Belg kan improviseren Wi Sinterklaas ziet wel wat in oude flessen VERWIJT AAN NEDERLANDERS STIJF EN NEERBUIGEND Te veel macht in te weinig handen Roberto Capucci gaat Franse vrouw kleden als een Italiaanse NIEUWE RAGE INSPIREERT VENINI A NEDERLANDER RESCHULDIGD VAN MOORD programma's Groothandel krijgt er plezier in Nieuwe stakingen in Frankrijk Buren in Benelux (1) MOEDER WORDEN... Vrijdag 1 december 1961 Pag. 9 Gespleten volk De „Société" Steun IHIaSve wanorde Aanval Feiten deerlijk land Strijdlustig Patriarchaal j radio IN HET KORT f televisie vandaag vandaag Etalages Fonkelend Internationaal BABYSET DE LUXE |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Op uitnodiging van de nationale „Comité's van Belgisch-Neder- I landsch-Luxemburgsche Samenwerking" bezocht onze redacteur-econo- mie België en Luxemburg. Hij kreeg daarbij de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de Vlaams-Waalse verhouding, de industriali- J satie in Limburg, Cent en Brugge, de modernisering in de Borinage en andere voor België belangrijke vraagstukken, maar ook hoe Luxem- burg tussen de twee grote partners in de Benelux staat. I In een serie artikelen, waarvan het eerste hier gepubliceerd wordt, zal deze zijde van Benelux worden beschreven. 1 IJ, Nederlanders, staan er in België niet zo goed op. De indruk die de gemiddelde Belg van ons heeft, komt erop neer, dat wij wat stijfjes zijn, wat terughoudend, en dat wij met het air van een superieur wezen plegen rond te lopen. Wij zijn voor de Belg maar moeilijk te benaderen. Dezelfde Belg die op ons, Nederlanders, toch wel een redelijke indruk maakt! Wij vinden hem immers een gezellige man, wiens stad, straat en staat wat rommelig georganiseerd mogen zijn, maar wiens opgeruimd gemoed en industriële prestaties ons veel zeggen. Melancholisch zei dezer dagen een van de vele Belgen, die wij in hun eigen huis spraken: „Ik geloof niet, dat een Belg een Nederlander ooit werkelijk zal kunnen accepteren. De gemiddelde Nederlander stoot af en is in onze ogen een trotse man. Dat Benelux ooit verder zal komen dan het commerciële, ooit het menselijke het slaan van een brug tussen twee volkeren zal bereiken het wil er bij mij dan ook niet in." ALS UITGANGSPUNT om met „buurman Belg" te gaan praten, is zo'n oordeel nu juist niet bemoedigend. Vooral niet als die Belg wijdlopig gaat bewijzen hoe onze denk methoden zijn. In de trant van: „Als wij, Belgen, ergens tegen zijn, dan doen we niet als u, Nederlanders. U zegt dan bot: nee en maakt u vijanden. U isoleert u. Daarmee is voor u de kous al. Wij zijn echter in staat in het plan van onze opponent goede dingen te zien. Wij loven dat plan en zijn con ceptie. Wij zeggen niet botweg nee, maar onze afwijzing is in de grond van de zaak even precies als de uwe. Wij zeggen namelijk na veel neutrale woorden: Niettemin, meneer de voor zitter, geloven wii dat het plan van meneer C. zóvele bijzon dere kenmerken heelt, dat het noodzakelijk is er enige commis sies over te laten onderhandelen. En dat betekent dan dat zo n plan rustig overlijdt gELGIË, dat is Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Het is het land 'met een gespleten volk. Zelf zeggen de Belgen: „Er bestaan geen Belgen, of het moesten de Brusselaars zijn". Dwars door België loopt immers een onzichtbare, maar wel „hoor bare" lijn die Vlaanderen (dat wil zeggen de provincies West en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg en het arrondissement Leuven van de provincie Brabant) scheidt van Wallonië (de provincies Henegouwen, Luik, Luxem burg, Namen en het arrondissement Nijvel van de provincie Brabant). Als een soort Belgisch Berlijn ligt Brussel tussen beide in. *.7aar in Bel gië ■t.V miljoen Vlamingen (51,1 pro- Cent van bet totaal) wonen, daar zijn er drié miljoen Walen (33,4 procent) en 1,4 miljoen Brusselaars (15,5 pro cent). Men rijdt met de bus van West-Vlaanderen naar de Borinage en ergens eindigt de Vlaamse taal, ergens begint het Frans. In Brussel daarentegen, wordt een poging tot tweetaligheid gedaan. In de grote wa renhuizen neemt men soms alleen tweetalig personeel aan; de reclame schildjes zijn in het Vlaams en Frans. Als Nederlander, bereid om direct van de eigen taal afstand te doen en zien van school-Frans te bedienen, dient men zich daarover te verheu gen. Meer niet. .MernerAtiz\we£H SUPERIEUR, y&zen Er zijn volgens hem vele functionaris sen in België, wier tijd en aandacht meer in beslag worden genomen door hun bijverdiensten dan door hun amb telijke opdrachten: een gemeentese cretaris die bouwlustigen er toe brengt verzekeringen af te sluiten -hij,—_.de- maatschappij waarvan hij agent is; een ambtenaar die alleen vlotte in lichtingen geeft als men hem een kelnerachtig fooitje" geeft, etc. HET ZIJN de harde woorden van een man voor wie in dienst staan OE STEUN, die de felle Vlamingen van ons in hun taalstrijd en dus ook in hun poging om politiek en economisch hoog te paard te komen, wensen, kan niet anders gegeven worden dan door het lezen in ons land van de boeken van Elsschot, Gij- sen, Brulez, Claus, die overigens door Nederlandse uitgevers worden uitge geven Iedere andere steun zou waarschijnlijk op „interventie van een vreemde mogendheid" uitdraaien. Een dergelijke interventie wijzen de Belgen, trotse individualisten, zelf trouwens beslist af. Zij willen hun eigen boontjes doppen. Zij weten zelf deksels goed wat er bij hen mis is. Ze halen natuurlijk hun schouders op als een Nederlander voorzichtig aan merkingen maakt over de zoetige kleuren van de nieuwe huizen, die kennelijk zonder het wakend oog van lastige schoonheidscommissies kris kras zijn neergezet. Maar als recht door-zee-Nederlanders hen „gespleten" noemen, zijn de Belgen direct bereid keihard hun eigen wantoestanden te analyseren; welke Nederlander durft dat? DE GOUVERNEUR van de provin cie West-Vlaanderen, de heer P. van Outryve d'Ydewalle. heeft on langs bijvoorbeeld gezegd: „In ons land is het gezag bezig teloor te gaan. Al te veel verordeningen worden dood gewoon met de voeten getreden: de fiscale ontduiking is tot meer dan een gewoonte vergroeid, ze wordt tot deugd' geprezen en als .kunde' opgehemeld; geen middel zo loens, of het kan wel aangewend om bepaalde voorschriften van de sociale wetge ving weg te cijferen". Deze gouver neur, een voornaam Vlaams landedel man met vele vrienden in Zeeland en Noord-Brabant, ringeloort zijn land genoten dat ze zouden moeten trillen van ellende. Hij hekelt het niet op volgen van de verkeersregels, de taal wetten. de regels voor de volksge zondheid, de bouwbepalingen. de poli tie- en tolreglementen. ,.Hoe gek ook, ons volk, al heeft het dan een hart grondige hekel aan iedere anarchie, wentelt zich schijnbaar vol genot in een poel van halve wanorde. Waar om dat duister aanvoelen van de maatschappij als een enorme dwang, dat immoreel denken en doen tegen zoveel beter weten in. dat overboord zetten van het minimum aan vol strekt vereiste behoorlijkheid?" '/OALS DE gouverneur van West- L Vlaanderen, zo zijn er velen in België, in het bijzonder in Vlaande ren. waar men veel actiever lijkt dan in Wallonië. Zij deinzen er niet voor terug op corrupte facetten yan hun maatschappelijk leven te wijzen. De gouverneur zelf, qua positie te verge lijken met een Nederlandse Commis saris der Koningin, zegt: ..De oorza ken van de gezagscrisis liggen ook bij degenen die tot taak hebben het ge zag te vertegenwoordigen en er niet in slagen het te doen eerbiedigen". van de overheid meer is dan zijn brood verdienen. Dezulken zijn er wel zeker velen in België! Zij ergeren zich dagelijks aan wat zij noemen ,,de stelselmatige capitulatie van de overheid in allerlei zaken, die welis waar de openbare orde niet ernstig in het gedrang brengen, maar dan toch wel de waarachtigheid van die overheid". Speciaal in Vlaanderen en het verhaal van een Nederlander over België is altijd Vlaams gekleurd, zo goed als zo'n verhaal van een Fransman Waals gekleurd zou zijn hebben wij mannen ontmoet, die het Vlaamse gebied wel naar boven móe ten stoten van een dergelijke gela denheid en wil om onrecht, of ver meend onrecht, uit te roeien, zijn zij bezield! Met afkeer ter ene zijde en aan de andere kant met de slimme karaktertrek, elke Belg eigen, om uit slechte gerst toch goed bier te brouwen zo gaan zij tekeer tegen allerhande zaken. De invloed van dé machtige maatschappij de Société Générale hoorden wij vele malen aan de kaak stellen, als samenballing van veel macht in weinige handen. Wat in ons land niet voorkomt, het be staan van een bank- en industriële elite die tot in de kleinste onderne mingen een vinger in de pap heeft het bestaat in België. De Bernheims van de warenhuizen, de Boëlls van de staalindustrie, de Solvay's van de chemische industrie, de Delaunnoy's van de Purfina, de groep-Jansen van de chemische industrie, de bankiers uit het huis Lambert, de Coppé's met staal- en kolenbelangen, de Brauns uit de textielnijverheid. De adel, vaak gloednieuw gevormd in de vori ge maar ook in deze eeuw, die in de Société Générale een rol speelt. De Société Générale die in kolen en staal, in gas. cement, textiel, electriciteit, scheepvaart, electronica en banken „zit". niets: „Waarom bedient een grote Ne derlandse onderneming zich bij haar correspondentie tussen haar zetels in Brussel en Nederland en haar fabrie ken in. de Vlaams sprekende provin cies Van het Frans? Waarom doen die :N®értknders dat niet' 'in .het Neder- De Vlaamse directeur van een bij Antwerpen gevestigde grote fabriek zei evenwel onomwonden: „Wij geven voor onze topmensen de voorkeur aan Vlaamse jongeren die allure hebben en thuis Frans hebben leren spreken als een taal waarin ze zich kunnen wenden en keren". „Ja", verzuchtte de jonge Vlaming, „die fabriek, oor spronkelijk Vlaams in hart en nieren, zwaait naar het Frans-denkende dee! om". 00*It DIT GEVECHT om de eigen cultuur tot in de fabrieken, tot in de grootste bedrijven toe iagar.g te doen vinden, wordt met hevu ie.d ge"oerd. Op de achtergrond daarvan staat een volk, waarvan een jonge ingenieur in Brugge ons zei:,, Wij Belgen doen als of er geen staat is. AL >f ons land nog altijd door de Spanjaarden be„et wordt in stee van' door Belgen bc uuurd Wij hebben een hekel aan discipline, aan een instelling die ons wii ieiden. Wij moeten van de Nederlande-s eindeuik eens leren om met feiten te -ekenen ook in het groot, ook bij de indust-ia- lisering van een streek, een provin cie". TZ-ORTOM, WIE ALS Nederlander in België grasduint, stoot zijn neus tegen een ongekend aantal problemen! Een volk in drieën geknipt, met twee talen. Een staat, waarvan de Belgen zelf zeggen dat hij nauwelijks bestaat hetgeen zeer overdreven is! Een welvaart die zeer hoog is, maar toch sociale spanningen van be lang. Een industriële eiite, d'ie in Vlaanderen en Wallonië 'de taal ge meen heeft, het Frans, maar zo ver schillend kan zijn. Onze eigen erva ring: in het Vlaamse Gent hebben we een Frans denkende textielkoning met baronnetitel ontmoet, die zijn gasten met vorstenallures ontvangt, compleet met bedienden met witte handschoe nen en het fijnste zilverwerk. De er varing van een Vlaming in Wallonië: „Vroeger keken de eigenaars en di recteuren van de kolenmijnen in Luik en de Borinage alsof een gewoon mens lucht was. Thans, nu er mijnen geslo ten worden, zijn zij aardige manne- kes". Een bevolking die in grote meerder heid goed katholiek is, maar waarvan de hoogste represantanten zich moe ten inspannen om bij Nederlands be zoek voor het diner „een ogenblik stilte te vragen -- (Wie bidt er nu voor het etenNederlanders!) EEN PERS die het verslag over een ordinaire moordzaak laat begin nen met de alinea: „Die nacht van 28 augustus heeft de 23-jarige Neder lander V. er te Lommei zijn verloof de en zijn leven bij ingeschoten. Pech! Stel je voor, hij wilde op het Belgische wat lol komen maker, met zijn liefje en een kliek van zes andere landgenoten: Hij duelleert met een waard met biljartkeu's totdat tenslot te een slagersmes zomaar spontaan tussen de tiende en elfde rib komt nestelen van de ongelukkige V, die er enkele minuten later het hachje bij inschiet" (Het Belang van Limburg, pagina 1, 22 november 1961). Een heerlijk land? Welzeker en met bijzonder prettige mensen. Maar een land en een volk met gewoonten en karaktertrekken die volstrekt an ders zijn dan de onze. Niet zo naar het volmaakte strevend als wij maar met een bewonderenswaardi ge industrie. Niet zo aan artikels ge bonden maar met een landbouw die weet om te schakelen. Niet zo ordelustig maar daarom nog niet chaotisch, wel strijdlustig. In Vlaan deren en Wallonië wordt niet slechts over de taal gestreden; er wordt hard gewerkt aan een toekomst die, gezien het reeds behaalde, zeker zo rooskleu rig zal kunnen zijn als de onze. TTEGEN dit 1 taal, zijj alles met zijn Franse Frans georiënteerde in vloed, voert men in Vlaanderen een strijd; maar tegelijkertijd werkt men ermee samen, uit welbegrepen eigen belang! Waar de Walen ontegenzegge lijk een achterhoedegevecht voeren op industrieel en ook op taalgebied, daar zijn de Vlamingen fel en toch omzichtig in de aanval. Wat er aan leiderschap in Vlaanderen bestaat, is offensief ingesteld. „Honderd dertig jaar lang stonden wij, ondanks een numerieke meerderheid, aan de ver keerde kant, onder Waalse druk. Thans draaien wij de zaak om". Maar jonge Walen voeren tezelfder tijd een hard gevecht op hun „binnen lands" front om oude begrippen een andere inhoud te -even. om hun „volk" te verjongen, hun industrie een ander gezicht dan het zwarte van de kolenmijnen te «even. niT ALLES leeft en woelt in België tegen een achtergrond van patriar chaal ingestelde „grote mannen", een ondanks de zeer hoge welvaart (loon gemiddelde geschooide arbeider: rond 7.600 per jaar). Ondanks ook 'het op dringen van talloze buitenlandse on dernemingen uit Amerika, Duits- land en Nederland. Ondernemingen die. zo gauw ze te Brussel gezeteld zijn, meer Frans dan Nederlands, dan Vlaams, gaan denken. De klacht van een jonge Vlaming luidde niet voor pARIJS T7Q« Ir Van onze correspondent Temidden van kalk. steengruis en een onbeschrijflijke rommel staat Roberto Capucci een beetje ver loren te kijken. Hij, die vaak de glorie was van de grandioze Italiaanse salons, vindt hier op de eerste etage van een ge bouw in de Rue Cambon in Parijs nog niet zijn weg Er moet veel wor den gebroken, verbouwd en veranderd voordat hij, de grootste van de Italiaanse modekoningen, zijn Parijse salon kan openen. Klein van stuk, in zijn smetteloos perfect zittend Engels kostuum, ziet hij eruit als een jongen van zestien jaar terwijl bij toch over een week een endertig wordt. Voltooiing „Ik heb er altijd van gedr-omd in Parijs te werken", zegt hij in een mengelmoes van Frans en Italiaans. „Voor de mode is Parijs nog altijd de belangrijkste stad van de wereld. Daar vindt de modeontwerper zijn voltooiing, de onvervalste tradities van zijn vak, omdat zijn medewerkers en naaisters het enthousiasme van ware artiesten bezitten. In Parijs is men bovendien in voort durend contact met de wereld van de kleding en de internationale pers wereld. Daar vindt men tevens het mooiste stoffenmateriaal en onnavolg bare accessoires. Parijs is de stad waar men een stimulerende lucht in ademt die iemand tot scheppen dwingt. Toen ik mijr vertrek aankondigde hebben de Italiaanse kranten mij be handeld als een verrader des vader lands. Ik sluit mijn modehuis in Rome niet, ik houd daar mijn klanten. Ik wil hier werken om mijn modellen te presenteren." Roberto Capucci met zijn voornaam ste medewerkster Signora Loredana Pavone. In Parijs dezelfde kans als in Rome? Hoe wil Capucci de Parisiennes kleden? „Zoals de elegante Italiaanse vrou wen uit de aristocratische wereld. Geen filmsterren of theatervedettes uiteraard, dat is niet mijn stijl. Ik houd van de eenvoud voor overdag en tamelijk veel fantasie voor de avond. Ik ben een voorstander van kleuren. Eenvoudige zwarte jurkjes moet na tuurlijk iedere vrouw bezitten, maar voor een modeontwerper is dit een makkelijke formule die hij niet mag misbruiken. Ik zou willen dat de vrouwen hun smaak behielden voor mooie natuurlijke stoffen zoals echte zijde en echte wol. Weet ge dat datgene wat prettig aanvoelt ook fascinerend is om naar te kijken?" Voorlopig gaan de eerste zorgen van Capucci uit naar de verbouwing van zijn atelier en salons en naar het zoeken van acht bijzonder slanke mannequins die precies weten hoe ze moeten lopen. In Australië BRISBANE (Reuter) De Ne derlandse emigrant H. P. zal van daag in staat van beschuldiging wor den gesteld wegens moord op zijn 23-jarige Ierse vrouw Irene. De vrouw verdronk 24 februari, toen zij met haar man in de buurt van Southport (Australië) aan het zwem men was. Sinds 31 juli zijn de omstandig heden waaronder Irene P. om het leven kwam, onderzocht. Tijdens het onderzoek zou P. tegen een recher cheur hebben gezegd, dat hij een vriend had toevertrouwd dat het heel makkelijk was van een vrouw af te komen door met haar te gaan zwemmen en haar dan onder water te houden. Ook zou hij hebben toegegeven drie dagen na de begrafenis van zijn vrouw met een Nederlands meisje te hebben willen trouwen. Een pre dikant had evenwel geweigerd het huwelijk te bevestigen. P. wordt vandaag naar de gevan genis in Southport gebracht. Hij zit in Brisbane in voorarrest omdat het proces tegen hem wegens aanran ding van de Italiaanse Antonietta Cariello nog niet is afgelopen. MAASDAM De burgemeester- secretaris van Maasdam, de heer J. W. Wegstapel, is benoemd tot burge meester van Haastrecht, Stolwijk en Vlist. De benoeming van de heer Weg stapel, die de liberale beginselen is toegedaan, gaat 16 december in. ZATERDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7-23 Gram; 8.00 Nws;- 8.18 Gram; 8.35 Van de voorpa gina. praatje; 8.40 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Vrou wenkoor. VPRO: 10.00 Samen thuis, praat je; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lich te muz; 10.55 Tentoonstellingsagenda; 11.00 Lichte muz; 11.25 Sportuitz; 11.50 Roemeens ork; 12.15 Van de wieg tot het graf, vra- genbeantw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13-00 Nws; 13.15 Vara- varia. 13.20 Jazzmuz; 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 13.50 Lichte muz; 14.10 V d jeugd; 14.45 Gram; 14.50 Opera's: 1. Le Villi. 2. II segreto di Susanna. I. d. pau ze (±15.55—16.15) Boekbespr; 17.00 Jazz muz; 17.30 Act; 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniatu ren, lezing; 19.45 Gram; 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar pro- gr; 21-50 Soc comm; 22.05 Quiz; 22.30 Nws; 22.40 De zwarte diamant, hoorsp; 23.10 Walsork; 23.40 Jazzmuz; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Geestelijke liederen; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok noodklok; 12.04 Gram; (12.30— 12.33 Land- en tuinb meded); 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Platennws; 13.25 Ama teursprogr; 13.50 Gram; 14.10 Gevar progr 15.30 Dubbelkwart; 15.55 Nieuws voor c' voorpagina, hoorsp; 16.40 Gitaarspel; 17.0'» Spor„periscoop; 17.10 Instr octet; 17.30 Boe- bespr; 17.40 Lichte muz 18-00 Kunstkron 18.30 Strijkork; 18.50 U bent toch ook va: de partij? lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act 19.25 Wedstr in muziekliteratuurkennis 19.45 Lichtbaken, lezing; 19.55 Gram; 20.5<' Van klanten en wanten weten, vragenbs antw; 21.00 Gevar progr; 22.00 Licht progr 22.20 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 DercU Assemblee v d Wereldraad v Kerken V New Delhi, rep; 23-10 Religieuze muz mè comm; 23.5524.00 Nieuws. VPRO: 15.00 Jazz; 15.30 Filmprogr; 17.0' 17.35 V d kind; 19.30 Documentair progr NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VPRO 20.20 Filmprogr; 21.00 Gevar progr. NTS 22.1523.00 Eurovisie: Judo Wereldkam pioenschappen te Parijs. televisie radio Jan Corduweners Grand Gala or kest speelt bekende melodieën zoals „If you were the only girl..." en „My curly headed baby" om 9 uur via Hilversum I. Liefhebbers van het Mo dern Jazz Quartet moeten om 9.20 de andere Hilversumse zender opzoeken voor opnamen van dit kwartet tijdens een concert in Den Haag. Om 9.35 gaat via Hilversum I het vijfde en laatste deel van Gabri de Wagts .Signalementen van het ik". VRIJDAG Gilbert Bécaud is vanavond de gast in de club „Domi no", die om 9.30 in de cameralenzen wordt gevat. Na journaal en weerover- zicht volgen eerst de rubriek Flits en een reportage over Delftse amateurto neelspelers (9 uur). België Vlaams: „Biedermann en de brandstichters" heet het blijspel dat vanavond onder regie van de Neder landse regisseur Willy van Hemer op het scherm komt. Het is het ver haal van een man die in zijn verbeel ding overal brandstichters ziet (8.30) In de filmrubriek „Première" worden weer een aantal nieuwe films getoond en besproken (10 uur). Van een onzer verslaggeefsters MSTERDAM. Ze lie pen de deur plat om in de opslagplaats rond te mogen neuzen, zegt de man die in de Amsterdamse Eerste Jacob van Campen- straat dag in dag uit tussen oude flessen staat. Niet zo maar gewone flessen, maar bijzondere exemplaren in de meest uiteenlopende soorten, vormen en kleuren. Deze wel licht wonderlijkste flessenver- zameling van Nederland is bijeengebracht in een kleine, met een soort keukenplanken ingerichte ruimte, die op de opslagplaatsen van de groot handel J. Ledegang aansluit. Die firma doet in verpakkings- flessen en dat werd de aan leiding tot dit de deur plat lopen om rond te mogen neuzen. Eerst kwam er één, dat werden er al gauw tientallen en zelfs honderden, zegt ..de flessenman van Ledegang". Die wilden allemaal in onze voorraad snuffelen, om er bijzondere flessen uit te vissen. Mooie oude flessen om thuis als decoratie te gebruiken, om na te schilderen, om er een etalage mee te maken. Wij lieten ze eerst maar hun gang gaan. 'Maar op den duur werd Van onze correspondent DARIJS. Vandaag spoelt een nieuwe stakingsgolf over Frank rijk. De Franse belastingambtenaren hebben besloten 24 uur het werk neer te leggen; zelfs de ontvangers van de directe belastingen blijven thuis. Tevens zal het personeel van de vliegvelden Orly en le Bourget staken van vanmorgen zeven uur tot vanavond zeven uur. Als gevolg hiervan hebben 'bijna alle vlieg maatschappijen hun vluchten op Parijs geannuleerd. De K.L.M. heeft drie van haar acht vluchten laten vervallen en de Sabena alle. Verder hebben alle staatsambte naren een staking in het vooruit zicht gesteld en de „wekelijkse" stakers van de spoorwegen, gas- en elektriciteitsbedrijven dreigen op het ogenblik met een 24-uursstaking, waarvoor de dag nog niet is vastge steld. Tegen dit alles gaat premier Debré een offensief ontketenen. Voor maandag heeft hij de Franse pers bijeengeroepen. Hij zal dan een over zicht geven van de economische en sociale toestand van Frankrijk en trachten aan te tonen dat de sala riseisen van stakers en aspirant stakers hetzij overdreven zijn hetzij onmogelijk in te willigen. Inderdaad valt het de Franse re gering reeds moeilijk om de zes honderd miljoen francs, die de toe gezegde loonsverhoging van 2,15 pet., die door de belanghebbenden als onvoldoende wordt gekenschetst bijeen te brengen. Hiervoor moet zij nieuwe ondernemingsbelastingen invoeren tot een bedrag van 290 miljoen francs en bezuinigingen op de nieuwe begroting toepassen ter grootte van 320 miljoen francs. Het eerste gevolg daarvan is dat het ministeriële wagenpark dit jaar niet zal worden vernieuwd. dat in de magazijnen allemaal veel te druk. Toen hebben we er hier dit afzonderlijke „winkeltje" voor in gericht. Zoiets is gewoon besmettelijk, zegt de flessenman. Eerst vonden we het vreemd al die mensen voor flessen, maar nu hebben we er zelf ook ple zier in gekregen. Wij sporen overal oude flessen op, tot zelfs in het bui tenland. Telkens als er nieuwe partijen komen halen we er in de opslagplaats de bijzondere soorten uit. Onze inko pers doen ook al mee. Die speuren in de fabrieken waar ze komen in kel ders, op zolders, overal naar flessen. Flessen die niet meer worden ge maakt, of die al lang niet meer wor den gebruikt. Ook flessen overigens die nog wel worden gebruikt maar die men in de winkels niet kan kopen, omdat ze alleen voor de industrie be stemd zijn. Tussen flessen van allerlei soort wacht deze Amster dammer op de Sinterklazen, die het liever in iets ouds zoeken. Zijn voorraad werd de laatste weken voor de sur prises al sterk uitgedund. Nieuwe aanvoer komt er ech ter steeds weer bij. Overal speuren zijn helpers naar bijzondere flessen. „De Sinterklazen" hebben hier de voor raad nu al aardig uitgedund, zegt de man tussen de flessen. Daar zijn Sin terklazen met echte baarden bij jonge schilders maar ook veel schoolkinderen en huismoeders. Die komen oude flessen en glazen potjes uitzoeken voor de surprises. Ze kopen dit jaar nog meer dan anders als ge schenk. Er is meer geld, iedereen kan wil. Daarom willen ze eens helemaal iets anders voor de surprises. Men ziet nu veel in flessen. Kijk deze flessen bijvoorbeeld, zegt de man van Ledegang die ons zijn naam niet wil zeggen, want hij blijft tussen zijn flessen liever anoniem. Daar zijn ze nu gek op, vertelt hij en hij laat flesjes zien die vroeger in de pharmaceutische industrie werden gebruikt. Flesjes van stralend blauw glas, dat tegen het licht in fonkelend paars wordt. Daar zou je zelfs in de glasstad Venetië tevergeefs naar zoeken. Er staan ook oude glazen apothe kerspotten op de rekken, enkele al heel zeldzame flessen die vroeger voor het inmaken van postelein werden ge bruikt, zuurtjes flessen met een gla zen stop zoals men in kleine dorpswin keltjes nog wel tegenkomt, grote en kleine stolpflessen, wijnflessen in al lerlei soorten en kleuren en stoere, glazen voorraadpotten uit oude keu kens. Dergelijke voorraadpotten wor den in heel Europa tegenwoordig door Amerikanen opgekocht. Wij zagen er, met gekleurde vloeistoffen gevuld, in de modernste interieursvan New Yorkse wolkenkrabbers staan. Het gebruiken van oude flessen als in terieur-decoratie is namelijk een rage, die internationaal is. Zo groot werd de belangstelling voor oud utiliteitsglas in vele landen, dat gerenommeerde glas industrieën, weer modellen gingen ma ken, op dat oude gebruiksglas geïnspi reerd. Tot de nieuwste aanwinsten van de beroemde glasfabrieken van Venini op Murano behoren bijvoorbeeld ro buuste stolpflessen in verschillende kleuren. Bekende Italiaanse binnen huisarchitecten passen die als ornament toe in menig modern interieur. Dat doen ze ook hier, zegt de man van de flessen in de Eerste Jacob van Campenstraat. Binnenhuisarchitecten behoren tot onze vaste klanten, ook kunstschilders en leerlingen van kunst nijverheidsscholen. Die flessen zijn voor hen dankbare tekenobjecten. Aan de zoldering van deze flessenwin- kel hangen grote glazen ballonnen en enorme flessen waarin voor de indus trie bijvoorbeeld chemicaliën verpakt zijn geweest. Om de flessenhoek een beetje aan te kleden, heeft men er oude visnetten tussen gespannen. Ook etaleurs komen dikwijls even rond kijken in dit winkeltje aan het begin van Amsterdam Zuid. Die zoeken uit de voorraad bijzondere exemplaren om een etalage mee te verfraaien. Oude flessen van Ledegang ziet men nu bijvoorbeeld in Amsterdam en zelfs in Den Haag in menige Sinterklaas etalage staan, tussen fonkelende nieu we aanmoedigingen van allerlei aard voor geschenken. Daar kijken velen overheen om voor de surprises, óók op zo'n oude fles uit te gaan. (Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9