„ZEILEN IS FOOI MAAR WE WERKEN ONS DOOD" Handel van Indonesië J pt] [an igza" maar zek er sti uk 0] P 1 ïoge prijzen en laksheid Vervangend bouwvolume in de vrije sector Ex-onderdirecteur acht zich niet schuldig aan oplichting een Medewerker KANTOORBEDIENDE EEN VRIJ HUIS Zestig werkgroepen hielden zich onder meer bezig met ontwapening Messteek niet bewezen Teken aan de wand voor hoopvolle Nederlanders JONGE DAMES gezinskrediet Zaterdag 2 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Thee met cement Te duur Ja of neen Tegenzin &w> iq6i POLITIE ZOEKT DIEF VAN GIROBOEKJE TWEEDE DAG PROCES-SOCRATES Roest Plaats genoeg In eigen hand Gevaar NATIONALE VOLKSBANK Westduits opleidingsschip in Rotterdam KARAKTER HARD WERKEN Wereldraad van Kerken Rassenscheiding VOOR ADERLATING VAN SLUISKIL Cirkelgang ELISABETHCONCOÜRS Belgische prijs voor componist Mulder Afgeketst Voor roekeloos inhalen ƒ2000 boete geëist DE TAFELS BLIJVEN LEEG IN HAMBURG Van onze speciale verslaggever HAMBURG Zo gretig als de Noord- duitse handelaren begin 1959 zijn afgesprongen op de handel met In donesië, zo gereserveerd blijken zij thans tegenover die handel te staan. Men kan het in Hamburg van alle kaftten horen: de er varingen, die zij met de Indonesische handel hebben opgedaan, hebben de handelslieden bar teleurgesteld. Er zijn klachten, vooral over de tijdige en correcte afwikkeling van overeengekomen transacties. Een voorbeeld: een commissionair gaat een contract aan voor de verkoop van peper in de slachtmaand, wanneer voor dat produkt een ruime markt bestaat. Bereikt die partij hem niet in september maar in januari, zoals is gebeurd, dan is de partij onverkoopbaar. Het enige advies dat hij Djakarta dan nog kan geven is de partij een flink stuk onder de marktprijs aan belangstel lenden te bieden. De partij gaat dan wel weg en och, de com missionair krijgt zijn commis sie wel, maar bij zijn relaties heeft de zaak geen goed gedaan. Dat de Indonesiërs voor hun peper een slechte prijs hebben gemaakt is, althans voor hem, bijzaak. Een ander voorbeeld: een deel van een partij goederen komt aan in een andere dan de algesproken haven, via een scheepvaartmaatschappij, waarmee de importeur geen enkele relatie heelt. Dat schept allerlei ongenoegen met connossementen en wat al niet meer. Ook dat is een voorbeeld uit de prak- tijk» Er zijn klachten, hoewel zeker niet algemeen, over de kwaliteit van de geleverde produkten. De kwaliteit van de Indonesische na ol het produkt te plaatsen is te gen nauwkeurig vastgesteld commis sieloon". Van Nederlandse zijde kregen wij dat bevestigd. Een jonge zakenman zei ons: Toen ik hier een beginneling was bood ik een Noordduitser eens een zekere partij aan tegen een be paalde prijs. De volgende dag kreeg ik het bescheid dat de man een soort gelijke partij elders voordeliger kon betrekken en daarmee was de kous al. Toen ik de man later nog eens ontmoette en hem vroeg waarom hij mij niet nog een kans had gegeven, antwoordde hij: Als u mij voor die- zeilde partij bij nader inzien minder had gevraagd dan u indertijd hebt gedaan, was u bij mij de deur nooit meer ingekomen! Zo is de Noordduitser. Bij een be spreking, hoe oppervlakkig ook, klinkt tenslotte altijd de kreet: „Zum Pro- tokoll". Nauwgezet worden dan de notulen van de bespreking opgemaakt. Voor een Nederlandse handelsman is dat meestal niet meer dan een schijnbaar overbodige bezigheid. Voor de Indonesische handelaar is het een schrikbeeld. Hij heelt het gevoel dat hij wordt vastgelegd op slechts voor lopige denkbeelden en deinst daarvoor terug. Bij de Noordduitser wekt dat terstond wantrouwen. De Indonesiërs hadden eigenlijk be ter terecht gekund in bijvoorbeeld het Rijnland, zo werd opgemerkt door iemand, die in heel Duitsland met de produkten is in doorsnee uitstekend handel ervaringen heelt opgedaan. Als gebleven hoorden wij zeggen. De sor- men daar een bepaalde prijs noemt, tering van de aangevoerde tabak bij- komt de tegenpartij na een aanvanke- voorbeeld is uitstekend. Het is in Bre- lijke weigering, via een omweg altijd men nog niet voorgekomen dat party en Indonesische tabak over-gesorteerd moesten worden. Ja maar wij, zo zei men elders, heb ben in de thee toch wel eens een met geringe hoeveelheid ceraentstof aange troffen. Het leek wel of men alles had aangeveegd waar nog enige thee in kon worden vermoed. Bovendien schort het nog wel eens aan een goede verpak- king. Het kan gebeuren dat een kist thee uit elkaar valt, omdat men blijk baar in Indonesië niet over nieuwe kisten beschikt. Hoe is, algezien van de onzuiver heden, de kwaUteit van de thee?" Och, dat kan van het ene op het andere jaar schelen, maar over het algemeen niet slecht". Dat voert tot een ander bezwaar, want: Er zijn klachten over de prijzen. Het is zei ons een van de grootste thee handelaren van West-Duitsland, tegen woordig voordeliger thee uit Ceylon ol Indië te verhandelen. De prijzen van gelijkwaardige kwaliteiten Indonesi sche thee liggen sinds geruime tijd aanzienlijk hoger. „Waar is dat aan te wijten? Snel is het (Duitse, dus aan vrije handel algemeten) antwoord klaar: ,De handel in Ceylon en Indië is vrij, Wij kunnen daar contacten onderhou den met plaatselijke handelaren en ma kelaars en zells met alzonderlijke plan tages. De handel blijft daar soepel. In Indonesië is de export een starre staatsaangelegenheid geworden „Heelt dat gevolgen voor de handel in'Indonesische thee?" ,By de laatste veiling hier in Duits land zUn zeshonderd kisten Indonesi sche thee onverkocht gebleven. Opeen partij van circa vijlduizend kisten is dat twaall procent. Wij voor ons heb ben het vorige jaar nog een zesduizend kisten Indonesische thee afgenomen de laatste vier maanden geen kist meer". Gezegd moet worden dat de Indonesi ërs in Noord-Duitsland eigenlijk met ongelukkiger terecht hadden kunnen komen. Noord-Duitsland heelt sinds de Hanzetijd de traditie van hard zaken doen. Kwaliteit, prijs en correcte allé- ring zijn daar beslissende lactoren. We hoorden in Canadese handels kring: Het is hier (Hamburg) goed en prettig zaken doen. Wij tonen een mons ter van een bepaald produkt en zeg gen: zóveel kost het en dón kunnen we leveren. Binnen twee dagen krij gen we dan ja ol neen. Als u nu een produkt aanbiedt met de" vraag: Hoeveel is het u waard?" Daar gaat men hier niet op in. Men vraagt onze uiterste prijs en gaat dan wel weer terug op eventueel verdere mogeiykhheden. Dat zou aan de natio nale Indonesische handelssport van het „tawarren" (pingelen) veel meer te gemoet komen. Het vaste gegeven van de aanvoer lijnen heelt de Indonesische handel AMSTERDAM In tal van plaatsen zoekt de politie naar de man, die op 22 november een inbraak pleegde in de woning van een zeeman aan de Amster damse Da Costakade. De inbreker maak te een horloge, wat sieraden en een chequeboek van de rijksgirodienst buit. De vrouw miste aanvankelijk alleen kostbaarheden. Toen de zeeman dezer dagen thuis kwam, lag er echter een stapeltje giro overschrijvingen tot een bedrag van on geveer drieduizend gulden op hem te wachten. De die! had de cheques voorzien van een valse handtekening en uitgegeven op naam van de bestolen zeeman, J. Hadders, Nieuwe Binnenweg 422, Rotter dam (het oude adres van de zeeman). In het giroboekje zitten nog 28 onge bruikte cheques. Inmiddels is het saldo van de zeeman verdwenen. Hij wacht nu in pynlijke spanning op eventuele nieuwe rekeningen. zei het lid met weinig overtuiging. Och, kwam van de andere kant, met de consul-generaal, die nog wel wat zal meenemen, komt die tafel voor tien personen denken wij nog wel aardig vol. begin 1959, na de verbreking van de relaties met Nederland, evenwel vast gelegd op Noord-Duitsland. Daar val len geschipper met prijzen en, ook maar geringe, afwijkingen van de over eengekomen condities in zeer slechte aarde. Zij doen om het even of het import of export geldt tegenzin in dit soort handel ontstaan. Dat komt ook duideiyk tot uiting. Er is in een vergadering van Duitse exporteurs al eens uit de ledenkring de stem opgeklonken met Indonesië maar helemaal geen handel meer te drijven. Veelzeggender nog is het vol gende voorbeeld: De Ost-Asiatische Verein, een ver eniging van mensen die handel drijven met Oost-Azië, houdt periodiek con- tactmaaltijden. De deelnemers kunnen opgeven aan welke tafel tafel Sai gon, tafel Ceylon enz zij daarbij wil len aanzitten. Aan die tafels kunnen zij dan, al converserend, contacten leggen met uit die landen afkomstige handelslieden, dan wel -functionarissen. Begin 1959 bestond voor het leggen van contacten met de Indonesiërs zulk een overstelpende belangstelling, dat voor Indonesië drie tafels werden in gericht: de tafel Djakarta, de tafel Sumatra en de tafel Surabaja. Men verdrong zich om aan die tafels een plaats te veroveren. Jongstleden woensdag was er weer zulk een, wat genoemd wordt, „Liebes- mahl". Een van de leden van de Ver ein, die veel met Indonesië van doen heeft, informeerde dinsdag telefonisch of er aan een van de Indonesische ta fels nog plaats was. Hij kreeg ten antwoord: Voor de tafels Sumatra en Surabaja hebben wij nog geen enkele aanmelding. Voor de tafel Djakarta hebben we vier aan vragen. Schrijft u mij daar dan maar voor in, De gevoelens van onbehagen over de handel met Indonesië blijken niet tot Noord-Duitsland beperkt te zijn gebleven. Nog onlangs verscheen in Hamburg een Engelsman, die daar een Indonesisch produkt wilde kopen. Hem werd de raad gegeven zich in Londen te wenden tot de Indonesische Central Trading Company, die hem het gevraagde rechtstreeks zou kun nen leveren. Neen, zei de Brit, hij wil de zyn transactie sluiten via een Eu ropeaan! Wat de export betreft werden ons even onwaarschijnlijk lijkende verha len gedaan. Zo het verhaal van de maatschappij, die had afgesproken In donesië de installatie voor een suiker fabriek te leveren. Alles ligt in onder delen al maandenlang in de haven van Bremen op verscheping te wachten. Alles is betaald, maar de spullen lig gen in Bremen te roesten. Zo het verhaal van de scheepswerf, die wel Indonesische orders kan krij gen, maar zijn geld zal krijgen op lan ge termijn. De eerste termijn zou kun nen worden tegemoet gezien tegen de tijd dat het schip al drie jaren vaart. Er is nog een ander punt dat de Westeuropese handelaar brengt tot terughoudendheid: de voorgenomen oprichting van eigen, monopolistische Indonesische inkoopkantoren. Daarbij zal het de exporteurs niet zijn toege staan in Indonesië eigen vertegenwoor digingen te onderhouden, die de ver koop zouden kunnen stimuleren. Daarover is onlangs in Stockholm een conferentie gehouden van Duitse, Scandinavische en Engelse exporteurs. De oppositie, die daarbij tegen de Indo nesische plannen is gebleken, is voor Djakarta aanleiding geweest te ont kennen, dat er enigerlei plan bestond voor de vestiging van monopolistische inkoopkantoren in West-Europa. Niettemin hebben wij in Hamburg de voorspelling horen uitspreken, dat binnen twee jaar in West-Europa geen buitenlander meer als agent voor de Indonesiërs zal optreden. Zij willen, zo zei men, niet alleen geen Neder lander, zij willen ook geen Duitser, geen Brit als tussenpersoon. Zij willen alles in eigen handen krijgen. Dit alles doet de vraag ryzen of Nederland wel zo moet verlangen naar hervatting van de rechtstreekse han delsbetrekkingen met Indonesië. Ne derland drijft ook nu nog het is in Hamburg meer dan een publiek ge heim in aanzienlijke mate handel met Indonesië, zij het doorgaans via omwegen. Het zijn omwegen, die geld kosten aan de Indonesiërs, niet aan de Nederlanders. Het gevaar doet zich voor, dat de Nederlandse handel als ooit de gele genheid daartoe weer geheel open zou komen te liggen zich uitbundig in de handel met Indonesië zou begeven, omdat zij nog altijd de voordelen van de georganiseerde, goed gesmeerde handel van weleer in herinnering heeft. Wij hebben in Hamburg horen voor spellen, dat dat op een miljoenen- verlies zou kunnen uitlopen. Bij de voordelen, die Nederland thans nog plukt van de Indonesische handel, begrijpen wij niet, dat het zich druk zou moeten maken, zo zei men ons. Of Nederland nu betrekkingen met Indo nesië onderhoudt of niet, economisch gezien zal dat niet veel uitmaken. WIJ HEBBEN VOOR DIRECT PLAATS VOOR in ons nieuwe magazijn. Zij die reeds eerder een dergelijke functie hebben bekleed genieten de voorkeur. Sollicitaties te richten aan: FA. GEBRS. DE KOK, Fruitlaan 20, GOES N.V. Koninklijke Maatschappij „DE SCHELDE" Scheepswerf en Machinefabriek VLISSINGEN vraagt enige voor administratie en typewerk in het bezit van Mulö-diploma of daarmede gelijkstaande opleiding. Aanmeldingen zowel schriftelijk als mondeling op de afdeling Personeelszaken. Glacisstraat 165, te Vlissingen. Op ons kantoor is plaats voor een (mnl. of vrl.) Leeftijd ca. 17 jaar. in bezit van Mulo- en typediploma. Sollicitaties te richten aan LOUISSE MIDDELBURG N.V. Gortstraat 60-62 Middelburg. TE HUUR of TE KOOP gevraagd aan de kust van WALCHEREN. Geschikt voor pension. Br. onder no. A 5992 bur. van dit blad Middelburg. GELDLENINGEN aan ambtenaren en vast partioulier personeel, reeda vanaf f 100.- - f 1500.- belastingvrij wettelijk tarief, vlot en discreet. OPGEDICHT 1926 MAURITSWEG U TELEFOON Ö574J Nationale Volksbank'1 ROTTERDAM Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Tussen een paar kustvaarders ligt aan de Parkk; Rotterdam de Gorch Foek, het opleidingsschip van de Westci.1; marine. Regen klettert op het dek en de wind rukt aan het wam, een spinneweb van honderden touwen, drie masten en tien raas. De wacht drentelt in oliekleding heen en weer. Op het voordek tussen ankerkettin gen en meertrossen staat de comman derende officier, Rolf Duschke. Hij draagt geen oliekleding. Hij laat zich geduldig nat regenen. „De jongens leren hier de oorsprong van het zeemansvak. Wat ze hier leren hebben ze normaal niet nodig, maar in tijden van nood, grijp je erop terug", zegt hij. Hij tuurt de Nieuwe Maas over. Sleepboten brengen het vrachtschip Amerskerk binnen. Over de machtige kluiverboom heen, wijst hij ernaar. ,,Op zulk een schip zullen ze varen. Het is net een fabriek." De ietwat gedrongen man, kükt. voor zich uit en zwijgt even. „Het is met de Duitse marine anders dan met de Nederlandse", vervolgt hij dan. „Ons belangrijkste personeelsreservoir is Zuid-Duitsland. Wij krijgen jongens, die tweeduizend kilometer van de zee zijn geboren, die nooit een schip heb ben gezien en die alleen vertrouwd zyn met koeien en bergen. Daarom moeten wij beginnen bij het allereerste begin, bij de oorsprong van het vak. Daarom zeilen wij." Over dat zeilen is nog veel meer te zeggen. „Een schoolschip om te zeilen is goedkoper dan een schoolkruiser", zegt een andere officier." Het-schip ligt rustiger. Bij windkracht acht draaien wij de gewone dienst. Dat zou op een schoolkruiser onmogelijk zijn. Bovendien geeft het de mannen karak ter. Al het werk vergt hier lichaams kracht. Verder is ef vaak lef nodig bij voorbeeld om bij een zware zee in de mast te klimmen en 45 meter boven het water je werk te doen." De Gorch Fock maakt drie reizen van drie maanden per jaar. Elke reis is een cursus voor officieren of onder officieren in opleiding. Op het ogenblik zijn er 150 toekomstige onderofficieren aan boord. Het schip is uitgerust voor tweehonderd leerlingen. „Daardoor werken wij ons dood", zegt een matroos, die half uit zijn hang mat onder het achterdek hangt. „Wij moeten het werk van die vijftig erbij doen." „Het zeilen is mooi", zegt een ander. „Vooral als het rustig weer is." De brug van de Gorch Fock is in de open lucht. De instrumenten en de drie stuurwielen staan gewoon op het ach terdek. Tijdens het varen staan zes matrozen aan de stuurwielen, weer of geen weer." „Dat is eigenlijk het makkelijkste werk", zegt een dikke matroos. „Je kan heerlijk staan kijken, als de ande ren dertig, veertig man sterk uit alle macht aan de touwen trekken als de raas verzet moeten worden." „Vooral de eerste weken is dat af schuwelijk "werk", volgens een ander. „Als je in je hangmat kruipt slaap je meteen en als je 's morgens wakker wordt gemaakt, lijkt het of je juist was ingeslapen." „Het zal allemaal wel nuttig zijn", verklaart een toekomstig onderofficier, „maar ik zal blij zijn als het is afge lopen. Ik heb nog nooit zo hard moe ten werken. Zoiets is alleen mooi om aan terug te denken." De heer Duschke~is naar het achter dek gelopen. „We gaan aan land, na tuurlijk. Maar in hoofdzaak in bussen. Allemaal tegelijk. De jongens moeten ook vreemde landen en mensen leren kennen. Dat is voorschrift. Voor een potje bier en een mooi moeisje is maar weinig tijd." Dinsdag vertrekt de Gorch Fock. De Gorch Fock, het romantisch lij- kende opleidingsschip van de Duitse marine. Het schip is praktisch nieuw. Het is in 1958 in gebruik genomen en beschikt over de modernste na vigatiemiddelen. Het schip in 1957 gebouwd is genoemd naar een schrijver die in zijn boeken de Duitse jeugd warm maakte voor de zee en die elf in 1916 ver dronk toen de kruiser Wiesbaden verging. NIEUW DELHI. De algemene noem* werkgroep wordt gesteld, dat AMSTERDAM (A.N.P.). De ex-onderdirecteur van de Amster- damsche Bank, T. H. uit Bussum, wiens pijlsnelle carrière eind vorig jaar gelijktijdig eindigde met de in storting van Socrates, acht zich niet schuldig aan de oplichting van de Rembours- en industriebank in Am sterdam. De oplichting betrof een krediet van een half miljoen gulden, dat met H.'s medewerking in de magere kas van Socrates zou zijn gevloeid. Hoewel de rechtbank hem op dit punt van de dagvaarding vrij had ge sproken, moest hij zich gisteren op de tweede ó'ag van het proces-Socrates voor het Amsterdamse gerechtshof, opnieuw voor dit feit verantwoorden. De Rembours- en industriebank had van de Amsterdamsche Bank een gun stige informatie over de N.V. Socrates gekregen. Er had o.a. in gestaan dat beide directeuren van de N.V. bekend stond'en als fatsoenlijke mensen, dat de rekening tot „onze tevredenheid" werd gehouden en dat de N.V. Socra tes in het bezit was van aantrekke lijke objecten en ondernemingen. Deze aanbeveling werd volgens de dagvaar ding door H. verstrekt, terwijl hij „begreep of mqest 'begrijpen dat de fi nanciële positie van Socrates toen zeer zorgelijk was". De verdachte verklaarde, dat in dit geval de gunstige informatie over So crates niet door hem was gegeven, omdat 'hij met vakantie in Denemar ken was geweest. Hij gaf wel toe in het verleden soortgelijke informaties over Socrates te hebben verstrekt. De heer P. Gerritsma, procuratiehou der bij de Amsterdamsche Bank, die verklaarde al? plaatsvervanger van H. de goede informatie over Socrates te hebben verstrekt, had een oude infor matie als voorbeeld gekozen. „En wist u dan niet dat in dat jaar het faillisse ment van Socrates al twintig maal was aangevraagd?" vroeg de procureur- generaal. Op ihet ontkennende antwoord liet hij volgen dat hij dat dan maar een wonderlijke informatie vond. „We verstrekken er per jaar wel veertig tot vijftigduizend", verontschuldigde de getuige zich. Dinsdag volgen requisitoor en plei dooi, nadat het hof nog enkele getui gen over de eveneens te last gelegde verduistering zal hebben gehoord. De wandelsportvereniging „Emma' te Axel organiseerde een wandeltocht ten bate van de Stichting „Sport Steunt Zonneveld". In totaal namen aan de tocht 107 personen deel. vergadering van de thans te Nieuw Delhi vergaderehde Wereldraad van Kerken heeft een zestigtal werkgroe pen gevormd. Een dezer werkgroepen heeft zich bezig gehouden met de on derwerpen ontwapening, nationalisme en andere internationale vraagstuk ken. Bij de bespreking van een hier over door deze werkgroep opgesteld rapport verklaarde de heer Levering, bestuurslid van de Amerikaanse „Ver eniging van vrienden": „Het is een kolossale zonde om reusachtige be dragen aan bewapening uit te geven. Christenen behoren duidelijk te ver klaren dat zij tegen de ouderwetse opvatting zijn, dat geschillen tussen de staten in laatste aanleg door oor log kunnen worden beslecht". In het rapport van deze werkgroep wordt onder meer gezegd dat de „jong ste schendingen van de overeengeko men tijdelijke opschorting der proeven met kernwapens, de volkeren ter we reld met een schok tot een nieuwe be wustwording van het bestaande gevaar en van de verschrikkingen, die een mo derne oorlog met zich zou brengen, heb ben gebracht". James Lawson, een negerpredikant uit Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, meende dat -het vraagstuk van oorlog of vrede samenhangt met de samenleving der verschillende ras sen. ,Er kan geen vrede zijn, zolang de op rassenscheiding uit zijnde krachten ons gescheiden houden", aldus Lawson. Edward Ziegler, die als predikant is verbonden aan de „Kerk d,er broeders" te Roanoke, in de Amerikaanse staat Virginia, zei dat het denkbeeld, dat de thans te Nieuw Delhi bijeen zijnde geestelijken „mogelijk op zekere dag onderdanen zouden zijn van met elkan der in oorlog zijnde staten, te verschrik kelijk is om het zich te kunnen voor stellen". Dr. Raymond Wilson, een vooraan staande Kwaker uit Washington, vond dat de Wereldraad van Kerken de openbare mening op doelmatige wijze moet voorlichten over vraagstukken be treffende ontwapening, vrede, de sa menleving der rassen en maatschappe lijke rechtvaardigheid". De Duitse predikant Niemoelter legde er de nadruk op dat aanbevelingen van de Wereldraad van Kerken betreffende vraagstukken als ontwapening in chris telijke geest moeten zijn opgesteld. In het rapport van de hiervoor ge- de langdurige wedloop op het gebied der kernbewapening „ernstige gevolgen kan hebben voor de kwaliteit van- het menselijke leven op aarde". Hieraan wordt toegevoegd: „De ker ken moeten de volken en regeringen de uitwerking op lange termijn voorhouden van de kernwapenwedloop. Ook moe ten zij wijzen op de gevolgen, die een oorlog met kernwapens voor de mens heid zou hebben". In een klaarblijkelijke zinspeling op communistisch China wordt in het voor de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken bestemde rapport gezegd, dat „af zondering van grote delen van het mensdom van de internationale gemeenschap leidt tot het ontstaan van een cirkelgang van verkeerde voorlichting, achterdocht, vrees, verwrongen voorstellingen van feiten en het scheppen-van een nog grotere afstand tussen de afgezon derden en de rest der mensheid". Van een medewerker BRUSSEL. De Nederlandse com ponist Herman Mulder heeft te Brus sel de derde prijs gewonnen in de sectie symfonie-orkesten van het Con cours koningin Elisabeth. Zijn werk was reeds in maart met een meerder heid van stemmen gekozen uit twee honderd partituren die anoniem waren ingezonden en behandeld. Zijn werk werd donderdagavond uitgevoerd samen met het werk van de eerste en tweede prijswinnaar res pectievelijk de Belg Albert Delvaux en zijn landgenoot Willem Kersters. Eer ste prijswinnaar in de sectie kamer muziek werd de Italiaan Giorgio Cam- bissa. De Duitser Hans Vogt en de Amerikaan Ramiro Cortez verwierven de tweede en derde prijs. TERNEUZEN. In de memorie van antword n.a.v. het voorlopig verslag van het afdelingsonderzoek op de ont- werjbegroting 1962, waarin o.m. de vervangende bouw van de huizen die in Sluiskil moeten ver dwijnen aan de orde komt, delen B. en W. mee dat in samenwer king met de ministeries van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en van Verkeer en Water staat een zodanige regeling kon worden getroffen dat op aan vaardbare basis vervangende woningen in de vrije sector kun nen worden gebouwd. Uit een oogpunt van kostenbesparing en om het huurpeil zo laag mogelijk te houden, wordt de voorkeur gegeven aan de complexbouw. Wel zullen meer dan een aannemers en architecten wor den ingeschakeld waardoor een zekere variatie in de vormgeving verzekerd is. Op de vraag wanneer het nieuwe zwembad geopend kan worden, kon nog geen bevredigend antwoord gegeven worden. Waarschijnlijk zal het in de loop van het seizoen 1962 nog niet ge reed zijn. Over de stichting van een eventueel cultureel centrum kon even min iets positiefs worden gezegd. Er wordt momenteel een oplossing gezocht voor de vraag waar een jeugd herberg en een kampeerterrein zullen worden gesticht. In de nabijheid van het nieuwe zwembadbleekecht er niet voldoende grond aanwezig te zijn. Binnenkort hoopt men in de dringen de behoefte aan een derde schoolaarts te kunnen voorzien. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG, Voor het „op roe keloze en zeer onoplettende wijze" in halen, waardoor de wielrenner Gerard Voorting dodelijk was gewond, heeft de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank tweeduizend gulden boete geeist tegen graaf A. zu O. uit het Zuid- duitse plaatsje Tambach. De officier vroeg de rechtbank bovendien de graaf, die zelf op de zitting was verschenen, twee jaar de rijbevoegdheid te ontne men. Het ongeluk was gebeurd op 26 juli op de Kreekrakdam. Voor de bouw van een openbare leès- zaal kon vooralsnog geen rijkssubsidie worden verkregen, reden waarom het stichtingsbestuur naar wegen zoekt de leeszaal in een bestaand pand onder te brengen. Voor de sanering vanver schillende delen van de binnenstad is door de stedebouwkundige een aparte kracht aangetrokken zodat dit project wellicht zalworden bespoedigd. Een voorstel voor de bouw van een nieuw politiebureau zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. De onderhalldelingen over de aan koop van bouwgrond zijn reeds in volle gang. Vrijspraak voor ijzeriverker DORDRECHT. Wegens gebrek aan bewijs heeft de Dordtse rechtbank gisteren de 39-jarige ijzerwerker J. van der W. vrijgesproken. Hij werd ervan verdacht bij een ruzie tijdens een brui loft in Zwijndrecht een broer van de bruidegom de 21-jarige schilder-glaszet ter F. H. uit Rotterdam met een mes om het leven te hebben willen brengen. De officier van justitie had zes maan den met aftrek geëist. Het avondje waarmee de huwelijks voltrekking tussen H's broer en het nichtje van verdachte werd gevierd, verliep ongestoord tot het moment waar op de bruidegom zijn jonge vrouw trachtte te bewegen naar huis te gaan. Zij wilde blijven en daarmee was de basis voor een stevige ruzie gelegd. De glaszetter ging bijzonder te keer. Hij verlegde zijn activiteiten toen hij zijn vader een noodkreet hoorde sla ken. De Hoogeveense bruiloftsganger zou Van der W. in de onderbuik heb ben geschopt. Bij een daarop volgende vechtpartij zou Van der W. de Rotter dammer in borst en buik hebben gesto ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6