Zwem bond is paraat D Martinez HUIS 3 Irene Jansen zegevierde jaebtspringconcours in Onderzoek naar bestrijding plaatgronden hoopgevend Damspelers in Rusland zien nieuwe wegen GROOTMEESTER BISQUIER BLEEF OUDE STIJL TROUW Vereniging beroepsrenners vastere vormen krijgt N' door Zeeland Zaterdag 2 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 De uitzondering Van overal Kostbaar Drie interlands K.N.Z.B. ziet verder Verklaring van ir. H. Bos Vergadering in Breda op 14 december De heer SHillebrand neemt afscheid van de smedenbond Een prachtig geschenk voor „hem"! Bondsteams zaalhandbal in oefenwedstrijd Oppassen geblazen DIEFSTAL: ACHT MAANDEN GEËIST Van een onzer verslaggevers E TIJD GAAT SNEL, de tijd is kostbaar. Het mag misschien dan nog lang schijnen eer de Olympische toorts in het Olympisch stadion van Tokio wordt ontstoken nog bijna drie jaar in werkelijkheid is die periode betrekkelijk kort. Kort na de Spelen van Rome in 1960 werd door tal van sport leiders verkondigd: „We moeten nü reeds met de training voor Tokio beginnen; een Olympiade duurt slechts vier jaar; we staan voor de Spelen van Tokio vóórdat we het weten". Veertien maanden geleden werd dat gezegd en wat is er in die richting in de Nederlandse sportwereld geschied met het oog op Japan? Niets, althans héél weinig. aan Siep Bolman op haar program ma heeft staan. De leden van de centrale zwemtrai- ning komen ook onder medisch toe zicht. Grotendeels zijn zij reeds een middag in een ziekenhuis te Utrecht bij de medische commissie van de zwembond gewenst. Het fysisch en psychologisch onderzoek dat daar door verschillende psychologen en artsen wordt ingesteld is niet louter een sportkeuring. Het is op meer we tenschappelijke basis geschoeid en zal van tijd tot tijd steeds weer herhaald worden. Een SPORTBOND is inmiddels tot daden gekomen: de Konink lijke Nederlandse Zwembond (KNZB). In het overdekte vijftig- meterbad te Rotterdam is een be gin gemaakt met de wekelijkse trai ning van een geselecteerde ploeg; een training, die niet alleen op de Europese kampioenschappen van volgend jaar gericht is, doch ook een training die zal doorgaan tot de Olympische Spelen van 1964. Week in week uit zullen de gese lecteerde Nederlandse zwemsters en zwemmers honderdvijftig minu ten bijeenkomen mèt hun clubtrain- sters en -trainers, voorlopig onder leiding van de heer P. Verwoerd uit Dordrecht. Na maart van hèt volgende jaar gebeurt dat onder su pervisie van de Australische zwem coach Forbes Carlile. yE WAREN er uit alle windstre- ken van Nederland; uit Gronin gen en Amsterdam, uit Maastricht en Den Haag, uit Naarden vreemd genoeg niét uit Bussum en Eindhoven. Het waren vele bekende gezichten, maar ook „tot onze grote vreugde" zoals de heer S. Bolman in zijn korte toespraak zei veel onbekende gezichten. Jong talent dat toekomst in zich bergt; jonge trainsters en trainers met jonge pupillen, maar ook be kende gezichten uit de Nederlandse ,,zwemkweekscholen" die tijdens de trainingsbaantjes grootheden als Cockie Gastelaars, Tineke Lager- berg, Bettie Heukels, Korrie Win kel en Ronnie Kroon onder hun hoede hadden. Een KOSTBARE AFFAIRE dus, het naar Rotterdam laten komen van al die zwemsters en zwemmers, van al die trainsters en trainers. Subsidies voor het trainingsfonds van de KNZB laten dit echter toe en tot de laatste cent worden die subsidies gebruikt om de veelbelovende krachten in de nu begonnen centrale training onder te brengen. Het is overigens niet het enige punt dat de sportcommissie van de KNZB waarin voorzitter Wim de Boer zijn functie binnenkort zal overdragen VERDER IS de sportcommissie bezig in de komende jaren de beste zwemsters en zwemmers op grote wed strijden in het buitenland geplaatst te krijgen. Het programma voor de Nederland se zwemploeg bestaat voor 1962 alleen uit drie interlandontmoetingen in Ne derland, tegen Zweden, Italië en West- Duitsland. Er gaat geen volledige Ne derlandse vertegenwoordiging naar het buitenland; om dat tekort aan te vul len derhalve individuele deelneming aan belangrijke wedstrijden over de grenzen. Daarbij wordt tevens op de datum gelet. De Olympische Spelen 1964 vdn To kio zullen in het najaar worden ge houden in verband met de klimatolo gische omstandigheden in Japan. Het streven van de sportcommissie is er nu op gericht de landenwedstrijden in Nederland en de individuele deelne ming aan buitenlandse wedstrijden zo laat mogelijk in het jaar te laten val len. Langzaamaan dus werken naar een topvorm van zwemsters en zwem mers die in het najaar moet vallen. DE KNZB heeft, niet alleen met de plannen die op papier staan, be wezen door het instellen van de cen trale training vooruit te zien. Zij is kennelijk niet van plan met magere resultaten voor de dag te komen; zij beijvert zich de prestaties van Neder landse zwemsters en zwemmers om hoog te jagen; nu reeds, drie jaar voor de Olympische Spelen. Het is een streven dat in de Neder landse sportwereld alom navolging verdient wil ons land niet met een even mager resultaat van de Olympi sche Spelen terugkeren als vorig jaar uit Rome: drie Olympische medailles, van twee zwemsters (Marian Heems kerk en Tineke Lagerberg) en een zwemmer (Wieger MensonidesL... Foto boven: Ook de trainsters en trainers van de leden van de Nederlandse selectieploeg zullen geregeld naar Rotterdam komen. Zü zullen van gedach ten wisselen over allerlei pro blemen rond de training. Zo waren er ook: v.l.n.r. Wil Storm (Het IJ), Tine Leeuwis (HDZ), Riet Rosier (Het Gooi) en Ada den Haan (PSV). Foto onder: Cockie Gastelaars neemt glimlachend raadgevin gen van haar trainer in ont vangst GOES. Op een gisteren in het Landbouwcentrum gehouden vergadering van de Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland heeft ir. H. Bos van de cultuur technische dienst in een inleiding over het typisch Zeeuwse ver schijnsel van de plaatgronden verklaard dat de resultaten van een onderzoek naar de bestrijding hiervan hoopgevend zijn. In zijn lezing, getiteld ..Landbouwkun dige verbetering van de plaatgronden" zette ir. Bos uiteen hoe de verdrogings- verschijnselen van de plaatgronden kunnen worden bestreden. Door middel van dia's verduidelijkte hij zijn betoog. In Zeeland behoort ongeveer 17 pet. of 31.858 ha van de grond tot de zoge naamde plaatgronden. Dit zijn land bouwgronden waarvan het kleidek dun ner is dan 80 centimeter. Voorts zijn er plaatgronden met een te diepe grond waterstand. De werkgroep die in 1959 met een onderzoek is begonnen om een methode te vinden deze grond te ver beteren is tot de conclusie gekomen dat er drie mogelijkheden tot verbetering bestaan. Mogelijkheden Ervan uitgaande dat het grondwa ter naar de wortels kan worden ge bracht of dat de wortels naar het grond water kunnen worden gebracht ontdek te men twee manieren tot verbetering: de scheiding van de dunne laag klei met het daaronder liggende zand weg- halen door de grond te mengen en het op hoger peil brengen van het grond water door te stuwen. Verder is er een combinatie van beide methoden moge lijk. Deze mogelijkheden heeft men on derzocht op de proeftuin te Wilhelmina- dorp. De resultaten van dit eerste on derzoek zij al succesvol hoewel de on derzoekingen nog niet als afgesloten kunnen worden beschouwd. De aanlei ding tot de proefnemingen vormden vooral de moeilijkheden met de grond rondom de Braakman binnen het ter rein van het Waterschap 't Vrije van Sluis. Landbouwers die met plaatgron den hebben te kampen wordt overigens aangeraden, alvorens mengwoelen of stuwen te gaan toepassen de eerste ad viezen niet blindelings op te volgen, maar goed de structuur van de grond te laten onderzoeken. Belangrijk is bo vendien of de kosten opwegen tegen de eventuele winst, m.a.w. of het wel ren dabei zal zijn. Op deze vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Kakebeeke, waren aanwezig het be stuur van het Provinciaal Onderzoek centrum en tal van dijkgraven en hoof den van technische diensten. De heer ir. J. A. van 't Leven uit Wageningen hield nog een lezing over de problemen rond de watervoorziening van land- en tuinbouw uit het Zeeuwse meer". BREDA (ANP). De plannen om te komen tot de oprichting van een vereniging voor beroepsrenners en on- afhankeiijken hebben vaste vormen aan genomen. Wim van Est, de initiatief nemer, heeft tezamen met drie wielren ners, Jo de Roo, Michel Stolker en Piet Rentmeester, een commissie gevormd, die zich heeft beziggehouden met de ve le problemen, die de beroepswielersport tegenwoordig opwerpt. De commissie heeft besloten alle profs en onafhankelijken bijeen te roe pen voor een vergadering op 14 decem ber in Breda. Men hoopt tot oprichting van de vereniging te kunen overgaan. De behoefte van het zich verenigen De Christelijke Besturenbond afde ling Axel hield op 28 november 1961 een culturele avond in de grote zaal van ..Het Centrum" te Axel. Spreker op deze avond was de secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer P. Tjeerdsma. Na de pauze trad een amu sementsgezelschap uit Sluiskli op. MIDDELBURG. De voorzitter van van Smeden, constructie en machine- reparateurs in Nederland de heer S. Hillebrand, zal vanmiddag in het Schut tershof afscheid nemen van de organi satie, waarin hij een groot aantal jaren een vooraanstaande rol heeft vervuld. De heer Hillebrand, die vanwege zijn verdiensten voor de bond drager is van een hoge koninklijke onderscheiding, acht de tijd gekomen hij is 72 jaar om de voorzittershamer aan een jon gere kracht over te dragen. De heer Hillebrand werd in 1920 lid van de afdeling Middelburg. Zeven jaar later kwam 'hij in het bestuur. In 1931 werd hij benoemd tot vice-voorzitter en acht jaar later tot voorzitter. De scheidende praeses van de afde ling Middelburg was lange tijd lid van het hoofdbestuur van de BSCM. Hij ook erelid. wordt de laatste tijd steeds sterker ge voeld als gevolg van de groter gewor den invloed van de extra-sportieve merken. De moeilijkheden, die tal van renners met het afsluiten van contrac ten hebben, maken een juridisch advi seur noodzakelijk en ook de .steun van een medisch adviseur is volgens de commissie onmisbaar. Verder zijn er dan nog diverse alge mene wensen op sociaal terrein en de verzekering. Het voornaamste doel van de vereniging zal toch in elk geval zijn de beroepswielersport op een hoger plan te brengen een en ander in nauwe samenwerking met de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie. door J. M Bom REEDS enige malen hebben wij gewezen op diverse oor zaken, waardoor de ontwik keling van het damspel in landen als Rusland een grotere vlucht neemt dan in bijvoorbeeld Neder land. Wij wezen op het verschil in omstandigheden bij de spelers, de intensievere training, de betere li chamelijke conditie en de steun die de sportmensen in een land als Rus land van staatswege ontvangen. Daarnaast is er nog een factor (wellicht de belangrijkste), die de Russen een enorme voorsprong o-p ons geeft: de zucht naar grotere kennis van het spel, dat nog zov-eel geheimen voor ons verborgen houdt. ZOEKEN EN TASTEN TIOORTDUREND zien wij, vooral bij de Russische spelers, een zoeken en tasten naar nieuwe wegen. Zij spe len systemen, die vooraf al door ons, op grond van onze gevestigde inzich ten, worden afgekeurd. Een mooi voorbeeld hiervan is on derstaande partij uit het toernooi te Yalta, waarin Korchow (wit) en de Sowjetkampioen Andreiko (zwart) el kaar op een gebied bestrijden, dat in Nederland vrijwel nimmer wordt be treden: 1. 32—28 17—22; 2. 28x17 11x22; 3. 37—32 6—11; 4. 41—37 12—17; 5. 46—41 8—12; 6. 32—27 2—8; 7. 38—32. Zien wij dit ooit op de Nederlandse wedstrijdborden verschijnen? 719—23; 8. 43—38 1—6; 9. 4943 14—19; 10. 33—28 22x33; 11. 39x28 17—21. Merkwaardige opvatting: de witte linkervleugel wordt hiermede volko men lamgelegd (op 31—26 volgt 10 14. 26x17, 11x31. 36x27 16—21, 27x16. 18—22, 28x17, 12x21, 16x27, 23—29 met dam), maar de eigen korte vleugel is tevens volkomen onspeelbaar, omdat in het verdere verloop zowel 1117 als 1217 onmogelijk zijn. Beiden trekken hiervan de consequentie; zij vechten het uit aan de andere zijde van het hord, zij willen weten! 12. 38—33! 10—14; 13. 34—30! 20—24; 14. 42—38 14—20; 15. 30-25 9—14; 16. 44—39 4—9. (Advertentie) DEN HAAG, (ANP). Vandaag worden in de Houtrusthal in Den Haag zaalhandbal oefenwedstrijden gespeeld tussen de Neder landse bondsploegen (dames en heren) de vertegenwoordigende teams van district West B. Voor de dames-bondsploeg zijn uitgenodigd. Gien van Maanen (Athleta), Wil Giebels, Noortje Bos en Ria Samson (De Bhnkert), Tjits de Groot (Sparta), Carla Oldenburg en Marjolijn Das (Hygiea, Den Haag). Nel van Hooff en Adriana Buron (WLC-DES), Annie Kusters (V en L). Tilly Hoogerhuis, Willie de Mare en Alie Kanne (Zeeburg. Trynie Blom {Actief, Deventer). Lenie Opveld (Swift, Roer mond), Ineke Boom (AVA). Ada Welp (IEV), Dinie Verhoeven (Volt) en Wil Gillis sen (Niloc). Voor de heren-bondsploeg zijn gevraagd Rinkel (Aalsmeer), Mulder (Swift, Arnhem) Botterman (Operatie), Cantelberg en Maas (Sittardia), Sampon (Olympia, Groningen) Veen (Jahn 2), Van Oostenbrugge (Sport Ver.), Mastenbroek, Horselenberg en Kui pers (Olympia, Hengelo), Jonkers (DES) Maessen (Stratum Meteoor). De Haan (Hel las). Kruisman en Vermeer (BI Wit). De Niloc spelers v. d. Heyden, Ridderbos, Gillissen v.d. Boom en Pont zijn verhinderd daar Ni loc in Duitsland aan een toernooi deelneemt. Hier zouden wij ongetwijfeld 27—22 gespeeld hebben in een poging, de rechtervleugel mobiel te maken en wij menen zelfs, dat dit ook sterker is danehet. door wit in de partij ge speelde. Wit wil echter ten koste van alles aan de weet komen, wat zwaar der weegt: zijn eigen zwakte links of die van zwart aan dezelfde kant! 17. 40—34 24-30; 18 35x24 20x40; 19. 45x34 21—26; 20. 47-42 15—201? Ook zwart schuwt de strijd niet: Op 1420, 25x14 en 9x20 wordt 2722 18x27, 31x22 een wezenlijke bedreiging voor het zwarte spel. 21. 33—29! 5—10; 22. 39—33 10—15; 23. 34—30 23x34; 24. 30x39 18—22. Na 1823 is er voor zwart mets te bereiken, omdat wit na 3934 zich steeds kan losmaken, wanneer zwart veld 24 bezet door 3329 enz., terwijl bij bezetting van 18 wit weer ver volgt met 2722 eveneens met goed spel. Hier is de grote strijd eigenlijk al gestreden en noch wit, noch zwart heeft nadeel van zijn zwakte ondervon den. Wel zijn er nieuwe gezichtspunten gekomen en is gebleken, dat wel dege lijk nog heel veel nieuwe wegen be wandeld kunnen worden, zonder dat we bang behoeven te zijn „wegge vaagd" te worden! Waar blijven de Nederlandse jonge ren met zulke frisse ideeën? door H. Kramer "A afloop van de Tweede Wereldoorlog doken er in de Verenigde Staten van Noord-Amerika een aantal veelbe lovende jonge schaakspelers op. Onder hen. waren de ge broeders Byrne, George Kramer en Arthur Bisquier. Deze jonge spelers beschikten over een buitengewoon scherpe speelwijze. Terwijl in de loop der jaren allen water in de wijn deden en op meer positionele wijze hun doel trachtten te bereiken, bleef Bisquier zijn oude stijl trouw. Hij leed er af en toe een fikse neder laag mee, maar vaker boekte hij verrassende overwinningen. In 1950 werd hij internationaal meester door zijn overwinning in het toernooi te Southsea; enkele jaren geleden werd hij tot inter nationaal grootmeester benoemd. f>ISQUIER is een typische verte- ■*-* genwoordiger van de Ameri kaanse schaakstijl: tegen de Russen moet men oppassen om niet in een thuis geanalyseerde variant te ge raken, tegen de Amerikanen moet men af en toe de stukken tellen, anders loopt men de kans dat door een of andere geraffineerde wending plotseling een stuk verloren gaat. Bisquier heeft kort geleden aan twee zeer sterk bezette Europese toernooien meegedaan: te Bied, waar hij een fraai resultaat behaalde en te Boedapest waar de resultaten minder opvallend waren. Hieronder zien we Bisquier een op zienbarende partij winnen van de Rus sische grootmeester Taimanov. Wit: BISQUIER. Zwart: TAIMANOV.' Koningsindisch. (Boedapest 1961). 1. d2d4, Pg8—f6 2. c2—c4, g7—g6 3. Pbc3, Lf8g7 4. Pgl—f3, 0—0 5. Lel—f4, d7—d6 6. h2—h3, Pf6—d7 7. Ddld2, Tf8e8 8. Lf4—h6, Lg7—h8 9. e2e4, e7—c5 10. d4—d5, Pb8—a6 11. Lfl—d3, Pa6—c7 12. 0—0, a7—a6 13. a2—a4, e7—e5 14. Pf3—h2 (Stelt een kleine val: na het aanval lende 14Dh4 verliest zwart door 15. Lg5, Dh5 16. Le2- plotseling de dame) 14Lh8—g7 15. Ph2—g4, Lg7xh6 16. Pg4xh6t, Kg8—g7 Stelling na 16Kg7. 17. f2—f4!? (Dergelijke verrassingen zijn een specialiteit van Bisquier. Het offer is waarschijnlijk niet correct, maar het is wel uiterst gevaarlijk.) 17Kg7xh6 18. f4xe5t, Dd8—g5 19. Tfl—f4!? (Onvoldoende is 19. Dxg5t, Kxg5 20. exd6, Pe5 21. Le2, Pe6! 22. dxe6, Lxe6 met gunstig spel voor zwart.) 19Te8xe5! 20. h3ll4, Dg5d8 21. Tf4xf7f, g6—g5 22. Tal—fl, Pc7—e8 23. Pc3e2, Kh6—g6 24. Tf7—f5, h7—h6 25. h4xg5, h6xg5 (Het ziet er nu naar uit, dat de witte aanval vastgelopen is. Met een nieuw offer sticht Bisquier echter opnieuw wanorde in het vijandelijke kamp.) 26. Pe2f4t!, g5xf4 27. Dd2xf4, Pe8—f6 28. Ld3e2, Dd8—e7? (Ziet de volgende dreiging over het hoofd. Beter was 28Dh8.) 29. Df4g5t, Kg6—h7 30. Dg5—h4t, Kh7g8 31. Tf5xf6, Pd7xf6 32. Tflxf6, De7g7.33. Tf6xd6, Lc8—f5? (Advertentie) AMSTERDAM. Het internationale indoor concours hippique in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam werd gister avond geopend met een nationaal jacht- springconcours, dat gewonnen werd door Irene Jansen met het paard Luc B. Voor dit onderdeel was op het prach tige concoursterrein (80x40 m), dat in een zee van licht baadde, een parcours ter lengte van 500 m uitgezet, dat twaalf hindernissen met in totaal veertien sprongen telde. Het moest worden afge legd in een tempo van 350 m per minuut. Het ogenschijnlijk lichte parcours be vatte toch nog verscheidene moeilijk heden en de kunst was om zoals het nu eenmaal bij een jachtspringconcours behoort door snelheid en het maken van korte wendingen een korte tijd te maken. Voor het afwerpen van een hin dernis werden zes strafseconden bij de gemaakte tijd opgeteld. De eerste van de 38 deelnemende com binaties, die een ovatie van hèt talrijke publiek kreeg, was mejuffrouw ,,Proets- ke" Arts die Teresa foutloos en in een hoog tempo over de hindernissen had gevoerd (62,9 sec). Zij kon zich echter niet lang op de eerste plaats handhaven, want vrij spoedig daarna was het een andere amazone, de bekende mejuffrouw Irene Jansen op Luc B, die met een foutloos parcours en een tijd van 61,1 sec. een nog betere verrichting leverde. Als derde klasseerde zich later D. van de Wetering met Caroline Rose (0 ft, Deze spelers alsmede v.8. Geest en Lutter 69i8 sec). S. Pruikemaker werd met (Olympia, Gr.), Vos (Jahn 2), Bakker en p>p(1 To in 7n vierde en do viifde Meyering (E en O), Boomsma (Meteoor, „,e° e Vljlï? Leeuwarden! en Smolders (PSV) zijn ult-Plaats ,was weer vooi mejuffrouw P genodigd voor .een driedaagse trainingsbij- Arts, die met Tatjana een totale tija eenkomst te Delft op 27, 28 en 29 december, van 71 sec liet noteren. MIDDELBURG. De chauffeur D. G. B. heeft een avontuurlijk leven ach ter de rug. Hij diende in het Vreem delingenlegioen, maar na zijn terugkeer in Nederland kon hij hier niet aan de slag komen, ondanks het feit dat hij zich voor verschillende beroepen had la ten scholen. Elke sollicitatie had een negatief resultaat. Toen is B., die in Vlissingen woonde, gaan stelen: in Vlis- singen betonijzer en in Middelburg ge reedschappen. Vrijdagmorgen werd hem door de president van de Middel burgse rechtbank de rekening gepresen teerd. De officier van Justitie eiste een on voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Deze verdachte kon met een niet blan co strafregister in Nederland geen werk vinden. In zijn gezin ontstonden moei lijkheden en B. ging opnieuw de ver keerde weg op. Na de diefstal is hij door de Vlissingse politie thuis gehoord. Hij lag echter met zware koorts in bed. Toen hij genezen was nam hij de wijk naar Frankrijk, waar hij chauffeur werd op internationale trajecten. Op een van zijn tochten moest hij overnachten in een Rotterdams hotel en bij een rou tine-onderzoek van de politie in de Maas stad liep B.. die in het politieblad stond gesignaleerd, tegen de lamp. Op 15 december zal de rechtbankuit spraak doen. "d f g h (Om de reservestrijdkrachten in ijltempo in het spel te betrekken, be gaat zwart een ernstige flater. Juist was 33Ld7.) 34. e4xf5!, Te5xe2 35. Td6—g6 (Alles in vliegende tijdnood!) 35Ta8e8 36. Dh4—gJ, Dg7xg6 37. Dg5xg6t, Kg8—h8 38. f5—f6. Te2xg2t 39. Dg6xg2, Te8—g8 40. d5—d6 en zwart gaf het op. CORRESPONDENTIE De heer A. C. de Groot (Harderwijk) meent dat in de partij O'KellyLan- geweg (A.D. van 11 nov. jl.) beter 30. Txf4 kon geschieden. Op 30 Lxc3 moet dan niet 31. bxc3, Txf4 maar 31. Txb4 volgen. Na het vervolg 31Lxb4 32. Df3, Df4 heeft zwart echter ook in dat geval duidelijk de beste kansen. Een personenauto reed in de sloot langs de Kanaalkade te Axel. In de auto bevonden zich een jeugdige dame en een heer. De oorzaak van hun duik is „onbekend". Zeven knapen brachten de auto weer op het droge. Op woensdag 6 december a.s. hoopt St. Nicolaas een bezoek te brengen aan ,,de Soos" in de Torenkamer van de Ne derlands Hervormde Kerk te-Axel. St. Nicolaas brengt dia's mee uit Engeland, Rotterdam en Brugge, die hij aan de aanwezigen zal vertonen. Voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige slaagde te Den Haag de heer P. M. Lamping te Middelburg. Zaterdag 2 december organiseert de Instuif Hervormde Jeugdraad om acht uur in het Koorkerkcentrum te Middel burg een Sint-Nicolaasavond. De ijsclub „Domburg" houdt dins dagavond in Tramzicht een jaarverga dering. Op de agenda staat o.a. de ver kiezing van een nieuwe voorzitter wegens vertrek van de huidige praeses, de heer H. Smit, uit Domburg. De heer Smit was hoofd van de openbare lagere school. Bij de Coöp, Boerenleenbank te Borssele is tot kantoorbediende benoemd mevrouw L. E. Soeterink-Sersansie te Borssele. De kinderpostzegel- en kinderkaar- tenaktie van de leerlingen der beide la gere scholen te Oosterland heeft een gunstig resultaat gehad. De kinderen van de Openbare Lagere school, hoofd de heer Knuijt, haalden 431 op, ter wijl de kinderen van de Christelijke school, hoofd de heer Van Dijk, een be drag groot 290 noteerden. Samen dus voor Oosterland de som van 721. Bij de postcommandant der Rijks politie te Oosterland werden de volgen de gevonden voorwerpen aangegeven, die door de rechtmatige eigenaars af gehaald kunnen worden. Het zijn: een gummi-jas, een gummi-broek, een zil veren ring met steen, een kettinkje met crusifix, een heren glacé handschoen, een paar kinderwantjes en een gebreide duimwant. 0 Voor de Culturele vereniging te Oosterland trad op de heer Willem van Iependaal uit Laren met het onderwerp: „Volkstaal en volkshumor". De belang stelling was maar matig. De opening ge schiedde door de heer Jac. van der Maas Pz., vice-voorzitter der vereniging. Verschillende facetten betreffende de taal en de humor hiervan werden be licht door de spreker. Op 18 december 1961 zal de jeugd commissie van de Anti Honger Aktie 10 x 10, bestaande uit A. Poot (voorzit ter), L. de Klerk (secretaresse). J. Roo- se (penningmeesteresse) en de leden S van Hilten. M. de Pooter, K. Rinn, ,T de Feijter. C. van Harn>J. Bakker, M Meesen en C. Naeije, worden geïnstal leerd door de burgemeester der ge meente Axel, de heer M. K. van Dijke Op 15 december 1961 organiseert de Landbouw Jongeren Gemeenschap afde ling Axel een plattelandsavond, De avond zal worden gehouden in „Hel Centrum" te Axel.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13