Tsjombe plotseling egaan reis KWESTIE YAN GEVEN EN VAN NEMEN Veiling niet veilig driemanschap voor Horlogemaker voorlopig op vrije voeten gesteld geen doorsmering geen water héél weinig benzine De Auto waarop U gewacht heeft! O'BRIEN NA EEN JAAR DIENST ONTSLAGEN PAK FINNEN NIET TE FORS AAN verrassend lage prijs3995.- RENAULT-DEALERS o.m. gevestigd te: x w GROTE FRAUDES ONTDEKT Zaterdag 2 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 V w ONTMOETING MET SPAAK-DE-BEMIDDELAAR MINDER ARBEIDERS NAAR DUITSLAND Vragen over ongelukken bij bietencampagne Bejaarde flatbewoners kregen gelijk WATEROVERLAST IN HENGELO Kritiek uit Bonn op minister De Quay Gemeenschappelijk landbouwbeleid Driehonderdduizend mensen nog in de zesdaagse Goeree-Overf lakkee fluorzout in water Verzoek tot vergoeding schadeclaim AFHANKELIJK Philips onderzoekt oorzaak tandbederf VERMISTE ITALIAAN NOG STEEDS SPOORLOOS Zes maanden wegens mishandeling Lange waarschuwt Kroesjtsjef: (Advertentie) /7'\ 1. geen smeerpunten 5. snel: t05 km/u 2. speciale vloeistofkoeling 6. felle acceleratie een vereniging van alle voordelen 7. grote bagageruimte (480 dm3) van de waterkoeling (geruisloze 8. vlakke carrosseriebodem, dus motor, comfort, rendement) en die geen vrees voor obstakels van de luchtkoeling (geen be- 9. enorm vaste wegligging door vier vriezingsgevaar) onafhankelijk geveerde wielen; 3. vijf deuren (met veilig "kinder- gemakkelijke besturing slot") 10. vaste, zeer lage onderhouds- 4. laag benzineverbruik: 1L op 17 km kosten ine!, verwarming af Amsterdam Zend mij s.v.p. de Renault 4 folder. Naam: Adres: 'Plaats: Invullen «n in open envelop (waarop postzegel van 4 et) opsturen aan RENAULT NEDERLAND N.V. Wibautstraat 224, Amsterdam. Dealer voor Z.- en N.-Beveland en Walcheren Car. „CENTRUM" Van der Vliet Cr Bak A Jac. Valckestraat 5, Goes, tel. 5352 B-dealer voor Walcheren Garage „ZEELAND", J. Sukkel Middelburg, tel. 2057 1 O Sub dealer voor Oostkapelle e.o.: w Car. W. VAN HEKKEN, tel. 569 Eigen nieuwsdienst LONDEN. Het onverwachte vertrek van president Tsjombe uit Elisa- bethstad naar Brazzaville in de aan Congo grenzende gelijknamige republiek van Tsjombe's vriend, president Abbe Joeloe, heeft gisteren geleid tot vele veronderstellingen omtrent het doel van Tsjombe's reis. Het heette dat hij de afgelopen nacht nog zou doorreizen via Parijs naar Brazilië, waar hjj zondag zou aankomen. In Londen verluidde dat Tsjombe in Parijs een ontmoeting zal hebben met Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken. Ook Bomboko, de minister van buitenlandse zaken van de Congolese centrale regering, zou bij de bespre king in de Franse hoofdstad aanwezig zijn. Spaak heeft Bom boko herhaalde malen al gespro ken toen zij on langs allebei in New York waren voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Het is bekend dat de Belgische minister van bui tenlandse zaken zich zeer veel moeite geeft om f spaak het probleem-Ka- tanga tot oplossing te helpen brengen. Deze week was hij een dag in Londen voor overleg met lord Home, zijn Britse ambtgenoot. Men kan aannemen dat Spaak met lord Home heeft ge sproken over de mogelijkheid om de premier van Nigeria, sir Aboebakar Tafawa Balewa, te vragen te bemid delen tussen Tsjombe en de centrale regering van Congo in Leopoldstad. Sir Aboebakar wordt als een neutraal politicus beschouwd; hij staat hoog in aanzien in heel Afrika. Afgezien van deze reële kans op een bemiddelingspoging, ligt het doel van Tsjombe's reis voor de hand: steun en erkenning of eventueel bemiddeling vragen van president Joeloe en in DEN HAAG. De trek van Neder landse arbeiders naar Duitsland is enigszins aan het afnemen, zo deelt minister Veldkamp de Tweede Kamer mee. Uit het grensverkeer met België komen daarentegen meer Belgen dan voorheen in ons land werken. Uit een overzicht van het aantal bui tenlandse arbeiders in Nederland blijkt dat in Italië 5150 arbeiders zijn aan gevraagd. Tot nu toe zijn 4200 man aan geworven. Aan Spanje heeft Nederland 3350 arbeiders gevraagd, van wie 1250 man zijn aangeworven. Voorts werken in Nederland dertig Grieken, dertig Por tugezen en vijftig Ieren. In Spanje wordt op het ogenblik de mogelijkheid onderzocht Spaans vrouwe lijk personeel aan te trekken voor zie. kenhuizen als verpleeghulp of huis. houdelijke hulp en voor de confectie- industrie. DEN HAAG. Het rooms-katholieke Tweede-Kamerlid de heer Van der Ploeg heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid vragen gesteld over de drie ongelukken met dodeliike afloop bij de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij Dinteloord. „Wil de minister meedelen onder wel- ke omstandigheden de drie ongelukken zich hebben voorgedaan en of in deze fabriek de wettelijke veiligheidsmaatre gelen voldoende in acht zijn genomen" zo vraagt de heer Van der Ploeg. Brazilië. Tot nu toe is Katanga nog door geen enkele staat erkend; integen deel, steeds algemener wordt de roep om onverbiddelijker op te treden tegen de afscheiding van Katanga. Oe Thant heeft gisteren in New York op zijn eerste persconferentie als secretaris-generaal van de Verenigde Naties, meegedeeld dat hij de laatste hand legt aan een plan om de resolu ties van de Veiligheidsraad over Congo eindelijk uit te voeren. Eind volgende week zou dit plan, dat o.m. de ver wijdering van buitenlandse huurlin gen in Katanga behelst, worden voor gelegd aan de raadgevende commissie voor Congo, waarin alle landen zitting hebben die troepen In het land hebben. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat men daarna het bestand zal opzeggen en opnieuw tot militaire actie zal overgaan. Oe Thant liet zich voorts laatdun kend over de Katangaanse president uit. Hij zei uit gesprekken met mensen die Tsjombe zelf kenden de indruk gekregen te hebben, dat de Katan gaanse leider een zeer onevenwichtig mens was aan wiens verklaringen men niet te veel waarde moest hechten. WAARSCHUWING Deze mening werd kennelijk gedeeld door het hoofd van de Uno-ope- raties in Congo, de Zweed dr. Lin- ner, die de leiding van de volkeren organisatie in New York in een rap port waarschuw de dat Tsjombe's beleid in Katanga nu het punt was genaderd vanwaar »n i f n k p k het niet meer mo— LINNEN gelyk 20U ziJn de negatieve krachten, die met opruiende redevoeringen waren opgeroepen, nog in de hand te houden. Linner, die binnenkort zijn taak zou opgeven om naar Zweden terug te kunnen gaan, wraakte vooral de rede van Tsjombe waarin deze de Katan- ganen had aangespoord om zich voor te bereiden op een hernieuwde strijd tegen de Uno, „nu met vergiftigde pijlen". TERUG Inmiddels is uit New York verno men dat de militaire bevelhebber van de Uno in Leopoldstad, de Ier O'Brien, van zijn taak is ontheven en naar Ier land zal teruggaan. Dr. O'Brien, wiens persoon in Congo fel omstreden was, had een jaar in Congo vertoefd, waar hij o.a. de laatste actie tegen Katanga had geleid. De vorige maand was hij naar New York teruggeroepen voor overleg met secretaris-generaal Oe Thant. Het be richt van zijn ontslag kwam kort voor O'Brien naar Leopoldstad zou terug vliegen. Hij had enkele uren eerder be kend gemaakt dat de internationale troepenmacht in Congo het recht weer in eigen hand zou nemen, wanneer de centrale regering nog langer zou treu zelen met de bestraffing van de Congo lese soldaten die verantwoordelijk zijn voor de moord op dertien Itali aanse vliegers. Eigen nieuwsdienst TILBURG De kantonrechter in Tilburg heeft beslist, dat de bejaar den die weigerden het bestuur van het bejaardentehuis De Vredeburcht in Tilburg een hogere huur te be talen, in hun flats mogen blijven wonen. Het bestuur van De Vredeburcht had de prijs wegens huur en bijkomende kosten met ongeveer twaalf procent verhoogd. Dertig bejaarden weigerden te betalen. De Huuradviescommissie vond de verlangens van het bestuur alleszins redelijk. De weigerachtige bejaarden kregen daarop de aanzegging hun flats te ontruimen. Toen zij daaraan geen gevolg gaven, maakte het bestuur de zaak bij de kantonrechter aanhangig. De bewoners trokken aan het langste eind. DEN HAAG. De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank mr. C. Dyserinck zal in hoger beroep gaan tegen het vonnis van de rechtbank in de zaak van de sabelsteek waar bij de Haagse scholier Wim Schol- te werd doodgestoken. Zoals bekend heeft de rechtbank de agent L., die ervan werd ver dacht de jongen te hebben doodge stoken, vrijgesproken. Eigen nieuwsdienst HENGELO. Verscheidene straten en tunnies in Hengelo staan onder water. De beken die van het hoger lig gende oostelijke deel van Twente en het Duitse grensgebied naar Hengelo stro men. zijn door de zware regen van de laatste dagen zo gezwollen dat zij bui ten bun oevers zijn getreden. Een deel van de verkeersweg naar Enschede is ook onder water komen te staan. Het water stijgt nog steeds. Een beek die onder de spoorlijn Hengelo Oldenzaal doorloopt, is gisteren afge damd om het water buiten de stad te houden. BONN (DPA) De Westduitse re gering uitte gisteren kritiek op mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van buitenlandse zaken zei het te betreuren dat door de Nederlandse houding de werkzaam heden van de ambtelijke commissie van de zes landen van de EEG over het Franse plan voor een Europese Unie niet voortgezet worden. Het gaat hier om de mededeling in de Eerste Kamer van de minister-pre sident dat Nederland er op staat dat Groot-Britannië deelneemt aan de voorbereiding van een politieke unie van de zes landen volgens Franse plannen. Deze kwestie moet thans worden voorgelegd aan de ministers van buitenlandse zaken van de zes op hun bijeenkomst van 10 december te Parijs. De Westduitse woordvoerder her innerde er aan dat de Britse onder minister van buitenlandse zaken, Heath, onlangs heeft gezegd dat zijn land geen uitstel van de voorbereiding van zo'n politieke unie wenst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de bedrijfstakken, waar nog geen verkorting van de werk tijd is ingevoerd, werken bijna 300.000 mensen. Dit cijfer geeft minister Veld kamp in zijn memorie van antwoord. Het lijkt de minister juist te veronder stellen, dat 1,4 miljoen werknemers, die thans 46,5 uur of korter werken, iedere zaterdag vrij zijn dan wel een vijfdaagse werkweek hebben. Met het oog op de krappe arbeidsmarkt is de arbeidsinspectie soepel in het ver lenen van overwerk vergunningen. De omstandigheden kunnen ertoe leiden dat een overschrijding van het maximum (door de S.E.R. aanbevolen) van 52,5 uur per week kan worden toegestaan. De minister meent dat bij noodzake lijk overwerk over lange duur het wel eens gewenst kan zijn periodiek werken op een zaterdag toe te staan. De arbeidsinspectie maakt in haar be leid echter duidelijk verschil tussen het incidenteel of permanent werken op zaterdag. Vergunningen voor het laatste worden voornamelijk gegeven voor on derhouds- en sohoonmaakwerk. i Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnenkort zal op Goeree-Overflakkee aan het drinkwa ter een zeer kleine dosis fluorzout worden toegevoegd als middel tegen tandbederf, vooral bij kinderen. De aanvrage om toestemming voor deze maatregel is de eerste op dit gebied, die bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid is binnen gekomen. De minister heeft de toe stemming verleend. De Gezondheidsraad heeft in juni 1960 een uitvoerig advies gegeven over de wenselijkheid om drinkwater in Ne derland te fluorideren. Dit is het beste en meest doeltreffende middel om tandbederf te bestrijden, aldus het ad vies. De regering staat nog op het stand punt dat gemeenten en provincies zelf moeten beslissen of zij fluorzout aan het drinkwater zullen toevoegen. De medewerking van het rijk gaat op het ogenblik niet verder dan het geven van voorlichting. Wel wordt bezien of er een mogelijkheid is dat het rijk in de kosten gaat bijdragen. Van onze correspondent BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap heeft gisteren bij de voort zetting van het debat over de land bouwvoorstellen van de Commissie van de E.E.G. niet veel voortgang- weten te boeken. De voorstellen over een begin van een gemeen schappelijk landbouwbeleid komen opnieuw in bespreking op 12 en daarna op 19 en 20 december. Intussen moeten de deskundigen hun best doen een uitweg te vinden uit de vele tegenstellingen, die gisteren nog even talrijk waren ais donderdag. Dui delijker dan ooit is, dat geen lid-staat bepaalde verlangens in de ene agra rische sector zal prijsgeven tenzij het er in een andere sector iets voor terug krijgt. Overeenstemming over het hef- •DARENDRECHT. restatie van de Eigen nieuwsdienst - Met de ar- groentehande- laar W. S. uit Maasdam heeft de rijkspolitie te Barendrecht een complot ontmaskerd dat de coöpe ratieve tuinbouwveiling Baren drecht en Omstreken voor een be drag van 34.000 gulden heeft bena deeld. Uit een telling van het aantal lege kisten, in omloop bij de veiling, was een tekort van enkele duizenden kis ten gebleken. De politie werd in het onderzoek gemengd. Aan het licht kwam toen dat de groentehandelaar in enkele jaren tijds tienduizend kis- tenbonnen had ingeleverd, waarop reeds eerder het statiegeld van twee gulden per kist was uitgekeerd. Hij inde daarmee een bedrag van twintig duizend gulden. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat de veilingbediende T. uit Ridderkerk met S. onder een hoedje had gespeeld en hem de reeds ingele verde kistenbonnen had verschaft. T. werd eveneens gearresteerd. Bij een controle van administratie bleek, dat hij ook daarin had geknoeid, zodat de veiling voor een bedrag van nog eens veertienduizend gulden werd bena deeld. 'Nadat S. en T. voor de officier van justitie te Rotterdam waren geleid bleek dat T. ook betrokken was bij een fraude, waarvan een op het ter rein van de veiling gevestigde firma voor 2400 gulden het slachtoffer werd. Samen met de arbeider S. uit Baren drecht, in dienst van deze firma en een tweede inwoner van Barendrecht, B. geheten, leverden zij valse veiling- briefjes in op naam van de firma. Het geld dat door de firma overge maakt werd aan de veiling, stak T. in zijn zak. Tenslotte kwam uit, dat de arbeider groenten leverde aan de reeds eerder gearresteerde handelaar uit Maas dam. Die verkocht deze groente, bui ten medeweten van de firma, op de markt in Rotterdam: dit leverde bei den nog eens 3500 gulden op. DELFT. De kernreactor in Delft is door de storm van gisternacht be schadigd. Van de aluminiumbekleding van de reactor, die gebouwd wordt voor de Technische Hogeschool, werden 22 platen losgerukt. Ze kwamen te recht in een weiland aan de rijksweg Den Haag-Rotterdam. Er ontstond in de bekleding een gat van zestig meter. Onderzocht wordt of alleen de storm de oorzaak is van de schade. De reac tor zou bij de bouw berekend zijn op windkracht twaalf. fingensysteem voor de graansector zal er eerst komen Gp heit moment, dat er overeenstemming bereikt is over de ordening van de markt der vereve- ningsprodukten of over groente en fruit. Minister Marijnen heeft gisteren duidelijk gemaakt, dat hij zijn instem ming met de voorstellen van de Com missie afhankelijk maakt van overeen stemming in de raad over de beginselen van een zuivelbeleid. Daartoe heeft de Europese Commissie echter nog geen voorstellen ingediend, doch op uitnodi ging van de Franse minister Pisani heeft commissaris Mansholt op korte termijn voorstellen toegezegd. Duidelijker dan ooit is bovendien, dat overeenstemming over het gemeen schappelijke landbouwbeleid eerst mo gelijk zal zijn als voortgang is gemaakt met het kartelbeleid, waarover de ministerraad vandaag vergadert en over de nieuwe politiek van de E.E.G. ten opzichte van de Afrikaanse gebie den, die de raad volgende week zal bezighouden. Van onze correspondent EINDHOVEN De medische dienst van Philips gaat samen met de Maat schappij tot bevordering van de tand heelkunde de oorzaken van het tand bederf onderzoeken. Het onderzoek zal achttien jaar duren. Op het ogenblik is men druk bezig grote groepen kinderen en baby's te recruteren wier tanden op een speciale manier zullen worden behandeld. De ouders zullen adviezen krijgen over de voeding en over het geven van fluor. Voor de duur van het onderzoek zal de medische dienst van Philips het gebit behandelen. Zij zal ter vergelijking de gebitten controleren van kinderen die niet op deze speciale wijze worden behandeld. De dienst is tot het plan gekomen om dat op het gebied van de bestrijding van tandbederf overal ter wereld slechts in cidentele onderzoeken worden verricht. Zij wil op deze manier het voorkomen van tandbederf in de toekomst mogelijk maken. "pARIJS. Sergio Squazzardi, de Italiaanse horlogemaker, die aanvankelijk sterk ver dacht is van medeplichtigheid aan de verdwijning van en de mogelijke moord op zijn land genoot Bruno Colombo, is voor lopig vrij. De Franse politie had hem na zijn vrijwillige melding een etmaal vast gehouden, maar omdat er toen nog niet voldoende materiaal uit Amster dam was om hem langer in verzeker de bewaring te houden is de man op vrije voeten gesteld. Hij heeft wel zijn adres achtergelaten. Twee Amsterdamse rechercheurs zullen Sergio vandaag in Parijs een verhoor afnemen. In deze vreemde verdwijningszaak is nog steeds geen slachtoffer gevon den: bij het dreggen in het Noordzee kanaal werd het lijk van de vermiste Italiaanse 'zakenman niet opgehaald. Een aanknopingspunt is de witte Alfa Romeo, die in Den Haag werd teruggevonden. Er zaten bloedvlekken op de voorbank en een kogel was blijkbaar tegen de binnenkant van het dak afgeschampt. De wagen is aan de binnenkant minutieus nagezocht door deskundigen van het Gerechtelijk Laboratorium. Het bloed zou afkomstig kunnen zijn van Colombo. De bloedgroepen van de ouders komen overeen met het in de auto gevonden bloed, maar geven le weinig zekerheid, omdat deze bloed groepen zo algemeen zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer heeft de minister van defensie gevraagd schadevergoeding te geven aan de heer Ph. J. van Antwerpen uit 's-Gravenzande. Op 29 december vorig jaar sprongen zijn winkelruiten, omdat een straaljager van de Nederlandse luchtmacht boven het dorp de geluidsbarrière doorbrak. In het plaatsje sprongen meer ruiten. De staatssecretaris van defensie, de heer Calmeyer, heeft de schadeclaim oorspronkelijk afgewezen. Bij het houden van militaire oefeningen handelt de staat niet onrechtmatig. Bovendien zou, vol gens de bewindsman, niet zijn gebleken dat het vliegtuig de schade heeft ver oorzaakt. De commissie gaat met dit betoog niet akkoord en stelt de Kamer voor de minister uit te nodigen te bepalen dat schade, toegebracht doordat vliegtuigen de geluidsgrens doorbreken, van rijks wege wordt vergoed. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Nadat hij begin mei ontslag had gekregen, had de 56- jarige Amsterdammer C. B. in een zwaarmoedige bui zijn echtgenote met een schraapstaal ernstig gewond. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee- jaar, en aftrek van voorar rest. De eis van de officier van justitie was geweest twaalf maanden met af trek van de vier maanden voorarrest. De resterende acht maanden had hij voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar. Een menselijk drama, zei de officier in zijn requisitoor. Hij toonde begrip voor de verdachte, die na 41 jaar di recteur te zijn geweest van de Neder landse vestiging van een Engelse fir ma aan de kant was gezet. DEN HAAG. De Gezondheidsraad zal binnenkort d'e regering adviseren over de vraag of Sabinvaccin een leven de stof in beperkte hoeveelheid in voor raad moet worden genomen om haarden van polio in te dammen. Op het ogenblik wordt bij de massa- im-mimisatie tegen polio alleen Salk- vaccin gebruikt- Dit wordt door prikken in het lichaam gebracht, het is een dode stof. Overwogen wordt, na de inenting met het Salkvaccin ook nog toe te voe gen een dosis Sabinvaccin, ó'ie door de wond wordt ingenomen. Minister Veldkamp deelt dit mee in zijn memorie van antwoord op de be groting van sociale zaken en volksge zondheid. Van onze correspondent OSLO. Na liet gesprek van de Finse president Kekkonen met Kroesj tsjef heeft de Russische dictator nu een andere Scandinavische minister op bezoek gehad, zij het onder andere omstandigheden. Het was de Noorse minister van buitenlandse zaken, Hal- vard Lange, die bekend is om zijn onverschrokken en onbuigzame hou ding, die typerend is voor het Noorse volkskarakter. Een vertegenwoordiger van Noor wegen, dat lid is van de Navo, kan zich dit natuurlijk ook beter veroor loven dan Finland, dat afhankelijk is van het goede humeur van de Russi sche leiders. Lange is al enige tijd in Rusland om op een rondreis indrukken van het hedendaagse leven in de Sowjetunie op te doen en hij is er langer gebleven dan oorspronkelijk de bedoeling was om na Kroesjtsjefs terugkeer uit Si berië met de Russische premier te kunnen spreken. Dat gesprek werd gisteren gehouden en ofschoon er geen officieel commu niqué werd uitgegeven, heeft men in Oslo betrouwbare inlichtingen uit Mos kou over wat de politici elkaar hadden te zeggen. Samenwerking Langes plan was om Kroesjtsjef te zeggen hoe belangrijk het voor Noor wegen en de andere Scandinavische landen is, dat Finland bij Scandinavië blijft behoren, hetgeen opgevat moet worden als een waarschuwing aan Kroesjtsjef om Finland niet te hard aan te pakken. Een belangrijk punt vormden natuur lijk de betrekkingen tussen Noorwegen en de Sowjetunie. Terwijl Kroesjtsjef de nadruk legde op de goede verstand houding tussen beide landen, sprak Lange vooral over culturele en econo mische samenwerking, zoals b.v. het nut van het studeren in Oslo van Rus sische studenten. De atmosfeer waarin ook miniser Gromiko aanwezig was, zeer aange naam en vriendelijk. Lange zal zondag na zijn terugkeer de regering en het parlement inlichtingen over zijn in drukken van deze internationaal niet onbelangrijke gesprekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 10