DE NATUUR KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA ■op het nippertje Jongen na ruzie doodgestoken y Dinsdag 5 december 1961 ZEEUWSGH DAGBLAD Pag. 2 Met rust Ministerraad E.E.G. wil advies niet volgen Vier bemanningen in één week afgelost Incasseerder verdacht van verduistering Zo anders Een boek Lekker zeggen Lolscholver in en om uw huis Geen marsepein OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Ouderdomspensioenen met 25 procent omhoog HAAGSE KEURING OP ANDER ADRES MAJOOR GAGARIN: Binnen vijf jaar naar de maan Brandje in bijkeuken Sinterklaas in Souburg Mijn lijstje QOEDE SINT NICOLAAS, Ik ben wel erg laat, maar het was ook zo druk de laatste dagen en ik moest alsmaar boodschappen doen omdat de winkels tot negen uur open waren en van w.c.-papierrolletjes gekke poppen maken en zodoende. Mag hei toch nog? Ik zal zorgen alle volgende jaren op tijd te zijn, maar dan moet u nog even mijn verlanglijstje lezen voor u weer naar Spanje teruggaat. HET is reuze moeilijk Sinterklaas, om u precies te zeggen wat ik graag wilde hebben. Ik wil niet die raket die Cornelisje in zijn schoen heeft gevonden omdat hij het al een hele week achter elkaar niet meer in z'n bed deed. Ik houd niet van raket ten die door de kamer vliegen; boven dien is er al eens een blad van de ficus gescheurd en één is genoeg. Ik wil ook geen boek van „Hoor wie klopt daar kinderen" want er wordt al zoveel op deuren gebonsd en als het de Ierse meneer O'Brien niet is, dan zijn het de jongens wel bij die muur in Berlijn. En een verfdoos moet u ook niet brengen, want er zijn al zoveel kleuren in Nederland MIJN hand beeft een beetje, Sint Nicolaas, nu ik u schrijf en dat komt omdat ik niet weet of u het wat gek vindt dat ik u deze brief stuur. Maar ik ga nu toch maar beginnen met mijn verlanglijstje, want anders komt er helemaal niks van en ik ben al zo laat. Kijk, Sinterklaas, ik wil helemaal niet weten of Anneke Beekman een nieuwe winterjas aan heeft; ik wil ook Van onze corresponde DEN BOSCH. Een steekpartij in Den Bosch heeft maandagmorgen vroeg de zestienjarige leerling-bloe mist Th. van Deursen het leven ge kost. Hij werd met een mes in de hartstreek getroffen en overleed op weg naar het ziekenhuis. De dader, de negentienjarige Van der K. uit Den Bosch, werd kort daarna door de politie aangehouden. Hij heeft be kend. De bloemist en een van zijn vrien den hadden in de Ruischepoort ruzie gekregen met drie jongelui. Die ruzie ontaardde al heel gauw in een fikse vechtpartij. In het heetst van de strijd trok een van de strijdenden, Van der K., een mes en stak daarmee de zes tienjarige jongen. Wankelend liep het slachtoffer de Hoge Steenweg op en even later zak te hij op een zebrapad in elkaar. Een taxichauffeur, die de jongen zag lig gen en drie andere jongens hard zag weglopen, waarschuwde via de mobi lofooncentrale van zijn bedrijf de poli tie, die meteen een klopjacht inzette. Kort nadien werd Van der K. aan gehouden. Hij was diep onder de in druk van de gevolgen van zijn optre den. Het slachtoffer kwam uit een gezin van twaalf kinderen. Een meisje uit dit gezin is de afgelopen zomer bij het zwemmen verdronken. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. De raad van minis ters van de Europese Economische Gemeenschap weigerde gisteren in te gaan op het advies van het Europese parlement jm de begroting van de E E G. te herzien. Het parlement heeft zich onlangs te Straatsburg achter de Commissie van de E.E.G geplaatst, die een aanzien lijke uitbreiding van het personeel had gevraagd. De raad van minis ters, die een dergelijke uitbreiding van het personeel in 1962 ook met het oog op de eventuele toetreding van Engeland, niet noodzakelijk acht, had het aantal nieuwe personeelsleden van 340 teruggebracht tot negentig; het eindbedrag van de begroting vermin derde de raad met ongeveer vijf mil joen gulden. Zeelui nemen de vlucht Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd lost deze week per vliegtuig de bemanningen af van vier schepen, die ver van huis zijn verwij derd. Drie groepen worden morgen op Schiphol verwacht. Het zijn opvarenden vah de Wonorato en de Salatiga, die in Calcutta liggen, en van de Ampenan, die in Malta ligt. De bootsman van de Wo norato. de heer J. van Asch, is de 2500- ste zeevarende van de Lloyd, die. sinds de rederij in 1959 voor deze vluchten een contract sloot met de K.L.M., op de ze manier wordt afgelost. Zondag en gisteren zijn de mannen vertrokken, die hen moeten vervangen. Op 7 en 8 december worden nog vluch ten uitgevoerd ter aflossing van de be manning van de Maaslloyd, die in Tri poli ligt. Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Van onze correspondent VENLO. De politie in Venlo heeft de 36-jarige incasseerder H. H. uit Venlo aangehouden. De man wordt ver dacht van verduistering van zesduizend gulden ten nadele van een verzekerings maatschappij, waarvoor hij werkte. H. had premies, die hij had geïnd, niet af gedragen. niet weten of haar haar in de frisse wind wappert: Ik wil niet meer horen dat „mejuffrouw Beekman een dezer dagen met de pers spreekt" en ik ge loof het wel dat ze naar Hilversum gaat en stiekum weer naar Bussum en stiekum weer naar Houthem en weer stiekum naar België en nog stiekum- mer naar Hilversum terug. Kan dat wel, Sinterklaas, „stiekummer"? Ik wil dus graag bovenaan myn lijstje zetten: Laat mejuffrouw Beekman met rust. Dank u wel, Sinterklaas. Oja, en misschien kunt u iets doen in die voormalige Franse Congo. Want ten slotte hebt u het razend druk deze dagen en u zult wel niet hebben gehoord over Brazzaville, waar ze een feestje hebben gehad. Gewoon, omdat ze vrij zijn en blij en een partijtje wil den bouwen. Toen hebben ze de vrouwen van de ministers 1400 gulden gegeven voor een nieuwe jurk om op een staatsbanket of daaromtrent te dragen en elk gezinshoofd 1,40 gulden voor twee flessen limonade of één fles wijn. Het zou reuze fijn zijn als u daar iets aan kon doen, al was het alleen maar voor de leiders daar die het toen het land nog niet zelfstandig was allemaal zo anders aan de men sen hebben beloofd. T7N dan die boeken, Sinterklaas. Ik *-■ wilde zo graag een boek. Ja, ja, ik héb al een boek, maar ik wilde er nog een. Een burgerlijk boek Sinter klaas, een boek zonder problemen over de verschillende rassen, een boek waarin niet op elke pagina een dode valt, een boek dat geen voer is voor psychologen, maar wel een plezier voor een gewoon lezertje. Voor mijn part krijgen ze elkaar pas op de laatste pagina of is de dorpsnotaris de cen trale figuur. Allemaal goed, als er maar eens een keer geen hijgende jongemannen in kroegen met gedempt licht verhalen vertellen over hun toe komstplannen die ze toch nooit van plan zijn ten uitvoer te leggen. Begrijpt u een beetje wat voor boek, Sint? Niet die boeken die u een knecht zondagavond per tv-programma liet aanprijzen. Ik wil ze gewoon niet meer, die oorlogsboeken en die oorlogsfilms, die bommenwerpers en die huizen die je zonder ramen als hoofden met uit gebluste ogen aanstaren. Een boek over Rhodos of Spanje of Italië en Noorwegen of kiest u maar. JA en dan Sinterklaas wilde ik zo graag dat u meneer B. Maaswinckel in Rotterdam ging opzoeken. Als hij bestaat, tenminste, want ik kreeg gis teren wel een brief van hem, maar er staat geen adres bij en alle Maas winkels die ik ken zijn zonder ,,ck", dus helemaal zeker ben ik nog niet. En Sinterklaas dan moet u die me neer gaan uitleggen dat het een af gezaagd verhaal is. O, welk verhaal? Nou, hij schrijft me, dat ik het dus niet plezierig vomd van die Dr. J. W. A. v. d. Graaff, die konijntjes in een vijvertje wilde laten verdrinken en hij vraagt: „Hoe had u gereageerd als het om muizen of ratten was gegaan?". Kfjk, Sinterklaas, dat is natuurlijk niet willen begrijpen en dat moet u nu die meneer duidelijk gaan maken, want ik kan het kennelijk niet. Want ik kan die meneer wel opnieuw gaan zeggen, dat het om de mentaliteit ging van het verhaaltje van dr. v. d. Graaff, over het vijvertje van zoveel bij zoveel, over het maanlicht want tegen die tijd lopen ze er zo lekker in, maar dat schreef ik al allemaal. Er zijn sentimentele overwegingen bü te halen over het aardige uiterlijk van een konijn, maar daar gaat het niet om. Uiteindelijk is zo'n vijvertje hele maal niet nodig want er zijn andere middelen en ook die stonden In de krant. Maar die meneer wilde het lekker even zeggen, Sinterklaas, lek ker even zeggen: en als het ratten waren?". Gaat u er alsjeblieft heen en zeg die meneer Maaswinckel als hij be staat dan ook, dat ik zelf geen ko nijnen fok om ze vervolgens later op te eten. Ik fok helemaal geen ko nijnen. En als u ziet dat hij ook te genover u niet wil begrijpen nou ja, dan moet u zelf maar maatregelen nemen. ALS ik mijn verlanglijstje overlees is het niet eens zoveel wat ik vraag, vindt u niet? Een elektrische trein is veel duurder. Ik had wel nog niets anders. Iets van koper, als u het niet erg vindt. Oud-koper, dat wel. Niet zo'n niet of wel behamerd stukje metaal, neen, iets van echt oud koper. Een snot neus of zo of een waterketel. Mis schien is er in Spanje nog een te vinden en dan zou Piet hem na kun nen sturen. Voor in de tuin graag ook nog iets. Een waddeschaap en een krottelam. Die eten niet veel en hebben net ge noeg aan mijn grasje. 0 En mocht u nog ergens een platte- buisvogeltje of een originele lolschol ver op de kop kunnen tikken, dan zou dat heel fjjn zijn. Een peulvraat hoeft niet meer, want die heb ik al in mijn schoen gevonden. Het gaat best met hem, dat moet ik Als men een nuttig geschenk wenst kan men een liefhebber van tuinieren wei een goed tuinboek geven; er zijn er vele, doch er is er één die van week tot week de werkzaamheden in de tuin opgeeft en dat moet u in feite hebben; dat is het handige boek voor de ama teur-tuinier en daar zal hij veel plezier van hebben; er komen veel foto's in voor, zowel zwart-wit als in kleuren. De boekhandel zal het wel in voorraad heb ben. J - u nog even melden. Met de andere peulvraatjes ook, al groeien ze niet zo hard als de mijne. TVTOU houd ik op, Sinterklaas, want andets wordt het toch nog even duur als die elektrische trein. Is er nog een nieuw wit linnen jasje over, dan graag, voor Anton Geesink, want die Japanners hebben in Parij-s zo aan z'n goeie goed staan rukken, dat het meer dan erg is. En verder weet ik echt niks meer. Doet u er dit jaar maar geen marse peinen beest bij, want er lopen al zo veel beesten rond en het mocht eens een konijn zijn Nou, dag Sint Nicolaas, denkt u aan dat buisje voor Geesink en aan het stukje oud-koper? Wel bedankt vast en het peentje in de schoen is voor het paard. P.S. Als de lolscholvers op zijn is een ontbijtvogeltje ook goed. 1. Staart van de hond is verdwe nen. 2. Het cirkeltje met het cijfer 3 is kleiner. 3. Mond van lachende baby is veranderd. 4. Het wiel van no. 12 is verdwe nen. 5. Schouder van man boven links is veranderd. 6. Een plooi méér in de jurk van de vrouw rechts. 7. Been van baby no. 6 is veran derd. 59 Pierre vertelde hem alles wat er in de herberg gebeurd was, zowel tijdens het gevecht als daarna en wat betrekking had op het meisje, begroef de goede man in zijn hart om het binnen enkele dagen te ver geten, zoals slechts een geoefend biechtvader dat kan, ofschoon dit geen biecht was. Het was een der voordelen van het priesterschap, dacht Isambart. „Blinde Jantje is niet blind, Pierre", zei hij, „en niet doof ook. Jouw stem onderscheidt zich nu niet bepaald door een zachte klank. Hij had je met een paar woorden kun nen redden, maar hij zal nooit een vinger uitsteken om je van de galg te houden. Je moet niet zondigen, Pierre, maar als je het doet, zorg dan althans dat je je er geen vijan den door maakt, die zullen proberen zich op je te wreken en op die ma nier, tot grote tevredenheid van de duivel, hun zonden op de jouwe sta pelen!" „Indien u mij een sermoen preekt over discretie, pater, kan ik u ver zekeren dat ik die in de toekomst in acht zal nemen." „Die man die je gedood zou heb ben", lichtte Isambart hem in, „droeg de naam Thomas Berold. Ken je hem, Pierre?" „Neen, pater." „Je zou hem met je vuisten dood geslagen hebben." „Toen Blinde Jantje me op mijn hoofd sloeg, was ik bezig de man af te ranselen, die me dit blauwe oog bezorgde. Hij had zich al een keer overgegeven en me toen totaal on verwacht op mijn oog geslagen, ter wijl ik rondkeek naar iemand anders waartegen ik kon vechten. Ik was natuurlijk woest en heb hem tegen de grond geslagen en een paar flinke klappen toegediend." „Hard?" „Natuurlijk. Maar hij was heel erg levend en brulde luid." „Dat hij brulde, kan ik me voor stellen." „Blinde Jantje riep dat ik moest ophouden en ik gaf de kerel nog een stomp, voor alle zekerheid. Toen kreeg ik zelf een mep en daarna ben ik de eerste tijd niet wakker ge worden." „Heb je gezien wat de man deed, voor je de eerste keer met hem aan het vechten raakte?" „Ik heb er eigenlijk niet bijzonder op gelet, pater. Ik heb een paar keer gezien dat hij met een stuk of wat vrienden aan het dobbelen was, eer de vechtpartij begon." „Voor de dans, Pierre?" „Ja, pater." „Na de dans, Pierre?" „Ik geloof van wel." „Tijdens de dans, Pierre?" „Neen pater, daar kan ik niets van zeggen." „Was hij bij het dobbelen aan de winnende hand?" I lluyïenot. f' „Ik weet het niet, pater. Ik was een beetje dronken. Ik herinner me alleen dat hij een hele tijd gedob beld heeft." „Aldoor met dezelfde mannen, of met verschillende, Pierre?". „Hij speelde met verschillende groepjes, dat herinner ik me nog wel." Nadenkend merkte de priester op; „Iemand dobbelt niet een hele avond lang met verschillende lieden, terwijl een verleidelijke dans wordt uitgevoerd, als hij niet aan de win nende hand is. En zijn kameraden zouden niet met hem dobbelen, tenzij ze wanhopig verlangden hun verlies goed te maken." „Dat is waar, pater," zei Pierre, terwijl hij even glimlachte. „Nadat jij met hem gevochten hebt, moet de onfortuinlijke man de straat opgerend zijn, want men heeft zijn lijk niet ver van de herberg in de goot gevonden. Zijn hoofd was vreselijk verminkt en hij was natuurlijk beroofd. Hij had althans geen geld bij zich. Maar er er is geen aanklacht wegens bero ving. Alleen wegens moord. Dat is een eigenaardige en verdachte om standigheid. Voor mij staat het vast dat de arme man vermoord is door iemand die wist dat hij geld bij zich had en hem daarvan wilde beroven. Jij was natuurlijk niet in staat hem naar buiten te volgen, maar je hebt het aan jezelf te wijten, dat de waard dit onder deze omstandighe- •t aan de rechters gaat vertel len. En hij is de enige die hen zou kunnen overtuigen." „Ik verkeer in grote ongerustheid, pater." „Daar heb je ook wel reden toe." „Misschien heeft Anne gezien wat er gebeurd is," zei Pierre. „Dat is een dwaze en ijdele gedach te. Ze zou het nooit durven toegeven. Bedenk eens, hoe bang ze op het ogenblik voor haar vader is. Geloof me, ze zal nooit met een woord over je spreken. Enfin, ik zal doen wat ik kan. God zij met je, Pierre." John Talbot, de ridderlijke oude graaf, ham de affaire, waarin zijn jeugdige bloedverwant betrokken was geraakt, zeer ernstig op. „Jij maakt dat ik me schamen moet over de familie," klaagde hl] bitter. „De eerste man die ik in mijn leven doodde, was een heidense Turk en ik doorstak hem met mijn lans. Bij jou is de eerste een christen, een Engelsman en een vriend. En waar mee versla je hem? Heb je zo wei nig Talbotbloed in je aderen dat je geen edeler wapen kunt vinden dan een fles?" „Barrow is nog in leven, Heer John. Ik heb u verteld dat ik te veel gedronken had. Ik geloof dat ik op dat ogenblik van de duivel bezeten was. Ik zag een verschrikkelijk vi- zioen." Zijn oudoom snoof. „Jongemannen zagen geen vizioenen ten tijde van Koning Richard en ook niet tijdens de regering van wijlen Henry. Wij gebruikten onze zwaarden en als we dronken werden, dan braakten we en gingen vervolgens gewoon door met vechten. Zozo, heb jij een vizioen ge zien?" „Ik ben iedere dag bij Nicol ge weest om hem zijn honorarium te brengen. Hij zegt dat Barrow mis schien in leven zal blijven." „In de stad gaat het gerucht dat Barrow zal sterven," zei Heer John. „En dat denk ik ook. Aan een schedelbreuk gaat een man gewoon lijk dood, vooral als hij zich niet kan bewegen als hij bij kennis komt. Ik heb in mijn tijd genoeg van die ge vallen gezien. Wat laat die oude klets kous van een waarzegger je beta len?" „Wel, zijn honorarium bedraagt ongeveer een pond per dag." „Een pond per dag!" schreeuwde zijn oom. „Dat is roof! Daar kun je een prins voor vrijkopen! Mijn eigen losgeld na de slag van Orleans be droeg weinig meer. Maar ik had na tuurlijk wel drie jaren gevangen ge zeten." „Het is zijn prijs, oom. In zekere zin is het een losgeld." (Wordt vervolgd.) Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van 1 ja nuari 1962 wordt op de ouderdoms-pen- sioenen voor de in loondienst in land en tuinbouw werkzame of werkzaar geweest zijnde arbeiders een toeslag verleend van 25 procent, aldus heeft het bestuur van het bedrijfspensioen fonds voor de landbouw meegedeeld. Voorlopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toekomst zal van jaar tot jaar worden vastgesteld of deze toeslag, eventueel met een gewijzigd percentage, zal worden gehandhaafd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De dienstplichtigen uit Den Haag en omstreken zullen met ingang van januari voor de eerste keu ring niet meer in Den Haag maar in Rotterdam moeten verschijnen. Na 28 december zal de Oude Alexan- derkazerne in Den Haag. waar de keu ringen tot nu toe zijn gehouden, niet meer worden gebruikt. Te zijner tijd wordt het gebouw afgebroken. De keuringen in Rotterdam zullen ook maar van tijdelijke aard zijn, omdat volgend jaar in Delft wordt begonnen met de bouw van een keuringscentrum dat in de plaats komt van de indelings raden in Den Haag en Rotterdam. Dienstplichtigen uit deze beide steden zullen dan in Delft worden gekeurd. HpiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CALCUTTA (Reuter). Majoor Ga garin, de Russische ruimtevaarder die op het ogenblik een bezoek brengt aan Indië, verklaarde gisteren dat een vlucht naar de maan binnen vijf jaar zal kunnen worden verwezenlijkt. Russi sche geleerden zouden al met de voor bereidingen bezig zijn. Volgens Gagarin zal de naaldjesgordel die de Verenigde Staten onlangs de ruimte hebben ingezonden wel moeilijk heden kunnen veroorzaken voor toekom stige ruimtevluchten, maar hij achtte die niet onoverkomelijk. „Onze ruimtesche pen zijn niet bang voor deze kleine din gen", aldus majoor Gagarin. 61—, Wie zou hebben gedacht, dat de stevige Lutjewierse kademuur de VM-1 wel tot stilstand zou brengen, heeft de eigenschappen van de vertraagde mas sa onderschat. De beide schepen die door het proefmodel werden meege sleurd bleven Weliswaar voor de kade steken, maar de vertraagde massa zelf stootte door.. De Lutjewierse bevolking, die, deels nog in nachtkledij, verschrikt kwam aanlopen, dacht eerst met een aardbe ving te doen te hebben. De haven leek wel een pan kokend water, zo woest golfde het water over de kade, schepen werden heen en weer geslingerd alsof het lucifersdoosjes waren en ook op het land wankelden hijskranen en zwiepten takels dat het akelig was om te zien. Het meest verontrustende was echter een diepe scheur in de kade, een ge ploegde voor, die doorliep tot ver ach ter het stadje, daar waar het boeren land begon! Daar namelijk kwam de vertraagde massa met Kappie er op pas tot rust.. Maar Kappie zelf was door de schokkende gebeurtenissen al eerder tot rust gekomen.. ZIERIKZEE. De brandweer werd gisteravond gealarmeerd voor een brand(je) in cafetaria Harinck aan het Havenplein. Het bleek dat een kachel in de bijkeuken was blijven branden en dat vet, overmatig verhit, ontvlamde. De brandweer was het vuur snel mees ter. Door de grote rookontwikkeling deed de brand zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar later bleek dat de scha de tot de bijkeuken beperkt was geble ven. SOUBURG. Sint-Nicolaas bracht zaterdagmiddag een bezoek aan Sou burg. 's Middags werd hij op het dak van een perceel aan de Kanaalstraat gesignaleerd. Een groot aantal getui gen vergaapten zich aan het schouw spel. Om half vier die middag kwam hij op bezoek bij de buurtvereniging Ritthemsestraat in Rehoboth. De Sint strooide met gulle hand en was getui ge van diverse vertoonde kinderfilm pjes.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2