ULO-school te Krabbendijke door Commissaris geopend Plannen voor bouw van nieuw lyceum zijn in ver gevorderd stadium Onvoorzichtig inhalen had dodelijk gevolg Oscar handelt in een trein zonder wielen Blijdschap en dankbaarheid Zeeuwsch Dagblad op fcders lip! Voor het gulle St.-Nicolaasfeest beste: Chief Whip in de bekende groene doos altijd niet ovettroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. Geen voetbal M. C. POLDERMAN Zoutschade Actie 10 maal 10 in Wolfaartsdijk De beste sigaret voor 5 december RAADSVERGADERING TERNEUZEN Drie handelingen hij plechtigheid Kansen voor landbouw] ongeren in Flevoland RECHTBANK MIDDELBURG Tweeduizend gulden hoete geëist Onteigeningen M. A. GEENSE BON Zaterdag 2 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk INNIGE tijd geleden stelde de heer u C. F. van der Peijl, (ch) lid van de Tweede <amer der Staten Gene iaal, schriftelijk vragen aan de rege ring over vergoeding van extra on kosten, die moeten worden gemaakt door bewoners van woningen die ge troffen zjjn door en hersteld moeten worden van zoutschade. Er zijn name lijk diverse complexen woningwetwo ningen die tijdens het herstel worden ontruimd. De kosten van verhuizing, maar ook de wederinrichtingskosten, zijn geen directe kosten van de zout schade. Wel indirecte kosten. De di recte worden in de privaatrechtelijke sector bij wijze van afkoopsom ver goed, in de publiekrechtelijke sector worden deze kosten integraal vergoed. En wat nu met de indirecte kosten?, vroeg de heer Van der Peijl. Gisteren hebben wij het antwoord gepubliceerd. Minister Zijlstra, mede sprekende na mens minister Van Aartsen, deelde mede dat het niet mogelijk is een te gemoetkoming in deze kosten te ver lenen. Reden? Deze kosten zijn geen schade in de zin der wet! Dat weten we dus ook weer in Zeeland. Zeeland werd onder water gezet ter bevrijding van het vaderland. Meer nog: ter bevrijding van West-Europa, (n deze gigantische strijd werden of- Iers gebracht: persoonlijke, nationale en internationale. Gevraagd en onge vraagd. In Walcheren zijn verscheidene com plexen woningen thans in behande ling om de gevolgen van de zout schade, veroorzaakt door het offer voor de bevrijding, zo goed mogelijk weg te werken. Sommige huizen zien er vreselijk uit. Vijftien jaar lang hebben de bewoners veel narigheid gedragen. Jaarlijks behangen, extra stoken, extra werk en toch nog een plaatsje bezetten op de derde rang Nu gaan zij hun huizen uit. Verhuizen kost geld. De vloerbe dekking moet worden opgenomen en kan in vele gevallen niet opnieuw wor den gelegd. Telefoonaansluitingen moe ten worden verplaatst. De smid en de e'ectricien moeten soms worden inge schakeld en dat mag de huurder be talen. Omdat deze kosten geen schade zijn in de zin der wet! De narigheid van vijftien lange ja ren die éénzijdig drukte op een wille keurige groep staatsburgers telt blijk baar niet mee. liet ongerief, met name midden in de winter, van de drie maanden tijdelijke huisvesting waar het steeds maar behelpen is, kan niet v. orden vergoed. Hoe moeilijk dit ook is, wij zullen daar begrip voor moeten opbrengen. Maar dat extra kosten, verband houdende met de zoutschade, niet kunnen worden vergoed omdat die kosten geen schade zijn in de zin der wet, en dus maar door de gedu peerden gedragen moeten worden, is een onbegrijpelijke en voor ons moei lijk te verteren zaak. Hier past een vlammend protest! lïeide ministers staan een christe lijk sociaal beleid voor. Wij nemen aan dat zij daar ernst mee maken. Welnu, indien dan de huidige wetge ving het onmogelijk maakt bedoelde kosten te vergoeden, dan is het hun plicht een wettelijke mogelijkheid te scheppen waardoor de vergoeding wel mogelijk is. Het gaat niet om grote be dragen. Het is ook geen principiële zaak. Deze schade is destijds niet voor zien. En nu verzet de redactie der voorschriften èn het ambtelijk brein waaraan deze zijn ontsproten, zich tegen een aanvullende maatregel, wat tevens Inhoudt dat het ambtelijk brein destijds tekort is geschoten Het is de dure plicht van een mi nister, en in het algemeen van elke be stuurder, recht te doen wedervaren aan hen die tengevolge van bestaan de voorschriften gedupeerd dreigen te worden. Wij spreken de hoop uit dat de] Zeeuwse afgevaardigde die deze vra-1 gen heeft gesteld, niet zal berusten in het door de mond der ministers ge geven ambtelijke antwoord. Naar recht èn billi'kheid dient hier te wor den gehandeld. WOLFAARTSDIJK. In de raad zaal van het gemeentehuis is het aktie- comitè, afdeling Wolfaartsdijk van de Jeugdaktie 10 x 10 door burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny officieel geïnstalleerd. In dit aktie-comité hebben zitting één vertegenwoordigster en twee verte genwoordigers van de Lagere Scholen in de gemeente en verder vele verte genwoordigers (sters) van vrijwel alle plaatselijke jeugdverenigingen. Uit deze leden is een zgn. dagelijks bestuur ge kozen, bestaande uit mej. J. van Dam me. en de heren J. W. Prins, M. Kloos terman en P. Hannewijk. die in het ak tie-comité zelf resp. voorzitster, sekre- taris. penningmeester en algemeen be stuurslid zijn. De jeugdaktie 10 x 10 is een onder deel van de grote wereldcampagne te gen de honger gevoerd door de F.A.O. van de Verenigde Naties. (Advertentie) Chief Whip a* KRABBENDIJKE. „Ik heb geen seconde geaarzeld om de uit nodiging te aanvaarden", zo luidde de eerlijke bekentenis van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toen hij gistermiddag de nieuwe ulo-school officieel opende, „het is de eerste school van de gereformeerde gemeente, die ik in Zeeland mag openen." De Commissaris was daarom blij, maar die blijdschap toerd ook gedeeld door het gemeentebestuur, door het schoolbestuur en niet minder door de ruim honderd leerlingen, die jarenlang onderwijs hebben genoten in een aftandse Duitse barak. Thans hebben zij de beschikking over een prachtige, moderne school, zonder overdreven luxe. Ook de dankbaarheid was in ruime mate aanwezig. En vooral de dank jegens God voor Zijn grote zegeningen kwam menigmaal tot uiting. MIDDELBURG. De comnetitielei- der heeft alle voor heden (zaterdag) astgestelcT-. senioren- en juniorenwed strijden voor de competitie van de af deling Zeeland in verband met de ge steldheid van de terreinen afgelast. De wedstrijden voor de competitie van de vierdeklassers zuid waren reeds uitge steld. TERNEUZEN. De bespre kingen betreffende de bouw van een nieuw lyceum te Terneuzen zijn in. een ver gevorderd sta dium, zo deelde de burgemeester H. Rijpstra mee op de gisteren gehouden raadsvergadering. Het GOES. De Landbouw Jongeren Ge meenschap Zeeland organiseert met me dewerking van de Z.L.M. een oriënte- rings- en voorlichtingsbijeenkomst op de vestigingskansen in de nieuwe pol ders. Deze bijeenkomst wordt gehou den op zaterdag 9 decembér in de Prins van Oranje, des middags om twee uur. Er liggen inderdaad „kansen" in de nieuwe polders, deze kansen gelden met name voor de l^ndbouwjongeren. Boven dien vertonen de bedrijven in oostelijk Flevoland veel overeenkomst met die in het zuidwestelijk kleigebied. In ver band hiermee ziet de J.L.J.G. Zeeland een concrete taak en functie. Overigens gaat het daarbij niet om werving van werkers. Op deze bijeenkomst zal de heer C. A. Adamse uit Kampen, .oud voorzitter van de L.J.G. in Zeeland spreken over: welke eisen worden ge steld en wat zijn de ervaringen van een jongere in oostelijk Flevoland. Me vrouw F. Kostense-Kraak uit Marknesse zal het leven en werken van de jonge vrouw in de nieuwe polders belichten en de heer J. Buteyn uit Emmeloord zal spreken over de vraag: welke toekomst mogelijkheden liggen er voor de wer kers? Daarna boden twee meisjes uit elke klas fraaie bloembakken aan als versie ring voor de school. De leerlingen na men plaats in de leslokalen, terwijl het uitgebreide gezelschap met blikken vol bewondering het fraaie schoolgebouw bekeek. De school telt vier leslokalen, alsmede een natuurkundelokaal. De kos ten hebben circa 5 ton bedragen. De architect, de heer W. J. M. Stevens uit Haarlem oogstte veel lof met zijn schep ping. Blijde dag Voor dit allemaal gebeurde had bur gemeester L. Cnossen in het maatschap pelijk centrum een begroetingswoord gesproken tot de aanwezigen. De burge meester kon de verleiding weerstaan om de Commissaris der Koningin geen lijstje met verlangens van het gemeen tebestuur aan te bieden „omdat ik er van overtuigd ben, dat U de wensen en problemen van onze .gemeente door en door kent en dat het daarom overbodig is het lijstje te overleggen". De Com missaris- bleek veel waardering te heb ben voor dit standpunt, zo bleek later 'uit zijn toespraak, „Het is inderdaad overbodig,- want ik ken Uw problemen". De burgemeester sprak verder van een blijde dag voor het schoolbestuur en het gemeentebestuur. „De huisvesting van het ulo-onderwijs was vele jaren ver beneden de maat." aldus de bur gemeester, die er verder aan herinner de, dat 20 jaar geleden werd begonnen met de avondulo en later met de dag ulo, omdat de resultaten zo bemoedi gend waren. Na de oorlog werd een Duitse barak verkregen, die tot voor kort dienst heeft gedaan. Het schoolbestuur is altijd actief, zo vervolgde de burgemeester, die d'at dui delijk maakte met de stichting van een kweekschool met internaat. Deze kweek school werd later overgeplaatst naar Gouda. Hij bracht hulde aan de heer P. Kuijt voor zijn werkzaamheden. Hul de bracht de burgemeester ook aan al len, die aan de bouw van de school heb ben meegewerkt. „Het is een prachtige school, die juist door de eenvoud aan trekkelijk is". Tenslotte prees de heer Cnossen de samenwerking tussen het gemeentebestuur en het schoolbestuur. Speciaal bracht de burgemeester dank aan het bestuur van de School met de Bijbel, die de plannen voor de bouw van een tweeklassige school finmiddels is met de bouw daarvan ook begonnen) enigszins had vertraagd ten behoeve van de nieuwe Ulo-school. En daarna overhandigde de burge meester de sleutels aan de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. van Velzen, in afwachting van de onderteke ning van de notariële akte. Uiteraard toond de heer Van Velzen zich zeer verblijd met de nieuwe school. „Naast God past een woord van dank aan de burgemeester, die zonder aan- ziens des persoons hieraan zijn mede werking heeft gegeven" aldus de heer. Van Velzen, die ook wethouder J. Mal- lekote in deze dank betrok. Verder merkte de heer Van Velzen dat het een onuitsprekelijk voorrecht is om kinderen te mogen opvoeden in de leer en ver maning des Heren. MIDDELBURG. Op 26 juli van dit jaar ontstond op de Kreekrakdam een botsing tussen twee personenauto's, waarbij de bestuurder van een der wagens, de oud-wielrenner A. Voorting uit 's-Gravenmoer werd gedood. De door V. bestuurde wagen werd aangereden door een tegen ligger, die bij een poging om te passeren op het linkerwegge deelte kwam. De chauffeur van deze auto, de Duitser F. zur O., wonend in een plaatsje in Zuid- Duitsland, dicht tegen de grens van het ijzeren gordijn, had vrijdag de tocht naar de Zeeuwse hoofdstad gemaakt om als ver dachte voor de rechtbank te ver schijnen. De Officier van Justitie eiste plan is in handen gesteld van het lyceum, zodat spoedig verdere stappen kunnen worden onder nomen. De Stichting tweede kleuterschool te Sluiskil, die een school voor neutraal kleuter onderwijs beheerd, zal op 1 ja nuari haar werkzaamheden beëindigen. Daar er genoeg belangstelling is voor het desbetreffende neutrale onderwijs zal de gemeente de school voortzetten. De raad ging akkoord met het voorstel om te komen tot de stichting van een openbare kleuterschool te Sluiskil. Voor stellen tot voorlopige plannen voor onteigening van gronden nabij de Inl dustrieweg in de Nieuw Neuzenpoider, respectievelijk t.b.v. de aanleg van een nieuwe verbindingsweg tussen het kanaal van Terneuzen en de Nieuwe Kanaal- brug ten noorden van Sluiskil, en voor de vestiging van een petrochemische industrie in de Nieuw Neuzenpolder, werden goedgekeurd. De raad verleende zijn goedkeuring aan het zelfstandig maken van de Schip- pèrsschool, waarvan de heer W. B. van Leeuwen tot hoofd werd benoemd. Een gedeelte van de voormalige Her vormde school zal in gebruik worden gegeven aan de vereniging voor Chr. schoolonderwijs. Deze vereniging zal waarschijnlijk zes lokalen in gebruik nemen. Het is -nog niet bekend wat met de overige drie zal gebeuren. Een voorstel tot verkoop van grond gelegen in de Serlippens- polder aan de N.V. Handelmaat schappij Terneuzen, werd even eens goedgekeurd.- Advertentie tegen hem een geldboete van tweeduizend gulden, subs, twee maanden hechtenis en twee jaar ontzetting uit de bevoegdheid in Nederland een motorvoertuig te mogen besturen. Uitspraak over veertien dagen. O. was in de afgelopen zomer met zijn gezin in Domburg. Men genoot van de vakantie en op een middag wilde men een tochtje maken naar Antwer pen. Het was vrij druk op de weg van Middelburg naar Bergen op Zoom. Op de Kreekrakdam probeerde O. enkele voor hem rijdende auto's in te halen. Toen hij achter een vrachtwagen reed en naar links uitweek om ook deze auto te passeren, kwam hij op het linker weggedeelte op het moment dat Voor ting uit tegenovergestelde richting na derde. De officier van justitie meende dat de Duitser te dicht achter de vrachtwa gen had gereden en daardoor niet had gezien dat Voorting naderde. De bot sing. die ontstond, had de dood van Voorting tot gevolg. De Duitser was zeer onder de indruk van het gebeurde. Hij betuigde zijn deel neming met de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer en de verdediger [mr. J. J. van der Weel, die eveneens een wetkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties damesmodekleding van Middelburg, Markt 15 Breda, Karrestraat 17 Tilburg, Heuvelstraat 96 van deelneming getuigde, deelde mede dat men hoopt de weduwe door fi nanciële hulp althans iets te vergoeden. De verdachte zei ten slotte zich schul dig te voelen. Hij verklaarde nog nooit eerder voor het begaan van een ver keersovertreding met de rechter in aan raking te zijn geweest. „Ik zal nooit meer vergeten betrokken te zijn geweest bij een dodelijk ongeval. Ik besef, dat ook de Hoogste Rechter mij eenmaal hiervoor ter verantwoording zal roepen." Sprekers De officiële opening van de nieuwe ulo-school betekende in feite een aan eenrijging van verschillende handelin gen. In het maatschappelijk centrum aan de Noordweg, waar het gezelschap van genodigden bij elkaar kwam, begon burgemeester L. Cnossen namens het gemeentebestuur met de overdracht van het complex aan het schoolbestuur. Daarna was de daad aan de Commis saris der Koningin, die in de stromende regen de sleutel kreeg aangeboden van de meisjes Ina v. d. Berg en Mies Don en vervolgens de toegangsdeur ontsloot. De plechtigheid was hiermee echter niet ten einde. Want in de hal drukte de Commissaris nog op een bel, waar door de sirene begon te loeien. En dat De Luxaflex-zonwering en de gor dijnen van de nieuwe ULO-school te Krabbendijke werden geleverd door Meubelhandel en Woningsfofferij Noordweg 8 Krabbendijke Telefoon 0 1134—445 De nieuwe Rehobothschool te Krabben dijke is gisteren door de commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geopend. Bij de foto: De commissaris tijdens zijn openingsrede. Links enkele van de 105 leéllingen van de schooldie allen de opening bijwoonden. Na de .officiële openingsplechtigheid voerden nog tal van sprekers het woord. Wij noemen: de inspecteur van het la ger onderwijs, de heer Frantzen, de heer B. de Jonge, namens de vereniging voor Chr. Mulo, ds. L. Rijksen. uit Rotter dam, namens de vereniging voor geref. schoolonderwijs, de heer P. Kuijt, di recteur van de kweekschool in Gouda en tot de heer H. Don, hoofd van de uloschool. VLISSINGEN. Oscar heeft een trein zonder wielen. Dat geeft niets, want heel de wereld komt naar Oscar toe. Chinezen en Japanners, Duitsers, Zweden en Argentijnen. „Ha, Oscar!f' zeggen zij als ze binnenko men. Oscar lacht vriendschappelijk. Ze hebben elkaar nog nooit gezien.... Het vreemde van dit verhaal is, dat Oscar helemaal geen Oscar heet en dat de trein niet alleen wielloos is, maar de wagens zelfs in een kruis vorm heeft staan. Dat doet echter al lemaal niets af aan „Oscars Shipsto- res", een woord dat met grote letters op de oude beestewagens staat. Oscar is een,Vlissinger die een wa renhuis heeft wa?r de meeste Schelde- stedelingen nog nooit iets hebben ge kocht. Dat zal wel zo blijven omdat Os car alleen zaken doet "net zeelieden van de hele wereld. Voor Chinezen die in Vlissmgen. boodschappen willen gaan doen. Voor Italianen die in Holland ner gens een echte Italiaanse trui kunnen krijgen. Uitgezonderd bij Oscar dan. Het warenhuis bestaat uit een paar oude veevervoer-spoorwagens. Oscar stoort zich niet aan winkelsluitingswet ten. Dag en nacht is hij open. Het kan gebeuren, dat er 's nachts om twee uur een schip binnenloopt in de haven van Vlissingen. En dat dit schip om zeven uur weer weg moet. De bemanning heeft dan even tijd om te gaan passagieren. Bij Oscar kunnen ze terecht. Eigenlijk heet hij de heer C. Stroo jr De naam Oscar kozen de klanten toen hij nog een klein verkopertje met een bakfiets was, elf jaar geleden. ,Ah Oscar!" was tevens voor de leerlingen het mo ment, dat zij het schoolgebouw mochten binnentreden. Want ook zij mochten ge tuige zijn van de korte, maar krachtige toespraak van de Commissaris. Toespraak Het schilderwerk van de nieuwe ULO-school te Krabbendijke werd verzorgd door schildersbedrijf Dorpsstraat 17 tel. 01134—506 - Krabbendijke Jhr. de Casembroot noemde Krabben dijke een van de weinige plattelandsge-" meenten met een welvarend en bloeiend bestaan met een brede basis: landbouw en industrie. Verder memoreerde de Commissaris, dat hij voor de vijfde maal in Krabbendijke „optrad" en hij verheelde ook niet te zeggen, dat hij nog nooit zoveel te maken heeft gehad met de scholen in Krabhedijke. „Ik heb zelfs een vergeefse tocht naar Den Haag gemaakt voor het behoud van de kweekschool", Jhr. de Casembroot toon de zich verheugd, dat de streekschool ook wordt bezocht door kinderen van andere kerkgenootschappen. ,,Ik ben daar oprecht blij mee". Een speciaal woord had de com missaris voor de jongens en meisjes: Besef goed, dat jullie God moeten danken voor de opvoeding van je ouders en op school, in vrijheid van geloof (herinnerend aan de toestand achter het IJzeren Gordijn). En als jullie de school verlaten wees jullie geloof dan trouw en draag het uit tot aan de einden der wereld". f» m De bemanning van een Frans schip riep. toen hij met z'n spulletjes aan boord kwam: „AhOscar!" Waarom ook niet, dacht de heer Stroo. Het ge volg is, dat bijna niemand meer weet wat die letter C. voor Stroo betekent. Ik kan u helaas niet vertellen wat het grootst is bij Oscar: zijn winkel-assor timent of zijn serie interessante beleve nissen. Want om die laatste allemaal te horen, zou ik een hele dag moeten ne men. Als u nu weet dat Oscar haarwater én fietsen, seheerapparaten en dames truien, zuid-westers en chocola ver koopt. dar. kunt u zelf wel bedenken, hoeveel sterke verhalen Oscar kan ver tellen. Allemaal echt gebeurd, in elf jaar tijd. 't Is machtig interessant werk. zegt Oscar. Altijd andere mensen, altijd an dere reacties. Maar denk niet, dat de service daar onder lijdt. Want een reputatie onder de zeelui is nog veel gevoeliger dan die on der een normale klantenkring. Zeelui ko men elkaar over de hele wereld altijd weer tegen, en ze monsteren dan op de ene, dan weer op de andere boot. Zo zijn zeelui, je moet ze leren ken nen. Je moet weten hoe je een Grieken hoe je een Fin moet aanpakken. En je moet ook weten wat je van ze moet aan pakken. Oscar weet dat. Hij neemt in zijn „stores" 96 soorten geld aan. Hij kent de koersen allemaal uit zijn hoofd. Gelukkig behoeft hij niet alle 96 soor ten door elkaar te gebruiken. Want meestal komen er mensen van een schip, die de koop afdoen met zo'n stuk of vier muntsoorten. Oscar weet het altijd, als er een schip binnenloopt. Hij haalt de bemanning op in zijn bestel wagen, of hij komt met zijn spullen naar de boot. Vaak voor niks, maar hij blijft vriendelijk. Comedie Zo vriendelijk, dat hij als hij even kan. zieke buitenlandse zeelui opzoekt, als ze ihet ziekenhuis in Vlissingen liggen. Hij brengt ze bloemen, fruit, boeken, praat met ze (in een van de zes talen waarin hij zich verstaanbaar maakt) en is in het voor hen vreemde Holland, hun enige vriend. Goodwill kweken, al lemaal goodwill. Ik speel eigenlijk voortdurend co medie, zegt hij opeens. En het is alsof hij zijn Oscar-masker afrukt en opeens meneer C. Stroo jr. wordt. Maar 't is wel een leuk soort come die Stopnaald S er nice tot in het oneindige, ver telt Oscar. Ze belden me eens een keer op uit Sluiskil, van een tanker. „Oscar, we hebben een stopnaald nodig. Kan je die niet even brengen?" Óscar beet zich op de lippen, maar hij zei: „Ik iffy kom". „Hoe laat vertrek je dan uit si is. Vlissingen?" „Om half zeven". Oscar was woedend op de lui van die tan ker die de idiote vraag hadden ge daan, en op zichzelf, omdat hij „ja" had gezegd. Maar om vijf voor half zeven werd er gebeld. Of hij behalve die stopnaald ook nog....Hij kreeg een bestelling ter waarde van driehonderd gulden..,. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts ƒ1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent*) per maand a ƒ2.43») per kwartaal a ƒ7. Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3