ugauo *De ADVOCAA T/kotntu# ede waahópo d&ie naastt séacxd: OORZAAK PLANTAZIEKTE EEN BLIJVEND RAADSEL Franse minister kraakt Duits landbouwbeleid Katholieke werkgevers sluiten zich aaneen J<Crió kras door Zeeland W erkloosheidsf ormulier en onjuist ingevuld ONTEIGENINGSPROCEDURE GRONDEN GREVELINGENDAM Schadevergoeding afgewezen Zaalhandbal competitie van start Oesters geraapt op „verboden" percelen POLITIERECHTER MIDDELBURG Premiekeuringen in Goes, Axel en IJzendijke OESTEREXPORT Fietsers botsten Financieringsmiddag van Streekverbetering Geniet ervan! Geslaagde avond P Z EM-personeel Eén C.H. kiesvereniging in Westerschouwen Zuidwesters-Animo Souburgse derby Uitgebreid onderzoek wordt voortgezet Ledendagen L.J.G. op Hedenesse Prinses Beatrix bij bitter gevecht in E.E.G. Even ver Noodoplossing Prinses kwam Vragen Intocht Sint te Domburg Binnenbrandje in Haamstede Geslaagde zangavond in Nieuwdorp M \KKTKMKI(.HTK> Uit de kerken Nieuw presidium voor Wereldraad van Kerken BON Vrijdag 1 december 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. BRUINISSE. Op en om dei hoofd van de naar hem genoemde Grevelingendam vonden gisterenI ^rüe^oT'dê twee bijzondere gebeurtenissen Zeeuwse stromen was vertegenwoordigd plaats. In een storm met wind- £°°l Ae heretlIif-1 J-D-,,Dorst fn de ,11 heer M. van Hekke, hoofd van de vis- kracht acht werd aan boord van serijpolitie. het vaartuig „Zwaluw van de Tijdens de zitting van de rechtbank visserijen op de Zeeuwse stromen werden de schadevergoedingen afgevve een schattingscommissie be ëdigd, terwijl later in het kantoor van de Rijkswaterstaat Delta dienst Grevelingendam een zit ting plaatsvond van de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam. Als bijkomende bijzonderheid kah vermeld worden dat deze zitting dus plaatsvond in hét ge bied van de rechtbank Middel burg. De inzet van dit alles was een ont eigeningsprocedure om gronden van de Oude Tongse Bank en een deel van het gors, behorende tot het eiland Over- flakkee in- eigendom van de gravin De Chambure te Hoogerheide. Rijkswater staat heeft honderd ha nodig voor de Grevelingendam en voor de bijkomen de werken. Aanwezig waren de eigenaars van de ambachtsheerlijkheid, de graaf en de gravin De Chambure met hun rent meester, de heer D. van den Berg uit Bruinisse. Voorts hun raadslieden, mr. J. W. van der Hoeven en mr. A. Kort- hals-Altes, beiden te Rotterdam. Voor de Rijkswaterstaat trad op ir. P. H. van der Weele en de heer J. van der Valk, ambtenaar belast met het vaststellen van de schadeloosstel lingen. Aanwezig waren voorts de landsadvocaat mr. Drooglever-Fortuin, mr. Meursingh, de president commis saris van de Rechtbank, prof. dr. P. Knorringa, hoofd van het instituut voor visserij onderzoek en de heer A. Rammeloo uit Philippine als deskun dige op visserijgebied. Voorts de heren mr. Van Nooten als gaat de draaien. MIDDELBURG. Zaterdag zaalhandbalcompetitie weer Voor het eerst zullen de liefhebbers van de zaalhandbalsport kunnen kennisma ken met de nieuwe veilinghal in Goes, die wat de akkommodatie aangaat aan zienlijk beter is dan de oude. Er kun nen twee wedstrijden tegelijk worden verspeeld, hetgeen een vlotte afwerking van het programma ten goede zal ko men. Daarnaast zal nog in Middelburg gespeeld worden. Een ander verschil met vorig jaar is dat nu zowel voor de dames als voor de heren een districtsklasse is ingesteld, in welke klasse de drie hoogstgeplaatste teams van de competities van het ver leden jaar van de afdelingen Zeeland en West-Brabant ingedeeld zijn. Vijfenze ventig teams schreven in voor de nieu we competitie, een kleiner aantal dan vorig jaar, voornamelijk het gevolg van de teruggang in de jeugdige afdelingen. De indeling voor de competitie ziet er als volgt uit: districtsklasse dames: Walcheren (Vlissingen), Marathon (Vlis- singen), Hellas (Goes), EBHV (Breda), Longa (Tilburg), Were Di (Tilburg); districtsklasse heren: EEM (Middel burg), Hellas (Goes), Tonido (Goes), EBHV (Breda), Volt (Tilburg), Tachos 'Waalwijk); afdeling eerste klasse da mes: Zeeland Sport (Vlissingen), Olym pus (Vlissingen), Hontenisse, SIOS (Ber gen op Zoom), Volharding (Goes), To nido (Goes), De Meeuwen ('s-Heeren- hoek); tweede klasse dames: Fortuna (Bergen op Zoom), Marathon 2, Zee land Sport 2, Olympus 2, Sporto (Krui- ningen), Neptunes (Yerseke) en Hellas 2; eerste klasse heren: Volharding (Goes), Tonido 2, Marathon (Vlissingen), Walcheren (Vlissingen), Olympus (Vlis singen) en Neptunes (Yerseke); tweede klasse heren: Marathon 2, Olympus 2, EMM 2, Fortuna en SIOS en Hellas 2; derde klasse heren: Fortuna 2, SIOS 2, Marathon 3. Olympus 3, Tonido 3, Hellas 3, ODI (Kwadendamme)dames junioren: Walcheren, Olympus, Zee land Sport, Marathon, Walcheren 2, ODI en EMM; heren junioren eerste klasse: Walcheren, EMM, Volharding, Tonido en Hellas; heren junioren twee de klasse: SIOS, Olympus, Neptunes en Hellas 2; meisjes adspiranten 12-13 jaar: Olympus, Walcheren, Walcheren 2, Tonido, Hellas; meisjes adspiranten 14-15 jaar: Volharding, Tonido, Mara thon en ODI; jongens adspiranten 12-13 jaar: Walcheren, EMM, Volharding, SIOS, Tonido, Hellas, Fortuna a, For tuna b en Fortuna c; jongens adspiran ten 14-15 jaar: Olympus, EMM, SIOS, Tonido, Marathon, For.tuna, Hellas en ODI. zen. De advocaten van de ambachts heerlijkheid vroegen schorsing van de zitting en uitstel tot over vier weken, aan welk verzoek werd voldaan. Tevoren had men de lunch ge- bruikt in hotel Bru, waarbij mr. P. H. v. d. Weele een uiteenzetting gaf van de Deltawerken in de Grevelingen. Ook werden de betreffende gronden bezichtigd met een vlet van de Rijkswaterstaat en met de „Zwaluw". Politierechter Middelburg MIDDELBURG. Twee Yersekena- ren, de baggerschipper J. v. B. en de los-werkman M. de V. stonden gisteren voor de politierechter terecht, ver dacht van het rapen van oesters op an dermans percelen. Ter hoogte van de Wilhelmmapolder waren zij in de ar men van de politie gelopen. De politierechter, versterkt in zijn mening door verklaringen van het be stuur visserij op de Zeeuwse stromen en Rijkswaterstaat, beduidde beide ver dachten dat in tegenstelling tot wat hun mening was de percelen nog volledig in bedrijf waren en dat zij ook behoorlijk waren afgepaald. Bovendien had de eigenaar geen toestemming ge geven. Zelfs al zouden geen percelen meer ter plaatse liggen dan nog misten Van B. en De V. de bevoegdheid op die gronden («die immers aan de Staat zou den terugvallen) oesters weg te halen. Conform de eis van de officier, mr. T. Lebret, veroordeelde de politierech ter, mr. B. S. Sieperda, beide verdach ten tot een boete van 75 gulden, ver beurdverklaring van de zakken en te ruggave van de opbrengst van de oes ters aan de eigenaar. MIDDELBURG. Een week onvoor waardelijke gevangenisstraf eiste de of ficier van justitie, mr. A. W. Rosingh, gistermiddag tijdens de zitting van de politierechter tegen de oud-Vossemeer- der A. v. D. Van D. werd ten laste gelegd dat hij, nadat hij werkloos was geworden, op formulieren van de Werk loosheidswet onjuiste gegevens had ver strekt. Verdachte had namelijk opgege ven dat hij niet gewerkt had, terwijl hij zich engie dagen had beziggehouden met bieten rooien en daar ook voor be taald werd. Verdachte gaf ter zitting de feiten toe. ,,Ik heb een fout gemaakt", zei hij. GOES. In december worden drie premiekeuringen gehouden van ander- halfjarige hengsten en merries. Axel begint op woensdag 6 december. Dit wordt tevens een jubileumkeuring ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van V.V.Z.F. te Axel. De vereniging van paardenfokkers in west-Zeeuwsch-Vlaan deren ,,Rust Roest" te Oostburg orga niseert verder op dinsdag 12 december een keuring te IJzendijke. Goes sluit de rij. waar op woensdag 13 december de samenwerkende bonden van paarden fokkers van Zuid- en Noord»Beveland, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duive- land een keuring houdt. YERSEKE. De oesterexport naar België is naar schatting 10 pet. lager dan vorig jaar. De andere landen blijven goed aan de markt. Vooral Frankrijk neemt veel oesters af. Ook Duitsland en Zwitserland vragen veel grote Imperia len. De walhandel ontwikkelt zich even eens gunstig. Zaaioesters van zwaar ge wicht worden veel gevraagd tegen goede prijzen. Ook naar consumptie-oesters bestaat een grote vraag. De vrees is zelfs gewettigd, dat in de maand de cember niet genoeg oesters aanwezig zullen zijn. ZIERIKZEE. Op de hoek Zuidha venpoort-Wandeling botsten gistermid dag twee fietsers tegen elkaar. De scho lier F. v. d. S. kwam daarbij -te vallen en liep een hersenschudding op. De jongen maakte deel uit van een groep scholieren. Het slachtoffer werd- latei- naar huis gebracht. GOES. De Streekverbeteringscom- missie, Zak van Zuid-Beveland en Tho len organiseren in samenwerking met het Landbouw Coöperatie Centrum en de beide centrale banken op vrijdag 15 december een financiefingsmiddag in Oudelande en een financieringsavond in Poortvliet. Het programma voor bei de samenkomsten is gelijk. De rijks- landbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. Van Beekom spreekt over het bedrijf in de Zak van Zuid-Beveland en op Tholen na de herverkaveling. De directeur van het L.C.C., drs. J. Dijkgraaf, behandelt de zorgen rond de financiering en ir. N. A. Tonckens, verbonden aan de C.C.B. te Utrecht zal de vraag: Wat zijn de fi nancieringsmogelijkheden belichten. Advertentie PARADISO SALVATORE 27 CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks MIDDELBURG. De personeelsver eniging van de P.Z.E.M., „Ontwikke ling en ontspanning", hield gisteren een zeer geslaagde jaarlijkse „grote avond". Amateurtoneelspelers- en speelsters, in het dagelijks leven werkzaam bij de PZEM, brachten de komische thriller „Gieren op 't veilig nest" met zeer veel succes op de planken van het City theater. „Het veilig nest", een hotelletje op een eenzaam eiland, wordt plotseling vereerd met een aantal vreemde gas ten, die al dan niet „echte misdadigers" zijn. Door de vele verwikkelingen die hier de „echte" en „onechte" juwelen- dieven met zich meebrengen, ontstaan de dolste situaties, waarvoor de hotel bewoners ten slotte tot een voor allen bevredigende oplossing komen. Piet Vlieger gaf van zijn rol van kok-bar keeper en broer van de eigenares van het eenzame hotel, een geslaagde ko mische vertolking. Mevrouw Van Hoek, gaf, zoals altijd met veel talent, de verstandige hotelhoudster gestalte. Riek van Loo speelde de abstract schilderen de Odilia en Jopie Sanders-Sturm ver tolkte de rol van de sportieve dochter des hotels. De verdere medespelenden Joop van Linde, Rien van de Buuse en Jannie van Loo gaven eveneens succes volle vertolkingen ten beste. De heer K. van Hoek completeerde de invasie van ongure boeven in de rol van Linky, handlanger die immer schietklaar staat. Stuk voor stuk werkten alle medespe lers mee aan de wel zeer geslaagde opvoering van dit kon^ische stuk van Harold McPierson. De grime werd op traditionele wijze weer verzorgd door de heer Iz. Lorier. Na afloop van het toneelstuk bestond gelegenheid een dansje op de vloer te wagen op de tonen van het PZEM-or- kest onder leiding van J. Meijers. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, sprak van „knoeien". „De mensen die belast zijn met werk loosheidsaangelegenheden moeten ervan op aan kunnen dat de inkomstengege- vens juist zijn. Anders komt de hele so ciale verzekering op een hellend vlak. Conform de eis veroordeelde mr. Sie perda Van D. tot een week gevangenis straf. De Kruiningse werkman E. S. had een regenjas die hij had gevonden zelf maar aangetrokken. Dit feit was voor de of ficier aanleiding drie weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar te vorderen en daarnaast nog een geldboe te van 80 gulden. De politierechter be paalde het vonnis uitsluitend op een geldboete van 50 gulden. Vijfentwintig gulden boete (conform de eis) kreeg de Zierikzeese veekoopman P. v. d. W. Hij had een koppige pony, die met een halfgeladen bietenkar achter zich, niet vooruit wilde, met schoppen tegen de buik en achterpoten tot lopen proberen te bewegen. ,,U was veel te wild met het dier", zei de politierech ter. „Ik was op dat moment driftig", zei de veekoopman. Advertentie Zeeuwse korfbalcompetitie GOES. Het belangrijkste gebeuren in het korfbalprogramma voor a.s. za terdagmiddag is zonder twijfel de plaatselijke strijd in Souburg tussen de e'erste klassers Zuidwesters 1 en Animo 1. Beiden staan thans uitstekend ge klasseerd: Zuidwesters, tesamen mei het Goese Togo, aan de leiding met twaalf punten uit 7 wedstrijden, terwijl Animo 1 de vierde plaats bezet met 10 winstpunten uit 6 ontmoetingen. Het programma dat Zuidwesters tot nu toe heeft afgewerkt is gemakkelij ker geweest dan dat van rivaal Ani mo en gezien beider resultaten tot nu toe zijn we geneigd Animo 1 in dit duel de beste kansen toe te kennen. Scheids rechter voor deze ,,top"-wedstrijd is de heer Martijn uit Yerseke. Elto 1 en Tjoba 1 zitten beiden als het ware nog op de lip van hekkeslui- ter Top. Er zal daarom in Kapelle tus sen deze teams een felle strijd om de begeerde winstpunten worden geleverd. In klasse 2a zijn de kansen van KVL om bij Togo 2 enig succes te boeken klein en het twaalftal uit Koudekerke zal dan ook vrij zeker zijn tweede plaats achter leider Ondo 1 aan de Goese reserves moeten afstaan. Voor klasse 2b zijn geen wedstrijden vastgesteld. In klasse 3a kan Swift 3 zich tegen Vedo 3 gemakkelijk handhaven en gaan Stormvogels 2 en Dos 55 een duel aan met als Inzet de laatste plaats. In 3b mag Togo 3 gaan proberen of het Blauw Wit 2 van de eerste plaats kan verdringen. Elto 2 kan haar op mars tegen VZOD voort zetten terwijl de uitslag bij Luctor 2—Tjoba 3 niet ver van een gelijk spel zal liggen. Voor de adspiranten staan de volgen de wedstrijden op het programma: B: KVLAnimo b; C: Atlas bAnimo d. en D: Togo aBlauw wit a. Zondag 3 december 's middags om half drie zal ds. L. H. W. Theunissen te Aagtekerke afscheid nemen van de her vormde gemeente aldaar. Van onze Haagse redactie T^EN HAAG Naar schatting heeft ■*-' de zogenaamde Plantaziekte zich vorig jaar bij honderdduizend mensen voorgedaan. Driehonderd mensen zijn in een ziekenhuis be handeld en met zekerheid is vastge steld dat tenminste één persoon aan de plantaziekte is overleden. Een on derzoek bij zeventig patiënten heeft geen aanleiding gegeven te veron derstellen dat de ziekte is veroor zaakt door een virus. Aannemelij ker lijkt het de ziekteverschijnselen als een overgevoeligheidsreactie te beschouwen. Dit zijn de belangrijkste conclusies van het onderzoek dat is verricht door de geneeskundige en farmaceutische hoofdinspecteur van de volksgezond heid, het Rijksinstituut voor de volks gezondheid en de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst te Rotterdam. Deze conclusies vat minis ter Veldkamp samen in een brief aan de Tweede Kamer. Meer toezicht Het onderzoek in de richting van de overgevoeligheidsreactie wordt nog voortgezet en zal nog geruime tijd duren. Het justitiële onderzoek naar de hele affaire is nog gaande. In zijn brief zegt minister Veldkamp dat de Planta-epidemie nog eens de aandacht heeft gevestigd op de nood zaak de wetgeving en het toezicht aan te passen aan de krachtige ontwikke ling van de levensmiddelenindustrie. In vele gevallen wordt door toevoeging van chemische hulpstoffen bij de industriële bereiding van levensmidde len de kwaliteit van het produkt ver beterd. Daar staat tegenover dat dit een potentieel gevaar voor de gezond heid kan inhouden. De snelle voort schrijding van wetenschap en techniek maakt het noodzakelijk dat het staats toezicht kan beschikken over de nodige In een gezamenlijke verg nenlijk de Winterkerk te Haamsti ergadering. in tede gehouden hebben de gezamenlijke bestuurders van de bestaande Chr. Historische Kies verenigingen uit de Westhoek besloten zich tot één vereniging te groeperen. Op dezelfde vergadering kon men reeds tot het kiezen van een aantal bestuurs leden komen. Dit zijn voor de kern Burgh de heer B. Bossers, voor Haam- heren M- den Boer' en W. J. v. d. Maas, voor Renesse de heren J. J. Padmos en A. Kouman, voor Noord- welle de heer A. P. Akkerdaas en voor Serooskerke de heer Joh. Hanse. GOES. In navolging van de kader- dagen voor de bestuursleden heeft het hoofdbestuur van de L.J.G. in Zeeland besloten dergelijke dagen ook te orga niseren voor de leden. Deze dagen zul len worden gehouden van 18 tot en met 21 december op het vormingscentrum ..Hedenesse" te Cadzand. Het thema voor de bijeenkomsten luidt: „Mens, waar ben je? Waar is je broer?". Dit naar aanleiding van de woorden, die ds. N. O. Steenbeek gesproken heeft op de algemene vergadering van de L.J.G. in Middelburg. Op maandag 18 december zal wika W. K. de Haan, vormingsleider op „Hedenesse" spreken over het onder werp: „Wie ben ik in 1961". Dit onder werp zal verder in rollenspellen worden uitgewerkt. Dinsdag wordt de film „De vallende ster" bekeken als inleiding op het dagthema „Wie zijn onze naasten in 1961". Woensdagmorgen spreekt dr. C. de Galan over de veranderingen in Zeeland en donderdagmorgen zal ds. N. O. Steenbeek refereren over „Leven in Zeeland in wereldwijd verband". Op de slotavond zal de film „En de zee was niet meer" worden vertoond. specialistische kennis op dit terrein. Om tot harmonisatie met de buiten landse wetgeving op dit gebied te komen zal de farmaceutische hoofd inspecteur van de volksgezondheid niet langer met dit toezicht op de levens middelen worden belast. Er is een afzonderlijke hoofdinspectie ingesteld, die 1 januari haar werk zal beginnen. Meer bij vrouwen In het rapport wordt niet ingegaan op de samenhang tussen de Planta ziekte en de in 1958 in Duitsland opgetreden „blaasjesziekte". Minister Veldkamp meent dat de in 1960 inge stelde Nederlands-Duitse commissie hierover rapport zal moeten uitbrengen. Deze commissie kan thans, nu het ver slag over de epidemie in Nederland klaar is, haar werk voortzetten. De Plantaziekte heeft zich vorig jaar in de drie zuidelijke provincies in belangrijk mindere mate voorgedaan dan in de rest van het land. Tot de leeftijd van veertien jaar was het aantal mannelijke en vrouwelijke patiënten even groot. Op middelbare leeftijd was het aantal vrouwelijke patiënten ongeveer vijf tot zes maal zo hoog als het aantal mannelijke patiën ten. In totaal waren er driemaal zoveel vrouwelijke als mannelijke patiënten. Van ome correspondent BRUSSEL. Prinses Beatrix is gistermiddaggetuige geweest van een der verbitterdste ge vechten, die ooit in de raad van ministers van de Europese Economische Gemeenschap is ge streden. Zij hoorde de jonge, slanke en van een sierlijke baard voorziene Franse minister van landbouw Pisani zijn Duitse collega Schwarz hoffelijk maar onverbiddelijk kraken. „De datum van 31 december na dert. Indien er geen gemeenschappe lijk landbouwbeleid tot stand wordt gebracht, dan zal er een crisis in de E.E.G. ontstaan", zei de Fransman als antwoord op verklaringen van Schwarz, die neerkwamen op het terugzetten van de klok waar het zo'n gemeenschappelijk beleid aan gaat. De ministerraad was bijeengekomen voor een driedaags debat over het be gin van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Deze vereist dat de zes le- den-staten hun systemen van nationale bescherming gelijdelijk opgeven en overgaan tot een gemeenschappelijke ordening van de landbouwmarkten. Zo'n ordening moet bij voorkeur op heffingen zijn gebaseerd. De voorstel len van onze landgenoot Mansholt, vice-voorzitter van de Commissie van de E.E.G., hebben steeds ernstige te genkanting ontmoet van de Duitse minister Sohwarz. Het heette de laatste dagen zelfs dat Adenauer zijn minister tot meer toegeefelijkheid had weten te brengen. Maar toen Schwarz zijn opvattingen gistermorgen had uiteen gezet, had ieder ander lid van de raad het gevoel dat men nog precies even ver was als een jaar geleden. Dat de regering van Bonn bereid is de verliezen over te nemen (vierhon derd miljoen mark per jaar), die groe pen Duitse boeren lijden-wanneer voor granen van het garantieprijssysteem tot het richtprijssysteem wordt over gegaan, en de boeren wil helpen door directe subsidies die dienen moeten om de vleesprijzen te verlagen dat was al bekend. Het is overigens niet meer dan een lelijke noodoplossing, die niet past in een gemeenschapsbeleid. Ook vertragen die subsidies aan Duitse boe ren de toenadering tussen de graan prijzen van de zes landen van de E.E.G. die de commissie nodig acht omdat een dergelijke toenadering de motor is, die haar systeem draaien doet. Sohwarz verklaarde verder, dat de bondsregering voor de graanmarkt een stelsel van heffingen, voorgesteld door de E.E.G,, wil aanvaarden, doch geen afstand wil doen van contingenterin- gen. Voor de sector varkensvlees zei hij hetzelfde. Het heffingenstelsel heeft Riolering in Damstraat te Yerseke voltooid YERSEKE. De riolering aan de Damstraat, waaraan maandenlang is gewerkt, is nu klaar gekomen. Deze werkzaamheden waren nodig geworden door de grote uitbreiding van de Bu- renpolder. Tevens is de Oude Toren straat geheel vernieuwd en is het nieu we parkeerterrein aan deze straat ge reed gekomen. Het geheel betekent voor de gemeente Yerseke een waar devolle verbetering. echter juist de bedoeling te komen tot afschaffing van alle nationale pro- tectiemiddelen. Dus ook van contingen- teringen. Schwarz achtte de risico's echter te groot als men het meteen zonder contingenteringen zou gaan pro beren. Ook uit andere punten van Schwarz' rede bleek, dat Bonn vasthoudt aan alle oude voorwendsels om aan de voorstellen van Mansholt te ontkomen. Toen de raad gistermorgen uiteenging om de Duitse verklaring te bestuderen, was de stemming erg slecht. De middagvergadering werd al gauw onderbroken omdat prinses Beatrix meit haar secretaresse mejuffrouw M. Wijnen en haar vriendin mejuffrouw mr. O. Fasting door onze permanente vertegenwoordiger, ambassadeur Lint horst Homan, de zaal werd binnenge leid. Zij was 's morgens achter het stuur van haar auto over de natte we gen van de Ardennen van Luxemburg naar Brussel gekomen en had geluncht met koning Boudewijn, koningin Fabiola, Otto van Habsburg en zijn vrouw en Karl van Habsburg. De prin ses was daarna in het gebouw van de ministerraad ontvangen. Prinses Beatrix, die in de vergader zaal achter de fauteuil van de Duitse voorzitter, staatssecretaris Müller-Ar- mack plaatsnam, beeft in de vijf kwar tier van haar verblijf in de zaal aan dachtig geluisterd: eerst naar Pisang, daarna naar zijn Italiaanse collega en ten slotte naar een deel van de rede van minister Marijnen. Minister Marijnen bepaalde zich tot het stellen van vragen en hij kon zich daartoe beperken na de vlijmscherpe rede van Pisani. „Met uw politiek", had de Franse minister tot Schwarz gezegd, „komen wij terecht in een doodlopend straatje en niet bij de ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Die moet het handelsverkeer vrijma ken. maar gij houdt vast aan contin genteringen, die m strijd zijn met de geest van het verdrag. Uw pleidooi voor contingenteringen tussen twee landen is moeilijk te verdedigen. In ieder geval ben ik niet van plan voor uw verleidingen te bezwijken". Dreigend herinnerde Pisani toen aan de vervaldag van 31 december. Uiter lijk op die datum moet immers beslist worden of tot de tweede etappe van de in totaal twaalf jaar tellende over gangsperiode naar een echte Euro- markt zal worden overgegaan. Minis ter Pisani liet er geen twijfel over be staan dat, wanneer de bondsrepubliek haar houding ten overstaan van de' voorstellen van Mansholt niet wijzigt. Frankrijk niet tot overgang naar de tweede etappe bereid is. „En iedereen weet dat West-Europa op het ogenblik aan een crisis waarlijk geen behoefte heeft", zei de Fransman dreigend. P In de vakature welke sinds het ver trek van ds. De Jong op 9 juli open stond is thans voorzien. Ds. H. W. Door nik, predikant te Mechelen (België) heeft het beroep naar de hervormde ge meente te Groede aangenomen. De oranjevereniging te Zoutelande viert dinsdag 12 december haar 25-jarig bestaan. Het bestuur wil de leden een feestavond aanbieden in Middendorp, Damcompetitiewedstrijd AAGTEKERKE. Aagtekerke 2 speelde een competitiewedstrijd voor de Zeeuwsche dambond tegen Souburg 2. Uitslag; A FranckeJ Sinke 2—0; L WattelA de Pagter 2—0; G Sturm—P Marijs 0—2; L de Visser—J de Hondt 1—1; C Coomans—Chr. Kats 20; J HoumesP v Sorge11;; K HoumesJ de Wolff 20; A KoddeP de Wolff 20; J Blaas szE v Vliet 20; J Blaas AzA de Wolff 20. Aagtekerke 2 won deze wedstrijd met 16—4. DOMBURG. In afwijking van wat o langzamerhand gebruikelijk is ge worden, zal de Sint, die zaterdag a.s. zijn intocht houdt in Domburg, niet de gast zijn van een middenstandsvereni ging, maar van de Instuif. Om half drie zal de goede man arri veren bij het villapark. Staande in een open auto zet hij dan „koers" naar de markt waar om kwart voor drie het officiële welkom plaatsvindt. De bis schop hoopt daar de ganse jeugd van Domburg te ontmoeten. Vervolgens zal de rijtoer door het dorp worden voortgezet, Voor de kinderen van twee tot elf jaar zal om vier uur een voorstelling worden gegeven in de jeugdherberg. Dit omvat o.m. een pop penkastvoorstelling. Uiteraard zal Sinter klaas hierbij tegenwoordig zijn. Ten slotte zal de Sint om acht uur 's avonds resideren in de Instuif. HAAMSTEDE. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor twee werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand in een Noorse woning aan de Duinroosweg. De brandweer die onder commando van de heer W. J. v. d. Maas zeer snel ter plaatse was met de nevelblus-machine constateerde dat de brand had gewoed in een bovenkamer van de woning van de familie M. v. Dongen. Door gebrek aan zuurstof had het vuur zich zelf gedoofd, zodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De brand was ontstaan op een ka mertje, boven in de woning waar de dochter van de heer v. Dongen naai- werkzaamheden verricht. Door overver hitting van een petroleumkachel had het vloerkleed vlam gevat. Een der brandweerlieden, de heer L. N. Beuzenberg, die zich naar boven be gaf raakte gewond. Ere-voorzitter, wnd. burgemeester J. de Pree, zal een herdenkingsrede hou den. Het gezelschap ,,d'Oprechte Ama teur" zal de avond opluisteren met zang, muziek, toneel, sneltekenen. De op de dankdag in de Hervorm de Evangelisatie te Westkapelle gehou den collecte voor de anti-hongeractie heeft 300 gulden opgebracht. De Unie-collecte bracht te Westka pelle 233 gulden op. Zondag 3 december zal 's middags om vijf uur in de hervormde kerk van Zoutelande een jeugddienst gehouden worden. Ds. A. Wapenaar van Grijps- kerke»zal spreken over: „Gehoorzaam heid en offer". De Chr. Besturenbond te Heinkens- zand hield een familieavond. De heer Van Leeuwen sprak over „De vrijheids vaan". Opgevoerd werd het toneelstuk „De zoon van Bakenhof". Muzikale om lijsting werd verzorgd door de dames Van Wele en Block uit Borssele. NIEUWDORP. Onder deuitsteken de leiding van de dirigente, mej. C B. Kousekamer gaf in de ned. herv. kerk het chr. gemengd koor „Tot nut en genoegen" een geslaagde uitvoering. Zuiverheid, uitspraak en volume waren te roemen. Hoogtepunten waren „Hoort het zegelied weergalmen" en „Hör mein Bitten". In dit laatste werk trad op de soliste, Corrie de Jager, die voorts nog enkele liederen van Bach ten ge hore bracht. Ter afwisseling zong het meisjeskoor „Van Knop tot bloem" een aantal liederen, eveneens onder leiding van mej. Kousemaker. De begeleiding was in goede handen van de organist de heer J. de Jager. Aan het eind van de uitvoering werden zowel aan de so liste als aan de dirigente bloemen aan geboden. Ds A. F. Goedendorp sprak een openings- en slotwoord. COLIJNSPLA AT-VISMIJN. Exp. garn. 1159 kg. 2.01—2.76, schar 9 bot 90, wijting 82, sprot 1021, kab. 14 onges. vis 38. ST. MAARTENSDIJK VEILING. Uien 40-55 20. 55-70 22.50; honken 22.50; drielingen 30.5030; picklers 44.17: stek 3.59; aanvoer 90 ton peen b 13.50; stek 2.10; aanvoer 10 ton bintjes 10.88 bonken 12.60; drielingen 5.55; aanvoer 69 ton. ST. MAARTENSDIJK. Tarwe 27—30, gerst 25—30, haver 22—24, schokkers 24—39, bruine bonen 40—58, mais 55—60. Van onze economische redactie NIJMEGEN De Algemene Ka tholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen hebben zich aaneengesloten tot een Nederlands Katholiek Werkgeversverbond, waar voor de koninklijke bewilliging en de bisschoppelijke goedkeuring reeds zijn verkregen. Dit deelde gisteren mr. F. J. F. M. van Thiel, algemeen voorzitter van de twee organisaties, op de algemene ledenvergadering te Nijmegen mee. Hij verklaarde voorts, dat het nieuwe verbond niet naar een machtspositie streeft; wij willen, aldus de heer Van Thiel, niet concurreren met anderen. Hij hoopte dat het spoedig zal komen tot overeenstemming over een gemeen schappelijke houding tussen de vier centrale werkgeversorganisaties. Daar na kan men gezamenlijk naar buiten optreden als een „Raad van Neder landse Werkgeversverbonden", die met meer efficiency kan gaan werken. Kritiek De heer Van Thiel had bepaald kri tiek op het feit, dat de minister van sociale zaken een week na „de vrede van Wassenaar", waarbij overeenstem ming werd bereikt over de loonsverho gingen voor 1962, aan de Sociaal-Eco nomische Raad advies heeft gevraagd over een verhoging van de AOW met vijftien procent. Het was zijns inziens verstandiger geweest als men met deze plannen was gekomen bij het loonoverleg. Van de werkgevers kan men volgens de heer Van Thiel thans nauwelijks vragen de looncompensatie, die uit de premie verhoging moet voortvloeien, in over weging te nemen. Over de loon- en prijspolitiek zei de heer Van Thiel: „Het is niet juist als de minister van economische zaken in gevallen, waarin gerechtvaardigde motieven voor prijsverhoging gelden, niet tegemoetkomend zou zijn omdat hem onvoldoende prijsverlagingen el ders ter compensatie ter beschikking staan". Hij pleitte voorts in het ver band van de compensatie bij huurver hoging voor het denkbeeld van een kostwinnerstoijslag. Natuurlijke greus In het algemeen had de heer Van Thiel kritiek op het loon- en prijsbe leid. Hij vroeg zich daarbij af of een deel van de toenemende spanning in onze economie niet het gevolg is van een loon- en prijsverhouding ten op zichte van de ons omringende landen, die weer tot stand wordt gebracht door onze inflatiebestrijding. Hij merkte ten slotte op, dat de BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Wijckel (Fr.): J. H. Jim- minck te Drogeham; te Dedemsvaart (va.c. J. Blonet, toez.) A. P. Peschar te Ballum (Amerland)te Ried, Boer, Dongjum en Schalsum: H. Lofvers, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Amsterdam (Jeugdzorg predikant) J. Plasman te Gieterveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Groningen-N. (vac. J. G. Marseille): A. Reen te Alkmaar; te Via- nen en Sudwouden: H. Boswijk, kand. te 't Harde. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aalst (N.-Br.)Chr. van Dam te Rotterdam-Z. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Schiedam; J. C. van Ra- venswaay te Scheveningen. hoogte van de sociale verzekerings premie een natuurlijke grens heeft. De jaarpremie bedraagt thans drie miljard gulden, dat is zeven procent van het nationale inkomen. De natuurlijke grens van deze premie ligt daar, zei de heer Van Thiel, waar het produktieve deel van ons volk het niet meer verant woord acht een groter deel van het inkomen als premie voor zichzelf of anderen vast te leggen. NIEUW DELHI. Tijdens de al gemene vergadering- van de Wereld raad van Kerken in Nieuw Delhi is donderdag de uit zes leden bestaan de nieuwe Raad van voorzitters geko zen. Hiervan zullen deel uitmaken do minee Niemoeiler van de Duitse Evan gelische Kerk, dr A M Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, si* Francis Ibiam, gouverneur van Oost- Nigeria, de Grieks-Orthodoxe aartsbis schop van Noord- en Zuid-Amerika ïakovos, de Indische professor in do theologie dr David G Moses en Char les C. Parlin van de methodistische kerk van de Verenigde Staten. De vergadering koos voorts de hon derd leden tellende centrale commissie. Beide bestuurslichamen zullen zittinj hebben tot de volgende algemene ver gadering, die over zes jaar weer bijeen komt. Zuid-Korea diende een protest in om dat het geen vertegenwoordiger in de centrale commissie kreeg. Er kwamen ook protesten van Spanje, Italië en Por tugal omdat zij waren uitgesloten van de studiecommissie voor geloof en kerk orde. Tijdens de vergadering werd bekend gemaakt, dat aan tien Oost-Duitse deel nemers, die de vergadering wilden bij wonen, door hun regering toestemming was geweigerd naar Nieuw Delhi te rei zen. De Russische orthodoxe kerk heeft de Raad een geschenk aangeboden be staande uit geld en materialen, voor het nieuwe hoofdkwartier in Genève. Over het toekomstig beleid hebben de 198 kerkgenootschappen, die de Wereld raad vormen een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de Raad van de lidmaatkerken geestelijke en practi- sche leiding dient te geven in een chris telijke benadering van de actuele kwes ties en problemen van onze tijd. Zoals het materialisme, het secularisme, vre de en oorlog en sociale rechtvaardigheid. „De raad", aldus de resolutie, „dient te zijn het oecumenische geweten van de kerken." De assemblee heeft verder de leden van een centraal comité gekozen dat in de komende zes of zeven jaar het be leid van de Raad zal uitstippelen. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts ƒ1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen; per week a 56 cent*) per maand 2.43*) per kwartaal a 7. Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. «I

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5