Gemeentelijke herindeling Walcheren Gedep. Staten bieden raden nieuw ontwerp van wet aan Souburg zelfstandig Seroos kerke bij Veer e "De Jfaé ADVOCAATu£<te&? vern van Dorpsl Sint Laurens bij Middelburg CADZANDSE LINEAAL VOOR BELGISCHE TELEVISIE St. Nicolaas in Bruinisse Lammetjes in St. Annaland Autonomie Kernen Vlissingen Souburg Sint Laurens Nieuwland etffze «M séaaé: A/J£^ Dinsdag 5 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben opnieuw aan de raden der gemeenten op alcheren en van de gemeenten 's-Heer Arendskerke en Borssele een schrijven gezonden betreffende de herindeling van de gemeenten op Walcheren en van het tot Zuid-Beveland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe. Zij doen dit schrijven ver gezeld gaan van een gewijzigd ontwerp van wet, een toelichting en een kaart die u hierne vens ziet afgedrukt. In dit wetsontwerp zijn door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, ten opzichte van het laatst toegezonden ontwerp dat G.S. onverkort wensen te handha ven twee principiële wijzigingen aangebracht: 1. het bij de nieuwe gemeente VEERE voegen van de gemeente SEROOSKERKE en 2. het behouden van een zelfstandige gemeente OOST- EN WEST-SOUBURG. „Paling" St. Laurens Mosselverzending in november kleiner „Geen wóórd meer over Souburg"! „Help u zeiven" te Goes 95 jaar Zeeuws Vlaams Jazz kwartet concerteerde Acties speeltuinver. St. Annaland Namens de minister nodigen Gedep. Staten de raden uit hun zienswijze met betrekking tot dit wetsontwerp binnen één maand na ontvangst van het schrijven kenbaar te doen maken. G.S. zouden het op hoge prijs stellen indien de gemeenteraden hun beschou wingen zouden willen beperken tot punten die nog niet eerder naar voren zijn gebracht. Op het stuk der verkiezingen wijzen Gedep. Staten er op, dat indien het ontwerp in 1962 tot wet mocht worden verheven in de betrokken gemeenten behalve de periodieke raadsverkiezing ander maal een verkiezing voor de gemeenteraad gehouden zal moeten worden. Het moet uitgesloten geacht worden dat de onderhavige wet nog vóór de kandidaatstelling voor de raadsverkiezingen van 1962 tot stand komt. Zoals bekend zijn in de loop der jaren reeds verschillende plannen tot gemeentelijke herindeling van Wal cheren opgesteld. Zowel Gedep. Sta ten als minister Toxopeus geven er thans de voorkeur aan de raden der gemeenten nogmaals gelegenheid te bieden zich over de voorgenomen wijzigingen in het herindelingsplan uit te spreken. Gedep. Staten zeggen in hun toelich ting dat hier en daar stemmen zijn op gegaan, welke pleiten voor de instelling van één gemeente voor het gehele ei land, respectievelijk verdeling van het gehele gebied over de gemeenten Mid delburg en Vlissingen, dan wel instel ling van één grote plattelandsgemeente met handhaving van de beide stedelijke gemeenten. Voor een herindeling in de ze zin vormen volgens G. S. echter vooreerst de afstanden een groot be zwaar. Voorts lijkt het geen aanbeve ling te verdienen de bevolking, die met een eigen plaatselijk bestuur vertrouwd is geraakt, in een groter bestuurlijk ge heel op te nemen dan met het oog de toekomstige ontwikkeling strikt noodza kelijk is. Ten slotte zijn op Walcheren enkele structurele eenheden aanwezig, die een duidelijk patroon vormen voor een gemeentelijke herindeling welke op de te verwachten evolutie is afgestemd. Aan het voorstel tot gemeente lijke herindeling van Walcheren liggen voornamelijk twee overwe gingen ten grondslag: a: het be lang van een versterking van de gemeentelijke bestuurskracht, be paaldelijk in die delen van het eiland waar een betekenende re creatieve ontwikkeling gaande is of verwacht moet worden en b. de noodzaak voor de gemeente VLISSINGEN, die in ernstige ruimtelijke moeilijkheden ver keert, mogelijkheden voor ver dere ontwikkeling te scheppen. De nabije verwezenlijking van het Drie-Eilandenplan en, in een verder verschiet, de totstandkoming van de deltadammen, zullen op de ontwikkeling van Walcheren een sterke invloed heb ben. In het bijzonder in de kuststroken, die uit een oogpunt van recreatie grote aantrekkingskracht uitoefenen, moeten ingrijpende structuurveranderingen ver wacht worden. Sterke bestuurlijke een heden die over ruimer geldelijke midde len beschikken kunnen uitsluitend door samenvoeging van gemeenten verkre gen worden. Alleen op deze wijze zal volgens G. S. aan de gemeentelijke be stuurskracht en de gemeentelijke auto nomie meer inhoud kunnen worden ge- gegeven. In grote trekken omvat het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren het volgende: 1. de gemeente Koudekerke, Big Oostkapelle zullen samenge voegd worden en aldus de nieu we gemeente Domburg (3250 inwoners) doen ontstaan. De grenzen van deze nieuwe ge meente zijn naar het westen en oosten zover mogelijk opge schoven; in het westen tot aan de zeedijk bij Westkapelle en in het oosten tot aan het water wingebied in de Vrouwenpol- derse duinen bij Oranjezon. 3. de gemeenten Vrouwenpolder (met Gapinge), Veere en Se- rooskerke zullen gezamenlijk de nieuwe gemeente VEERE gaan vormen. Verwacht mag worden dat in Seroos- kerke, evenals in het verleden in Vrou wenpolder, een verdere verzwakking zal optreden. Het dorp SEROOSKERKE immers ligt aan de verbindingsweg noord-zuid. Nauwelijks kan veronder steld worden dat de recreatieve bedrij vigheid op en langs het Veerse Meer niet een sterke invloed in Serooskerke zal doen gelden. Reeds thans, nu de ontwikkeling nog tot het duin- en strand- gebied in Vrouwenpolder is beperkt, be staat in Serooskerke, zij het op beschei- denscha al, pensiongelegenheid en houdt de winkelstand rekening met de behoef ten van passerende vakantiegangers. De nieuwe gemeente VEERE zal 3900 inwoners tellen. 4. in het midden van Walcheren zullen de gemeenten Aagte- kerke,Meliskerke en Grijps- kerke samengevoegd worden tot een nieuwe gemeente die de naam MARIEKERKE zal dra gen, met in totaal 2600 inwo ners. 5. De gemeente VLISSINGEN wordt aanzienlijk uitgebreid. Bij Vlissingen komen nu Lam- merenburg en gemeente Ritt- hem, die dus wordt opgeheven, alsook het gehele Zuid-Sloe- gebied. TELETYPE 42 TELETYPE 42 Zoals de zaken nu liggen zal de in dustriële groei van Vlissingen niet kun nen slagen zonder een sterke uitbrei ding van de woningvoorraad. In dit op zicht zijn op het ogenblik de omstan digheden voor de Scheldestad uiterma te ongunstig. Als gevolg van de bevol kingsaanwas in het jongste verleden hebben nagenoeg alle voor woningbouw gereserveerde terreinen hun bestem ming gevonden. Vlissingen is thans ,,vol" en de bevolkingsdichtheid is thans opgelopen tot een hoogte welke slechts in enkele grotere stedelijke ge meenten wordt aangetroffen. De nood zakelijke sanering van de oude binnen stad wordt door het ontbreken van mo gelijkheden voor de bouw van vervan gende woningen belemmerd; ruimte voor huisvesting van de te verwachten aanzienlijke bevolkingsgroei is niet aan wezig. Volgens het voorstel, zoals dit tot nu toe luidde, zouden de gemeenten Vlis singen en Souburg verenigd worden. Souburg moest daarbij als het belang rijkste woongebied voor de gehele om geving worden gezien. De bevolkings aanwas zou grotendeels in het gebied van Souburg moeten komen. Nader be- i rr 4, j j raad heeft evenwel tot de conclusie ge- gekerke en Zoutelande worden je|^ voor opheffing van de zelfstan- samengevoegd en zullen de nieuwe gemeente VALKENIS- SE vormen met een totaal in wonertal van 4500. Lammeren- burg, voorheen Koudekerke, komt aan VLISSINGEN. de gemeenten Domburg en digheid van de meer dan 8000 inwoners tellende gemeente Oost- en West- Sou burg naar inwonertal de vijfde (vol gens G. S. de zesde) gemeente in Zee- land-, welke gemeente getoond heeft tot een krachtig beleid in staat te zijn, niet voldoende zwaarwegende argumenten bestaan. Tijdens de voorbereiding van het voorstel is overwogen de gemeenten Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland samen te voegen. In het bijzonder de omstandigheid dat Nieuwland met zijn 1200 inwoners tot de kleine gemeenten gerekend moet worden, gaf tot deze ge dachte aanleiding. Nadere bestudering van deze mogelijkheid leidde evenwel tot de conclusie dat overheersende be zwaren aan samenvoeging kleefden. Wat Arnemuiden betreft, zal het van de structurele ontwikkeling van deze ge meente afhangen of mogelijk in de toe komst overwogen kan worden de zelf standigheid te doen beëindigen, en een samenvoeging van Arnemuiden en Nieuwland voor te staan. Aan de ruimtelijke moeilijk heden in Vlissingen kan worden tegemoet gekomen door aan deze gemeente Lammerenburg en Paauwenburg toe te voegen. Vlis singen zal ter plaatse voor uit- uitbreiding van zijn woonbebou wing voor een lange reeks van jaren de nodige ruimte kunnen vinden. Erkend moet worden dat de mogelijkheid aanwezig V dat de uitbreiding in de richting Lam merenburg en Paauwenburg zich wellicht in minder snel tempo zal voltrekken indien een zelfstandige gemeente SOUBURG de gelegen heid zal hebben de woonfunctie, welke deze gemeente reeds thans vervult, nog i nsterke mate aan betekenis te doen winnen. Zonder dit nadeel voor Vlissingen te onderschatten, aldus G.S., moet evenwel gesteld worden dat deze omstandigheid niet als een voldoende motief voor de opheffing van Souburg kan gelden. Ook aart de stedenbouwkundige binding tus sen Souburg en Vlissingen mag niet te grote betekenis toegekend worden. In derdaad zullen de uitbreidingen van Vlis singen enerzijds en Souburg anderzijds, in geval zij op de duur grote omvang zouden aannemen, elkaar dicht gaan na deren. Ware hierin volgens G.S. een argument voor samenvoeging gelegen, dan zou echter ook Middelburg in de samenvoegingbetrokken moeten worden. Een sterk uitgroeiend Souburg zou im- miers niet alleen aan de ene zijde met Vlissingen doch evenzeer aan de andere zijde met Middelburg verwezen raken. Na overweging van dit alles is de ge dachte losgelaten de gemeenten Vlis singen en Suburg te combineren. 6. De gehele bebouwde kom van de huidige gemeente SINT LAURENS wordt toegevoegd aan MIDDELBURG. De Middelburgse raad heeft te kennen gegeven de toevoeging van de gemeete NIEUW- EN ST. JOOSLAND aan de Zeeuwse hoofdstad voor een gezonde ontwikkeling van Middelburg noodzake lijk te vinden. Daar evenwel Middelburg binnen de tegenwoordige grenzen nog voldoende ruimte ter beschikking staat en een uitbreiding van des tad op het gebied van Nieuwland niet verwacht mag worden, is een samenvoeging van Middelburg en Nienw- en St. Joosland in het ontwerp van wet achterwege ge laten. Het verzoek van de Middel burgse raad het zuidelijk deel van Sint Laurens met inbegrip van de dorpskern bij Middelburg in te delen is het ontwerp verwezen lijkt. Aanvankelijk is gedacht de grens tussen de beide delen te leggen ter hoogte van het punt waar de zgn.de uitvalsweg de Noordweg bereikt. Omdat alsdan echter de dorpskern van Sint-Lau- rens gescheiden zou worden van de naar Middelburg overgaande bebouwing langs de Noordweg (Brigdamme etc.), waarmee zij een geheel vormt, is de grens thans zodanig geprojecteerd dat ook de kom van het dorp Sint Laurens tot Middelburg zal gaan behoren. worden geacht dat de Vlissingse indus trie in het Sloe dan wei in (het thans nog bestaande Ritthem) zich in een ver dere toekomst op het gebied van Nieuw- en St. Joosland zal gaan uit breiden. In dat geval zou wellicht aan leiding bestaan voor een samenvoeging met Vlissingen. Voorts zou, hoewel dit op dit moment niet waarschijnlijk kan worden ge noemd, Middelburg, hetzij voor woning bouw, hetzij voor industrie, belangen bij het grondgebied van Nieuw- en St. Joosland kunnen krijgen, welke wellicht een combinatie van deze gemeenten wenselijk zouden maken. Verder zou, indien zowel in Nieuw- en St. Joosland als in Arnemuiden het overschot aan arbeidskrachten in toenemende mate buiten de gemeente, bepaaldelijk in de industrie, emplooi zou gaan en mede daardoor geleidelijk een structurele overeenstemming onder de bewoners zou worden benaderd, opnieuw een sa menvoeging van deze beide gemeenten in overweging kunnen worden genomen. Ten slotte moet het niet onmo gelijk geacht worden dat het in wonertal van Nieuw- en St. Joos land als gevolg van de expansie van de nabije industrie, op de duur een zodanige toeneming zal te zien geven, evenals Oost- en West-Souburg, een belangrijke functie zal gaan vervullen als fo rensengemeente, welker zelfstan digheid bezwaarlijk kan worden prijsgegeven. SINT LAURENS. Burgemeester W. Baas van Sint Laurens kon, zoals te verwachten was, geen juichkreten la ten horen over het nieuwe ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren, dat Gedep. Staten aan de gemeenteraden toegezonden hebben. ,,Mijn eerste gedachte bij het lezen van het lijvig boekwerk was," vertelde Burgemeester Baas geen juichkreten de heer Baas ons, „dat het lijkt alsof de middeleeuwen zijn teruggekeerd. In die tijd was er een palingoproer. Er werd toen aan palingen getrokken, een onmenselijk bedrijf. Sint Laurens lijkt op zo'n paling. Nu weer wordt de he le dorpskern bij Middelburg gevoegd, het ontbreekt de minister en Ged-ep. Staten aan een evenwichtige politiek inzake Sint Laurens, want de grens is al ettelijke keren verlegd". De dankdagcollecte heeft in de hervormde kerk van Schore en Vlake 1290 gulden opgebracht. naar Amersfoort, naar de Rijks- dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek, teneinde aan de weet te komen wat het precies was. De lineaal vertoont de inscriptie 1592 en voorts een tiental verschillende schaalverdelingen. Helaas is het geval niet helemaal kompleet. In Amersfoort wist men uit te maken dat er een stuk van elf centimeter aan ontbreekt, maar het fijne van de zaak kon men daar toch ook niet vertellen. Men neemt voorshands echter aan dat het een primitieve rekenlineaal is geweest waarmee verschillende maateen heden in elkaar omgerekend kon den worden,. Mogelijk is het appa raat in gebruik geweest bij zee varenden. Aan het uiteinde zit n.l. een uitsparing waarmee het over de richel van een kaartentafel kan hebben gelopen. Men heeft nu het plan de Belgische televisie in te schakelen. Voor de Belgische tele visie bestaat een programma waar in regelmatig allerlei niet-gedeter- minee'rde vondsten op het scherm worden vertoond. Niet zelden ge beurt het dan dat schriftelijk of telefonisch reacties uit het land komen van mensen die ter zake bij uitstek kundig zijn. Op deze manier zal een poging gedaan worden om uit te maken wat de Cadzandse lineaal nu pre cies is geweest. CADZAND. In Zeeland wor den regelmatig voorwerpen -uit de bodem opgediept die bij nader in zien historisch interessant zijn. Wat alleen al sedert 1945 aan het licht is gekomen, zou voldoende zijn om er een fors boekwerk mee te vullen. Op het gebied van de oudheid kundige vondsten zijn in de afge lopen zestien jaar tientallen Zeeuwse dorpen en steden in het nieuws geweest. Met Aardenburg voorop zou een indrukwekkende lijst kunnen worden samengesteld. Ook Cadzand zingt in dit koor een (bescheiden) toontje mee. Met name talloze munten zijn daar bij ploeg- en graafwerkzaamheden aan het daglicht gekomen. In Cadzand is vorig jaar echter een gebruiksvoorwerp opgediept dat, hoewel het toch bepaald niet zo oud is tot nu toe nog niet kon worden gedetermineerd. Bij graafwerkzaamheden aan de Noorddijk vond de heer P. de Lijster sr. vorig jaar een soort koperen maatlat, die al spoedig de bijzonderheid bleek te bezitten dat de schaalverdeling met geen en kele gebruikelijke of bekende maateenheid bleek te kloppen. Het leek een soort koperen lineaal en de heer De Lijster vond het de moeite waard het ding op te sturen BRU'INISSE De mosselverzending was in de maand november 1961 niet zo groot als in oktober. De oorzaak daar van was de aanvoer van Duitse en Deen se mosselen, door handelaars die in de ze landen contracten hebben afgesloten. Toch was de export bevredigend en in totaal zijn nu in dit seizoen plm. 500.000 tonnen mosselen door de geza menlijke kwekers afgeleverd. De te Colijnsplaat 'gehouden klap rooscollecte heeft 65,52 gulden opge bracht. 7. Behalve de gemeente Oost- en West-Souburg blijven zelfstan dig de gemeenten WESTKA PELLE, ARNEMUIDEN en NIEUW- en St. JOOSLAND. De mogelijkheid is aanwezig dat ook Nieuw-_ en St. Joosland bij de ontwik keling in het Sloe zal worden betrokken. Het moet niet bij voorbaat uitgesloten MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeen te Middelburg laten weten dat zij geen aanleiding zien met een voorstel te ko men dat de gemeentelijke opheffing van Nieuw- en St. Joosland inhoudt. Met betrekking tot de „dubbelstad"- gedachte zeggen Gedep. Staten, dat de .minister van Binnenlandse Zaken deze gedachte zal respecteren met uitdruk kelijke handhaving van de zelfstandig heid van de gemeente Souburg, of schoon zijzelf het in dezen niet met de minister eens zijn. Ofschoon Gedep. Staten het standpunt van de minister terzake niet delen, wenst de bewinds man op de kwestie-Souburg niet meer terug te komen. De Hervormde vrouwenvereniging te Kloetinge organiseert voor alle inwo ners der gemeente van 65 jaar en ouder een Kerstfeestviering in het verenigings gebouw, die wordt gehouden op donder dag 21 december, aanvang half acht. Gedurende de maand november werden in het gemeentelijk badhuis te Wolphaartsdijk 590 ibaden genomen. (Advertentie) GOES. 'De woningbouwvereniging „Help U Zeiven" te Goes 'bestaat 95 jaar. Ter gelegenheid van dit jubile um houdt het bestuur een receptie. De datum daarvoor is vastgesteld op zaterdag 9 december, des middags van drie tot vijf uur in hotel ,,De Koren beurs" te Goes. TERNEUZEN. Het Zeeuws Vlaams Jazz-kwartet gaf zaterdag avond een concert in hotel „Monopol" voor de jazz-minnende jeugd van Zeeuws Vlaanderen. Jan en Johan van der Pijl toonden zich virtuoos op vi ool en gitaar, waarbij Rudy van Diezen zich met zijn grillige en sprankelende gitaarsolo's wonderwel thuis voelde. Tezamen ondersteund door het straf fe ritme van de contrabas van Wil ly Bilderbeek kwam dit kwartet tot zeer goede vertolkingen. Als gasten traden deze avond op zangeres Greet- je den Haan en Frans Ieffers, die een van de beste tenor-saxofonisten van Zeeuws Vlaanderen wordt genoemd. Deze avond moet worden beschouwd ais een poging de jazz in Zeeuws Vlaanderen op hoger peil te brengen en meer leden en donateurs te wer ven teneinde in de toekomst meer goede combo's naar Terneuzen te ia- ten komen. In 'de Hervormde gemeente te 's-Gravenpolder werd gekozen tot ouder ling de heer H. Antheunisse. BRUINISSE St. Nicolaas arriveer de zaterdagmiddag met het motorvaar tuig Arend van de Visserijpolitie op de Zeeuwsche stromen. Aan de haven stond de muziekvereni ging „Nu met hope" al gereed om hem te ontvangen en onder vrolijke toner reed de Sint in een open auto door het dorp. Natuurlijk trok een en ander veel pu bliek. Op de muziektent werd Sint toegespro ken door de burgemeester, waarna de grijze bisschop deze toespraak beant woordde. Beiden hoopten dat de winkel week weer een groot succes mocht wor den, terwijl St. Nicolaas zei tot zijn spijt te hebben gelezen, dat een kléin deel van de Bruse jeugd nogal wat kat- tekwaad uitvoert, vooral op zaterdag avonden. Aan alle kinderen die de lagere scho len bezochten werd daarna op de mu ziektent een zak met versnaperingen uitgereikt. -Er waren dit keer geen zieke kinde ren, zodat het bezoek zich niet daarop behoefde te richten. Desondanks werd toch nog een ritje door het dorp ge maakt. SINT-ANNALAND. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het bedrijf van de heer M. M. van der Male een Zeeuwse pri meur met de geboorte van twee lammetjes.Op 1 december zagen deze beestjes het leuens- licht. Eerste boden van de len te die echter niet erg stroken met de kalender. In hotel De Zwaan heeft de Bond van plattelandsvrouwen een Sint-Nicolaasbij- eenkomst voor de bejaarden van Kapelle- Biezelinge georganiseerd. Opgevoerd werd het historisch spel over Kapelle. Mej. Ganseman zong verschillende liederen en verder was er medewerking van de eigen volksdansgroep en het koor. De C/N.V. zal op vrijdag 8 decem ber in Serooskerke een propaganda- feestavond houden. ST. ANNALAND. De bestuursleden £*11 de Speeltuinvereniging ,,Vrij en Blij te Sint-Annaland hebben niet min der dan 150 bedrukte telescoopballpoints met geparfumeerde vullingen verkocht. De winst op deze fraai uitgevoerde ball points komt geheel ten goede aan de kas van de speeltuin. Het ligt in de be- doelmg, om in het vervolg ook gewone ballpoints en sigaren met sigarenband jes, beide met opschrift „Speeltuinvere niging Sint-Annaland" in de handel te brengen. Zaterdag 1 december a.s. aUeen oliebollenactie op het program ma. Door deze verschillende acties hoopt het bestuur de kas enigszins te verste vigen, omdat er voor de investering van de Speeltuin, die thans nog in het beginstadium staat, heel wat geld nodie zal zijn. 6 In de maand november werd door 692 personen gebruik gemaakt van het badhuis te Colijnsplaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3