de gelegenheid gebruik om een laatste waarschuwing te richten aan het adres van de Uno. vocatie betekent. Hier voegde hij aan toe dat het overal in Katanga volko men rustig is en dat iedereen slechts één verlangen had: rustig te werken zonder voortdurende dreiging van buitenaf. Hij zei dat de Katangaanse politie, die geen enkele buitenlander meer bevat, alle strategische punten bezet houdt en dat zij sterk genoeg is om elke aanval af te slaan. Gevraagd naar de positie van de Union Minière, de grote mijnbouw- maatschappij in Katanga, zei hij, dat op grond van een Katangaanse wet van augustus 1961 alle buitenlandse ondernemingen, de Union Minière in begrepen, moesten worden omgezet in Katangaanse ondernemingen, vóór 30 december 1961. Hij twijfelde er niet aan of de Union Minière zou zich hieraan houden. Hij legde er de nadruk op, dat het niet de bedoeling was dè ondernemin gen te nationaliseren maar uitsluitend om de Katangaanse schatkist te laten profiteren van de exploitatie van de nationale hulpbronnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Inbrekers zijn giste ren na het indrukken van twee glas-in- loodruitjes binnen gedrongen in het huis van de heer R. Zwolsman, directeur van de Landbank N.V. aan de Klatte- weg in Den Haag. Zij doorzochten en kele kamers en maakten aan geld en sieraden ongeveer 7500 gulden buit. De inbraak moet zijn gepleegd in de namiddag toen de familie Zwolsman enkele uren afwezig was. President Tsjombe van Katanga (links) was gisteren in Parijs. Hü zei dat hij naar Europa was gekomen om z(jn zoon te bezoeken die er in een ziekenhuis wordt verpleegd. Op 26 november, zo zei hij. heb ik de Uno al duidelijk gemaakt, dat in geval van een aanval het volk van Katanga zich als één man zal verdedi gen. Het is er zich van bewust dat het beter kan sterven dan in slavernij verder te leven. Met het uitmoorden van een vredelievende bevolking be wijst men niemand een dienst, niet de Van onze correspondent BONN. Bij de zeven grensover gangen tussen Oost- en West-Berlijn is de scheidende muur versterkt. Met het werk hieraan was men zon dagavond begonnen onder zware be scherming van het Oostduitse leger. Gisteren is men ermee gereed geko men. In de dikke muur is bij de doorgan gen voor de rijweg een opening gelaten van 2,50 meter en voor het trottoir een opening van tachtig centimeter. Achter de muur zijn tankversperringen opge steld. De Amerikanen en de Engelsen heb- ben het werk aan de muur illegaal ge noemd, zoals zij ook deden bij vorige gelegenheden. De Amerikaanse comman dant in Berlijn vond het bovendien be lachelijk. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig heeft gisteren een patrouillevlucht ge maakt boven de grens tussen beide stadsdelen. Het reisverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland is in november het laagst geweest in dit jaar. Op de auto weg tussen Helmstedt en Berlijn zijn 267.000 reizigers geteld. Aan de grens post bij Wolfsburg zijn slechts 10.575 reizigers geregistreerd, het laagste aan tal sinds juli 1954. Uit Oost-Duitsland kwamen in novem ber slechts 38 reizigers, voor het groot ste deel ouden van dagen die naar fa- MIDDELBURG. Minister Toxo- peus heeft zijn wetsontwerp voor de gemeentelijke herindeling van Wal cheren gewijzigd. De bestaande ge meente Serooskerke zal worden ge voegd bij de nieuwe gemeente Vee- re. De gemeente Oost- en West-Sou burg zal haar zelfstandigheid behou den. Dat blijkt uit het gewijzigde ontwerp van wet dat het provinciaal bestuur van Zeeland op verzoek van de minister heeft toegestuurd aan de gemeenten op Walcheren en in het tot Zuid-Beveland behorende deel van het Zuid-Sioe. Gede puteerde Staten geven er in hun bege leidende schrijven blijk van dat zij de voorkeur geven aan het vorige ontwerp. De gemeentebesturen hebben een maand de tijd om tegen de voorgestel de wijzigingen bezwaren te maken. regering in Leopoldstad, noch het Con golese volk, noch de internationale organisatie die belast is met de hand having van de wereldvrede. „Van deze plaats af", zo zei Tsjom be letterlijk, „wil ik voor de laatste maal een plechtige waarschuwing ge ven aan de Uno en aan haar verant woordelijke leiders: een eventueel conflict zal het belangrijkste conflict worden in ons bestaan. Sedert 13 sep tember en sedert de aanval van het Congolese leger is het volk van Ka- tanga zich bewust geworden dat het een vrije natie vormt en het heeft be sloten zijn vrijheid tot de laatste drup pel bloed te verdedigen." PROVOCATIE Voordat hij deze waarschuwingen lanceerde, viel hij de nieuwe secreta ris-generaal van de Verenigde Naties aan met de verklaring, dat diens be vel om met kracht op te treden en de orde te herstellen om zogenaamd mensen en bezittingen in Katanga te beschermen, een niet te dulden pro- Van onze correspondent WEESPERKARSPEL De uitspan ning De Vink op de grens van Wees- perkarspel en Abcoude in vroeger jaren pleisterplaats voor vele Amster dammers die op het Gein gingen va ren is dit weekeinde door brand verwoest. Ofschoon de uitspanning de laatste ja ren niet meer werd geëxploiteerd, kreeg zij zaterdag toch nog bezoek. Twee jon gens uit Abcoude, twaalf en negen jaar oud, wilden zich er even warmen ter on derbreking van de wandeling Weesp-Ab- coude. Zij legden in de serre een vuur tje aan en doofden het toen zij weer verder gingen. Blijkbaar is dat niet met de nodige -orgvuldigheid gebeurd. Het tweetal ging met de bus naar Am sterdam en arriveerde daar 's avonds laat bij kennissen. Die vertrouwden de zaak niet helemaal en lichtten de poli tie in. Even later zaten de knapen op het politiebureau Raampoort. Politie mannen van Weesperkarspel en van Ab coude gingen daarop naar Amsterdam om de jongens te verhoren. HOLLANDIA (A.N.P.). Op een voorbereidende vergadering voor de verkiezing van een streekraad in Rad ja Ampat op Nieuw-Guinea is de vrij heid van meningsuiting, waarover het hoofd van het plaatselijke bestuur de heer Veldkamp zou spreken, in een vreemd daglicht komen te staan. Het lid van de Nieuw-Guinearaad de heer Arfan, zo meldt de Nieuw-Guinea- koerier, toonde de nieuwe vlag van West-Papoea. Toen een van de aanwe zigen niet zijn volle sympathie voor deze vlag betuigde, stond een woeden de heer Arfan op om verwijdering van de spreker te eisen. Het publiek gaf daaraan onmiddellijk en krachtdadig gehoor. Pas toen de orde enigszins was hersteld, kon de heer Veldkamp zijn rede over de vrijheid van me ningsuiting beginnen. De 33-jarige H. Dijkstra uit Winscho ten, die donderdag in het donker door een achterop komende bromfietser werd aangereden, is in het ziekenhuis van Winschoten overleden. De heer Frequin ontkent TVTIJMEGEN De heer L. Frequin, hoofdredacteur van De -*■ Gelderlanderpers, is actief geweest inzake de publiciteit rondom mej. Anneke Beekman. Hij heeft deswegen zeer veel kritiek gehad, in dagbladen, voor de radio en ook van mr. M. de kort, de raadsman van mej. Beekman. De heer Frequin heeft nu aan het A.N.P. een verweerschrift gezonden waarin hij opmerkt dat het in strijd met de waarheid is te zeggen dat hij de leiding of de supervisie over de publiciteit rondom mej. Beekman zou hebben gehad. In het merkwaardigerwijze in de derde persoon gestelde verweerschrift zegt hij: „De heer Frequin, die 28 november een bezoek bracht aan de familie Lan- gendijk-Van Moorst in Houthem-St. Gerlach om mej. Beekman te treffen, ontmoette daar eveneens de raadsman van de familie, mr. De Kort, die hem inzake de onoverkomelijk gebleken publiciteit rond mej. Beekman om ad vies vroeg inzake een perscommuni qué. De heer Frequin heeft mr. De Kort daarop medegedeeld, dat een communiqué onvoldoende zou blijken. Hij adviseerde tot het zo spoedig mo- NIEUW-DELHI. De derde assem blee van de Wereldraad van kerken, heeft met 383 stemmen voor, 36 tegen en 7 onthoudingen besloten het voor stel tot wijziging van de basisformu le, waarop de Wereldraad sedert zijn instelling in 1948 was gefundeerd, aan te nemen. De formule definieerde oorspronkelijk de Wereldraad van kerken als: „De gemeenschap van kerken die onze Heer Jezus Christus ais God en Verlosser erkennen". Die nieuwe formulering voegt thans aan deze woorden toe: „volgens de Heili ge Schrift". Hiermee is een verschuiving naar rechts gemaakt. De toevoeging is op de assemblee in Evanston in 1954 door de Noorse lutheranen aanbevo len. Zij had de steun van de recht zinnige kerkgroepen; de meer vrijzin nige kerken hebben echter steeds bezwaren gekoesterd. Op de vergade ring van het Centrale comité in I960 t« St. Andrews in Schotland 1$ reeds lang over deze wijziging gediscus sieerd en was de aanneming ervan zo goed als zeker. De assemblee van de Wereldraad heeft voorts eenstemmig een resolutie aangenomen waarin het anti-semitisme wordt veroordeeld als „zonde jegens God en de mens". In de resolutie wordt erop aangedron gen dat de christelijke opvattingen over de historische gebeurtenissen, die tot de kruisiging van Christus leidden, niet zo moeten worden aangediend dat het Joodse volk van heden de verant woordelijkheden worden opgelegd die tot de nele mensheid behoren en niet tot één ras of gemeenschap. „Joden waren de eersten die Jezus aanvaard den, en Joden zijn niet de enigen die hem nog niet hebben erkend", aldus de resolutie. De Wereldraad heeft voorts niet 179 tegen 177 een resolutie aangenomen, waarin Portugal wordt verzocht de Afrikanen in Angola onmiddellijk hun vindt. wettige rechten te verschaffen. In de resolutie wordt diep leedwezen over de „daden van onderdrukking door de Portugese autoriteiten en de wijdverspreide geweldpleging" uitge sproken. Betreurd wordt dat „een volk met grote christelijke traditie zo van de toepassing van de menselijke waarden is afgedwaald dat het als beklaagde staat voor de rechtbank van het we reldgeweten". Ontwapening In het rapport over internationale za ken wordt gezegd, dat de kerken op dit gevaarlijke tijdstip de plicht hebben de volkeren te waarschuwen tegen mo gelijke nieuwe provocerende handelin gen in de situatie met betrekking tot Berlijn. Als voorbeelden haalt de com missie aan mogelijke nieuwe pogingen om West-Berlijn van het Oosten of van het Westen te isoleren, of het bewape nen van de Bundeswehr met kernwa pens. Van de gebieden die bijzondere be zorgdheid wekken, wordt Berlijn het „meest gevaarlijke" genoemd: de com missie acht ook het potentiële gevaar in Vietnam „zeer reëel". Een beperk te vorm van bewapeningscontrole zou waarschijnlijk de spanning in dit „zeer gevaarlijke gebied kunnen verlichten", aldus het rapport. Een onmiddellijk beginnen van ont wapeningsbesprekingen is dringend no dig, aldus het rapport, dat aandringt op het onmiddellijk in studie nemen van alle ontwapeningsplannen als een bruikbare basis voor onderhandelingen tussen de verschillende regeringen. Benoeming De Nederlandse hoogleraar prof. dr. H. Berkhof (Ned. Herv. kerk) is be noemd tot lid van het hoofdbestuur van de Wereldraad. Het hoofdbestuur is een interim be stuurslichaam. dat de organisatie zal besturen tot de eerstvolgende algemene vergadering, die over zes jaar plaats- gelijk houden van een persconferentie. Mr. De Kort meende dat de televisie niet buiten beschouwing kon worden gelaten en vroeg de heer Frequin of deze, gezien zijn ervaringen ter zake, deze zaak voor mej. Beekman zou kunnen regelen onder voorbehoud dat hij zelf het interview zou kunnen af nemen. Mej. Beekman stelde dit, al dus de heer Frequin, namelijk als conditie, alsmede dat zij voor noch na de televisieuitzending wenste te worden benaderd, mede in verband met de te houden persconferentie. Bereid De heer Frequin verklaarde zich tegenover mr. De Kort en mej. Beekman bereid deze bemiddelende uitvoerende taak op zich te nemen. Hij adviseerde de raadsman en zijn cliënte voorts de persconferentie in Hilver sum te doen houden en deze zoveel mogelijk te combineren met het tijd stip van de tv-uitzending. Temeer, daar mej. Beekman, die zich het liefst aan iedere publiciteit had willen ont trekken om rustig haar leven in ons land te kunnen beginnen, alleen nog bereid was tot de tv-uitzending en de persconferentie. Waarom deze, door de heer Frequin geadviseerde persconferentie, doch waarmee deze overigens niets van doen had, in Maastricht is gehouden, onttrekt zich aan de waarneming van de heer Frequin, evenals het tijdstip ervan> zo zegt hij. Staking Het was de bedoeling om tv-uitzen ding en persconferentie zo spoedig mogelijk na dinsdagavond te doen plaatsvinden, maar door de staking bij de televisie zal naar de veronder stelling van de heer Frequin, mr. De Kort het gewenst hebben geoordeeld, de persconferentie uit te stellen tot het tijdstip dat het tv-interview plaats vond. De heer Frequin weet over de gang van zaken met betrekking tot de persconferentie echter niets, omdat hij, behoudens het advies tot het hou den van een spoedige persconferentie daar geen bemoeienis mee heeft ge had en zich inzake het tv-gesprek ge houden heeft aan de verzoeken c.q. Condities van mej. Beekman en haar raadsman. Tot zover de heer Frequin. Terwille van een juiste oordeel vorming van de lezer publiceren wij zjjn opmerkingen. Onzerzijds daarbij slechts enkele aantekeningen: 1. De mededelingen van de heer Frequin zijn in volstrekte tegen spraak met de uitleg die mr. M. de Kort zaterdag tijdens de persconfe rentie te Maastricht over deze zaak gaf. Hij stelde dat de heer Frequin hem zou hebben gezegd dat een ver klaring van mej. Beekman voor het ANP en een interview voor de tele visie „voldoende zouden zijn". 2. In kringen van de Avro, in wel ker zendtijd de uitzending werd ge geven, noemde men de maatregelen die de heer Frequin voor deze uit zending wenste, „zeer ongebruike lijk". 3. De dagbladpers het publici teitsmedium waaraan de heer Fre quin reeds zoveel jaren met be kwaamheid meewerkt heeft, door het gesol met mej. Beekman en door de onnodige geheimzinnigheid, die mede door de heer Frequin werd be tracht, niet tijdig voor een juiste voorlichting kunnen zorgen. Afgezien van deze „interne ruzie" waarover wij uitsluitend mededelingen doen omdat de zaak in zo brede kring de aandacht heeft getrokken menen wij dat al deze reeksen bijzaken de hoofdzaak van de affaire-Beekman drei gen te vertroebelen. Wat mej. Beekman betreft: zij is meerderjarig, en heeft het recht over eigen lot te beslissen als elke meerderjarige. NEW DELHI (Reuter). Leden van alL politieke partijen in Indië hebben gisteren in Bombay gedemonstreerd voor „doeltreffende interventie ter be vrijding van Goa". Een deputatie van de demonstranten overhandigde aan de federale regering een nota waarin gro te bezorgdheid werd uitgesproken over d gebeurtenissen in dat gebied. „De provocaties van de Portugezen", aldus de nota, „rechtvaardigen iedere militai re actie in Goa". Het Indische leger vorderde gisteren 76 treinstellen om versterkingen naar de grens met Goa over te brengen. Er werd geen officiële verklaring voor de vordering gegeven, maar men neemt aan dat dit een voorzorgsmaatregel van de Indische-regering is als antwoord op de versterking van de Portugese troe pen aan Goa's bijna driehonderd kilome ter lange grens met Indië. UTRECHT. Een ongeluk op de onbewaakte spoorwegovergang in de Ir. Enschedeweg in Wilnis heeft gis termiddag de 25-jarige J. Schutte uit Noorden en de elfjarige Nico Riet broek uit De Kwakel het leven ge kost. Schutte was met zijn vrachtwagen met lege bierflessen tegen een goede rentrein gebotst, nadat de locomotief de overweg al bijna was gepasseerd. De chauffeurscabine was van de vrachtauto gescheurd en in de vaart langs de Ir. Enschedeweg geslingerd. Met duikers en een kraanwagen pro beerde een reddingsploeg het wrak naar boven te halen. Pas na geruime tijd konden de lichamen van de twee inzit tenden worden geborgen. Fluitsignaal De machinist van de trein een lo comotief en dertig wagons had vol gens voorschrift niet harder gereden dan dertig kilometer per uur. Toen hij de vrachtauto zag naderen, had hij onafgebroken fluitsignalen gege ven totdat de locomotief op de overweg reed. De vrachtwagen botste niettemin eerst tegen de rechter achterkant van de locomotief en drukte vervolgens de eerste wagon uit de rails. Het zicht op de overweg is goed. Er staat weliswaar een huis in de buurt, maar daarvóór is de spoorbaan een heel eind te overzien. Per dpg passeren slechts twee treinen de overweg; één om zeven uur 's mor gens en één om tien over drie 's middags. Eerste Kamer: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vele leden van de Eerste Kamer achten het voorstel om de Noordoostpolder zij het slechts voorlopig bij Overijssel in te de len zeer ongelukkig en voor de be volking van de polder zelfs grievend. Als het alleen om de Noordoostpolder ging, zou aansluiting bij Overijssel niet ongemotiveerd zijn. Er moet. evenwel rekening mee worden gehouden, dat als het hele Zuiderzeegebied is ingepol derd een nieuw gebied zal zijn ontstaan ongeveer ter grootte van onze bestaan de provincies en met een ongeveer eve^ grote bevolking als die van de provincie Utrecht. Aldus het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een gemeente Noord oostpolder en de voorlopige indeling van die gemeente bij de provincie Overijssel. Waarom, zo vragen dezelfde leden zich af, heeft de regering in het wets ontwerp geen rekening gehouden met de opvattingen in het betrokken ge bied zelf? Uit één van de in 1949 in Emmeloord gehouden „hearings" is duidelijk gebleken, dat de bevolking vrijwel in haar geheel voor de instel ling van een twaalfde provincie voelde. De besturen van de provincies rond om het IJsselmeer zijn voorstanders van een verdeling van het nieuwe land over die provincies. Deze besturen, aldus het voorlopig verslag, slaan evenwel niet in de eer ste plaats acht op de belangen van het nieuwe gebied, maar veeleer op de mate van zeggenschap, die zij in die gebieden zullen uitoefenen. van onze speciale verslaggever EW ORLEANS. „Negers", zei de blanke advocaat, „moeten nu eenmaal door ons onder de duim worden gehouden. Zij mogen geen rechten hebben. Dat is gevaarlijk voor ons want zij kunnen die weelde niet dragen en zullen die nooit kunnen dragen. Negers zijn arm, lui, dom heel velen kunnen niet lezen en schrijven en onbetrouwbaar. De criminaliteit onder de neger bevolking is veel hoger dan onder de blanken. Het percentage geslachtszieken onder negers is vele, vele malen hoger dan onder blanken. Negermannen willen met blanke meisjes trouwen en dat is iets ontzettends. Negers drinken te veel. U kent, zei die advocaat verder, de uitspraak van het Hooggerechtshof waarbij werd bepaald dat onze open bare scholen voor negers en blanken gelijkelijk toegankelijk moesten zijn. Wat een waanzin! De stomst denk bare uitspraak en bovendien onlo gisch. Aan het einde van de vorige eeuw heeft het Hooggerechtshof uit gemaakt dat dit nu juist niet moet en dat het principe behoort te zijn „Gescheiden maar met gelijke rech ten". En daaraan houden wij ons: de wet is de wet en het is idioot dat die wet nu ineens anders wordt uitgelegd door een troep hedendaagse rechters, dan' door hun voorgangers die in datzelfde Gerechtshof drie kwart eeuw geleden zitting hadden. ABSOLUUT ,E ARGUMENTEN lijken een 2 kinderlijk. Zij zijn hier niet om die reden gekozen; zij vor men namelijk eenvoudig de argumen ten die de absolute segregationisten, de blanken dus die de volkomen scheiding tussen de rassen nastreven, nu eenmaal koesteren. In geen enkel debat houden deze argumenten stand. Immers: Dat de neger arm is, is mede de schuld van de blanke die in het zuiden, na de afschaffing van de slavernij, er altijd voor gezorgd heeft dat de neger de economisch zwakke bleef. Dat hij dom is: idem. In de zui delijke staten is het bouwen van scholen voor negerkinderen altijd te gengehouden; gebouwd werd alleen het onontkoombare en de negerscho- len die ik bezocht waren alle primi tief en slecht toegerust met leermid- Van onze correspondent PARIJS De Franse eerste-mi- nister Debré heeft gisteren de amb tenaren en de arbeiders in de gena tionaliseerde overheidsbedrijven la ten weten, dat de Franse regering er niet aan denkt de salarissen en de lonenen met meer dan de toege zegde 2% procent te verhogen. Een grotere verhoging van de sala rissen die oongetwijfeld door de privésector zou worden gevolgd zou volgens Debré rechtstreeks naar een in flatie leiden. De al aangenomen begro ting zou er door moeten worden her zien en het vierde sociaal-economische vierjarenplan zou er sterk door wor den geamputeerd. AJs deze weigering van de regering nieuwe stakingen tot gevolg zou heb ben, aldus Debré, dan moeten de vak bonden wel bedenken dat hoewel het stakingsrecht in de grondwet is op genomen en als zodanig tot nu toe al tijd door de regering is gerespecteerd, er aan dit recht toch ook grenzen zijn. Deze worden gevormd door de veilig heid van de staat, het openbaar belang en het nationaal belang. Het is de plicht van de regering deze grenzen vast te stellen en deze te beschermen. De vakbonden hebben laten weten dat zij teleurgesteld zijn door de woor den van premier Debré en dat zij zich zullen beraden over hetgeen hun nu te doen staat. Voor 13 december is in tussen een algemene staking van de ambtenaren uitgeschreven. ENSCHEDE. Een marmot die was ingespoten met tuberculeus mate riaal, is zondag uit een stal ,van het bacteriologisch laboratorium bij het ge meentelijk abattoir in Enschede gesto len. Het is mogelijk dat de marmot aan tuberculose lijdt en daardoor ge vaarlijk is voor de bezitter van het diertje. Hem wordt aangeraden dier bij het gen. slachthuis terug te het bren- GENÈVE (Reuter) De 14-landen conferentie in Genève die moet be slissen over de toekomst van Laos heeft gisteren overeenstemming be reikt over een aantal belangrijke kwesties. Zowel de afgevaardigde van de Verenigde Staten als die van communistisch China noemde het behaalde resultaat een belangrijke stap vooruit. De Chinese gedelegeerde voegde er ech ter meteen waarschuwend aan toe dat uitstel in Genève of Laos het gevaar van een opflikkering van een volledige oorlog in Laos weer zou doen toene men. Er werd overeenstemming bereikt over de volgende punten: de omschrijving van de taak van de controle-commissie; de omstandigheden waaronder een onderzoek moet worden uitgevoerd; een verbod van wapenleveranties aan een neutraal Laos; een verbod om het grondgebied van Laos te gebruiken voor interventie in andere landen. Drie kwesties Volgens de Chinese afgevaardigde resten er nu nog drie onopgeloste vraagstuk ken: opheffing van de bescherming van Laos door de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie, de Franse belangen in Laos en het tijdstip waarop het bui tenlandse militaire personeel uit Laos moet zijn teruggetrokken. De westersgezinde prins Boen Oem heeft de neutraiistische prins Soevanna Phoema laten weten dat hij bereid is hem in de Vlakte der Kruiken die in handen is van de Pathet Lao te ontmoeten oim te beraadslagen over de vorming van een regering. Er is lamg onenigheid geweest over de plaats waar de drie prinsen elkaar zou den ontmoeten. De plotselinge toezeg ging van prins Boen Oem kwam dan ook als een verrassing. delen. Daar waar negers kunnen stu deren worden zij arts, advocaat, le raar, predikant etc., en zijn dan be paald niet de mindere van de blan ke collega. Dat de criminaliteit onder de ne gers hoger is dan onder de blanken is een opvatting die door de statis tiek niet wordt bevestigd. In bepaal de plaatsen is zij wel juist maar dat zijn de steden waar driekwart of meer van de bevolking uit negers bestaat zodat een hoger percentage daar logisch is. In het noorden des lands Washington, Chicago is het argument bepaald onjuist. BEGRIJPELIJK DAT HET percentage geslachtszie ken hoger is, is een gevolg van de omstandigheid dat medische voor lichting en verzorging onder de ne gers hoogst primitief zijn, en van de armoede der zuidelijke negers die de vrouwen gemakkelijker tot pros titutie brengt dan de blanke vrouwen. De zogenaamd brandende wens van vele negers om met blanke vrouwen te trouwen is een van de schrikbeelden van vele blanken die eenvoudig op angst stoelen maar die door de cijfers worden gelogen straft. Het aantal gemengde huwelij ken in de Verenigde Staten ligt on der het procent! De angst is begrij pelijk zij zou, daarvan kan men overtuigd zijn, ook door miljoenen Nederlanders worden gedeeld maar zij is niet reëel. De wortels van die angst liggen in de periode der slavernij, toen de blanke man, ook als hij getrouwd was, het over het algemeen niet meer dan natuur lijk vond wanneer hij sexuele om gang met zijn slavinnen had. SCHULD EN ANGST ■j^OG ZOU er over TTET is voor een man uit Nederland -IA waar men het rassenprobleem niet, of laat ons voorzichtig zeggen: nauwelijks kent heel gemakkelijk te zeggen: Die zuidelijke blanken zijn gek, hun argumenten kloppen niet en zij moeten beseffen dat zij eens de strijd verliezen omdat zij nu eenmaal tegen een onontkoombare werkelijk heid blijven opponeren. Dat is echter geen standpunt. Zelfs wie zoals uw verslaggever met de beste wil van de wereld niet een enkel argument van de blanke segregationisten in gemoede kon accepteren, kan zich met enige fantasie en kennis van de voorgesthie- denis wel die onberedeneerbare, in stinctieve maar zeer reële angst, haat en afkeer voorstellen. Al deelt hij ze niet. Men moet daarbij één ding evenwel voortdurend bedenken: lang niet alle blanken in de zuidelijke staten denken zo. Integendeel: er is een groeiend aantal, met name onder de jonge ge neratie, vtaar er anders over "wordt gedacht. D;e irn-p generatie willen we de volgende keer hespreken. IN FEITE is het hele complex van de rassenhaat zoals de blanke segre gationisten die kennen terug te voe ren tot twee factoren; schuldbesef, generaties lang in het zuiden ge groeid gedurende de slavernij die al lang voor de afschaffing als iets „verkeerds maar onontkoombaars" werd gezien, en angst, angst voor een verdrukt volk dat in opstand komt. Men vergete niet dat het de eerste keer is dat de negers streven naar verandering van hun status: ook in de vorige eeuw, en zelfs al eerder, ten tijde van de slavernij, zijn relletjes en zelfs massale opstan den onder de negerslaven en hun af stammelingen voorgekomen. Het argument dat het Hoogge rechtshof van nu iets anders heeft beslist dan het Hooggerechtshof uit het begin van de vorige eeuw en dat dit niet kan, is onzinnig; recht is een levend ding en groeit met de mensheid mee als het goed is. Indien de zuidelijke segregationisten inderdaad hier een gezond argument bij de hand zouden hebben zou men met hetzelfde recht kunnen stellen dat heksen vandaag nog bestaan en bij ontdekking verbrand zouden moe ten worden, omdat de rechters in de vijftiende eeuw dat ook al de juiste straffen achtten. LOZE THEORIE er over de opvattingen der segregationisten te praten zijn als zij werkelijk de slagzin „Ge scheiden maar gelijk" eerlijk zouden hebben toegepast. Dat is evenwel nooit en nergens gebeurd. Wel ge- scheiden, maar nooit gelijk. Sportvelden voor negers zijn arme- lijker en slechter geoutilleerd dan die voor blanken. Scholen idem. Woonblokken idem. Nergens zagen wij het zogenaamde principe „ge scheiden maar gelijk" in de werke lijkheid ook maar één keer verwe zenlijkt. Het is loze theorie. Het doet er echter niets toe of men de argumenten van de segregationis ten ontzenuwt of niet; zij houden toch aan die argumenten vast, om de een voudige reden dat die niet fundamen teel zijn, niet het wezen van de zaak uitmaken. Die argumenten zijn name lijk gecreëerd, om een redelijke, zoge naamd verstandelijke grond te schep pen waarop men zijn on- en halfbewus te angsten, schuldgevoelens en afkeer een uiterlijk beredeneerbare vorm kan geven. Met andere woorden: ook als de segregationisten totaal andere ar gumenten zou hebben gekozen bij voorbeeld dat negers veel harder wer ken en veel slimmer zijn dan blanken en daardoor een economisch gevaar vormen, zoiets dus als de argumenten waarmede de nazi's „aantoonden" dat men anti-joods behoorde te zijn zou het diepe wezen van de negerhaat eender zijn. Dat laat zich nameiijk niet in argumenten vangen, dat is iets onberedeneerbaars. JONGE GENERATIE V.r-.q •r'A>8! .:9oO

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5